سخنرانی در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) در حرم امام

تداوم راه و خط حضرت امام/عدم احساس فقدان رهبری با وجود حضرت آیت‌ الله خامنه‌ای/تقارن نیمه خرداد با نیمه شعبان/تفسیر صحیح مفهوم انتظار و موضوع مهدویت/تفسیر نادرست انتظار قبل از نهضت اسلامی/تفسیر درست واقعی امام از انتظار در نیمه خرداد 42/امام خمینی، بزرگ‌ترین احیاگر اسلام ناب/فقه پویا تلفیق دین و سیاست/بنیانگذار نظام اسلامی/رهبری بزرگ‌ترین انقلاب مردمی/تفسیر و تبیین کننده مفهوم واقعی انتظار/رأی مردم، میزان و معیار/تبیین کننده مفهوم حکومت اسلامی/ایمان و اعتقاد به رأی مردم به عنوان میزان و معیار/به رأی گذاشتن حکومت/تبیین گر مسیر و راه انقلاب و ادامه آن/ایمان و اعتقاد امام به حضور، ایستادگی و جهاد مردم/ایجاد پیوندی ناگسستنی بین اسلامیت و جمهوریت

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و علی آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
و نرید ان نمنّ علی الذین استضعفوا فی الارض و نجعلهم ائمه و نجعلهم الوارثین

میلاد باسعادت امام دوازدهم منجی عالم بشریت مولای ما حضرت ولی عصر (ارواحنا لتراب مقدمه الفدا) بر همۀ منتظران منجی بشریت و مستقرکننده عدل و داد در جهان و بر همة ملت ایران و بر حضار گرامی مبارک باد.
من قبل از هر چیز باید از شما عزیزان، زائران حرم، آنهایی که از راه دور آمده‌اند، آنهایی که پای پیاده آمده‌اند، تشکر و قدردانی کنم.
شما به همه جهانیان با این حضورتان اعلام می‌کنید که اگر امروز، امام (ره) در میان ما نیست، راه امام (ره)، خط امام (ره) و مسیر امام (ره) هست و ادامه خواهد یافت.
ما بحمدالله فقدان رهبری را بعد از رحلت امام (ره) حس نکردیم گرچه حادثۀ رحلت امام (ره) بس سنگین و غمناک برای همه عاشقان امام (ره)، ملت ایران، مسلمانان و آزادیخواهان جهان بود، اما خداوند عنایتی به این نظام، انقلاب و مردم کرد که در فاصله کمتر از ۲۴ ساعت خلف صالح آن امام (ره)، رهبر معظم انقلاب، پرچم مسئولیت این نظام را بر دوش گرفتند و امروز بحمدالله بعد از ۲۶ سال می‌بینیم مسیر، راه و خط امام (ره) ادامه دارد و مردم همچنان عاشق این خط و راه و قدردان عزت و آزادی هستند که انقلاب عظیم اسلامی برای آنها به ارمغان آورد.
امسال ۱۴ و ۱۵ خرداد، حال و هوای دیگری دارد، نیمه خرداد با نیمه شعبان مقارن شده است. همان که امام راحل (ره) فرمود: «انتظار فرج از نیمه خرداد کشم.»
یکی از برکات انقلاب اسلامی و راه و خط امام (ره) تفسیر صحیح و درست از انتظار و موضوع مهدویت بود؛ روزی که عدالت در سراسر جهان مستقر خواهد شد و حکومت ایده‌آل اسلامی تشکیل خواهد شد و مردم از ظلم، فساد و تباهی رهایی پیدا می‌کنند. اساس این انتظار باید مسئولانه باشد.
متأسفانه قبل از نهضت اسلامی برخی انتظار را به گونۀ دیگری تفسیر می‌کردند؛ انتظار به این معنا که در دوران غیبت، حکومت اسلامی یا حتی حکومت مشروع معنایی ندارد. انتظار به این معنا که ما می‌نشینیم و برای ظهورش دعا می‌کنیم و فساد باید سراسر جهان را فرا بگیرد تا در ظهور او تسریع شود. انتظار با معنای تحریف‌شده، انتظاری که نتیجۀ آن رخوت و سستی در جامعه باشد، انتظاری که معنایش شیوع منکر در جامعه باشد، اما امام (ره) در نهضت و انقلاب تفسیر واقعی از انتظار را هم با بیان و هم با عملش نشان داد.
درست است که امروز یک حکومت بی‌نقص و عادلانه و عدالت‌گستر و حکومتی که سایۀ عدل را بر سر جهانیان بگستراند، در اختیار ما نیست و باید در انتظار آن منجی باشیم، اما آیا اگر صد در اختیار ما نیست باید در صفر بمانیم؟ اگر بناست جهان یک حکومت ایده‌آل بی‌نقص را در زمان ظهور آن موعود تجربه کند، معنایش این است که باید امروز دست روی دست بگذاریم؟ و حتی در پی حکومتی نباشیم که ۵۰، ۶۰، ۷۰ درصد آن اهداف را استقرار بخشد؟ امام (ره) تفسیر واقعی انتظار را از نیمه خرداد ۴۲ اعلام می‌کند و می‌گوید انتظار فرج از نیمه خرداد باید کشید. یعنی ما باید با حضور، انقلاب و ایستادگی‌مان در برابر فساد و منکرات قدم به قدم شرایط را برای ظهور آن منجی آماده کنیم.
اگر امروز ولی عصر امام زمان(عج) در جمع ما پرچم حکومت را در دست ندارد، ‌به خاطر چیست؟ ما، جهان و جامعۀ امروز ما آمادگی برای ظهور ندارد. ما باید شرایط کشور، منطقه و ان‌شاءالله شرایط جهان را برای آن ظهور عدالت‌گستر آماده کنیم.
ویژگی‌های منحصر به فرد امام خمینی (ره)
امام (ره) با نهضت و انقلابش اولین قدم را برای آمادگی جامعه و آن حکومت جهانی مهیا نمود. امام (ره) دارای ویژگی‌هایی بود که برخی از آن ویژگی‌ها منحصر به آن بزرگوار است، امام (ره) بزرگ‌ترین احیاگر اسلام ناب بود، امام (ره) توانست اسلام را از کنج حجره‌ها، مدرسه‌ها و مسجدها به صحن جامعه و جهان بیاورد. امام (ره) فقه را به زمانه عرضه کرد و با همین فقه پاسخ مقتضیات و سوالات زمان را داد.
امام (ره) فقهی را به صحنه آورد که در مسایل اجتماعی و سیاسی کمتر حضور داشت. ‌امام (ره) تلفیق بین دین و سیاست را برای ما تفسیر و بیان کرد.
آیا ما در یکصد سال اخیر و در یک قرن گذشته احیاگری بالاتر از امام راحل سراغ داریم؟ این ویژگی امام (ره) است. امام (ره) بنیانگذار نظام اسلامی است. امام (ره) این نظام و جمهوری اسلامی را بنیان نهاد و ان‌شاء‌الله مسیر و راه این نظام روز به روز کامل‌تر تا روز ظهور ولی عصر(عج) ادامه خواهد یافت.
امام (ره) رهبری بزرگ‌ترین انقلاب مردمی را برعهده گرفت، آن هم انقلابی در مسیر اعتدال از آغاز تا پیروزی. این ویژگی‌ها، ویژگی‌های خاص امام (ره) است. امام (ره) با نهضت و انقلابش انتظار واقعی را برای ما تفسیر کرد.
کسی منتظر ظهور آن حکومت عادلانه ایده‌آل اسلامی است که در مسیر ایجاد آن حکومت قدم بردارد. کسی به معنای واقعی کلمه می‌خواهد در جهان ظلم نباشد که در برابر استبداد و استعمار بایستد و ایستادگی و مبارزه کند. امام (ره) با نهضت و انقلابش مفهوم واقعی انتظار را برای ما تبیین و تفسیر کرد.
امام (ره) در نهضت و انقلابش و بعد از پیروزی انقلابش مسیر حکومت اسلامی را هموار کرد و مفهوم حکومت اسلامی را برای ما تبیین نمود. امام (ره) آن انقلابی‌ای نبود که بعد از آنکه پیروز شد سال‌ها و سال‌ها به رأی و نظر مردم بی‌اعتنا باشد. امام (ره) انقلابی‌ای بود که وقتی انقلاب و نهضت به پیروزی رسید در کمتر از ۵۰ روز مردم را به پای صندوق آرا دعوت کرد.
کدام انقلاب را در منطقه و جهان سراغ دارید که در کمتر از ۵۰ روز مردم را پای صندوق رأی دعوت کند و آن راهبر به مردم اعلام کند که میزان رأی مردم است؟
امام (ره) حتی نوع حکومت را به رأی مردم گذاشت. جمهوری اسلامی ایران گرچه با ندا و بیان امام (ره) و با نهضت مردم ساخته شد، اما آخرین آجرش با رأی و نظر مردم بود. این مردم بودند که با آرای خود پای صندوق، نوع حکومت را اعلام کردند. امام (ره) آن انقلابی‌ای بود که در ضمن یک سال یعنی سال ۵۸ چند انتخابات برگزار شد؛ از انتخابات مربوط به نظام جمهوری اسلامی ایران در فروردین سال ۵۸ گرفته تا انتخابات برای اعضای مجلس خبرگان قانون اساسی و تا رأی مردم به رفراندوم قانون اساسی، آراء مردم در انتخابات ریاست جمهوری و آراء مردم در اسفند همان سال برای مجلس شورای اسلامی.
شما کدام انتخابات این چنینی را در یک انقلاب مشاهده می‌کنید؟ انقلابی که در سال اول چند انتخابات برای جامعه برگزار نماید.
امام (ره) مسیر و راه انقلاب و ادامۀ انقلاب را به ما نشان داد. اگر آن فتوای امام (ره) نبود که «میزان رأی مردم است» دشمنان می‌توانستند انقلاب را از ما بگیرند. اگر آن فتوای امام (ره) برای حضور مردم در همة مشکلات نبود، دشمنان می‌توانستند انقلاب را از ما بگیرند. اگر امروز مردم ما در مسیر ایستادگی و استقامت قرار دارند، اگر امروز ملت بزرگ ایران در برابر انواع توطئه‌ها ایستادگی می‌کند، اگر ملت بزرگ ایران در برابر همة مشکلات استوار ایستاده است، به خاطر این است که امام (ره) در همۀ مشکلات با باور به حق و خداوند و توکل به حق، به حضور، ایستادگی و جهاد مردم ایمان و باور داشت. امام (ره) همان بود که با حضور و ایستادگی مردم توانست انقلاب را به پیروزی برساند و در جنگی که انواع قدرت‌های جهانی شرق و غرب در برابر این ملت به پا کرده بودند به پیروزی برسیم.
ما به حول و قوۀ الهی و با تمسک به راه ائمه هدی و توجهات حضرت ولی عصر ارواحنا له الفداء می‌توانیم از همۀ مشکلات عبور کنیم. امروز شما می‌بینید که در منطقه توطئه‌های فراوانی علیه اسلام و مسلمانان برپا شده است، بنابراین ما می‌بینیم که در آن شرایط حساس امام (ره) توانست جامعۀ ما را از مشکلات و توطئه‌ها نجات دهد. اگر شما امروز می‌بینید در برابر توطئه‌های قدرت‌های بزرگ جهانی در منطقه همچنان ملت ما با ایستادگی و حضور و مقاومتش امنیت را در این کشور حراست و حفاظت کرده است، به خاطر این است که صدای امام (ره) همچنان در گوش مردم است و قلوب جامعه ما در تسخیر آن نفس گرم امام (ره) است. جامعه، مردم و جوانان ما نه امام (ره)، و نه خط و راه امام (ره) را رها نخواهند کرد. مسیر، راه و خط امام (ره) امروز توسط مقام معظم رهبری ادامه می‌یابد، این پرچم ولایت و اسلامیت تا زمانی که در کنار پرچم جمهوریت وجود دارد، در اهتزاز می‌ماند.
امام (ره) بین جمهوریت و اسلامیت پیوند ناگسستنی بوجود آورد. به این دلیل است که امروز می‌بینید توطئه قدرت‌های بزرگ و ایجاد گروهک‌های تروریستی امثال داعش در منطقه نمی‌تواند در مسیر صحیح راه این مردم خللی ایجاد کند. امروز نه تنها به حول و قوۀ الهی در ایران امنیت برقرار است، حتی در برابر توطئۀ تروریست‌ها این ملت بزرگ به ملت‌های منطقه نیز کمک کرده‌اند و خواهند کرد. این ملت ایران است که امروز به ملت عراق، سوریه، لبنان، یمن و سایر ملت‌های منطقه در برابر تروریست‌ها، خشونت و افراطی‌گری کمک کرده است و کمک می‌کند و به حول و قوۀ الهی می‌توانیم انواع این توطئه‌ها را به شکست نهایی برسانیم، گرچه می‌بینید برخی حکومت‌های تازه به دوران رسیده متأسفانه از منابع سرشار زیرزمینی خدادادی سوءاستفاده می‌کنند و پول نفت را تبدیل به سلاح‌های مخرب می‌کنند و این سلاح‌های مخرب را علیه ملت مظلومی چون ملت یمن به کار می‌گیرند.
ما در این شرایط باید بیش از هر زمان دیگر بیدار و هوشیار باشیم. شرایط امروز منطقه، شرایط خاصی است. اگر امروز باید به وحدت و اتحاد و انسجام متکی باشیم، این همان توصیه امام (ره) است که همواره بر وحدت کلمه تأکید کردند. دشمنان می‌خواهند بین قومیت‌ها و مذاهب تفرقه ایجاد کنند. اولین قدم اتحاد و وحدت در داخل کشور است. اگر اختلاف سلیقه داریم، اگر جناح‌ها و احزاب متعدد داریم، اما در منافع ملی، برای حفظ نظام و برای وحدت جهان اسلام سخن و صدای ما واحد است.
ما نخواهیم گذاشت منافع ملی و اساس اسلام، معنویت اسلام و اخلاق محمدی(ص) مورد تاخت و تاز این یا آن قرار بگیرد؛ آن هم ما در شرایطی که دشمن توطئه کرد و قیمت نفت را از نصف هم پایین‌تر آورد. قیمت نفت ۱۱۰ و ۱۲۰ دلاری را به ۴۰ و ۵۰ دلار کشاند برای این که ملت ایران در برابر قدرت‌های بزرگ خم شوند، اما این ملت در برابر همۀ مشکلات در طول این ۳۶ سال ایستاده است، باز هم به حول و قوۀ الهی خواهد ایستاد.
دولت با حمایت ملت بزرگ ایران و با هدایت‌های مقام معظم رهبری از مشکلات عبور خواهد کرد. شما دیدید در طول این ۶ ماه گذشته که با کاهش قیمت نفت علیه ما توطئه اجرا کردند، ملت ما ایستادگی کرد. آرامش در جامعه ما برقرار است. توطئه‌های امنیتی در منطقه علیه ملت ما مؤثر نبود و اگر برخی از کشورها و توطئه‌گران، رژیم منفور صهیونیستی و برخی کشورهای مرتجع فکر می‌کنند با فشار، برنامه‌ریزی و توطئه در سطح جهانی می‌توانند حرکت این ملت و دولت را در زمینۀ سیاست خارجی کند کنند، اشتباه می‌کنند.
ملت ما و دولت متکی به آراء مردم به تمام وعده‌هایی که به مردم داده شده است به حول و قوۀ الهی با توجهات حضرت ولی عصر امام زمان ارواحنا له فداء، آن خط و مسیر را برای حفظ منافع ملی ادامه خواهد داد. اگر ما امروز از اعتدال می‌گوییم، اعتدال را از امام آموخته‌ایم. اگر از امید می‌گوییم، امید را از امام (ره) و از انتظار فرج آموخته‌ایم. اگر از اتحاد، وحدت و صدای واحد می‌گوییم، این اتحاد و وحدت را از اسلام، قرآن، امام (ره) و رهبر معظم انقلاب آموخته‌ایم.
ما متحد خواهیم بود و دشمن نخواهد توانست در میان ملت بزرگ ایران تفرقه ایجاد کند. ما مسیر و راه را ادامه خواهیم داد و تحریم‌ها را درهم خواهیم شکست.
ما حمایت از فقرا و قشرهای مستضعف جامعه را از امام (ره) آموخته‌ایم. ما با وجود شرایط تحریم و مشکلات، طرح تحول سلامت را اجرا کردیم و امروز مردم در بیمارستان‌ها شاهد عزت هستند. ما در شرایط سخت تحریم توانستیم حمایت غذایی از قشرهای مستضعف را انجام دهیم. ما در شرایط تحریم توانستیم ۹ میلیون نفر را در پارسال و اوایل امسال تحت پوشش بیمه درمانی قرار دهیم. همه اینها پاسخ به ندا، خط و راه امام (ره) بود.
امام (ره) به ما یاد داد چگونه بتوانیم حکومت اسلامی را در این کشور مستقر کنیم. امام (ره) به ما یاد داد چگونه باید از حقوق ملت دفاع کنیم و چگونه در برابر انواع توطئه‌های ابرقدرت‌ها ایستادگی و مقاومت کنیم.
ما به حول و قوۀ الهی و با کمک ملت بزرگ ایران راه را ادامه خواهیم داد و وحدت، اتحاد و انسجام ملی را ادامه خواهیم داد.
اللهم ارنی الطلعه الرشیده و العزة الحمیده و اکحل ناظری بنظره منی الیه و عجل فرجه و سهل مخرجه و اجعلنا من انصاره و اعوانه.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

سورة قصص، آیه 5

92273
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.