مصاحبه با شبکه تلویزیونی رای نیوز ایتالیا (تهران)

مواضع معتدل ایتالیا نسبت به ایران / زمان رفع نهایی تحریم‌ها / عدم ارتباط موفقیت‌های هسته‌ ای با انتخابات مجلس و خبرگان / محکومیت مداخله خارجی برای تعیین حکومت سوریه / اولویت اول در سوریه، مبارزه با تروریسم / موفقیت دولت برای گسترش آزادی‌ها و بهبود فضای مطبوعات / لزوم هماهنگی با سایر قوا برای بهبود شرایط / احترام به همه ادیان آسمانی / زندگی آزادانه کلیمی‌ها در ایران / مخالفت با جنایات رژیم صهیونیستی / تفاوت صهیونیسم با یهودیت / تغییر رفتار آمریکا، کلید بهبود روابط ایران و آمریکا

گزارشگر:

آقای رئیس‌ جمهور من از شما بسیار تشکر می‌کنم که مجدداً بنده را پذیرفتید. من لوچ رابسکی هستم و برای یکی از تلویزیون‌های بسیار پرطرفدار ایتالیا کار می‌کنم.

من ده سال است که به ایران رفت و آمد می‌کنم. در سال 2013 و نیز در ماه ژوئیه گذشته که توافق هسته‌ای انجام شد در ایران بودم. تاریخ روابط ایران و ایتالیا طولانی است و شما بعد از توافق هسته‌ای ایتالیا را به عنوان اولین کشور اروپایی برای سفر انتخاب کردید. علت این انتخاب چیست و انتظارتان از رهبران سیاسی و مردم ایتالیا چیست و درواقع چه پیامی برای مردم ایتالیا دارید؟

رئیس ‌جمهور:

ما در طول سالیان گذشته روابط خوبی با یکدیگر داشتیم و حد روابط اقتصادی و تجاری ما به گونه‌ای بوده که در طول چندین سال ایتالیا مهم‌ترین شریک تجاری ما بوده است. دولت ایتالیا همواره نسبت به ایران مواضع معتدل و مناسبی داشته و ما فکر می‌کنیم در شرایط جدید و تحولات جدید بین ایران و اتحادیۀ اروپا، کشور ایتالیا جزء کشورهای بسیار بااهمیت برای ماست و توسعۀ روابط بین ما و ایتالیا می‌تواند به نفع دو کشور و سایر کشورهای اروپایی باشد. من امیدوارم این سفر آغازی برای توسعۀ روابط بیشتر بین ایران و ایتالیا باشد.

مردم ایتالیا در نظر مردم ایران، مردمی بافرهنگ و دوست‌داشتنی هستند. ما در گذشتۀ تاریخی هم هیچ وقت مشکلی با ایتالیا و مردم ایتالیا و دولت این کشور نداشتیم.

گزارشگر:

اجازه بدهید درمورد بحث هسته‌ای صحبت کنیم. به نظر شما زمان مناسب برای حذف تحریم‌های اقتصادی و مالی چه زمانی است؟ و آیا آنها تا پایان سال جاری حذف خواهند شد و همچنین باتوجه به انتخابات مهم پارلمانی و مجلس خبرگان که به زودی برگزار خواهد شد؟ آیا شما می‌خواهید استفادۀ سیاسی از مزایای این توافق داشته باشید؟

رئیس‌ جمهور:

احتمال اینکه ما تا پایان سال 2015 میلادی به روز اجرای این توافق برسیم و به طور طبیعی تحریم‌ها برداشته شود زیاد است. البته هنوز کارهای زیادی باید انجام دهیم و کارهای زیادی طرف مقابل ما باید انجام بدهد. هر دو طرف مشغول فعالیت هستند برای اینکه زمینه را برای روز اجرا آماده بکنند. اگر همه برنامه‌ریزی‌هایی که شده به خوبی اجرایی و عملیاتی بشود، من فکر می‌کنم تا پایان امسال این کار شدنی است،

ما منتظر یک گزارش از طرف آژانس درباره مسائل باقیمانده در مسائل هسته‌ای هستیم که امیدواریم در اوایل دسامبر این گزارش داده شود و اقدامات دیگری نیز ما باید نسبت به رآکتور آب سنگین اراک و بقیۀ مسائل انجام دهیم که به احتمال بسیار زیاد تا پایان سال میلادی می‌تواند همۀ اینها اجرایی و عملیاتی شود.

اما مسئلۀ انتخابات جدا از مسئلۀ هسته‌ای است. مردم ایران در انتخابات شرکت می‌کنند و خود به خود جناح‌ها و احزاب مختلف کاندیداهای مختلفی دارند و به رقابت خواهند پرداخت، اما مسئلۀ هسته‌ای یک مسئلۀ کاملاً ملی است. همه مردم ایران در فکر آن روزی هستند که آثار شوم تحریم که از نظر ما غیرقانونی هم بوده، برداشته شود. بنابراین اصل انتخابات ملی است، مثل خود ماجرای هسته‌ای که ملی بود، اما رقابت‌های انتخاباتی خیلی ارتباطی با مسئلۀ هسته‌ای ندارد. البته برای دولت چون دو سال پیش به مردم قول داده بود که مسئلۀ هسته‌ای را حل کند باعث شادمانی خواهد بود که بتواند توافق هسته‌ای را به خوبی اجرایی کند و از مراحل مختلفش به خوبی عبور کند.

گزارشگر:

قبل از اینکه اینجا بیایم در دمشق بودم و به نظر می‌رسد که دور اول مذاکرات وین حالت گفتگو داشت و آیندۀ اسد هنوز مورد مناقشه است. آیا به نظر ایران آیندۀ سوریه بدون اسد متصور است؟

رئیس‌ جمهور:

برای ما الان آنچه درباره سوریه مهم است، مسئلۀ مبارزه با تروریسم است و برای کشورهای دیگر نیز باید مبارزۀ با تروریسم به‌ویژه داعش و بازگشت ثبات و امنیت به کشور سوریه اولویت داشته باشد تا مردم آواره بتوانند به خانه‌های‌شان برگردند. از دیدگاه ما مسائل بعدی در مرحلۀ دوم است. از نظر ما آیندۀ سوریه در اختیار مردم سوریه است و مردم سوریه می‌توانند هر تصمیمی درباره نوع حکومت‌شان یا افرادی که باید مسئولیت داشته باشند بگیرند. ما معتقدیم کشورهای خارجی نباید در این‌گونه مسائل مداخله کنند و باید زمینه را برای دموکراسی و انتخابات آزاد مهیا کنند و در آن انتخابات آزاد هر کسی که مردم سوریه موردنظرشان بود مورد قبول ما خواهد بود.

گزارشگر:

بخشی از کسانی که به شما در سال 2013 رأی دادند از شما انتظار داشتند سانسور را در ایران حذف کنید و از شما انتظار داشتند که برخی از زندانیان سیاسی به‌ویژه دو نفر از آنها یعنی آقای موسوی و آقای کروبی را از زندان آزاد کنید. همچنین شما اخیراً از برخی روزنامه‌نگاران انتقاد کردید که ظاهراً می‌خواستید از آن روزنامه‌ها و رسانه‌ها در برابر سپاه پاسداران دفاع کنید. آیا رئیس‌جمهور می‌تواند به این شکل از آزادی در کشور دفاع کند؟

رئیس‌ جمهور:

تحولات در مسائل اجتماعی و از جمله در زمینۀ حقوق شهروندی ظرف چند روز یا چند ماه اتفاق نمی‌افتد. یکی از اهدافی که این دولت از ابتدا دنبال می‌کرده، تقویت حقوق شهروندی در ایران، گسترش آزادی‌ها و فضای مناسب‌تر برای فعالیت اجتماعی و فرهنگی بوده است. من فکر می‌کنم نسبت به دو سال عمر این دولت در این زمینه موفقیت‌های فراوانی داشته. امروز فضای دانشگاه‌های ما با دو سال پیش کاملاً متفاوت است. حتی فضای مطبوعات ما کاملاً متفاوت است. امروز مطبوعات خیلی آزادانه از دولت و رئیس‌جمهور انتقاد می‌کنند، در حالی که دو سال پیش چنین فضایی نبود که به این راحتی از رئیس‌جمهور یا دولت بتوانند انتقاد کنند. بنابراین، قدم‌های مهمی برداشته شده، اما در عین حال در برخی از زمینه‌ها تنها قوۀ مجریه قادر نیست که مسائل را حل و فصل کند و نوعی هماهنگی بین قوۀ مجریه و قضائیه لازم هست و گاهی هماهنگی بین سه قوه مورد نیاز است. من امیدوارم در آینده بتوانیم هماهنگی لازم را به‌وجود بیاوریم.

گزارشگر:

شما اخیراً بعد از توافق هسته‌ای سال نو یهودی را به یهودیان تبریک گفتید. اما در خیابان‌های تهران هنوز می‌توانیم شعار مرگ بر امریکا یا اسرائیل را بشنویم. کدام یک از اینها بیانگر چهرۀ واقعی ایران است؛ آنچه شما گفتید یا آنچه در خیابان‌ها می‌گویند؟

رئیس‌ جمهور:

ما به همۀ ادیان آسمانی ازجمله دین یهود و دین مسیحیت کاملاً احترام می‌گذاریم. شما می‎دانید که در کتاب آسمانی ما بارها و بارها از پیامبر یهود یعنی موسی با عظمت یاد شده و ما موسی را به عنوان پیامبری بزرگ و عظیم‌الشأن می‌دانیم.

مردم یهود در کشور ما همواره زندگی می‌کردند، الان هم زندگی می‌کنند. شما می‌دانید که در میان نمایندگان مجلس شورای اسلامی نمایندۀ کلیمی‌ها هم حضور دارد. در اینجا یهودی‌ها در مراسم دینی خودشان کاملاً آزاد هستند و ما به تمام یهودی‌ها در سراسر دنیا، به دین‌شان، به پیامبرشان حضرت موسی و به کتاب مقدس‌شان تورات احترام می‌گذاریم.

این جدا از مسئلۀ صهیونیسم و سیاست‌های آنهاست. صهیونیسم یک موضوع هست و یهود موضوع دیگری است. بسیاری از یهودی‌ها در دنیا نیز از صهیونیسم متنفر هستند و برخی از یهودی‌ها در امریکا علیه صهیونیسم تظاهرات می‌کنند. ما با سیاست‌های رژیم صهیونیستی در منطقه از جمله کشتار فلسطینی‌ها و کشتار کودکان کاملاً مخالفیم و مردم ما نیز این سیاست‌ها را که توسط رژیم صهیونیستی اعمال می‌شود محکوم می‌کنند و حتی نسبت به سیاست امریکا در حمایت‌ یکجانبه از رژیم صهیونیستی هم اعتراض دارند. بنابراین، من فکر می‌کنم منافاتی ندارد که سیاست‌های رژیم صهیونیستی مورد نفرت مردم باشد، اما عید یهودیان و دین یهود و پیامبر آنها و کتاب یهودی‌ها مورد احترام ما باشد.

گزارشگر:

آیا سفارت امریکا در ایران و سفارت ایران در واشنگتن افتتاح خواهد شد؟

رئیس‌ جمهور:

به هر حال در آینده یک روزی این سفارت‌ها افتتاح خواهد شد. مهم این است که این زمان چگونه تحقق پیدا کند. به نظر من کلید این کار به دست امریکایی‌هاست. اگر امریکایی‌ها سیاست خودشان را نسبت به انقلاب اسلامی و مردم ایران عوض کنند و به‌خاطر ظلم‌هایی که به مردم ایران کردند از ملت ایران عذرخواهی کنند و تصمیم بگیرند که به ملت ایران احترام واقعی بگذارند، حتماً شرایط عوض خواهد شد و شرایط مثل گذشته نخواهد بود. به هر حال، یک سابقۀ 37 ساله بین ما و امریکا وجود دارد که یادآور اقدامات اشتباهی است که امریکا نسبت به ایران انجام داده چه در دوران جنگ تحمیلی و چه بعد از آن که مردم ما را بسیار عصبانی کرده. بنابراین اگر امریکایی‌ها روزی تصمیم بگیرند از مسیر خودشان برگردند و روابط عادلانه‌ای با مردم ایران داشته باشند، آن روز شرایط کاملاً تغییر خواهد کرد؛ خیلی متشکر.

92117
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.