سخنرانی در افتتاح چند طرح عمرانی، بهداشتی و صنعتی استان خراسان رضوی

مشهد مقدس یکی از کانون‌های اصلی حرکت انقلابی در سال‌های 56و57 / تقارن دهه فجر با موفقیت ملت ایران در مذاکرات5+1 / انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان / استعداد فراوان کشور در توسعه و پیشرفت / افتتاح قطار شهری / ریل درون و برون شهری یکی از اهداف دولت یازدهم / اهتمام دولت به ریل و راه‌های ریلی / قطار سریع السیر قم – تهران - اصفهان / دو خطه کردن قطار سریع السیر تهران - مشهد / اتصال به کشور‌های اسیایی / توسعه ریل برای سلامت، محیط زیست و... / فضای مناسب و پسا برجام برای کاروفعالیت / اراده و عزم و تلاش دولت برای توسعه ناوگان هوایی

بسم الله الرحمن الرحیم

به نام خداوند بزرگ و با توسل به روح مقدس مولایمان حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در این ایام دهه مبارک فجر، عملیات اجرایی طرح برقی کردن قطار دو خطۀ مشهد – تهران را آغاز می‌کنیم.

همچنین طرح هوشمندسازی و تراک‌بندی محور مشهد – تهران و طرح توسعه و افزایش ظرفیت ایستگاه راه‌آهن مشهد به برکت این ایام و توسل به روح مقدس امام هشتم افتتاح می‌کنیم.

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

ایام مبارک دهة فجر انقلاب اسلامی را به ملت بزرگ ایران و مردم عزیز و بزرگوار استان خراسان رضوی و به ویژه مردم مشهد، حضار گرامی تبریک و تهنیت عرض می‌کنم.

مشهد مقدس یکی از مراکز اصلی حرکت و طوفان انقلابی در سال‌های 1356و1357 بود و همواره در انقلاب، حضور و رهبری مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و همچنین آیت‌الله طبسی و مرحوم شهید بزرگوار هاشمی‌نژاد به عنوان سه شخصیت بزرگ در حرکت مردم مشهد و کل ایران، نام‌آور بوده‌اند. یکی از شهرهایی که در قیام و نهضت اسلامی بانوان آن حضور فعال پیدا کردند، شهر مقدس مشهد بود.

این ایام، ایام مبارکی برای همه ماست. خوشبختانه بعد از 37 سال مردم مسیر راه انقلاب و امامشان را به خوبی حفظ کرده‌اند و با بیعت با خلف صالح امام(ره) همان مسیر و راه را امروز بحمدالله ادامه می‌دهند. مخصوصاً تقارن دهه فجر امسال با پیروزی‌ها و موفقیت‌های ملت بزرگ ایران در مذاکرات با قدرت‌های جهانی و فرجام برجام و همچنین حرکت‌های بعد برجام که درواقع باید برجام ملی و برجام دو آغاز شود و همه ما از امروز به بعد دنبال آن باشیم که از این فرصت برای توسعه کشور استفاده و بهره‌برداری کنیم، مخصوصاً در ماه آینده یعنی هفتم اسفند که پای صندوق انتخابات خواهید بود. صندوق‌هایی که همواره برای سرنوشت ملت، مردم و منطقۀ ما سرنوشت‌ساز خواهند بود.

امسال در یک روز، هم پای صندوق برای انتخاب نمایندگان محترم مجلس خبرگان رهبری می‌رویم - که انتخاب بسیار مهمی است و از یک دیدگاه مجلس خبرگان رهبری مهم‌ترین نهاد حکومتی ماست - و از طرفی برای انتخاب نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی که بسیار اهمیت دارد، نه تنها از نظر قانون‌گذاری که اساساً بنا و حرکت جامعه ما بر مبنای قانون است و همه باید مطیع قانون باشیم، به خاطر اینکه مجلس نقش بسیار فراوانی در توسعة کشور، اخلاق، مادیت و معنویت کشور دارد. هرچه نمایندگانی که انتخاب می‌کنیم عالم‌تر، باتجربه‌تر و کاردان‌تر [باشند] و بتوانند در کنار دولت هر دو با هم و در کنار قوۀ قضاییه هر سه با هم و تحت رهبری‌های مقام معظم رهبری کشور را پیش ببرند، به نفع ملت و مردم ما خواهد بود.

کشور ما استعدادهای فراوانی برای توسعه و پیشرفت دارد. هرچه همکاری و هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی، قانونگذاری و قضایی کشور و سایر نهادها و نیروهای مسلح بیشتر باشد، سرعت ما برای رسیدن به هدف حتی از این قطار تهران - اصفهانی که قرار است 250 کیلومتر بر ساعت سرعت داشته هم بیشتر خواهد بود و ما زودتر می‌توانیم به اهدافمان دست پیدا کنیم.

امروز خوشبختانه سه افتتاح مهم که اینجا بود و یک افتتاح هم برای قطار شهری بود و مجموعاً چهار افتتاح برای مشهد انجام گرفت که بعد از سخنرانی هم چند افتتاح دیگر خواهیم داشت. این افتتاح‌ها، همه بر مبنای ریل بود، چه ریل درون شهری یا بیرون شهری و این یکی از اهداف مهم دولت یازدهم است. ریل هم امنیت و هم سلامت برای کشور می‌آورد و هم محیط زیست ما را تضمین می‌کند. هم راحتی روحی - روانی را برای مردم می‌آورد، هم نقل و انتقال را ارزان و آسان می‌کند. هم برای سوخت صرفه‌جویی فراوانی انجام می‌شود و هم سفر ریلی لذت خاص خودش را دارد. کسانی که با خانواده سفر می‌کنند در یک واگن قطار، واقعاً هم از اتومبیل و هم از هواپیما لذت‌بخش‌تر است، مخصوصاً اگر راه هم خیلی طولانی نباشد.شما از تهران به مشهد با زمان حدود پنج یا شش ساعت سفر کنید زمان کوتاه است و دور خانواده و دوستان بودن هم زمان را کوتاه‌تر می‌کند و این کار بسیار مهم و بزرگی است که باید در کشور ما انجام شود.

می‌دانید این دولت در سال گذشته آغاز عملیات برقی کردن قطار سریع‌السیر بین قم - تهران و اصفهان را آغاز کرده و امروز قطار سریع‌السیر برقی دو خطه بین مشهد و تهران را آغاز می‌کنیم که این بسیار اهمیت دارد. همچنین در نظر داریم از همه سمت قطارهایمان را به بنادر اصلی‌ کشور و مرزهای همسایگان‌مان متصل ‌کنیم. الان پروژه‌ای که از چابهار آغاز شده، توسعه این بندر و قطاری که در اینچه برون به ترکمنستان اتصال پیدا کرد، قطاری که در آینده به آذربایجان و آستارا متصل خواهد شد و قطاری که به عراق متصل خواهد شد. دستور قبلی‌ای که چند ماه پیش دادم برای این بود که قطار ما از خوزستان به بصره متصل شود و ان‌شاءالله به حول و قوۀ الهی اگر آقای دکتر آخوندی اینجا به ما قول دهند، ما هم ان‌شاءالله همه پشتیبانی را انجام می‌دهیم که اربعین سال آینده مردم بتوانند با قطار به زیارت مرقد مطهر مولای ما ابی عبدالله الحسین (ع) شرفیاب شوند؛ درواقع کمی همت کنیم ما با ریل مشهد را به کربلا متصل کرده‌ایم و این هم از لحاظ مادی و هم معنوی برای ما مهم است. درواقع امروز پایتخت معنوی را با پایتخت سیاسی‌مان بین تهران و مشهد با قطار سریع‌السیر متصل می‌کنیم.

یکی از اهداف مهم دولت برای سلامت مردم، محیط زیست، صرفه‌جویی و مسئله توسعه ریل است و این کار را ان‌شاءالله به حول و قوۀ الهی انجام می‌دهیم.

بعد از برجام فضا برای ما مناسب‌تر شده است. امروز کشورهای مختلف، بخش خصوصی ما و ایرانیان خارجی کشور متقاضی فعالیت‌اند. قبل از شروع صحبت آقای استاندار می‌گفت: پروژه‌هایی که امسال در دهۀ فجر افتتاح می‌کنیم از لحاظ ارزش اعتباری بیش از دو برابر پارسال است. اگر پارسال1000 میلیارد بوده، امسال 2000 میلیارد و با محاسباتی که الان در بخش راه‌آهن انجام می‌دهیم 2500 میلیارد تومان است و این تحولی بزرگ در کشور است و معنایش این است که الحمدلله مردم ما در مسیر آبادانی و نشاط قرار گرفته‌اند.

من هم از استاندار و شهردار محترم، شورای شهر، وزیر محترم راه و شهرسازی، بخش راه‌آهن و از همه دوستان و مسئولین به خاطر کار بزرگی که در این ایام انجام می‌دهند، تشکر و سپاسگزاری می‌کنم. من مطمئن هستم که فضای کشور برای حرکتی سریع به سمت توسعه آماده است که یکی از آثار این توسعه اشتغال جوان‌های عزیز ما خواهد بود و شرط آن وحدت و اتحاد، همدلی و همزبانی، جهاد و فداکاری، حضور در صحنه و اتحاد همه قوای کشور با هم ان‌شاءالله خواهد بود و ما شاهد ایرانی آبادتر و پرنشاط‌تر در ماه‌ها و سال‌های آینده ازجمله در زمینۀ حمل و نقل خواهیم بود.

در زمینۀ ناوگان هوایی هم شما شنیدید که تلاش گسترده‌ای انجام می‌دهیم برای اینکه مردم ما از هواپیمای بهتر و مطمئن‌تر برای سفرهای زیارتی و ضروری خودشان استفاده کنند؛ کاری که دولت در این هفته‌ها انجام داد با عقد قرارداد نزدیک به140 فروند هواپیمای مسافربری تحولی بزرگ در ناوگان هوایی کشور بود و همین تحول در ناوگان ریلی و جاده‌ای انجام خواهد شد.

ما باید نوسازی کنیم و سال‌های تحریم را جبران کنیم و ملت فهیم، بزرگ، آزاد و غیور ما با همت خودش این کار را به حول و قوۀ الهی انجام خواهد داد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92261
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.