سخنرانی در جلسه شورای اداری استان سمنان

وحدت و همدلی مسئولین، از امتیازات استان سمنان/ توفیق خدمت رئیس‌‌جمهور در مجلس و خبرگان با رأی مردم سمنان/ وظیفه سنگین روحانیت به دلیل انتصابش به اسلام/ افتخار به اسلام و عمل در چارچوب مقررات اسلامی/ شخصیت استثنایی حضرت امام/ افتخار به پیروی از ولایت/ نبود هیچ فاصله‌‌ای بین دولت و رهبری/ اختلاف و شکاف موجب طمع دشمنان/ دفاع ایران از حرم‌های مقدس عراق/حماسه مردم در انتخابات، زمینه‌‌ساز موفقیت‌‌های دولت/ برجام اقتصاد مقاومتی/ اقتصاد مقاومتی و ورود فناوری‌‌های جدید/ اقتصاد مقاومتی و جذب سرمایه خارجی/ برجام و فراهم شدن زمینه‌‌های خرید هواپیما/ تسلیم ناپذیری ملت ایران در برابر قدرت‌ها و زندگی با حداقل‌ها/ سیاست برد – برد علت موفقیت در برجام/ اشتغال، مسئله اصلی کشور/ معضل بیکاری تحصیلکرده‌‌ها/ استان سمنان، شاهراه مواصلاتی/ امنیت استان سمنان/ انتخاب همه آرمان نظام با رأی مردم/ اهمیت واگذاری امور به مردم/ ضرورت جذب امکانات و سرمایه‌‌های خارجی/ نقش همکاری سه قوه در پیشرفت کشور/ ضرورت همکاری بیشتر دولت و مجلس/ مشکلات برآورد درآمد افراد برای حذف یارانه/

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین وصلی الله علی سیدنا و نبینا محمد (ص) و آله الطیبین الطاهرین و صَحبه المنتجبین
علی مع الحق و الحق مع علی

ایام میلاد پربرکت ماه رجب به ویژه میلاد امام جواد (ع) و مولای متقیان حضرت علی (ع) را خدمت همه شما تبریک و تهنیت عرض می‎کنم و امیدوارم از سیرة پیامبر و ائمه هدی بتوانیم بهره بیشتر بگیریم و راه آنها را ادامه بدهیم.
من از مردم غیور استان سمنان به خاطر محبت و استقبال گرم تشکر می‎کنم و امیدوارم ان‎شاءالله این سفر مایة خیر و برکت برای این استان و مردم شریف آن باشد.
یکی از امتیازات این استان همین وحدت و همدلی و همزبانی میان مسئولین محترم استان، ائمه جمعه، علما، دانشگاهیان و فرهیختگان می‎باشد. البته وجود حضرت آقای شاهچراغی بسیار تأثیرگذار است؛ ما از خانوادة شاهچراغی هرچه به یاد داریم اخلاق و ادب و فرهنگ اسلامی بوده است. ان‎شاءالله خداوند مقام شهید شاهچراغی و همه آنهایی را که در راه اسلام خدمت کرده‎اند متعالی گرداند. وجود ایشان برای ثبات و طمأنینه و وحدت و انسجام بیشتر این استان بسیار تأثیرگذار است.
من از آقای استاندار و همه مسئولین استان و همچنین از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تشکر می‎کنم؛ چه آنهایی که در هفتم اسفندماه انتخاب شده‎اند که به آنها تبریک و تهنیت می‎گویم و چه عزیزانی که در دوره‎ای که رو به پایان است به مردم استان خدمت کرده‎اند، که به آنها هم خسته نباشید عرض می‎کنم.
مردم هیچ وقت خدمات خادمین خود را فراموش نمی‎کنند و همان طوری که گفتند، بنده هم برای اولین دورة نمایندگی مجلس شورای اسلامی از همین شهرستان سمنان و در دورة سوم خبرگان رهبری از استان سمنان انتخاب شدم و شهرستان و استان سمنان و همه شهرستان‎ها و روستاها و مردم آن به گردن شخص من حق دارند. این کاملاً درست است. حالا چقدر ‎می‎شود این حقی که به گردن من دارند را به کارهای اجرایی تسری داد؟
البته مردم عزیز ایران، همه برادران یک خانواده بزرگ هستند و افتخار همه ما این است، اگر خدا به ما توفیق بدهد، که به مردم خدمت کنیم. این بالاترین توفیق است و بزرگ‌ترین مسئولیتی است که ما در این شرایط بر دوش داریم. داخل پرانتز بگویم ما که این لباس را بر تن داریم مسئولیت‎مان سخت‎تر و سنگین‎تر است فرمود: «ان الحسن من کل احد حسن و انه منک احسن لمکانک منا و ان القبیح من کل احد قبیح و انه منک اقبح لمکانک منا ». به هر حال ما به دلیل انتسابی که از لحاظ لباس و از لحاظ تحصیلات دینی به اسلام، فرهنگ اسلام و خاندان رسالت پیامبر بزرگ اسلام داریم، وظیفة بسیار سخت و سنگینی بر دوش داریم. و مضاعف برآن انقلاب اسلامی و نظام اسلامی وظیفه بسیار سخت و سنگینی دارد.
ممکن است که ما نتوانسته باشیم نسبت به اسلام وظایف‎مان را انجام بدهیم ولی به هرحال فخر و افتخار ما این است که به نام اسلام و در چارچوب مقررات اسلام عمل می‎کنیم. البته در نام کشور اسلامی و‌ جمهوری اسلامی داریم؛ کشوری که این همه تلاش از اول انقلاب تاکنون انجام گرفته و پایه‎گذاری آن انقلاب توسط امام (ره) بوده که حضرت آقای شاهچراغی هم از شاگردان امام (ره) بوده‎اند؛ آن شخصیت عظیم و بزرگوار و استثنایی تاریخ این انقلاب بزرگ را به ثمر رساند.
در دفاع مقدس کشور ما توانست در آن جنگ تحمیلی ایستادگی و مقاومت کند و آن از نفس گرم امام (ره) بود؛ واقعاً وجود و کلام و سوابق امام (ره) تا حدی که ما از تاریخ علما و فقها خبر داریم، یک شخصیت استثنایی بود.
افتخار دولت به پیروی از رهبری و ولایت
ان‎شاءالله خداوند مقام آن امام راحل و بزرگوار را که بر گردن ما حق دارد، متعالی کند و بحمدالله امروز هم مقام معظم رهبری همان مسیر و راه را ادامه می‎دهد. این هم برای کشور ما افتخار است که تحت نظر ولی امر و ولایت همه کار و تلاش می‎کنند. شما به حرف‎هایی که بعضی‎ها در تبلیغات می‎زنند، اعتنا نکنید؛ مثل اینکه کسی از رهبری فاصله داشته باشد یا دولت از رهبری فاصله داشته باشد. همه ما باید بدانیم که در چارچوب دین و وظایف دینی و در چارچوب قانون اساسی ما شخص اول کشور ولی فقیه است و ایشان هستند که هدایت و رهبری و راهنمایی می‎کنند و‌ این از آن حرف‎های کودکانه و سخیف و بی‎معنایی است که بگوییم رهبری یک خط و راهی دارد، آن یکی راه دیگری دارد. سومی راه سوم دارد.
ما یک کشور واحد و یک نظام واحد داریم و افتخار ما وحدت ماست. افتخار ما همبستگی ماست. اگر یک ذره شکاف و اختلاف به وجود بیاید دشمنان ما خوشحال می‎شوند و چشم طمع به ما می‎دوزند. کشور ما در یک موقعیت جغرافیایی فوق‎العاده‎ای قرار گرفته است. بحث انقلاب اسلامی است. بحث نفوذ ایران و اسلام در سراسر جهان است.
وظیفه سخت و سنگینی بر دوش همه ما گذاشته شده است. همه ما باید برای خدمت به مردم و عزت این کشور تلاش کنیم. شما می‎بینید وقتی در عراق، سامرا به خطر می‎افتد، چشم به ایران و نظام ایران و نیروهای مسلح عزیز ما دوخته شده است. البته ما برای دفاع از حرم‎های مقدس منتی نداریم، دفاع خواهیم کرد. ما نمی‎توانیم دست روی دست بگذاریم که یک مشت وحشی بخواهند به حرم عسکریین و حرم ابی‎عبدالله الحسین (ع) حمله کنند. مگر ‎می‎شود؟ مگر مردم ما تحمل می‎کنند؟
به هرحال ما در کشوری زندگی می‎کنیم که در این کشور مردم‎سالاری حاکم است. حالا ما از مردم سئوال کنیم و بپرسیم که آیا ‎میتوانیم در برابر حرم پیغمبر و ائمه هدی بی‎تفاوت باشیم؟ نمی‎توانیم. وظیفة وجدانی، انسانی و دینی ماست. ایران مکانی است که خیلی از چشم‎ها به اینجا دوخته شده است. خیلی‎ها نگاهشان به این سرزمین است.
موفقیت‌های برجام در سایه حضور مردم در صحنه
الحمدالله مردم ما قدم‎های بسیار خوبی برداشته‎اند. آقای دکتر جلالی گفتند که دولت در زمینه برجام قدم برداشته است. دولت هم قدم‎هایی برداشته است، ولی اساس آن متعلق به مردم و خواست و ارادة مردم است. انتخابات مردم در سال 92 بود. اگر مردم پای صندوق آراء نمی‎آمدند، مگر شدنی بود؟ مگر این کار می‎شد؟ ملت ما و بعد هم رهبری با هدایت‎ها و حمایت‎های خودشان کار بسیار بزرگی انجام دادند. دولت هم وظیفه‎ای داشت که در حد وظیفه خودش عمل کرده است. اما این کار، کار بسیار بزرگ و عظیمی بود که ملت بزرگوار ما بحمدالله انجام دادند و باید این راه را ادامه بدهیم.
قدم اول این بود که تهدید را از این کشور دور کنیم. قدم اول این بود که سایه تحریم را از این کشور دور کنیم. قدم اول این بود که فضا را برای همکاری بین‎المللی آماده کنیم. قدم اول این بود که اگر مردم می‎خواهند فعالیت اقتصادی بکنند، بتوانند. آیا همین اقتصاد مقاومتی بدون برجام انجام ‎می‎شود؟ اقتصاد مقاومتی بر سرمایه‎گذاری تأکید می‎کند. آیا ما بدون برجام می‎توانیم سرمایه خارجی را جذب کنیم؟ اصلاً اقتصاد مقاومتی بدون برجام معنا ندارد و شدنی نیست.
اقتصاد مقاومتی چیست؟ فناوری؛ شما در کشاورزی، صنعت، نفت و گاز و هر کجا فناوری‎های جدید لازم دارید. البته بحمدالله استعداد خوبی در فناوری در کشور به وجود آورده‎ایم ولی باید فناوری را وارد کنیم. مگر ‎می‎شود بگوییم در اقتصاد مقاومتی سرمایه خارجی باید بیاید ولی هواپیما نداشته باشیم؟ آن تاجر و کارآفرین می‎خواهد به یک استان دور یا نزدیک برود. همین راه‎آهنی که الان بحث کردیم جزو اقتصاد مقاومتی است. حمل و نقل جزو زیرساخت‎هاست. ما الان می‎خواهیم راه‎آهن را برقی کنیم، باید چکار کنیم؟ از شعار فاصله بگیریم. ما داریم چکار می‎کنیم؟ با کشوری قرارداد می‎بندیم، می‎گوییم آن کشور باید فاینانس کند یا اعتبار بگذارد تا ما راه‎آهن تهران به مشهد را برقی کنیم. این کار پول می‎خواهد و این پول چطور تأمین ‎می‎شود؟ از کجا تأمین ‎می‎شود؟ آیا ما پول داریم؟ نمایندگان مجلس می‎دانند که وضع ما چطور و بودجه ما چگونه است؟ ما می‎توانیم دو میلیارد دلار بگذاریم؟ کشوری می‎خواهد برای ما برای راه‎آهن برقی تهران – مشهد تأمین اعتبار کند. در حال حاضر کشوری اعتباری به صورت Soft loan با بهره بسیار کم و بازپرداخت طولانی گذاشته است. مگر شدنی بود؟
شما می‎خواهید هواپیما بخرید. زمان‎بندی طولانی 17 یا 18 ساله داریم که اگر این هواپیما را خریدیم بازپرداخت کنیم. این شرکت هواپیمایی آماده است تا فاینانس کنیم، دیگران هم آماده هستند و ما داریم بین همه آنهایی که برای فاینانس آمادگی دارند انتخاب می‎کنیم. مگر بدون برجام می‎شد این کار را انجام داد؟ برجام زمینه را برای تحول بزرگ آماده کرده است. اینکه شما الان می‎بینید در ترکیه که بودیم همه قراردادهای بانکی بسته شد، اینکه ترکیه می‎خواهد روابطی در بورس بین استانبول و تهران برقرار شود، مگر این کارها شدنی بود؟ مگر ‎می‎شود؟ بله، کشور را می‎توان بدون برجام اداره کرد کشور را می‎توان با تحریم اداره کرد، اما نباید توقع توسعه و رقابت با دنیا را داشته باشیم.
اگر روزی بخواهند چیزی را بر ما تحمیل کنند، اگر روزی ابرقدرت‎ها و قدرت‎ها بخواهند به ما زور بگویند، البته ملت ما می‎ایستد. آن وقت با حداقل‎ها زندگی می‎کنیم، همان طور که در زمان جنگ با حداقل‎ها زندگی کردیم. ما تسلیم نمی‎شویم و سر فرود نمی‎آوریم، اما در شرایطی که دشمن در برابر ما سر فرود می‎آورد، ما در برجام در همه جزئیات با طرف مقابل مذاکره کردیم، البته از اول گفتیم علت اینکه ما موفق شدیم این بود که سیاست برد – برد را انتخاب کردیم، اگر می‎گفتیم سیاست ما برد – باخت است و می‎خواهیم ببریم و طرف مقابل را شکست بدهیم، تحقق پیدا نمی‎کرد. به هرحال آنها هم آبرویی دارند. آنها هم یک کشور دارند، انتخابات دارند. این طور نیست که همه دنیا ذلیل ما باشند. ما باید عزتمان را حفظ کنیم، حق‎مان را باید حفظ کنیم.
الحمدالله امروز فضای خوبی برای کار به وجود آمده است. همه این کارهایی که کردیم برای این است که بتوانیم فضا را درست کنیم تا با کار و تلاش کشور را به پیش ببریم. واقعاً مسئله اشتغال مسئله اصلی کشور ماست. شما همه در این کشور مسئول هستید و شرایط را می‎دانید، نمایندگان مجلس به خوبی مسئله را می‎دانند. ما اگر بتوانیم در سال نزدیک یک میلیون شغل درست کنیم بیکاری را در همین حد می‎توانیم نگه داریم. ما در سال چقدر فارغ‎التحصیل از دانشگاه‌هایمان داریم؟ الان بیش از چهار میلیون دانشجو داریم و هر سال بیش از هشتصد هزار،‌ نزدیک 900 هزار فارغ‎التحصیل داریم، این‎ها تحصیل‎کرده‎های دانشگاه هستند، حالا کسانی هم هستند که دانشگاه نمی‎روند. بعد اشتغالی که می‎خواهید ایجاد کنید باید با تحصیلات و تخصص طرف متناسب باشد والّا ما الان در ایران شغل داریم، شغلی که ممکن است هیچ کدام از این فارغ‎التحصیلان زیر بار آن نروند. البته حق دارند، درس خوانده و تحصیل کرده‎اند، در رشته‎ای تخصص دارند و یک کار ساده را قبول نمی‎کنند. ما باید شغل متناسب با آن را ایجاد کنیم.
ویژگی‌ها و مزایای استان سمنان
استان سمنان ویژگی‎های بسیار خوبی برای جذب سرمایه و اشتغال دارد. اولاً این استان یک شاهراه مواصلاتی به شمال و جنوب و شرق و غرب است. به تهران بسیار نزدیک است. اگر این قطار برقی راه بیفتد،‌ فاصله مرکز این استان که سمنان است با تهران کمتر از یک ساعت ‎می‎شود. البته سرعت قطاری که ما در تهران – اصفهان داریم بیشتر است. قطار تهران – مشهد حدود 250 کیلومتر سرعت دارد. تهران به سمنان یک ساعت است. اصلاً سمنان یک تحول بزرگ پیدا می‎کند، گرمسار که خیلی نزدیک‎تر است، فاصله دامغان – شاهرود هم بسیار کم ‎می‎شود. شاهرود به تهران دو ساعته می‌شود که یک تحول بزرگ در این استان صورت می‎گیرد. این خطوط مواصلاتی زیرساختی است که تحول بزرگی را ایجاد می‎کند.
این استان، استانی امن است. استان ایمان است. واقعاً استان آرامی است. شما وقتی در خیابان‎ها و محله‎های سمنان، دامغان، شاهرود و‌ گرمسار و بقیه شهرستان‎های جدید مانند آرادان، سرخه، مهدی‌شهر، میامی و همه اینها راه می‎روید، سراسر این استان مردم متدین، متواضع و اخلاقی دارند. رقابت‎های سالمی هم دارند.
البته دور اولی که ما برای انتخابات مجلس آمدیم، شرایط خاصی در سال 58 بود. به هرحال در کشور شرایط خاصی وجود داشت، چون گروهک‎ها هم بودند و کاندید می‎شدند سخت بود، اما در عین حال‌ شهرستان و استانی است که امن است. جایگاه جغرافیایی دارد. معادن بسیار غنی دارد که ثروت بزرگی است. نیروی انسانی این استان، این همه تحصیل‎کرده، دانشجو و دانشگاهی دارد. اینجا استان فرهنگی است.
در این شرایطی که ما داریم باید این استان را متحول کنیم، اما این تحول اگر چشم مردم به دولت باشد و چشم دولت هم به مردم باشد، انجام نمی‎شود. باید همه به میدان بیایند. دولت هم خادم شماست. دولت چه کسی است؟ دولت منتخبین شما هستند، نمایندگان خبرگان منتخب شما هستند، کشور ما کشور مردم‎سالاری است، حتی رهبری انتخابی است. رهبر ما چطور انتخاب ‎می‎شود؟ مردم اعضای خبرگان را انتخاب می‎کنند و خبرگان هم رهبری را انتخاب می‎کنند. همه چیز انتخابی است. رئیس جمهور انتخابی است. وزرا با واسطه انتخابی هستند و نمایندگان مجلس رأی می‎دهند. نمایندگان مستقیماً با رأی مردم انتخاب می‎شوند. شوراها مستقیماً با رأی مردم انتخاب می‎شوند. اینجا همه چیز انتخابی است. همه چیز براساس آراء و رأی مردم است.
الزامات پیشرفت کشور
بنابراین ما در شرایطی نیستیم که بگوییم دولت چکار می‎کند یا دولت بگوید مردم چکار می‎کنند. دولت باید به وظایفش عمل کند، باید مردم را‌ تشویق و شرایط را برای سرمایه‎گذاری تسهیل کند. من از اول معتقد بودم، الان هم معتقد هستم و به طور مداوم هم به دولت سفارش می‎کنم کاری را که مردم می‎توانند انجام بدهند دولت باید از خودش خلع ید کند، کنار بکشد و به مردم واگذار کند.
همه کشورها این طور پیشرفت کرده‎اند. ما استثناء نیستیم. اگر ما اینجا گندم می‎کاریم و محصولی برمی‎داریم، این گندم در قزاقستان، آذربایجان و در اروپا هم کاشته ‎می‎شود. قانون و سنت خداوند است. ما از فناوری آنها استفاده می‎کنیم و آنها هم از فناوری ما استفاده می‎کنند. دنیا این است. ما باید از امکانات جهان امکانات اجتماع و کارآفرینان و سرمایه‎گذاران استفاده کنیم و بتوانیم سرمایه بقیه سرمایه‎داران را جذب کنیم؛ یک ایرانی که خارج از کشور است را جذب کنیم، سمنانی یا غیرسمنانی، اهل این استان یا استان دیگر، فرقی نمی‎کند. الان در بعضی از استان‎ها کارآفرینانی را از منطقه آورده‎اند، نمونه‎ها زیاد است، در سه یا چهار استان آورده‎اند و سرمایه‎گذاری کرده‎اند بدون اینکه کوچک‌ترین استفاده‎ای از اعتبارات بانکی ما بکنند. در شرایطی هم آمده بودند که هیچ گونه امکاناتی برای استفاده نبود. خودشان آمده‎اند و سرمایه‎گذاری کرده‎اند و الان هم کار می‎کنند.
ما باید جذب کنیم. این استان آمادگی و جاذبه زیادی دارد. باید سرمایه‎گذاران را جذب کنیم. البته همه باید کمک کنیم، مجلس و دولت و قوه قضائیه باید کمک کنند. اگر فاصله بگیریم به ضرر همه ماست. به هر حال دولت می‎خواهد کاری بکند، مجوز قانونی می‎خواهد، اگر مجلس مجوز ندهد، کار پیش نمی‎رود. من البته نمی‎خواهم در هیچ موردی از مجلس گله کنم. درد من این نیست. اگر ما همکاری و تعامل بهتری داشتیم خیلی وقت‎ها بهتر می‎توانستیم پیش برویم، مجلس هم استدلال خودش را دارد. من نمی‎خواهم بگویم که حق با دولت یا با مجلس است. اگر ما تعامل بهتری داشتیم خیلی بهتر پیش می‎رفتیم. مثلاً در مسئله یارانه مجلس می‎گوید: دولت هر کسی که این قدر پول دارد به او یارانه ندهد. چطور بفهمیم؟ مگر ‎می‎شود فهمید طرف چقدر درآمد دارد؟ ما روی این مسائل خیلی فکر کردیم، این قدر جلسه و کارگروه گذاشته‎ایم، نمی‎توان تشخیص داد که طرف چقدر درآمد دارد. بله، کارمندان دولت را می‎توانیم محروم کنیم یا محروم نکنیم، حقوق‎شان دست ماست و معلوم است. بقیه مردم را چطور بفهمیم که چه دارند و چکار می‎کنند؟ مگر ‎می‎شود تشخیص داد که طرف چقدر سرمایه دارد؟ مگر همه یکسان هستند؟ مثلاً سه میلیون تومان در سمنان با سه میلیون در تهران یا اصفهان یکی است؟ با سه میلیون اینجا ‎می‎شود زندگی کرد ولی در تهران نمی‎شود. شرایط شهرها و خانواده‎ها فرق می‎کند. مسائل مختلف دارند. یکی خانه دارد، یکی مستأجر است. چطور ‎می‎شود اینها را محاسبه کرد؟ مگر شدنی است؟
ما روی این مسئله خیلی فکر کردیم. البته من نمی‎خواهم راجع به این بحث کنم، چون تازه تصویب شده و من هم جزئیاتش را نمی‎دانم. آقای دکتر نوبخت هم خسته از مجلس برگشته است. ایشان بیشتر خبر دارند.‌ می‎خواهم بگویم ما هرچه بتوانیم با یکدیگر تعامل بهتر داشته باشیم، بهتر می‎توانیم کار را پیش ببریم. ان‎شاءالله امیدوارم این تعامل بین قوای سه گانه و بین سایر ارکان کشور روز به روز بیشتر بشود. بقیه هم هستند. نیروهای مسلح هم هستند. ما در داخل کشور قدرت‎های دیگری داریم، نهادهای عمومی غیردولتی داریم. به هرحال همه باید دست به دست هم بدهیم تا این کار پیش برود.
امیدوارم با آنچه در این سفر برای استان تصمیم‎گیری شده - که در بخش‎های مختلف رقم قابل توجهی است – انشاءالله‌ دولت بتواند هم در سال 95 و هم در سال 96 آنها را اجرایی کند و همه ما بتوانیم به استان سمنان و ایران خدمت کنیم و شاهد توسعه در این کشور باشیم.
من از نیروهای مسلح، علما و بزرگان تشکر می‎کنم که معمولاً ما وقتی به سفرهای استانی می‎رویم برای نیروهای مسلح و بقیه زحمت درست می‎کنیم. ان‎شاءالله همه در کار و مسئولیت خودشان موفق باشند و همه خادمان خوبی برای مردم باشیم و همان‌طور که آقای شاهچراغی اشاره کردند، بندگان خوبی برای خداوند متعال باشیم؛ ان‎شاءالله

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

92129
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.