مصاحبه پایان سفر به استان مرکزی

قابلیت‌ها و ظرفیت‌های استان مرکزی/ برنامه دولت برای خروج از رکود/ اعطای تسهیلات بانکی برای فعال سازی بنگاه‌های تولیدی/ ضرورت به روزرسانی فناوری صنایع/ اهمیت کسب بازارهای منطقه‌ای/ جاذبه‌های خوب استان برای سرمایه‌گذاران/ اقدامات دولت برای بهبود محیط زیست استان/ منشا گرد و غبارها/ استعدادهای گردشگری استان/ شادتر بودن زنان خمین نسبت به مردان/ معضل بیکاری زنان/ نقش گردشگری در ایجاد اشتغال برای استان/ حمل ونقل جاده‌ای استان/ پتروشیمی و خودروسازی برای استان/ طرح‌ها و اعتبارات مصوب برای استان/

بسم الله الرحمن الرحیم.
با تشکر فراوان از مردم عزیز و بزرگوار استان مرکزی به ویژه شهرستان اراک که به ویژه دیروز مزاحم شان بودیم و مردم خمین که امروز در خدمت‌شان هستیم. استقبال و محبت مردم قابل توصیف و تقدیر و تشکر با زبان قاصر بنده نیست. واقعاً مردم بسیار لطف و محبت دارند، البته نسبت به انقلاب و نظام‌شان؛ اگر مردم به استقبال ‌می‌آیند، در واقع از خادمان و نظام استقبال می‌کنند‌.
امیدوارم بتوانیم در برابر این همه لطف و محبت مردم پاسخگو باشیم و خدماتی که وظیفه ماست را نسبت به مردم انجام بدهیم.
در استان مرکزی قابلیت‌های بسیار زیادی وجود دارد؛ به غیر از قابلیت‌ها و ظرفیت‌ها و معادن استان و زمین‌های آماده کشاورزی، سرمایه‌گذاری‌های عظیمی هم در بخش صنعت از گذشته انجام گرفته که این سرمایه‌ها هم باید از لحاظ فناوری به روز شود و هم باید از همه ظرفیتش به خوبی استفاده و بهره‌برداری شود.
در سال جاری برنامه اصلی دولت از آغاز سال رونق اقتصادی و خروج اقتصاد از رکود بود که قول ما هم به مردم این بود که امسال دارای رشد اقتصادی 5 درصدی خواهیم بود که امیدوارم تا پایان سال به این هدف دست پیدا کنیم؛ حتی شاید رشد اقتصادی ما امسال بیش از 5 درصد بشود.
همچنین تلاش ما این بود که از ظرفیت بنگاه‌های صنعتی، کشاورزی و تولیدی به طور کامل استفاده می‌شود. برخی از آنها نیمه تمام باقی مانده که به استاندارها گفتیم جاهایی که مطمئن هستند، با تسهیلات بانکی به آنها کمک شود تا راه‌اندازی شوند، چون محصول و تولید آنها بازار دارد. ممکن است در برخی از کارخانجات برخی از محصولات نیاز به تغییر و تحول داشته باشد و آن محصول بازار نداشته باشد؛ ما برای آن پول صرف نکنیم و پول را جاهایی صرف کنیم که محصولی دارد که بازارش وجود دارد و حتی اگر صاحبان و صنایع این بنگاه‌های تولیدی مشکلاتی با بانک‌ها دارند فعلاً از این مشکلات صرف نظر کنیم برای اینکه از این ظرفیت بنگاه‌های اقتصادی استفاده شود و تسهیلاتی را در اختیار آنها بگذاریم؛ بحمدالله بر مبنای پیش بینی ما و یک مقدار هم بیشتر کار جلو رفته. ما بر مبنای 7 هزار و پانصد واحد برنامه‌ریزی کرده بودیم، تا کنون به دوازده هزار و پانصد بنگاه تسهیلات داده شد که ده هزار میلیارد تومان تسهیلات داده شده، این را ادامه ‌می‌دهیم؛ یعنی برنامه‌ریزی ما از ابتدای سال تا 15 هزار میلیارد بود، بعد در جلسات اقتصادی به این تصمیم رسیدیم که بنگاه‌های کوچک و متوسط هر مقدار نیاز باشد حتی بیش از 16 هزار میلیارد تومان را هم بانک‌ها متعهد شوند و تمام تسهیلات را در اختیار آنها بگذارند. بنابراین امسال قطعاً سال رونق اقتصادی است و ما رشد 5 درصدی خواهیم داشت به حول و قوه الهی.
این استان ظرفیت بسیار خوبی دارد، البته بعضی از بنگاه‌های صنعتی ما از لحاظ فناوری عقب هستند و باید فناوری‌هایشان به روز باشد،‌ ما باید قدرت صادرات داشته باشیم و الا به پیشرفت قابل ملاحظه ای نمی‌رسیم. پیشرفت در سایه تولید رقابتی و کسب بازار است. ما باید بتوانیم بازار را تصرف کنیم؛ بازار منطقه ای و غیر منطقه ای. بحمدالله امروز کشورهای فراوانی در قاره‌های مختلف وجود دارند که ‌می‌خواهند با تجار و بنگاه‌های اقتصادی ما کار و شراکت کنند و بسیاری تفاهم نامه‌ها و نیز قراردادها منعقد و اجرایی و عملیاتی شده است.
این استان از این نظر ظرفیت بسیار خوبی دارد که همه تلاش بر این است بتوانیم از سرمایه داخلی و خارجی و فناوری داخلی و خارجی استفاده کنیم برای به روز شدن این بنگاه‌ها در استان مرکزی. دیروز هم در جلسه توسعه استان که هم کارآفرینان داخلی بودند و هم کارآفرینان ایرانی‌ای که در خارج ساکن هستند و هم کارآفرینان خارجی این تمایل کاملاً احساس ‌می‌شد، توافقاتی هم به امضا رسید. در مجموع هم ظرفیت و هم علاقه وجود دارد و هم این استان بحمدالله جاذبه‌های خوب خود را دارد؛ در مرکز کشور واقع شده است و بحمدالله در میان مسئولین استان هماهنگی وجود دارد، محیط امن و آرا‌می ‌دارد، امنیت کافی دارد و از هر نظر جاذبه‌های لازم برای احیای صنعت استان وجود دارد.
همچنین در بخش کشاورزی تأکید ما بر این است که بتوانیم در بخش کشاورزی از آبیاری مدرن استفاده کنیم، به خاطر شرایط آبی که در کشور داریم. محیط زیست یکی از مسائل مهم این استان هست. هم در نظرسنجی‌ها مردم بر این مسئله تأکید ‌می‌کردند و هم در گذشته پیام‌هایی از استان راجع به مشکلات زیست محیطی بود. در این زمینه هم در این سفر قدم‌های خوبی برداشته شده. البته برای تالاب میقان باید اقدامات بیشتری انجام بگیرد؛ هم درمورد حقابه این تالاب و هم اقداماتی برای کاشت گیاهانی که متناسب با آن زمین شور هست؛ به دلیل اینکه بخشی از مسئله گرد و غبار از این منطقه هست. البته از مراکز دیگر هم هست، از اینجا هم هست.
اینکه بر مسئله گرد و غبار فائق شویم خیلی کار سخت و مشکلی است. حالا گرد و غبار داخلی یک مشکلاتی دارد، آنهایی که منشأ خارجی دارد خیلی مشکل‌‌تر است؛ گرد و غباری که از عراق و عربستان و سوریه ‌می‌آید شرایط بدتری را برای ما به وجود ‌می‌آورد و اقدامات بلند مدت‌‌تری را در این زمینه ‌می‌طلبد.
در زمینه گردشگری استان استعداد بسیار خوبی دارد. استان مفاخر بزرگی داشته؛ همین جا در خمین، این استان، استان آفتاب هم هست، واقعاً آفتاب انقلاب ما از اینجا طلوع کرده، آفتاب استقلال کشور از اینجا طلوع کرده، آفتاب عزت و آزادگی ملت ایران از اینجا طلوع کرده، اینجا سرزمین و استان آفتاب است. و هنوز هم همه جا گرما و نور آفتاب را احساس ‌می‌کنیم؛ هرچند این آفتاب به پشت ابر رفته اما آثار آفتاب تا سالیان دراز و قرن‌ها در کشور ما، منطقه و جهان باقی خواهد ماند.
من از مردم خمین بسیار تشکر ‌می‌کنم، از استقبال گرم و شکوهمندشان در ورزشگاه، امروز احساسم در ورزشگاه این بود که خانم‌ها بسیار شاد‌‌تر هستند و خیلی سریع‌‌تر از آقایان به جملات و کلمات پاسخ می‌دهند، عکس‌العمل‌ها و موضع گیری‌های شان نشان می‌دهند که اطلاعات سیاسی و عمو‌می‌شان بسیار به روز است. ان‌شاءالله خداوند خیر و رحمت برای همه مردم کشور ما و نیز مردم عزیز خمین، خانم‌ها و آقایان، مقرر کند.
ما باید از این فرصت در مسئله بیکاری استفاده کنیم. البته یک معضل در کشور ما هست و به ویژه در بخش خانم‌ها که بیکاری با شدت بیشتری هست. گرچه آمار خشنود کننده‌ای وجود دارد که آمار بیکاری خانم‌ها مقداری کاهش پیدا کرده اما به آن مقداری نیست که خیلی ما را خوشحال کند، اما پیداست روند، روند درستی است. ما باید از همه نیروها استفاده و بهره‌برداری کنیم. این همه جوان‌هایی که به دانشگاه‌ها رفتند و زحمت کشیدند و تحصیلات مختلف دانشگاه‌های مختلف را طی کردند، باید از وجود آنها استفاده و بهره‌برداری شود.
در مجموع جاذبه‌ها در این استان فراوان است؛ خمین، اراک و سایر شهرستان‌ها هر کدام جاذبه‌های خاص خودش را دارد. ان‌شاءالله از این جاذبه‌ها استفاده شود و بتوانیم با جذب گردشگر هم اشتغال درست کنیم و هم رونق به این استان ارمغان بیاوریم.
حمل و نقل و جاده‌ای یکی از مشکلات این استان است. برای من جای خوشحالی دارد از قبل به خاطر این سفر تلاش بسیار زیادی در استان شد که بزرگراه خمین نهایی و افتتاح شود. بعد از سال‌ها که مردم در انتظار بودند الحمدالله این کار انجام شد؛ همچنین طرح‌های دیگری که ما برای این استان و خمین داریم.
امروز در شورای اداری تأکید کردم هم پتروشیمی اینجا و هم خودروسازی هر دو جزء پروژه‌های مهمی است که باید تلاش کنیم وزارت صنعت و معدن، تجارت و بقیه دستگاه‌ها در این زمینه تلاش کنند تا این اقدام خوب ان‌شاءالله انجام بگیرد؛ همچنین بقیه طرح‌هایی را که برای کل استان داریم ان‌شاءالله بتوانیم اجرایی و عملیاتی کنیم. من گفتم آقای دکتر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه یکی دو هفته دیگر به این استان بیایند و یک برنامه‌ریزی مجدد بکنند برای طرح‌ها و مواردی که وجود دارد و هم برای اجرایی شدن همه تصمیماتی که در این استان اتخاذ کردیم.
مجموعاً در این سفر 54 طرح و پروژه با اعتبار 915 میلیارد تومان تصویب شده که ان‌شاءالله ظرف امسال و سال آینده اجرایی و عملیاتی خواهد شد، دیروز هم بحمدالله طرح‌های خوبی افتتاح و آغاز شد. البته مجموعه طرح‌ها، ریز و درشت، 418طرح بود، منتها طرح‌های مهم آنهایی بود که اعلام شد، که یا افتتاح شد یا آغاز به کار کرد، بقیه طرح‌ها مجموعاً 418 طرح بود. ان‌شاءالله امیدوارم آن طرح‌هایی که افتتاح شده به خوبی بهره‌برداری و استفاده شود و آنهایی که آغاز شده را نیز بتوانیم سریع‌‌تر اجرایی و عملیاتی کنیم که استاندار محترم ان‌شاءالله مسائل را دنبال می‌کند و هم آقای دری نماینده ولی فقیه که به مسائل کشور کاملاً آشنا هستند و تجربه بسیار زیادی دارند و ان‌شاءالله از وجود ایشان هم در استان و هم دولت استفاده شود.

92173
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.