سخنرانی در سیزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی اکو(اسلام آباد)

اکو/ آسیا/ اقتصاد/ روابط اقتصادی/ جغرافیایی سیاسی/ انرژی/ همکاری اقتصادی/ امنیت/ رقابت/ مذاکرات هسته‌ای/ روابط خارجی

تبدیل قاره آسیا به قلب اقتصاد جهان/ نقش مهم اکو در تعامل شرق و غرب/ نقش کشورهای عضو اکو در اقتصاد منطقه/ موقعیت استراتژیک و ژئویولتیک کشورهای عضو اکو/ نقش اکو در تامین انرژی جهان/ اهمیت پیوندهای اقتصادی کشورهای عضو اکو/ نقش امنیت در توسعه/ ضرورت اجتناب از رقابت‌ها و اختلافات ویرانگر/ استقبال ایران از پیوند منافع مشترک با همسایگان/ تاثیر دستاورد هسته ایران برای اکو و جهان/ قابلیت‌های ایران برای گسترش همکاری ها/ تاکید بر نقاط مشترک


الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
جناب‌ آقای نواز شریف، نخست وزیر محترم پاکستان،
سران محترم کشورها و دولت‌ها،
جناب آقای دبیرکل،
حضار محترم،
شرکت در سیزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو اکو درکشور برادر و دوست پاکستان مایه خوشوقتی است. لازم می‌دانم تا از جناب آقای نواز شریف به خاطر میهمان نوازی گرم دولت پاکستان و میزبانی شایسته این اجلاس سپاسگزاری کنم. همچنین از جمهوری آذربایجان که در دوره ریاست خود منشأ تأثیرات مثبتی در این سازمان بوده قدردانی می‌نمایم. اطمینان دارم با همفکری و تبادل نظر در این اجلاس و تفاهم بین سران کشورهای عضو خواهیم توانست گام‌های بلندی در پیشبرد برنامه‌ها و فعالیت‌های مان در سازمان همکاری اقتصادی (اکو )برداریم.
عالی جنابان؛
قلب اقتصاد جهان از نیمه قرن حاضر به بعد در قاره آسیا خواهد تپید. اقتصادهای نوظهور آسیایی، جریان اقتصاد جهانی را از غرب به سوی شرق تغییر خواهد داد، و این تغییر قرن بیست و یکم را به دوران پیشتازی آسیا بدل خواهد کرد. برآوردهای اقتصادی نشان می‌دهد که با تغییر جایگاه اقتصادی برخی اعضای مؤثر اکو در دهه آینده، سازمان ما در آسیای آینده بار دیگر کلید تعامل شرق و غرب خواهد شد؛ آینده‌ای که از امروز آغاز می‌شود و به جهانیان نشان می‌دهد که نه تنها اکو فلسفه وجودی خود را از دست نداده، بلکه اهمیتی مضاعف در آینده منطقه خواهد داشت.
موقعیت بی‌نظیر کشورهای ما در حوزه‌های حمل و نقل، انرژی و تجارت، سازمان اکو را در وضعیتی ایده‌آل قرار داده است. اکو می‌تواند و باید در ساختن آینده اقتصاد منطقه نقش‌آفرینی کند. برای تحقق این امر، اکو نیاز به بازسازی دارد؛ بازسازی با نگاه به واقعیت‌های جدید و فرصت‌های تازه.
اشراف بر چند آبراه استراتژیک جهان و همسایگی با پنج دریای مهم، شرایط ژئوپولیتیک و سرزمینی یگانه‌ای را برای سازمان ما به وجود آورده است؛ هیچ مسیری از اروپا به آسیا برای تجارت و حمل و نقل با صرفه-تر و کوتاه‌تر از منطقه اکو شناخته نمی‌شود. اکو همچنین از منظر تأمین و انتقال انرژی حائز اهمیت فراوانی برای جهان است. ما در سال 2013 تصمیم گرفتیم تا سال 2023 میلادی را به عنوان دهه بهبود و توسعه همکاری‌های انرژی اکو اعلام نماییم و اکنون در میانه این راه قرار داریم؛ با این حال متأسفانه هنوز همکاری و تجارتِ درون منطقه‌ای ما در حوزه انرژی در سطح پایینی قرار دارد و لازم است تا از ظرفیت اکو برای رونق همکاری‌های کشورهای عضو در حوزه تولید و تجارت انرژی بیش از گذشته بهره ببریم. ما با پیوند دادن امکانات مان، می‌توانیم رشد افزون تر و پرشتاب تر را برای کشورهای مان سامان دهیم. پیوند اقتصادهای اکو در گرو پیوند نزدیک تر مردم کشورهای ماست؛ باید موانع ارتباطات مردمی، سفر و دیدار و همکاری مردم مان را از سرراه برداریم. مشترکات فرهنگی ما سرمایه بی بدیلی برای پیوند اقتصادی ما در اختیارمان گذاشته است. باید موانع روادید، موانع تعرفه‌ای، موانع حمل و نقل و موانع سرمایه‌گذاری را برداریم تا امکان پرواز مشترک به افق‌های بلندتر برای بخش‌های خصوصی و فعالان اقتصادی کشورهایمان فراهم تر شود. پیام این اجلاس به کارآفرینان کشورهای عضو، باید افق بلندمدت تر، نگاه یکپارچه تر، و پیوند نزدیک‌تر باشد. پیوند جاده‌ای، پیوند راه آهن، پیوند شبکه‌های برق و پیوند شبکه‌های ارتباطی و مخابراتی، بهترین فرصت‌ها را در اختیار کشورهای ما می‌گذارد تا منافع مشترک برای اقتصادهای مان تجلی یابد.
خانم‌ها و آقایان؛
تا زمانی که امنیت در مخاطره باشد، چشم انداز روشنی برای توسعه و شکوفایی وجود نخواهد داشت. تروریسم و تفکرات تکفیری، تهدید مشترکی را فراروی جهانیان قرار داده و هماهنگی و همکاری در مقابله با این پدیده شوم، به یک ضرورت تبدیل شده است. در افغانستان، عراق، سوریه و یمن صدها هزار نفر جان باخته و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند؛ نتیجه این رنج‌ها و دردها، آسیب پذیر شدن منطقه در برابر تنازع‌های داخلی و دخالت‌های خارجی است. غلبه بر این مشکلات در گرو دوری از برتری جویی و همیاری در ساختن منطقه‌ای قوی‌تر است . من عمیقاً بر این باورم که ما می‌توانیم از این وادی سخت به سلامت عبور کنیم، مشروط برآنکه به‌جای رقابت‌های ویرانگر، به توانایی خود در حل مشکلات مان ایمان آورده و اراده‌های مان را برای بازگشت به جایگاه تاریخی خود یعنی شاهراه تمدن، فرهنگ و تجارت بسیج کنیم. سازمان همکاری اقتصادی بستری مناسب برای ساختن منطقه‌ای ایمن‌تر برای ملت‌های ماست. در پرتو امنیت جمعی است که دیگران نیز با اذعان به ظرفیت‌های این منطقه در ساختن آینده شکوفای کشورهای ما مشارکت خواهند کرد.
عالی جنابان؛
جمهوری اسلامی ایران با داشتن ‌مرز مشترک با شش کشور عضو اکو، عمیقاً منافع مشترک و پیوند با همسایگان را ارج می‌نهد. ما نه تنها هیچ مانعی را پیش روی تعمیق همکاری‌های خود با کشورهای عضو سازمان اکو نمی‌بینیم، بلکه آماده ایم به مشارکت گسترده‌تر با سایر اعضا بپردازیم. تجربه موفق برجام که با رویکرد برد- برد حاصل شد، زمینه جهش در همکاری‌های منطقه‌ای با کشورهای اکو را با همین رویکرد پربار و امید بخش می‌سازد. پایان بحران ساختگی بر سر برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران و دستیابی به توافقی بین‌المللی که به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده است، دستاورد بزرگی نه فقط برای ایران و اکو بلکه برای همه جهان می‌باشد.
دولت من در این فضای جدید، از گسترش همکاری در حوزه‌های ترانزیت و حمل و نقل به ویژه مسیر ترانزیت جنوب – شمال از سرخس تا بندر عباس و اینچه برون تا چابهار و همچنین حوزه‌های مالی و بانکی، علم و فناوری، کشاورزی و امنیت غذایی، فرهنگی و گردشگری، زیست محیطی و مقابله با بلایای طبیعی استقبال می‌کند. ایران با داشتن بزرگ‌ترین ذخایر نفت و گاز جهان، نقطه کانونی ارتباطات منطقه ای، سرمایه انسانی جوان و متخصص، توانمندی علمی در حوزه‌های نوین دانش و فناوری، کارنامه پرشتاب رشد و اشتغالزایی، و ثبات اقتصادی آمادگی دارد که به عنوان یکی از بنیانگذاران این سازمان، نقش خود را در تحکیم پیوند بین اعضا و توانمندسازی اکو ایفا نماید. خوشبختانه اکو نیز با تأسیس مؤسسات و نهادهای تخصصی که جمهوری اسلامی ایران نقش فعالی در پیشبرد آنها داشته، چارچوب‌های مناسبی را برای تحقق این اهداف فراهم کرده است.
رؤسای محترم کشورها و دولت‌های عضو؛
آینده منطقه با تصمیمات امروز رقم می‌خورد و شکوفایی فردا در گرو پیوند امروز ماست. برای تقویت پیوندها بر نقاط مشترک تأکید کنیم، و تفاوت‌ها را با گفتگو به نقطه قوت تبدیل نماییم .
باور کنیم که قدرت ما در پیوند ماست.
پیوندهایمان را پایدارتر کنیم.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

92168
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.