مصاحبه مشترک مطبوعاتی با رئیس جمهور ترکیه (استانبول)

دو هدف اصلی سازمان کنفرانس اسلامی/ ضرورت ارتقاء نقش زنان در جامعه اسلامی/ اهمیت مبارزه با خشونت و افراطی‌‌گری/ ضرورت تقربب بین مذاهب اسلامی/ شورای‌عالی همکاری‌‌های راهبردی ایران و ترکیه/ گسترش روابط بانکی ایران و ترکیه/ همکاری بورس‌‌های دو کشور/ تسهیل مسائل گمرکی ایران و ترکیه/ تشویق سرمایه‌‌گذاری بخش خصوصی دو کشور/ نقش ایران در تأمین امنیت انرژی ترکیه/ گسترش روابط دانشگاهی و فناوری/ معضلات منطقه/ اهمیت ثبات و یکپارچگی کشورهای منطقه/

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله و الصلاه علی رسول الله و آله و صحبه

از جناب آقای رجب طیب اردوغان رئیس‎جمهور محترم ترکیه، دولت و ملت ترکیه به خاطر مهمان‎نوازی‌ها و پذیرایی‌های گرمی که از هیئت ایرانی به عمل آوردند بسیار متشکرم.
بخش اول سفر ما شرکت در جمع کنفرانس اسلامی((OIC بود که اهداف بسیار مهمی در این همکاری اسلامی بین کشورها وجود دارد. دو هدف اصلی اساسی که هدف اول وحدت دنیای اسلام است و هدف دوم احقاق حقوق ملت فلسطین و تلاش برای رفع ظلم و بیداد از طرف رژیم صهیونیستی نسبت به ملت مظلوم فلسطین است. بنابراین جمهوری اسلامی ایران در کنار این سازمان تا زمانی که این دو هدف اساسی را دنبال می‎کند همواره باقی خواهد ماند.
ما ریاست این جمع و این کنفرانس در طول دو سال آینده توسط ترکیه را تبریک می‎گوییم و امیدواریم در طول این دو سال بتوانیم همکاری‎های بسیار خوبی نسبت به جهان اسلام داشته باشیم.
در مذاکرات امروز سه هدف مهم را جزو اولویت‎های این سازمان قرار دادیم که مورد اتفاق نظر هر دو طرف بود.
اول ارتقاء و معرفی نقش زنان مسلمان در جامعة اسلامی و معرفی جایگاه بلند بانوان در حقوق اسلام و فرهنگ اسلامی به جهانیان که متأسفانه اسلام در این زمینه مظلوم قرار گرفته است و واقعیت حقوق زنان که مورد تأکید قرآن و پیامبر عظیم‎الشأن اسلام است به فراموشی سپرده شده است و گاهی در افکار عمومی جهانیان تحریف شده است.
دومین مسئله مبارزه با افراطی‎گری، خشونت و تروریسم یعنی دنبال کردن همان طرح waveبود که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسیده است که برای هر دو کشور و جهان اسلام بسیار اهمیت دارد.
موضوع سوم وحدت دنیای اسلام و تقریب بین مذاهب اسلامی است و اینکه باید به جهانیان بگوییم هویت ما اسلام است. هویت ما نه شیعه بودن و نه سنی بودن و نه مذاهب مختلف است، هویت ما اسلامی بودن ماست؛ آن هم اسلامی که با عطوفت، رحمانیت و اخوت توأم است که واقعیت اسلام همین است.
امیدوارم در دوره ریاست ترکیه بر این سازمان بتوانیم با همکاری ترکیه این اهداف بلند و به ویژه این سه هدف بلند را دنبال کنیم.
در سفر رسمی به ترکیه و تشکیل سومین نشست شورای‌عالی همکاری‎های راهبردی که امروز تشکیل شد و همچنین مذاکراتی که با رئیس‎جمهور محترم برادر بسیار عزیزم آقای اردوغان داشتیم، تصمیم گرفتیم روابط دو کشور را در همه زمینه‎ها توسعه بدهیم. اقتصاد ایران و اقتصاد ترکیه مکمل یکدیگر هستند. در سال‎های گذشته قدم‎های خوبی برداشته شده است. اما در عین به خاطر شرایط تحریم و شرایط اقتصاد جهانی نتوانستیم گام‎های مورد نظرمان را برداریم.
امروز خوشبختانه این نشست در شرایط پسابرجام و پساتحریم انجام گرفته و زمینه برای مشارکت و همکاری دو کشور در زمینه‎های مختلف آماده است و ما باید موانعی را که برای سرعت این حرکت وجود دارد برطرف کنیم و مسیر را تسهیل کنیم.
اولین نکته‎ای که حائز اهمیت بود روابط نزدیک‎تر بانک‎ها با یکدیگر بود و خطوط اعتباری که برخی از بانک‎ها برای پروژه‎های مورد نظر مقرر کرده‎اند. ما تصمیم گرفتیم روابط بانک‎ها را توسعه دهیم و بانک‎های ترکیه می‎توانند شعباتی در ایران داشته باشند که بتوانیم در این مسیر، تجارت و فعالیت‎های اقتصادی بین دو کشور را تسهیل کنیم.
همچنین همکاری بورس‎ها؛ بورس تهران و استانبول در این زمینه می‎توانند در بازار سرمایه تحول بسیار مثبت و خوبی را بین دو کشور به وجود بیاورند.
مسئله دیگری که برای تسهیل روابط مورد نظر ما بود مسائل گمرکی، پنجره واحد و تسهیل عبور و مرور کامیون‎ها در مرزها بود. همان‌طور که جناب آقای رئیس‎جمهور تأکید کردند قرار شد به عنوان نمایندگان تام‌الاختیار دو رئیس‎جمهور جناب آقای جودت هیلماز و جناب آقای واعظی بتوانند موارد و موانعی را که وجود دارد حل و فصل کنند و این اختیار به آنها داده شد که بتوانند موارد را پیش ببرند و ما شاهد آن باشیم که توقف کامیون‎ها در مرز روز به روز کوتاه‎تر و کمتر شود و همچنین جاده‎های مواصلاتی، ریل، هواپیما و کشتیرانی را بین دو کشور توسعه دهیم برای اینکه بتواند تجارت و اقتصاد را به حرکت دربیاورد.
همچنین باید بخش‎های خصوصی دو کشور را برای سرمایه‎گذاری تشویق کنیم و موانع را برطرف کنیم. همچنین سرمایه‎گذاری‎های مشترک برای صادرات به کشور ثالت در دو کشور به ویژه در زمینه انرژی.
ما به ترکیه این قول را دادیم که ایران می‎تواند و قادر است که امنیت انرژی ترکیه را در زمینه‎های نفت، گاز، برق و همچنین محصولاتی از قبیل پتروشیمی تأمین کند. ما کاملاً می‎توانیم نیازهای ترکیه را برطرف کنیم و روابط را در این زمینه توسعه بدهیم.
یکی از مسائل مهم دیگری که مورد تأکید ما بود مسئله گردشگری بود که در گردشگری هم از لحاظ زیرساخت‎ها ترکیه می‎تواند در ایران سرمایه‎گذاری کند و ما هم می‎توانیم دو ملت را برای گردشگری و جذب گردشگران کشورهای ثالث برای ایران و ترکیه تشویق کنیم و این می‎تواند به غیر از مسئله اقتصادی از لحاظ فرهنگی هم برای هر دو کشور بسیار مهم باشد.
همچنین ما تأکید کردیم که فرهنگ‎های دو کشور می‎تواند مکمل یکدیگر باشد.در زمینه روابط دانشگاهی، تبادل استاد و دانشجو، همکاری‎ها در زمینة فناوری‎های نو و تحقیقات مشترک بین دو کشور نیز در این نیز می‎توانیم حرکت بسیار خوبی داشته باشیم. ترکیه در بسیاری از زمینه‎ها پیشرفته است و ایران هم در زمینه بسیاری از فناوری‎های نوین پیشرفت‎های شایان توجهی دارد و ما می‎توانیم در کنار همدیگر با اشتراک این حرکت را سرعت ببخشیم.
یکی از مسائل دیگری که هم در جلسة خصوصی و هم در جلسة عمومی مورد تأکید بود مسائل منطقه بود. منطقه ما با مشکلات زیادی مواجه است. مردم یمن با کشتار بی‎رحمانه‎ای مواجه هستند، در سوریه ناامنی و کشته شدن انسان‎های بی‎گناه همچنان ادامه دارد، در عراق شرایط، ثبات مطلوب را ندارد. البته در دیگر کشورهای اسلامی مثل افغانستان و پاکستان هم متأسفانه آن ثبات مطلوب وجود ندارد.
ما باید به همه این کشورها برای ایجاد ثبات و امنیت کمک کنیم. این ثبات و امنیت هم وظیفة دینی و شرعی ما و هم به نفع منافع جهان اسلام و منطقه و به نفع دو ملت خواهد بود. خوشبختانه ما در اصول هیچ اختلاف نظری با هم نداریم؛ از جمله در اینکه مرزهای کشورها باید ثابت بماند. ما تجزیه را در هیچ کشوری نمی‎پسندیم. ثبات این کشورها مورد تأکید همه ماست. کشتار و جنگ باید متوقف بشود. با تروریسم به هر شکل و به هر نام باید مبارزه قاطع و جدی صورت بگیرد و اینکه سرنوشت هر کشوری در اختیار مردم آن کشور است و هیچ قدرت خارجی برای سرنوشت هیچ کشوری نمی‎تواند تصمیم‌گیری بکند.
در همه این موارد ما اتفاق‎نظر داریم. التبه ممکن است مواردی جزئی باشد که اختلاف نظر داشته باشیم که این مسئله بسیار طبیعی است. ما برای رایزنی و همکاری و کمک بیشتر به کشورهای منطقه و به ویژه همکاری دو کشور برای مبارزه با تروریسم و معرفی درست اسلام به جهان کاملاً آماده هستیم. اسلام‌هراسی یک توطئه صهیونیستی است و دو کشور می‎توانند با معرفی واقعی اسلام رحمانی و اسلام واقعی با اسلام هراسی مبارزه کنیم و شرایط مناسب را برای ترویج اسلام واقعی فراهم کنیم.
من بار دیگر از جناب آقای اردوغان رئیس‎جمهور و از دولت و مردم ترکیه سپاسگزاری و تشکر می‎کنم و آرزوی هر دو کشور این است که بتوانیم روابط دو کشور را در همه زمینه‎ها توسعه بدهیم. تاریخ، دین، جغرافیا، همسایگی و منافع مشترک از ما می‎خواهد که روز به روز روابط دو کشور را به سمت نقطه مطلوب ببریم که یکی از نقاط مطلوب همان بود که جناب آقای اردوغان تأکید کردند که باید ان‎شاءلله روابط اقتصادی و تجاری را به مرز 30 میلیارد دلاری که مورد تأکید بوده، برسانیم. ان‎شاءالله به همت همدیگر این کار شدنی است و خواهد شد.
سپاسگزار و متشکرم

92171
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.