سخنرانی در دیدار با علما، ایثارگران و برگزیدگان استان سمنان

یادی از بزرگان و علمای استان سمنان/ علامه حائری سمنانی/ یادی از آیت‌الله نجات/ آیت‌الله شاهچراغی/ درس 25 سال سکوت حضرت علی پس از رحلت پیامبر/ حیرت حضرت زهرا از صبر و سکوت امیرالمؤمنین/ سکوت حضرت علی برای حفظ اساس اسلام/ بقای امروز اسلام مدیون صبر امیرالمؤمنین/ درس آموزی از حضرت علی برای حفظ نظام و انقلاب/ مشکلات عظیم بر سر راه تثبیت انقلاب و نظام/ فداکاری‌های شهیدان شیرودی و کشوری برای تثبیت انقلاب/ فداکاری ملت در جنگ تحمیلی/ حل نشدن مسائل حقوقی و سیاسی جنگ/ باقی ماندن آثار جنگ/ رویارویی دنیا با ایران در مسئله هسته‌ای/ ایران در مرز جنگ با قدرت‌های بزرگ/ عظمت انتخابات 92 در کنار زدن سایه شوم جنگ/ پیروزی بزرگ حقوقی و سیاسی ایران در مسئله هسته‌ای/ اهمیت لغو قطعنامه‌های سازمان ملل متحد ایران/ ضرورت استفاده از فضای ایجاد شده برای پیشرفت کشور/ ناتوانی دولت در حل مشکلات به تنهایی/ خزانه دولت محدود به مالیات و نفت/ عدم فروش یک بشکه نفت بیشتر، قبل از برجام/ برجام و پیروزی اخلاق ایران/ تحریم خلاف همه اصول انسانی/ ضرورت تحرک و تلاش پس از باز شدن درها/ ضرورت توجه به خلف وعده طرف مقابل/ ضرورت انسجام و وحدت برای توسعه و آبادانی ایران/ نامگذاری داهیانه رهبری برای سال‌ها/ تلاش‌های دولت در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی/ تأثیر سوء کاهش قیمت نفت به کشورهای همسایه/ حفظ ارزش پول ملی با وجود همه مشکلات/ اهمیت تحریک تقاضای خرید مردم/ اهمیت جذب سرمایه‌ها برای توسعه استان/ اهمیت مشارکت مردم در امور/ صبر در امور فرعی برای نیل به اهداف اصلی/

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
الذین امنوا و هاجروا و جاهدوا فی سبیل الله باموالهم و انفسهم اعظم درجه عندالله و اولئک هم الفائزون

ایام مبارک میلاد با سعادت حضرت جواد الائمه (صلوات الله و سلام علیه) و میلاد با سعادت مولایمان امیرالمؤمنین (سلام الله علیه) را به همة شما تبریک و تهنیت عرض می‌کنم و از دانش آموزان عزیز و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که سرود بسیار خوبی را اجرا کردند تقدیر تشکر می‌کنم.
استان سمنان جایگاه خاص و ویژه‌ای را دارد و همواره در این استان جوانان و نوجوانان و بانوان و همة سختکوشان در راه دین و ایمان و امنیت کشور و اخلاق و سربلندی این مرز و بوم تلاش و کوشش کرده-اند.
می‌خواهم یادی کنم از همة بزرگان این استان به ویژه عزیزانی که در شهر سمنان بر من سمت استادی داشتند و از محضر درس آنها در سال 1339 استفاده و بهره‌برداری کردم؛ مرحوم علامه حائری سمنانی که به حق یکی از نوابغ بود و از شاگردان به نام مرحوم آخوند ملا محمد کاظم خراسانی، استاد بزرگ حوزة علمیة نجف، بوده است. من در اینجا باید بگویم که من اولین بار نام امام راحل (رضوان الله تعالی علیه) را در همان سال 1339 از علامه شنیدم. او صبح‌ها در مدرسه صادقیه درس فقهی‌ و درس تفسیر می‌گفت.
البته آغاز طلبگی ما بود و در همان مدرسه صادقیه که من درس
می‌خواندم، در این دو درس علامه هم شرکت می‌کردم. تفسیر ایشان برای ما کاملاً قابل استفاده بود. درس فقه ایشان هم با آن بیان روانی که داشت، در حد خودمان بهره می‌بردیم و من الان هم آن مباحث و نظرات ایشان را [به یاد دارم]. گفت در سن صغر همه چیز «کالنقش فی الحجر » است. به هر حال آدم دیر یادش می‌رود اما الان حافظه آنچنانی وجود ندارد.
برای اولین بار تجلیل از امام (ره) را از این مرد بزرگ شنیدیم. مرحوم علامه می‌گفت که کفایه - که یک کتاب مهم اصول است - آنهایی که در حوزه خوب می‌فهمند افتخار می‌کنند که این کتاب را خوب می‌فهمند. ایشان می‌گفت: این کتاب نوشته من است؛ یعنی چون ایشان شاگرد مرحوم آخوند بود می‌گفت من درس‌های آخوند را نوشته بودم، تنظیم کردم و به مرحوم آخوند دادم، ایشان هم یک تصحیحاتی انجام داد که کتاب کفایه شد.
بنابراین شخصیت بسیار ارزشمندی بود که مردم سمنان، حوزه علمیه و علما از او استفاده می‌کردند. در یک مقطعی هم - البته نه در آن مقطعی که ما اینجا بودیم - مرحوم علامه در روز عاشورا منبری مفصل می‌رفتند که 3-4 ساعت طول می‌کشید و مقتل همة شهدا را در بالای منبر بیان
می‌کردند. همچنین مرحوم آیت‌الله نجات که من در همین سمنان از محضر ایشان استفاده کردم. ایشان هم در تربیت افراد شخصیت
ویژه‌ای بود. ایشان معمولاً صبح‌ها یک ساعت مانده به اذان صبح به مسجد می‌آمدند. مرحوم آقای نجات در همین مسجد جامع، قسمت زیرزمین، نماز صبح را می‌خواندند. ایشان یک ساعت به اذان صبح می-آمد و تقریباً نیمی از نمازخوان‌ها بودند. می‌آمدند و در گوشه‌ای نماز شب می‌خواندند. آن صدای العفو و آن منظره و فضا برای همیشه در ذهن و خاطر من مانده است. من از این اساتید بزرگ باید به عظمت یاد کنم و برای آنها علو مقام و منزلت در پیشگاه خداوند آرزو کنم. البته بعد از آن هم در شهر سمنان علمای بزرگی از [قبیل] مرحوم آقای لنکرانی و مرحوم آقای عالمی مردم را به فیض رساندند و در این سال‌های اخیر دو بزرگوار، حضرت آیت‌الله شاهچراغی و مرحوم آیت‌الله نصیری، مردم را به فیض می‌رساندند. امروز الحمدالله آیت‌الله شاهچراغی به عنوان نماینده ولی فقیه و به عنوان امام جمعه شهرستان سمنان، مردم از محضر ایشان استفاده می‌کنند. رفاقت ما هم با حضرت آقای شاهچراغی از سال 1340 است. حالا دیگر نمی‌گوییم ایشان آن زمان در قم سور زیاد می‌داد و حالا نمی‌دهند، آن بحث دیگری است [خنده]. شاید الان هم به شما دوستان سور می‌دهند و ما خبر نداریم!
من در اینجا می‌خواهم وارد نکته‌ای بشوم در بهره‌ای از زندگی مولای متقیان علی (ع) و یکی دو نکته هم راجع به استان سمنان به عرض شما برسانم و به که سراسر این استان از شاهرود، بعد دامغان و سمنان و گرمسار، و شهرستان‌های جدید که اضافه شده، میامی و مهدی شهر و سرخه و آرادان، به همه این شهرستان‌ها، و همه بخش‌ها و روستاها در سراسر این استان درود بفرستم. حالا نشد که از همه استان بازدید داشته باشیم؛ اما وزرا و معاونین امروز به همه شهرستان‌ها رفته‌اند و امشب گزارش خودشان را می‌آورند.
درس‌گیری از سکوت و صبر حضرت علی برای حفظ اساس اسلام
سراسر زندگی مولای امیرالمؤمنین (ع) برای ما درس و افتخار است؛ «یا علی امن وشیعتک هم الفائزون»؛ فوز و کامیابی در پیروی از مولای متقیان علی (ع) است و ما افتخار می‌کنیم که ان‌شاءالله پیرو و رهرو راه آن حضرت باشیم. انقلاب، دفاع مقدس و افتخارات ما همه در سایه پیروی از راه راستین پیامبر خدا، ائمه هدی و امیرالمؤمنین بوده است.
از آغاز تولد تا شهادت امیرالمؤمنین همه درس است. اما بعد از رحلت پیامبر عظیم الشأن اسلام، امیرالمؤمنین 25 سال صبر و سکوت اختیار کرد. و این خیلی مهم است و درس بزرگی برای ماست و اگر آدمی می‌خواست با سادگی به این مسئله نگاه کند بگوید چرا امیرالمؤمنین حرف نمی‌زند؟ چرا فریاد نمی‌زند؟ چرا به مسجد نمی‌آید؟ چرا گوشه خانه رفته است؟ آن بیان صدیقه کبری، فاطمه زهرا (س) بسیار مهم است. «اشتملت شمله الجنین و قعدت حجره الظنین ...» خیلی تکان دهنده است. این زهرای اطهر، او که تالی تلو همان امیرالمؤمنین بود، او که جزء مصدومین است، او که مقامی دارد که سید نساء العالمین است، او دچار حیرت شده بود. فاطمه زهرا (س) از سکوت و صبر امیرالمؤمنین دچار حیرت شده بود. این تعبیر حضرت فاطمه زهرا (س) خیلی مهم است: علی جان! چرا به گوشه‌ای خزیدی! چرا سکوت اختیار کردی؟ چرا همانند افراد متهم سر به زیر افکندی؟ سخن نمی‌گویی، حرف نمی‌زنی، فریاد نمی‌زنی، هر کاری می‌شود، هر تهمتی زده می‌شود، تو سرت پایین است، تو جواب نمی‌دهی.
چرا امیرالمؤمنین این راه را انتخاب کرد؟ البته خود امیرالمؤمنین در خطبه‌ها و بیاناتشان مفصل توضیح داده‌اند؛ برای یک هدف بالاتر و مهم-تر که بالاترین آرمان و هدف پیامبر و همة ائمه هدی (ع) و شخص امیرالمؤمنین بود؛ یعنی حفظ اساس اسلام؛ حفظ زحمات پیغمبر که پیغمبر فرمود: من برای اخلاق مبعوث شدم. برای حفظ اصل اسلام از خیلی اهداف دست دوم و سوم گذشت. چون اگر اسلام می‌ماند، همه چیز در تاریخ می‌ماند و الحمدالله تا امروز مانده است. و اگر به خاطر هدف دومی نزاع می‌شد، اختلاف می‌شد، و جنگ داخلی می‌شد، نهال اسلام تازه غرس شده بود، اگر آن نهال شکسته می‌شد، اگر آن نهال از ریشه در می‌آمد و خشک می‌شد، امروز این درخت تنومند و پهناور اسلام و راه پیامبر اسلام و ائمه هدی نمی‌ماند.
یک میلیارد و هفتصد میلیون نفر امروز در دنیا گویندة لا اله الا الله و محمد رسول الله هستند. این بقا به خاطر آن صبر امیرالمؤمنین بود. این بقا به خاطر سکوت امیرالمؤمنین بود. بله، یک جایی باید فریاد زد. یک جایی هم آدم باید به میدان جهاد برود. امیرالمؤمنین اشجع العرب و اشجع الناس بود. آن شخصیت والا که گفت هیچ‌گاه پشت به دشمن نکرده‌ام؛ کرار غیر فرار بود. آن امیرالمؤمنین با آن عظمت، شجاعت و شهامت به خاطر حفظ اسلام صبر کرد. به خاطر حفظ اسلام از خیلی چیزها گذشت.
امروز این درس بزرگی برای ماست. ما انقلاب عظیم و بزرگی داریم. این انقلاب با عظمت نه مجانی و نه بهای کم به دست ما رسیده است. خود این انقلاب باز محصول تلاش‌ها و انقلاب‌های یک قرن گذشته بود؛ از میرزای شیرازی گرفته به بعد، تحولات بزرگی که در کشور ما شد؛ از جمله مشروطه و بقیة تحولات. کار عظیم و بزرگی شده است. انقلابی به ثمر نشسته است. یک نظامی به نام نظام جمهوری اسلامی ایران به پا شده است که فخر و افتخار ماست.
ما مدعی هستیم. ما مدعی هستیم راه پیغمبر را طی می‌کنیم. یک شخصیت استثنایی مثل امام (ره) بالای سر ما بوده و ما را هدایت و تربیت کرده و این نظام را معماری کرده است. کار بسیار عظیم و بزرگی بوده است. امام (ره) با حضور، ایثار و فداکاری مردم توانسته در برابر تمام ابرقدرت‌ها این انقلاب را پیروز کند.
و این راه را خلف صالحش مقام معظم رهبری که از شاگردان امام(ره) از سرداران کنار امام و از بزرگان نهضت اسلامی بوده، ادامه می-دهد و ما را هدایت می‌کند.
فداکاری‌های ملت برای حفظ و تثبیت انقلاب
امروز روزی است که باید اهداف بلند خودمان را مد نظر قرار دهیم. قدرت‌های بزرگ و دشمنان ما خیلی مشکلات برای جامعه ما به وجود آوردند و ما توانستیم از یکی بعد از دیگری عبور کنیم. شما یادتان است سال‌های اولیة بعد از انقلاب، یعنی همان اواخر سال 57 و 58 و اوائل سال 59، قبل از جنگ را می‌گویم، که چه حوادثی در این کشور رخ داد؟ چه فداکاری‌هایی شد؟ اگر یک عده به میدان نمی‌آمدند و فداکاری
نمی‌کردند مگر می‌توانستیم این انقلاب را حفظ کنیم؟ کمیته‌های انقلاب آن زمان، سپاه پاسداران، ارتش، نیروی هوایی، هوا نیروز همه.
اوائل و اواسط سال 58 روزهای خیلی سختی داشتیم. خدا شهید شیرودی را رحمت کند. خدا شهید کشوری را رحمت کند. خدا شهید فکوری را رحمت کند. یاد می‌آورم آن ایامی را که به خاطر اینکه هوانیروز به صحنه بیاید به کرمانشاه رفتم، مرحوم شهید فکوری فرمانده پایگاه هوایی تبریز بود. من به آنجا رفتم. آن زمان خدا رحمت کند مرحوم شهید قاضی امام جمعه بود. چه فداکاری عظیمی شد. چه فداکاری بزرگی شد. شهید کشوری و شهید شیرودی از صبح طلوع آفتاب تا غروب در منطقه پرواز می‌کردند. می‌آمدند مهمات برمی‌داشتند و دوباره پرواز می‌کردند. کار بزرگی انجام شده است.
بعد هم آن جنگ تحمیلی 8 ساله و این عزیزانی که شما در این جلسه زیارت می‌کنید، آنها که در میدان نبرد و جنگ بودند. تیپ 12 قائم (عجج) در صحنه‌هایی که بود، فداکاری‌هایی که کرد. همه لشکرها، تیپ-ها، گروه‌ها، از همة استان‌ها، از سراسر ایران، سپاه، ارتش، بسیج، نیروی انتظامی، همه به صحنه آمدند. کار عظیم و بزرگی انجام شد و ما توانستیم کشور و انقلاب خود را حفظ کنیم.
هنوز آثار آن جنگ باقی مانده است. هنوز خانواده‌های شهیدان ما، فرزندانشان و همسرانشان را که افتخار ما هستند شما می‌بینید؛ این داغ بر دل آنها نشسته است. به خاطر اسلام است که تحمل می‌کنند و افتخار
می‌کنند. جانبازهای عزیزی که امروز مثل شمع فروزان در جمع ما هستند، به ما حرارت و نور می‌دهند و راه را به ما نشان می‌دهند.
چند سال و چقدر از جنگ گذشته است؟ 28 سال از جنگ گذشته است. ما هنوز از لحاظ حقوقی - من می‌خواهم بعضی‌ها در این مسئله دقت کنند – با عراق در حال آتش بس هستیم. منتها چون زمان گذشته است، ما می‌گوییم همسایه ماست، البته همسایه ماست. ما با دولت عراق روابط بسیار خوب و نزدیکی داریم. اما هنوز بعد از نزدیک به 30 سال مسائل جنگ تمام نشده است. مسائل جنگ از لحاظ سیاسی و حقوقی هنوز تمام نشده است.
وقتی مشکلی با یک کشور، با یک همسایه پیش می‌آید، البته ما مقصر نبودیم. ما نمی‌خواستیم با کسی بجنگیم. ما از خودمان دفاع کردیم. آنها به ما تهاجم کردند. به خوبی هم دفاع و ایستادگی کردیم. خداوند هم ما را پیروز کرد؛ در این جنگی که همه پشت سر صدام آمده بودند و ما تنها بودیم. اما هنوز آثارش تمام نشده است.
نقش انتخابات 92 در دور کردن ایران از جنگ
من می‌خواهم در اینجا به مسئله برجام برگردم. ما یک معظلی پیدا کریم. من اصلاً وارد ریشه‌هایش نمی‌شوم. نمی‌خواهم راجع به آن بحث کنم. الان زمان آن حرف‌ها نیست، به هر حال دنیایی به جنگ ما آمد. دنیا به معنای سازمان ملل، شورای امنیت، آژانس؛ از این نظر می‌گویم. نهادهای به اصطلاح بین‌المللی به جنگ ما آمدند. ما را محکوم کردند. ما را به شورای امنیت بردند. قطعنامه علیه ما تصویب کردند. ما را به فصل 7 و ماده 41 بردند؛ اینها از لحاظ حقوق بین‌الملل معانی خودش را دارد. ما را تا مرز ماده 42 بردند؛ ماده 42 یعنی جنگ.
رئیس جمهور فرانسه در مصاحبه مطبوعاتی - البته در جلسه هم با من گفت - اعلام کرد که در سال 91 ما پنج کشور بزرگ دنیا، آنهایی که به اصطلاح حق وتو در سازمان ملل دارند، متفق بودیم که باید با ایران بجنگیم. فقط راجع به زمانش بحث می‌کردیم. این چیزی نیست که ما حدس بزنیم. البته آن زمان همان سال 91 بعضی‌ها به ما پیغام داده بودند که می‌خواهند به شما حمله کنند. حالا گاهی می‌گفتیم در آن اغراق و مبالغه است. اما این را یک مقام رسمی در مصاحبه‌ای رو به روی دوربین‌های تلویزیونی دنیا می‌زند. پس تا مرز خطر رفتیم؛ «و کنتم علی شفاه حفرة من النار »، تا مرز خطر و جنگ رفتیم.
ملت ما کار بزرگی انجام داده است. هنوز شاید، بعضی همة ابعاد عظمت انتخابات سال 92 در ذهنشان نباشد. یک ابعادی در ذهن آنها بوده و آمدند، اما آثار این کار، خیلی بزرگ بود. سایة شوم جنگ از سر ما کنار رفت. ما توانستیم در برابر همه چیزهایی که بر علیه ما تصویب کرده بودند، از لحاظ حقوقی و سیاسی پیروز شویم.
آن روزی که انتخابات سال 92 انجام گرفت و در همان ایامی که دولت یازدهم شروع به کار کرد، می‌دانید که در کنگره امریکا تصویب شد مرحله بعدی تحریم [اجرا شود]؛ یعنی تحریم بیشتر صادرات نفت ایران در چند مرحله تا رساندن به صفر. کار بزرگ و عظیمی شروع شد. آن کار البته با رهنمودهای مقام معظم رهبری و حمایت مردم بود. انصافاً مردم انسجام و اتحادشان را حفظ کردند.
ما امروز رسیدیم به آنجا که اولین قدم‌های پیروزی را برداشتیم و از آن عبور کردیم. قطعنامه‌ها را لغو کردیم. خیلی مهم است که آژانس بین‌المللی اتمی که همیشه می‌گفت ایران دارد در زیر زمین‌های مخفی بمب هسته‌ای درست می‌کند، و ما را به دروغ متهم می‌کردند، امروز اعلام
می‌کند که ما کاری به گذشته نداریم و کل پرونده گذشته ایران تمام شده است. کار عظیم و بزرگی است. هرکس که الفبای حقوق بین‌الملل را بلد است، هرکس که الفبای سیاست را بلد است، می‌داند ملت ایران چه کار بزرگی کرده‌اند، رهبری چه کار بزرگی کرده‌اند. کار عظیمی شده است.
امروز زمانی است که ما باید از این فضا و فرصت استفاده کنیم. نگذاریم این فرصت از دست ما برود. امروز فضا برای کار و تلاش و برای اتصال به دنیا باز شده است. ما می‌خواهیم ایران ما آباد شود، مگر غیر از این است؟ تمام حرف‌هایی که زده می‌شود؛ اینکه آقای شاهچراغی صبح فرمودند اشتغال، کار و آب، همه آنها درست است. شما فکر می-کنید فقط استان سمنان مشکل بی آبی دارد؟ شما باور می‌کنید اولین مسئله خراسان رضوی - حالا مشهد به این خشکی سمنان نیست - اولین مسئله خراسان آب است. عین حرف شما می‌گویند از دریای خزر آب بیاوریم. شما فکر می‌کنید در اصفهان که رفتیم یکی از مشکلات اصلی آنها آب نبود؟ به تمام استان‌هایی که رفتیم، نه تنها سیستان و بلوچستان، نه تنها هرمزگان، نه تنها بوشهر، هر استانی که رفتیم، یکی از مسائل اساسی آنها مشکل آب بود.
چگونه باید مشکل آب را حل کنیم؟ چه کار باید کنیم؟ شاید توقع این باشد که بگویند دولت بیاید این کار را بکند. توان دولت چقدر است؟ دولت یعنی چه؟ زمانی که می‌گویم دولت، دولت یعنی نفت و مالیات. خزانه دولت از 2 بخش تشکیل می‌شود؛ مالیات و امثال مالیات همانند عوارض گمرکی و ... و نفت، چیز دیگری نیست، فقط همین دوتاست. در شرایط رکود می‌شود به مردم فشار بیشتری برای مالیات آورد؟ در این شرایط نمی‌شود. باید رونق ایجاد، زندگی مردم خوب شود و کارخانه‌ها راه بیفتد. الان کارخانه‌ای که با 30 درصد [ظرفیت] کار می-کند می‌توانیم به آن فشار بیاوریم که ظرفیتش 80-70 درصد بشود؛ حالا من نمی‌گویم 100 درصد. مالیات دادن وظیفه ملی همه ماست، وظیفه شرعی و دینی ماست. مقام معظم رهبری چندین بار در ملاقات‌هایی که هفتگی در خدمت ایشان داریم و بحث می‌کنیم بر مالیات تأکید کردند. به من گفتند به مردم باید تأکید شود که مالیات واجب شرعی است. همه باید بدانند واجب است. خود ایشان هم چند بار در سخنرانی‌ها تأکید کرده‌اند. اما می‌شود برای مالیات بیشتر فشار بیاوریم؟ در این شرایط نمی‌شود. نفت چه؟ نفت تا دیروز از یک میلیون بشکه، یک بشکه اضافه نمی‌توانستیم صادر کنیم. تمام دنیا از ما مراقبت می‌کردند. نزدیک‌ترین و دوست‌ترین کشور به ما حاضر نبود از ما نفت بگیرد. امروز این راه باز شده است. امروز این مسیر باز شده است.
برجام به مثابه پیروزی اخلاق ایران در برابر تهمت‌های ناروا
می‌گوییم برجام یعنی چه؟ برجام یعنی پیروزی حقوقی در برابر آنهایی که علیه ما توطئه کردند. می‌دانید برجام یعنی چه؟ برجام یعنی پیروزی اخلاق ایران. ما به دنیا گفته بودیم که بمب نمی‌سازیم. آنها می-گفتند ایران دروغ می‌گوید، دارد بمب می‌سازد. ما در این اخلاق پیروز شدیم، ما به دنیا نشان دادیم که راستگو هستیم، دروغ نمی‌گوییم. ما به دنیا ثابت کردیم که آنها دروغ می‌گویند، به ما تهمت زدند و به ناروا ما را تحریم کردند.
من به تمام رؤسای کشورهای اروپایی که با آنها قبل از برجام و در حاشیه سازمان ملل ملاقات کردم، گفتم که شما بر ضد حقوق بشر عمل کردید. شما با تحریم خودتان بر خلاف تمام اصول انسانی عمل کردید. به همین صراحت به آنها گفتم. گفتم شما جلوی دارو و تجهیزات پزشکی را گرفتید. جلوی گندم و نان مردم را گرفتید. گفتم جلوی آب را گرفتید، برای اینکه نمی‌گذاشتند سرمایه‌گذاری شود. تحریم بانکی بود؟ کسی بود که می‌گفت می‌خواهم پول به ایران بیاورم و برای آب آشامیدنی مردم سد بسازم، نمی‌گذاشتند، جلوی آن را گرفته بودند. در شرایطی که قرار گرفته بودیم، آنها به ما ظلم کردند.
امروز الحمدالله این مسیر باز شده است؛ یعنی آنچه از درها قفل شده بود، این درها باز شده است. حالا باید از این در عبور کنیم، باید خودمان حرکت کنیم. اینکه بنشینیم بگوییم نه هنوز در قفل است، برو امتحان کن، نشستی که معلوم نمی‌شود در قفل است یا باز. باید بلند شوی بروی دم در، دستگیره را تکان بدهی تا ببینی باز است!
برجام درها را باز کرده است. بعد از باز شدن درها ما همه باید حرکت کنیم. همه باید به میدان بیاییم. البته این معنایش این نیست که طرف مقابل ما آدم بسیار خوبی است که به همة اصول معتقد است، تخلف نمی‌کند. معلوم است طرف ما کیست؟ ما وقتی قراردادی با کشور همسایه و دوستمان داریم، باید حواسمان جمع باشد تا چه رسد به قدرت‌های بزرگ دنیا آن هم بعد از سال‌ها دشمنی. یک قرارداد بستیم. تازه ده‌ها مشکل دیگر هم با آنها داریم. تنها این یکی نیست. این را حل کردیم. باید حواسمان جمع باشد، باید مواظب باشیم. اما در عین حال از فضای به وجود آمده استفاده کنیم. اشکالی ندارد حزب داشته باشیم. اشکالی ندارد جناح داشته باشیم. اشکالی ندارد که اختلاف سلیقه داشته باشیم؛ اینها اشکال ندارد، اما برای آبادانی ایران، برای توسعه کشورمان و برای ارتقاء اخلاق در کشورمان همه باید تلاش کنیم. همه باید دست به دست هم بدهیم. چاره‌ای نداریم، راهی نداریم. هر کجا با هم بودیم، پیروز شدیم. در انقلاب با هم بودیم، کنار هم قرار گرفتیم، خدا ما را پیروز کرد. در جنگ تحمیلی با هم بودیم، کنار هم قرار گرفتیم، خدا ما را موفق کرد. در برجام با هم بودیم، کنار هم بودیم، خدا ما را موفق کرد. امروز هم می‌خواهیم کشور توسعه پیدا کند، کشور پیشرفت پیدا کند.
به نظر من نامگذاری هم پارسال و هم امسال داهیانه بود؛ پارسال را آقا فرمودند: سال همدلی و همزبانی؛ بسیار صحیح و دقیق بود، در سالی که ما به همدلی نیاز داشتیم که کار برجام را پیش ببریم. امسال هم فرمودند: اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل؛ راه همین است. ما بدون اقتصاد مقاومتی نمی‌توانیم پیش برویم. ما باید تولید خود را حرکت بدهیم. پارسال در شورای هماهنگی اقتصادی ماه‌ها برای اقتصاد مقاومتی فکر و برنامه‌ریزی می‌کردیم. هفته‌ای دو جلسه مفصل صبح تا ظهر برای اقتصاد داریم و خود من هم از ابتدای دولت یازدهم این جلسه را اداره می‌کنم و حضور دارم. ماه‌هاست داریم برای اجرای اقتصاد مقاومتی داریم بحث می‌کنیم که چطور اجرا کنیم؟ الحمدالله خیلی جاها توفیقات خوبی به دست آوردیم. قدم‌های بسیار خوبی برداشتیم. آن هم در سالی که برای ما بسیار سخت گذشت.
سال 94 سال بسیار سختی بود. شما کشورهای اطراف ما را نگاه کنید. عراق که بغل دست ماست، بیش از 3 میلیون بشکه نفت تولید می‌کند. جمعیت آن بسیار محدودتر است و نسبت به ایران جمعیتی ندارد. به خاطر کاهش قیمت نفت دارد 22 میلیارد دلار از منابع جهانی قرض
می‌گیرد برای اینکه بتواند کشورش را اداره کند. ما از جایی قرض نگرفتیم. ما در داخل هم برای استقراض از بانک مرکزی نرفتیم. روی پای خودمان ایستادیم و عبور کردیم.
مردم با حضور، ایثار و فداکاری خود کمک کردند. سال سخت بود، اما با همه سختی‌ها عبور کردیم. در عین حال که تورم همة این کشورها بالا رفته است، ارزش پول ملی همه اینها پایین آمده است. ما ارزش پول ملی خودمان را حفظ کردیم. شما می‌بینید نوسان دلار و نوسان سکه عادی است. هیچ نوسان و فراز و نشیب آنچنانی نداریم. بازار آرام است بازار تولید ما پر از جنس است. مشکل ما این است که مردم بخرند؛ یعنی توان خرید داشته باشند؛ یعنی باید تقاضا را تحریک کنیم. همه این کارهایی را که پارسال می‌کردیم برای این بود که کاری کنیم مردم بتوانند خرید کنند. در عین حال ما باید در تولید حرکت کنیم. در این کار بزرگ باید چه کنیم؟ باید دست به دست هم بدهیم. باید بخش خصوصی و سرمایه به کشور ما بیاید. راه دیگری نداریم یک مقدار از وقت گذشته است، باید در جلسه توسعه اقتصادی استان سمنان شرکت کنم. ببخشید چند دقیقه‌ای دیر شد. می‌خواستم آخر شب بروم سرخه برای زیارت مرقد پدر بزرگوار و مادرم، منتها دیدم نمی‌شود. بعد از ظهر فرصتی پیدا کردم، فقط برای زیارت مزار آنها رفتم سرخه و برگشتم، یک مقدار اینجا تأخیر شد که از شما عذرخواهی می‌کنم.
به هر حال بحث این است که ما باید چه کار کنیم. ما باید سرمایه را جذب کنیم. باید خودمان به میدان بیاییم. البته دولت در حد توانش کمک خواهد کرد. شما ببینید بیش از 900 میلیارد تومان پول برای همین سفر کنار گذاشتیم. این هم که می‌گوییم؛ یعنی قولی که به استان‌ها می‌دهیم، طبق همان زمان‌بندی است که اعلام می‌کنیم؛ یعنی طرح‌هایی است که در سال‌های 95 و 96 ان‌شاءالله به حول و قوه الهی اجرا خواهد شد.
دولت کمک خودش را می‌کند، توان خودش را می‌گذارد، شما هم باید به میدان بیایید. اینجا فرهیختگان بزرگی دارد. علمای صاحب نفوذی دارد. جناب آقای شاهچراغی نکتة مهمی گفتند، وحدت مسئولین استان بسیار مهم است. آرامش اخلاق، دین، ایمان، امنیت، در این استان بسیار مهم است، صبح گفتم امن و امان و ایمان که الحمدلله همه را در این استان شاهد هستیم.
ان‌شاء‌الله بتوانیم دست به دست هم بدهیم و از مولای خود امیرالمؤمنین پیروی کنیم. اگر هم فکر می‌کنیم در چیزی مشکلی داریم، گفت فعلاً دندان روی جگر بگذاریم، فعلاً آرامش خود را حفظ کنیم. دنبال اهداف مهم‌تر برویم و اینها حل می‌شود. این فرعیات حل می‌شود، خیلی مشکل نیست. ان‌شاءالله کشور ما در مسیر توسعه و پیشرفت قرار بگیرد. ان‌شاءالله خداوند همه ما را در این راه موفق کند و من تردیدی ندارم تا جایی که در این کشور امید وجود دارد ما می‌توانیم کار را پیش ببریم و به اهدافمان دست پیدا کنیم؛ ان‌شاءالله.
ان‌شاءالله خداوند بر توفیقات شما بیفزاید، ما هم بتوانیم خادم خوبی برای شما باشیم.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

92101
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.