مصاحبه در جریان بازدید از پروژه‌های صنعتی بندرانزلی

نقش مناطق آزاد در توسعه صادرات غیر نفتی/توسعه صادرات غیر نفتی از جمله اهدف دولت/اهمیت دریای خزر/اهمیت توسعه مناطق دریایی/تالاب انزلی/جاذبه‌ های گردشگری/محیط زیست/زباله‌ ها و فاضلاب‌ها/لایروبی تالاب‌ها

گزارشگر:
ساخت مجتمع تجاری کاسپین و همین‌طور توضیحاتی که داده شد درخصوص تهدیدات زیست محیطی که در سال‌های اخیر به ویژه برای تالاب انزلی و محیط زیست گیلان بیشتر شده است، بفرمایید که عزم دولت برای تسریع در پروژه‌های بزرگ اقتصادی در گیلان از جمله مجتمع بندری کاسپین و حل مشکلات زیست محیطی به ویژه برای تالاب انزلی چیست؟
رئیس جمهور:

بسم الله الرحمن الرحیم
البته سراسر استان گیلان از لحاظ اقتصادی، گردشگری و فرهنگی حائز اهمیت است. اما بندر انزلی ویژگی‌های خاص خودش را دارد و بسیار با اهمیت است.
از نظر اقتصادی منطقه آزاد می‌تواند به رونق اقتصاد در کل استان و کشور کمک کند و مخصوصاً باید مناطق آزاد ما به عنوان مراکز مهم صادراتی کشور باشند و امسال که سال رونق اقتصادی است، مناطق آزاد کشور باید در این زمینه پیشگام باشند و قدم‌های اولیه را بردارند. ما برای رونق اقتصادی، از سه اهدافی که دنبال می‌کنیم، یکی توسعه صادرات غیر نفتی است و این توسعه صادرات غیر نفتی از مناطق آزاد باید شروع شود و این تحرک را در قدم اول باید از مناطق آزاد ببینیم.
بندر هم برای صادرات و هم برای روابط اقتصادی با کشورهای همسایه نقش بسیار مهم و اساسی را دارد. و بندر کاسپین یکی از بنادر مهم دریای خزر، در سال‌های پیش رو خواهد بود. در این مکان ان‌شاءالله 22 اسکله تجهیز می‌شود، قدم‌های اولیه اش هم امیدواریم تا اوایل سال آینده برداشته شود تا ما بتوانیم چند اسکله را در سال آینده فعال ببینیم. اگر این اسکله‌ها فعال شوند، ما می‌توانیم از دریای خزر به عنوان یک مسیر بسیار خوب برای حمل و نقل کالا استفاده و بهره برداری کنیم.
خود دریای خزر فی نفسه بسیار مهم است. همین 5 کشوری که اطراف این دریاچه را محدود کرده‌اند، با نفوس و با قدرت اقتصادی که دارند، می‌تواند تجارت بین خود این کشورها حائز اهمیت باشد. بین ایران و ترکمنستان و همچنین قزاقستان، روسیه، آذربایجان، این 5 کشور خودشان کالاهای زیادی برای ترانزیت و حمل و نقل دارند. مخصوصاً اینکه اگر کالایی به اینجا برسد، راه آهن کشور اگر تا رشت و سپس از رشت تا انزلی فعال شود، وسیله‌ای خواهد بود که دریای خزر را از طریق این راه‌آهن به خلیج فارس و دریای عمان و سپس دریاهای آزاد وصل کنیم، که بسیار حائز اهمیت است. بنابراین یکی از بخش‌های بسیار مهم برای گیلان و مخصوصاً برای منطقه انزلی و همچنین منطقه آزاد، همین بندر کاسپین است که باید زودتر فعال شود و به بهره‌برداری برسد. دولت در این زمینه هر کمکی لازم باشد انجام می‌دهد، چرا که توسعه مناطق دریایی و اسکله‌ها می‌تواند بسیار به ما کمک کند، هم برای گردشگری می‌تواند کمک کند، هم در بخش اقتصادی برای حمل و نقل کالا می‌تواند کمک کند.
مسئله دومی ‌که در اینجا حائز اهمیت است تالاب انزلی است. یکی از میراث بسیار ارزشمند ما تالاب انزلی است. ما باید از این تالاب حفاظت و حراست کنیم. تالاب با جاذبه گردشگری خود، برای این منطقه بسیار حائز اهمیت است. میلیون‌ها نفر در طول سال از این تالاب و از استان گیلان بازدید می‌کنند. و یکی از جاذبه‌های بسیار مهم در کنار ده‌ها جاذبه‌ای که این استان دارد، تالاب انزلی است. این تالاب و خود دریای خزر را باید مراقبت کنیم چرا که، مسئله محیط زیست این استان، چه رودخانه، چه دریا، چه جنگل، چه صحرا، چه شالیزار‌ها بسیار مهم است. اگر ما محیط زیست را مورد توجه قرار ندهیم، نه تنها جاذبه‌های استان از بین می‌رود، بلکه حیات، سلامت و زندگی همه ما در معرض خطر خواهد بود.
یک مقدار در این مناطق که آب و هوا مرطوب است و در زمین زود به آب می‌رسید، برای برخی از امور سخت و مشکل است. از جمله مسئله زباله‌ها در اینجا ویژگی خاص خودش را دارد، و فاضلاب‌ها می‌تواند بسیار خطرناک باشد. در عین حال همه اینها با سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر است تا بتوانیم همه این مشکلات را رفع کنیم. البته تالاب یک سری مسائل و مشکلات ویژة خودش را دارد که باید برای آنها برنامه‌ریزی شود و کمک شود. رسوباتی که در این تالاب آمده است باید به یک نحوی لایروبی شود و به یک نحوی تخلیه شود.
مسائل حمل و نقلی که در تالاب استفاده می‌شود قایق‌هایی که رفت و آمد می‌کنند خیلی مهم است که محیط زیست را آلوده نکنند. همه نکاتی که از لحاظ زیست محیطی مهم است باید مد نظر قرار بگیرد.
ان‌شاءالله مسئله تالاب مورد توجه این استان، استاندار محترم و همه مسئولین استان، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی است و هم این موضوع را دنبال خواهند کرد. دولت این موضوع را به صورت ویژه دنبال می‌کند، برای اینکه ما بتوانیم قدم به قدم تالاب را به محیط زیبا و قشنگ گذشته‌اش برگردانیم. موفق باشید. 

92036
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.