مصاحبه پایان سفر به استان کردستان

وعده انتخاباتی به مردم کردستان/ تدریس زبان و ادبیات کردی در دانشگاه/ کردستان دروازه‌ای برای روابط نزدیک‌تر با مردم عراق و اقلیم کردستان و نیز صادرات/ تصمیم‌ گیری‌ درخصوص 31 طرح و پروژه برای استان کردستان/ تخصیص 880 میلیارد تومان برای طرح‌های کردستان/ راه میاندوآب- کرمانشاه راه سنندج- مریوان/ برق، آب، کشاورزی/ صنعت سد/ افتتاح پروژه آب‌‌شرب سنندج/ کردستان صادرکننده انرژی به عراق/ صنعت و معدن/ گردشگری/ طرح‌های مربوط به ورزش، ورزشگاه علوم و دانشگاه/ برخورداری همه اقوام و مذاهب از حقوق شهروندی/ پیگیری دولت درخصوص رفع مشکلات برخی مشاغل/ ایجاد تعادل میان استان‌ها/ بالاتربودن بودجه کردستان از متوسط کشور/ تدریس زبان کردی و توسعه کردستان اقداماتی برای رفع تبعیض/ منشور حقوق شهروندی / مبنای حقوق‌شهروندی، ایجاد عدالت در سراسر کشور/ کاهش قیمت نفت/ تعطیلی برخی از پروژهها در کشورهای حاشیه خلیج‌ فارس به دلیل کاهش قیمت نفت/ مقایسه اوضاع اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و / بالابردن تولید نفت و یافتن مشتری؛ درصورت رفع تحریم‌‌ها / سوال عجیب و غریب: «تفرقه بین شیعه و سنی در دولت»/ حضور تروریست‌ها در منطقه معضلی بزرگ

گزارشگر:
جناب آقای رئیس جمهور در استان کردستان 48 عنوان نشریه چاپی و پایگاه خبری و خبرگزاری مجوز نشر دارند و آماده به کار هستند. هشت هفته نامه و دو دوهفته نامه، ماهنامه و همچنین هفت نماینده روزنامه سراسری مشغول به کار هستند. از میان این جمع و با حضور خود این عزیزان به قید قرعه پنج نفر انتخاب شدند که امروز در حضور شما خواهند بود و طرح سؤال خواهند کرد. اما قبل از هر چیز خوشحال می‌شویم که فرمایشات حضرت‌عالی را بشنویم.
رئیس جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم
قبل از هر چیز من باید از مردم عزیز و بزرگوار استان کردستان به ویژه مردم عزیز سنندج به خاطر مهمان نوازی بسیار گرمشان تشکر و قدردانی کنم. البته مهمان‌نوازی آنها همیشه معروف بوده و ما هر وقت به کردستان آمدیم و امروز نیز مهمان‌نوازی این مردم بسیار خوب، دلاور و فرهنگ دوست را از نزدیک مشاهده کرده‌ایم.
من باید از مردم شهرستان‌های مختلف این استان عذرخواهی کنم که فرصت نبود به محضر آنها برسم و از نزدیک آنها را زیارت کنم، اما به همه شهرستان یکی از وزرا و معاونین رفته‌اند و به نظرات مردم گوش کرده‌اند که البته من خلاصه آن را قبل از این جلسه دیدم و تفسیر آن را هم خواهم دید که نظرات و مطالبات مردم چه بوده و دولت چه اقداماتی می‌تواند برای آنها انجام دهد.
وعده اصلی من به مردم کردستان قبل از انتخاب این بود که همه توان و تلاشم را به کار بگیرم که در این کشور فرقی بین اقلیت و اکثریت، اقوام مختلف، اقلیت‌های دینی و مذاهب مختلف نباشد و همه کشور را یک کشور و همه مردم را اجزاء و اعضای یک ملت بزرگ تلقی کنیم. البته مردم نسبت به زبان، فرهنگ و گاهی نسبت به لباس خودشان حساس‌اند و هیچ اشکالی هم ندارد. هرکس به طور طبیعی نسبت به آبا و اجداد، نیاکان، فرهنگ، زبان و ادبیات خود تعلق خاطر دارد و همه اینها هم زیبایی‌های ایران بزرگ ماست.
ایران بزرگ ما در زبان، فرهنگ و ملیت، درخت بزرگ و پهناوری دارد که همه زیر سایه آن درخت پهناور هستیم و در زیر این درخت گل بوته‌های فراوانی هم وجود دارد که باید از آنها حفاظت و حراست کنیم که زیبایی هم منظره‌ای و هم واقعی است و هم بهره جمع خواهد بود.
الحمدلله در سال جدید، از مهر ماه در دانشگاه تدریس زبان و ادبیات کردی آغاز می‌شود و همچنین ان‌شاءالله بخش کردی خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران آغاز خواهد شد و این گام‌های اولی است که ما بر می‌داریم و گام‌های دیگری نیز باید برداشته شود.
ما در دوران دفاع مقدس و قبل از آن دیدیم که مردم کرد و کردستان مرزبانان بسیار دلیر و خوبی برای کشور عزیزمان بودند و امروز نه تنها خواهان وحدت در داخل کشورمان هستیم بلکه می‌خواهیم با همسایگانمان روابط بهتر و نزدیکتری داشته باشیم و ان‌شاءالله کردستان دروازه‌ای برای روابط نزدیکتر با مردم عراق و اقلیم کردستان و قبل از اینکه دروازه‌ای برای واردات باشد، دروازه‌ای برای صادرات باشد و بتواند از فرهنگ این مرز و بوم، استان و مردم کرد؛ حراست کند. البته این سرزمین، سرزمین بسیار تاریخی، قدیمی و دارای تمدن بسیار کهن و حتی حکومت و فرمانروایی کهن است که ان‌شاءالله بتواند آن ادبیات و فرهنگ را حراست کند.
در آغاز صحبتم در این سفر از نیروهای مسلح، نیروی انتظامی، امنیتی، اطلاعاتی، سپاه پاسدارن و ارتش جمهوری اسلامی ایران و همه رسانه‌ها تشکر می‌کنم که از قبل، آغاز، حین و بعد از سفر را پوشش می‌دهید و برای تعالی فرهنگ مردم و ارتباط بسیار خوب بین مردم و دولت همیشه تلاش می‌کنید.
در این سفر همان طور که اعلام شد 31 طرح و پروژه تصمیم گیری شده که اجرایی و عملیاتی خواهد شد؛ بخشی در سال جاری (1394) و بخشی در سال 1395 عملیاتی خواهد شد. قرار ما این است که در هر استان وعده‌هایی که به مردم می‌دهیم ان‌شاءالله و به حول و قوه الهی آنها را اجرایی و عملیاتی کنیم و تا کنون این‌چنین بوده است. ما در هر استانی که رفته‌ایم طبق وعده‌ای که داده‌ایم عمل کرده‌ایم و امروز شرایط اقتصادی ما شرایط آسانی نیست و هنوز در دوران تحریم به سر می‌بریم، اما در عین حال طبق وعده‌ای که به مردم داده‌ایم و در سایه حضور، فعالیت و کمک مردم قدم‌ها را برمی داریم.
ما مجموعاً 880 میلیارد تومان اعتبار برای 31 طرح و پروژه در نظر گرفته‌ایم که ظرف امسال و سال آینده (یعنی تا پایان سال 1395) اجرایی خواهد شد. همان طور که می‌دانید دولت در بخش حمل و نقل برای تکمیل پروژه‌هایی که برخی از آنها سال‌هال پیش شروع شده سرمایه گذاری بزرگی انجام می‌دهد؛ از جمله برای ارتباط بین استان همدان و کردستان که برای مردم بسیار مهم است. امسال برای تکمیل آنها 21 میلیارد تومان تخصیص داده‌ایم ولی این راه به اول آن گردنه معروف می‌رسد و دوباره حدود صد میلیارد تومان بودجه برای 25 کیلومتر باقی مانده لازم داریم. البته ما در تهران از آقای استاندار خواستیم که اگر سرمایه‌دار بخش خصوصی و کارآفرینی سرمایه گذاری کند که این پول با سودش برمی‌گردد، چه بهتر که ما کمک کنیم و اگر امکانش نباشد خود دولت این کار را خواهد کرد؛ منتها جزو پروژه‌هایی نبود که ما در این سفر اعلام کنیم ولی اینکه ما تصمیم داریم این مسئله را دنبال کنیم حتماً انجام خواهیم دارد و ظرف دو سال شدنی است که این پروژه هم عملیاتی شود. اگر تا آخر سال بتوانیم طراحی کنیم در سال آینده آنها هم اجرایی و عملیاتی می‌شود.
بقیه راه‌هایی را هم که اعلام کردیم ان‌شاءالله ادامه می‌دهیم. هم راه میاندوآب که به سمت کرمانشاه است که باید تکمیل شود و هم جاده سنندج به مریوان است. ان‌شاءالله این پروژه‌ها و طرح‌ها نیز عملیاتی خواهد شد. برخی از آنها هم اعتبار بالای صد تا دویست میلیارد تومان می‌خواهد.
در بخش آب و کشاورزی طرح‌های خوبی در حال اجراست. استان کردستان الحمدلله از لحاظ برق و آب با طرح‌هایی که اعلام می‌شود وضع خوبی خواهد داشت و این سرمایه برزگی برای پروژه‌های بعدی و تحولات توسعه‌ای در این استان است.
در بخش صنعت و خدمات، برق و آب اساس کار است و علاوه بر سدهایی که مشغول فعالیت است، همان طور که در سخنرانی اعلام کردم ان‌شاءالله امسال و سال آینده هفت سد را دنبال خواهیم کرد که تکمیل شود.
امروز بعدازظهر افتتاح سیزده پروژه را انجام دادیم و این پروژه‌ها شروع شد که یکی از آنها آب شرب سنندج است که قبلاً نگرانی داشتیم که الحمدلله این نگرانی برطرف شده و آقای وزیر نیرو امروز می‌گفت کیفیتی آبی که به سنندج می‌رسد بسیار بالاست و از بسیاری از استان‌ها بالاتر است.
در مورد پروژه‌های مربوط به آب و برق، این استان، استان صادر کننده انرژی و برق به استان‌های همجوار و عراق است که چهار پروژه امروز اعلام شد و ان‌شاءالله این پروژه‌ها ادامه پیدا می‌کند.
در زمینه صنعت و معدن طرح‌هایی برای صنعت داریم ولی چون هنوز دقیق نبود هیچ کدام را اعلام نکردم؛ چه در بخش لاستیک سازی و چه در بخش پتروشیمی و فولاد؛ چون این طرح‌ها هنوز نهایی نشده بود و در حال بررسی بود و کارهای بررسی اولیه آن صورت گرفته، ان‌شاءالله در سال آینده انجام می‌گیرد؛ منتها جزو برنامه‌های این سفر نبود که بخواهیم اعلام کنیم، ولی دنبال می‌کنیم.
در زمینه معادن اقدامات خوبی برای اکتشاف و بهره‌برداری در معادن در حال انجام است و این تحول بزرگی برای اشتغال و توسعه استان خواهد بود.
یکی از راههای اشتغال‌زایی در این استان بحث گردشگری است. ما برای زیر ساخت گردشگری ده میلیارد تومان گذاشته‌ایم و مجموعاً گزارشی که معاونت مربوطه به من داده 95 میلیارد تومان است که در نه پروژه بزرگ طی امسال و سال آینده در حال اجراست و این پروژه‌هایی است که بخش خصوصی با تسهیلاتی که در اختیار دارد تلاش می‌کند انجام دهد.
مجموعاً تسهیلات بانکی خوبی برای بخش‌های صنعتی، سرمایه در گردش و تکمیل پروژه‌ها مد نظر قرار داده شده که امروز بعدازظهر رئیس بانک مرکزی اعلام کرد که هزار میلیارد تومان تسهیلات برای استان مدنظر قرار داده‌اند که این می‌تواند حرکت بسیار خوبی برای تحولات استان باشد.
پروژه‌های مختلف در بخش‌های مختلف از جمله علوم و دانشگاه‌ها و ورزش و ورزشگاه‌ها نیز بوه که امروز در شورای اداری اعلام شد و ان‌شاءالله همه این طرح‌ها را دنبال خواهیم کرد و امیدواریم اجرای این طرح‌ها موجب توسعه بیشتر استان عزیز کردستان و موجب خشنودی و حرکت مردم به سمت هدفی باشد که در آن تعالی مادی و معنوی برای مردم باشد.
گزارشگر:
[نامفهوم]
رئیس جمهور:
اساس برنامه دولت بر این است که همه اقوام و مذاهب در سراسر کشور از حقوق شهروندی برخوردار باشند؛ البته همان طور که من در آغاز صحبت اشاره کردم ممکن است همه مسائل یک روزه حل نشود و ما باید قدم به قدم مسائل را حل کنیم. مردم کردستان به خوبی در صحنه‌ها و مقاطع مختلف عشق خودشان را به ایران و وطن نشان داده‌اند و به خوبی از کشور حراست و حفاظت کرده‌اند و این مردم استحقاق همه فعالیت‌ها را در کشور دارند و ما نباید مشکلی را برای فعالیت آنها ایجاد کنیم. اگر در برخی از مشاغلی که شما می‌گویید مشکلی است دولت آن را دنبال خواهد کرد تا رفع شود و همه مردم ایرانی هستند و به ایرانی بودن خودشان افتخار می‌کنند و ان‌شاءالله امیدواریم که همه بتوانند خدمت خوبی به این کشور و ملت کنند.
گزارشگر:
ضمن عرض سلام و خیر مقدم خدمت جناب آقای دکتر روحانی و کاروان تدبیر و امید.
جناب آقای رئیس‌جمهور؛ سؤال من از محضر حضرت‌عالی این است که با توجه به اینکه تشکیل کار گروه دوران عقب ماندگی کردستان در زمان انتخابات جزو شعارهای شما بود چرا تا کنون تشکیل نشده و آیا برنامه‌ای برای تشکیل این کارگروه در آینده دارید؟
رئیس جمهور:
من راجع به کار گروه چیزی نگفته بودم. به طور کلی مبنای دولت از آغاز تشکیل این بود که تعادلی را در استان‌ها به وجود بیاورد و نبست به استان‌هایی که باید حرکت سریع تری برای توسعه داشته باشد اقدامات ویژه‌ای را انجام دهد. اگر مقصود شما از کار گروه این است درست است. اصولاً ما برای تعادل کار گروهی داریم.
در این دو سال اقدامات خوبی در استان کردستان انجام گرفته و طبق آماری که در شورای اداری اعلام شد، بودجه‌هایی که در کردستان اختصاص داده شده از متوسط کشور خیلی بالاتر است و سطح توسعه استان که از نیمه سی و یک استان پایین تر بوده، الان بالای نیمه قرار گرفته؛ معنای آن اقداماتی است که دولت برای این استان انجان می‌دهد و به هر حال 880 میلیارد تومانی که ما در این سفر به استان اختصاص دادیم یعنی ده برابر بودجه عمرانی یک سال استان کردستان که امسال و سال آینده اجرا می‌شود و اینها برای این است که مشکلات استان کردستان حل شود و ما این را دنبال خواهیم کرد.
به نظر من با اجرایی شدن تصمیمات در این سفر تحول بسیار خوبی در استان کردستان برای توسعه استان شاهد هستیم.
گزارشگر :
با عرض سلام خدمت رئیس جمهور، من سؤال‌هایی زیادی دارم و یکی از آنها را مطرح می‌کنم. عکس‌هایی که الان از شما دارم عکس‌های حضرت‌عالی از سفر اول جناب‌عالی در ایام اول تبلیغات است که به شهر سنندج آمده بودید و اینجا خروجی منزل مرحوم امام جمعه آقای مجتهدی است. شما آنجا به من قول دادید که اگر رئیس جمهور شوید مصاحبه اختصاصی خواهید داشت و این مصاحبه برای روزنامه شرق و هفته نامه ایران به صورت مشترک انجام می‌شود. من آن بهانه را پیدا کرده‌ام و برای من خیلی مهم است قبل از اینکه سؤال خودم را مطرح کنم ممنون می‌شوم که تکلیف این مسئله را برای من روشن کنید.
دوستان گله مندی دارند و انتظار می‌رفت در حوزه مدیریت کردها در سطح کشور و سطح وزرا و استان‌های دیگر از نیروهای کرد استفاده شود و مردم استان 72 درصد رأی داده‌اند و انتظار این 72 درصد این است ولی در سخنرانی امروز شما ارتباطی بین سخنرانی و این بیانیه دیده نشد؟
رئیس جمهور:
اساس این بیاینه این بود که تبعیض‌های ناروا را رفع کنیم. همین اقدامی‌که در سال جاری برای کرسی زبان و ادبیات زبان کردی در دانشگاه انجام شد، قدمی در این زمینه است یا تلاش‌هایی که برای توسعه این استان انجام می‌گیرد قدمی در راستای همان بیانه‌ای است که اعلام شده است.
همه تلاش دولت این است که در کشور همان طور و باید با آنها به صورت یکسان رفتار شود؛ از لحاظ حقوق شهروندی هم کاملاً با عدالت با آنها رفتار می‌شود. من در انتخابات قولی داده‌ام که کمی دچار تأخیر شده و ما اقدام کرده‌ایم و آن حقوق شهروندی بوده است و راجع به این مسئله پیش‌نویسی را اعلام کرده‌ایم و صاحب نظران هم اعلام نظر کرده‌اند و طرح نهایی آن هنوز باقی مانده که ان شاءالله اعلام خواهد شد.
مبنای حقوق شهروندی ایجاد عدالت قابل قبول در سراسر کشور است که ان‌شاءالله ما آن مسیر را دنبال می‌کنیم و به نتیجه می‌رسیم.
گزارشگر:
مصاحبه اختصاصی؟
رئیس جمهور:
شما مقدمه‌ای را گفتید که کار را سخت کردید و می‌گویید در زمان انتخابات من به شما قول داده‌ام. خبرنگارهای مختلف در دوران انتخابات به ما می‌گفتند که ما مصاحبه اختصاصی می‌خواهیم و لحن من همیشه این بود که ان‌شاءالله اگر بشود. به هر حال قول مشروط می‌دادم و خیلی‌ها را هم در مصاحبه داریم و امیدواریم نوبت شما هم شود.
گزارشگر:
با عرض سلام خدمت جناب رئیس جمهور محترم، خوش آمدید.
اگر سؤال من تکراری است ناشی از دغدغه مردم استان است. من در این نشست جواب قانع کننده‌ای نگرفتم. امروز در دو سخنرانی در مورد تفرقه بین شیعه و سنی صحبت کردید. این تفرقه به وضوح در کابینه حضرتعالی دیده می‌شود، چرا؟
مردم استان کردستان انتظار داشتند دولت تدبیر و امید همه مشکلاتشان را حل کند و وقتی سفر را دیدیم پول خوبی به استان آمد، 880 میلیارد تومان که از بابت آن متشکریم. اما مشکلات استان ما اینقدر زیاد است که با این مبالغ حل نمی‌شود.
رئیس جمهور:
به هر حال ما باید به امکانات و مقدورات کشور نگاه کنیم و از خدا می‌خواهیم شرایطی باشد که به جای 880 میلیارد تومان ده برابر آن را قول دهیم. بنای ما بر این است که وعده‌های ما در حد امکانات و توان دولت باشد و الا ما می‌توانیم وعده خیلی بزرگ‌تری بدهیم و در مقام عمل هم به جایی نرسیم. بنای ما این است که بتوانیم عملیاتی کنیم. حتی الان در بخش صنعت همان طور که گفتم طرح‌های متعددی هست ولی در این سفر اعلام نکردیم چون هنوز نهایی نشده و اعتبارات آن تأمین نشده و حتی پروژه‌هایی که از نظر ما مصوب است اما چون اعتبارات آن وجود ندارد اعلام نمی‌کنیم و دلیلش هم این است که وقتی ما الان اعتبار کافی در اختیار نداریم نمی‌توانیم آن را اعلام کنیم. شما باید شرایط دولت را مد نظر قرار دهید. ما در شرایطی هستیم که بودجه نفتی ما که منبع بزرگی در کشور است به نصف قیمت پارسال تبدیل شده؛ یعنی نفت 110 دلار امروز 53-52 دلار (کمتر و بیشتر) شده است و برخی از کشورهایی که صادرات نفت داشته‌اند از جمله ونزوئلا به خاطر قیمت نفت، تورم آنها سه رقمی شده و همین کشورهای خلیج فارس که وضع مالی آنها بسیار خوب و جمعیت کم دارند بسیاری از پروژه‌ها را به خاطر شرایطی که به وجود آمده تعطیل کرده‌اند. در عراق با اینکه صادرات نفتشان خیلی بیشتر و جمعیت آنها کمتر است در بسیاری از پروژه‌ها مشکل دارند و بسیاری از ایرانی‌ها که پروژه‌ها را اجرا می‌کنند به خاطر مسئله نفت دچار مشکل‌اند.
اینکه دولت توانسته در شرایط تحریم و کاهش قیمت نفت، تورم را حفظ کند و مانع افزایش آن شود و رونق اقتصادی داشته باشد، کار بزرگی انجام داده است. من نمی‌خواهم بگویم همه مطالبات مردم از جمله کردستان برآورده شده اما شما ببینید از زمانی که این دولت کار را شروع کرده و الان کمتر از دو سال است چه قدم‌هایی برداشته شده است. از لحاظ فرهنگی، اجتماعی، حقوقی و اقتصادی می‌بینید در مقایسه با آن زمان تحول بزرگی رخ داده است. کاری که در امر هسته‌ای رخ داده اگر اجرایی و عملیاتی شود باید آثار آن هم در زندگی مردم ظاهر شود. البته این‌گونه نیست که زمانی که تحریم برداشته شود مثلاً چند ماه دیگر بلافاصله ما آثار آن را ببینیم. اگر تحریم نفت برداشته شود تا زمانی که فروش نفت را اضافه کنیم دو کار مهم داریم. یکی تولید را بالا ببریم و دوم مشتری پیدا کنیم. یعنی این‌گونه نیست که شما فردا صبح که نفت داشتید بلافاصله بتوانید به فروش برسانید. بنابراین با این قدم‌ها در مسیری که دولت انتخاب کرده در آینده ان‌شاءالله شرایط بهتری برای کشور پیش‌بینی می‌کنیم. البته کار اصلی در دست مردم است و آنها در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی حضور دارند و دولت باید حامی و کمک مردم در همه زمینه‌ها باشد.
سؤال دوم اینکه آیا در دولت شما تفرقه بین شیعه و سنی وجود دارد؟ حرف عجیب و غریبی بود و از شدت بد بودن جمله من نتوانستم به آن جواب دهم. تفرقه یعنی چه! مگر ما در دولت گفته‌ایم که کسی که سنی است در دولت وارد نشود. در این کشور این همه جمعیت، کارمند، فرماندار، معاون استاندار در سراسر کشور، این همه افرادی که معاون وزیر هستند و اهل سنت هم می‌باشند و همین طور سفیر از اهل سنت داریم. اصلاً کلمه تفرقه کلمه بدی است. در شرایطی که توطئه‌گران دنیا دنبال تفرقه بین شیعه و سنی هستند همه ملت و دولت باید تلاش کنند که روز به روز در این کشور وحدت بیشتر شود. شما به صورت واقعی از مردم کرد، بلوچ، ترکمن و اقوام مختلف بپرسید که شرایط امروز با شرایط قبل انتخابات بهتر شده یا خیر و این نشان می‌دهد که دولت همه توان خود را به کار برده است. شما اصلاً تصور می‌کردید که ما کرسی زبان و ادبیات کردی را در دانشگاه و خبرگزاری کردی در بخش کردی ایجاد کنیم. این نشان می‌دهد که مسیر ما مسیر خاصی است که برای خواست و مطالبات مردم اقدام می‌کنیم و تعبیر شما تعبیر نارسایی بود و قشنگ هم نبود. همه ما برای انسجام و وحدت ملی تلاش کنیم و دولت در رأس کار این وظیفه را بر عهده دارد.
گزارشگر:
با سلام و خیر مقدم خدمت رئیس جمهور تدبیر و امید به استان فرهنگی کردستان.
با عنایت به فرمایشات امروز شما در ورزشگاه استقلال سنندج در مورد تحولات منطقه و نیز با توجه به اینکه کردها در حوزه تمدن ایرانی قرار دارند و در اتفاقات اخیر کردها بودند که متضرر شده‌اند، سیاست دولت و دیدگاه شما در مورد حفظ کیان منطقه کردی چیست؟
رئیس جمهور:
معضل بزرگی در منطقه ما به وجود آمده که این معضل را شما در عراق و سوریه و به صورتی در لبنان و کشورهای دیگر احساس می‌کنید و می‌بینید و این معضل تروریسم و افراط‌گری در منطقه است. در منطقه قدرت‌هایی که مدعی هستند و می‌خواهند با تروریسم مبارزه کنند در مقام عمل کاری جدی از آنها نمی‌بینیم. به نظر من جدی‌ترین کار را دولت جمهوری اسلامی ایران انجام داد. از آن لحظه‌ای که شرایط عراق تغییر کرد و بخشی از مناطق شمالی عراق سقوط کرد و من با نخست وزیر عراق آقای مالکی صحبت کردم و گفتم با همه توان در کنار مردم و ارتش عراق خواهیم بود و اجازه نخواهیم داد که تروریست‌ها بخواهند عراق، بغداد، و بخش‌های دیگر را اشغال کنند و جمهوری اسلامی ایران بیشترین کمک را برای حفظ و ثبات در منطقه انجام داد و از مراکز اصلی در عراق از جمله در بخش اقلیم با وجود مشکلات فراوان حفاظت و حراست کردیم و الان هم این راه را دنبال می‌کنیم و البته این معضل به زودی تمام نمی‌شود، اما همان طور که می‌دانید تروریست‌ها می‌خواستند همه بخش‌های اقلیم، شهرهای بزرگ و حتی بغداد را تصرف کنند.
امروز قدم‌های خوبی برداشته شده و البته این قدم‌ها توسط ملت، ارتش و دولت عراق است و ما هم همیشه حامی آنها هستیم و در هر کشوری هم کسی دنبال تفرقه، اختلاف و خشونت باشد ما حامی مردمی هستیم که با خشونت، تفرقه و اختلاف مبارزه می‌کنند.
ان‌شاءالله امیدواریم که شرایط بهتری را در منطقه داشته باشیم.
گزارشگر:
از حضرت عالی کمال تقدیر و تشکر را داریم و شما را به خدای بزرگ می‌سپاریم.

92236
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.