سخنرانی در همایش سراسری مجریان برگزاری انتخابات

رمز یا زهرا، رمز پیروزی‌های درخشان در جنگ/ مشکل ریزگردها در کشور / قهر طبعیت، نتیجه ظلم انسان/ ضرورت بازگشت به طبیعت سالم و درست / نقش انسان در آلودگی هوا و طبیعت/ ضرورت تلاش برای نشاط و لبخند مردم/ امنیت، پایه اصلی هر حرکت/ لطف خداوند در ارزانی داشتن نعمت امنیت به ایران/ اهمیت انجام و سرمایه اجتماعی در ایجاد امنیت/ گناه بزرگ افشاندن بذر کینه و اختلاف با کلام و قلم/ زیر سوال بردن اعتماد عمومی به بهانه انتقاد از دولت/ مسائل سیاسی برای رقابت، نه کینه و اختلاف/ دعای برخی بر مرگ رقیب برای یکه تازی در میدان رقابت/ اهمیت رقابت سالم زیر پرچم واحد اسلام و ایران/ ضرورت اقتصاد مقاومتی/ تحقق وعده رشد اقتصادی 5 درصدی/ دستیابی به رشد بالای 6 درصد/ تحقق قول تورم تک رقمی/ تلاش برای استمرار تورم تک رقمی/ تحقق قول خودکفایی در گندم/ تحقق رشد صادرات غیر نفتی/ تحقق قول نوسازی ناوگان هوایی/ خرید هواپیما با شرایط بسیار مناسب/ مشکل برخی با اقلام نو/ نقش قدرت ناوگان هوایی در افزایش قدرت و اعتبار کشور/ هنر برخی در مشت گره کردن و داد زدن/ پیشرفت در حمل و نقل جاده‌ای، هوایی، ریلی، دریایی/ تشویق مردم به خاطر رای شان از طریق تحقق وعده ها/ تحقق وعده‌های مهم دولت/ نقش حقوق شهروندی در انجام و وحدت کشور/ احترام به یکدیگر، از الزامات وحدت/ به رسمیت شناختن اختلاف افکار و عقاید/ مخالف داشتن، از نشانه‌های عظمت یک نظام/ الزامات مخالفت/ لزوم رعایت چارچوب قانون در مخالفت/ حقوق شهروندی به نفع نظام/ تکمیل سانتریفیوژها پس از برجام/ تجارت هسته‌ای با جهان/ اهمیت برجام در لغوقطعنامه‌های شورای امنیت/ نمونه استثنایی خروج ایران از فصل هفت/ تصور برخی برای آتش زدن قطعنامه‌ها در منقل/ تبدیل ایران از کشور تهدید کننده صلح به کشوری که باید با آن همکاری کرد/ ترس برخی از ذکر ثمرات برجام/ افتخار برجام متعلق به کل کشور/ هوشیاری مردم در انتخابات مجلس/ تحمل، صبر و سکوت مردم در انتخابات/ تشویق مردم با عمل برای مشارکت در انتخابات/ اهمیت انتخابات برای عظمت ایران/ عدم استفاده از امکانات دولتی و عمومی در انتخابات به نفع فرد یا جناح/ مقاومت در برابر سوء استفاده نیروهای نظامی و امنیتی در انتخابات/ تلاش برای دو قطبی نشدن انتخابات/ اهمیت فضای آرام و بدون کینه در انتخابات/ انتخابات، عامل تخمین نظام/ انتخابات، امانت الهی/ تعبیر رهبردی در خصوص حق‌الناس بودن رای مردم

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
ان الله یامرکم ان تودوا الامانات الی اهلها و اذا حکمتم بین الناس ان تحکموا بالعدل، ان الله نعما یعظکم به ان الله کان سمیعاً بصیرا

درود و سلام ما بر روی پاک سیدة النساءالعالمین من الاولین و الاخرین ام ابیها فاطمه اطهر (س) که هر وقت در هر امر مهمی به در خانه این خانم و بی بی دو عالم رفتیم، مأیوس برنگشتیم و در جنگ‌ها، دفاع مقدس و عملیاتمان هر وقت با رمز "یا فاطمه الزهرا" عملیات را آغاز کردیم شاهد پیروزی‌های درخشان بودیم.
این خانه، خانه نور، هدایت و رحمت همیشگی برای آنهایی است که طالب حق و حقیقت اند. امیدوارم در این ایامی که به نام فاطمه اطهر (س) است و ان شاء الله پایان امسال و آغاز سال آینده هم که نزدیک ولادت آن حضرت خواهد بود، با عطر نام فاطمه زهرا (س) و همچنین پیروی از راه او، پدرش، همسرش و فرزندانش بتوانیم وظایف سنگینی را که بر دوش داریم به انجام برسانیم.
آغاز سخن من تشکر از شماست به عنوان خادمان مردم، مدیران و مسئولانی که بار سنگین اداره کشور را در سراسر ایران عزیز بر دوش و عهده دارید؛ مخصوصاً در این ماه‌ها و هفته‌های اخیر که به دنبال رحمت و نزول برکات الهی، برف و باران، به طور طبیعی سیل و خسارت هم داشتیم که طبیعی رحمت‌های الهی است و در این مقاطع کمک و دستگیری مردم و امدادهایی که ضروری و لازم است توسط مسئولین، هلال احمر و مردمی که به صحنه می‌آیند، پلیس و همه کسانی که به مردم خدمت می‌کنند، از آنها تشکر و سپاسگزاری دارم.
بعضی از حوادث را نیز در برخی از استان‌ها داشته ایم؛ از جمله مسائلی که در محیط زیست و ریزگردها با آنها مواجه هستیم و به تبع آن مشکلاتی که به همراه دارد که بحمدالله هم مردم ما مردمی فهیم، صبور و قدردان هستند و هم مسئولین ما خستگی ناپذیر و پرتلاش مشکلات را یکی پس از دیگری حل کردند و خواهند کرد.
البته من پریروز در اهواز هم بر این نکته تأکید کردم، مشکلاتی که در طول 40-50 سال گذشته به تدریج به وجود آمده ظرف یکی دو سال حل و فصل نخواهد شد. متأسفانه برخی از ماها با طبیعت جنگیده ایم و خوش رفتاری نکرده ایم. طبیعت صبور است اما صبر طبیعت هم دوران و زمانی دارد. وقتی ما به طبیعت ظلم می‌کنیم، زمین را آلوده می‌کنیم، حقابه دریاچه‌ها و تالاب‌ها را نمی دهیم و وقتی همسایگان ما در مسیر همکاری نیستند، نتیجه آن همین می‌شود که می‌بینیم .
قهر طبیعت نتیجه ظلم ماست. ظلم ما باعث قهر طبیعت می‌شود و این ظلم هم ظلم یک روزه نیست. سالیان دراز ظلم شده و امروز باید تصمیم بگیریم. اساس آن توبه است. توبه یعنی بازگشت به طبع صحیح، بازگشت به طبیعت سالم و درست، بازگشت به فطرت و بازگشت به قانون و نظم. اول باید تصمیم بگیریم، بعد به قانون برگردیم، بعد اجرا کنیم و بعد از توبه، عمل صالح است که باید زمین، دریاچه‌ها و تالاب‌ها را آباد کنیم و چشمه‌های ریزگرد را مهار کنیم؛ آن وقت محیط زیست خوب هم خواهیم داشت.
ما ماشین فرسوده و آلوده و وسایل گرم کننده خانه‌ها و نیروگاه هایی که هوا را آلوده می‌کنند داریم، هوا را آلوده می‌کنیم، با هوای سالم و طبیعت می‌جنگیم، بعد هوا سرد که می‌شود، همه این آلودگی به ریه‌های ما برمی گردد و به فکر چاره می‌افتیم.
یکی از مسئولیت‌های بزرگ ما مسئله محیط زیست است که باید به آن اهمیت دهیم و برای آن برنامه ریزی کنیم و حتماً باید در این راه موفق شویم. باید قدم به قدم جلو برویم.
این تشکر اول من که در این ایام شما زحمات فراوانی را بر دوش داشتید و باز هم زحمات فراوانی را بر دوش خواهید داشت؛ مخصوصاً در ایام نوروز که مسافرت‌ها زیاد می‌شود و شما زحمات زیادی را برای اسکان مردم، روان سازی جاده‌ها و نشاط مردم انجام می‌دهید.
امسال مقداری غم، غصه و نگرانی بیشتر بود که امیدوارم عید نوروز جبران شود. با مردم با مهربانی رفتار کنیم و از هر چیزی بهانه نگیریم و بگذاریم غم و غصه‌های این چند ماهۀ حوادث مختلف ازجمله قطار، پلاسکو، از دست دادن عزیزان مان و ...، بگذاریم این ده پانزده روز ایام عید نوروز و آغاز سال و سرآغاز نشاط طبیعت به خوشی بگذرد.
همین طور که طبیعت نشاط پیدا می‌کند، رخساره نشان می‌دهد و لبخند می‌زند، بگذاریم مردم هم لبخند بزنند؛ در هر چیزی مداخله نکنیم و بگذاریم همه در کنار هم باشند،تا ان شاء الله جبران غم‌ها و غصه‌ها شود و مردم با نشاط وارد سال جدید شوند.
تشکر دوم و نکته دوم راجع به امنیت است. همان طور که وزیر محترم کشور اشاره کردند، مسئله امنیت مسئله‌ای بسیار مهم و پایۀ اصلی برای هر حرکتی است. شما می‌دانید که برخی از تلاش‌ها در جامعه فرامادی و مرحله دومی و برخی مرحله اولی است. امنیت، آب، غذا و مسئله سلامت در مرحله اول است و بعد از اینها بحث سیاسی، نشاط سیاسی، حضور، مشارکت و انتخابات می‌باشد.
اگر آن اولی‌ها نباشد، این‌ها هم به دست نمی‌آید. اگر مردم غذا، آب و امنیت نداشته باشند اصلاً کسی به فکر رقابت و انتخابات نیست. اینها فرامادی است. آن مادی‌ها پایه‌هایی است که باید انجام بگیرد و یکی از آن پایه‌ها مسئله امنیت است. خداوند نعمت امنیت را بر ما ارزانی داشته که این لطف خداوند بوده است.
من از همه نیروهای مسلح، امنیتی و مرزبانی تشکر می‌کنم. کارهای بزرگی انجام گرفته ولی اساس آن به وحدت، انسجام و سرمایه اجتماعی برمی گردد. حواسمان باشد که اگر ده برابر این نیروی امنینتی و نظامی درست کنیم و سلاح ما صد برابر شود، ولی خدای ناکرده در میان مردم ما شکاف و اختلاف باشد و بین اقوام و مذاهب شکاف‌ها تشدید شود و اعتمادها از بین برود، امنیت نخواهد بود.
مگر در امریکا و اروپا آن همه ابزار امنیتی نیست؟ مگر آنها هم توانستند امنیت خودشان را حفظ کنند؟ آنها مگر آن همه حوادث در همین سال‌ها و ماه‌های اخیر نداشتند؟ در منطقه ما، جاهایی که ناامن است، مگر اسلحه و امکانات ندارند؟ وقتی انسجام و وحدت از بین می‌رود، شکاف‌ها پدیدار می‌شود، اختلاف، تنازع و کینه توزی شروع می‌شود.
خیلی گناه بزرگی است برای آنهایی که در سخن، کلام و قلم شان بذر کینه می‌افشانند. رقابت خوب است ولی نزاع، اختلاف و انشقاق بین قومیت‌ها، زبان‌ها، مذاهب و ادیان بزرگ ترین گناه است. ایجاد اختلاف و شکاف یکی از بزرگ‌ترین گناهان است. سرمایه اجتماعی بزرگ‌ترین سرمایه ماست. در بخش سیاسی، قدرت سیاسی، سیاست داخلی و خارجی، مجموعه قدرت سیاسی، اتکا ما به سرمایه اجتماعی و اعتماد است.
اگر مردم به حکومت و مسئولین اعتماد نداشته باشند، [قدرتی وجود نخواهد داشت.] برخی نمی‌دانند، برای اینکه از دولت انتقاد کنند، کل اعتماد عمومی را زیر سوال می‌برند. این خیانت به کشور و نظام است. همه برادر و کشتی نشینان یک کشتی و همه عضو یک جامعه و خانواده‌ایم.
چرا مذهب و دین بین ما اختلاف درست کند؟ همه مسلمان و مطیع خداییم. چرا مسائل سیاسی اختلاف ایجاد کند؟ مسائل سیاسی برای رقابت خوب است؛ انتقاد برای راه حل نشان دادن، رفع نقص‌ها، نصیحت و دلسوزی خوب بلکه لازم و ضروری است، اما نگذاریم کینه و اختلاف ایجاد شود.
اینکه در ذهن آدم بیاید برای اینکه ما پیروز بشویم آن یکی جناح اصلا نباشد، مگر می‌شود؟ دعاهای پشت و رویی که متأسفانه گاهی انجام می‌دهند مثل آن کودکی می‌ماند که درس نخوانده، می‌گوید خدا کند معلم من مریض شود و سر کلاس نیاید، من هم که درس را حاضر نکرده‌ام. بعضی‌ها چون درس خود را آماده نکرده‌اند و آمادگی ندارند، می‌گویند آن رقیب ما نباشد تا ما یکه تاز باشیم! اصلاً بدون رقابت مگر می‌شود زندگی کرد؟ [تشویق حضار].
با محبت در کنار همدیگر باشیم، رقابت سالم هم بسیار خوب است. رقابت سالم بکنیم و نگذاریم یک وقت در جامعه ما اختلاف و شکاف در این شرایط حساس جهانی و منطقه‌ای [ایجاد شود]. شرایط ما شرایط عادی در منطقه نیست. ما در جهان شرایط عادی نداریم. شرایط ما ویژه است، باید حواس ما بیشتر جمع باشد، همه باید متحد باشیم، زیر پرچم اسلام، زیر پرچم ایران، زیر پرچم ولایت؛ همه با هم، در کنار هم، دست به دست هم بدهیم و از این مشکلات عبور کنیم؛ پس تشکر دوم من در مسئلة امنیت است.
مسئلة سوم اقتصاد مقاومتی است. رهبری معظم انقلاب روی این اصل، روی سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تأکید فراوان داشته‌اند و این تأکید ایشان بر این مبناست که امروز مسئله اقتصاد مقاومتی یک ضرورت است. اقتصاد همیشه مهم بوده، حالا هم مهم است. دیدید که دشمن هم در ایام تحریم فشار را عمدتاً روی بخش اقتصاد گذاشت. خواست مردم را با فشارهای اقتصادی به زانو در بیاورد.
امسال –از فروردین تا امروز – من خوشحالم که خدمت ملت بزرگوار و عزیز ایران اعلام کنم که دولت به قول‌هایی که از اول سال و پایان سال گذشته به مردم داده بود خدا را شکر گزاریم که به ما توفیق داد در برابر مردم شرمنده نشویم. ایام عید که من گفتم در سال جدید – یعنی همین سالی که هستیم - رشد اقتصادی را برای 5 درصد برنامه‌ریزی کردیم، بعضی از دوستان نزدیک به من انتقاد کردند و گفتند چرا 5 درصد را قول دادید؟ خیلی کار سختی است. بعد از آن همه سختی‌ها، آن همه مشکلات سال 94، وضع نفت، مشکلاتی که داشتیم، چرا اسم 5 درصد را بردید؟ می‌گفتید رشد خواهیم داشت. گفتم محاسبات اولیة ما نشان می‌دهد که 5 درصد رشد داریم، ما هم خدمت مردم وعده دادیم، از خدا می‌خواهیم که به ما توفیق بدهد که به آن برسیم. الحمدلله الان که دیگر کم کم به پایان سال نزدیک می‌شویم، می‌توانیم خدمت ملت عزیز عرض کنیم که آن برنامه‌ریزی برای رشد 5 درصد ان شاء الله در مجموع سال بالای 6 درصد خواهد بود. [تشویق حضار].
این کار بسیار مهمی است. سال گذشته رشد اقتصادی ما بسیار پایین بود، سال گذشته رشد اقتصادی ما 8/1 بود و سال خیلی سختی بود. امسال بحمدالله رشد بالای 6 درصد داریم و در پیشگاه خداوند و مردم شرمنده نیستیم.
ما به مردم قول دادیم که سال 95، تورم را تک رقمی خواهیم کرد؛ البته برنامة ما این بود و فکر می‌کردیم که در نیمة دوم سال تورم ما تک رقمی شود؛ الحمدلله باز هم ما شرمنده نشدیم و از خرداد تورم، بعد از سالیان دراز، در کشور تک رقمی شد [تشویق حضار].
امروز باید همة تلاش خودمان را انجام بدهیم که این تورم تک رقمی پایدار بماند و به دو رقمی بر نگردد؛ که البته این برنامه‌ریزی، کار و تلاش می‌خواهد، ان شاء الله این راه را ادامه خواهیم داد.
ما سال گذشته به مردم قول دادیم، البته یقیین نداشتیم اما امیدوار بودیم، پیش بینی‌ها این بود، به مردم گفتیم ان شاء الله در سال 95 در گندم نیاز به خرید خارج نداریم. الحمدلله خداوند این وعده را برای ما محقق کرد. امسال نه تنها به خرید گندم نیاز نداریم، که باید گندم بفروشیم و صادر بکنیم. [تشویق حضار]
بحمدالله قوم‌های خوبی در این مسیر برداشته شد. در رشد صادرات غیر نفتی نیز به وعده‌هایی که داده بودیم دارد عمل شود. در زمینة حمل و نقل، ناوگان هوایی، نوسازی ناوگان هوایی، که کار بسیار سخت و پیچیده‌ای بود که بعد از 8-37 سال بتوانیم با شرکت‌های اصلی سازندة هواپیما به قرارداد برسیم، بتوانیم منابع مالی آن را تأمین کنیم، خود شماها دست اندرکار امور اجرایی هستید، می‌دانید این کارها را چقدر سخت است؛ وقتی که قراردادی 15 میلیارد دلار، 17 میلیارد دلار می‌شود، تأمین مالی آن در این شرایط کار سختی است. آن هم هواپیما بخریم و الان پولی از بودجه پرداخت نکنیم. هواپیما را بخریم، یک شرکت دیگر پول آن را پرداخت کند، این هواپیما اجاره به شرط تملیک در اختیار شرکت هوایی ما قرار بگیرد، کار بکند و به تدریج با اقساط پول را پرداخت بکند. خیلی کار پیچیده و سختی بود تا این مسیر طی بشود و اولین هواپیمای نو وارد کشور بشود و ان شاء الله به زودی چند فروند دیگر هم وارد کشور خواهد شد.
بعضی‌ها در برخی نوشته‌ها دیدید، من نمی‌دانم چه ذهنیتی دارند! من کمی فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که بعضی‌ها از نو بدشان می‌آید، حالا چرا؟ [تشویق حضار]
ما سالی 4 میلیارد دلار از پول این مردم را به جیب شرکت‌های خارجی و عمدتاً شرکت‌های هوایی دور و اطراف خودمان بریزیم، کار خوبی است؟ همچنین اگر این مردم همین پول را به شرکت‌های هوایی خودمان بدهند، کار بدی است؟
این قدرتی که ما می‌گوییم، فکر می‌کنیم که قدرت در بخش خاصی خلاصه شده، یکی از آنها هم قدرت ناوگان هوایی است. شما وقتی به کشورهای مختلف می‌روی و می‌بینی همة شرکت‌های بزرگ دنیا، همة کشورها دارای هواپیماهایی خوب و نو هستند؛ بعد یک هواپیمای 40-30 ساله هم با آرمی مربوط به ایران آنجاست؛ این قدرت ماست؟ این واقعاً خوب است؟ نمی‌خواهم بگویم که زمین به آسمان می‌رود، آسمان به زمین می‌آید، نه، هنر ما این است، هنر دیپلماسی این است که پیچ‌های سخت را به راحتی باز کند. بعضی‌ها فکر می‌کنند فقط باید مشت گره کرد و داد زد. [تشویق حضار]
گاهی وقت‌ها شعار هم باید داد، به جایش مشت هم باید گره کرد، فریاد هم باید زد، درست است؛ اما همیشه که نمی‌شود مشت گره کرد، پس خدا برای چه به ما عقل داده است؟ [تشویق حضار]
بحمدالله پیشرفت و حرکت خوبی واقعاً در حمل و نقل، ناوگان هوایی، ناوگان دریایی، ریل و جاده‌ای ما ایجاد شده. وعده‌ای که به مردم دادیم؛ اینکه می‌گویم وعده دادیم؛ یعنی همه شما؛ یعنی همة ما، ما یک خانواده‌ایم، ما دولتیم، فرد مطرح نیست، همه ما عضو یک خانواده به نام دولت هستیم و این بار را بر دوش گرفته‌ایم. ما همه به عنوان دولت یازدهم وعده داده‌ایم که کارها و خدماتی را به مردم ارائه کنیم.
ما باید مردم را به خاطر رأی‌شان تشویق کنیم. اگر مردم رأی بدهند و احساس کنند این رأی مابازاء نداشته، دور بعد کمی سخت تر پای صندوق می‌آیند. البته مردم، مردم خوبی هستند و به خاطر نظام و کشورشان پای صندوق آرا می‌آیند؛ ولی وقتی مردم پای صندوق آرا آمدند، ما باید تشویق‌شان‌کنیم؛ یعنی وقتی مردم پای صندوق آرای شوراها در سراسر کشور می‌آیند، این رأی را با تلاش بیشتر، کار بیشتر و آبادانی بیشتر کشور تشویق کنند.
همة آنهایی که برای هر امری کاندیدا می‌شوند باید در مقام عمل احساس کنند بار مسئولیت سنگینی بر دوش دارند و این بار را باید به مقصد برسانند.
من البته الان نمی‌خواهم تفصیل این را بگویم، می‌خواهم چند جمله‌ای هم راجع به مسئولیت انتخابات بگویم. در مجموع وعده‌های مهمی که ما به مردم داده بودیم[عملی شد]، از جمله منشور حقوق شهروندی که جزء وعده‌های این دولت بود و بسیار مهم است و در همین جا از همة شما، از همه مسئولین، استاندارها، فرماندارها و بخشدارها می‌خواهم که حقوق شهروندی را پایة اصلی اعمال و رفتارمان و تعامل با مردم قرار بدهیم. مردم باید احساس کنند حقوق آنها مورد احترام است. اول باید حقوق خودشان را به خوبی بشناسند، بعد برای اجرای آن تلاش کنند و بعد باید کسب کرده و به دست بیاورند.
الحمدلله منشور حقوق شهروندی تدوین شد، زحمت زیادی کشیده شد، سال‌ها در معرض افکار عمومی بود، حقوقدان‌ها، اقوام و گروه‌ها نظراتی دادند. این حقوق شهروندی انسجام ما را زیاد می‌کند، اما اگر وحدت می‌خواهیم، وحدت که با گفتن حل نمی‌شود. وحدت اول با احترام درست می‌شود. به دیگر احترام کنیم. به افکار دیگران احترام کنیم. به مذاهب دیگران احترام کنیم، به ادیان دیگر احترام کنیم. به زبان‌های دیگر احترام کنیم. به لهجه‌ها احترام کنیم. به چهره‌ها احترام کنیم. به بزرگان خود احترام کنیم. اگر به همدیگر احترام نکنیم وحدت درست نمی‌شود؛ به جای وحدت انشقاق، کینه، تفرقه، دو دستگی و چند دستگی می‌آید.
ما باید افکار مختلف را بشناسیم، شناسایی کنیم و قبول کنیم. یک جور فکر نیست. یک جور تفکر وجود ندارد. پس چرا این همه در رساله علما و مراجع، که از همه بزرگان ما هستند، اختلاف وجود دارد. یکی می‌گوید این ذکر را باید سه مرتبه بگویی و آن دیگری می‌گوید یک مرتبه کافی است؛ یکی می‌گوید این طوری، آن دیگری می‌گوید این طوری. برای چیست؟ این رساله‌ها، فتوای علما در طول تاریخ، نظریات مختلف علمی که در طول تاریخ آمده، احزاب مختلف، افکار مختلف؛ دولت زمانی
می‌تواند عدالت را اجرا کند که اول مخالف خود را به رسمیت بشناسد. [تشویق حضار]
شما فکر می‌کنید اگر در یک کشور مخالف نباشد، مثلاً این افتخار است؟ نظام‌هایی در همین دور و اطراف ما بودند، هنوز هم شاید باشند، که وقتی انتخابات تشکیل می‌دهند، رأی آن آقایی که کاندیدا می‌شود مثلاً 97/99 درصد می‌شود! معلوم است که این درست نیست. آدم واقعاً باورش می‌شود که آدم دو تا رقیب الکی درست کند، بعد رأی او این بشود؟ البته در صندوق صد در صد است، 97/99 نیست، بعداً برای اینکه درست کنند چند دهم درصدی آن را بالا و پایین می‌کنند. حالا واقعاً این خوب است؟ یعنی فکر می‌کنید این در دنیا نشانة عظمت یک ملت است، یا نه، نشانة عظمت یک دولت، یک نظام، یک ملت این است که مخالف هم داشته باشد.
البته مخالف هم حقوقی دارد و هم وظایف و چارچوبی دارد. باید قانون را مراعات کند. دولت هم همین‌طور؛ دولت هم نسبت به مخالف وظایفی دارد. نمی‌گویم منتقد، همة ما باید به موقع نقد و انتقاد کنیم، مخالف، اصلاً با این دولت مخالف است.
آقایی وزیر ما را در مجلس شورای اسلامی خواسته بود، وزیر گفته بود چرا این قدر من را احضار می‌کنید و سؤال می‌کنید؟ گفته بود: من به تو کاری ندارم، من با دولت مخالفم.
به هر حال، مخالفت اشکالی ندارد و خوب است ولی مخالف هم باید چارچوب قانون را مراعات کند. آن میعاد ما، آن منشور ما و آن چارچوب ما، قانون اساسی و قوانین موضوعه است. ما باید قانون را مراعات و اجرا کنیم.
الحمدلله حقوق شهروندی منتشر شد و در اختیار همه شما قرار گرفت و به همه دستگاه‌های اجرایی کشور رسماً ابلاغ شد. مردم ما منتظر هستند که در عمل ببینند آیا این حقوق شهروندی اجرا و عمل می‌شود یا خیر؟ بدانید که این حقوق شهروندی هم به نفع نظام ماست، هم به نفع معنویت جامعه ماست، هم به نفع امنیت ملی ماست، هم به نفع انسجام و وحدت داخلی ماست و هم مردم احساس نشاط می‌کنند که این حقوق آنهاست و باید از حقوق خودشان به خوبی دفاع کنند و برای آن ایستادگی کنند.
من دیگر راجع به برجام حرف نمی زنم. به بحث انتخابات می‌پردازم، چون که در مواقف دیگر راجع به برجام صحبت کرده‌ام، باز هم لازم باشد صبحت می‌کنیم که البته کار بسیار بسیار بزرگی بود.
بعضی‌ها فکر می‌کردند که وقتی با دنیا پای میز مذاکره نشستیم، دیگر پیشرفت هسته‌ای ما حتماً متوقف می‌شود یا لااقل خیلی کند می‌شود. افتخار ما این است که بعد از برجام توانستیمIR8 را که بیست برابر سانتریفیوژهایی است که الان دارد کار می‌کند، تکمیل کنیم، یعنی هر یک سانتریفیوژ آن بیست برابر به ما محصول می‌دهد. در این دولت IR8 را تکمیل و نهایی کردیم و الحمدلله الان گاز به آن تزریق شده و دارد کار می‌کند.
در امور هسته‌ای و فناوری هسته‌ای الان به تجارت جهانی رسیده‌ایم و داریم با دنیا معامله می‌کنیم، جنس می‌فروشیم و جنس می‌خریم و این چیزی است که از دید سازمان ملل و امثال آن برای ما گناه کبیره بود، می‌گفتند این جرم است، در ایران غنی سازی ممنوع است و اصلاً نباید بشود. امروز مواد غنی شده را از ما می‌خرند، کیک زرد را به ما می‌دهند. آب سنگین را که می‌گفتند حق ندارید تولید کنید، امروز آن را تولید می‌کنیم. محموله اولش را هم به امریکا فروختیم و محموله دومش را به روسیه فروختیم.
اصلاً برجام هیچ کاری نکرده! تحریم هم از بین نرفته! هیچ اقدامی هم نشده! اگر برجام یک کار کرده بود و آن اینکه قطعنامه‌های الزامی فصل هفتی شورای امنیت سازمان ملل را بدون اینکه یک لحظه آن را اجرا و عمل کنیم، حتی برای یک روز و یک ساعت، برای اولین بار در تاریخ سیاسی جهان لغو کردیم. [تشویق حضار]
شما اهل مطالعه، تاریخ و سیاست هستید، هیچ کشوری نبوده که او را به فصل هفت منشور سازمان ملل بکشانند و قطعنامه فصل هفتی علیه آن تصویب کنند، مگر آنکه یا آن نظام را سرنگون کردند یا جنگ را به او تحمیل کردند. اگر نمونه‌ای سراغ دارید بگویید. [تشویق حضار]
ما کشوری هستیم که این قطعنامه به دست همان‌هایی که [تصویب کردند، لغو شد]. بعضی‌ها فکر می‌کردند که منقلی در اینجا وجود دارد و این هم قطعنامه‌ای است که آن را داخل منقل می‌اندازیم و آتش می‌گیرد. [تشویق حضار]
قطعنامه باید توسط همان نهاد و ارگانی که تصویب شده، به دست خودش هم لغو شود و ما در سیاست این کار را کردیم. تلاش سیاست خارجی ما بر این شد و اقدامش به ثمر نشست و قطعنامه شورای امنیت را توسط خود شورای امنیت لغو کرد و تیتر ما که " کشور تهیه کننده صلح و امنیت بین الملل" بود امروز به این تیتر تبدیل شده:"کشوری که باید با آن همکاری کرد." [تشویق حضار]
بابا! نترسیم از برجام، حرف بزنیم، بگوییم، بعضی از این سایت‌ها و روزنامه‌ها فکر می‌کنند اگر بگویند که بر جام چه خدمتی کرده، می‌ترسند تعریف از دولت شود. نه بابا! اولاً تعریف از دولت حرام که نیست، حالا یک بار هم از دولت تعریف کنید. بر فرض هم به نظر شما اشکال هم دارد، برجام که مال دولت نیست، برجام مال ملت است، برجام مال رهبری است، همه دست به دست هم دادیم؛ آقا راهنمایی کردند، هدایت کردند، ارشاد کردند، ملت به صحنه آمدند، همه دست به دست هم دادیم. یک افتخار ملی متعلق به همه است و ما هم به عنوان خادم کارهایی کردیم.
این افتخار، افتخار کل کشور ایران است و همه دنیا، از جمله آنهایی که با برجام خیلی بد هستند، مثل اسرائیل و تندرو‌های امریکا، آنها هم اشکال شان این است که می‌گویند در برجام سر طرف مقابل کلاه رفته. آنها می‌گویند که ایران در این مذاکرات سر طرف مقابل کلاه گذاشته است. البته این حرف هم نادرست است. ما از اول گفته بودیم این توافق یک توافق برد _برد است و برد _ برد هم هست و همان را هم ادامه می‌دهیم.
و اما نکته آخر که نکته اصلی ماست و در چند دقیقه خلاصه بگویم، موضوع انتخابات است. شما یک انتخابات خوب را پایان سال گذشته و آغاز سال جدید در دو مرحله انجام دادید؛ انتخاباتی باشکوه با حضور مردم و هم مردم و هم احزاب و جناح‌ها انصافاً خیلی خوب صبر و تحمل کردند. یک دفعه یک جناح دید که هیچ چیز نیست و هرچه پیشنهاد داده بود، ردیف اول، ردیف دوم، سه ردیف کرده بوند.
در بعضی از حوزه‌های انتخابیه، شما بهتر از من خبر دارید که، تبلیغ از یک کاندیدا توسط یک جناح تقریباً 48 سال قبل از ساعت انتخابات صورت گرفت؛ هیچ کسی را نداشتند و از میان همین‌هایی که باقی مانده بودند کسی را پیدا کردند، با او صحبت کردند، تصمیم گرفتند و اعلام کردند. 48 ساعت مانده به انتخابات. و مردم انصافاً چه هوشیاری از خودشان نشان دادند. واقعاً این ملت قابل تحسین است، این ملت بزرگ. ملت وقتی یک تصمیم را بگیرد و همه به صحنه بیایند کار را پیش می‌برند. حال گاهی شرایط سخت و گاه راحت است. مشکلات است، ولی باید عبور کنیم. کار بزرگی انجام گرفت، تحمل کردند، صبر کردند، سکوت کردند، حرف نزدند، به خیابان نیامدند، خیلی مهم بود. کار بسیار مهمی بود. انتخابات با امنیت، با شکوه، با حضور حداکثری، با رقابت و با سختی‌هایی که رقابت داشت الحمدلله انجام گرفت.
و امروز نیز پیش روی ما انتخابات بسیار مهمی است. شما وظیفه خیلی سنگینی دارید. اولاً باید تشویق کنیم و بخواهیم نه تنها با زبان که با عمل همه مردم پای صندوق بیایند، و مردم احساس کنند اگر یک نفرشان پای صندوق نیاید مغبون شده؛ یعنی کار بزرگی برای سرنوشت کشورش
می‌توانسته انجام دهد و اهمال کرده. بدانند چقدر مهم است. بدانند برای سرنوشت کشور چقدر مهم است. بدانند برای عظمت ایران در دنیا چقدر مهم است. بدانند برای نظام ما در سطح جهانی چقدر مهم است. همه پای صندوق انتخابات بیایند.
حالا انتخابات شوراها هم هست که مقداری کار را آسان‌تر می‌کند، انگیزه‌های محلی هم وجود دارد. همه تلاش کنیم که مردم را پای صندوق بیاوریم، با مشارکت وسیع ان شاء الله و به حول و قوه الهی، با همان امنیت و با همان آرامش.
همة ما مراقب باشیم از امکانات عمومی و امکانات دولتی در انتخابات به نفع فرد یا جناح استفاده نشود، این حرام است. [تشویق حضار]
تمام اموال دولت، تمام امکانات، دولت که می‌گویم مقصودم فقط قوة اجرایی نیست، دولت یعنی قوة اجرائیه، قوه قضاییه، قوه مقننه، نیروهای مسلح، همه شرکت‌هایی که از اموال عمومی دولت استفاده می‌کنند؛ دولت به معنی عام کلمه، از جمله تریبون‌های عمومی. هیچ کس حق ندارد از رسانه و تریبون عمومی، از روزنامه و سایتی که از بیت المال اداره می‌شود [سوء استفاده کند]؛ چرا، اگر مردم را در کل انتخابات تشویق کنند اشکال ندارد، اما اگر بخواهند برای فرد خاص یا جناح خاص یا حزب خاص از این امکانات استفاده کنند، ممنوع است و مسئولش شما هستید؛ مسئولش وزارت کشور است، مسئولش همه فرماندارها، بخشدارها، استاندارها، همه مسئولین و ستاد انتخابات هستند. من نمی‌پذیرم که کسی بگوید مسئول این کار شورای نگهبان است، نه، دولت مسئول است. شورای نگهبان نظارت می‌کند و نظارتش هم سر جای خودش محفوظ است. ما باید بایستیم. اگر کسی تخلف می‌کند و دارد از اموال عمومی استفاده می‌کند، یک نیروی نظامی، یک نیروی مسلح، یک نیروی امنیتی، باید داد بزنیم، باید بایستیم. [تشویق حضار]
هرکس می‌خواهد اهلاً و سهلا از اموال شخصی‌اش و از جیب مبارک خرج کند، طرفدارهایش می‌خواهند پول بدهند، بیایند و بدهند اشکالی ندارد، ولی از اموال عمومی و بیت المال عمومی استفاده نشود.
نکته دیگری که خیلی مهم است و آقا روی آن تأکید کرده‌اند، این است که نگذاریم انتخابات قطبی شود. انتخابات قطبی دردسر درست می‌کند. ما تجربه‌اش را داریم، دیدیم انتخابات که قطبی شد، چه مشکلاتی برای ما در انتخابات و بعد از انتخابات درست کرد. نگذاریم قطبی شود، وقتی قطبی شد احساساتی می‌شود، وقتی قطبی شد شعاری می‌شود. در واقع انتخابات نباید رقابت جناح‌ها یا احزاب و گروه‌ها باشد، به معنی واقعی کلمه باید رقابت بین برنامه‌ها باشد. این برنامه بدهد آن هم برنامه بدهد؛ این بگوید برنامه من بهتر است، آن بگوید برنامه من بهتر است. این نقد کند از برنامة آن، آن نقد کند از برنامه این؛ نه حزب و فرد. نگذاریم قطبی بشود.
بگذاریم فضای آرامی باشد، حالا کسی هم در انتخابات برنده می‌شود، یکی هم در آخر بازنده می‌شود. حالا کاری کنیم که آن کسی که بازنده شد در کل آن چهار سال کینة دیگری را به دل بگیرد؟ آن کسی که برنده شد، به کسی که بازنده شد با کینه نگاه کند؟ نه بابا! برادر و دوستیم، در کنار هم باشیم، اهل یک ملتیم، اهل یک دینیم، رقابت کنیم، رقابت سالم و در فضای سالم، هرکسی که مردم رأی دادند روی چشم ما. آن کسی که انتخاب مردم است؛ اصلاً علت اینکه نظام ما به خوبی در برابر تمام مشکلات با قدرت ایستاد، به خاطر انتخابات است. انتخابات نظام را تضمین می‌کند. انتخابات بزرگ‌ترین قدرت در برابر دشمنان این نظام است. مردم به صحنه می‌آیند و نشاط خود را باسازی و بازیابی می‌کنند. امید مردم از نو زنده می‌شود، پای انتخابات می‌آیند.
بدانیم کل انتخابات امانت الهی است و خدا با تأکید می‌گوید، با «اِنَّ» هم شروع می‌کند، یعنی مؤکداً، هرجا قرآن می‌گوید «اِنَّ» یعنی با تأکید، «اِنَّ الله یأمرکم»؛ و خود کلمه «یأمرکم»، با این لحن که خدا به شما فرمان می‌دهد، دستور می‌دهد، امر می‌کند: ان تودوا الامانات اهلها؛ امانت را به اهلش بدهید. خیلی امانت بزرگی است. سرنوشت کشور است. سرنوشت زندگی بچه‌های مان است. سرنوشت آینده این مملکت است. سرنوشت قدرت این کشور است. سرنوشت امنیت این کشور است.
ما یک امانت بزرگ و یک گوهر گرانبها را می‌خواهیم به یک فرد صالح و یک انسان صالح تقدیم کنیم. همه ما باید تلاش کنیم این فرمان الهی را به خوبی اجرا و اداره کنیم؛ همان که مقام معظم رهبری گفتند: رأی حق الناس مردم است، مراقبت کنیم، دقت کنیم هرچه رأی مردم بود؛ زبان ما صندوق آرای مردم است، هر چه فریاد صدوق بود، همة ما سر فرود می‌آوریم و تعظیم می‌کنیم.
ان شاء الله امیدواریم با همت، کوشش، تلاش، ایمان و جهاد شما شاهد یک انتخابات بسیار خوب، با شکوه، سالم، رقابتی، قانونی، خیره کننده برای چشمان همه دشمنان ما و امیدوار کننده برای همه دوستان ما در سراسر عالم باشیم و ما در پیشگاه ملت و پیشگاه خداوند ان شاء الله سرفراز و آبرومند باشیم.

والسلام علیکم و رحمة الله برکاته

92157
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.