مصاحبه بعد از جلسه هیئت دولت

موفقیت‌های سال 1395 در حوزه‌های مختلف/ اقدامات دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی/ کاهش اتکای به نفت در راستای اقتصاد مقاومتی/ اقتصاد مقاومتی، سیاست کلی و همیشگی دولت/ مصونیت کشور از معضلات امنیتی منطقه/ مقابله با آسیب‌های اجتماعی/ فاطمه زهرا، الگویی برای همه انسان ها/ تبریک روز زن/ مشارکت گسترده زنان در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی/ اهمیت صله رحم در آغاز سال نو/ اقدامات برای رفاه مال مسافران نوروزی/ مراقبت از محیط زیست/ مشکلات حوادث طبیعی/ موفقیت‌های بیشتر در سایه انجام و تلاش/ تشکر از رسانه‌ها برای اطلاع رسانی

بسم الله الرحمن الرحیم
به درگاه خداوند بزرگ شاکریم که در روزهای پایانی سال 1395 می‌توانیم به خاطر الطاف بی کرانش به کشور و ملت‌مان در این سال تشکر و سپاسگزاری کنیم، امنیتی که خداوند به ملت ما در این سال ارزانی داشت، شرایط اقتصادی‌ای که توانستیم قدم هایی با کمک و حمایت مردم به پیش برداریم، خودکفایی که در گندم در سال جاری داشتیم؛ تحولاتی که در زمینة انرژی داشتیم و موفقیت هایی که در تولید نفت و گاز، صادرات نفت خام و میعانات گازی به دست آوردیم و توانستیم عقب ماندگی‌های گذشته در زمینة انرژی را پشت سر بگذاریم؛ تحولاتی که در زمینة تولید گاز داشتیم؛ در زمینة مواد غذایی و کشاورزی دارای رشد خوبی بودیم؛ در زمینة حمل و نقل ریلی، جاده‌ای و ناوگان هوایی قدم هایی به پیش برداشتیم؛ و همچنین در زمینة صنعت، گردشگری، منابع آبی و سدهای جدیدی که افتتاح شد، نیروگاههای جدیدی که توانستیم در سال جاری افتتاح کنیم و در مجموع در زمینة زیرساخت‌ها، اقتصاد و تولید حرکت بسیار مثبتی داشتیم.
سالی را که می‌گذرانیم و روزهای پایانی آن است، سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل بود. در زمینة اقتصاد مقاومتی چه در زمینة برنامه ریزی برای طرح‌های بلندمدت چه در زمینة طرح‌های کوتاه مدت قدم‌های بسیار خوبی برداشته شد. در این زمینه به مردم گزارش داده خواهد شد که در این یک سال چه اقداماتی در زمینة اقتصاد مقاومتی انجام شده است.
همین قدر که اتکای ما به نفت کمتر شده، اتکای ما به مالیات بیشتر شده، همین که صادرات بر واردات فزونی گرفته، همین که در زمینة رشد اقتصادی قدم‌های خوبی برداشته ایم، همین که در زمینة صادرات نفت جایگاه گذشته را به دست آوردیم، همین که در زمینة حمل و نقل به تدریج می‌توانیم مشکلات گذشته را پشت سر بگذرانیم و قدم‌های اولیه را در سال‌های گذشته و به ویژه امسال برداشتیم و در زمینة مسائل اقتصادی و روابط بانکی گشایش‌های امسال نسبت به سال گذشته بسیار بیشتر شده است، اینها همه نشانه این است که در زمینة اقتصاد مقاومتی اقدامات خوبی داشته ایم که این اقدامات به اطلاع مردم می‌رسد.
البته مسئله اقتصاد مقاومتی اختصاص به سال 95 ندارد. اقتصاد مقاومتی به عنوان یک سیاست کلی پیش روی ماست و باید آن را ادامه دهیم تا زمانی که به اهداف‌مان دست پیدا کنیم. در واقع یک برنامه همیشگی به نام اقتصاد مقاومتی پیش روی ماست.
در زمینة امنیت و آرامش که یک هدف بسیار مهم برای دولت و نظام ما بوده، توانستیم کشور را از معضلاتی که امروز منطقه ما گرفتار آن است مصون بداریم و حفاظت کنیم. نیروهای امنیتی، انتظامی و نظامی همه تلاش کردند که به آنها دست مریزاد می‌گوییم که کشور را به خوبی حراست و حفاظت کردند و این مسیر را برای امنیت و ثبات کشور ادامه خواهیم داد؛ ان شاءالله.
یکی از مسائل مهمی که پیش رو داریم مبارزه با آسیب‌های اجتماعی است که در سال جاری قدم‌های خوبی برداشته شده، مقام معظم رهبری نیز در این زمینه اهتمام ویژه‌ای داشتند و جلساتی در محضر ایشان تشکیل شد. طبق همان جلساتی که در خدمت مقام معظم رهبری داشتیم. معاونت اجتماعی وزارت کشور برای اینکه بتواند اقدامات بهتری انجام دهد تبدیل به سازمان شد سپس شورای اجتماعی به ریاست رئیس جمهور شروع به کار کرد برای اینکه بتوانیم با آسیب‌های اجتماعی بهتر مقابله کنیم. مجموعه آمارها نشان می‌دهد در این زمینه موفقیت هایی داشته ایم گرچه راه بسیار طولانی پیش رو داریم.
امیدواریم سال آینده سال پرخیر و برکتی برای همه ما و ملت عزیز ما باشد. این سال سال نکویی است که در آستانه اش میلاد باسعادت حضرت فاطمه اطهر (س) را داریم. دخت پیامبری که افتخار همه مسلمانان و زنان عالم و سرور بانوان است زندگی او که راه و طریق سعادت را به همه ما و به ویژه به بانوانمان نشان می‌دهد. او سبک زندگی را به ما آموخته، راه اطاعت از خدا را به ما آموخته، راه مبارزه با انحرافات را به ما آموخته و بانویی است که نشان می‌دهد اسلام چه مکتب باعظمتی است که می‌تواند یک بانوی جوان را در این حد به منزلت عالی برساند که برای نه دیروز و امروز بلکه برای همه تاریخ انسان‌ها یک الگوی بزرگ و بلند باشد.
همچنین تبریک می‌گوییم به همه بانوانمان به مناسبت روز زنی که پیش رو داریم؛ به همه مادران جامعه به خاطر روزی که به عظمت زن و مادر پیش رو داریم و همچنین میلاد امام راحلمان که همزمان است با میلاد حضرت فاطمه اطهر (س). ان‌شاءالله بتوانیم در زمینه خدماتی که باید به بانوان جامعه داشته باشیم موفقیت هایی به دست بیاوریم. دولت در این زمینه قدم‌های خوبی برداشته. امروز بانوان جامعه ما در زمینه آموزشی – علمی، فعالیت‌های اجتماعی و فعالیت‌های سیاسی تقریباً هم‌پای مردان، در جامعه ما در حال حرکت هستند. البته تبعیض‌های جنسیتی در جامعه ما از قرن‌ها پیش بوده که باید جبران شود. زنان ما در زمینة مدیریت در عرصه‌های جدید وارد شده اند، اما در عین حال باید در عرصه‌های بیشتری در زمینة مدیریت حضور پیدا کنند و این جزو وظایف دولت است که این مسیر و راه را ادامه دهد. این راه را شروع کرده و بر آن اهتمام دارد و ان شاءالله این مسیر را ادامه خواهد داد.
روزهایی که پیش داریم، ایام تعطیلات نوروزی است. مردم ما در آغاز سال جدید به دنبال تنوع هستند. اولین کار مهمی که در جامعه ما انجام می‌گیرد، صله رحم است؛ آن نزدیکی و قرابتی که بین انسان‌ها ایجاد می‌شود. امیدواریم آغاز سال جدید سال محبت، دوستی و برادری باشد. کینه‌ها را کنار بگذاریم، لااقل در آغاز سال نو به فکر تفرقه‌ها، انشقاق‌ها و مسائل جناحی نباشیم. در این آغاز سال به فکر وحدت، اتحاد، برادری، منافع ملی، امنیت و مصالح ملی باشیم.
در عید نوروز در واقع باید همه چیزمان را نو کنیم، ان شاءالله اخلاق، رفتار و روابط مان را نو کنیم. ان شاءالله امسال سال انسجام بیشتر اجتماعی باشد، بتوانیم به هم نزدیک‌تر شویم. آزمایش‌های بزرگی در سال آینده پیش رو داریم. با همین وحدت، اتحاد، همبستگی، برادری و اخوت می‌توانیم به آن اهداف بلند در سال آتی ان شاءالله دست پیدا کنیم.
برای رفاه حال مسافرین چه ستاد نوروزی و چه ارگان هایی که مسئول هستند اقدامات خوبی انجام داده اند. هلال احمر، بخش‌های امدادی، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، وزارت کشور همه تلاش کرده اند که در سال نو و روزهای آغازین بتوانند به مردم کمک کنند. مردمی که بیشتر در حال سفر نوروزی خواهند بود؛ یا به مشاهد مشرفه و مبارکه تشرف پیدا می‌کنند یا به شهرهای مختلف کشور سفر می‌کنند که امیدواریم همه به خیر و سلامت بروند و به سلامت برگردند و همه ارگان‌ها، همه مقامات و همه مسئولین بتوانند رفاه حال مسافرین را فراهم کنند. در برخی از راه‌ها امکانات جدید ایجاد و تونل‌های جدید احداث شد، در برخی از راه‌ها اصلاح شده که ان شاءالله امیدواریم با افتتاح آن مسیرها مردم ما در ایام نوروز راحتی بیشتری داشته باشند و ما بتوانیم این مسیر را برای رفاه بیشتر مردم ادامه دهیم.
امیدوارم که همه ما در سفرها مراقبت کنیم، همه آنهایی که رانندگی می‌کنند همه آنهایی که در شهرهای خودشان میزبان هستند و آنهایی که میهمان هستند هم برای سلامت خودشان و فرزندانشان و هم برای ارتباط نزدیک‌تر با اقوامشان و همچنین برای رفتار بهتر با طبیعت که ان شاءالله مراقب محیط زیست باشیم و بتوانیم این سال را با رفتار خوب با محیط زیست شروع کنیم.
سال گذشته مشکلاتی هم داشتیم که گذراندیم، مشکلاتی که عمدتاً به عدم مراقبت از قانون و عدم احتیاط مربوط می‌شد. حوادثی داشتیم که برای ما بسیار تأثربرانگیز بود. مشکلات طبیعی داشتیم که مردم ما در بعضی از استان‌ها به ویژه مردم خوزستان و برخی استان‌ها که در مسیر سرما، سیل و سایر مسائل طبیعی بودند، مشکلاتی داشتند که امیدواریم بتوانیم برای خانواده آنهایی که در برخی از این حوادث جان باختند و خلأ وجودی آنها را احساس می‌کنند تسلایی باشیم و به ایشان تسلیت می‌گوییم. همچنین تلاش کنیم که ان شاءالله سال آینده شاهد این گونه حوادث غم بار و مشکل زا نباشیم و سال بسیار خوب و بانشاطی را ان شاءالله داشته باشیم که با ولادت حضرت فاطمه در آستانه این سال شروع می‌شود و بتوانیم در همه زمینه‌ها شاهد شکوفایی جدید در کشور باشیم. تردیدی ندارم مردم ما در زمینة اقتصادی، اجتماعی و امنیتی همان طور که در سال‌های گذشته و سالی که دارد به پایان می‌رسد در کنار دولت همه با هم دست به دست هم دادند و شاهد این موفقیت‌ها بودیم، در سال آینده نیز با تلاش، کوشش، انسجام و وحدت بیشتر ان شاءالله شاهد هم رشد و شکوفایی بیشتر در بخش اقتصاد خواهیم بود و هم برای رفع مشکلات اجتماعی تلاش بیشتری انجام می‌دهیم.
امیدواریم سال 96 سال نشاط، خشنودی، خوشبختی و سعادت برای کل مردم ایران، ایرانیان خارج و داخل کشور باشد و ما بتوانیم به وظایف خودمان عمل کنیم.
در اینجا از همه اعضای دولت و مسئولین دولتی در سراسر کشور تشکر می‌کنم به خاطر زحماتی که در طول این یک سال داشتند. همچنین از رسانه‌ها تشکر و سپاسگزاری می‌کنم که در طول سال گذشته تلاش کردند مسائل خبری، سیاسی و تحلیلی را به گوش مردم برسانند. حضور آنها همواره در سال آینده نیز برای ما بسیار اهمیت دارد، برای اینکه در هر زمینه‌ای بخواهیم پیشرفت کنیم، رسانه‌ها (سایت‌ها، صدا و سیما، مطبوعات و ...) باید پیشتاز آن مسئله باشند و با اطلاع رسانی و تحلیل دقیق و خبررسانی شان در همه زمینه‌ها بتوانند به منافع ملی ما کمک کنند و مردم را در مسیری که سعادت و رفاه آنان را به دنبال خواهد داشت، هدایت کنند.
با تشکر و سپاس از همه مردم عزیز کشورمان که در سال گذشته تلاش کردند و ان شاءالله شاهد تلاش بیشتر از سوی ملت در سال آینده خواهیم بود.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92192
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.