سخنرانی در مراسم افطار در جمع اصناف، کارآفرینان و خیرین

ماه رمضان ماه امنیت روح و روان و جامعه/ دیدار با کارآفرینان و فعالان اقتصادی در سفرهای استانی و خارجی/ دیدار با کارآفرینان و فعالان اقتصادی در سفرهای استانی و خارجی/ نشر اسلام از سوی بازرگانان ایرانی در شرق/ اصناف از انقلاب مشروطه تا انقلاب اسلامی / پیوند دیرینه مسجد و مدرسه و بازار/ رونق اقتصادی در سایه فعالیت بخش غیردولتی/ کاهش تورم و خروج از رکود غیرتورمی/ نیاز کشور به رونق اقتصادی/ واگذاری تدریجی اقتصادی، خدمات اجتماعی و فرهنگ به بخش خصوصی/ کوچک و چابک‌سازی دولت / اجرای قانون بهبود محیط کسب و کار/ لایحه فوریتی خروج از رکود/ توانمند سازی بانک‌ها/ معوقات بانکی / راهکار دولت برای حل مشکل معوقات بانکی / اعتماد دولت به بخش خصوصی برای احیای اقتصاد/ اشتغال

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

خدمت کارآفرینان عزیز‎، اصناف و فعالان اقتصادی برای حضور در این جمع و مراسم افطار خوش آمد عرض می‎کنم. ماه رمضان‎، ماه میهمانی است. همة ما میهمان حق هستیم و بالاترین افتخار در این ماه آن است که خداوند سفرة جود و رحمت و برکتش را به روی همه باز کرده است و این ما هستیم که باید به کنار این سفره بشتابیم. اسلام دین مادیت و معنویت است. اللهم اهله علینا بالامن و الایمان و السلامه و الاسلام، ما در پیشگاه خداوند می‎گوییم ماه رمضان را که ماه امن، ایمان‎، سلامت و اسلام است، بر ما مبارک گردان. ماه رمضان ماه امنیت روح و روان و امنیت جامعه است. این را آمار و ارقام هم برای ما به اثبات می‎رساند. ماه رمضان‎، ماه ایمان است. ماهی است که قلب ما از همة ماهها نورانی‎تر خواهد بود. البته فلسفه اصلی روزه همان تقواست اما سلامت جسم هم در کنار سلامت جان مورد توجه اسلام قرار دارد.
این دولت در تمام 19 سفر استانی که خداوند توفیق داد خدمت مردم خوب و عزیز کشورمان بودیم یک جلسه هم با کارآفرینان و فعالان اقتصادی داشتیم که هر کدام از این جلسات مایة خیر و برکت بود. در سفرهای خارجی و منطقه‌ای نیز با کارآفرینان ایرانی و سرمایه‌گذاران کشور میزبان جلسه داشتیم که آن هم بسیار تأثیرگذار بود و حتی سرمایه‎دارانی برای سرمایه‌گذاری به ایران آمده و اعلام آمادگی کرده‎اند. برخی از شرکت‎ها اعلام کردند ما نه اعتبار بانکی و نه کمک دولت را می‎خواهیم، به مذاکرات هسته‎ای هم کاری نداریم و از همین الان برای سرمایه‎گذاری آماده هستیم. این نشان می‎دهد که دولت باید تسهیلات لازم را پیش پای بخش خصوصی و بخش غیردولتی بگذارد تا آنها وارد عمل بشوند.
همة موفقیت‎هایی که ما در این 22 ماه کسب کرده‎ایم به خاطر حضور و حمایت مردم در تمام بخش‌ها از جمله بخش اقتصاد بوده است. اینکه می‎گویند دولت به جامعه و بازار آرامش داده است‎، نه‎؛ دولت زمینه را تا حدودی مهیا کرده است. این جمعیت بزرگی که آمار به ما می‎گوید حدود 3 میلیون واحد تولیدی‎، توزیعی‎، خدماتی‎، خدمات عمومی‎، خدمات فنی و شش میلیون نفر که به طور مستقیم حضور و فعالیت دارند، عملکرد اینها به اقتصاد کمک می‎کند. این حرف نادرست است که ما بگوییم فقط بار اقتصاد بر دوش اصناف و کارآفرینان است، در حالی که همیشه در طول تاریخ بخشی از بار سیاست‎، خدمات اجتماعی‎، حتی فرهنگی‎ و تبلیغ اسلام بر دوش اصناف و کارآفرینان بوده است. شما بروید به منطقة شرق از پاکستان‎، هندوستان تا چین‎، تایلند‎، اندونزی و آثار بازرگانان ایرانی را ببینید. در واقع، آنها اسلام را به آن سرزمین‎ها بردند.
در همة انقلاب‎ها از انقلاب مشروطه تا نهضت اسلامی مگر اصناف حضور نداشته و فعال نبوده‎اند؟ بار سیاست را بر دوش داشته‎اند و در مقابل تهدید و ارعاب ایستادگی و مقاومت کرده‌اند. در انقلاب اسلامی همة اقشار مردم حضور داشتند‎، اما نقش اصناف نقش بارز و آشکارتری بود؛ همیشه این طور بوده است. در گذشته همیشه مسجد و مدرسه و بازار کنار هم ساخته می‎شد. مدارس دینی معمولاً وسط بازار یا اول بازار بود. مسجد وسط بازار یا اول بازار بود. شما در همین تهران قدیمی‎ترین و بزرگترین مساجد مانند مسجد امام (ره)‎، مسجد جامع و مسجد سیدعزیزالله یا اول بازار است یا وسط بازار. مساجدی که ما در شهرهای مختلف داریم نشان این است که اصناف و کارآفرینان فقط بار اقتصاد را بر دوش ندارند، بلکه بار مذهب‎، دین‎، فرهنگ‎، معنویت و خدمات اجتماعی را نیز بر عهده دارند. این افتخار نصیب آنها بوده است.
این دولت هیچ تردیدی ندارد که رونق اقتصادی در سایة تلاش و فعالیت بخش غیردولتی است و دولت با توجه به مشکلات اساسی‌ای که پیش رو دارد به تنهایی نمی‎تواند این بار مسئولیت را بر دوش بگیرد. خروج از رکود برای ما از آغاز یک اصل بود، البته بعضی فکر می‎کردند که دولت صرفاً به فکر کاهش نرخ تورم است و به فکر رونق اقتصادی نیست که این طور نیست، ما در آغاز کار این دولت با تورم بالای 40 درصد مواجه بودیم و همان‌طور که در مواجهه با یک بیمار اول می‎بایست درجه تب را پایین بیاوریم، ما هم چاره‎ای نداشتیم که یک مقدار شرایط را آرام کنیم. اما بلافاصله دنبال خروج از رکود غیرتورمی رفتیم. چون از طریق تورم خروج از رکود آسان بود. منتها خروج از رکود غیرتورمی کار سخت و پیچیده‎ای بود. این کار شروع شد. ما آخر سال 1392 در بعضی از بخش‎ها نشانه‌های خروج از رکود را مشاهده کردیم. اما در سال 1393 در همان سه ماهة اول‎، دوم و سوم نشانه‌ها آشکارتر شد و امروز هم آمار به ما می‎گوید دارای رشد سه درصدی هستیم و این برای دولتی که در آغاز کار با رشد منفی 8/6 در پایان سال 1391 روبه‌رو بوده یک حرکت بزرگ است. البته برای ادامة کار نیاز به رونق داریم. خروج از رکود به تنهایی برای ما کافی نیست و نیاز به رونق داریم و این رونق برای ما یک ضرورت است.
برای رونق اقتصادی یک سری کارهایی ما باید انجام بدهیم و یک سری کارهایی شما باید انجام بدهید. دوستان ما در این جلسه حاضر هستند و می‎دانند در تمام جلسات اقتصادی نظر ما این است که با کارآفرینان بخش خصوصی مشورت کنید و از آنها نظر بگیرید. در گذشته بازرگانان و کارآفرینان بنام و بزرگی حضور داشتند. حالا در دهه‎های گذشته فراز و نشیب فکری هم داشته‎ایم، بعضی‎ها در مقاطعی فکر می‎کردند بهتر است همه چیز را دولتی کنیم. بنابراین ما فراز و فرودی داشته‎ایم اما امروز این دولت هیچ تردیدی ندارد که باید برای بخش خصوصی تسهیلات لازم را فراهم کند و قدم به قدم بار اقتصاد‎، حتی فرهنگ را به آنها واگذار کند. حالا من می‎گویم فرهنگ بعضی‎ها ناراحت می‎شوند می‎گویند مگر ما می‎توانیم فرهنگ را به بخش غیردولتی واگذار کنیم؟ چرا نه؟ مگر حوزه‎های علمیة ما در طول تاریخ که آن همه خدمات فرهنگی کردند‎ و مدارس غیردولتی و غیرانتفاعی در همین دهه‎های اخیر اینها دولتی بودند؟ این همه هنر و فرهنگی که آفریده شده یعنی سعدی و حافظ و مولانا دولتی بوده‎اند. بنابراین فرهنگ‎، اقتصاد‎، حتی خدمات اجتماعی را باید به اهلش واگذار کنیم. هرچه دولت کوچکتر و چابک‎تر باشد حتماً به نفع کشور است و ما در این مورد هیچ تردیدی نداریم.
به هر حال، قدم به قدم دولت را باید کوچک و چابک‎سازی کنیم و کارها را واگذار کنیم. البته می‎دانید قوانینی که به این مسئله مربوط می‎شد مثل قانون بهبود محیط کسب و کار از ابتدا خاک می‎خورد. یعنی قانون وجود داشت منتها اجرا نمی‎شد. ما اکثر آیین‎نامه‎های اجرایی این قانون را تصویب کردیم و برخی از آیین‎نامه‎ها هم در دست تصویب نهایی است. لایحه‎ای که با قید فوریت برای خروج از رکود به مجلس شورای اسلامی دادیم، به محض اینکه تصویب شد ما تثبیت و احیای آیین‎نامه‎هایش را شروع کردیم. یک ماه است که این قانون دست ما رسیده است و ما تا حالا 9 آیین‎نامه از این قانون را نیز تصویب و ابلاغ کرده‎ایم و به سرعت بقیة آیین‎نامه‎هایش را تصویب می‎کنیم. در این قانون آمده که ظرف سه ماه دولت باید این کار را بکند ولی ان‎شاءالله یک ماه گذشته‎، تا یک ماه دیگر ما همة آیین‎نامه‎ها را تدوین‎، تصویب و اعلام می‎کنیم و این یک حرکت به جلو خواهد بود.
البته مشکلاتی هم وجود دارد که یک مقدار زمان‎بر هست. بانک‎های ما مقداری ناتوان هستند و قدرت کافی ندارند. باید بانک‎ها را قدرتمند کنیم و برای همین لایحة خروج از رکود هم یکی از آیین‎نامه‌هایی که تصویب کردیم توانمندسازی بانک‎ها بود. برخی کارآفرینان و بخش خصوصی ما در سال‎های گذشته گرفتاری‎هایی پیدا کردند‎، بدهکار هستند. برخی از معوقات به دوش آنها است. حالا بعضی از آنها مقصر هستند که طبق قانون باید با آنها رفتار بشود، اما برخی از آنها از نظر ما مقصر نیستند و باید به نحوی به آنها کمک بشود. شما ببینید یک فرد برای واردات 20 درصد از آنچه قیمت کالا بود به بانک واگذار می‎کرد. کالا را می‎آورد این 20 درصد 100 درصد شد یعنی 5 برابر شد، همه را می‎بایست ودیعه می‎سپرد، گاهی از 100 درصد هم بیشتر شد. 120 درصد‎،‎ 130 درصد هم مواردی داشته‎ایم. خود این 5 برابر می‎شد. یک دفعه قیمت ارز سه برابر شد. آن که 5 برابر شد این هم 3 برابر شد و این 15 برابر می‎شود؛ یک دفعه پانزده برابر شد و سختی و مشکلات پیش آورد. این گرفتاری‎ها را باید طوری حل کنیم. ما به همة استان‎ها ابلاغ کرده‌ایم که کارگروهی تشکیل بشود تا معوقات را بررسی کنند. آنهایی که به خاطر مشکلات اقتصادی نتوانسته‎اند بدهی‎ها را پرداخت کنند برای آنها تسهیلاتی فراهم کنند تا بتوانیم کار را پیش ببریم.
می‎خواهم خدمت شما بگویم که دولت برای احیای اقتصاد کشور به بخش خصوصی اعتماد دارد و ان‌شاءالله با مشورت‎، هماهنگی‎ و همفکری شما به دولت و ما به بخش خصوصی، که نفع نهایی‎اش برای ملت و رونق اقتصادی خواهد بود، سبب برقراری آرامش در بازار خواهد شد. این کار سبب اشتغال جوان‎های ما خواهد بود. دولت با کمک شما کارآفرینان باید صنایع متوسط، کوچک‎، بنگاههای کارآفرین و در کل بنگاههای متوسط و کوچک را رونق ببخشد، که بیشتر اشتغال آنجاست، البته صنایع بزرگ و بنگاه‌های بزرگ را هم باید حمایت کنیم، منتها خوشه‎های مکمل را هم کنارش قرار بدهیم. ان‌شاءالله با اشتغال جوانان و رونق اقتصاد ما شاهد ایرانی آبادتر و ملتی رشیدتر خواهیم بود.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

. دعای پیامبر اکرم (ص) هنگام رویت هلال ماه رمضان

92225
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.