مصاحبه پایان سفر به استان گیلان

راه‌ آهن/بندر/کشاورزی ابریشم/چای/آب/گردشگری/میراث فرهنگی/محیط زیست/صنعت و طرح‌های نیمه تمام صنعتی/به دنبال سلاح هسته‌ای بودن ایران، اتهامی واهی و بی‌ اساس/اعتراف دنیا به حقوق ایران درخصوص فناری صلح‌ آمیز هسته‌ ای/ادامه راه تا توافق نهایی/آماده شدن فضا برای تعامل با دنیا/برهم خوردن سازمان تحریم/اشتغال جوانان/گردشگری/تصرف عدوانی ساحل‌ها/تکمیل کتابخانه مرکزی استان گیلان/اولویت دولت در استفاده از منابع نفتی و گازی مشترک با دیگر کشور/برنامه‌ های منطقه آزاد انزلی: بندر کاسپین و راه‌ آهن/گیلان قطب کشاورزی و گردشگری/طرح‌های صنعتی نیمه تمام گیلان/واگذاری به مردم و دادن تسهیلات برای تکمیل پروژه‌های نمیه تمام/اقدامات دولت در زمینه کشاورزی (تسطیح اراضی تغییر الگوی، آبیاری)

گزارشگر:
شما میزبان استانی هستید که علاوه بر داشتن توانمندی‌های فراوان در بخش‌های مختلف، از نظر داشتن جامعه خبری و حضور رسانه‌ها هم در کشور صاحب نام است. گیلان از نظر داشتن پایگاه‌های خبری بر سکوی سوم کشور ایستاده و از نظر رسانه‌های مکتوب مقام چهارم کشور را دارد.
آقای دکتر روحانی گیلان 174 نشریه فعال، 25 پایگاه خبری، و نه روزنامه محلی دارد، 81 روزنامه و 12 خبرگزاری سراسری هم در این استان نمایندگی دارند. اگرچه جامعه خبری گیلان حدود هزار نفر است، اما فقط چهارصد گزارشگر عضو خانه مطبوعات هستند. رسانه استانی گیلان هم در ارزیابی‌های سازمانی در بخش‌های خبر صدا و سیمای استان در رتبه ممتازی قرار دارد.
آقای دکتر روحانی شما دو روز است که میهمان استان گیلان هستید و بعد از دو روز پرکار و بی شک پر بار، این نشست زنده و مستقیم در حال پخش است. خوشحال می‌شویم اگر گیلانیان را در جریان آخرین مصوبات و تصمیمات سفر قرار دهید.
رئیس‌جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم

باید از مردم بزرگوار و فهمیم استان گیلان به خاطر این همه لطف محبت و مهمان نوازی قدردانی و سپاسگزاری کنیم، مخصوصاً حضور پرشور آنها از فرودگاه تا ورزشگاه و در همه مسیر نشان از عزم مردم برای حمایت از خادمان خودشان دارد. مردم می‌دانند که با ارتباط نزدیک‌تر بین دولت و مردم، با همدلی و همزبانی، هماهنگی و همکاری بیشتر می‌توانیم به اهدافی که مورد نظر این ملت است، دست پیدا کنیم.
همچنین می‌خواهم از همه مردم شهرستان‌های این استان که بنده نتوانستم و فرصت نشد که خدمت‌شان برسم عذرخواهی کنم؛ البته همه مراکز شهرستان‌ها توسط وزرا یا معاونین رئیس‌جمهور در این دو روز مورد بازدید قرار گرفت و مطالب لازم را خدمت مردم عرض کرده و نکاتی که مورد نظر مردم بوده را استماع کردند که مختصراً آنها را امروز دیدم و گزارش مفصل آن را هم بعد خواهم خواند و دنبال خواهم کرد.
تصمیمات دولت برای استان گیلان
تصمیماتی که در این سفر برای استان اتخاذ شده بود در تهران با حضور استاندار و وزرا و معاونین در چند جلسه بحث و بررسی شد.
به نظر من در زمینه راه و راه‌آهن و بندر تصمیمات خوبی اتخاذ شده است. راه‌آهن رشت - قزوین حائز اهمیت است و کارهای زیادی در گذشته صورت گرفته و ان‌شاءالله امیدواریم تا سال آینده این پروژه تکمیل و به بهره‌برداری برسد و مردم شاهد اجرای این پروژه مهم باشند و بعد از آن راه‌آهن باید از رشت به بندر انزلی و در نهایت به آستارا متصل شود. طرح اول که باید به بندر انزلی متصل شود، چون مسیر کوتاهی است زودتر انجام می‌گیرد و مسیر تا آستارا که این منطقه را به قفقاز و در نهایت به کشورهای اروپای شرقی متصل می‌کند نیز بسیار اهمیت دارد، ولی کار اجرایی آن آغاز خواهد شد و با بودجه‌ای که مورد نیاز است امیدوارم که بتوانیم فاینانس و اعتبار لازم را برای آن فراهم کنیم. دولت این طرح را ان‌شاءالله دنبال خواهد کرد گرچه زمان طولانی‌تری را می‌طلبد که اجرایی و عملیاتی شود.
نسبت به آزاد راهی که از قزوین تا رشت وجود دارد آن یازده کیلومتر وسط که گلوگاه شده و پر هزینه است آن را هم دنبال خواهیم کرد و اجرایی و عملیاتی خواهد شد؛ چیزی بین نهصد تا هزار میلیارد تومان هزینه دارد اما آن را هم اجرایی و عملیاتی خواهیم کرد.
در بخش بندر هم ان‌شاءالله بندر کاسپین می‌تواند بندر بزرگی برای دریای خزر باشد که 22 پست اسکله خواهد داشت. این کار ادامه پیدا می‌کند و امیدواریم چهار پست اسکله آن در اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد و این تحرک بسیار خوبی هم برای منطقه آزاد و هم برای کل استان خواهد بود.
در زمینه کشاورزی کارهای زیادی شروع شده که ان‌شاءالله دنبال خواهد شد. طبق گزارشی که امروز خواندم، در بخش ابریشم تلاش‌های خوبی شده است. متأسفانه در این سال‌ها این کار ارزشمند کاهش پیدا کرده و از دویست هزار جعبه نوغان به بیست هزار جعبه رسیده یعنی یک دهم شده. این را ادامه خواهیم داد. می‌تواند هم برای اقتصاد و هم برای اشتغال منطقه اهمیت داشته باشد.
در بخش چای اقدامات خوبی صورت گرفته و باز هم ادامه خواهیم داد.
در بخش کشاورزی اصولاً در گیلان زمین‌های کوچک کشاورزی دارای بهره‌دهی لازم نیست. باید اقدامات لازم را انجام دهیم و مردم هم کمک کنند و با تشکیل تعاونی‌هایی این زمین‌های کوچک به مجموعه‌های‌ بزرگ کشاورزی تبدیل شود؛ در غیر این صورت مردم این زمین‌ها را رها می‌کنند. ما همه تلاشمان را در طول این چند سال انجام خواهیم داد. سالی ده هزار هکتار مد نظر ماست که این را دنبال خواهیم کرد.
البته برای استفاده از آب چه برای کشاورزی و چه مصارف دیگر اقدامات زیادی باید انجام گیرد. باید آب‌بندهای لازم و سدهای مختلف ایجاد شود که ان‌شاءالله برخی از آنها امسال و بخشی سال دیگر اجرایی می‌شود و برخی هم طرح‌هایی است که بلند مدت‌تر است که آنها را هم دنبال می‌کنیم که اجرایی و عملیاتی شود.
در بحث گردشگری استان استعداد زیادی دارد. گیلان دیدنی‌های زیاد و طبیعت زیبا و مردم مهربانی دارد. منطقه‌ای که از یک طرف به آب‌های دریای خزر و از طرف دیگر به جنگل‌های سر سبز منتهی می‌شود. محیطی است که جاذبه بسیار زیادی برای توریست‌ها و گردشگران داخلی و خارجی دارد، منتها امکانات لازم در استان وجود ندارد و باید هتل‌ها و مراکز زیستی را برای گردشگران فراهم کنیم که دولت تسهیلات لازم را برای این کار در اختیار می‌گذارد. من معتقد نیستم که دولت باید دنبال این کارها برود، اما دولت می‌تواند تسهیلات لازم را در اختیار مردم بگذارد و حتی اگر لازم باشد در طرح‌های مهم صندوق توسعه هم می‌تواند وارد شود و در این زمینه کمک کند، به خاطر اینکه گردشگری می‌تواند به اشتغال و اقتصاد استان کمک کند.
استان از لحاظ فرهنگی هم برای ما مهم است. درمورد میراث فرهنگی هم من در جلسه شورای اداری استان صحبت کردم. ما باید کاری کنیم که میراث فرهنگی و ساختمان‌های قدیمی ارزشمند را حراست کنیم منتها به شیوه درست؛ یعنی باید از این ساختمان‌ها استفاده و بهره‌برداری شود تا هم حفظ شود و هم با کاربری مناسب بتوانیم از آنها بهره‌برداری کنیم.
یکی از مسائل بسیار مهم این استان بحث محیط زیست است؛ البته محیط زیست برای همه کشور اهمیت دارد و برای این استان هم بسیار مهم است و به خاطر شرایط آب و هوایی اینجا، بحث فاضلاب و زباله‌ها، حراست از تالاب انزلی و جنگل‌ها بسیار مهم است. اعتقاد دولت این است که برای تنفس باید مدتی بهره‌برداری از جنگل به طور کامل متوقف شود تا بتوانیم به خوبی از جنگل حراست کنیم. باید سازمان‌های مردم نهاد در بحث محیط زیست وارد شوند و کار را به آنها واگذار کنیم، چرا که بسیاری از کارها با تعداد محدودی نگهبان و محیط بان انجام نمی‌شود.
باید از این همه منابع عظیم حراست کرد. ان‌شاءالله از محیط زیست حراست کنیم و دولت این کار را به حول و قوه الهی دنبال خواهد کرد.
در بخش صنعت طرح‌های نیمه تمام فراوانی وجود دارد و صنایع و بنگاه‌های اقتصادی که به سرمایه در گردش نیاز دارند. ما در تهران در جلسه‌ای با حضور وزرا و مسئولین بانک صحبت و بررسی کردیم. بانک‌ها قول داده‌اند آنچه را که نیاز باشد تأمین خواهند کرد. حال در بخش سرمایه در گردش و هم در زمینه تکمیل طرح‌های نیمه تمام آقای استاندار دنبال کنند و اگر مشکلی بود بگویند که آن را حل و فصل کنیم. به ما وعده لازم داده شده و حتی رئیس بانک مرکزی گفته که هر چه نیاز باشد را تأمین خواهیم کرد. بنابراین این کار بسیار مهم است، برای اینکه هم طرح‌های نیمه تمام و بنگاه‌های نیمه تمام تکمیل شود و هم بتوانیم سرمایه در گردش را فراهم کنیم که از این فضای صنعتی حداکثر بهره‌برداری انجام گیرد.
البته طرح‌های مختلف دیگری هم هست و اعلام شد که مجموعاً 795 میلیارد تومان برای هجده طرح و پروژه مد نظر قرار دادیم که همه این پروژه‌ها در سال‌های 1394-1395 اجرایی و عملیاتی خواهد شد. قرار ما با استان‌ها این است که مواردی را که وعده می‌دهیم ان‌شاءالله آنهایی را که در ظرف زمانی دولت یازدهم امکان‌پذیر است حتماً به بهره‌برداری برسانیم و آنهایی هم که امکان انجام آنها نیست را به مردم اعلام کنیم که این طرح مهمی است و ما شروع می‌کنیم اما مدت زمان زیادی لازم دارد تا تکمیل شود.
من از مسئولین اجرایی، از نیروهای انتظامی و نظامی و از نماینده محترم ولی فقیه در استان و از همه اصحاب رسانه تشکر و سپاسگزاری می‌کنم.
در این دو روز هم مهمان و هم مزاحم بودیم. امیدواریم این سفر در مجموع خیر و برکتی برای استان و مردم ایران داشته باشد و ما بتوانیم با تلاش، کمک و همکاری یکدیگر ایرانی آبادتر و گیلانی سرسبزتر داشته باشیم.
گزارشگر:
جناب آقای دکتر روحانی با عنایت به سخنرانی حضرت‌عالی در اجتماع بزرگ مردم گیلان مبنی بر اینکه در مذاکرات هسته‌ای به صورت عزتمندانه و لغو کامل تحریم‌ها توافق خواهد شد، اگر این امر صورت نپذیرد سیاست دولت تدبیر و امید در آینده چگونه خواهد شد؟
رئیس‌جمهور:

ما نمی‌خواهیم راجع به عدم توافق بحث کنیم، البته معنایش این نیست که به این توافق نیازمند هستیم. به نظرم این توافق چیزی است که همه به آن نیاز دارند، 1+5 بیش از ما به آن نیاز دارد و ما همیشه اعلام کرده‌ایم که بحث هسته‌ای اتهامی واهی و بی اساس بوده است و مهم‌ترین هدف ما در این توافق این است که به دنیا اعلام کنیم تهمت‌های آنهایی که به ما تهمت زدند واهی و بی پایه بوده و این بزرگ‌ترین ثمره‌ای است که به دست می‌آوریم. اینکه دنیا اعتراف می‌کند مردم ایران مانند همه ملت‌هاحق دارند از فناوری صلح آمیز خودشان در زمینه هسته‌ای استفاده کنند مسئله مهمی است؛ ضمن اینکه فضا برای تعامل با همه دنیا از جمله کشورهای 1+5 آماده‌تر خواهد شد.
اراده و تصمیم ما برای این است که در این مذاکرات بتوانیم به طور جدی راهمان را تا توافق ادامه دهیم. طرف مقابل هم باید همین اراده را داشته باشد. البته این مذاکرات، مذاکرات پیچیده‌ای است، اما در عین حاری کاری که تا امروز پیش رفته بسیار اهمیت داشته. بخش مهمی از مسائل این است که با 1+5 به تفاهم رسیده‌ایم. همان تعبیری که در بیانیه مشترک آمده و چارچوبی که برای این توافقنامه لازم است مورد تفاهم قرار گرفته، اما تا توافق نهایی هنوز مسیر و راه دشواری در پیش داریم. شاید حدود دو ماه و نیم زمان پیش رو داریم جاهایی که بحث هنوز باقی مانده، تکمیل و بعد تدوین و نوشته شود. این توافق ریزه‌کاری‌های بسیار دقیقی دارد که باید تدوین شود.
بخش فنی، حقوقی، اقتصادی و سیاسی دارد اما در عین حال با توجه به اراده‌ای که تا امروز این هفت کشور از خودشان نشان داده‌اند اگر باز هم به همین صورت ادامه دهند، شدنی است که در همین فرصت باقی مانده به توافق نهایی برسیم.
اما اگر به توافق نرسیدیم، من قبلاً هم گفته‌ام که سازمان تحریم به صورت قبلی نمی‌تواند ادامه پیدا کند. سازمان تحریم به هم خورده و اگر توافق نشود آنها هم می‌دانند که سازمان تحریم باقی نمی‌ماند. البته توافق نشدن به نفع کسی نیست، بنابراین امیدواریم همه تلاش خود را در این زمینه انجام دهند تا به توافقنامه عزتمندانه‌ای که منافع ملی ما در آن تضمین شود دست پیدا کنیم.
گزارشگر:
با عرض سلام و خیر قدم خدمت شما. در ابتدا از مرکز ارتباطات، اطلاعات و تبلیغات نهاد محترم ریاست جمهوری تشکرمی‌کنم که برای حضور خبرنگاران با برنامه‌ریزی منسجم نسبت به سال‌های گذشته اقدام کردند. اجازه می‌خواهم سوال خود را درخصوص نگاه دولت محترم تدبیر و امید به بحث گردشگری استان گیلان بپرسم که می‌تواند در بحث اقتصادی گیلان را شاخص نشان دهد. نگاه و رهاورد دولت محترم در این خصوص چه خواهد بود و آیا دولت محترم در این سفر در خصوص اشتغال جوانان مصوباتی را اجرایی خواهد نمود؟
رئیس‌جمهور:

این دو پرسش به یک نقطه می‌رسد؛ یکی از راه‌های اشتغال برای جوان‌ها توسعه گردشگری است. اما وقتی در جامعه ما برای اشتغال جوان‌ها صحبت می‌شود در ذهن همه این است که وامی را به عنوان وام اشتغال پرداخت کنیم. ممکن است جایی هم نیاز به وام باشد، اما اشتغال با رونق اقتصادی درست می‌شود و هیچ راه دیگری ندارد. ما باید به اشتغال رونق ببخشیم؛ همان‌طور که دولت در طول این بیست ماه اقتصاد را از رکود خارج کرده و این قدم بسیار مهمی است. رشد ما منفی بوده و در سال 1391، 8/6 بوده و در سال 1392 منهای 9/1 بوده است. در دو سال متوالی یعنی هشت فصل متوالی رکود و رشد منفی داشته‌ایم و در سال 1393 رشد ما مثبت شد، اما تا رونق اقتصادی فاصله داریم، و باید تلاش زیادی شود. ما باید سرمایه و تکنولوژی جذب کنیم و تسهیلات لازم را فراهم کنیم؛ بانک‌ها و مردم برای تولید باید به صحنه بیایند.
دیروز در جلسه اقتصادی استان دیدیم که 64 نفر از کارآفرینان از امریکا، اروپا و کشورهای جنوبی خلیج فارس آمده بودند. معنای این امر این است که فضای ایران کاملاً متفاوت است. در سفرهای خارجی سرمایه‌داران تقاضا می‌کنند که جلسه‌ای با آنها داشته باشیم و سرمایه‌گذاران ما و آن کشور‌ها با هم جلسه مشترک بگذارند و معنای این امر این است که فضای کشور و فضای رونق اقتصادی آماده است و باید از این فضا استفاده کنیم. خود این قدم‌هایی که در مذاکرات هسته‌ای برداشته شده فضا را مثبت‌تر کرده است. امروز به غیر از چند کشور روابط ما با بسیاری از کشورها نسبت به دو سال قبل خیلی بهتر شده است و معنای این امر این است که شرایط برای رونق آماده است و باید از این شرایط استفاده کنیم.
یکی از فضاها همان فضای گردشگری است. در زمینه گردشگری مردم باید سرمایه‌گذاری کنند و دولت هم حاضر است تسهیلات لازم را در اختیار آنها بگذارد و مسئولین اجرایی کشور هم باید همه توان خود را به کار بگیرند.
بهترین ساحل دریای خزر بخش جنوبی آن است که باید از این ساحل شنی زیبا استفاده کنیم و از فضا، طبیعت، و محیط زیست خودمان به خوبی راست کنیم و تلاش کنیم ساحل در اختیار مردم باشد و اجازه ندهیم کسی ساحل را تصرف کند. البته وضع گیلان بهتر از مازندران است، اما متأسفانه بسیاری از سواحل ما به صورت عدوانی تصرف شده است.
ان‌شاءالله امیدواریم که هم فضای گردشگری و هم فضای کسب و کار به گونه‌ای باشد که ایجاد اشتغال لازم برای جوان‌ها به خصوص جوان‌ها و خانم‌های تحصیل کرده که شرایط آنها نسبت به پسرهای فارغ التحصیل سخت‌تر است فراهم شود. ان‌شاءالله زمینه اشتغال برای همه جوان‌های ما فراهم شود که این جزو آرزوهاو اهداف ماست و به کمک همدیگر به این خواهیم رسید.
گزارشگر:
با سلام خدمت رئیس‌جمهور محترم و عرض خسته نباشید خدمت هیئت همراه.
به خاطر این جلسه که برای اولین بار گزارشگران استانی فرصت طرح سؤال را داشتند تشکر می‌کنم و خدمت مذاکره‌کنندگان هسته‌ای که تا اینجا مذاکرات را به طور عزتمندانه پیش برده‌اند تبریک عرض می‌کنم.
جناب دکتر روحانی، ما طرح‌های نیمه تمام زیادی در استان و کشور داریم. همان‌طور که استحضار دارید منابعی که اختصاص داده می‌شود قطره چکانی است. به عنوان نمونه تالار مرکزی و کتابخانه مرکزی استان نیمه تمام است؛ آن هم با سابقه فرهنگی استان گیلان که در بسیاری از مسائل فرهنگی و علمی جزو اولین‌ها بوده‌ایم. انتظار ما این است که در این مورد دستور ویژه‌ای بدهید که کار سرعت داشته باشد.
سایت نفتی و گازی مزیت مهمی در استان است که در آب‌های عمیق وجود دارد. آیا تکنولوژی برداشت این گاز و نفت را داریم؟
رئیس‌جمهور:

در زمینه مسائل فرهنگی استان قدم‌هایی برداشته شده است. در این سفر تصمیم گرفتیم که کتابخانه مرکزی استان در شهر رشت تکمیل شود و اعتبار لازم را هم در اختیار می‌گذاریم؛ در مورد تالار هم همین‌طور. بنابراین موردی که شما گفتید اجرایی و عملیاتی می‌شود. درمورد طرح‌های نیمه تمام، تعدادشان در کشور بسیار است. این طرح‌ها باید به بخش خصوصی واگذار شود، در غیر این صورت سالیان دراز باقی می‌ماند و با بودجه دولت پیشبرد آنها امکان‌پذیر نیست. سالی که گذشت 32 میلیارد تومان برای بودجه عمرانی گذاشتیم و امسال نیز بیشتر خواهد بود، اما رقم خیلی بالایی می‌خوهد که این طرح‌ها تکمیل شود و ان‌شاءالله این کار در استان‌های مختلف از جمله گیلان انجام می‌شود، دولت هم در این زمینه که طرح‌های نیمه تمام را به بخش خصوصی واگذار کنیم کمک خواهد کرد که بخش خصوصی هم بهره‌برداری کند و هم سود ببرد و هم طرح‌ها تکمیل شود.
در مسئله نفت و گاز تکنولوژی آن وجود دارد. شما می‌دانید که قسمت گود دریای خزر به سمت ایران و بسیار عمیق است؛ تکنولوژی آن وجود دارد و ما می‌توانیم این کار را انجام دهیم. اولویت امروز ما بهره‌برداری از منابع غیر مشترک نیست، بلکه تصمیم دولت بر این است که در منافع نفت و گاز برای منابع مشترک اولویت قائل شود؛ یعنی در جاهایی که با همسایه‌ای مشترک هستیم و او استفاده می‌کند ولی ما خیر. مثل پارس جنوبی که تلاش می‌کنیم امسال هم یک فاز بزرگ راه‌اندازی شود که معادل سه فازی است که در سال 1393 راه‌اندازی شد، در سال 1394 یکی دو فاز افتتاح خواهد شد و تصمیم ما این است که تا پایان دولت یازدهم همه فازهای پارس جنوبی را به بهره‌برداری برسانیم و اگر این کار را بکنیم گام بسیار بزرگی برداشته شده است.
در زمینه منابع نفتی هم همین تصمیم را داریم. بنابر این آن که گفتید اولویت ما نیست، اما در عین حال همه منابع را برای بهره‌برداری استفاده می‌کنیم.
گزارشگر:
مجتمع منطقه کاسپین درصد بالایی از درآمد خود را صرف هزینه‌اش می‌کند. اگر دولت بتواند از محل بودجه و درآمدهای عمومی کشور بودجه‌ای را به این منطقه اختصاص بدهد روند اجرای پروژه‌ها و ایجاد زیر ساخت‌های این منطقه خیلی سریع‌تر می‌شود. برنامه شما در این زمینه چیست؟
رئیس‌جمهور:

البته مناطق آزاد باید به ما کمک کنند؛ آنها منطقه آزاد شده‌اند برای اینکه بتوانند صادرات بیشتر داشته باشند و کسب در آمد بیشتر کنند، اما در آغاز راه دولت باید به اینها کمک کند.
دو برنامه‌ای که الان برای منطقه آزاد انزلی اجرامی‌شود بسیار مهم است که یکی از آنها بندر کاسپین است. اجرای همین پروژه‌ای که در بندر کاسپین داریم هزار میلیارد تومان هزینه دارد که دولت به اجرای این پروژه کمک خواهد کرد و بخش‌های دیگری هم در این پروژه کمک می‌کنند. بخش دوم راه‌آهن است که اگر این دو کار را به پایان برسانیم، یعنی بحث بندر، اسکله و اتصال راه‌آهن، منطقه آزاد را کاملاً متحول می‌کند.
ان‌شاءالله به خیر و نفع استان و مردم ایران باشد.
گزارشگر:
جناب رئیس‌جمهور، گیلان را سال‌ها به عنوان استان کشاورزی می‌شناسند و صنعت آن چندان پیشرفتی نکرده است و با چالش جدی روبه‌رو بوده است. دولت برای حل این مشکل چه راهی را پیش رو دارد؟
رئیس‌جمهور:

اینکه بگوییم گیلان فقط قطب کشاورزی است، بله قطب کشاورزی و گردشگری است، اما استان مهمی مثل گیلان نمی‌تواند از صنعت محروم باشد. به هر حال طرح‌های صنعتی خوبی وجود دارد. بسیاری از این طرح‌ها نیمه تمام است. ما باید کاری کنیم این طرح‌ها تکمیل شود و به ثمر برسد و دولت می‌تواند این پروژه‌ها را به مردم واگذار کند و راه دیگر دادن تسهیلات است که ما تسهیلات لازم را برای تکمیل پروژه‌ها در اختیار مردم می‌گذاریم.
در زمینه کشاورزی اقداماتی باید انجام گیرد؛ که همان‌طور که گفتم یکی از آنها تسطیح اراضی و مدرن کردن آبیاری است. ما با شیوه قدیم نمی‌توانیم در کشاورزی پیش برویم. در زمینه چای باید متحول شویم و دولت هم کمک می‌کند که این صنعت پیش برود. صنایع مواد غذایی باید دنبال شود و به نتیجه برسد. در برخی از طرح‌ها مثل کاغذسازی که در این استان سابقه دارد، تصمیم گرفتیم کاغذسازی را با چوب وارداتی ادامه دهیم و در شرایط امروز از جنگل استفاده نشود.
ان‌شاءالله طرح‌هایی که در مجموع در این سفر تصمیم‌گیری شد و آنچه ما اعلام کردیم، در سال‌های 1394-1395 اجرایی شود تا شاهد تحول خوبی در این استان باشیم.

92014
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.