مصاحبه آغاز سفر به عمان و کویت

‌توسعه روابط با عمان و کویت/ ‌پایان دادن به خونریزی‌ها در منطقه/ ‌پیام شورای همکاری خلیج فارس/ ‌حسن همجواری ایران با همسایگان/ ‌دخالت خارجی در منطقه/ ‌شکاف جعلی سنی و شیعه/ ‌شیعه هراسی و سنی هراسی

گزارشگر:
بسم الله الرحمن الرحیم.
عرض سلام و صبح به خیر دارم حضور حضرت عالی و هیئت محترم همراه. آقای رئیس جمهور بفرمایید که سفر به دو کشور عمان و کویت با چه اهدافی صورت می‌گیرد و مهم‌ترین محور مذاکرات با مقامات بلند پایه این کشورها چه خواهد بود.
رئیس جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم.
سفر به دو کشور دوست و همسایه‌مان عمان و کویت به دعوت رسمی سلطان عمان و امیر کویت انجام می‌گیرد و ما با این دو کشور همواره روابط دوستانه و صمیانه‌ای داشته‌ایم.
در این سفر در خصوص روابط دو جانبه هم با عمان و هم با کویت بحث خواهیم کرد. پیش از این هم سلطان عمان و هم امیر کویت از تهران دیدار کرده بودند، مباحثی داشتیم که آن مباحث در این سفر هم ادامه پیدا می‌کند؛ ضمن اینکه ظرفیت‌های بسیار خوبی در هر دو کشور برای توسعه روابط دو جانبه وجود دارد، بنابراین اولین هدف ما توسعه روابط دو جانبه با این دو کشور دوست است.
مسئله دوم اینکه منطقه ما منطقه ناآرامی است. با توجه به شرایطی که در عراق، سوریه و یمن هست، به طور طبیعی درخصوص نقش این کشورها مخصوصاً برای پایان دادن به خونریزی‌ها در یمن و همچنین راجع به منطقه بحث خواهیم کرد.
نکته سوم اینکه اخیراً دولت کویت از طرف شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس، پیامی را مبنی بر اراده شش کشور بر روابط بهتر با جمهوری اسلامی ایران، حل و فصل سوء تفاهم‌ها و ارتقای روابط از طریق گفتگو و مذاکره بین طرفین ارسال کرده بود. ضمن اینکه ما از اصل این پیام استقبال کردیم، به طور طبیعی در این سفر از دو کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس دیدار داریم و در این زمینه هم بحث خواهیم کرد.
اساس سیاست جمهوری اسلامی ایران همواره حسن همجواری با همسایگان بوده و امنیت خلیج فارس برای ما اهمیت خاص و ویژه‌ای داشته. جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه نه به فکر تجاوز به کشوری بوده و نه مداخله در امور داخلی کشوری و نه تحمیل عقاید دینی و مذهبی یا سیاسی خودش. اساس این سیاست بر مبنای همکاری مشترک با دوستان، کشورهای اسلامی و کشورهای همسایه بوده و در این بین خلیج فارس اهمیت خاص و ویژه ای دارد. ما همواره اعلام کرده ایم امنیت این منطقه باید توسط کشورهای منطقه تأمین شود و حضور خارجی‌ها نه تنها هیچ خاصیتی ندارد، بلکه همواره مضر بوده و آنها دنبال منافع خودشان هستند. ضمن اینکه کشورهای منطقه از بلوغ کافی برخوردارند و به خوبی
می‌توانند امنیت این منطقه را تأمین کنند.
امروز روزی است که همه ما باید به فکر وحدت بیشتر باشیم. فاصله ای که قدرت‌های بزرگ بین شیعه و سنی درست کرده اند یک شکاف و فاصله جعلی و مصنوعی است. سنی و شیعه در طول صدها سال در این منطقه در کنار هم با برادری، اخوت و همزیستی مسالمت آمیز زندگی کرده اند، الان هم همین طور است. هم ایران هراسی، هم شیعه هراسی هم سنی هراسی هم همسایه هراسی همه اینها مجعول و ساخته و پرداخته بیگانگان است.
ما کشورهای منطقه در کنار هم در طول قرن‌ها زندگی کرده‌ایم و زندگی می‌کنیم و اگر هم سوء تفاهمی باشد، این سوء تفاهمات حتماً با مذاکره حل و فصل می‌شود.
ما خواهان ارتقای روابط در کل منطقه هستیم و هدف نهایی ما ثبات بیشتر، امنیت بیشتر و توسعۀ همه کشورهای منطقه است.
گزارشگر:
خیلی متشکرم.
رئیس جمهور:
خواهش می‌کنم.

92120
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.