مصاحبه پایان سفر به پاکستان (اجلاس اکو)

اهمیت سازمان اکو/ اهمیت تعامل با همسایگان/ تقویت پیوندها و اتصالات بین کشورهای عضو اکو/ گسترش همکاری‌ها برای مبارزه با تروریسم و افراطی گری/ استفاده از ظرفیت اقتصادی اکو/ توافقات بانکی با ترکیه/ تجارت ترجیحی با ترکیه/ رایزین با ترکیه در خصوصی مسائل منطقه/ تاکید به حل سریع مسئله یمن/ مسئله انرژی در روابط ایران و پاکستان/ لوله گاز به پاکستان/ اهمیت توسعه شرق/ عدم رقابت بین بندرچابهار و بندر گوادر/ تقویت سازمان اکو به نفع منطقه

گزارشگر:
رسیدن شما به خیر و خدا قوت. سفری کوتاه و فشرده به اسلام‌آباد داشتید. در اجلاس اکو سخنرانی داشتید و دیدارهای حاشیه‌ای نیز داشتید. آیا به اهداف از پیش تعیین شده، برای سفر رسیدید؟ همچنین در اجلاس و مذاکرات دو جانبه چه گذشت؟
بسم الله الرحمن الرحیم.
با عرض تسلیت خدمت ملت بزرگ ایران به خاطر شب شهادت بانوی بزرگ عالم اسلام حضرت صدیقه کبری (س).
این اجلاس در اسلام آباد سیزدهمین اجلاس سران اکو بود و همان طور که مردم ما مستحضر هستند اکو سازمان منطقه‌ای مهمی است که از ده کشور تشکیل شده است. از ابتدا مؤسسین سه کشور بودند ولی از بیست و پنج سال پیش به این طرف تبدیل به ده کشور شده و ظرفیت بسیار خوب و مهمی است.
ما وقتی از تعامل سازنده با جهان صحبت می‌کنیم، قدم اول تعامل با همسایگان، منطقه و کشورهایی است که خوشبختانه در ظرف مناسبی تحت عنوان سازمان همکاری‌های منطقه‌ای اکو قرار گرفته ایم که دبیرخانه آن هم در کشور خودمان در تهران است و قدم هایی هم تا امروز برداشته شده ولو اینکه این قدم‌ها کافی نبوده.
این اجلاس تحت عنوان تقویت پیوندها و اتصالات در زمینه‌های مختلف بین کشورهای اکو بود؛ یعنی در زمینه جاده ای، ریلی، کشتیرانی، برق، شبکه‌های گاز، نفت و همچنین در مسئله تبادل نیرو و برق، تجارت و رفع موانع تجاری بین کشورهای اکو، موضوعات حائز اهمیتی بود که در اجلاس سران نیز به بیانه خوبی، تقریباً به اجماع همه کشورها، در این زمینه منتهی شد. همه سرانی که در این اجلاس شرکت کرده بودند تأکید داشتند بر اینکه باید از این ظرفیت به خوبی استفاده شود؛ منطقه‌ای که در کنار آن این همه آبراهه‌های بزرگ و مسیرهای ترانزیت وجود دارد و در واقع اکو، آسیا را به اروپا متصل می‌کند؛ بنابراین بسیار موضوعی که در دستور کار این اجلاس بود حائز اهمیت است و در بیانیه تأکید شده برای اینکه به این دستاورد بر سیم باید همکاری‌ها را در منطقه افزایش دهیم و مبارزه با افراطی گری و تروریسم از اولویت هایی است که باید در دستور کار این کشورها قرار بگیرد.
بنابراین معتقدیم که باید از ظرفیت اکو در زمینه اقتصادی استفاده کنیم؛ هم بخش خصوصی و کار آفرینان ما و هم بخش‌های دولتی و در اجلاس مهم کاملاً مشاهده می‌شد که امروز این اراده در کشورهای منطقه وجود دارد که روابط تقویت شود.
به غیر از شرکت در اجلاس اکو که قبل از آن اجلاس وزرای خارجی در این زمینه بود و آنها تصمیماتی اتخاذ کردند، ما با دو کشور دیگر که جزو بنیان گذاران هستیم، یعنی پاکستان ترکیه و ایران، آقای نواز شریف نخست وزیر پاکستان و اردوغان رئیس جمهور ترکیه ملاقات داشتیم و در این ملاقات‌ها مسئله روابط دو جانبه را مورد بررسی قرار دادیم؛ مخصوصاً در مورد روابط بانکی ما با ترکیه توافق شد که به زودی این توافق، قبل از اجلاس کمیسیون مشترک، بین دو کشور هم به امضا برسد و اینکه از پول ملی مان برای تجارت استفاده کنیم که مسئله مهمی در روابط دو جانبه است و می‌تواند باعث تقویت روابط شود.
همچنین در مسئله تجارت ترجیحی که قبلاً توافق کرده بودیم و در سفر اخیر نیز این مسئله در ترکیه مورد بررسی قرار گرفته بود و امروز با رئیس جمهور ترکیه در این زمینه هم توافقاتی داشتیم. در مورد سرمایه گذاری ترکیه در ایران مخصوصاً در شرایط امروز بعد از برجام که کشورهای اروپایی و آسیایی علاقه به سرمایه گذاری در ایران نشان می‌دهند، ترکیه هم در این زمینه موافق بود که قدم‌های بیشتری بردارد.
با ترکیه در مورد مسائل منطقه هم به طور مفصل صحبت شد. اقدامات بسیار خوبی در ماه‌های اخیر بین سه کشور ایران، ترکیه و روسیه انجام گرفت و در این ملاقات هم مروری بر اجلاس آستانه و قدم هایی که بعداً باید برداشته شود، کردیم. همچنین شرایطی که امروز سوریه و آینده آن دارد که مردم سوریه باید تعیین کننده آینده این کشور باشند. مبارزه با تروریسم که هر روز اهمیت آن برای همه ما بیشتر می‌شود، و نیز روابط نزدیک تر بین ایران، ترکیه و عراق در منطقه که برای همه ما حائز اهمیت است.
مباحث دیگر منطقه‌ای را هم در این مذاکرات مورد بررسی قرار دادیم، از جمله مشکلاتی که امروز در یمن وجود دارد که همه باید کمک کنیم مسئله یمن هر چه سریع تر با آتش بس و مذاکره یمنی یمنی پایان دهنده مسئله سیاسی در یمن باشد.
با پاکستان هم مذاکرات بسیار خوبی راجع به روابط دو جانبه داشتیم. ما از پارسال تا الان یک بار فروردین امسال با نخست وزیر پاکستان در اسلام آباد و یک بار در حاشیه اجلاس مجمع عمومی در نیویورک ملاقات داشتیم و این ملاقات سوم ما در سال جاری بود که روابط دو جانبه را مرور کردیم. در مورد هر دو کشور، هم ترکیه و هم پاکستان، یکی از مسائل مسئله انرژی است و روابطی که باید با این کشورها داشته باشیم. هر دو کشور متقاضی نفت و گاز ایران هستند؛ قدم هایی تا امروز برداشته شده، همچنین صادرات گاز ما به ترکیه باید افزایش پیدا کند که در این زمینه صحبت کردیم. و صادرات به پاکستان باید آغاز شود، مخصوصاً اینکه گاز ما برای آنها بسیار جالب بود که به نقطه‌ای رسیده که از محل لوله گاز تا مرز پاکستان پیاده دو ساعت راه است؛ یعنی از زاهدان دو ساعت پیاده می‌شود به مرز پاکستان رسید. به آقای نخست وزیر گفتم به هر حال ما امروز به مرز پاکستان رسیده ایم و بقیه کارها به عهده شماست. همچنین این لوله گاز به سمت چابهار خواهد رفت و برای مردم سیستان و بلوچستان و زاهدان که بعد از سال‌ها مشعل گاز در زاهدان روشن شد. بسیار خوشحال کننده بود.
مسئله توسعه شرق برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد. با پاکستان هم در این زمینه صحبت کردیم، چون سواحل مکرانی که باید در آینده نزدیک شاهد رونق آن باشیم، روابط نزدیک تری را هم با پاکستان می‌طلبد. بنابراین نکته‌ای که قبلاً هم گفته بودم و امروز هم آقای نخست وزیر پاکستان بر آن تأکید کرد که بین چابهار و بندر گوادر رقابت منفی‌ای وجود ندارد و بین این دو بندر باید همکاری باشد و ما باید از توسعه هر دو بندر استقبال کنیم. در مجموع روابط ما با پاکستان حتماً به توسعه دو کشور و شرق ایران بسیار کمک می‌کند که برای ما حائز اهمیت است. کلیه مسائلی که در آغاز امسال توافق کرده بودیم، مخصوصاً روابط بانکی و شعبات بانکی را که در پاکستان باید فعال شود مورد بحث، گفتگو و تبادل نظر قرار دادیم و توافقات بسیار خوبی در این زمینه حاصل شد.
امیدوارم هم تقویت سازمان اکو به نفع کل منطقه و از جمله ایران که جزو مؤسسین این سازمان است، که این چنین است، باشد هم تقویت رابطه با دو کشور بسیار مهم در این منطقه یعنی پاکستان و ترکیه و ارتباطات ما با این دو کشور حتماً می‌تواند به ثبات و امنیت در منطقه بسیار کمک کند؛ در شرایطی که نا امنی هم در شرق و هم در غرب همسایگان شاهد هستیم، همکاری‌های این سه کشور می‌تواند حتماً برای ثبات و امنیت منطقه تأثیر گذار باشد که ان شاء الله امیدواریم منطقه ما به زودی شاهد ثباتی باشد که به جای این کشتار و خونریزی هایی که متأسفانه منطقه ما را فرا گرفته، همکاری و توسعه باشد که به نفع مسلمانان و همه کشورهای منطقه خواهد بود؛ ان شاء الله.

92189
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.