مصاحبه پایان سفر به اندونزی

قرن حاضر، قرن آسیا/مبارزه با تروریسم/مذاکره با رئیس جمهور چین/جلسه با استادانِ دانشگاه

گزارشگر:
خسته نباشید! سفر پر کار و پر دیداری بود، این سفر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
رئیس جمهور:

سفر با اهمیتی بود. بحث همکاری‌های جنوب - جنوب و همکاری قاره آسیا با قاره آفریقا بود. در شرایط امروز جهان و این قرن که قرن آسیا نام گرفته، توسعه و پیشرفت در این قاره روز به روز بیشتر می‌شود. در آفریقا هم حرکت به سمت جلو است و همکاری‌های این دو قاره بسیار اهمیت دارد، به خصوص در مقابل یکجانبه‌گرایی و یک کار بسیار بزرگ جهانی است که دارد انجام می‌گیرد.
در این اجلاس که به مناسبت شصتمین سالگرد اجلاس باندونگ بود، بیش از 100 کشور شرکت داشتند. 31 کشور در حد سران، رؤسای جمهور، پادشاهان و نخست‌وزیران شرکت کرده بودند. اجلاسی دو روزه و با اهمیت بود و موضوعات مختلف از جمله موضوع همکاری‌های اقتصادی در این کشورها مورد بحث بود. موضوع مبارزه با تروریسم تقریباً بر همۀ مسائل سایه افکنده بود و به طور طبیعی در این مورد، کشورهای منطقه مانند سوریه و عراق و نیز معضلات امروز کشور یمن مورد بحث و بررسی قرار گرفتند.
در حاشیه اجلاس با سران کشورهای مختلف ملاقات داشتیم که برخی کوتاه و برخی طولانی بود و چهار ملاقات مهم با مسئولان کشورهای ژاپن، چین، ویتنام و اندونزی انجام گرفت. ملاقات‌ها بسیار خوب بودند و همه آنها خواهان توسعه روابط بودند و می‌گفتند شما در مسیر 1+5 در قدم‌های نهایی هستید و مقاومت ملت ایران را در رسیدن به این پیروزی تبریک می‌گفتند.
به‌طور طبیعی بحث‌های بیشتری با کشور چین داشتیم؛ راجع به موضوع 1+5 و مذاکرات پایانی که پیش رو داریم، پروژه‌های اقتصادی مد نظر و اساساً توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور که حرکت رو به جلویی در سال جاری خواهد بود. همچنین مسائل مختلف منطقه‌ای را با این کشور مورد بررسی قرار دادیم.
دیشب هم جلسه بسیار خوبی با 50 نفر از علما و استادان دانشگاه که تعدادی از آنها وزرای سابق بودند، داشتیم. جلسه بسیار خوبی بود که چند نفر از آنها راجع به مشکلات جهان اسلام صحبت کردند و من نیز راجع به شرایط منطقه و نظرات جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با تروریسم و وحدت دنیای اسلام صحبت کردم؛ موفق باشید.

92125
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.