سخنرانی در جلسه هیئت دولت

ممانعت برخی کشورها از ورود مسلمانان به بهانه مبارزه با تروریسم / اسلام، دین سلام، صلح و سلامتی / خدمات اسلام به بشریت / حمایت برخی کشورهای مدعی مبارزه با تروریسم از تروریست‌ها / بی سیاستی برخی کشورهای منطقه در گسترش اختلافات / نقش صلح امام حسن در رفع تهدیدها نسبت به جهان اسلام / تعبیر پیامبر درمورد نقش امام حسن در وحدت و انسجام امت اسلام / توجه به مصلحت دنیای اسلام در سفر امام رضا به مرو / فرصت امام رضا برای ترویج علم واقعی اسلام / منافع صلح حدیبیه / توجه به اقتصاد مقاومتی در برنامه ششم / اهمیت تقویت بنیه تولید ملی در اقتصاد مقاومتی / مردمی شدن اقتصاد در اقتصاد مقاومتی / تأکید اقتصاد مقاومتی بر حضور در اقتصاد جهانی / کاهش پیچ وخم‌های اداری و مضر / تحرک اصلی در اقتصاد توسط بخش خصوصی / اهمیت اقتصاد دانش بنیان در اقتصاد مقاومتی / گام‌های بلندتر در اقتصاد مقاومتی با رفع تحریم‌ها / ضرورت جذب سرمایه و فناوری‌های خارجی / ضرورت تعیین شاخص‌های تحقق اقتصاد مقاومتی

بسم الله الرحمن الرحیم

در آستانه روزهایی هستیم که ملت بزرگ ما همواره احترام و عظمت این روزها را در سال‌های گذشته مد نظر قرار داده و مطمئنم مسائل این روزهای بزرگ را همه ما به خوبی پاس خواهیم داشت؛ شهادت امام مجتبی (ع) و امام هشتم حضرت علی بن موسی الرضا (ع) و مهم‌تر رحلت پیامبر بزرگ اسلام که هر چه دنیا امروز دارد به یک معنا از اسلام، علم و دانش و پیشرفت اسلام دارد. اگر خدماتی که اسلام برای بشریت انجام داده را مدنظر قرار بدهید، آن وقت به خوبی می‌بینید که پیامبر، پیامبر اخلاق، تربیت، تزکیه، علم، دانش، تعاون، محبت در میان مردم، همزیستی مسالمت آمیز و پیامبر احترام به ادیان آسمانیِ قبل از اسلام بود. فرمود: لا نفرق بین احداً من رسله[1]، به تعبیر قرآن مجید دین انسجام و وحدت و دینی که در برخورد با همدیگر با سلام و صلح و سلامتی آغاز می‌کند و خداحافظی‌اش را هم با سلام تمام می‌کند. با سلام علیکم ارتباط با مردم را آغاز می‌کند و با السلام علیکم ارتباطش را تمام می‌کند. دینی است که قرائت نمازش با خدای رحمان و رحیم آغاز می‌شود و با سه سلام: السلام علیک ایها النبی، السلام علینا و علی عبادلله الصالحین و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته نمازش را تمام می‌کند.

این دین، دین رحمت و صلح است و متأسفانه آدم‌هایی گوشه و کنار پیدا می‌شوند که می‌گویند نباید مسلمان را به کشورمان راه بدهیم به خاطر اینکه با تروریسم مبارزه کنیم. این از حرف های عجیب و غریب تاریخی است. تروریسم را خود آنها درست کرده‌اند و متأسفانه بذرش را در این منطقه نشاندند؛ با پول و آدم‌های خودشان و کشورهایی که حامی آنها هستند.

الان چه کسانی به تروریست‌ها اسلحه می‌دهند، نفت آنها را می‌خرند و با آنها ارتباط دارند؟ چه کسانی اینها را تقویت می‌کنند‌ و حتی در مجامع بین المللی غیر مستقیم از تروریست‌ها حمایت می‌کنند؟ آنها باید پاسخگو باشند.

اسلام همواره دین صلح و رحمت بوده است. ما بسیار متأسفیم که در منطقه ما از یک طرف تروریسم آسایش مردم را می‌گیرد و از طرف دیگر برخی کشورها هم با بی‌سیاستی خودشان اختلاف را در منطقه عمیق می‌کنند‌. ما باید با همه همسایگانمان رابطه خوبی داشته باشیم و اگر مشکلی وجود دارد رابطه را اصلاح کنیم. حرف‌هایی نزنیم که بی اساس و واهی است و ارتباط بین کشورها را تضعیف می‌کند. ما در منطقه می‌بینیم کشورهایی اقداماتی می‌کنند‌ که به ضرر همه مسلمان‌های جهان و تولیدکنندگان نفت است. با قیمت نفت چه کردند؟ اینها چه کسانی بودند؟ آیا دین پیامبر اسلام این است که مسلمان به مسلمان صدمه بزند و به نفع دیگران و حتی دشمنان دنیای اسلام عمل کند؟

ما باید راه و دین پیامبر و قرآنی که پیامبر بر مردم تلاوت کرد و از طرف آسمان بر قلب مبارکش نازل شد را ترویج و تبلیغ کنیم؛ همچنین ائمه هدی از جمله امام حسن مجتبی (ع) که به حق امام رحمت، صلح و وحدت در میان مسلمان‌ها بود. خود پیامبر از امام مجتبی (ع) چند بار به عنوان کسی که تفرقه بین امت اسلام را از بین می‌برد و امت اسلام را به وحدت و انسجام می‌رساند، تعبیر کردند. امام مجتبی (ع) برای ایجاد وحدت و صلح بین مسلمان‌ها چقدر زجر کشیدند و زخم زبان شنیدند، حتی آدم‌هایی که جزو اصحاب امام بودند گاهی مصالح آن شرایط را درک نمی‌کردند و نمی‌فهمیدند اگر تفرقه و جنگ در آن مقطعی که روم آماده حمله به دنیای اسلام بود ادامه می‌یافت، چه شرایطی را ایجاد می‌کرد. امام مجتبی (ع) شرایط جهانی، منطقه‌ای و مسلمان‌ها را مدنظر قرارداد و مسیر صلح را انتخاب کرد و پیمود.

امام هشتم حضرت علی‌بن موسی‌الرضا (ع) نیز به خاطر مصلحت دنیای اسلام می‌توانست در مدینه در برابر خلیفه وقت ایستادگی کند و به سمت مرو نیاید. درست است او را با اکراه آوردند ولی می‌توانست مقاومت کند و در همان مدینه شهید شود ولی به مرو آمد و به خاطر دنیای اسلام رفتار نرمی را انتخاب کرد و چقدر دنیای اسلام از این سفر سود برد؛ همان‌طور که پیغمبر اسلام از صلح حدیبیه آن همه سود برد، حتی بالاتر از جنگ‌ها و جهادها و همان طور که دنیای اسلام از صلح امام حسن(ع) سود برد، از سفر امام هشتم هم جهان سود برد و چه وحدتی را ایجاد کرد.

امام هشتم فرصت پیدا کرد علم واقعی اسلام را در دنیا ترویج کند. اینکه امام هشتم به عالم آل محمد معروف شد به این دلیل بود که فرصتی پیدا کرد و این علوم را تبیین کرد و در حضور بزرگان و دانشمندان ادیان دیگر آن را ترویج و بیان کرد و به ما نشان داد که راه چگونه است و ما اهداف را باید چگونه مدنظر قرار دهیم.

ان‌شاءالله در این ایام بتوانیم هم از راه و سیره پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و هم از مسیر زندگی امام مجتبی(ع) و زندگی امام هشتم بهره ببریم که فخر ما ایرانی‌هاست و ما هرچه داریم از امام هشتم داریم؛ هم معنویت و هم مادیت همه چیز را از امام هشتم داریم و امام هشتم تنها ملجا ایرانی‌ها و شیعیان نیست، بلکه ملجا همه مسلمان ها و همه آنهایی است که مسیر معنویت و انسانیت را طی می‌کنند‌ و ان‌شاءالله از این ایام بهره‌برداری و استفاده کنیم.

نکته دیگری که می‌خواهم اضافه کنم مسئله اهمیت اقتصاد مقاومتی است. اقتصاد مقاومتی سیاست‌های کلی‌ای بوده که ابلاغ شده و دولت متعهد به اجرای این سیاست‌هاست و ان‌شاءالله در برنامه ششمی که دولت تقدیم مجلس خواهد کرد هم توجه ویژه‌ای به اقتصاد مقاومتی خواهد کرد. اساساً برنامه ششم از اقتصاد مقاومتی جدا نخواهد بود و در چارچوب سیاست‌های کلی برنامه و اقتصاد مقاومتی خواهد بود و سازمان مدیریت ما این تلاش را انجام می‌دهد و امیدواریم در دی ماه بتوانیم هم برنامه و هم بودجه را با هم تقدیم مجلس شورای اسلامی کنیم. امسال به دلایل اینکه ما می‌خواهیم هم برنامه و هم بودجه دهیم چند روزی تأخیر می افتد ولی امیدواریم ان‌شاءالله مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم با وقت بیشتری که می‌گذراند این تأخیر را جبران بفرمایند.

در اقتصاد مقاومتی خیلی مهم است که بنیه تولید ملی ما تقویت شود و این اساس است. اگر تولید ملی ما تقویت شود آن وقت در برابر توطئه دیگران اثر ناپذیر می‌شود، مقاومت می‌کند و اقتصاد مقاومتی و استقامتی می‌شود و در برابر فشارهای دیگران می‌ایستد و این در صورتی امکان‌پذیر است که ما تولید داخلی را تقویت کنیم و در اقتصاد جهانی حضور پیدا کنیم. اتفاقاً یکی از تأکیداتی که در اقتصاد مقاومتی شده حضور ما در اقتصاد جهانی است. ما باید بازارهای هدف را برای خودمان مشخص کنیم و صادرات غیرنفتی را تقویت کنیم.

در اقتصاد مقاومتی تأکید بر مردمی بودن و مردمی‌شدن اقتصاد است. اقتصاد دولتی ما باید به اقتصاد خصوصی، تعاونی و غیردولتی تبدیل شود و باید بتوانیم موانع را برداریم.

من خوشحالم که وزارتخانه‌های مختلف ما تلاش می‌کنند‌ که موانع را بردارند؛ از جمله مجوزهای فراوانی که طرف باید چهل جا برود و صد تا مجوز بگیرد برای اینکه بخواهد فعالیتی انجام دهد. این طوری که اقتصاد مردمی نمی‌شود و ما نمی‌توانیم فضای کسب و کار را بهبود ببخشیم. ما باید این پیچ و خم‌های اداری دست و پا گیر و مضر را برداریم. ان‌شاءالله بتوانیم این مجوزها را کم کنیم تا بتوانیم به مردم کمک کنیم و شرایطی ایجاد کنیم که کارها واقعاً به مردم واگذار شود.

دولت با بودجه و امکانات محدودی که دارد همین مقدار که حقوق کارمندان خودش را بدهد و مقداری هم طرح‌های عمرانی بیست هزار میلیارد، سی هزار میلیارد یا پنجاه هزار میلیارد را انجام ‌دهد که در اقتصاد ایران چیزی نیست. آن تحرکی که باید در اقتصاد به وجود بیاوریم تحرکی است که توسط بخش خصوصی ایجاد شود. مردم همه باید به صحنه بیایند و ما بتوانیم موانع را از پیش پای آنها برداریم.

در دنیای امروز آنچه اقتصاد مقاومتی هم بر آن تأکید دارد اقتصاد دانش بنیان است. اگر ما می‌خواهیم رشد و درآمد پیدا کنیم اقتصاد دانش بنیان برای ما بسیار اهمیت دارد و این اقتصاد دانش بنیان یکی از پایه‌های اقتصاد مقاومتی است. برای این کار باید همه همکاری و تلاش کنیم.

در این یکی دو سال حرکت خوبی برای بخش‌ها و شرکت‌های دانش بنیان انجام گرفته و حدود دو هزار شرکت دانش بنیان شناسایی شده و حمایت و تقویت می‌شود و این راه را ادامه می‌دهیم و این کار اقتصاد مقاومتی را دولت موظف است که فرماندهی کند.

نکته‌ای که اخیراً مقام معظم رهبری در ملاقاتی که خدمت ایشان داشتیم تأکید کردند، این بود که دولت باید به صحنه بیاید و اقتصاد را جلو ببرد و حس کند که حالت فرماندهی دارد و همه باید کمک کنند. به هر حال این سیاست‌ها، سیاست‌های کلی‌ای است که رهبری ابلاغ فرمودند و تردید ندارم که مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه هم حمایت خواهند کرد. ان‌شاءالله حرکت خوبی را هم در پایان امسال و هم برای سال آینده پیش رو خواهیم داشت و با رفع تحریم‌ها می‌توانیم گام‌های بلندتری را در این مسیر برداریم. در آن شرایط هم رشد تولید و صادرات شرایط بهتری پیدا می‌کند و قدرت رقابت ما بالا می‌رود و حتی برای اینکه علم، دانش و فناوری را به کشور بیاوریم شرایط بهتری پیدا می‌کنیم. در واقع باید شرایطی را در پسابرجام و پسا تحریم ایجاد کنیم که هم سرمایه خارجی و تسهیلات مالی و هم فناوری‌هایی که مورد نظر است را جذب کنیم و هم شرایطی را فراهم کنیم که ان‌شاءالله صادرات ما افزایش پیدا کند و شرکت‌هایی هم که می‌آیند یکی از اهداف ما این است که با همدیگر بتوانیم بازارهای هدف را در منطقه و جهان تعریف کنیم و ان‌شاءالله این راه را ادامه می‌دهیم.

من در همین جلسه دولت به سازمان مدیریت تأکید کردم که شاخص‌های تحقق اقتصاد مقاومتی را تهیه کند که خیلی مستند حرف بزنیم؛ یعنی اگر فردا گفتیم اقتصاد مقاومتی ده درصد پیشرفت کرده با شاخص بگوییم و اگر خدای ناکرده روزی در جا زدیم بگوییم این ماه تحرک نداشتیم و اگر پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشتیم با شاخص معرفی کنیم و بگوییم این شاخص‌های ماست و با این شاخص‌ها اقتصاد مقاومتی را اجرا و پیاده می‌کنیم و ان‌شاءالله این کار را ادامه خواهیم داد. معاون اول رئیس‌جمهور مسئول ستاد اقتصاد مقاومتی است و دولت تلاش بسیار زیادی کرده و شخص ایشان در این زمینه بسیار سرمایه‌گذاری کرده‌اند و ان‌شاءالله آن ستاد با این شرایط که دولت فرمانده این کار است، کار را ادامه می‌دهد و قوای دیگر هم کمک می‌کنند‌.

امیدواریم در مسیر راه به نقطه‌ای برسیم که این دولت این افتخار را داشته باشد که بتواند سیاست کلی مربوط به اقتصاد مقاومتی - که به ما ابلاغ شده – را به گونه‌ای عمل و اجرا کنیم که در پیشگاه مردم و وظیفه خودمان نسبت به اجرای قانون و مقررات و سیاست‌های کلی شرمنده نباشیم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

[1] . سورة آل عمران، آیه 83 .

92082
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.