مصاحبه ابتدای سفر به ترکیه (اجلاس سران کنفرانس اسلامی)

اهمیت سازمان کنفرانس اسلامی در شرایط کنونی/ نقش سازمان در رفع اختلافات دنیای اسلام و ایجاد وحدت/ کمک ایران به ملت‌‌های درگیر تروریسم/ اهمیت ترکیه برای ایران در پسابرجام/

گزارشگر:
بسم الله الرحمن الرحیم. آقای رئیس‌جمهور خدمت شما سلام عرض می‌کنم. برای شرکت در اجلاس سران سازمان همکاری‌های اسلامی سفری به کشور ترکیه دارید. بفرمایید چه برنامه‌هایی در دستور کار دارید؟ احتمالاً اگر دیدارهای دو جانبه‌ای هم دارید، صلاح می‌دانید بفرمایید؟
رئیس جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم. این سفر، سفر سه روزه ای خواهد بود که دو روز اول آن برای شرکت در اجلاس سران کنفرانس اسلامی در استانبول است. سازمان کنفرانس به عنوان مجمعی که همه کشورهای اسلامی را دور یک میز جمع می‌کند برای ما حائز اهمیت است مخصوصاً در شرایط فعلی دنیای اسلام. ما امروز در جهان اسلام هم با مشکل تروریسم مواجه هستیم و هم با مشکل افراط‌گری و فرقه‌گرایی و هم متأسفانه تجاوز برخی از کشورها به کشورهای دیگر.
یکی از اهداف سازمان کنفرانس اسلامی وحدت امت اسلامی و رفع اختلافات در جهان اسلام است و البته یکی از اهداف مهم این سازمان هم از روز اول حمایت از ملت مظلوم فلسطین و احقاق حقوق آنها بوده. در این اجلاس امیدواریم نسبت به مسئله رفع اختلافات در دنیای اسلام، ایجاد وحدت و انسجام در میان کشورهای اسلامی و مخصوصاً در زمینه مبارزه با تروریسم بحث‌های راه گشایی مطرح شود؛ تا همه کشورها با یکدیگر همکاری نداشته باشند مشکل افراطی‌گری و تروریسم حل و فصل نخواهد شد.
همه ما می‌دانیم که جمهوری اسلامی ایران از آغاز و مخصوصاً یکی از شعارهای اصلی دولت یازدهم در روابط خارجی مسئله جهان عاری از خشونت و افراط‌گری بوده و در دنیای اسلام مبارزه با تروریسم را همواره به طور جد دنبال کرده و جمهوری اسلامی ایران عملاً هر ملت و دولتی که در مبارزه با تروریسم از ایران کمک خواسته، کمک و استعانت خودش را از جمله در عراق و سوریه و کشورهای دیگر به خوبی انجام داده. امیدواریم در این کنفرانس قدم مؤثری برای مبارزه با تروریسم برداشته شود.
البته در کنار این اجلاس ملاقات با سران کشورهایی که شرکت می‌کنند‌ و مباحث دو جانبه با این کشورها مطرح است و روز سوم هم به برنامه دو جانبه بین ایران و ترکیه اختصاص دارد. ما مدتی بود می‌خواستیم این سفر را انجام دهیم، حالا در کنار کنفرانس اسلامی می‌توانیم یک روز را هم به مسائل دو جانبه با ترکیه اختصاص دهیم. ان‌شاءالله مباحث فراوانی داریم.
کشور ترکیه همسایه بسیار مهمی برای ما هست و در طول سال‌های گذشته همواره روابط ما رو به گسترش و توسعه بوده. امروز در پسابرجام آنها هم باید از این فضا به خوبی استفاده کنند، همان‌طور که نخست‌وزیر ترکیه که به ایران آمده بود همین را می‌گفت. می‌گفت ما در روزهای تحریم در کنار شما بودیم و حالا پسابرجام می‌بینیم همه کشورها صف بستند و کمپانی‌های متعدد وارد تهران می‌شوند، چرا ترکیه از این فضا استفاده نکند؟ ما هم از این نظر استقبال کردیم و گفتیم همین طور هست و از این فضا باید استفاده شود. امیدوارم در این سفر بتوانیم مباحث مختلفی را که در زمینه روابط دو جانبه داریم با مقامات ترکیه دنبال کنیم و همچنین در مباحث منطقه‌ای که همواره با ترکیه رایزنی و همکاری داشتیم، ان‌شاءالله آن مسائل را هم دنبال کنیم.
گزارشگر:
سپاسگزارم
رئیس جمهور:
متشکرم

92158
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.