مصاحبه پایان سفر به ترکیه (کنفرانس کشورهای اسلامی)

تفرقه و صهیونیسم، دشمنان جهان اسلام/ خنثی شدن توطئه صهیونیست‌‌ها برای اختلاف‌‌اندازی در کنفرانس اسلامی/ سه موضوع اصلی کنفرانس/ حل و فصل موانع گسترش روابط با ترکیه/

گزارشگر:
در حاشیة اجلاس کشورهای اسلامی دیدارهایی با رؤسای برخی کشورها داشتید درخصوص دستاوردهای این سفر توضیحاتی را برای بینندگان بفرمایید؟
رئیس‎جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم
شرایط منطقه و دنیای اسلام اقتضا می‎کند که از هر فرصتی برای وحدت دنیای اسلام و خطرات بزرگی که دنیای اسلام را تهدید می‎کند استفاده کنیم؛ تفرقه و همچنین مسئله تروریسم و صهیونیسم که همواره خطر دنیای اسلام بوده است.
خیلی مهم بود که ما در این اجلاس حضور پررنگ داشته باشیم. صهیونیست‎ها و برخی کشورهایی که از حکمت لازم برخوردار نیستند قصد داشتند صحنة این کنفرانس اسلامی را به اختلاف داخلی تبدیل کنند. الحمدلله درست برعکس شد. در صحنة این کنفرانس در اجلاس سران در همه نطق‎هایی که سران و نمایندگان کشورها انجام دادند خطرات واقعی دنیای اسلام مطرح شد و ما لازم بود که در این اجلاس به صراحت بگوییم که خطر اصلی که ما را تهدید می‎کند صهیونیسم است، خطر اصلی تروریسم است و همه آنهایی که با من ملاقات کردند یا در راهرو آنها را دیدیم کاملاً اعتراف داشتند که سخنان ایران سخنان دل ماست، همه ما معتقدیم و می‎دانیم شرایط جهان اسلام چگونه است.
همچنین لازم بود در کنار این کنفرانس با سران کشورهای اسلامی ملاقات و رایزنی داشته باشیم و گفتگو کنیم و همچنین بلافاصله بعد از کنفرانس لازم بود با مسئولین کشور دوست و همسایه ترکیه که امروز رئیس سازمان همکاری اسلامی است ، رایزنی داشته باشیم و توافقات بسیار خوبی کردیم برای اقداماتی که به عنوان کنفرانس اسلامی برای جهان اسلام داشته باشیم؛ به ویژه سه موضوعی که امروز با آقای اردوغان توافق کردیم؛ همکاری با هم راجع به مقام زن در دنیای اسلام و همچنین در موضوع ویو (Wave) یعنی مبارزه با افراطی‎گری و خشونت و تروریسم و وحدت دنیای اسلام و تقریب مذاهب.
البته در کنار این اجلاس و مباحثی که داشتیم، سفری دوجانبه انجام گرفت که برای پسابرجام بسیار مهم بود. ما با ترکیه در زمینه بانک، بورس، بیمه و همچنین در زمینه مسائل گمرکی که باید حل و فصل شود، ملاقات‎های بسیار خوبی داشتیم و اجلاس سوم مربوط به شورای عالی همکاری‎های استراتژیک دو کشور برای بار سوم با حضور دو کابینه در کنار هم تشکیل شد و توافقات بسیار خوبی کردیم که ان‎شاءالله مایة خیر و برکت برای کشور ما باشد. در زمینه منطقه‌ای هم به این نتیجه رسیدیم که توافقات ما بسیار زیاد است و اختلافات ما بسیار اندک و ان‎شاءالله باید اختلافات را حل و فصل کنیم.
گزارشگر:
بسیار سپاسگزارم
رئیس‎جمهور:
موفق باشید.

92196
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.