مصاحبۀ زنده تلویزیونی با شبکه استانی خوزستان

سفر به سرزمین حماسه برای خلق حماسه‌ای دیگر / خوزستان نماد مقاومت / آزادی خرمشهر، شیرین‌ترین روز در دوران دفاع مقدس/ سفرها عمدتاً برای شنیدن/ ضرورت‌ها علت اصلی سفر / مشکلات زیست‌محیطی مسجد سلیمان / اشتغال مشکل سراسر کشور/ کشاورزی ـ آب و هوا ـ صنعت ـ گردشگری ـ اتصال به آب‌های آزاد/ بحث اشتغال/ طرح آلومینیوم و پتروشیمی/ گام کوچک دولت برای حل معضل بیکاری / جادة خطرناک ایذه و باغ ملک/ اهمیت گردشگری/ ملزومات گردشگری/ جاذبه‌های گردشگری باغ‌ملک/ مسئلة کشاورزی/ زیرکشت بردن اراضی/ سفر مقام معظم رهبری به خوزستان در سال 75/ طرح ضربتی دولت برای زیرکشت بردن 550 هزار هکتار از اراضی خوزستان و ایلام / ایجاد 300 هزار شغل با اجرای طرح زیرکشت بردن اراضی / آب شرب استان و شهرستان‌های آن / اعلام خرمشهر و آبادان به عنوان منطقه آزاد / صنعتی شدن دامپروری/ مسئلة تالاب‌ها در آغاجاری و شادگان / مشکلات زیست‌محیطی خوزستان و اعتبارات دولت / پس‌مانده‌های صنعتی / صنعتی شدن دامپروری/ سهم نفت برای مناطق نفت‌خیز / دزفول شهر مقاومت/ اشتغال و کشاورزی / ترویج فرهنگ کار / تبدیل کار به افتخاری بزرگ/ جاذبه‌های گردشگری و میراث‌فرهنگی در شوش/ پتروشیمی ماهشهر و اولویت‌ با جوانان بومی / حرکت و رونق پتروشیمی با لغو تحریم‌ها / اولویت نیروهای بومی در بحث اشتغال/ پیگیری سؤلات جامانده توسط استاندار/ جادة اهواز ـ اندیمشک / لحاظ 129 طرح عمرانی در بودجة سال 93 برای خوزستان / حضور بخشی از خوزستان، عراق، عربستان در یک اقلیم واحد / حلِ مسئلة ریزگردها با همکاری ایران، عراق و عربستان/ مشکلات سد گتوند / یادی از شهید علی هاشمی/ پیگیری طرح فاضلاب/ مشکلات شهرستان‌های تازه تأسیس/ مسائل و مشکلات جاده‌ای / منطقة‌ آزاد خرمشهر و آبادان / پاک‌سازی و لایروبی اروند/ مسائل بهداشتی و درمانی و بیمارستانی خوزستان / آب شرب اهواز / احیای کارون ـ آلودگی ها/ ـ سرشاخه‌های کارون / بررسی مباحث شیلات و تالاب‌ها در بخش محیط‌زیست/ تأمین منابع برخی از طرح‌ها از طریق فاینانس/ عملیاتی شدن طرح‌ها / ادای ادب و احترام به رزمندگان، جانبازان، شهیدان و... / کشور مدیون و مرهون ایثارگران

باشد.
رئیس‌جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم
من ابتدا لازم می‌دانم خدمت همه مردم عزیزکشورم به ویژه مردم عزیز خطة شهیدپرور و مقاوم استان خوزستان سلام عرض کنم.
من هم این عید سعید را، عید ولادت با سعادت پیامبر (ص) وامام صادق (ع) که در آستانة این عید بزرگ هستیم به ملت بزرگ ایران تبریک عرض می‌کنم و در آغاز لازم می‌دانم از صدا و سیمای استان به دلیل نقشی که این صدا وسیما در دوران دفاع مقدس داشت و در روزهای بسیار سخت صدا و سیمای استان اخبار و مسائل استان را منتشر می‌کرد و حتی رادیوی آبادان آن زمان – که در آبادان فقط رادیو بود – زیر موشک باران و گلوله‌های توپ و خمپاره مقاومت و ایستادگی کرد و نگذاشت صدای استان و مردم این دیار خاموش شود. من می‌خواهم سپاسگزاری و تشکر کنم و به همةشهیدانِ صدا و سیمای استان که در دفاع مقدس نقش بسیار بزرگی ایفا کردند و به سوی معبود شتافتند و به آمال و آرزویشان رسیدند، و همچنین به همة شهیدان این استان در دفاع مقدس و انقلاب اسلامی سلام و درود بفرستم و در برابر روح بلند و ملکوتی امام شهیدان تواضع و سلام کنم.


گزارشگر:
آقای دکتر شما چه در دورة انتخابات چه در سفر به استان‌ها، استان خوزستان را انتخاب کردید. البته این باعث افتخار ماست، اما چرا؟
رئیس‌جمهور:
سفر به خوزستان هم در دوران انتخابات و هم در
نخستین سفر استانی
مردم ما می‌دانند که انتخابات 24 خرداد از طرف مقام معظم رهبری از پیش به عنوان یک حماسة سیاسی اعلام شد و الحق مردم این حماسة سیاسی را آفریدند. به طور طبیعی در انتخاباتی که می‌خواهد حماسه باشد، باید به استانی سفر کرد که سرزمین حماسه‌ها باشد و در دولت تدبیر و امید هم باید سفرها را از استانی آغاز کرد که استان حماسه‌ها باشد. حماسه‌های بزرگ ملت ایران در دوران دفاع مقدس در این استان آفریده شد. این استان، استان مقاومت و ایستادگی است. در واقع، مشهدِ شهیدان ما از سراسر کشور است. من در روزهای اولیه جنگ به همین شهر اهواز آمدم؛ روزهایی که شهر خیلی خیلی خلوت بود و آدم از هر خیابانی که عبور می‌کرد، گلولة توپبه آنجا می‌خورد؛ یعنی نمی‌شد مصون بود، برای اینکه دشمن تقریباً تا پشت دیوارهای شهر اهواز آمده بود.این استان در دفاع مقدس سهم بسیار بالایی داشته و به تعبیر امام، دین خودش را ادا کرده است. به هر حال، خرمشهر، آبادان، سوسنگرد، هویزه، دزفول و بستان سمبل مقاومت دوران دفاع مقدس است.
خوزستان سرزمینی است که بخشی از آن اشغال و بخشی ویران شد، اما مردم با همت بلندشان ایستادگی و مقاومت کردند و دشمن را از این سرزمین راندند و اگر بگویم در دوران دفاع مقدس شیرین‌ترین روز برای مردم روز آزادی خرمشهر بود که مردم به‌جد چیزی شبه روز پیروزی انقلاب را جشن گرفتند، این سخن به گزاف نیست.
بنابراین این استان، استان بسیار مهم و بااهمیتی است. علاوه بر اینکه دولت و رئیس دستگاه اجرایی باید به بخش‌های مختلف کشور سر بزند و ببیند وضع اجرا چگونه است. البته استانداران، فرمانداران، مسئولین، نمایندگان محترم مجلس و وزرای محترم هستند و سر می‌زنند، اما رئیس دولت در این زمینه نمی‌تواند به طور کامل آسوده خاطر باشد. باید به دیدار مردم برود و بشنود. این سفرها بیشتر برای شنیدن است. ما دلمان می‌خواهد در این سفرها نظرها، طرح‌ها و حتی گله‌ها و انتقادات مردم را بشنویم. همة اینها برای ما زیباست.
رئیس جمهور هیچ شأنی جز نمایندگی ملت ندارد. آرا از آن مردم است. این انتخاب از سوی مردم است. بنابراین باید به محضر مردم شتافت، از مردم شنید، درس گرفت و از مردم و با نظرهای مردم راه را تصحیح کرد و با تشویق مردم دلگرم تر شد. این سرکشی یک سرکشی ضروری برای خود دولت و رئیس‌جمهور است.
بنابراین، لازم بود چند ماه پس از استقرار دولت برنامه‌های فوری اجرا شود و بعد از آن سفرها آغاز شود. البته سفر رئیس جمهور تنها در قالب دیدار با مردم استان یا دیدار استانی تنظیم نمی‌شود، بلکه هروقت که ضروری و لازم باشد و در هر جا که باشد. امیدواریم هیچ وقت برای کشور حادثة بدی پیش نیاید، ولی من به محض وقوع زلزله در استان بوشهر، تصمیم گرفتم و به این استان رفتم، زیرا آن حادثه تقاضا می‌کرد که من بروم و وضع مردم را ببینم و بر رسیدگی به آنها تأکید کنم. البته در آن سفر به عسلویه هم رفتم، زیرا آنجا هم ضروری بود. طرح‌های بسیار مهمی در آنجا در دست اجراست و لازم بود دستورها و تأکیدهای لازم در آنجا انجام گیرد. به هر دلیلی که ضروری و لازم باشد، رئیس جمهور، وزرا یا دولت سفر خواهند کرد.
البته در این سفرها بیشتر بنابر شنیدن وگوش دادن، دیدن طرح‌ها و نظارت بر آنهاست و البته اقداماتی هم که برای استان از قبل برنامه‌ریزی و پیش‌بینی شده باشد و بحث کرده باشیم، در سفرهای استانی اعلام خواهد شد.
من در این سفر بحث‌هایی که دربارة استان طی یکی دو هفته در دولت شده بود و بررسی شده بود، بخشی از آنها را اعلام کردم و بخشی هم در ضمن این مصاحبه ممکن است تأکید و تکرار شود.
 شهروندی از مسجدسلیمان:
آقای رئیس جمهور، امروز دغدغه اصلی مردم و جوانان مسجد سلیمان که روزی شهر اولین‌ها بوده و امروز آخرین است - بیکاری است، شهری که خود زمانی پذیرای جوانان جویای کار از سایر شهرها، استان‌ها و کشورها بود. برای این معضل و مشکل مردم و جوانان جویای کار مسجد سلیمان حضرت‌عالی و دولت تدبیر و امید چه تدبیری اندیشیده‌اید؟
 شهروندی از ایذه:
آقای رئیس جمهور جاده‌های ما خطرناک است. فکری برای ما بکنید.
رئیس‌جمهور:
من هم به مردم بسیار عزیز و خونگرم مسجدسلیمان و همچنین مردم ایذه و باغ ملک سلام عرض می‌کنم و از اینکه تماس گرفتند و نظرهایشان را بیان کردند، تشکر می‌کنم.
اینکه گفتند مسجد سلیمان اولین بوده، قبول است، اما اینکه گفتند امروز آخرین است، مقداری تردید دارم، ولی باید به معضلات مسجدسلیمان رسیدگی شود.
می‌دانید که مسجدسلیمان به دلیل مشکلاتی که در چاه‌ها و گنبدهای گازی به وجود آمده، دچار برخی مشکلات زیست محیطی است که سلامت مردم را تهدید و متأثر کرده است. باید برای آنها برنامه‌ریزی و فکری شود.
این عزیز بزرگواری که تماس گرفتند، از اشتغال صحبت کردند. البته اشتغال موضوع عامی است و سراسر کشور با این مشکل مواجه است.
گزارشگر:
آقای دکتر یکی از مشکلات اصلی استان خوزستان اشتغال است که همان‌طوری که شما در صحبت‌هایتان اشاره کردید، کشاورزی و دامپروری می‌تواند این معضل را تا حد زیادی حل کند. نظر شما در این مورد چیست؟
رئیس‌جمهور:
خوزستان سرزمین فرصت‌ها
اینجا سرزمین انواع فرصت‌هاست.
گزارشگر:
ما بیش از صد محصول کشاورزی در استان خوزستان داریم.
رئیس‌جمهور:
کشاورزی اعم از زراعت، باغ‌ها و دامداری یک بخش مسئله است. در زمینة کل کشاورزی به معنی عام کلمه در اینجا فرصت‌های عظیمی از نظر آب، هوا و منابع آبی وجود دارد و این تعبیر که این استان زرخیز است، درست است. همچنین از لحاظ صنعت و گردشگری این استان جاذبه‌های فراوانی دارد. بعد هم استانی است که رودخانه‌های خروشان و بندرگاه‌های متعددی دارد و همین‌طور به آب‌های آزاد متصل است.به هر حال، فرصت‌های فراوانی دارد.
به هر حال، اصل مسئلة اشتغال مشکلی است که سراسر کشور به آن دچار است. یکی از برنامه‌های اصلی دولت در بخش اقتصاد بحث اشتغال است. اشتغال اساساً در کنار توسعه به وجود می‌آید. ما باید توسعة اقتصادی را انجام دهیم تا در کنار آن اشتغال به وجود بیاید.
دولت طبق آمار کشور یک قدم کوچک برداشته است؛ یعنی آمار به ما می‌گوید که در کل بحث بیکاری ما مقداری کاهش را مشاهده می‌کنیم. نه اینکه ما مسئلة اشتغال را حل کرده باشیم. وقتی مرکز آمار 1/2 را به عنوان کاهش بیکاری و رشد اشتغال اعلام می‌کند، قابل ملاحظه است. این دولت تازه به مرز پنج ماه رسیده و قدم‌هایی را در این زمینه برداشته که البته برای خود مسجد سلیمان طرح‌هایی از جمله آلومینیوم و پتروشیمی وجود دارد که دولت باید برای تکمیل این طرح‌ها اقدام کند و این برای سرعت اشتغال در این شهرستان مؤثر خواهد بود.
در زمینة ایذه و باغ ملک بحث جادة خطرناک را گفتند. ما با وزارت مسکن و شهرسازی در این زمینه بحث کردیم. تقریباً بخش‌های خطرناک جاده‌ای این استان مورد بررسی قرار گرفته است. همین امروز هم آقای وزیر از نظر آمارو ارقام گزارش کوتاهی علاوه بر گزارش قبلی به من داده‌اند که ما چقدر اعتبار نیاز داریم تا مشکلات جاده‌ای را - که همة آنها مشخص شده که کجاهاست، چند کیلومتر است و چقدر اعتبار می‌‌خواهد- برطرف کنیم. بخشی از مشکلات در اعتبارات سال آینده پیش‌بینی شده است. مطابق گزارشی که وزیر به من داد، 60 میلیارد تومان برای سال آینده برای بحث‌های جاده‌های پیش‌بینی شده که در همان بخش‌های خطرناک هزینه می‌شود، اما این برای حل مسئله کافی نیست. ما اگر بخواهیم قدم جدی‌تری برداریم، باید ببینیم منابع دیگری داریم که سرعت بدهیم یا نه؛ اما دولت هم متوجه این مشکل است و هم برای رفع این مشکل برنامه دارد. البته در زمینة راه‌سازی اگر باز هم سؤال و فرصت بود، من توضیح بیشتری می‌دهم.
گزارشگر:
چون استان خوزستان استان پرترددی است و جاده‌های ترانزیتی دارد و رانندگان بسیاری وارد این استان می‌شوند، حفظ جان آنها همیشه برای ما مهم است.
 شهروندی از باغ ملک:
بفرمایید مشخصاً در زمینة گردشگری، توسعة صنعت توریست و احیای بخش کشاورزی که قطعاً موجب انقلابی در قضیة اشتغال و درآمد پایدار و رونق فضای کسب و کار خواهد شد، چه برنامه‌ای در پیش است و ره‌آورد و ارمغان این سفر پربرکت برای شهرستان باغ ملک چه خواهد بود؟
گزارشگر:
آقای دکتر آیا شما تا به حال به مال آقا در باغ ملک رفته‌اید؟ منطقه‌ای بسیار زیبا و دیدنی است و از جاذبه‌های گردشگری استان خوزستان است همین طور امامزاده عبدالله.
رئیس‌جمهور:
تازگی نرفته‌ام، ولی در زمان جنگ گاهی رفت و آمد ما از آن مسیر بود. البته آن موقع جادة خاکی‌ای داشت.
گزارشگر:
شما به کوهنوردی علاقه دارید؟
رئیس‌جمهور:
بله، علاقه‌مندم. امیدوارم فرصتی پیش بیاید. اینجا هم بتوانیم از آن فضا استفاده کنیم. این عزیزی که مسائل را مطرح کردند، دو نکتة بسیار مهم را مورد توجه قرار داده بودند؛ یکی مسئلة گردشگری بود که واقعاً یکی از فرصت‌های بسیار مهم برای کشور ماست. هم برای اشتغال هم برای ارتباط فرهنگی با دنیا و هم برای ارتباط فرهنگی در داخل و برای بخش‌های مختلف کشور. چون ما وقتی بحث گردشگری می‌کنیم، نباید فقط به فکر گردشگر خارجی باشیم. در داخل هم ما فرصت‌های بسیار زیادی برای بحث گردشگری داریم.
گردشگری یکی از راه‌هایی است که بخشی از موضوع بیکاری را به سرعت حل خواهد کرد و باعث تقویت اقتصاد خواهد شد. در گردشگری چند کار باید انجام بگیرد؛ اولاً دولت باید زمینه‌های گردشگری را آماده کند که بخشی از آن جاده، بخشی خط آهن، بخشی فرودگاه‌ها و پرواز هواپیماها، هتل‌داری و... است که باید زیربناهایی را آماده کنیم که بخشی از اینها را باید دولت سرمایه‌گذاری کند و برای بخشی از آن هم باید بخش خصوصی را تشویق کنیم.
عمدتاً در بخش گردشگری مردم و بخش خصوصی باید برای ساخت محلی که گردشگران می‌خواهند در آنجا استراحت کنند و انواع امکانات و هتل‌هایی که مورد نیاز است. البته دولت بخش‌های زیرساخت آن را به عهده می‌گیرد، اما بخش خصوصی باید برای گردشگری داخلی و خارجی در این زمینه فعال شود. الان از کشورهای همسایه گردشگرهای ما عمدتاً زیارتی یا تجارتی هستند که باید گردشگرِ سیاحتی و سلامت را تقویت کنیم.
یکی از مناطقی که جاذبة این کار را دارد، همین منطقة باغ ملک است. البته کل خوزستان زمینه‌ها و جاذبه‌های بسیار فراوانی دارد. در گذشته هم این طور بوده است. به هر حال خوزستان جاذبه‌های فراوانی داشته و به همین دلیل هم گردشگر داخلی و هم گردشگر خارجی داشته است.
موضوع دومی که مطرح کردند، بحث بسیار مهم کشاورزی است. دولت در این سفر مصمم است گام بسیار بلندی را بردارد. من این را به مردم قول دادم. قبل از آن ما در تهران و دولت بحث کردیم.
در سفر مقام معظم رهبری حدود هفده سال قبل یعنی سال 1375 تصمیمی گرفته شد برای اینکه بخش بزرگی از زمین حاصلخیز این استان آمادة کشت و کشاورزی شود. البته دولت‌های قبل برای این کار قدم‌های بسیار خوبی برداشته‌اند. هم طرح مطالعاتی و هم قدم‌هایی را در ساختن سدها و اجرای کانال‌ها در فاز یک و دو برداشته‌اند، اما برای رسیدن به مقصد نهایی راه درازی در پیش است.اگر بخواهیم به بودجة سنواتی اتکا کنیم، این هفده سال که گذشته، هفده سال دیگر هم باید بگذرد و آخر هم معلوم نیست که ما به ثمر برسیم.
مردم بزرگوار ما توجه داشته باشند که در زمینة اصل مسئلة آب در دولت‌های قبل سرمایه‌گذاری خوبی شده و سدهایی ایجاد شده، بخشی از کانال‌ها احداث شده و از این طرف زمین حاصلخیزی در استان وجود دارد که باید زهکشی‌های لازم روی آن انجام شود تا آمادة کشاورزی شود. برای این کار یا باید این تدریج را دنبال کنیم و شاید دو دهه‌ای منتظر بمانیم یا باید اقدام ضربتی‌ای را انجام بدهیم. دولت تصمیم گرفته اقدامی ضربتی در این زمینه انجام دهد. برای اینکه این طرح کامل و نهایی شود، طرح دولت طرح سه ساله‌ای است تا 550 هزار هکتار زیر کشت قرار بگیرد و این قدم بسیار بلندی است. ان‌شاءالله در دولت یازدهم این کار انجام خواهد گرفت. برنامة ما برنامة سه ساله‌ای است. ما تقریباً اعتبارات لازم را برای این طرح بزرگ آماده خواهیم کرد. وزیر محترم جهاد کشاورزی هم قول داده که اگر این اعتبار تأمین شود، هم وزیر جهاد هم وزیر نیرو هر دو – چون هر دوی آنها باید در این زمینه اقدام کنند - قول لازم را داده‌اند که ظرف سه سال این طرح اجرایی شود. البته این طرح می‌تواند مرحله به مرحله اجرایی و عملیاتی شود. ان‌شاءالله کل این طرح (550 هزار هکتار در استان خوزستان و بخشی هم دراستان ایلام) برای کشت آماده می‌شود و دولت این قدم بزرگ را برمی‌دارد. پیش‌بینی این است که با اجرای این طرح بزرگ 300 هزار اشتغال مستقیم و غیرمستقیم به وجود بیاید که هم به بحث اشتغال و هم کشاورزی کمک بزرگی می‌شود و هم اساساً استان حیات جدیدی پیدا می‌کند. محصولات کشاورزی، بحث خوداتکایی، بی‌نیازی از خارج و این قدمی است که دولت به حول و قوة الهی و با کمک مردم و کشاورزان بر خواهد داشت.
 شهروندی از هفت گرد:
- به علت کمبود اشتغال در منطقة هفت گرد بسیاری از جوانان این منطقه به محض یافتن فرصت از این مکان مهاجرت می‌کنند. شما برای پایان دادن به این مهاجرت‌های بی‌رویه چه تدبیری اندیشیده‌اید؟
 شهروندی از اندیکا:
اینجانب به نمایندگی از شهرستان شهیدپرور اندیکا، مهم‌ترین مسائلی را که در توسعه و آبادانی این شهرستان وجود دارد، به سمع و نظر جناب‌عالی می‌رسانم. در وهلة اول برنامة دولت محترم تدبیر و امید در خصوص توسعة پایدار آب شرب شهرستان اندیکا که بین دو سد عظیم مسجدسلیمان و سد شهید عباس‌پور قرار دارد، چیست؟ در وهلة دوم، برنامة دولت تدبیر و امید در خصوص تغییر و توسعة دامپروری سنتی به صنعتی با توجه به داشتن پتانسیل و قابلیت‌های لازم در شهرستان چیست؟
 شهروندی از هندیجان:
رواق منظر چشم من آشیانة توست
کرم نما و فرود آ که خانه خانة توست
خواستة بسیار مهم و دیرینة مردم هندیجان این است که بندر هندیجان با قدمت چندهزار ساله‌ای که دارد، به منطقةآزاد تجاری تبدیل شود. همانند شهرستان‌های آبادان و خرمشهر مردم هندیجان هم این خواسته و آرزوی همیشگی را دارند. ان‌شاءالله دولت تدبیر و امید که ما می‌دانیم به مناطق محروم توجه ویژه‌ای دارد با دستور و تأکید ریاست محترم جمهوری این خواسته و آرزوی مردم جنبة عملی پیدا می‌کند.
 شهروندی از شادگان:
جناب آقای رئیس جمهور مسائل شهرستان شادگان بسیار و قابل شمارش نیستند و من نمی‌خواهم وقت شما را بگیرم، لذا مشکلات و خواسته‌ها را فهرست وارعرض می‌کنم:
1. نداشتن آب شرب؛
2. معضل تالاب شادگان؛
3. نبودنِ اتوبان برای شهرستان شادگان؛
4. فعال کردن بندر تجاری شادگان؛
5. آب شرب شادگان؛
6. معضل بیکاری جوانان تمام پدران این شهرستان زحمت کشیده‌اند و بچه‌های آنها با مدارک عالی فعلاً در خانه بیکار و منتظر رحمت جمهوری اسلامی‌اند.
 شهروندی از آغاجاری:
برای اشتغال مردم آغاجاری چه فکری کرده‌اید و در کنار هزینه‌های استخراج نفت، چه مزیتی باید نصیب ما بچه‌های آغاجاری شود؟
رئیس‌جمهور:
برخی از مباحثی که مردم عزیز مطرح کردند، مربوط به بحث آب شرب بود. طرح عمومی برای آب شرب کل استان وجود دارد. در دولت‌های گذشته قدم‌های خوبی در این زمینه برداشته شده است. در این طول این پنج ماه هم برای تکمیل طرح‌هایی که قبلاً در این زمینه بوده، تلاش و کوشش زیادی شده است که طرح قدیر جزء آنهاست و پروژة مهمی به حساب می‌آید. ان‌شاءالله در بحث آب شرب قولی که امروز وزیر نیرو در جلسة کارآفرینان دادند، این بود که آب شرب اهواز تا پایان هفتة آینده ان‌شاءالله در اختیار مردم قرار می‌گیرد و تلاش ما این بود که در همین هفته بتواند به ثمر برسد، ولی امکان‌پذیر نشد.
به هر حال، در زمان کوتاهی که امیدواریم تا پایان هفتة دیگر باشد،مشکل آب شرب اهواز حل شود. آب شرب بقیة شهرستان‌ها هم همه در دستور کار است و ما طبق برنامه آنها را پیش خواهیم برد. مقداری در بودجة سال آینده پیش‌بینی شده که البته برخی از شهرستان‌ها تا پایان سال آینده به ثمر خواهد رسید و طرح‌ها نهایی خواهد شد و برخی هم ممکن است برای سال بعد بماند و ادامه پیدا کند. بنابراین، موضوع آب شرب حق مردم و جزء نیازهای اولیه است و دولت آن را به جد دنبال خواهد کرد. اصلاً موضوع آب جزو اولویت‌های دولت است.
گزارشگر:
آقای دکتر البته این عیدی بزرگی برای مردم اهواز و خوزستان است، اما آیا به نظر شما با توجه به مشکلاتی که آب اهواز در چند سال اخیر داشته، عملی است که ظرف یک هفته این مشکل حل شود؟
رئیس‌جمهور:
این آبی که از سد کرخه می‌آید، ان‌شاءالله متصل می‌شود و طبق قولی که مسئولین وزارت نیرو داده‌اند تا پایان هفتة آینده این مشکل حل خواهد شد.
در زمینة دامپروری و صنعتی شدن اساساً این طرح برای سراسر کشور وجود دارد. آن جاهایی که دولت باید هدایت و کمک کند، [این کار را انجا بدهد] و جاهایی که دولت باید اعتبار لازم را در اختیار قرار بدهد، [این اعتبارات را اختصاص بدهد]. نسبت به منطقة آزاد قدمی که در این سفر برداشته شد، این بود که کل آبادان و خرمشهر جزو منطقة آزاد اروند شد و بنابراین، این قدم بزرگ برداشته شد.ان‌شاءالله امیدواریم برای رونق کل استان آبادان و خرمشهر بسیار مؤثر باشد. برای منطقة آزاد تقاضاهای زیادی در کشور وجود دارد که باید به جای خود بررسی و کارشناسی شود و ان‌شاءالله هر کجا در چارچوب سیاست‌های ما بگنجد، به خواست مردم پاسخ خواهیم داد.
اما دربارةآغاجاری و شادگان، تالاب‌ها چیزی است که دنبال می‌کنیم. ما در کشور این مشکل را داریم و شاید ریشة این مشکل غیراز خشکسالی، این باشد که حقآبة این تالاب‌ها مد نظر نبوده و ما باید حقآبة همة تالاب‌ها را به رسمیت بشناسیم و آن را دنبال خواهیمکرد.
گزارشگر:
علاوه بر این، در تالاب بین‌المللی شادگان متأسفانه،پس‌ماندهای صنعتی وارد تالاب می‌شود و این حیات گونه‌های گیاهی و جانوری را تهدید می‌کند و این مردم شادگان را به عنوان سرمایه‌ای بزرگ برای کشور عزیزمان ایران و یک جاذبة گردشگری بسیار بزرگ برای خوزستان نگران کرده است.
رئیس‌جمهور:
اصولاً بحث زیست محیطی مشکل بزرگی است که در کشور وجود دارد و در خوزستان هم هست. این مشکل زیست محیطی را الان در آب کارون هم داریم مشاهده می‌کنیم که طرح فاضلاب‌هایی که مدنظر است، از جمله طرح فاضلاب شهر اهواز که با صحبتی که شده و اعتباراتی که تأمین خواهد شد، ان‌شاءالله سال آینده فاضلاب اهواز و تصفیه‌خانة آن نهایی خواهد شد. مقداری اعتبار ارزی و ریالی می‌خواهند که بحث شده و ان‌شاءالله در سال آینده آنها را تأمین خواهیم کرد. در خیلی جاهای دیگر این کار باید انجام بگیرد.
در بحث پس‌ماندهای صنعتی، باید همة صنایع ما به این مسئله توجه کنند. بدون بحث محیط زیست ما اصلاً نمی‌توانیم توسعةپایدار داشته باشیم و این را باید مدنظر قرار دهیم. بحث تالاب شادگان که در کنارش پرورش ماهی، آبزیان، اشتغال و گردشگری هست و اساساً از نظر اکوسیستم بسیار مهم است و جزو مواردی بسیار مهمی است که ما در بحث زیست محیطی و تالاب‌ها آن را دنبال خواهیم کرد.
گزارشگر:
یک نکته که در صحبت‌های مردم اندیکا به آن اشاره شد، مسئلة دامپروری در استان خوزستان است.
رئیس‌جمهور:
اینکه گفتند دامپروری باید صنعتی شود، من اشاره کردم که دولت اساساً در این زمینه هم تشویق‌ها و راهنمایی‌های لازم را انجام خواهد داد و هم اعتبارات و تسهیلات لازم را برای تبدیل دامپروری سنتی به صنعتی در اختیار مردم قرار می‌دهد.
البته در مسئلة آغاجاری هم که بحث نفت را مطرح کردند، به هر حال سهم نفت برای مناطق نفت خیز را قانون مشخص کرده و ما هم به آن توجه می‌کنیم و بررسی هم خواهیم کرد. اگر لایحه‌ای لازم باشد، تقدیم مجلس می‌کنیم، چون اینها قانون می‌خواهد و ما این را دنبال می‌کنیم.
گزارشگر:
اگر سهم بیشتری نیست، کمتر هم نیست.
رئیس‌جمهور:
ان‌شاءالله امیدوارم بیشتر باشد.
 شهروندی از دزفول:
جناب آقای دکتر روحانی! به عنوان شهروند دزفولی از پایگاه مقاومت ایران اسلامی نکاتی را تقدیم حضورتان می‌کنم که دغدغه‌های غالب مردم شریف و شهیدپرور دزفول است. با عنایت به اینکه دزفول قطب کشاورزی استان خوزستان است، کشاورزان اینخطه دغدغه‌ها و نگرانی‌های فراوانی دارند. همچنین در بحث اشتغال با توجه به بالا بودن نرخ بیکاری در بین جوانان این خطه که متأسفانه، نبود کارخانه و فضاهای اشتغال‌زا در بخش‌ها و عرصه‌های مختلف موجب شده تا بیکاران و تحصیل کردگان متعدد دانشگاهی که فعلاً بیکار و دچار رنج هستند، در واقع دغدغة خاطر خانواده‌ها و شهروندان دزفولی شده است. همچنین نبود یک فرودگاه مستقل برای پوشش دادن پروازهای متعدد و تعیین مرز هوایی دزفول، پروژه‌های نیمه تمام فراوانی که 25 پروژه با پیشرفت فیزیکی 80 درصد متأسفانه منتظر اعتبارات دولتی و عمرانی هستند و در بخش‌های درمان و سلامت هم باید عنایت‌های ویژه شود که امیدوار هستیم که ان‌شاءالله عنایت دولت تدبیر و امید را به دنبال داشته باشد.
امیدوارم که حضرت‌عالی و دولت محترم تدبیر و امید ناقل خبرهای خوش برای ایران اسلامی و ان‌شاءالله خوزستان عزیز و دزفول شریف باشید.
 شهروندی از اندیمشک:
آزادراه اندیمشک - اهواز چه موقع آماده و تکمیل می‌شود؟
 شهروندی از شوش:
باسلام خدمت رئیس‌جمهور. میراث فرهنگی و دینی این منطقه در سطح بین‌المللی دارای اهمیت فراوانی است. لطفاً بفرمایید برای حفظ و حراست از این میراث چه برنامه‌هایی را در نظر دارید؟
 شهروندی از ماهشهر:
از طرف مردم سلحشور ماهشهر صمیمی‌ترین و گرم‌ترین سلام‌ها را خدمت حضرت‌عالی دارم و امیدوارم که حضور شما باعث خیر و برکت در استان زرخیز خوزستان باشد. مطمئناً با توجه به وجود صنایع عظیم پتروشیمی در منطقة ماهشهر، شنیده‌اید که این منطقه را به نام قطب اقتصادی ایران می‌شناسند، ولی باید بگویم که با وجود همین قطب اقتصادی که ما در آن قرار داریم، متأسفانه حدود 21 درصد بیکاری را حداقل در سرشماری سال 1390 داشته‌ایم.
مهم‌ترین معضل منطقة ما معضل بیکاری است. همان‌طور که اطلاع کافی دارید، بیست شرکت پتروشیمی فعال در منطقة ما وجود دارد، ولی دریغ از یک مدیرعامل بومی. این بهترین دلیل است برای این است که درصد بیکاری روزبه‌روز در منطقة ما بیشتر می‌شود. یک مدیرعامل غیربومی دغدغه‌ای برای بچه‌های بومی ندارد. در به کارگیری افراد بومی در پروژه‌های مختلف متأسفانه، بیشترین ظلم را بچه‌های این خطه دیده‌اند. همین الان که افتخار هم صحبتی با شما بزرگوار را داریم، باید بگویم که پدر بزرگوار، در شهر ماهشهر سه چهار پروژة عظیم در حال راه‌اندازی است، ولی متأسفانه کمترین نفرهایی را که از این پروژه‌ها ما پیگیری می‌کنیم، بومی نیستند.
امیدواریم که تدبیر شما که ان‌شاءالله کلید این مشکل را هم با خود دارید، سبب شود که جوانان کمتری بیکار باشند و بیشترین بچه‌های بومی را ما حداقل در صنایع پتروشیمی ببینیم.
 شهروندی از امیدیه:
برای مقابله با آلودگی زیست محیطی و اشتغال افراد بومی در شهرستان ما یا استان چه طرح و برنامه‌ای دارید؟
رئیس‌جمهور:
از صدا و سیما خیلی متشکرم که این امکان را فراهم کرد که در این سفر که فرصت نبود ما خدمت مردم عزیز در شهرستان‌های مختلف برسیم، لااقل از طریق تماس‌های تلفنی یا تصویری [ارتباط با مردم برقرار شد] و بخش کوچکی جبران گردید و باعث شد که بنده هم صدای مردم را بشنوم و هم آنچه مورد نظر و خواست مردم است [بدانم].
درست گفتند، دزفول واقعاً شهر مقاومت است و جزو آن شهرهایی است که در طول هشت سال دفاع مقدس من به دلیل مسئولیتی که در دفاع مقدس داشتم، اگر بگویم ده‌ها بار به دزفول رفته‌ام، شاید اغراق نکرده باشیم. استان، دزفول و همین‌طور مناطق جنگی را که بیشتر در دوران دفاع مقدس رفت و آمد داشتیم، کاملاً می‌شناسم. ماهشهر جزو شهرهایی است که حداقل دو ماه تابستان در یکی از سال‌های دفاع مقدس به دلایلی در آنجا حضور داشتم.
دربارة دزفول آنچه مطرح کردند، بحث اشتغال و کشاورزی بود. در بحث اشتغال به طور کلی باید کارآفرینان وارد عمل شوند. من باید نکته‌ای را در بحث اشتغال بگویم که اول باید فرهنگ کار در بین مردم ما زنده شود. به طوری که هیچ کس هیچ کاری را ننگ نداند. هر شغلی که برای خدمت به مردم و توسعة این کشور باشد، افتخار و شریف است. [ما در کشور می‌بینیم که هم بیکاری هست و هم بخش بزرگی از اشتغال ما در اختیار برادران همسایة ما از کشور افغانستان است و شما می‌دانید عزیزانی که از افغانستان به این کشور آمده‌اند و دارند کار و تلاش می‌کنند، چیزی بالای صد هزار نفر کارهای بسیار ارزشمند ساختمانی را [انجام می‌دهند] و متخصص شده‌اند و در کشور ما و خود افغانستان دارند فعالیت می‌کنند.
ما باید اول کار را به افتخار بزرگ تبدیل کنیم. هر کار سازنده‌ای برای این کشور افتخار است. بخشی از معضل اشتغال با این فرهنگ باید حل شود و برای بخش دیگر هم مردم باید سرمایه‌گذاری کنند. البته دولت هم وظایفی دارد و باید زیربناها را تسهیل کند. ما الان بخش‌هایی از زیربناهای داخلی و بخشی از روابط خارجی را برای بهتر فعال شدن بخش اقتصادی کشورمان آماده می‌کنیم و در این زمینه دولت نه تنها برای دزفول و استان خوزستان، بلکه برای کل کشور موضوع اشتغال موضوع اصلی در برنامة دولت است.
در بحث کشاورزی من توضیح دادم که قدمی بسیار جدی‌ای برای کل استان است.
گزارشگر:
آقای دکتر! دزفول دومین پایانة صدور گل در کشورماست و باغ‌های مرکبات آن سفره‌های ایرانی را در سراسر ایران رنگین می‌کند و خود این می‌تواند یک ارزش باشد. اگر جوان‌های ما کار کردن در باغ‌ها و صدور گل را برای خودشان کار مقدسی بدانند، این می‌تواند به دزفول رونق دهد.
رئیس‌جمهور:
هم گلی که شما می‌گویید و هم کل صیفی‌جاتی که از این منطقه می‌آمد و همة نوبرها از دزفول می‌آید و بسیاری از سبزیجات در فصلی که در خیلی از جاهای کشور محصولی به دست نمی‌آید، در این منطقه به دست می‌آید. مردم باید در زمینه‌های مختلف حضور پیدا کنند و فعال شوند و دولت هم باید به آنها کمک کند.
مسئلة گردشگری و میراث در شوش جاذبة بسیار بالایی دارد. مقبرة دانیال نبی، آثار باستانی فراوان و همین‌طور موزة بزرگی در این منطقه وجود دارد. حتماً در زمینة گردشگری تلاش خواهیم کرد. من به معاونت رئیس جمهور دراین زمنیه هم برای احیا و حفاظت این آثار و هم برای کل مسئلة گردشگری در ایران تأکید مکرر کردم که تقریباً حیات این بخش‌هایی که وجود دارد، می‌تواند جاذبه‌های متعددی را برای گردشگری به وجود بیاورد.
موضوع دیگر، بحث پتروشیمی ماهشهر و اشتغال جوانان بومی بود. این موضوع در برخی از جلساتی که دیروز و امروز با مردم داشتم، مطرح شد. ما در فرصت برابر – من این را قبلاً به دولت گفته‌ام و الان هم تأکید می‌کنم - در همة استان‌ها باید به مردم بومی اولویت بدهیم. اولاً باید تبعیض به طور کامل در این کشور برداشته شود؛ هم تبعیض قومیتی اگر وجود دارد و هم تبعیض جنسیتی بین مرد و زن. ما باید فرصت برابر ایجاد کنیم تا همه بتوانند مشغول کار شوند و ما از همة نیروها استفاده کنیم. الناس کمعادن ذهب و الفزه، مردم معدن‌های الماس، طلا و نقرة ما هستند. استعدادهای فراوانی در این کشور وجود دارد.
این حرف به حق است. البته می‌دانید که با قدم‌هایی که الان در سیاست خارجی برداشته‌ایم،در چند روز آینده در اولین بخش رفع تحریم،پتروشیمی حرکت و جهش بسیار بزرگی خواهد کرد. به هر حال، این تحریم زنجیره‌هایی بوده که از طرف دیگران و دشمنان روی اقتصاد ما کشیده شده است. ما باید این زنجیره‌ها را یکی یکی پاره کنیم و اقتصادمان را آزاد کنیم. اولین قدم در پتروشیمی، کشتیرانی، بیمه و خودروسازی است و می‌دانید که تحریم همة اینها تا چند روز دیگر برداشته می‌شود. بنابراین، پتروشیمی جان تازه‌ای خواهد گرفت و حرف این هموطن عزیز ما در ماهشهر کاملاً درست است. ما باید برای اشتغال نیروهای بومی اولویت بدهیم و من امروز گفتم یکی از تبعیض‌های روا این است که در صورت شرایط برابر، نیروهای محلی و بومی اولویت دارند و این تبعیض قابل قبول است و این در واقع، عین عدالت است و تبعیض نیست و جوانان ما باید به مهارت‌های فنی خود بیفزایند و خودشان را آماده کنند.
 شهروندی از بهبهان:
جناب آقای رئیس جمهور! پروژه‌های نیمه تمامی در شهر ما وجود دارد که به زعم ما با راه‌اندازی این پروژه‌ها می‌توانیم بسیاری از مشکلات منطقه را حل کنیم و باعث شکوفایی اقتصاد ملی کشور شویم و همچنین سهم بسیار زیادی را در اشتغالزایی جوانان ایفا کنیم که اعم آن را خدمتتان عرض می‌کنم:
چهار بانده نمودن جادة بهبهان –رامهرمز؛
تکمیل بیمارستان حضرت ولی عصر بهبهان؛
راه‌اندازی فاز دوم پالایشگاه گاز بید بلند بهبهان؛
تکمیل سد آریوبرزن؛
تکمیل و راه‌اندازی نیروگاه هزار مگاواتی بهبهان؛
راه‌اندازی فرودگاه قدیم بهبهان.
امیدواریم که ان‌شاءالله مردم شریف بهبهان و همچنین مردم منطقه و استان‌های همجوار امشب خبرهای خوشحال‌کننده‌ای را از زبان جناب‌عالی بشنوند.
 شهروندی از رامهرمز:
برای حل مشکلات معیشتی و اشتغال مردم و جوانان رامهرمز چه ایده‌ای دارید و چگونه می‌توانید مردم را کمک کنید؟
ضمناً مشکل حادی در شهر ما وجود دارد که حدود 70 سال است که چهار هزار نفر از مردم گریبان گیر آن هستند و آن مشکل عرصة اراضی قسمتی از بخش یک رامهرمز است که خواهش می‌کنیم به وسیلة وزیر دادگستری دستور پیگیری بفرمایید.
کارخانةسیمان استان خوزستان هم در هجده کیلومتری ما قرار دارد و با توجه به اینکه آب، برق، گاز، معدن و همة هزینه‌های آن متوجه ماست و راه آن هم در شهر رامهرمز است، ولی متأسفانه سال‌هاست که عوارضی به این شهرستان نمی‌دهند. خواهش می‌کنم از طریق استانداری پیگیری شود.
 از شهروندان رامشیر:
برای حل و فصل مشکلات کشاورزی استان خوزستان به خصوص شهرستان رامشیر چه برنامه‌ای دارید؟
 شهروندی از شوشتر:
بنده از شهرستان شوشتر، شهردارالمؤمنین و معروف به پایتخت سازه‌های آبی دنیا، شهر علم و اجتهاد، اولین شهر دنیا که نیروی برق را از آب گرفته است، تماس می‌گیرم.
حضرت‌عالی پیش از این حل مشکلات استان را در سخنان خود فرموده‌اید، اما سؤال و درخواست عموم مردم شهرستان شوشتر از رئیس جمهور این است:
دستور پایدار نمودن اعتبار برای رفع نواقص پل افتتاح شدة علامه سید نعمت‌الله جزایری که تلفات جانیو مالی داشته است؛
- دستور رفع خرابی‌های ناشی از اجرای پروژة فاضلاب شهر شوشتر و درخواست اکید و عاجزانة مردم شهید پرور شهرستان شوشتر برای روکش آسفالت منطقه؛
- کارگران محترم شرکت کشت و صنعت کارون از حضرت‌عالی تقاضای عاجزانه دارند که رسیدگی ویژه‌ای در خصوص حقوق، پرداخت، مزایا و به کارگیری همشهریان محترم داشته باشید.
 شهروندی از گتوند:
چه راهکاری برای حل مشکلات زیست محیطی ناشی از سد گتوند دارید؟
 شهروندی از دشت‌آزادگان:
با توجه به زیرساخت‌های موجود در منطقة دشت آزادگان و وجود بازارچه مرزی چزابه و صادرات روزانه بیش ششصد یا شاید بیشتر تریلی و کامیون‌های مختلف به کشور همسایه عراق و همچنین منابع موجود، می‌خواستم بدانم اولاً با توجه به رویکرد دولت محترم تدبیر و امید به توسعة مناطق آزاد تجاری کشور،آیا منطقة دشت آزادگان را به عنوان منطقةآزاد تجاری اعلام خواهید فرمود.
دوم با توجه به وجود زیرساخت‌های نفتی در منطقه، دغدغة مردم و خواستة آنها را به عنوان سؤال خدمت شما مطرح می‌کنم که خواستار احداث کارخانةپتروشیمی هستیم.
رئیس‌جمهور:
اولاً من این نکته را بگویم اگر برخی از سؤالات مطرح شد و فرصت نبود که پاسخ بدهم، معنی آن این نیست که مغفول مانده است. همة مواردی که مردم مطرح کردند، به آقای استاندار دستور خواهم داد که همة آنها را دنبال و پیگیری کند و کارهایی را که در استان قابل حل و فصل است، حل و فصل کند و آنچه باید به تهران منتقل شود، منتقل کند. اگر لازم شد، حتی ما می‌توانیم یک جلسه هیئت دولت را در آینده به بحث خوزستان اختصاص دهیم تا مسائلی را که اینجا مطرح بوده، در هیئت دولت مورد بررسی قرار دهیم.
در سؤالات قبلی بحث جادة اندیمشک - اهواز هم مطرح شده بود که یادم رفت پاسخ دهم. من در یکی از دیدارهایی که با بخش‌های مختلف داشتم، این مسئله را توضیح دادم که جادة بندر امام تا تهران بسیار حائز اهمیت است و تقریباً بخشی از این جادبه صورت دو بانده و آزاد راه نیست و آن جادة بین اندیمشک - اهواز است. این جزو برنامه‌های دولت خواهد بود و ما آن را پیگیری خواهیم کرد، چون هم از لحاظ ملی و هم برای استان اهمیت دارد. ما در قدم اول دنبال بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری مردم در اینجا خواهیم بود و اگر به فرض سرمایه‌گذاری نبود، دولت منابع آن را تأمین خواهد کرد. به دلیل اینکه این بخش، بخش بسیار مهمی است که می‌تواند این گره بین اندیمشک و اهواز را باز کند.
به طور کلی 129 طرح عمرانی در داخل بودجة سال 1393 برای استان در نظر گرفته شده که همة آن طرح‌ها دنبال خواهد شد. اما در کل باید بدانید، ما پروژه‌های بسیار زیادی در کشور داریم که اگر همةاین پروژه‌ها بخواهد عملیاتی شود، نیاز به 400 هزار میلیارد تومان است. بنابراین، ما باید اولویت‌بندی کنیم و بر مبنای اولویت‌ها پروژه‌ها را یکی بعد از دیگری تکمیل کنیم. اساساً برنامة دولت یعنی تعیین اولویت‌ها و این کار اصلی و هنر دولت است.
در بحث اشتغال من اشاره کردم که در بحث اشتغال ما چه اقداماتی را باید انجام دهیم.
در بخش کشاورزی قدم‌هایی را که برداشته خواهد شد، توضیح دادم.
در بحث مناطق آزاد اصل چزابه یا دشت‌آزادگان که باید بخش صادراتی ما به کشور همسایة ما فعال‌تر شود، مورد تأکید دولت است.
من در اینجا می‌خواهم بر نکته‌ای تأکید کنم، نه تنها برای بحث صادرات، حتی برای بحث محیط زیست، ما در این منطقه یک اقلیم هستیم. بخشی از این اقلیم در ایران، بخشی درعراق و حتی بخشی از آن ممکن است در کشورهای دیگری مثل عربستان باشد. ما برخی از مسائل را باید به صورت کل اقلیم ببینیم.
ما مسئلة ریزگردها را کی می‌توانیم حل کنیم؟ زمانی که با عراق و عربستان همکاری داشته باشیم و همین طور آنها با ما همکاری داشته باشند، چون منشأ بخشی از ریزگردها از عربستان و حتی از اردن و عراق شروع می‌شود.
ما به یک رابطة راهبردی با همسایگانمان نیاز داریم. البته این مسئله با عراق بسیار سهل‌تر است. با عراق بسیار نزدیکیم. با کشورهای دیگر هم باید نزدیک شویم. معضلاتی وجود دارد که این معضلات را باید حل و فصل کنیم که بخشی از آن بخش صادرات و بخشی هم بخش روابط فرهنگی ماست.
بحث گردشگری اگر بخواهد حل شود، بخشی از آن از کشورهای همسایة ماست که ان‌شاءالله ما این را در کل دنبال خواهیم کرد.
در مورد سد گتوند که از ابتدای دولت باعث نگرانی من بود که آن را قبل از اینکه دولت جدید شروع به کار بکند، دنبال می‌کردم. در دولت جدید هم دنبال کردم و اخیراً هم با وزیر نیرو در این زمینه صحبت کردیم. گتوند دچار مشکلی است و آن عزیزی که این مشکل را بیان کردند، حق دارند و درست می‌گویند، سد گتوند باید برای آن منطقه و کل استان سد امید باشد که متأسفانه عامل نگرانی شده است.
اولاً من در دولت دستور می‌دهم که مسئلة سد گتوند به طور دقیق بررسی شود. ما گزارشی را به ملت ایران خواهیم داد که در سد گتوند چه اتفاقی افتاده است و در این گزارش بدون اینکه بگوییم چه کسی مقصر بوده یا نه، به مردم خواهیم گفت تا بدانند چه شده است.
مسئلة دوم دنبال کردن راه حل است. راه حل‌هایی دنبال شده و ادامه پیدا می‌کند که ما این راه حل‌ها را تکمیل خواهیم کرد که ان‌شاءالله نگرانی مردم در مورد این سد مرتفع شود.
 شهروندی از باوی:
اینجانب به عنوان نمایندة مردم شهیدپرور باوی، زادگاه سردار سرلشکر شهید علی هاشمی تشریف فرمایی ریاست جمهوری اسلامی ایران آقای دکتر روحانی را خوش آمد می‌گویم.
جناب رئیس جمهور! با توجه به اینکه باوی از بخش به شهرستان تبدیل شده، اما مشکلات عدیده‌ای دارد. اهم مشکلات شهرستان باویاز این قرارند:
1. بیمارستان: شهرستان باوی علی‌رغم جمعیت 120 هزار نفری فاقد بیمارستان می‌باشد و با توجه به موافقت وزیر محترم بهداشت و درمان در خصوص بیمارستان یکصد تختخوابی، احتیاج به اعتبار دارد که ما منتظر الطاف حضرت‌عالی هستیم؛
2. پل ارتباطی بین شهرستان و دهستان انافجه که با جمعیت چهارده هزار نفر، متأسفانه تا به حال با قایق رفت و آمد می‌کنند؛
3. ایجاد فاضلاب برای شهرهای شهرستان باوی؛
4. ایجاد کمربندی مرکز شهرستان باوی، شهر ملاثانی.
 شهروندی از هویزه:
در مورد تلفات جاده‌ای که در این منطقه در حد بالایی اتفاق می‌افتد، فکری بکنید و همچنین برای حل معضل تالاب هویزه که در حال نابودی می‌باشد، چه چاره‌ای اندیشیدهاید؟
 شهروندی از حمیدیه:
ضمن خوشامدگویی به حضرت‌عالی، خواهشمندیم به رونق کشاورزی و تجارت این استان توجه ویژه داشته باشید.
با عرض سلام. با وجود شهرستان شدن حمیدیه، مشکلات آن همچنان پابرجاست.
رئیس‌جمهور:
در باوی اسم شهید هاشمی را بردند. من رفاقت بسیار صمیمی با آقای هاشمی در دوران دفاع مقدس داشتم. البته با همة فرماندهان عزیز و بزرگوارانی که در این استان بودند و شهید شدند؛ جهان‌آراها، بقایی‌ها، دقایقی‌ها، علم‌الهدی‌ها و همة شهیدان بزرگواری که جزو افتخارات دفاع مقدس و سرزمین ما هستند که یکی از آنها سردار علی هاشمی است که شهید منطقة حور بود که شخصیت بسیار خونگرم و فعالی داشت، چون اسم ایشان برده شد، به روان پاکش درود می‌فرستم و برای خانوادة بزرگوارش تقاضای صبر می‌کنم و تعالی مقام برای ایشان و همة خانواده‌های شهدا.
کلاً دو سه نکته مطرح شد که قبلاً هم در خصوص شوشتر و باوی و جاهای دیگر مطرح شد، که یکی از آنها بحث فاضلاب بود که این مسئله مشکل بزرگی در کل استان است.
طرح مسئلة فاضلاب هر حال جزو طرح‌هایی است که آن را دولت دنبال خواهد کرد و در حد بودجه‌ای که ما در سال آینده داریم و همین طور بقیة موارد را دنبال خواهیم کرد و اگر مورد، ضرورت و مشکلی هست، من از استاندار می‌خواهم که به ما منتقل کند. اگر قرار است اقدامی فوری انجام بدهیم، ما انجام بدهیم، ولی بحث مسئله فاضلاب در دستور کار است.
این شهرستان‌های جدید می‌دانید اینکه منطقه‌ای که بخش است و به شهرستان تبدیل شود و شهرستان به استان تبدیل شود، به معنای حل مشکل نیست. شهرستان‌ها به خصوص جاهایی که تازه شهرستان می‌شوند، مشکلات فراوانی دارند و من هم به وزیر کشور و استاندار محترم دستور خواهم داد که مشکل اینها را دنبال کنند و اساساً در کلیت تقسیمات کشوری که ممکن است درخواست‌هایی هم از استان باشد، دولت اساساً موارد و پیشنهادهای جدید را بررسی می‌کند و بعد از نهایی شدن این بررسی به اطلاع مردم خواهد رسید.
گزارشگر:
به این ترتیب شما پاسخ مردم حمیدیه را هم دادید. به تلفات جاده‌ای در هویزه اشاره‌ای داشته باشید.
رئیس‌جمهور:
همان‌طور که گفتم، ما در استان معضلات جاده‌ای داریم که تقریباً همة اینها بررسی شده که بخشی از آنها در بودجة سال آینده دیده شده است. البته اگر بتوانیم منبعی را تأمین بکنیم، می‌توانیم حل این مشکلات تسریع کنیم.
می‌دانید مسائل جاده‌ای در سراسر کشور مطرح است و این مسئله، مسئلة بسیار مهمی است، چون جان مردم در میان است و می‌دانید اگر یک نفر از دست برود، موجب تأسف ملت است و ان‌شاءالله ما این را دنبال خواهیم کرد.
در خصوص مسئلة آبادان و خرمشهر که به آبادان اشاره کردند، دو اقدام اساسی وجود دارد؛ یکی منطقة آزاد است که ما دنبال خواهیم کرد و این را ابلاغ و اعلام خواهیم کرد.
مسئلة بعدی اروند است که به شدت آن را با دولت عراق دنبال می‌کنیم که باید با دولت عراق برای پاک‌سازی و لایروبی اروند به یک توافق برسیم. به محض این توافق، ما آمادگی کامل داریم. این امر نه تنها به کشاورزی، بلکه به تجارت، کشتیرانی و کل استان کمک می‌کند. در واقع، بازسازی و حیات مجدد اروند برای کل ایران و استان و همین‌طور برای عراق است؛ یعنی موجب آبادانی بصره، خرمشهر و آبادان می‌شود که ان‌شاءالله ما هر دوی اینها را دنبال خواهیم کرد.
البته دین دولت و کل ملت نسبت به کل خوزستان به دلیل هشت سال مقاومت و ایثار دین بزرگی است. دولت در این زمینه مخصوصاً نسبت به خرمشهراحساس دین می‌کند.خرمشهر شهری بود که توسط دولت اشغال شد. امیدواریم که در حد توانمان بتوانیم ادای دین کنیم.
گزارشگر:
نکته‌ای که در باوی به آن اشاره شد، مسئلة امکانات بیمارستانی استان خوزستان برد.
رئیس‌جمهور:
خوب شد که اشاره کردید. اساساً در استان خوزستان هم در زمینة بیمارستان و مسائل درمانی و هم در زمینة مسائل بهداشتی مشکلات زیادی وجود دارد. من مؤکداً به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستور خواهم داد که برای حل معضلاتی که وجود دارد، تلاش کنند و دولت هم کمک خواهد کرد.

 شهروندی از کارون:
اینجانب به نمایندگی از شهرستان تازه تأسیس کارون که تاکنون حدود 450 شهید تقویم انقلاب نموده، به دلیل وجود پتانسیل‌های موجود در منطقه از جمله مجاورت با منطقة آزاد آبادان و خرمشهر و وجود راه‌های ارتباطی مناسب و داشتن سایر ظرفیت‌ها خواهان ایجاد منطقةآزاد تجاری در این شهرستان می‌باشیم که این امر موجب تسریع روند رشد وتوسعة این شهرستان و رفع مشکل بیکاری خواهد بود. ضمناً خواهشمندیم روند اجرای پروژه‌های عمرانی در این شهرستان از جمله آب و فاضلاب را که معضل اساسی این شهرستان می‌باشد، تسریع نمایند و همین‌طور شهرستان کارون از مناطق مستعد کشاورزی است، خواهشمند است به امر کشاورزی منطقه نیز توجه ویژه‌ای به عمل آید.
 شهروندی از اهواز:
رئیس جمهور محترم در صحبت‌هایشان دو نکتة مهم را گفتند که باعث خوشحالی مردم شد؛ در مورد آب شرب اهواز که گفتند تا هفتة آینده وصل خواهد شد. خواستم بدانم که این اتفاق واقعاً برای اهواز و استان خوزستان خواهد افتاد؟
در مورد احیای کارون ایشان گفتند که قرار است کارون احیا شود. خواستم بدانم احیای کارون چه زمانی را می‌برد و رئیس جمهور محترم چه برنامه‌ای را برای کارون دارند؟


 شهروندی از خرمشهر:
آقای دکتر نخل‌های بی سر هنوز به یادگار مانده‌اند. یادگار رشادت‌ها، شهادت‌ها، و شیر زنانی که همپای مردان در این شهر جنگیدند که از چشم هیچ کس دور نیست، حتی جهانیان. برای حفظ آثار دفاع مقدس چه تمهداتی مدنظر شما خواهد بود و چه برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدتی برای توسعة شهرستان‌های خرمشهر و آبادان در دستور کار دولت تدبیر و امید خواهد بود که خرمشهر و آبادان نه تنها به رونق گذشتة خود برسد، بلکه گامی فراتر از آن بردارد.
رئیس‌جمهور:
من به چند نکته اشاره کنم. اولاً گفتند که آب شرب اهواز در هفتة آینده انجام خواهد شد که ان‌شاءالله به حول و قوة الهی این کار در هفتة آینده انجام خواهد شد.
دربارة کارون و احیای آن دو اقدام نیاز بود؛ یک اقدام بحث آلودگی کارون است که طرحی را که برای فاضلاب‌ها و پسماند بخش‌های صنعتی و کشاورزی است، دنبال خواهیم کرد.
مسئلة دوم بحث سرشاخه‌های کارون بود که به هر حال دولت و شورای عالی آب تصمیم گرفت که از سرشاخه‌ها و طرح‌هایی که وجود دارد، فقط برای آب آشامیدنی اجازه دهیم که به استان‌های دیگر برود.
تصمیم دوم برای رفع آلودگی است که قدم به قدم دنبال خواهیم کرد.
در مورد منطقة آزاد شهرستان جدید کارون که اشاره کردند، من گفتم که ما نسبت به منطقة آزاد تصمیمی که بررسی و اتخاذ کردیم مربوط به آبادان و خرمشهر است که اعلام کردم عملیاتی و اجرایی خواهد شد. ما بقیة موارد را مورد بررسی قرار می‌دهیم. به هر حال، ما مواردی را که مردم مطرح فرمودند، مورد بررسی قرار می‌دهیم. من بدون اینکه کار کارشناسی و بررسی شود، قول نخواهم داد و هر موردی را هم که به مردم قول خواهم داد و قول می‌دهم، معنای آن این است که بررسی و کارشناسی شده و من دنبال آن خواهم بود که عمل و عملیاتی شود.
گزارشگر:
نکته‌ای که در صحبت‌های مردم کارون مطرح نشد، بحث طرح‌های شیلات در استان خوزستان است.
رئیس‌جمهور:
کلاً ما در بحث شیلات و تالاب‌هایی که مطرح شد، گفتم در بحث محیط زیست دنبال می‌کنیم.
در بحث آبزیان هم طرح‌هایی داریم که این طرح‌ها ان‌شاءالله عملیاتی و اجرایی خواهد شد. مقداری اعتبار و تسهیلات می‌خواهد که تأمین خواهیم کرد که مطرح شده و وزارت کشاورزی آن را دنبال می‌کند.
من یک نکته را هم بگویم که ما در مجموع 129 طرح را داریم دنبال می‌کنیم که منابع برخی از آنها را از طریق فاینانس تأمین کرده‌ایم. به عنوان مثال نیروگاه بهبهان، آلومینیوم و پتروشیمی مسجدسلیمان، فولاد شادگان و اندیمشک جزء مواردی است که برخی از آنها نهایی شده و برخی دیگر در حال نهایی شدن است. ان‌شاءالله از طریق فاینانس خارجی این کار را انجام خواهیم داد و مواردی است که اگر هر کدام نهایی شد، به اطلاع مردم می‌رسد و مردم مطمئن باشند دولت در حد توانش نسبت به همةپروژه‌های عمرانی و مهم کشور از جمله خوزستان در حد توان و امکان خود دنبال خواهد کرد.
گزارشگر:
آقای دکتر روحانی، رئیس جمهور کشورمان از سرزمین لاله‌های عاشق، خوزستان با مردم ایران و خوزستان سخن می‌گویند.
آقای دکتر در دقایق پایانی برنامة امشب گفتگو و صحبت نهایی شما را با مردم خوب استان خوزستان و البته مردم عزیز ایران می‌شنویم.
رئیس‌جمهور:
گرچه سفرما فردا هم ادامه دارد و باقی است، ولی می‌خواهم از مهمان‌نوازی مردم خونگرم و شریف این استان سپاسگزاری و تشکر کنم.
در لحظة ورود که به خاطر مشکلات جوّی ما برای ورود به اهواز چهار ساعت تأخیر داشتیم و مردم هم در خیابان‌ها و هم در مصلی خیلی معطل شدند، از آنها عذرخواهی می‌کنم.
به مردم شریف خوزستان قول می‌دهم که دولت توان خودش را به کار بگیرد چه برای مواردی که قول داده و در این سفر اعلام کرده، چه مواردی که مورد خواست مردم است و باید مورد بررسی قرار بگیرد که ما مورد بررسی قرار می‌دهیم. ارتباط ما با مردم همیشگی خواهد بود. این ارتباط از طریق استاندار، فرمانداران و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، نمایندگان محترم مجلس خبرگان و ائمة جمعه برقرار خواهد. باز هم آنچه مردم می‌خواهند، می‌شنویم و نظرهای مردم را دنبال خواهیم کرد.
طرح‌هایی هم که دراین سفر به مردم قول داده شده، ان‌شاءالله به حول و قوة الهی عملیاتی خواهد شد. چیزی به مردم قول داده‌ایم که در مورد آن فکر، مطالعه و برنامه‌ریزی کرده‌ایم وان‌شاءالله آنها را انجام خواهیم داد و من معتقدم اگر مواردی که گفته شده، عملیاتی شود، قدم مهمی برای توسعة استان خواهد بود. البته توسعة اصلی استان دست مردم است. این مردم بزرگوار هستند که باید به صحنه بیایند و سرمایه‌گذاری کنند. ایران و خوزستان علاقه‌مندان زیاد دارد. ایرانیان خارج از کشور را برای سرمایه‌گذاری دعوت کنند و سرمایه‌های خارجی را جلب و جذب کنند و دولت هم برای امور زیربنایی و برنامه‌هایی که مصوب است، ان‌شاءالله به حول قوة الهی دنبال خواهد کرد. از لحاظ سیاسی، اجتماعی و بین‌المللی شرایط، شرایط بهتری است که همة ما و مردم خوزستان باید از این شرایط بهتر استفاده و بهره‌برداری کنیم.
در پایان یک بار دیگر به همة رزمندگان و عزیزانی که در این سرزمین فداکاری و جانبازی کردند و رشادت خود را به نمایش گذاشتند و حماسه‌ای بزرگ آفریدند و همچنین به مردم شریفی که امروز ادامه دهندة راه ایثارگران و شهیدان ما هستند و به این استان به ویژه مردم آن و همین‌طور شهیدان و ایثارگرانی که به این استان تعلق دارند، درود و سلام می‌فرستم.
امیدوارم همة ما برای خدمت مردم و رضای حق موفق باشیم و ان‌شاءالله روح پاک پیامبر اکرم و ائمة هدی (ع) ما را یاری کند و مورد توجه ولی عصر امام زمان (عج) قرار بگیریم. سلام و درود بر همة مردم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

92023
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.