سخنرانی در مراسم افتتاح فازهای 15 و 16 میدان گازی پارس جنوبی

افتتاح فازهای 15 و 16 نماد همکاری دستگاه‌های مختلف / عدم تأثیر تحریم‌ها در ایجاد خلل در اراده ملت / اهمیت اداره کشور در شرایط تحریم و نفت 30 دلاری / کاهش اتکا به نفت در بودجه سال 95 / ضرر کشورهای مؤثر در کاهش قیمت نفت / موفقیت دولت در مهار تورم و ایجاد رشد با وجود مشکلات / تکمیل همه فازهای پارس جنوبی در سال 96 / عمل دولت به قولش مبنی بر فضای باز سیاسی و غیر امنیتی / حرکت کشور به سمت استقلال اقتصادی / تفاوت ثروت ناشی از کار و تلاش و تعامل با ثروت ناشی از افزایش قیمت نفت / نیاز به علم، دانش و فناوری در حوزه سیاست / کار آسان ایجاد تحریم با بی‌عقلی / انتخابات، صحنه رقابت آزاد و اخلاقی، نه صحنه تهمت و تخریب / عدم تبدیل اختلافات کوچک به شکاف‌های بزرگ / لوله گاز، لوله صلح و تعامل با جهان / گاز، مایه وحدت کشورها / کسری تراز کشور در مواد غذایی / تبلیغات سنگین علیه دولت به علت آلودگی هوا / اقدامات دولت در زمینه کاهش آلودگی‌ها / نقش گاز در کاهش آلودگی / نقش مهم قرارگاه خاتم در جنگ و سازندگی کشور / منحصر نبودن کار خوب فقط به نماز و روزه

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطیبین الطاهرین وصحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم در ماه میلاد با سعادت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و با توجهات مولای ما حضرت ولی عصر ارواحنا له الفدا، با همت و تلاش جوانان غیور، مسئولین و تلاشگران این سرزمین طبق برنامه‌ای که سال گذشته مسئولین پارس جنوبی ارائه دادند، امسال هم شاهد افتتاح دو فاز 15 و 16 هستیم؛ همان‌طور که سال گذشته فاز دوازدهم - که تقریبا معادل 3 فاز است - افتتاح شد و ان‌شاءالله اگر خدا توفیق دهد سال آینده ملت بزرگ ایران شاهد افتتاح چند فاز دیگر از جمله فازهای 17 و 18 خواهند بود.

افتتاح فازهای 15 و 16 نماد همکاری و هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف اجرایی و عملیاتی کشور است. اینکه کار این دو فاز مهم را قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء به عهده گرفت و آن را به اتمام رساند، علاوه بر کار ارزشمند این قرارگاه، به معنای هماهنگی و همکاری بین دولت و نهادهای این کشور از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

افتتاح فازهای 15 و 16 به معنای آن است که توطئة تحریم نمی‌تواند خللی در اراده ملت ما در برابر قدرت‌های بزرگ ایجاد کند. ما در شرایط تحریم شدید جهانی علیه ایران مظلوم، فاز 12 را در سال گذشته افتتاح کردیم و امسال هم در شرایط تحریم فازهای 15 و 16 را افتتاح می‌کنیم و این به معنای همت این ملت بزرگ و اراده قوی این ملت برای توسعه، سازندگی و رونق کشور است.

برخی نیایند از رکود صحبت کنند؛ دولت کشور را در شرایط نفت 30 دلاری اداره می‌کند، نه نفت 147 دلاری. دولت کشور را در شرایط تحریم اداره می‌کند، نه در شرایط عادی. دولت علی‌رغم همه توطئه‌ها، بر سر قول‌های خود پابرجاست و ان‌شاء‌الله در روزهای آینده شاهد درهم پیچیده شدن طومار تحریم در این کشور خواهیم بود.

ملت بزرگ ایران با ایستادگی و مقاومت و با رهبری رهبر معظم انقلاب و حمایت همه جانبه این ملت بزرگ توانست از مسیر بسیار صعب و سختی عبور کند.

ان‌شاء‌الله بعد از روز اجرا و پایان تحریم، عظمت کار ملت بزرگ ایران را برای مردم توضیح خواهم داد تا مردم بدانند چه کار عظیم و بزرگی انجام داده‌اند. همسایگان و دنیا هم بداند این ملت یک ملت بزرگ و غیوری است که می‌تواند از همه پل‌های سخت زمانه عبور کند و کشتی این کشور را به ساحل امن برساند.

در شرایطی که همه کشورهای تولیدکننده و صادرکننده نفت در مشکلات عجیب و غریبی گرفتار آمدند، امسال ان‌شاءالله بودجه سال 95 را در شرایطی تقدیم مجلس خواهیم کرد که اتکا ما به نفت 25 درصد خواهد بود، در حالی که کشورهای دیگر منطقه که بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ها و صادرکننده‌های نفت خام هستند، تقریباً بالای 90 درصد اتکایشان به نفت است و اگر خواستند به ما ضرر بزنند، اول خودشان ضرر کرده‌اند و کسری بودجه امسالشان طبق برآوردها و اعلام‌ها، صد میلیارد دلار است.

این ملت در این شرایط کشور را اداره می‌کند و دولت افتخار دارد که در این شرایط باز هم توانسته است تورم را مهار و کنترل کند و علی‌رغم همه سختی‌ها، امسال به حول و قوه الهی باز هم رشد اقتصادی ما مثبت خواهد بود. من از همین‌جا به ملت ایران قول می‌دهم که سال آینده با عبور از تحریم و با همت جوانان این کشور سال رونق اقتصادی خواهد بود.

ما بسیار خوشحالیم که یکی از وعده‌های دولت در زمینه انرژی و نفت و گاز و پتروشیمی بحمدالله در حال تحقق است. در سال 96 همه فازهای پارس جنوبی به اتمام خواهد رسید و این کار عظیم و بزرگی است که دولت یازدهم انجام خواهد داد. از امروز به بعد خدا کمک خواهد کرد و خبرها برای ملت ما خوشحال کننده خواهد بود. تا چند روز دیگر خبر پایان تحریم ظالمانه علیه ملت ایران [خواهد رسید] و با نزول رحمت و برکت آسمانی امیدواریم از خشکسالی عبور کنیم.

سالی که ملت ما دو انتخابات بزرگ را با صف‌های طولانی پای صندوق آرا، با فرجامی نیکو انجام خواهد داد؛ دولت آنچه نسبت به فضای سیاسی باز، متعادل و غیرامنیتی در انتخابات به مردم وعده‌ داد، به آن عمل کرده و خواهد کرد و شورای محترم نگهبان هم در همین مسیر خواهد بود و ما شاهد نشاط سیاسی در کشور عزیز ایران خواهیم بود.

اینکه در این سرزمین و در منطقه عسلویه، نخل تقی، کنگان و استان بوشهر فاز به فاز برای ایران عزیز قدم را به جلو می‌گذاریم، یعنی کشور را به سمت استقلال کامل اقتصادی می‌بریم؛ آن روزهایی برای ما خوشحال‌کننده است که ثروت کشور در سایه فناوری، بهره وری و تلاش و کوشش جوانان مان در بازار کار، در سایه احیای استعدادها و معادن خداداد باشد.

پارس جنوبی می‌گوید من در روزهای پایانی راهم و سالی 100 میلیارد دلار دستاور خواهم داشت. گاهی اتکا ثروت به کار، تلاش، فناوری داخلی و تعامل سازنده با جهان است و گاهی هم در سایه پیشرفت و رشد چین و هند وضع نفت ما یعنی پول نفت ما خوب می‌شود و ثروت دلار ما زیاد می‌شود؛ آنها پیشرفت کرده و رشد دو رقمی پیدا می‌کنند و نیازشان به نفت زیاد و قیمت نفت گران می‌شود، آن زمان ما نفت را 140 دلار می‌فروشیم و بعد می‌گوییم چه روزهای خوشی که در سایه توسعه دیگران است. این تعبیر قشنگی نیست که بگوییم کسی ریزه خوار سفره دیگری باشد.

آیا اینکه به واسطه پایین آمدن رشد اقتصادی دنیا و وضع رشد اقتصادی چین و هند و سایر کشورها، قیمت نفت پایین بیاید و بالا برود، این اقتصاد مقاومتی می‌شود؟ برای همین رهبری معظم انقلاب بر اقتصاد مقاومتی تأکید می کند، ما باید اقتصادی داشته باشیم که روی پای خود و استعداد جوان‌های خودمان بایستیم. حتی تعامل ما با جهان هم بر مبنای ابتکار سیاسی خودمان باشد. آنچه ما می‌گوییم به عنوان فناوری، فقط در گاز و معدن و صنعت و آی‌تی نیست، بلکه در سیاست خارجی هم نیاز به فناوری داریم. در منطق گفتگو با جهان هم نیاز به هنر و فناوری داریم.

علم فقط در زمینه مسایل مربوط به صنعت نیست؛ ما در زمینه سیاسی هم نیاز به علم و دانش و فناوری داریم. باید از پیچ و خم‌ها با علم، دانش، خرد، منطق، استعداد، همکاری، هماهنگی، انسجام و اتحاد گذشت. بدانید با دعوا و اختلاف و افراطی‌گری به هیچ جا نمی‌رسیم. خراب کردن و آتش زدن کاری ندارد، بلکه ساختن و آباد کردن کار مهمی است.

شما با یک نفر دوست هستید که خدای ناکرده با یک بددهنی و خیانت دوستی به‌هم می‌ریزد. به هم زدن ها و تحریم‌ درست کردن ها کاری ندارد و آسان است. با یک بی‌عقلی تحریم درست می‌شود، تحریم برداشتن و تعامل سخت است.

همه باید متحد شویم و دست به دست هم دهیم. انتخابات باید صحنه رقابت آزاد، اخلاقی، درست، عاقلانه و خردمندانه باشد؛ انتخابات جای تهمت و تخریب نیست. چرا واقعیت‌ها را به مردم بزرگ ایران نگوییم و دولت منتخب مردم را تخریب کنیم؟ اولاً دروغ‌ها واضح و آشکار می‌شود، کسی نمی‌تواند برای بلند مدت به مردم دروغ بگوید؛ دروغ گفتن‌ها برای زمان کوتاه است و نهایتاً واضح و آشکار می‌شود. چرا خوشحال نیستیم که ملت ما شادمان باشد؟ چرا دلمان نمی‌خواهد ملت ما احساس کند که همه دارند کار و تلاش می‌کنند؟

به طور طبیعی ممکن است اختلاف‌های کوچک به وجود بیاید و سلیقه‌ها یکی نباشد و شیوه‌های مختلف مد نظر باشد، اما اختلاف‌های کوچک را تبدیل به شکاف‌های بزرگ نکنیم؛ ما یک ملت و امتیم و همه منفعت کشور از آن همه است.

اگر فازهای پارس جنوبی یک بعد از دیگری شکوفا شود، تنها به نفع استان بوشهر و ایران نیست. لوله گاز، لوله صلح، ارتباط و تعامل با جهان است. اگر تولید گاز از هزار میلیون بشکه و بیشتر عبور کند، وقتی این لوله گاز به کشور همسایه و غیرهمسایه صادر می‌شود یعنی ارتباط و تعامل با جهان.

همان‌طور که در اجلاس سوم سران تولیدکنندگان گاز در تهران دیدید، گاز مایه نزدیکی، وحدت و اتحاد کشورهاست. ان‌شاء الله در زمینه انرژی، آب، راه، حمل و نقل، ارتباطات با جهان و ترانزیت، علم و فناوری و صنایع و معادن شاهد پیشرفت بسیار خوب و رشد بسیار عالی خواهیم بود. سال قبل وضع بارندگی هم مناسب نبود، خشکسالی بود، اما در بسیاری از محصولات کشاورزی دیدید که به سمت خوداتکایی حرکت کردیم. کسری تراز ما در مواد غذایی سال به سال پایین می‌آید و این نشانه رشد و حرکت است.

گاز تنها پول نیست، گاز تنها تعامل با همسایگان و تعامل سازنده با جهان و خودکفایی و استقلال اقتصادی نیست؛ گاز هوای پاک، محیط زیست، نجات از آلودگی است که امروز یک معضل بزرگ پیش پای جهان است.

طی دو هفته دیدید که یک مقدار هوا در شهرهای بزرگ ما ساکن بود و برخی از دستگاه‌های تبلیغاتی داخلی ما هم شروع کردند هر چه خواستند گفتند و نگفتند. در همان ایام، وضع آلودگی‌ هوا در بسیاری از شهرهای بزرگ شرق آسیا چگونه بود؟ همان ایام در پکن و شهرهای هند و اروپا چه خبر بود؟ در اروپا در بعضی از روزها آمدن خودرو را به خاطر آلودگی ممنوع کردند. البته ما باید به سمت هوای سالم برویم و آلودگی‌ها را رفع کنیم. اما همه به خوبی می‌دانیم این کار در کوتاه مدت امکان پذیر نیست. قدم به قدم باید جلو برویم. بسیاری از آلودگی‌ها را در این دولت کم کردیم؛ برخی از آلودگی‌ها امروز دیگر نیست، برخی از آلودگی‌ها هم هنوز هست. سوخت منازل و خودروها، تعمیر خودروها، به روز کردن شرایط حمل و نقل عمومی از اموری است که همه باید دست به دست هم دهیم و این کارها را انجام دهیم.

یکی از راه‌های توسعه، تولید گاز است که می‌تواند آلودگی‌ها را کم کند و هوای سالم را برای ما ایجاد کند. خبرها بسیار خوشحال‌کننده بود، اینکه سال 96 سال پایان فازها در پارس جنوبی خواهد بود. البته تأکید کردم که هر افتتاحی می‌خواهد بشود تا صد در صد کامل نباشد، نباید افتتاح کنیم، خود من هم چند بار از آقای زنگنه سوال کردم که همه بخش‌ها تکمیل است، یک بار باید افتتاح بشود نه صد بار کلنگ می‌زنند و صد بار افتتاح می‌کنند.

الحمدالله کار بزرگی انجام گرفته. من از همه تشکر می‌کنم. از وزیر محترم نفت که وزیر پرتلاشی است، البته بار بزرگی روی دوش ایشان است؛ بعد از تحریم کارهای زیادی باید انجام داد. وقتی تحریم رفع می‌شود یعنی مانع برداشته می‌شود. ما آماده‌ایم برای رقابت با دنیا و باید همه تلاشمان را به کار بگیریم. بخش بزرگی که ان‌شاءالله در آن تحولاتی اتفاق خواهد افتاد، بخش پتروشیمی، نفت و گاز خواهد بود.

از قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا بسیار متشکرم؛ از ابتدا به این قرارگاه گفتم چند ابرپروژه را مدنظر قرار بدهند تا به نام قرارگاه ثبت شود. به هرحال همان‌هایی که در دوران جنگ برای استقلال کشور خون و جان دادند و فداکاری کردند امروز هم برای آبادانی کشور در تلاش‌اند.

کار خوب تنها نماز و روزه و حج نیست که البته اینها خیر است؛ و افعلوا الخیر؛ کار خوب باید انجام دهیم. هر چند دین یک بخشی از آن را توضیح داده و بقیه‌ آن را هم به عقلمان سپرده است. اگر می‌خواهید به فلاح و رستگاری برسید هم در برابر خدا سر فرود بیاورید و عبادت کنید و هم انواع کارهای خوب را انجام دهید که فلاح و رستگاری از آن شما باشد، وافعلوا الخیر لعلکم تفلحون[1].

از جناب آقایان مهندس جوادی، شعبان‌پور، سردار عبداللهی، مهندس شریف‌زاده و همه دوستان و مدیران و عزیزان و همه آنهایی که در فازهای 15 و 16 و بالاخره برای توسعه کشور در هر کجا دارند فعالیت می‌کنند، از طرف خود و ملت ایران تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.

به مردم خوب استان بوشهر و منطقه کنگان و عسلویه و نخل تقی هم تبریک می‌گویم و همان طور که در گذشته هم تأکید کردم، باز هم تأکید می‌کنم که خیر اقدامات توسعه‌ای که در استان انجام می‌گیرد باید مردم استان بوشهر هم لمس و حس کنند.

آقای استاندار گفتند برای این کار فکر کردیم و برنامه‌ای تدوین کردیم که آن را به ما بدهند. ان‌شاءالله خداوند توفیق را برای ملت ایران و مردم بوشهر روزافزون کند و این کار شما را که عبادت بوده مورد قبول قرار دهد.

[1] . سورة حج، آیه 77.

92048
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.