سخنرانی در دیدار مدیران، مشاوران و کارکنان وزارت اطلاعات

اهمیت حق امنیت / نعمت‌های مجهول سلامت و امنیت از نظر پیامبر / معنای بسیار گسترده امنیت / ایجاد آرامش و امنیت از وظایف مهم دولت / اهمیت ایجاد امنیت بدون فضای امنیتی / فضای امنیتی، مخل امنیت و آرامش / امنیت بی‌نظیر ایران در منطقه سراسر ناامن / نپسندیدن تقابل اربعین در برابر مکه / برگزاری راهپیمایی عظیم اربعین در امنیت کامل / افتخار به امنیت ایران / توطئه سال‌های 58 و 59 برای تبدیل ایران به ناامن‌ترین کشور منطقه / دست تقاضا به سوی ایران برای امنیت منطقه و جهان / پیام رأی مردم به اعتدال در انتخابات سال 92 برای دنیا / رفتار و سخن دور از افراط امام و رهبری / عدم منافات اعتدال با توانمندی و قدرت / نقش انسجام و وحدت اقوام و مذاهب در امنیت کشور / تأکید امام بر «وحدت کلمه» و « همه با هم» / ضرورت تأمین امنیت همه افراد تحت لوای پرچم ایران / نگاه قرآن به کرامت انسان بما هو انسان / هنر کاهش شکاف‌ها نه تشدید آن / تلاش برای کاهش شکاف‌های سیاسی و اجتماعی جامعه / همه کشور تحت لوای یک نظام، یک قانون و پرچم ولایت فقیه / حرف‌های مضحک برخی رسانه‌ها درخصوص فاصله رهبری و دولت / اتحاد همه قوای کشور تحت پرچم ولایت فقیه / وحدت مانع سربازگیری گروه‌های تروریستی از ایران / ایران به دنبال منافع همه مسلمانان، نه فقط شیعیان / وحدت و انسجام، مهم‌ترین عامل امنیت / اهمیت اشراف اطلاعاتی در ایجاد امنیت / افتخارآفرینی دولت با قدرت و منطق در مسئله هسته‌ای / اهمیت قدرت سیاسی ایران / رسالت وزارت اطلاعات برای حفظ برجام / اذعان شورای حکام به صلح آمیز بودن فناوری هسته‌ای ایران / دستیابی ایران به موفقیت هسته‌ای بدون موضع ضعف / موضع قدتمند ایران هم در جنگ و هم در صلح / لغو قطعی قطعنامه‌ها منوط به اجرای برجام / افتخار حقوقی لغو 12 قطعنامه / برجام یعنی برداشتن موانع برای فعالیت / دشمنان برجام در منطقه و دنیا / نفوذی یعنی خائن به منافع ملی کشور / ضرورت جذب سرمایه خارجی برای ایجاد اشتغال / مشارکت، رقابت و امنیت فراگیر در انتخابات / ضرورت رعایت حق الناس برای رأی دهنده و هم کاندیدای انتخابات / ملاک رئیس جمهور برای برگزیدن افراد / اطلاعات، امانت جامعه نزد وزارت اطلاعات / قانون، مبنای عمل وزارت، نه علاقه حزبی و جناحی / عدم دخالت دولت در انتخابات

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب‌ّالعالمین و صلّی‌الله علی سیدنا و نبیّنا محمد (ص) و آله‌الطیّبین الطّاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم که در ماه مبارک ربیع‌‌المولود، ماه پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و همچنین ایام سالروز آغاز امامت ولی‌الله الاعظم، حضرت ولی عصر ارواحنا لتراب مقدمه الفداء، این فرصت پیش آمد تا امروز در جمع شما عزیزان پر تلاش و فداکار برای امنیت کشور حضور داشته باشم.

در این فرصت می‌خواهم دو سه نکته عرض کنم. هم می‌خواهم از پرسنل وزارت اطلاعات در تمام رده‌ها به خاطر کار بزرگی که در طول این دو سال و چند ماه در این دولت انجام گرفته تشکر کنم و هم برای اهداف بزرگی که امروز پیش رو داریم استمداد بطلبم.

همه ما می‌دانیم که پس از حق حیات و حق زیستن، شاید هیچ حقی بالاتر از حق امنیت نباشد. امنیت و حق امنیت همان حق حیات است. ادامه حق حیات می‌شود امنیت. امنیت یعنی شرایطی که انسان بتواند به طور پایدار و درست از حق زیستن و حیات خود استفاده و بهره‌برداری کند.

این نعمت بزرگ، یعنی نعمت امنیت، به عنوان یکی از نعمت‌های مجهول در بیان پیامبر آمده است: نعمتان مجهولتان الصّحه و الأمان[1]. صحت و سلامتی جزو نعمت‌هایی است که انسان یادش نیست؛ صبح که قدرت دارد از رختخواب بلند می‌شود، وضو می‌‌گیرد و به عبادت خدا می‌ایستد، اصلاً انسان توجه ندارد به این سلامتی، این حرکت و این که سالم است، راه می‌افتد، می‌آید سر کار و وظیفه‌اش را انجام می‌دهد و با دوستانش صحبت می‌کند. فقط لحظه‌ای که انسان مریض می‌شود می‌فهمد که سلامتی چه نعمت بزرگی بود.

امنیت به همان بیان که آمده شبیه سلامتی است. مردم صبح بلند می‌شوند، امنیت دارند و در فضای امن زندگی می‌کنند و هیچ توجه ندارند که چه نعمت بزرگی است و چقدر تلاش می‌شود برای این که این امنیت به وجود بیاید. اگر خدای ناکرده امنیت با مشکل مواجه بشود آن وقت مردم احساس می‌کنند که چقدر نعمت بزرگی است.

البته امنیت معنای بسیار گسترده‌ و وسیعی دارد. وقتی در این فضا صحبت می‌کنیم شکلی از امنیت را مد نظر قرار می‌دهیم، و الاّ امنیت معنای بسیار گسترده‌ای دارد. مردم باید در برابر طوفان سیل و همه بلایای طبیعی، زلزله و هوای بد احساس آسودگی کنند. اینها هم تهدیداتی است که گاهی خود طبیعت را تهدید می‌‌کند. البته در دنیای امروز گاهی بشر طبیعت را تهدید می‌کند؛ یعنی دنیای صنعتی طبیعت را تهدید می‌کند. ما در استفاده بی‌رویه از آب‌ها و منابع زیرزمینی طبیعت را تهدید می‌کنیم. ما در سایه احداث بی‌رویه سدها، دریاچه‌ها را تهدید می‌‌کنیم. ما در سایه از بین بردن بی‌رویه مراتع و جنگل‌ها، فضای طبیعی را تهدید می‌کنیم. متأسفانه در شهرها هم با صنعتی شدن، طبیعت را تهدید می‌کند. اما در قدیم همیشه طبیعت بود که بشر را در مواقعی تهدید می‌کرد.

در هر حال تهدید در همه زمینه‌ها مخل امنیت است؛ از هر نوع که باشد. مسئولیت یک بخش از این تهدیدات به عهده شماست و کلاً امنیت جامعه در همه ابعاد وظیفه بزرگ دولت است. یکی از وظایف بسیار مهم دولت ایجاد آرامش و امنیت در جامعه است در ابعاد مختلف. الآن موبایلی که در اختیار فرزندان شما و دوستان شماست، گاهی ممکن است شما را نگران کند؛ فضای مجازی‌‌ای که می‌تواند به ارتباطات بشر این همه کمک کند، دنیای جدیدی را برای ما به وجود آورده که در عین حال می‌تواند تهدیدی برای آرامش و امنیت جامعه باشد.

دولت در تمام زمینه‌ها برای ایجاد امنیت وظایف و مسئولیت‌هایی را به عهده دارد. مهم این است که چگونه این امنیت را به وجود بیاوریم؛ با بهترین شکلش، ارزان‌ترین شکلش، و امنیتی که خود مخل امنیت نباشد. یکی از مسائل مهم این است که بتوانیم امنیت را ایجاد کنیم، اما فضای امنیتی درست نکنیم. شما می‌توانید در تمام خیابان‌ها تانک و نیروی مسلح و قدم به قدم ایست و بازرسی انجام بدهید و این شدنی است؛ می‌گویید می‌خواهم در جامعه امنیت ایجاد کنم اما هم‌زمان فضا را کاملاً امنیتی کرده‌اید. صبح که طرف از خانه خارج می‌شود می‌بیند سرِ چهار راه‌ها تانک است، نیروی مسلح در خیابان ایستاده، سه جا ایست و بازرسی جلوی ماشین را گرفتند، خبری شده است؟ بهترین امنیت آن است که آرامش را به مردم بدهیم بدون آن که فضای امنیتی به وجود بیاوریم، چون خود فضای امنیتی مخل امنیت است، خود فضای امنیتی آرامش را از طرف می‌‌گیرد، و او را دچار تردید و نگرانی می‌کند. امنیت یعنی آسایش و برداشتن انواع نگرانی‌ها و آزاد شدن انسان از انواع تهدیدها؛ این به دست دولت به معنی عام کلمه، یعنی به دست نظام است که چگونه در جامعه امنیت به وجود بیاورد و چگونه فضا را امنیتی نکند.

یکی از شکرهایی که ما باید به درگاه خداوند انجام بدهیم، امنیت ایران اسلامی ماست. امروز تقریباً کمتر جایی را اطراف کشورمان پیدا می‌کنید که دارای فضای امن و امنیت پایداری باشد؛ اطراف ایران هر طرف که نگاه کنید از جنوب ایران گرفته تا شرق تا شمال و غرب همه جا فضا، فضای ناامن است. متأسفانه در منطقه ما امروز تهدیدات فراوانی آسایش و آرامش جامعه را بر هم زده است. ما دو اجتماع عظیم در روز عاشورا و در همه شهرها داشتیم و تهدید هم داشتیم اما بحمدالله بدون این که حادثه‌ای رخ بدهد، مردم توانستند عزاداری سالار شهیدان حضرت ابی‌عبدالله الحسین را انجام بدهند. ان‌شاءالله در ماه آینده در 22 بهمن هم اجتماع و هم راهپیمایی مردم، به حول و قوه الهی با همت همه مردانی که بار امنیت را بر دوش دارند، به خوبی و با امنیت و آرامش برگزار می‌شود.

اربعین اباعبدالله الحسین صلوات‌الله و سلامه علیه مظهری بود از شکوه محبین اهل بیت علیهم السلام. البته من تبلیغ کردن اربعین روبروی مکه و فضای روزهای اعمال حج را خیلی نمی‌پسندم. این ممکن است یک نوع تقابل شیعه و سنی باشد، در حالی که نه اربعین مال شیعه است - اربعین مال همه مسلمان‌ها و محبین اهل بیت است - و نه مکه مال سنی‌هاست، مال همه مسلمانها ست. اما در ظاهرش نباید تقابلی ایجاد کنیم، اما مسئله بسیار مهم است.

در این شرایط میلیون‌ها نفر از عراق، از ایران، از افغانستان، از پاکستان و از عربستان، بحرین و همه جا شیعیان و محبین اهل‌بیت آن اجتماع عظیم، پیاده و سواره به سمت حرم ابی‌‌عبدالله الحسین حرکت کردند، بدون حادثه، آن هم در وضعی که عراق دارد کار بزرگی بود. البته این کار بزرگ هم تلاش ایران بود و هم تلاش عراق و مردم عراق بود. کار بزرگی انجام گرفت. من نمی‌خواهم بگویم این کار فقط کار ما بود، اما به هر حال موضوع، موضوع بسیار مهمی است و واقعاً ما باید در پیشگاه خداوند سر سجده شکر فرود بیاوریم و خدا را شاکر باشیم و همچنین از ادعیه ولی‌عصر امام زمان (عج) و الطاف آن حضرت و توجهات مولای ما حضرت علی‌بن موسی‌الرضا (ع) که کشور ما به او تعلق دارد و ما در پناه او هستیم و از ارواح طیبه پیامبر و ائمه هدی علیهم‌السلام باید سر تعظیم فرود بیاوریم.

کار بسیار بزرگی انجام گرفته است. در اینجا باید از همه آنهایی که برای امنیت امروز تلاش می‌کنند و تلاش کردند، سپاسگزاری و تشکر کنیم. واقعاً ما در هر ملاقاتی با هر خارجی و در هر اجتماعی و در هر مجمع بین‌‌المللی که شرکت می‌کنیم، به امنیت ایران افتخار می کنیم.

یک روزی بود می‌خواستند ایران ناامن‌ترین کشور منطقه باشد، شما دیدید سال 58 با ما چکار کردند، شما دیدید سال 59 جنگ را بر ما تحمیل کردند، شما دیدید مردم بی‌گناه ما را بمباران کردند، شما دیدید بمب شیمیایی بر سر مردم ما ریختند، شما دیدید همه دنیا به عفلقیان کمک کردند و شرایط ما چه شرایطی بود. در همان حوادث بسیار پیچیده سخت جنگ تحمیلی و توطئه‌ها، شما دیدید گروهکها با مردم ما چه کردند؛ آن همه شهید. حادثه حزب جمهوری در همان ایام جنگ تحمیلی اتفاق افتاد. شهادت شهدای محراب ما در همان ایام جنگ تحمیلی اتفاق افتاد. حادثه نخست‌وزیری در همان ایام اتفاق افتاد.

آنهایی که مصمم بودند ایران را ناامن‌ترین در این منطقه و کشور ما را به عنوان مرکزی برای ناامنی و هرج و مرج قرار بدهند، امروز برای امنیت منطقه دست تقاضا به سمت ایران دراز می‌کنند. شما از این نعمت بالاتر سراغ دارید؟ از الطاف خداوند بزرگ و ائمه هدی علیهم‌السلام درست نقطه مقابل شده است. روزی می‌گفتند ایران مسئول همه ناامنی‌هاست و امروز برای امنیت منطقه و جهان از ایران کمک مطالبه می‌کنند. یک روز می‌گفتند ایران پرچمدار ترور و خشونت در منطقه است و امروز ایران به عنوان پرچمدار مبارزه با خشونت و ترور در منطقه است.

ما در سال 92 انتخاباتی برگزار کردیم که شعار فردی که در میان این مردم انتخاب شد، مبارزه با افراط و ایجاد اعتدال بود. این خیلی مسئله مهمی است. ملت ما به دنیا اعلام کرد که ما در مسیر اعتدال هستیم: امه وسطاً لتکونوا شهداء علی‌الناس.[2] پیغمبر (ص) به ما فرمود شما باید راه میانه روی و اعتدال را انتخاب کنید، شما باید الگو برای دنیا باشید. هیچ وقت افراط به جایی نرسانده است. حافظه من یاری می‌کند که دهها مورد را از روز اول انقلاب تا امروز و حتی قبل از انقلاب مثال بزنم. هیچ وقت امام (ره) دنبال افراط نبود، هیچ زمانی. هیچ وقت مقام معظم رهبری دنبال افراط نبوده ، همیشه مسیر ما مسیر اعتدال بوده، امام(ره) با سخن و با کلام کشور را به حرکت درآورد. امام (ره) با اعلامیه، نوارها، سخنرانی‌هایش، آن حکومت تا دندان مسلح را به زمین کوبید. امام(ره) مسیر اعتدال را انتخاب کرد. اسلام مسیر اعتدال و میانه‌روی را برای ما انتخاب کرده است. ما هیچ وقت از افراط و تفریط سود نبردیم و نخواهیم برد.

البته این معنایش این نیست که ما از حقمان به خوبی دفاع نکنیم. این معنایش این نیست که ما قوی نباشیم، این معنایش این نیست که ما قدرتمند و توانمند نباشیم، اتفاقاً صلح و میانه‌روی و اعتدال در سایه قدرت امکان‌پذیر است، در سایه ضعف امکان‌پذیر نیست. چرا ایران امروز امنیت دارد؟ غیر از لطف خداوند است؟ غیر از توجهات حضرت ولی عصر(عج) است؟ مگر غیر از این است که همه آنهایی که سرباز امنیت هستند در این راه تلاش کردند؟ از یک طرف ما در جامعه شاهد شرایطی هستیم که به حول و قوه الهی وحدت و انسجامی در کشور به وجود آورده‌ایم، البته در این راه باز هم باید تلاش کنیم. اگر فاصله بین اقوام زیاد بشود، اگر فاصله بین مذاهب زیاد بشود، اگر دعوای شیعه و سنی در این کشور خدای ناکرده به راه بیفتد، اگر دعوای این قوم و آن قوم در این کشور اتفاق بیفتد. روزهای اول انقلاب دنبال همین بودند. شما سال 58 ‌دیدید چگونه در خوزستان به نام عرب تحریک می‌کردند، در ترکمن‌صحرا به نام ترکمن‌ها، در کردستان و در سیستان و بلوچستان تحریک می‌کردند. هر جایی به نام اقوام، به نام شیعه و سنی. ما بحمدالله در این راستا قدم‌های خوبی برداشتیم و شما باید در این راه به دولت کمک کنید.

این که می‌گوییم شما به دولت کمک کنید، یعنی این که دولت به دولت کمک کند. شما عضو دولت هستید، داخل دولت هستید، من دارم از بخشی از دولت استمداد می‌طلبم برای هدف مهمی که هدف همه نظام است. کی به ما گفت هفته وحدت، کی به ما گفت اگر شیعه علیه سنی حرف زد و سنی علیه شیعه، او نه شیعه است و نه سنی؟ اینها را چه کسی یادمان داد؟ امام (ره) یادمان داد. امام (ره) از روز اول وحدت و اتحاد را به ما یاد داد. یادمان نرفته آن جمله معروف امام (ره): «وحدت کلمه»، آن جمله معروف امام (ره): همه با هم. اینها بیانات زیبا و ساده امام (ره) بود که در مقاطع مختلف برای ما بیان کردند. این یک نعمت بزرگ امروز برای ماست.

ما در آستانه هفته وحدت هستیم، یا امروز روز شروع هفته وحدت است. هفته وحدت برای ما مهم است. بله، ما اکثریت قاطع این کشور شیعه هستیم اما با سنی‌‌ها برادریم. ما با سنی‌‌ها برادریم و هر آن کس که در این کشور تحت قانون این کشور تحت پرچم ایران و جمهوری اسلامی ایران زندگی می‌کند دارای هر مذهب و هر مرامی باشد اگر تابع قانون است، امنیت آن فرد وظیفه ماست. ما امنیت همه را تأمین می‌کنیم. کرامت از دید قرآن مال انسان است نه مؤمن و کافر، شیعه و سنی؛ انسان بما هو انسان دارای کرامت است: و لقد کرّمنا بنی‌آدم[3]. بحث بنی‌‌آدم است، بحث انسان است، انسان دارای کرامت است و هر انسانی که در چارچوب قانون و در یک نظام به نام نظام اسلام زندگی می‌کند در پناه امنیت نظام است.

مگر در مدینه کفار نبودند؟ مگر در مدینه یهود نبودند؟ مگر در مدینه نصارا نبودند؟ مگر در زمان حکومت امیرالمؤمنین بخشی از مردم جامعه در ایران آن زمان حتی زرتشتی نبودند؟ همه تحت امنیت حکومت اسلامی بودند. این وحدت را باید حفظ کنیم. من در اینجا خدمت شما اعلام می‌کنم که هر گونه شکاف در جامعه ما خطرناک و مضر است. باید جلوی شکاف‌ها را بگیریم. هنر ما این است که شکاف را از بین ببریم. تشدید شکاف که هنر نیست، دعوا را بیشتر کردن که هنر نیست، هنر وقتی است که ما برای وحدت و اتحاد برنامه‌ریزی کنیم. اگر زخمی در بدنی به وجود آمده، ما این زخم را اضافه کنیم که هنری نیست، اگر توانستیم آن را درمان کنیم هنر است.

شکاف در جامعه ما هست. ممکن است اقوام با هم فاصله داشته باشند، ممکن است مذاهب فاصله داشته باشند، جوان و غیر جوان با هم فاصله داشته باشند. افرادی در جامعه ما هستند که ممکن است در این جناج یا آن جناح باشند، در این حزب یا آن حزب باشند، شکاف‌های سیاسی و شکاف‌های اجتماعی وجود دارد، ما واقعیت را منکر نمی‌شویم. اما همه باید تلاش کنیم شکاف‌ها را کم کنیم، همه باید تلاش کنیم دعواها را کم کنیم، همه باید تلاش کنیم وحدت واقعی را در حد توانمان در جامعه ایجاد کنیم؛ دولت با همه ابعادش، آموزش و پرورش، آموزش عالی، وزارت ارشاد، صدا و سیما، سپاه، ارتش، بسیج، فرق نمی‌کند، همه باید دست به دست هم بدهیم. همه نظام باید دست به دست هم بدهیم. ما زیر یک سقف هستیم به نام جمهوری اسلامی ایران، زیر یک سقف هستیم به نام قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، زیر یک پرچم هستیم به نام ولایت فقیه و ولی فقیه مد ظلّه‌‌العالی. ما این نعمت‌ها را داریم باید این نعمت‌ها را حفظ کنیم. نباید بگذاریم عده‌ای تفرقه را ترویج کنند. اصلاً این حرف یعنی چه که بین رئیس این قوه و رئیس آن قوه اختلاف است، برای چه اختلاف باشد؟ مگر ما قانون اساسی نداریم؟ مگر ما منطق اسلام نداریم؟ مگر ما منافع ملی نداریم؟ مگر مصالح ملی نداریم؟ حالا چه رسد به این که کسی بگوید بین این رئیس قوه و رهبری فاصله است، این از آن حرف‌های مضحک و خنده‌آور است. چه معنایی دارد، چه مفهومی دارد؟ همه قوا تحت نظر رهبری هستند. رهبری به عنوان هماهنگ کننده سه قوه است. ولایت آن سقف و خیمه‌ای است که همه زیر آن قرار داریم. اصلاً این حرف‌ها نیست، حالا دشمنان تبلیغ می‌کنند، رسانه‌های دشمنان تبلیغ می‌کنند، آنها کارشان این است. اما رسانه‌‌ای که خودی است و با پول بیت‌المال اداره می‌شود به زور می‌خواهد بگوید که این آقا با آن آقا اختلاف دارد، این قوه با آن قوه اختلاف دارد. نه آقا، به کوری چشم دشمنان ایران، اسلام و تشیع همه قوا با هم متحدند و همه تحت پرچم ولایت فقیه هستند (تکبیر حضار). بنابراین ما برای این‌که این امنیت را پایدار نگهداریم، باید تلاش کنیم در جامعه ما روز به روز وحدت بیشتر شود. اگر این فاصله بیشتر شود، آن وقت گروهک‌های داعش، القاعده و هر گروه دیگری که هستند می‌آیند از جامعه ایران اسلامی سربازگیری می‌کنند؛ آن یکی را به دلیل قومیت، آن یکی رابه دلیل مذهب. به غلط تبلیغ می‌کنند که جمهوری اسلامی ایران دنبال منافع شیعه است. این حرف از آن دروغ‌های بزرگ تاریخی است. ما دنبال منافع همه مسلمان‌ها و انسان‌ها هستیم. ما اصلاً نمی‌خواهیم به کسی ظلم شود. منطق اسلام این است: لا تظلمون و تُظلمون[4]‌؛ عام است. ما به هیچ کس نباید ظلم کنیم. قرآن حتی در میدان جنگ می‌گوید: و قاتلوا فی‌سبیل‌الله الذین یقاتلونکم... بلافاصله می‌گوید: ولا تعتدوا انّ‌الله لا یحب المعتدین[5]؛ آن کسی که در میدان با شما می‌جنگد، شما با او مقابله کنید ولی تجاوز نکنید، عدالت یادتان باشد. ما در میدان جنگ هم عدالت و هم انسانیت را رعایت می‌کنیم؛ میدانی که میدان کارزار است در آن عدل است، در میدان برادری و هم‌کیشی به طریق اولی.

بنابراین اولین مسئله مهم در این مقطع تاریخی وحدت، همبستگی و انسجام به عنوان بهترین راه برای امنیت در جامعۀ ماست. باید این راه را ادامه بدهیم، تا امروز الحمدلله در کشور ما تروریست‌ها نتوانسته‌اند عرض اندام کنند. حالا اگر برنامه‌ای هم داشته‌اند، آن برنامه خنثی شده است. ما از همه نیروها مخصوصاً اطلاعات تشکر می‌کنیم. اطلاعات اساس کار است، اشراف اطلاعاتی پایه کار است. ما نگذاریم فضای مناسب برای آنها ایجاد شود، ما نگذاریم فضایی ایجاد شود که آنها سربازگیری کنند، ما نگذاریم که آنها در کشور نفوذ کنند. ما نگذاریم سلاح یا مواد منفجره‌ای را وارد کنند، ما نگذاریم آنها سرپل‌هایی را در داخل کشور اتخاذ کنند. این یک وظیفه بزرگ ماست. تشکر و سپاسگزاری از وزارت اطلاعات می‌کنیم. تا امروز کار بزرگی انجام داده‌اند و ما باید این کار را قوی‌تر انجام بدهیم و مسیر را ادامه بدهیم (این نکته اول).

نکته دوم: ما در شرایط بعد از برجام قرار گرفته‌ایم. کاری که دولت در طول این دو سال و چند ماه انجام داده است، آن هم در برابرقدرت‌های بزرگ خارجی، کار بزرگ و عظیمی است. ما همه جا با قدرت و با منطق بوده‌ایم و هیچ‌جا از طریق ضعف وارد نشدیم. خیلی مهم است، ما توانستیم هجده قطعنامه بین‌المللی را لغو کنیم. این افتخار است.

همان‌طور که امنیت برای ما افتخار است و نشان می‌دهد قدرت امنیتی ما چقدر بالاست، اینجا هم نشان می‌دهد که قدرت سیاسی ما چقدر بالاست. از تابستان سال 1381 توطئه‌ عظیمی علیه ایران درست کردند و در موضوع هسته‌ای اتهامات عجیب و غریبی به جمهوری اسلامی ایران زدند و قطعنامه‌ای در شورای حکام و آژانس علیه ما تصویب کردند.

در مقاطع مختلف در زمینه آژانس - حالا چه آن سال‌هایی که من مسئول پرونده بودم (سال‌های82 تا 84) و همچنین سال‌های اخیر و سال‌های بینابینش- کمک وزارت اطلاعات در این زمینه بسیار مهم بود و بسیار مهم است. وزارت برای حفظ برجام رسالت و وظیفه سنگینی را بر دوش دارد. از اولین قطعنامه‌ای که در شهریور 82 علیه ما صادر شد که قطعنامه بسیار بدی هم بود و همین‌طور قطعنامه‌ها ادامه پیدا کرد، قطعنامه شورای حکام علیه جمهوری اسلامی ایران، که در بسیاری از این قطعنامه‌ها اتهامات بسیار بدی است و در این اتهامات یا صریح یا با اشاره می‌خواهد بگوید که جمهوری اسلامی ایران برای ساختن بمب اتم کار مخفی‌ای را انجام می‌داده است، از 81 تا امروز (قریب به چهارده سال) بعد از 12 قطعنامه کار بزرگی انجام گرفته است.

همین شورای حکام به اتفاق آرا می‌‌گوید: ایران یک مرکز مخفی برای غنی‌سازی ندارد، این چیزی بود که همیشه تردید می‌کردند. به صراحت می‌گوید ایران مرکز مخفی برای غنی‌سازی ندارد. می‌گوید ایران از مسیر صلح‌آمیز در مواد هسته‌ای منحرف نشده است. می‌گوید: شرایط طوری است که ما نسبت به گذشته ایران نیاز به بررسی نداریم. خیلی حرف مهمی است. کشورهایی بودند که بیست سال تلاش کردند، ولی نتوانستند به اینجا برسند. کشورهایی بودند سالیان دراز روز به روز وضعشان بدتر شد. بدون این‌که از موضع ضعف حرکت کنیم، همه جا موضع ما موضع قدرت بوده، در جنگ تحمیلی هشت ساله ما در موضع ضعف نبودیم، با قدرت ایستادیم.

درصلح هم ما با قدرت صلح می‌کنیم. گاهی جنگ سخت‌تر از صلح است و گاهی صلح سخت‌تر از جنگ است. اما به پیروی از اسلام و پیامبر هدی هم جنگ احد، بدر، حنین و ... را افتخار اسلام می‌دانیم و هم صلح حدیبیه را افتخار اسلام می‌دانیم و به تعبیر قرآن، فتح مبین در صلح حدیبیه بود. ما با قدرت همه جا دنبال حقمان بودیم. ما در جنگ دنبال قدرت نبودیم، از خودمان دفاع کردیم، حقمان را گرفتیم، در صلح و مبارزه هم حقمان را گرفتیم. هر دو جا یک هدف را دنبال کردیم. در جنگ و صلح هدف ما احقاق حقوق ملت ایران و ایستادگی در برابر مهاجمین بوده است. همان‌طور که سرزمین ما اشغال بود، این تجاوز بود، اقتصاد ما هم وقتی قفل بود و تحریم بود، آن هم ظلم بود، آن هم اشغال بود، فرق نمی‌کرد.

بنابراین کار بزرگی انجام گرفت. در این قطعنامه شورای حکام، معروف به پایان پی ام دی، ما دیدیم که 12 قطعنامه قبلی لغو شد و به طور کلی پروندۀ گذشتۀ ایران بسته شد. این افتخار حقوقی است. افتخار بزرگ سیاسی برای جمهوری اسلامی ایران است. از آن طرف شش قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برای ایران که همه تحریم‌ها بر مبنای آن قطعنامه‌های ششگانه بود، آن هم لغو شد (البته آن قبلاً لغو شد). البته همه اینها منوط به اجرای برجام است یعنی همه لغوها روزی عملیاتی و مؤثر می‌شود که برجام اجرایی شود. ان‌شاءالله در آخرین مراحلش هستیم که باید برسیم به روز اجرای این موافقتنامه و اجرای برجام که خیلی ازکارهایش انجام شده است. ان‌شاءالله در همین ماه دی که شروع شده، ما بتوانیم درهمین ماه به روز اجرای توافق برسیم، این زنجیرهای ظالمانه تحریم را که روی پای اقتصاد ایران بوده باز کنیم و ان‌شاءالله راه را برای توسعه هموارکنیم.

برجام دشمنان فراوانی دارد. منتقدین را نمی‌گویم، منتقدین نقد می‌کنند. منتقد دوست خود ماست. می‌گوید اینجایش این طوری بود، بهتر بود. اینها اشکال ندارد. اما دشمنان برجام در رأسش اسرائیل است و آدم‌های افراطی و احزاب تندرو، در درون امریکا اینها در رأس‌اند. البته می‌دانید که کشورهای منطقه هم بعضی‌هایشان ضد برجام هستند و الآن هم می‌خواهند آن را بر هم بزنند. آنها هم رها نکرده‌اند. خیلی مهم است که ما این برجام را چطور اجرا کنیم و چطور از فضای به وجود آمده استفاده کنیم. همه برجام برداشتن مانع است، هیچ چیز دیگر نیست. موانعی پیش روی ما بوده برای حرکت در پیشرفت کشور، ما این موانع را برداشته‌ایم. کار دیگری نکرده‌‌ایم. حالا باید با هم حرکت کنیم، با هم باید تلاش کنیم، باید مشکلات را از پیش پا برداریم، مردم را تشویق کنیم، خدای ناکرده یک حرکت اشتباه دو مرتبه می‌‌تواند ما را برگرداند به آن مسیری که آن مسیر به نفع جامعه و مردم نخواهد بود.

در این راه و در این کار برای این‌که اقتصاد ما احیاء بشود، البته اساس اقتصاد مقاومتی است که باید آن را اجرا و عملیاتی کنیم، اما شما می‌دانید ما برای این‌که در این کشور سرمایه‌گذاری‌های لازم را انجام بدهیم، نیاز به سرمایه و ورود تکنولوژی داریم، خودمان هم باید تلاش کنیم. اگر کسی خدای ناکرده روی اغراضی کاری کرد که در این کشور رشد و توسعه تحقق پیدا نکند، خیانت کرده است. این به معنای نفوذ است که اگر کسی آمد برای این‌که به منافع ملی ما خیانت کند، هر کس می‌خواهد باشد و نگذارد کشور توسعه پیدا کند.

ما سالیانه اگر بخواهیم وضع بیکاری را حل کنیم، حداقل باید یک میلیون شغل درست کنیم. ما برای این‌که توسعه واقعی در کشور درست کنیم، به سالی صد - صد و پنجاه میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داریم. اگر بناست این کشور ترقی کند که باید ترقی کند، اگر باید به اهدافمان برسیم که باید برسیم، ما نیاز به همراهی و کمک داریم و اینجا وزارت هست که باید به ما در صحنه‌های مختلف کمک کند (صحنه اطلاعاتی). کشورهای مخالف ما در منطقه دارند چکار می‌کنند، در امریکا چه می‌کنند‌، در داخل کشور دارند چکار می‌کنند. مهم است همه دست به دست هم بدهیم که این امر مهم را به مقصد نهایی برسانیم که ان‌شاءالله خیر و برکت و سودش برای کشور ما و همه مردم باشد.

نکته سوم: مسئله انتخابات است. انتخابات بسیار مهم است. این فخر و افتخار ما در منطقه است. ما کشوری هستیم که شما می‌بینید که در یک انتخابات آزاد، سالم و رقابتی حضور پیدا می‌کنیم. در منطقه ما به خوبی این انتخابات کجاست؟ دور و بر ما را نگاه کنید، حتی آنها که انتخاباتی دارند. ما مشارکت فراگیر می‌خواهیم. رقابت فراگیر هم می‌‌خواهیم و در کنار این دو امنیت فراگیر هم می‌خواهیم. امنیت ما باید کامل باشد، رقابت ما باید رقابت وسیعی باشد، مشارکت ما باید شکوهمند باشد. همه مردم حضور پیدا کنند، شرکت کنند و این انتخابات حق‌الناس است، حق‌الناسی که رهبری معظم فرمودند که در صندوقی که رأی می‌دهیم، آن رأی حفاظت شود، بله، آن هم حق‌الناس است که باید رعایت بشود، اما آن کسی هم که کاندیدا می‌شود، آن هم حق دارد. آنجا هم حق‌الناس است، آنهایی که می‌آیند کاندیدا می‌شوند وزارت اطلاعات نه وزارت اصولگرایان است نه وزارت اصلاح‌طلبان، هیچ‌کدام. حق‌‌الناسی که مقام معظم رهبری بر آن تأکید کردند که حق‌الناس به این معنا از حق‌الله هم سخت‌تر است. البته در حق‌الناس، حق‌الله هم هست. آنجا که ما می‌گوییم حق مردم است، خدا هم ظلم به مردم را نهی کرده است، حق‌الله هم هست. حق‌الناس سخت‌تر است، حالا خدا بزرگ است و حق‌الله را می‌بخشد، ولی در حق‌الناس طرف باید راضی بشود. خدا از قدرت قاهرۀ خودش استفاده نمی‌کند. در حق الناس می‌گوید طرف خودش باید رضایت بدهد. بنابراین حق‌‌الناس مهم است.

من البته در مقام عمل در زندگی و بیانات خودم تأکید کرده‌‌ام و باز هم تأکید می‌کنم برای من اصولگرا، اصلاح‌طلب، اعتدال‌گرا، این یکی، آن یکی مهم نیست، آنچه برای من مهم است آدم‌های پخته متدین عاقلی هستند که برای منافع مردم، برای مردم، برای توسعه کشور تلاش می‌کنند. هیچ فرقی نمی‌کند از این حزب یا از آن جناح. البته هر کسی می‌خواهد بیاید، باید نظام را قبول داشته باشد، باید قانون را قبول داشته باشد، قانون اساسی را قبول داشته باشد، ولایت فقیه را قبول داشته باشد. اینها مسلمات است، فرق نمی‌کند. آدم افراطی‌ای نباشد، معتدل باشد، فرق نمی‌کند. خیلی مهم است. امانت بزرگ پیش شماست. اطلاعات جامعه امانت است؛ ان‌ّ‌الله یأمرکم ان تودوا الأمانات الی اهلها.[6] این امانت پیش شماست. اولاً نباید در مورد افراد سریع قضاوت کنیم. دقت کنیم اگر واقعاً در پرونده‌ای کسی خطایی کرده، طبق قانون عمل شود، معیار ما هم قانون است. وزارت اطلاعات هم وزارت نظام است. وزارت اطلاعات این جناح و آن جناح، این حزب و آن حزب نیست. اگر کسی جناحی یا حزبی فکر کند، حالا ممکن است در ذهنش علاقه به یک حزب داشته باشد کاری نمی‌شود کرد، من کاری به ذهن آدم‌ها ندارم، در مقام عمل ما نباید علاقه‌مندیمان را به افراد خاص، احزاب خاص و جناح خاص اعمال کنیم، آنچه حق است، آنچه عدل است، آنچه قانون گفته، آنچه دین ما گفته، بسیار مهم است. حق‌الناس را مراعات کنیم. همه آنهایی را که صالح هستند، به میدان آمده‌‌اند کمکشان کنیم. بدون اینکه ما بخواهیم در انتخابات دخالت کنیم. دولت به تمامه به هیچ عنوان قصد ندارد دخالت کند. دولت مجری انتخابات است، امنیت انتخابات را دولت به عهده دارد. با شورای نگهبان همکاری خواهد کرد تا یک انتخابات سالم، خوب و رقابتی با مشارکت همه مردم ان‌شاءالله با حول و قوه الهی انجام بگیرد. همه پرسنل وزارت اطلاعات در این زمینه کمک کنند با تمام راه‌هایی که شما در اختیار دارید، هم برای حق‌الناس، هم برای اینکه آراء مردم حفظ بشود، هم برای اینکه آنهایی که صالح هستند، بیایند به صحنه رقابت و آراء مردم هر چه هست، مورد احترام خواهد بود. دو انتخابات مهم هم پیش رو داریم، هم انتخابات مجلس شورای اسلامی و هم انتخابات مجلس خبرگان رهبری. هر دو مجلس بسیار مهم است. خبرگان از یک دیدگاه بسیار مهم است، مجلس شورای اسلامی از یک دیدگاه بسیار مهم است. باید شاهد یک انتخابات شکوهمند باشیم و شما باید در این زمینه یاری و کمک کنید، ان‌شاءالله امیدواریم وزارت اطلاعات وزارتی باشد که همواره در همه صحنه‌ها به نظام و مردم ما کمک کرده است، در ماه‌های آینده هم شاهد کمک وزارت اطلاعات در تمام صحنه‌ها برای دستیابی این نظام به اهداف مقدسش باشد؛ ان‌شاءالله.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

[1]. بحارالانوار؛ ج 78،ص 170.

[2]. سوره بقره، آیه 143.

[3]. سوره اسراء، آیه 70.

[4]. سوره بقره آیه 279.

[5]. سوره بقره، آیه 190.

[6]. سوره نساء، آیه 58.

92044
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.