سخنرانی در جمع مردم استان گیلان در رشت

تقدیر از مهمان‌نوازی مردم گیلان/مردم گیالان، بهترین میزبانان/امسال، سال همدلی و وحدت/گیلان، سرزمین فخر ایران/اعتراف رئیس جمهور آمریکا به غیرقابل تغییر بودن نظامِ مردم سالارِ دینیِ ایران/اجماع و اتحاد مردم ایران بر سر منافع ملی، علی رغم تنوع فکر و سلیقه/همدلی و همزبانی ملت ایران درمورد توافق عزت‌مندانه، تعامل سازنده با جهان، اعتدال، و رد افراطی‌گری/انعطاف‌پذیری دولت و ملت: نرمش قهرمانانه/اعتدال، تعامل، گفتگو و به کرسی نشاندنِ حق ملت ایران؛ شیوه و روش دولت/تعامل و احترام متقابل، خواست ملت ایران در مذاکرات/بحث آینده مذاکرات 1+5: تحریم/توافق برای پایان و لغو تحریم/توافق با 1+5 به نفع همه جهان/اجرا و انجام وعده ‌های داده شده/کاهش تورم/خروج کشور از رکود/قول امسال: رونق اقتصادی/رقم بودجه در سال‌های 91، 92 و 93/اهداف دولت در عرصه اقتصاد/حمایت از کشورهایِ گرفتارِ تروریسم ونا امنی/احترام به مردم و حقوق آنان، راه ایجاد ثبات در منطقه/دفاع ایران از مظلومین/اجرای 18 طرح وپروژه با 795 میلیارد تومان اعتبار/تکمیل راه ‌آهن قزوین - رشت/راه ‌آهن رشت - انزلی/آغاز راه‌ آهن رشت - آستارا/آزاد راه قزوین = رشت با بیش از 900 میلیارد تومان اعتبار/تکمیل و عملیاتی کردن سدها/یکپارچه سازی و تسطیح اراضی کشاورزی/صنعت و معدن/گردشگری سلامت و .../توسعه گردشگری/محیط زیست زباله و فاضلاب تالاب انزلی/توسعه طرح ماهی در قفس در مناطق ساحلی/استفاده دولت از سرمایه خارجی برای فاضلاب و محیط زیست

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

1

گیلان بزرگ، سرسبز و قهرمان، چه کسی قادر است از این همه میهمان‌نوازی، احساسات، لطف و محبت مردم گیلان در سراسر خیابان‌های رشت از فرودگاه تا ورزشگاه و اجتماع عظیم تشکر و قدردانی کند، جز آن‌که من بگویم خادمان شما کوچک‌اند و شما مردمی بس بزرگ.
آنقدر من و همراهان در طول مسیر و در خیابان‌ها، شعارهای محبت‌آمیز شنیدیم که بیش از آنچه می‌دانستیم، فهمیدیم مردم گیلان تا چه حد میهمان‌دوست هستند.
افتخار من و همراهان این است که امروز و فردا بهترین میزبانان را داریم. امسال سال فاطمی است، آغاز تا پایانش به نام مطهر صدیقه کبری فاطمه زهرا(س) است. همان بانوی بزرگی که هر کجا در سختی‌ها و مشکلات سر به آستانه مقدسش فرود آوردیم، لطف و محبتش را از ملت ما دریغ نداشت.
امسال سال دخت عزیز پیامبر اسلام (ص) است. امسال از بارانش و از نام فاطمه زهرا(س) تا اولین قدم بزرگ ملت بزرگ ایران در برابر جهان سال رحمت است. امسال سال همدلی، وحدت، اتحاد، اعتماد بین دولت و ملت است و سالی است که دولت با همه توان در برابر این ملت بزرگ تلاش و کوشش خواهد کرد تا ان‌شاء‌الله خداوند و دل مردم از این نظام و دولت راضی باشد.
امسال باید از منافع فردی، حزبی و جناحی بگذریم، چون سال همدلی است، همه و همه باید به منافع ملی و عزت ملی بیندیشیم. اینجا سرزمین گیلان، سرزمین قهرمانان، سرزمین سردار جنگل،‌ سرزمین علما، مراجع و بزرگان، سرزمین سرداران، فداکاران، ریاضی‌دانان و دانشمندان است. گیلان یعنی سرزمین فخر ایران عزیز.
هر کجای گیلان نگاه می‌کنی، سرسبز است، زمین، جنگل و کوه و دل مردم دریادلش؛ مرزبانان غیور سرزمین ایران در طول قرون متمادی، عاشقان اهل بیت و خاندان رسالت، از صدر اسلام تا امروز و فردای تاریخ ایران بزرگ ما. تاریخ تمدن این سرزمین به درازی تاریخ تمدن ایران عزیز و بزرگ است. ما امسال با وحدت، اتحاد و همدلی راه توسعه کشور را پیش خواهیم برد.
مردم عزیز گیلان! همه ملت ایران!
امروز همه دنیا، قدرت‌های بزرگ و حتی امریکا، به این نتیجه رسیده‌اند که نظام مستحکم ایران قابل سرنگونی نیست، امروز همه قدرت‌های دنیا همان‌طور که رئیس‌ جمهور امریکا در همین روزهای اخیر اعتراف کرد دریافته است ماهیت نظام مردم‌سالار دینی ایران قابل تغییر نمی‌باشد.
در این مذاکرات ۱۵ الی ۱۶ ماهه دنیا این واقعیت را اعتراف کرد که توسعه ایران و مسیر حرکت این ملت به سمت قله‌های علم، دانش و صنعت دائمی و همیشگی خواهد بود.
ان‌شاءالله ما در مذاکراتمان با قدرت‌های بزرگ جهان و به حول و قوه الهی و با حمایت شما مردم قدم به قدم جلو خواهیم رفت تا به نقطه توافق عزتمندانه برای ملت ایران دست یابیم.
افتخار می‌کنیم به شما مردم قهرمان، مردمی که سالیان دراز مقاومت و ایستادگی کردید، افتخار می‌کنیم به رهبری معظم انقلاب اسلامی که همه جا و در همه مسیر یار این ملت و نظام و این دولت خدمتگزار بود. به اعتماد شما مردم نسبت به نظام و مسئولین و به نوکری شما ملت بزرگ افتخار می‌کنیم.
مسئله هسته‌ای، مذاکرات و دستاوردهای آن
یکی از دستاوردهای مذاکرات ما با قدرت‌های جهان، نشان دادن این موضوع به همه جهانیان بود که در داخل این ملت، تنوع فکر و سلیقه وجود دارد و ممکن است دارای افکار متفاوت باشند، اما آنجا که مسئله منافع ملی و توافق سرنوشت‌ساز برای ملت است، همه متحد و منسجم هستیم.
یکی از ثمره‌های اولیه این مذاکرات در سال همدلی، همدلی و همزبانی است. از رهبر معظم انقلاب تا مردم همه می‌گویند توافق عزتمندانه آری، همه ملت ایران می‌گوید تعامل سازنده با جهان آری و اعتدال و میانه‌روی، آری. همه ملت ایران می‌گوید دوران افراطی‌گری به سرآمده است. همه ما متحد و یکپارچه به جای تقابل، راه تعامل سازنده را با دنیا برگزیده و انتخاب کرده‌ایم. تردید نداشته باشید که در این مسیر، ملت قهرمان ایران موفق و پیروز خواهد بود. من در اینجا اعلام می‌کنم دولت و ملت به اصول خود پایبند و وفادار است اما این دولت و ملت انعطاف‌پذیر است همان طور که رهبر معظم انقلاب از آن به عنوان نرمش قهرمانانه یاد کرد.
مسیر ما مسیر اعتدال، تعامل، گفتگو، منطق و به کرسی نشاندن حق مسلم ملت بزرگ ایران خواهد بود. ما امروز انسجام‌مان را در این کشور به نمایش گذاشته‌ایم به طرف مقابلمان یعنی قدرت‌های 1+5 اعلام می‌کنیم ما خواهان توافق عزتمندانه هستیم. ما قدم‌های لازم را به پیش گذاشته‌ایم و به پیش خواهیم گذاشت اما شما هم باید راه احترام به حقوق ملت ایران و تکریم ملت ایران را برگزینید.
من در اینجا اعلام می‌کنم اینکه سنای امریکا چه می‌گوید، مجلس نمایندگان امریکا چه می‌خواهد، تندروها دنبال چه هستند و مزدوران آنها در منطقه چه می‌گویند؛ به ملت و دولت ما ارتباطی ندارد، ما در برابر تعامل، تعامل می‌خواهیم؛ در برابر حسن نیت، حسن نیت می‌خواهیم و در برابر احترام احترام می‌خواهیم. ما به شما اعلام می‌کنیم طرف ما سنا یا مجلس نمایندگان امریکا نیست، طرف ما مجموعه‌ای است به نام 1+5.
بحث اصلی با طرف مقابل مذاکره‌کنندگان ما که از هفته آینده ادامه مذاکرات را آغاز خواهند کرد مسئله تحریم خواهد بود؛ یعنی همان ظلم غیرانسانی که نسبت به ملت بزرگ ایران روا داشته‌اند. دنیا و 1+5 بداند، مجلس نمایندگان امریکا، سنا و رئیس‌ جمهوری و دولت امریکا همه بدانند، اگر در این توافق پایان تحریم نباشد، توافقی نخواهد بود.
باید پایان این مذاکرات و زمان امضای توافق، اعلام پایان و لغو تحریم‌های ظالمانه نسبت به ملت بزرگ ایران باشد. ما این راه را ادامه خواهیم داد و ان‌شاءالله با حمایت مردم و کمک شما مردم پیروز خواهیم شد.
ملت ما در انقلاب و در دفاع مقدس پیروز شد و در این مذاکرات پیروز صحنه خواهد بود. ما نه برای کسی ذلت می‌خواهیم نه برای کسی شکست می‌خواهیم، توافق پیش‌رو به نفع همه جهان، شرق، غرب، منطقه و ملت ایران و به نفع همه خواهد بود.
شما فکر می‌کنید فقط مردم ایران مایل هستند که تحریم پایان پذیرد و با کشورهای همجوار، همسایه، شرق و غرب در تعامل اقتصادی و فرهنگی باشند. شرکت‌های شما بیشتر مشتاق‌اند. شما خودتان می‌دانید تمام شرکت‌های اروپایی و حتی امریکایی، و دولت‌های شرق و غرب در انتظار توافق نهایی هستند، چون این توافق به نفع جهان و همه ملت‌ها خواهد بود.
ما به حول و قوه الهی این راه را با هدایت مقام معظم رهبری و حمایت شما مردم تا پایان با وقار، اطمینان، عزت و با توجه به حقوق ملت ایران ادامه می‌دهیم و این بار را به مقصد نهایی خواهیم رساند.

اقدامات و وعده‌های دولت
اما نکته دوم. مردم بزرگ گیلان، ملت ایران! امسال در سایه همدلی و همزبانی، باید به رونق اقتصادی برسیم و در این دولت در طول ۲۰ ماه گذشته، الحمدالله و با لطف خداوند و با عنایت ائمه هدی و پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) و با توجهات ولی عصر(عج) هر چه تا حال به مردم قول دادیم خداوند توفیق داده تا آن را اجرا کنیم و شما هم همیشه حامی و یار دولت بوده‌اید.
ما به شما قول دادیم نرخ تورم را کاهش خواهیم داد، به آن عمل کردیم، آن هم بیش از رقم‌هایی که در آغاز سال اعلام کرده بودیم و بحمدالله گام‌های سریع‌تری را در این مسیر برداشته‌ایم. ما به شما قول دادیم که کشور را از رکود خارج می‌کنیم. کشور در سال ۹۳ از رکود خارج شد.
امسال به شما وعده می‌دهیم سال سال رونق اقتصادی خواهد بود. اگر اشتغال، رفاه، توسعه و پیشرفت می‌خواهیم در سایه رونق اقتصادی خواهد بود و دولت به سهم خود قدم‌های لازم را برمی‌دارد.
مردم فقط به این یک آمار توجه کنید. رقم بودجه عمرانی در سال ۹۱، یازده هزار میلیارد تومان بوده، در سال ۹۲، ۲۲ هزار میلیارد تومان شده و در سال ۹۳ که گذشت، به ۳۲ هزار میلیارد تومان رسید.
این نشان می‌دهد باوجودی که فشارها هنوز باقی است و قیمت نفت ما به نصف و کمتر از نصف تنزل پیدا کرده، اما مسیر را که توأم با امید، اعتماد و حمایت شما مردم است، ادامه دادیم و ان‌شاءالله ادامه خواهیم داد.
ما در عرصه اقتصاد به دنبال حفظ ثبات اقتصادی کشور هستیم. ما در عرصه اقتصاد، به دنبال رفع موانع سرمایه‌گذاری، رونق تولید، جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی، افزایش صادرات غیرنفتی و تعامل بهتر در زمینه اقتصاد با دنیا هستیم؛ ضمن اینکه به دنبال ایجاد ثبات و امنیت در کل منطقه هستیم.
مسائل و مشکلات منطقه وموضع ایران
مردم بزرگ گیلان، ملت بزرگ ایران! ما در سال گذشته از هر کشوری در منطقه که گرفتار تروریسم و ناامنی شد حمایت و کمک کردیم و نگذاشتیم تروریست‌ها در منطقه موفق شوند، ما به کشورهای منطقه اعلام می‌کنیم راه ثبات و امنیت تعامل با کشورها و احترام به آرای مردم در منطقه است. با هواپیما و ریختن بمب بر سر مظلومان منطقه به جایی نمی‌رسید.
چرا با هواپیماهای اهدایی امریکا بر سر مردم مظلوم یمن بمب می‌ریزید؟ چرا زیربناهای یک کشور ضعیف را تخرب می‌کنید؟ چرا کارخانه‌ها را از بین‌می‌برید؟ چرا زنان و کودکان را از بین می‌برید؟ دنبال سلطه بر منطقه هستید؟ دیروز با دلار و امروز با بمب؟ دیروز هم اشتباه کردید و امروز هم اشتباه می‌کنید. راه ثبات در منطقه، راه احترام به مردم و حقوق مردم است. اگر می‌خواهید در منطقه ثبات باشد، ندای ملت ایران را به خوبی بشنوید، به نفع شماست.
ما ان‌شاءالله از مظلومین عالم دفاع خواهیم کرد. ملت ما همواره در برابر ظلم و خشونت و تروریسم ایستادگی کرده و باز هم ایستادگی خواهد کرد. هدف نهایی ما سلطه ایران بر منطقه نیست، اشتباه نکنید. سلطه تشیع بر تسنن نیست، اشتباه نکنید. هدف ما آن است که ملت‌های منطقه سربلند باشند. برای ما بین شیعه، سنی، ترک، عرب، فارس و بلوچ هیچ تفاوتی وجود ندارد.

وعده ‌های دولت در سفر به استان گیلان
و اما گیلان عزیز و سرزمین سرسبز شمالی کشور ما. ان‌شاءالله در این سفر آنچه خدمت شما تقدیم خواهیم کرد وعده برای ۱۸ طرح و پروژه مهم در استان گیلان ظرف سال‌های ۹۴ و ۹۵ خواهد بود. اعتباراتی که برای این ۱۸ طرح مد نظر قرار داده‌ایم، ۷۹۵ میلیارد تومان است که همه این اعتبار در سال‌های ۹۴ و ۹۵ تخصیص داده خواهد شد و این پروژه‌ها اجرایی و عملیاتی خواهند شد. تفصیل این طرح‌ها را در شورای اداری استان توضیح داده خواهد شد.
اما چند طرح مهم را عرض می‌کنم. اولین طرحی که تکمیل آن را تا سال ۹۵ دنبال خواهیم کرد، راه‌آهن قزوین به رشت خواهد بود. همه اعتباراتی را که امسال و سال آینده لازم برای تکمیل این طرح لازم است اختصاص خواهیم داد و تاکنون نیز به قول‌هایی که داده‌ایم عمل کرده‌ایم، این قول را هم عملی خواهیم کرد و در سال ۹۵ قطار از تهران به رشت خواهد رسید.
این قول دولت یازدهم است برای تکمیل طرحی که تاکنون زحمت زیادی برای آن کشیده شده، در این دولت هم در طول ۲۰ ماه تلاش زیادی انجام شده و کار را در سال‌های ۹۴ و ۹۵ ادامه خواهیم داد و تکمیل خواهیم کرد.
مورد بعدی را هم شروع می‌کنیم اما در دولت یازدهم اتمام پیدا نخواهد کرد و از همین‌اکنون هم دستور کار آن داده شده است راه‌آهن رشت به آستارا خواهد بود. البته این پروژه بسیار عظیمی است، با اعتبارات کلان این کار آغاز خواهد شد و بخشی از کار در دولت یازدهم انجام می‌گیرد. همچنین راه‌آهن رشت به انزلی نیز دنبال و عملیاتی خواهد شد.
قدم دومی که دولت یازدهم برخواهد داشت آزادراه قزوین به رشت است. یک قسمت آن آزادراه ۱۱ کیلومتر است که بسیار پیچیده و سخت و کوهستانی است. البته طول آن خیلی زیاد نیست اما اجرای آن اعتبار زیادی می‌خواهد و این یازده کیلومتر باید حل شود تا گره آزادراه رفع گردد.
ما تا پایان دولت یازدهم این پروژه را اجرایی و عملیاتی خواهیم کرد. البته اعتبار آن بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان است. این کار برنامه‌ریزی شده و اعتبار بخشی از آن را دولت و بخشی دیگر را شرکت‌های خصوصی و بخشی دیگر را بانک‌ها تأمین خواهند کرد. در مجموع کاری می‌کنیم که تا پایان دولت یازدهم این ۱۱ کیلومتر عملیاتی و اجرایی شود.
کار سومی که انجام خواهد شد تکمیل و عملیاتی کردن سدهایی است که جزو برنامه است. ما چندین سد را شروع خواهیم کرد و بخشی از آن را تکمیل خواهیم کرد؛ ۴ سد در سال ۹۴ و ۷ سد در سال ۹۵ اجرایی و عملیاتی خواهد شد، علاوه بر کارهایی که برای آب‌بندها و سیل‌بندها باید انجام بگیرد که ان‌شاءالله کمکی هم برای آب و کشاورزی استان خواهد بود.
کار دیگری که انجام خواهد شد مسئله یکپارچه سازی و تسطیح اراضی کشاورزی است که کار شروع شده. ان‌شاءالله از سال ۹۴ تا پنج سال آینده طبق برنامه، ۵۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی را یکپارچه‌سازی و تسطیح خواهیم کرد و در اعتباراتمان هم پیش‌بینی کرده‌ایم که تحولی در زمینه کشاروزی باشد.
در زمینه صنعت و معدن طرح‌هایی وجود دارد و قول می‌دهیم برای طرح‌هایی که نیمه تمام است و سرمایه در گردش می‌خواهد با بانک‌ها صحبت کنیم، آن مقداری که نیاز طرح‌های صنعتی باشد تسهیلات سرمایه در گردش داده خواهد شد، برای تکمیل هم تسهیلات داده خواهد شد. مجموعاً ۳ هزار میلیارد تومان مد نظر قرار گرفته که ان‌شاءالله این طرح‌ها فعال و تکمیل شود و تشریح آنها هم در شورای اداری بیان خواهد شد.
فکر می‌کنیم استان گیلان می‌تواند نقطه‌ای بسیار مهم برای گردشگری سلامت باشد. دولت در زمینه بهداشت و درمان، کار بزرگی در طول سال گذشته انجام داده که ان‌شاءالله چندین بیمارستان هم در استان تکمیل می‌شود. از جمله بیمارستان ۴۰۰ تختخوابی رشت.
همچنین اقداماتی باید برای توسعه گردشگری انجام دهیم و ارائه تسهیلاتی برای تکمیل یا ایجاد هتل‌های ۴ ستاره و ۵ ستاره.
طرح‌هایی نیز برای آبزیان داریم، مسئله ماهی در قفس را در مناطق ساحلی توسعه خواهیم داد.از مردم و گردشگران می‌خواهم برای محیط زیست این استان تلاش فراوانی بکنند. این استان با عظمت و سرسبز در خصوص محیط زیست معضل بزرگی دارد. در مسئله زباله و فاضلاب مشکل داریم. تالاب انزلی که یکی از نعمت‌های بزرگ است و از آثار گردشگری بزرگ است در خطر است و ما باید همه اینها را دنبال کنیم.
هر مقدار که دولت بتواند از سرمایه خارجی در زمینه فاضلاب و محیط زیست استفاده خواهد کرد و در حد توانش قدم‌های لازم را خواهد برداشت.
شاد و موفق و پیروز باشید.

ورزشگاه شهید عضدی رشت

92010
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.