سخنرانی در ضیافت افطار با فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی

قضاوت نیروهای مسلح ایران با دیگر کشورها/ ماه رمضان، ماه جهاد / دفاع مقدس و عملیات رمضان/ شب مجاهدان حق بالاتر از لیله القدر/ برنامه‌ریزی و آماری و... نیروهای مسلح بر مبنای موقعیت کشور، محیط پیرامونی بین‌المللی/ قضاوت اوضاع و تهدیدات امروز با چند سال پیش/ شرایط متفاوت جهان امروز / موقعیت دفاعی ایران/ شروع تحقیقات و فناوری‌ها از نیروهای مسلح/ نقش نیروهای مسلح و توسعه دانش/ فضای واقعی یا واقعیت‌های راهبردی موجود/ برنامه‌ریزی شهید بهشتی برای امتحان گرفتن از طلاب و مخالفت برخی به دلیل منافات آن با قصد قربت/ عدم منافات کلاه کاسکت و سنگر و خاکریز با شهادت طلبی و ایستادگی/ زره پوشیدن امام حسن در زیر لباس هنگام اقامه نماز/ لحاظ واقعیت‌های راهبردی و ذهنیت‌های راهبردی/ اهمیت ذهنیت راهبردی/ لزوم برنامه‌ریزی در برابر واقعیت‌ها و ذهنیت‌های راهبردی/ دروغ‌های دشمنان برای ذهنیت‌سازی/ پاسخ‌های مناسب ایران به ذهنیت‌سازی بدخواهان/ لزوم پاسخ گویی به ذهنیت‌سازی‌ها/ دشواری‌ کار کردن با سازمان بین‌المللی/ تقویت نیروهای مسلح برای استقرار صلح/ پیام مشترک دولت و نیروهای مسلح: متجاوز، دروغگو و دنبال سلاح‌های ضد انسانی نبودن ایران/ دولت و نیروهای مسلح در صفی واحد/ در کنار هم بودن دولت و نیروهای مسلح در قانون اساسی/ پیشرفت چشمگیری کشور در تجهیزات مهم و استراتژیک/ اقدام دولت برای نیروهای مسلح

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم که امروز این فرصت برای بنده پیش آمد که میزبان عزیزترین افراد این کشور برای امنیت ملی و کشور و چهره‌هایی باشیم که در دوران دفاع مقدس و بعد از آن همواره در خط مقدم دفاع از کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند.
نیروهای مسلح پشتیبان اصلی ملت و کشور هستند. البته نیروی مسلح جمهوری اسلامی ایران با سایر نیروهای مسلحی که امروز در کشورهای مختلف مشاهده می‌کنیم، متفاوت‌اند. در برخی از کشورها نیروهای مسلح به خاطر ترس مورد احترام مردم هستند، اما در جمهوری اسلامی ایران نیروهای مسلح در جامعه دارای مقام و منزلت هستند به خاطر اینکه مردم آنها را به عنوان پناه بزرگ برای حفظ کشور و حصن و حصار برای نظام جمهوری اسلامی ایران می‌دانند و آنها را علمدار جهاد و مبارزه در راه خدا می‌بینند.
ماه رمضان همان طور که ماه صوم، روزه، صلاه و ماه احیای شب‌ها، عبادت خدا و دعا در محضر حق و بالاتر ماه هدایت، نزول قرآن، ماه ولایت و ماه امام مجتبی (ع) و امیر‌المؤمنین (ع) است، علاوه بر همه اینها ماه جهاد است؛ آن حادثه عظیم و جهاد بزرگ، اولین جنگ دفاعی اسلام، جنگ بدر، در ماه رمضان اتفاق افتاد که آن جنگ، برای مسلمان‌ها جنگ سرنوشت‌سازی بود و باعث استحکام دین مبین اسلام شد. پس این ماه، ماه جهاد هم هست. یاد دوران دفاع مقدس و رمضان‌های دوران دفاع مقدس به خیر که البته نیروهای مسلح ما یک علملیات هم تحت عنوان عملیات رمضان در سال 1361 داشتند و ماه رمضان در جبهه‌ها فضای معنوی فوق العاده‌ای حاکم بود. من به خاطر مسئولیت خاصی که در آن ایام داشتم (سال‌های 1362 و 1363، بیشتر سال 1363) شاید همه ماه رمضان را در جنوب بودم؛ به خاطر برنامه‌هایی که در آبادان، حسینیه، طلاییه و جزیره مینو بود، همه ماه رمضان را به استثنای چند روز در جنوب بودم و فضا را در سنگرها می‌دیدم؛ البته ما پشتیبانی کننده بودیم برای کسانی که در خط مقدم می‌جنگیدند، ایستادگی و دفاع می‌کردند.
بیان پیغمبر (ص) است که از شب قدر بالاتر چیست؟ شاید تصورش برای انسان سخت است؛ لیلة القدر خیر من الف شهر ، یک شب به اندازه همه عمر و هشتاد سال زندگی است، هزار ماه است. اما پیغمبر فرمود: الا انبئکم بلیله افضل من لیلة القدر؟ می‌خواهی از شب قدر بالاتر به شما معرفی می‌کنم؟ حارس حرس فی الارض خوف لعلة لا یرجع الی اهله. فرمود از شب قدر بالاتر آن شبی است که رزمنده‌ای در سنگر می‌ماند و نمی‌داند تا صبح زنده است یا خیر؟ و آیا به خانه و خانواده برمی‌گردد یا خیر؟ مگر رزمندگان ما در طول آن مدت و همین امروز در سنگرها، پاسگاه‌های مرزی، مرزهای کشور، سپاه، ارتش، نیروی انتظامی و بسیج دفاع نمی‌کنند و در سنگر نیستند؟ چه کسی می‌تواند این مقام و منزلت را داشته باشد که شب‌هایی را سپری کند که از شب قدر هم بالاتر و برتر باشد.
من در فرصت کوتاهی که در محضر شما هستم می‌خواهم دو نکته را خدمت شما عرض کنم.
برنامه‌ریزی، تجهیز، آمادگی و آموزش نیروهای مسلح ما همواره بر مبنای محاسبه موقعیت کشور، محیط پیرامونی و بین‌المللی است؛ یعنی شرایطی که بر منطقه و جهان حاکم است که بر مبنای آن هم تهدیدات و هم اهداف کشورهای دیگر قابل محاسبه است که این اهداف گاهی در تضاد و گاهی در رقابت با اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران است.
ما از دوران دفاع مقدس خیلی بهره می‌بریم و استفاده می‌کنیم. هشت سال دفاع مقدس برای ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، بسیجیان دلاور و همه کسانی که در صحنه دفاع مقدس بودند و مسئولین سیاسی کشور تجربه بسیار بزرگی بود. اما در عین حال ما خودمان را در تجربه آن هشت سال محصور نمی‌کنیم، چون فضای امروز با فضای دیروز بسیار متفاوت است. حتی فضای امروز با ده یا پانزده سال پیش یا سال 2000 و 2001 هم متفاوت است. تهدیدات منطقه و شرایط منطقه متفاوت است.
روزی بود که جهان به دو اردوگاه تقسیم شده بود ولی الان شرایط متفاوت است. روزی بود که ناتو مأموریت خاصی داشت و امروز مأموریتش متفاوت است. روزی بود که تحرک ناتو با مشکلات فراوانی توأم بود ولی الان مشکلاتشان کمتر است، چون اردوگاه روبه‌رو به صورت قبلی فعال نیست و پیمان ورشو اصلاً وجود ندارد. وقتی ناتو به سمت شرق می‌آید محاسبات ما متفاوت می‌شود. وقتی شما می‌بینید در کشورهای همسایه ما چند جنگ بزرگ رخ داده از جمله در افغانستان و عراق، محاسبات متفاوت می‌شود؛ البته آمادگی جمهوری اسلامی ایران و نیروهای مسلح ما در طول این مدت که کشورهای همسایه با مشکلات بسیاری روبه‌رو بوده‌اند، بسیار بالا بود.
چگونه بود که به کشور ما حمله نشد؟ مگر در سال 2002-2003 موقعی که به عراق حمله شد، بحث ایران یا عراق نبود؟ کم‌کم در تبلیغاتشان تصریح کردند. ایران یا عراق؟ همه شما می‌دانید برخی کشورها بودند که می‌گفتند اول ایران، بعد عراق. چه چیزی باعث شد که اول ایران نباشد یا هرگز ایران نباشد، هرچند حالا می‌گویند که گزینه‌های مختلف روی میز است، ولی شما جایگاه و موقعیت جمهوری اسلامی ایران را می‌دانید و تلاشی که نیروهای مسلح و وزارت دفاع ما می‌کنند و همه نیروهای مسلح در ساخت توانمندی‌ها و تجهیزات مختلف پیشرو هستند.
البته همیشه در همه جای دنیا این‌گونه بوده و در ایران هم همین‌طور است که همه فناوری‌های نوین، مهم و های‌تک اول به خاطر نیروهای مسلح خودشان بوده و بعد به فضای عمومی رسیده است. این اینترنتی که فضای مجازی دنیا را گرفته و در زندگی تحول ایجاد کرده از کجا شروع شد؟ از همین نیروهای مسلح بود. یا دانش الکترونیکی که این همه زندگی مردم را متحول کرده است، از کجا شروع شد؟ در همه کشورها تحقیقات اول از نیروهای مسلح شروع شد. بزرگ‌ترین اندیشمندان، دانشمندان و صاحب‌نظران از نیروهای مسلح بودند و آنها دانش را توسعه دادند؛ در بسیاری از زمینه‌ها حداقل این‌گونه بوده و امروز هم وزارت دفاع و بخش‌های تحقیقاتی سپاه و ارتش و همه نیروهای مسلح ما توان و تلاش خودشان را وابسته به شرایطی که داریم به کار می‌گیرند.
اولین فضا، فضای واقعی است که وجود دارد یا به تعبیر برخی از نویسنده‌ها واقعیت‌های راهبردی‌ای که در منطقه و جهان وجود دارد و ما را هدایت می‌کند که آموزش، تسلیحات و دفاع ما چگونه باشد. بعضی‌ها فکر می‌کنند که اگر به فکر این باشیم که چگونه از خودمان دفاع کنیم که کمتر ضربه بخوریم، با ایمان، اخلاص و قصد قربت ما منافات دارد.
خدا شهید بهشتی را رحمت کند. شب حادثه هفتم تیر و ایام شهادت این بزرگوار و یاران عزیزش است؛ ایشان در سال 1340 برنامه‌ریزی‌های زیادی در قم برای طلبه‌ها داشت. ایشان برنامه‌ریزی کرده بود که طلبه‌ها امتحان بدهند، در صورتی که این موضوع رسم نبود که طلبه‌ها پایان هر ثلث امتحان بدهند. عده‌ای از طلبه‌ها گفتند این درست نیست که ما امتحان بدهیم و با قصد قربت منافات دارد. ما آمده‌ایم برای خدا درس بخوانیم. ایشان توضیح داد که مگر قصد قربت با امتحان دادن منافات دارد؟ قصد قربت هم می‌تواند برای خدا باشد، هم خوب درس بخواند و هم در فصلی امتحان دهد تا بفهمد چگونه درس را خوانده، فهمیده و امتحان داده است.
در جبهه وقتی به برخی افراد می‌گفتیم کلاه کاسکت بگذارید خیلی سختشان بود، نه اینکه تنبلی بکنند ولی حس می‌کردند که با قصد قربت منافات دارد. می‌گفتند ما که برای ایستادگی و شهادت می‌رویم پس برای چه سنگر یا خاکریز درست می‌کنیم؟ اینها که با هم منافات ندارد. خداوند می‌فرماید: و علمناه صنعه لبوس لکم لتحصنکم من بأسکم فهل انتم شاکرون ؛ ما به داوود یاد دادیم که چگونه از خود و یارانش دفاع کند و به او زره‌بافی را یاد دادیم. خداوند می‌گوید ما این زره را آفریدیم، به داوود یاد دادیم تا این صنعت زره‌بافی را یاد بگیرد و اجرا کند برای اینکه شما را در برابر دشمن حفظ کند. پس این با شهادت طلبی، ایستادگی و غرور منافات ندارد.
در روایات داریم که امام مجتبی (ع) در آن شرایطی که در دوران حکومت کوتاهش ایجاد شده بود، وقتی به نماز می‌آمد زیر لباس زره می‌پوشید. یکی پرسید که چرا زیر لباس زره می‌پوشی؟ فرمود من احساس خطر می‌کنم، ممکن است در بین نماز به من حمله شود؛ لتحصنکم من بأسکم. تمام برنامه‌ریزی‌ها برای کاستن خطر دشمن یا کاهش تأثیر آن خطر با قصد قربت ما منافات ندارد. این وظیفه ماست. نه تنها اشکالی ندارد بلکه وظیفه ماست و با قصد قربت هم منافات ندارد.
از یک طرف ما برای آمادگی خودمان واقعیت‌های راهبردی و شرایط منطقه را در نظر می‌گیریم. از طرف دیگر واقعیت‌های دیگری هم هست که ذهنیت‌های راهبردی است و واقعیت‌های خارجی نیست. از طرف دیگر شما باید ببینید که دشمن چه چیزی آماده کرده، چه شرایط و سلاحی دارد، چه برنامه‌ریزی کرده و نسبت به منطقه و جهان چه کار کرده و نسبت به کل جهان چه برنامه‌ریزی‌ای دارد و از طرف دیگر چه ذهنیتی را ساخته است. دشمن تنها سازنده سلاح، هواپیما، موشک و ماهواره نیست بلکه ذهنیت را برای دنیا، منطقه و حتی مردم داخل کشور خودمان می‌سازد.
ذهنیت راهبردی به اندازه واقعیت راهبردی اهمیت دارد. وقتی در دنیا جا بیندازند که ایران برای ثبات و امنیت منطقه و کشورهای همسایه خطر است و اگر توانستند این دروغ را در اذهان مردم، افکار عمومی و افکار منطقه جا بیندازند، چقدر کار ما را سخت می‌کنند و این هم یک نوع تهدید است که توسط دشمن ساخته می‌شود. اگر دشمن این ذهنیت غلط را جا انداخت که ایران دنبال طایفه‌گرایی است و به فکر حمایت از یک مذهب و پیروان یک مذهب علیه مذهب روبه‌رو است، این تهدید و خطر است. ما باید حواسمان هم برای داخل هم منطقه و جهان جمع باشد.
اگر دشمن این دروغ را جا انداخت که ایران کشوری است که نیروهای مسلح و مردمش می‌خواهند غیر مسلمان را تضعیف کنند و از بین ببرند، در این صورت ایران برای همه کشورهای جهان به یک تهدید تبدیل می‌شود و فکر می‌کنند که اگر ایران قدرت پیدا کند می‌خواهد غیرمسلمان را از بین ببرد. اگر توانستند این دروغ را در اذهان مردم جا بیندازند که حکومت ایران حکومتی نیست که بتواند قدرت تعامل با دنیا را داشته باشد، یا باید تسلیمش کرد که تسلیم شود یا می‌جنگد، و اگر بتوانند جا بیندازند که دولت، مسئولین و مقامات ایران اهل گفتگو، میز مذاکره، منطق و تعامل نیستند، این یک نوع تهدید است و معنایش این است که کسانی که رقیب یا خصم ما هستند؛ چون دوستان ما در دنیا محدود هستند و عده‌ای رقیب و عده‌ای خصم ما هستند؛ و اگر توانستند جا بیندازند که ایران اهل تعامل نیست و کشوری نیست که بتواند در کنار کشورهای دیگر ائتلافی را به وجود بیاورد یا اصلاً قدرت ساخت ائتلاف و تعامل ندارد، این هم یک تهدید است؛ منتها اینها ذهنیت سازی‌هایی است که می‌تواند راهبردی باشد.
ما در جمهوری اسلامی ایران باید هم در برابر واقعیت‌های راهبردی که وجود دارد و هم در برابر ذهنیت‌ها برنامه‌ریزی کنیم. البته در برابر ذهنیت باید در تبلیغات، موضع‌گیری و عمل سیاسی مراقبت کنیم. الان حضور نیروهای مسلح ما در آب‌های بین‌المللی چقدر تأثیرگذار است. یکی از تبلیغاتی که انجام می‌دهند این است که مقامات و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به فکر منافع ملی نیستند، بلکه تنها به فکر تفکرات ایدئولوژیک هستند یا حتی در برخی تبلیغات طوری وانمود می‌کنند که در ایران برنامه‌ریزی، عقلانیت، حساب کتاب، هزینه و فایده مطرح نیست.
اینها دروغ‌هایی است که می‌خواهند براساس آن ذهنیت را بسازند. وقتی نیروهای مسلح ما به آب‌های بین‌المللی می‌رود و از تهاجم به یک کشتی خارجی دفاع می‌کند این پاسخ منطقی و قوی در برابر حرف دروغ آنهاست. وقتی ما می‌بینیم کشور همسایه ما مورد تجاوز تروریست‌ها قرار گرفته و از ما درخواست کمک می‌کند و ما حضور پیدا می‌کنیم و کمک می‌کنیم این پاسخ رسمی و عملی ما در برابر اتهامات بی‌اساس است. وقتی برای ما شیعه و سنی یمنی، شیعه و سنی سوری، شیعه و سنی لبنانی و سنی و شیعه فلسطینی تفاوت ندارد و همواره به عنوان یار مظلوم در کنار مظلومین عالم ایستادگی کرده‌ایم و می‌ایستیم این هم پاسخ عملی به حرف خلاف آنها برای به هم زدن ذهنیت غلطی است که درست می‌کنند و هم پاسخ تبلیغی و سیاسی است.
اینکه دولت جمهوری اسلامی ایران موفق شد در سازمان ملل «جهان عاری از خشونت و افراط‌گری» را به عنوان یک مصوبه به تصویب جهان برساند پاسخ قاطعی در برابر همین ذهنیت‌سازی بدخواهان این کشور بود. می‌گفتند ایران حامی تروریست، اهل خشونت و تولید کننده خشونت است، اما جمهوری اسلامی ایران در حساس‌ترین شرایط تاریخی و در سازمان ملل توانست این پرچم را در دست بگیرد.
معنایش این است که ما باید هم در مقام عمل و هم در مقام تبلیغ پاسخ دهیم. این ذهنیت سازی است که می‌گویند جمهوری اسلامی ایران دنبال ساخت سلاح هسته‌ای است و می‌خواهد سلاح هسته‌ای بسازد. ما باید این ذهنیت را ابطال کنیم و باید این تبلیغ غلط، واهی و بی اساس را برای جهانیان روشن کنیم که غلط است.
کار کردن با سازمان‌های بین‌المللی آسان نیست، شما فکر نکنید که فقط برای شما سخت است و برای ما راحت است، واقعاً سخت است و با سازمان‌های بین‌المللی کار کردن آسان نیست. اما گاهی برای اینکه ثابت کنیم که بدخواهان ما دروغ می‌گویند و ثابت کنیم مسیر ما مسیر صلح است، باید ارتباط برقرار کنیم.
اتفاقاً اگر نیروهای مسلح ما تقویت می‌شوند، علت آن صلح است و به خاطر این است که صلح مستقر شود. اگر ما ضعیف باشیم جنگ به ما تحمیل می‌شود و اگر قوی باشیم صلح را پایدار می‌کنیم. ما حتی در دفاع اهل تعدی نیستیم؛ و قاتلوا فی سبیل الله الذین یقاتلونکم و لا تعتدوا ان الله لا یحب المعتدین . آن کسی که با شما می‌جنگد با او بجنگید، اما حتی در جنگ دفاعی هم نباید تعدی و تجاوز کنید و باید در چارچوب حرکت کنید؛ همان طور که ما در جنگ و دفاع مقدس این‌چنین بودیم.
امروز کار واحدی انجام می‌دهیم؛ کاری که دولت و نیروهای مسلح ما انجام می‌دهند یک پیام واحد دارد. اگر ما پای میز مذاکره در برابر شش قدرت بزرگ می‌نشینیم و با سازمان‌های بین‌المللی تعامل داریم و اگر امروز شما با شهامت و قدرت همواره ایستاده‌اید و آماده‌اید تا از منافع ملی دفاع کنید، پیام ما در برابر دنیا یک چیز است. ما اهل تجاوز، دروغ و اهل ساخت سلاح‌های ضدانسانی و مخرب جهانی نیستیم، اما در عین حال برای دفاع از منافع، حیثیت، عزت و شرفمان می‌ایستیم، ایستادگی می‌کنیم و خواهیم ایستاد.
در نوع سخن گفتن و حرکت ما چیزی وجود ندارد که بگوییم اینجا دولت یا اینجا نیروهای مسلح است. بلکه ما در صف واحد هستیم. سپاه، ارتش، نیروی انتظامی، بسیج، دولت و کارگزاران نظام همه تحت پرچم ولایت هستیم و همه یک فرمانده داریم. ما هم فرمانده واحد هم قانون اساسی واحد هم قرآن واحد و هم اهل بیت واحد داریم که مورد عشق همه ملت ایران هستند و این دولت وظیفه خودش می‌داند که برای حمایت از نیروهای مسلح کنار آنها باشد.
ما در قانون اساسی کنار هم و در یک مبحث هستیم. وقتی قانون اساسی از قوه اجراییه می‌گوید، می‌گوید مبحث اول، دولت و مبحث دوم نیروهای مسلح. ما در یک فصل و در کنار هم هستیم. دولت و نیروهای مسلح همه با هم قوة اجراییه هستیم.
دولت وظیفه خودش می‌داند برای حمایت از نیروهای مسلح کنار آنها باشد. من بسیار خوشحالم در این بیست و دو ماه آمار تسلیحات و تجهیزات، به ویژه تجهیزات مهم و راهبردی ما افزایش یافته است. طبق آماری که اخیراً وزیر دفاع آقای دکتر دهقان به من دادند، در تجهیزات مهم و استراتژیک، آنچه در بیست و دو ماه تولید کرده‌ایم هشتاد درصد ده سال گذشته است. دولت کار بسیار بزرگی انجام می‌دهد. دولت هم در سال 1392 و هم در سال 1393 قدم بسیار مهمی برداشته، در سال 1394 علی‌رغم اینکه سال سختی برای ماست، هم در بودجه جاری و هم در بودجه بنیه دفاعی، دولت قدم بسیار مهمی برداشته که البته اگر خدا به ما کمک کند و وضع ما بهتر شود به عنوان وظیفه خودمان می‌دانیم که نیروهای مسلح را بیشتر تقویت کنیم و همین طور که تا امروز در دفاع مقدس و بعد از آن شما باعث عزت کشور ما بودید، همچنان باعث عزت کشور ما و همه ملت‌های مظلوم منطقه و جهان ان‌شاءالله خواهید بود. خداوند بر عظمت، شوکت و عزت شما بیافزاید.
از ریاست کل ستاد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با بیاناتی که برای دولت دلگرم کننده بود و نیز از همه عزیزان و نیروهای مسلح تشکر می‌کنم.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

. سورة قدر، آیه 3.

. High-tech

. سورة انبیاء، آیه 80.

. سورة بقره، آیه 190.

92213
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.