دیدار با خانواده جانباز سرافراز فرامرز فاضلی

مسئولیت سنگین همسران جانبازان/ همسر خوب، یکی از نعمت‌های بزرگ/ جانبازی، مستلزم صبر و حوصله بسیار/ مراتب شهادت و جانبازی/ شکست حصر آبادان، نخستین عملیات بزرگ ایران/ شکست حصر آبادان، آغاز پیروزی‌های ایران در عملیات مختلف/ کار بزرگ ملت ایران برای حفظ عزت، استقلال، آزادی و تمامیت ارضی خود/ دفاع مقدس، تنها جنگ ایران بدون از دست دادن وجبی خاک/ منشور حقوق شهروندی/ اتکا و ابتنای حقوق شهروندی به قانون اساسی و دیگر قوانین موضوعه کشور/ منشور حقوق شهروندی از وعده تا انتشار/ منشور حقوق شهروندی و بیداری حس مطالبه‌گری مردم/ منشور حقوق شهروندی در جهت بهبود روابط اجتماعی و روابط مردم با یکدیگر و با حکومت

بسم الله الرحمن الرحیم
رئیس‌جمهور:
خانم سلام، احوال شما چطور است ؟ آقا زاده هستند؟ داماد هستند. داماد هم همان پسر است. در واقع پدر زن هم پدر است. داماد هم فرزند است. شما چهار دختر دارید؟
پدر شهید:
بله. دو تا دو قلو هستند.
رئیس‌جمهور:
ماشاء الله. خداوند بر شما ببخشد و در مسیر حق و هدایت قرار بگیرند ان‌شاءالله. خانم احوال شما چطور است؟ الحمدلله شما خوب هستید؟
مادر شهید:
بله، ممنونم.
رئیس‌جمهور:
خواهش می‌کنم. برای ما افتخار است که خدمت شما برسیم. آقای فاضلی که سلامتی خودشان را در راه حق و کشور داده و انجام وظیفه کردند، باری هم که بر دوش شما قرار گرفته است برای رسیدگی به ایشان و تربیت فرزندان. خداوند شما را در اجر و ثواب حتماً شریک قرار
می‌دهد.
رئیس‌جمهور:
در چه عملیاتی مجروح شدید؟
جانباز:
در عملیات حصر مجروح شدم. چند روز بعد از عملیات.
رئیس‌جمهور:
یعنی همان سال 60.
جانباز:
بله.
رئیس‌جمهور:
عملیات در مهر ماه بود.
جانباز:
عملیات مهر ماه بود. من بهمن ماه مجروح شدم.
رئیس‌جمهور:
شما هم در همان لشکر 77 بودید؟
جانباز:
خیر، ما با بچه‌های آذربایجان بودیم.
رئیس‌جمهور:
چون نقش اصلی را در عملیات شکست حصر آبادان لشکر 77 بر عهده داشت. با چه مجروح شدید؟
جانباز:
خمپاره 120 به نخاع من خورد.
رئیس‌جمهور:
یعنی ترکش به نخاع شما خورد؟
جانباز:
بله. حدود 15 سال روی ویلچر بودم، بعد داخل مهره‌های من پلاتین گذاشتند و بعد از آن استخوان مصنوعی گذاشتند که خوشبختانه گرفت.
رئیس‌جمهور:
الان می‌توانید راه بروید؟
جانباز:
بله، ما شاگرد شما هستیم و وکالت می‌کنیم.
رئیس‌جمهور:
پس همکار هستیم.
جانباز:
شاگرد شما هستیم.
رئیس‌جمهور:
بسیار خوب. درس حقوق را کجا خواندید؟
جانباز:
تهران. دانشگاه آزاد واحد مرکز.
رئیس‌جمهور:
بسیار خوب. کار وکالت چطور است؟
جانباز:
شکر، الحمدلله.
رئیس‌جمهور:
دخترها چه رشته ای تحصیل کرده‌اند؟
جانباز:
فاطمه خانم مهندسی معماری در جهاد دانشگاهی. زهرا خانم هم حقوق می‌خواند. دو قلوها هم محصل هستند.
رئیس‌جمهور:
بسیار خوب خدا ببخشد. خانم هم که خانه دار هستند.
جانباز:
بله، زمان جنگ پرستار بودند. سابقه جبهه هم دارند، خیلی زحمت
می‌کشند.
رئیس‌جمهور:
در جبهه ایشان را پیدا کردید؟
جانباز:
یک آسایشگاه ضایعات نخاعی در خیابان جامی بود، در آنجا پرستار بود.
رئیس‌جمهور:
همان جا آشنا شدید؟
جانباز:
بله.
رئیس‌جمهور:
بسیار خوب توفیقی بوده است، هم برای ایشان و هم برای شما. خانم بسیار خوب یکی از نعمت‌ها در زندگی است.
جانباز:
بله، واقعاً.
رئیس‌جمهور:
یعنی زن خوب و از آن طرف هم شوهر خوب یا همسر خوب یکی از نعمت‌های بزرگ است.
جانباز:
حدود 80 درصد کارهای من با ایشان است. از صبح ساعت 7 به دادگاه و کلانتری می‌روم و همه کارها بر عهده ایشان است. تا 9 و 10 شب بیرون هستم.
رئیس‌جمهور:
ان‌شاءالله خداوند اجرشان بدهد.شما در ارتش بودید یا سپاه؟
جانباز:
در هر دو بودم ولی زمان جانبازی عضو ارتش بودم.
رئیس‌جمهور:
کادر بودید یا دوره سربازی؟
جانباز:
خیر، دوره سربازی بود.
رئیس‌جمهور:
واقعاً کار سختی است. جانبازی صبر و حوصله خاصی می‌خواهد. البته غیر از فداکاری اول. در ابتدا وقتی انسان به جبهه می‌رود و ایثار و فداکاری انجام می‌دهد، خودش توفیقی است. حالا کسانی که شهید
می‌شوند برای خانواده شان خیلی سخت است. ولی روح خودشان پرواز می‌کند و یک اجر بزرگ کم زحمت می‌برند، به این معنا که دورانش کوتاه است، والا جانشان در خطر است. ولی جانبازان متفاوت هستند. آنها یک دوران طولانی صبر و حوصله و استقامت و ..... دارند و به همان نسبت هم خداوند آن اجر بزرگ را نصیب آنان می‌کند و در این کار هم خانواده مشارکت دارد. مخصوصاً همسرتان که بار زندگی و بار مسئولیت و کمک در زندگی را بر دوش داشته و خداوند هم همان اجر را برای آنها قرار داده است.
الحمدلله خداوند همسر و فرزندان خوبی نصیب شما کرده است. و خود شما هم به این افتخار رسیده‌اید که در دوران دفاع مقدس برای ایستادگی در برابر متجاوزین رفتید. شکست حصر آبادان بسیار مهم بود، تقریباً اولین عملیات بزرگ ما در جبهه بود. در سال‌های 59 و 60 عملیات‌های کوچکی بود ولی شکستن حصر آبادان خیلی ارزشمند بود. بسیار مهم بود و ما وارد فاز جدیدی شدیم از مهر سال 60 که حصر آبادان شکسته شد و قدم بسیار بزرگی بود و خداوند تا پایان سال پیروزی‌های متعددی را نصیب ما کرد. بعد از آن عملیات بستان در آذر ماه اتفاق افتاد که خیلی مهم بود، بعد در فروردین ماه 61 عملیات خیلی مهم فتح المبین واقع شد، که فوق العاده مهم بود و بعد برای عملیات آزاد سازی خرمشهر آماده شدیم که در دو سه مرحله انجام گرفت و در خرداد 61 آن پیروزی خیلی بزرگ و شیرین به دست آمد و پاسخ داندان شکن ملت ایران به متجاوزین بود. در واقع شهرهای بزرگ ما در خوزستان، از جمله آبادان، خرمشهر و بعد در قسمت‌های شمالی بستان و منطقه عین خوش و ... همگی آزاد شدند و شرایط خیلی خوبی برای کشور پیش آمد. در واقع آن 8 – 9 ماه ما پیروزی‌های پیوسته داشتیم که اولین پیروزی از شکست حصر آبادان آغاز شد.
خداوند به همه شهدا و رزمندگان ما و همه آنهایی که به فیض شهادت و جانبازی نایل شده‌اند، اجر بی پایان عنایت فرماید و به آنهایی هم که به جبهه رفتند و سالم برگشتند توفیق بیشتر بدهد که ادای وظیفه کرده‌اند آنها هم که آزاده بوده‌اند و در دوران اسارت زجر کشیده‌اند نقش بسیار بزرگی داشته‌اند. کلاً ملت ایران کار بسیار عظیم و بزرگی در سایه فرماندهی و رهنمودهای امام (ره) انجام دادند و الحمدالله کشور ما توانست عزت، آزادگی و استقلال و تمامیت ارضی خود را حفظ کند.
در واقع اولین بار بود که ایران در یک جنگ بزرگی تحمیلی شرکت می‌کرد و چیزی از خاک ایران در دست دشمن باقی نمی‌ماند و این مسئله برای همه ما و رزمندگان خیلی مهم بود. خداوند به شما اجر، سرافرازی بیشتر در دنیا به شما و خانواده محترم و فرزندان عزیزتان بدهد.
جانباز:
از منشور شما هم تشکر می‌کنم، خیلی خوب بود. این قبیل کارها را تجزیه و تحلیل می‌کنند تا برای ضمانت اجرایی آن ان‌شاءالله اقداماتی بشود. منشور حقوق شهروندی را که اخیراً اعلام کردید خیلی عالی است.
رئیس‌جمهور:
شما حقوقدانان دنبال می‌کنید.
جانباز:
بحث این است که تضمین این به چه شکل است. ضمانت اجرایی آن چگونه است؟
رئیس‌جمهور:
حقوق شهروندی در بخش اجرایی کشور تضمین دارد؛ یعنی این حقوق شهروندی به همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها ابلاغ می‌شود و آنها هم موظف به اجرا هستند. این در بخش اجرا.
در بخش‌های دیگر باید همکاری بکنند. حقوق شهروندی همان طور که در مستنداتش آمده است، عمدتاً به قانون اساسی و قوانین موضوعه کشور متکی است؛ یعنی خیلی از مواردی که در حقوق شهروندی آمده است در واقع بر یک پایه حقوقی مستحکمی استوار و اجرایی است.
البته ممکن است مواردی در حقوق شهروندی باشد که بعداً به لایحه نیاز داشته باشد، یعنی باید به یک لایحه تبدیل شود و مجلس هم آن را به قانون تبدیل کند. قدم بسیار خوبی بوده است. ما از انتخابات به مردم این وعده را داده بودیم که منشور حقوق شهروندی را منتشر می‌کنیم.در 100 روز اول تدوین کردیم و در سایت گذاشتیم، دوستان و حقوقدانان نظرات متعددی دادند، تغییراتی کرد تا اینکه امسال به تناوب 3-4 روز وقت گذاشتم، عده‌ای از حقوقدانان را دعوت کردیم و همه موارد را مرور کردیم و نهایی شد. الحمدلله منتشر هم شد.
جانباز:
واقعاً از زحمات شما خیلی تشکر می‌کنم.
رئیس‌جمهور:
بله، این کاری است برای اینکه مردم ما با حقوق خودشان بیشتر آشنا بشوند و دنبال کنند. در واقع حقوق شهروندی حس مطالبه‌گری مردم را برای حقوقشان بیدار می‌کند و از مردم می‌خواهد که به صحنه بیایند و دنیال حق خودشان باشند و بدانند که این حق مسلم آنهاست. و
دستگاه‌های اجرایی هم مکلف به اجرا هستند، بقیه دستگاه‌ها هم چون عمدتاً متکی به قانون است، موظف به اجرا هستند. ان‌شاءالله امیدواریم وضع ما از نظر روابط اجتماعی و روابط مردم با یکدیگر و حکومت با مردم و مردم با حکومت هر روز بهتر بشود و در آن چارچوبی که خداوند مقرر کرده است و چارچوبی که حق و حقوق مردم است، بتوانیم زندگی بهتری و روابط سالم‌تری داشته باشیم. اساس کار این است. آقای فاضلی این هدیه به عنوان یادگاری خدمت جناب‌عالی تقدیم می‌شود.
جانباز:
خیلی ممنونم.
رئیس‌جمهور:
موفق باشید. خداوند شما را حفظ نماید. ان‌شاءالله موفق باشید. خوشحال شدیم.

92005
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.