سخنرانی در جمع مردم استان کردستان

کردستان، نمونهای ماندگار از میهندوستی/ دفاع جانانه مردم و پیشمرگان کرد از میهن اسلامی/ کردستان، سرزمین مردمسالاری و اعتدال/ پیوند مردم کردستان و دولت یازدهم/ پیروزی ملت ایران در برابر تهدیدات جهانی/ انرژی ملت ایران، بالاتر از انرژی هستهای/ توصیه وزیرخارجه آمریکا به مجلس سنا : پرهیز از تهدید ایران/ کردستان چشم بینای ایرانزمین/ ایران، پشتیبان همه ملتهای مظلوم/ توانایی ملت ایران برای حل وفصل پیچیدهترین مسئله سیاسی/ تعظیم و تسلیم جهان درمقابل خواست و ایستادگی / توصیه به سیاسیون و مسئولین دولت آمریکا/ عزم دولت برای شکستن همه زنجیره های تحریم/ ادامه اقتصاد مقاومتی و نفی واردات بی رویه/ ابراز تأسف و تأسف از بروز سیل در کردستان/ ضرورت پیش بینی حوادث غیرمترقبه/ باند دوم راه میاندوآب کرمانشاه/ تکمیل باند دوم راه همدان – سنندج/ گردنه صلواتآباد/ راه سنندج- مریوان/ آب و کشاورزی/ احداث یازده سد جدید/ شبکههای آبیاری و زهکشی/ آبرسانی به سنندج، سقز، دیواندره و بانه/ فاضلاب استان/ رتبه نخست کردستان از حیث اجرای طرحهای تأسیسات فاضلاب/ افتتاح نیروگاه برقابی سد آزاد/ اراضی کشاورزی/ آبیاری تحتفشار/ توسعه طرح ماهیانسردابی/ سلامت/ بیمارستان سقز/ احداث بیمارستان مریوان بیمارستان کوثر/ ورزشگاهها دانشکدههای صنعت و معدن و منابع طبیعی/ صنعت و معدن

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

سرزمین دلاورخیز کردستان، سرزمین زیبایی‌های طبیعی و فرهنگی ایران سربلند، سرزمین پیروان رسول خدا و قرآن مجید، سرزمین پیروان امام صادق(ع) و سرزمین پیروان امام شافعی، سرزمین مقاومت و ایستادگی و نمونه‌ای ماندگار از میهن‌دوستی ایران عزیز است؛ همه دلاوران بزرگی که در طول هشت سال دفاع مقدس در این سرزمین در کنار مردم عزیز کردستان و ‌پیشمرگان کرد مسلمان ایستادگی کردند و همه دلاوران عزیز این سرزمین آباد و سرسبز و بیشه شیران کردی که همواره از سرزمین ایران دفاع کرده‌ و دیده‌بان دقیق ایران زمین بوده‌اند؛ پس درود و سپاس بر همه دیده‌بانان ایران.
زنده باد کردستان با افتخار و دلاور، «بژی کردستان». کردستان سرزمینی است که همواره رأی به مردم‌سالاری و اعتدال داده است. کردستان سرزمینی است که در ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ با ۷۲ درصد رأی به مسیر اعتدال و تعامل، حماسه آفرید. کردستان عزیزی که رأی به امید در مسیر تدبیر داد. این دولت در برابر عظمت کردستان و مردم کردستان سر تواضع فرود می‌آورد و همه توان خود را برای توسعه کردستان عزیز به کار خواهد برد.
رئیس جمهور ایران با تمام جدیت مسائل کردستان عزیز را دنبال خواهد کرد. آن همه استقبال پرشور شما امروز در خیابان‌های سنندج نمونه‌ای از پیوند مبارک میان مردم کردستان و دولت یازدهم بود. به تمام مردان، زنان و جوانان کردستان قهرمان درود می‌فرستیم.
ابتدا دو نکته به عرض شما می‌رسانم و بعد طرح‌های مهم دولت را برای آبادانی کردستان مطرح خواهم کرد. مردم بزرگ کردستان! امروز روز پیروزی ملت ایران در برابر فشار و تهدید جهانی است. مردم ما بعد از ۱۲ سال مقاومت و ایستادگی در میدان منطق و مذاکره توانستند عظمت ملت ایران را به رخ جهانیان بکشند. دیپلمات‌های کشورمان، فرزندان رشید و قهرمان شما در برابر شش کشور بزرگ و قدرتمند جهانی به پیروزی تاریخی دست یافته‌اند. وقتی همه قدرت‌ها می‌گفتند ایران نباید انرژی هسته‌ای داشته باشد، شما ملت با مقاومت و ایستادگی‌تان جهان را در برابر ایران تسلیم کردید. از انرژی هسته‌ای مهم‌تر، انرژی ملت بزرگ ایران است. شما ملت با قهرمانی‌تان، با انرژی بی‌پایان‌تان و با ایستادگی‌تان توانستید کاری کنید که امروز قدرت بزرگ جهانی یعنی امریکا اعتراف می‌کند که ایران تسلیم ناپذیر است.
این که وزیر خارجه امریکا در مجلس سنای کشورش به صراحت می‌گوید« ایرانیان را تهدید نکنید»، به معنای آن است که ملت شجاع و قهرمان ایران در تمام مصاف‌ها از روز اول تا امروز همواره با اتکال به خداوند در برابر دشمنان و رقیبان پیروز بوده است. هو الذی ایدک به نصره و بالمؤمنین و الف بین قلوبهم ؛ آنچه ما به دست آوردیم نصرت خداوند، ایستادگی مردم با ایمان و انسجام و وحدت در میان تمام ملت ایران بود. ملت ایران فرقی بین شیعه و سنی نمی‌گذارد، شیعه و سنی برادر و متحد یکدیگر هستند، ما پیرو قرآنی هستیم که به ما گفته است انما المؤمنون اخوه؛ ما برادر و برابریم. اگر کسی می‌خواهد بین شیعه و سنی فرقی بگذارد خطا کرده است، اگر کسی می‌خواهد بین کرد، فارس، ترک، بلوچ و عرب فرقی بگذارد، اشتباه کرده است.
ما همه یک ملت و دست واحد در برابر همه دشمنان‌ ایران هستیم.
ایران سرزمین همه ماست و کردستان چشم بینای این سرزمین و دیده‌بان ایران بوده و هست. شما امروز می‌بینید با همت، ایستادگی و مقاومت شما به حول و قوه الهی، ایران امن‌ترین و باثبات‌ترین کشور در تمام منطقه است. می‌بینید ملت ایران نه تنها از کردستان حفاظت می‌کند، بلکه از بغداد و اربیل هم حفاظت می‌کند. اگر دولت ایران، اگر نظام جمهوری اسلامی ایران و اگر دلاوران ایران نبودند امروز اربیل و بغداد به دست تروریست‌ها سقوط کرده بود؛ اما ملت ایران پشتیبان همه ملت‌های مظلوم است.
ما همان طور که از سنندج دفاع می‌کنیم، از دهوک و اربیل و سلیمانه و حتی در تمام منطقه هر سرزمینی که بخواهد مورد تجاوز قرار گیرد ملت ما از آن مظلوم دفاع خواهد کرد. ما به حول و قوه الهی و با وحدت و انسجام تمام این منطقه را از شر تروریست‌ها پاک خواهیم کرد.
ما ملت بزرگی هستیم که نشان دادیم می‌توانیم پیچیده‌ترین و مهم‌ترین مسئله سیاسی جهان یعنی موضوع هسته‌ای را پای میز مذاکره حل و فصل کنیم، بنابراین ما قادریم سایر مسائل را هم در این منطقه و جهان پای میز مذاکره و منطق حل و فصل کنیم.
ما امروز در جایگاهی قرار گرفته‌ایم که به همه دنیا گفتیم با فشار و تهدید و تحریم نمی‌توانید ملت ایران را تسلیم کنید، بنابراین جهان در برابر خواست و ایستادگی ملت با عظمت ایران یک بار دیگر در وین سر تعظیم فرود آورد. ما در ادامه راه نیز به خاطر وحدت ملتمان و به خاطر هدایت رهبر معظم انقلاب‌ به خوبی پیش خواهیم رفت. البته طرف مقابل متأسفانه در سرزمین خود مشکلات فراوانی دارد و به خاطر آن مشکلات داخلی گاهی در بیان حرف‌ها دچار لغزش‌ها و خطاهای نابجا می‌شود.من به مسئولین دولت امریکا، به سیاسیون دولت امریکا می‌گویم تصمیم بگیرید در اتاق سیاسی‌تان خانه‌تکانی کنید. آن میزی که از آن حرف می‌زنید پایه‌هایش درهم شکسته است.
همه جهانیان بدانند در برابر ملت بزرگ ایران و حرف حقش یک راه بیشتر وجود ندارد و آن راه احترام،تکریم، تواضع و فروتنی است و ما ان شاءالله به مسیر خود ادامه خواهیم داد تا همه زنجیر‌های تحریم را بگسلیم،تا همه ظلم‌ها را از سر ملت برداریم، تا شرایطی را فراهم کنیم که مردم ما از تمام حقوق حقه خود در سطح منطقه و جهان به بهترین وجه استفاده کنند. ما شرایطی را به وجود خواهیم آورد که مسیر توسعه، آبادانی و پیشرفت برای سراسر ایران و کردستان عزیز فراهم شود.
ما به حول و قوه الهی بعد از این دوران باز هم اقتصاد مقاومتی را ادامه خواهیم داد.ما شرایطی را فراهم نخواهیم کرد که ایران سرزمین واردات کالاهای بیگانه باشد. ما کاری خواهیم کرد که ایران با همت، ایستادگی و انسجام شما مردم، سرزمین تولید و صادرات انواع کالاها برای منطقه و جهان باشد.
اکنون چند نکته راجع به استان عزیز کردستان؛ در آغاز این بخش می‌خواهم در حوادثی که در روزهای اخیر پیش آمد و با سیلاب خسارات مالی - که الحمدالله خسارات جانی نبود - به هموطنان عزیز ما در کردستان به ویژه در شهرهای سقز و دیواندره وارد شد اظهار تأسف و تأثر کنم و همان‌طور که چهارشنبه در هیئت دولت اعلام کردم باید خودمان را برای پیش‌بینی حوادث غیرمترقبه آماده کنیم تا بهتر بتوانیم این حوادث را به مردم اطلاع رسانی کنیم قبل از آنکه حوادث آنهارا غافلگیر کند و بعد از وقوع حادثه نیز باید همه توان ما صرف جبران خسارت‌ها شود، و به حول و قوه الهی این کار را خواهیم کرد. طرح‌های دولت برای کردستان
اما در زمینه طرح‌های دولت یازدهم برای استان کردستان مخصوصاً طرح‌هایی که امسال (یعنی سال ۹۴) و سال آینده (یعنی سال ۹۵) اجرایی خواهد شد. در بخش حمل و نقل دولت ۳۴۳ میلیارد تومان اعتبار برای راه‌های اصلی این استان و راه‌های فرعی و روستایی این استان اختصاص داده است که تفصیل آن در شورای اداری بیان خواهد شد، اما دو سه طرح مهم را اشاره می‌کنم: یک؛ راه بسیار مهم باند دوم میاندوآب-کرمانشاه است که برای این طرح بیش از ۲۲۰ میلیارد تومان درنظر گرفته شده است که در سال‌های ۹۴ و ۹۵ اجرایی خواهیم کرد.
تکمیل باند دوم راه همدان و سنندج که مقداری باقی مانده است. بیست و یک میلیارد تومان برای تکمیل این راه اختصاص داده شده است، البته یک بخشی از این راه که شما را همیشه خسته می‌کند باقی مانده و آن گردنه صلوات آباد است که البته در پیش بینی امسال ما نیست، اما من در هیئت دولت دستور دادم که از طریق بخش خصوصی برای آن راه حلی پیش بینی شود و اگر نشد از طریق بخش دولتی که این مسئله را هم دولت مد نظر قرار خواهد داد.
مسئله سوم راه اصلی سنندج به مریوان است که برای آن ۱۰۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است که در سال‌های ۹۴ و ۹۵ تلاش خواهیم کرد تا این راه هم تکمیل شود و همچنین برای اصلاح، تکمیل و آسفالت ۴۵۰ کیلومتر راه‌های روستایی تا پایان سال ۹۴ اعتبار لازم مدنظر قرار گرفته است.
اما در بخش آب و کشاورزی؛ دولت با اعتبار ۴۳۱ میلیارد تومان طرحهای مرتبط با این بخش را دنبال خواهد کرد. خوشبختانه دولت سرمایه‌گذاری بسیار گسترده و بی‌سابقه‌ای را در مدیریت منابع آب این استان انجام داده است. غیر از سدهایی که هم اکنون در استان کردستان بهره‌برداری می‌شود یازده سد جدید در دست اجرا داریم که غالب آنها از لحاظ پیشرفت فیزیکی در مراحل انتهایی خود قرار دارد. به یاری خداوند متعال با اختصاص منابع لازم و حتی منابعی از صندوق توسعه ملی احداث هفت سد یعنی سدهای چراغ ویس، عباس‌آباد، گاران، زیویه، سیازاخ و قوچم و داریان طی سال جاری و حداکثر در سال ۹۵ به بهره‌برداری خواهند رسید. به علاوه در همین مدت شبکه‌های آبیاری و زه‌کشی سدهای سورال، گاران و زیویه نیز افتتاح و بهره‌برداری خواهد شد. آبرسانی به شهرهای سنندج، سقز، دیواندره و بانه از سدهای یاد شده انجام خواهد شد به ویژه آبرسانی شهر سنندج که امروز مردم از مشکل آب رهانیده می‌شوند و کیفیت آب و مقدار آب لازم با کیفیت خوب در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
همچنین ۴۶ میلیارد تومان برای تأسیسات فاضلاب شهرهای این استان به ویژه مریوان، بیجار، سریش‌آباد، حسن‌آباد یاسوکن و کامیاران اختصاص داده شده. این نکته را توجه داشته باشید که در کشور طرح‌های تأسیسات فاضلاب ۴۲ درصد اجرا شده، اما در استان کردستان ۹۲ درصد اجرا شده است و از لحاظ اجرای طرح‌های تأسیسات فاضلاب، استان کردستان اولین استان درسراسر ایران است و دولت به این طرح‌ها توجه خواهد‌کرد.
همچنین همان‌طور که می‌دانید ظرفیت برق این استان تقریباً دو برابر مصرف این استان است و برق این استان به استان‌های همجوار و حتی به خارج از کشور و عراق صادر می‌شود، اما در عین حال در جریان همین سفر نیروگاه برقابی سد آزاد افتتاح خواهد شد و تا نیمه سال ۹۵ نیروگاه برق‌آبی داریان با ظرفیت ۲۱۰ مگاوات هم به بهره‌برداری خواهد رسید که استان کردستان از لحاظ برق و نیروگاه می‌تواند پایداری برق سراسر کشور را بردوش داشته باشد.
در زمینه کشاورزی همان‌طور که می‌دانید در سالیان گذشته ۲۰ هزار هکتار طرح در اراضی شیب‌دار با کمک بخش خصوصی و مردم اجرایی و عملیاتی شده است. امسال و اوایل سال آینده شش هزار هکتار دیگر، پنج هزار هکتار دیم و یک هزار هکتار آبی، عملیاتی و اجرایی خواهد شد و همچنین آبیاری تحت فشار به همان صورت امسال و سال آینده ادامه خواهد یافت و توسعه طرح ماهیان سردآبی که این طرح‌ها بتواند به اشتغال مردم کمک کند در حالی که مردم از مسئله بیکاری در این استان در رنج هستند.
در زمینه سلامت، دولت یازدهم قدم‌های بسیار مهمی در طرح تحول سلامت برداشته و در این سفر به مردم شریف استان اعلام می‌شود که با ۲۰ میلیارد تومان اختصاص اعتبار بیمارستان سقز تکمیل خواهد شد و همچنین در مریوان با اقدامی که انجام خواهد شد، احداث یک بیمارستان آغاز خواهد شد. بیمارستان کوثر هم که جزو مواردی است که در سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی اجرایی و عملیاتی شده، تکمیل خواهد شد. این بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی تکمیل خواهد شد تا مردم بتوانند از سلامت بهتری در این استان و از امکانات بیشتری در زمینه سلامت برخوردار شوند.
همچنین ۱۰ میلیارد تومان برای ورزشگاه‌های استان و ۱۰ میلیارد تومان برای دانشکده‌های صنعت و معدن و منابع طبیعی اختصاص داده شده است. استان کردستان استان گردشگری است و بخشی از اشتغال این استان از طریق توسعه گردشگری باید تأمین شود که جاذبه‌های بسیار فراوان طبیعی در این استان وجود دارد. ما در این سفر ده میلیارد تومان برای زیرساخت‌های گردشگری مدنظر قرار داده‌ایم. البته در سال‌های ۹۴ و ۹۵ مجموعاً ۹ پروژه بزرگ به ارزش ۹۵ میلیارد تومان از طریق تسهیلات و بخش خصوصی در زمینه گردشگری در این استان اجرا خواهد شد.
در زمینه صنعت و معدن طرح‌هایی وجود دارد که در شورای اداری توضیح داده خواهد شد و اقدام خواهیم کرد برای اجرایی و عملیاتی شدن همه طرح‌هایی که مدنظر وزارت صنعت و معدن و تجارت است و همچنین تسهیلات ریالی و ارزی برای گردش سرمایه در گردش واحدهای صنعتی و تکمیل واحدهای صنعتی و توسعه اکتشاف معادن به ویژه در پهنه‌های بیجار، قروه و سقز اقدام خواهیم کرد.
در مجموع برای استان کردستان در این سفر اجرای ۳۱ طرح و پروژه با اعتبار ۸۸۰ میلیارد تومان اختصاص داده خواهد شد که همه این ۳۱ طرح و پروژه در سال‌های ۹۴ و ۹۵ اجرایی و عملیاتی خواهد شد.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

. سورة انفال، آیه‌های 62 و 63.

92244
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.