مصاحبه در مراسم وداع با پیکر آیت‏ الله هاشمی رفسنجانی

هاشمی، شخصیتی بی‌بدیل در نهضت و انقلاب اسلامی/ به‌دوش کشیدن بار انقلاب به تنهایی در بعضی مواقع/ نقش مهم هاشمی در فرماندهی و پایان جنگ/ همراهی با رهبری در همه مراحل/ شهامت هاشمی در نشان دادن راه درست/ مقاومت و صبوری هاشمی

گزارشگر:
آقای رئیس جمهور، ما دیروز آقای هاشمی را از دست دادیم، یار دیرین امام(ره) و رهبری. قطعاً برای همه ملت ایران این حادثه تلخ بوده. شما ایشان را بیش از همه ما می‌شناختید. در مورد شخصیت آقای هاشمی به ما بگویید و خلأ وجود ایشان را چطور ارزیابی می‌کنید؟
رئیس جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم. من این مصیبت بزرگ را به همه ملت عزیز ایران و به ویژه خدمت مقام معظم رهبری که هم سنگر و یار دیرین یکدیگر بودند تسلیت عرض می‌کنم. آقای هاشمی یک شخصیت بی بدیل در نهضت اسلامی و انقلاب اسلامی بودند. در دوران نهضت اسلامی کارهای بسیار سخت و مسائل اساسی انقلاب تا روز پیروزی بر دوش ایشان بود. وقتی که امام (ره) در نجف بودند ایشان رابط بین ایران و نجف بود. آن وقت که امام (ره) در پاریس بودند ایشان رابط بین ایران و پاریس بود. وقتی که امام (ره) به ایران برگشتند به عنوان یکی از یاران بسیار نزدیک حضرت امام (ره) رضوان الله تعالی علیه بودند. روزهایی برای انقلاب بود که گویی همه بار انقلاب بر دوش آقای هاشمی آمد. بعد از حادثه هفت تیر هیچ کس را نداشتیم و امام (ره) تنها شده بود، آن کسی که توانست در کنار امام(ره) باشد هاشمی بود، چون مقام معظم رهبری هم در همان ایام مجروح شده بود و در بیمارستان بود و کسی که همه بار نظام را بر دوش گرفت این آقای هاشمی بود. وقتی آقای هاشمی بود همه اطمینان داشتند، مردم اطمینان داشتند، امام (ره) اطمینان داشت.
روزی که جنگ تحمیلی فرا رسید و روزهای سخت جنگ پیش آمد امام(ره) آقای هاشمی را به عنوان فرمانده جنگ قرار دادند و او توانست جنگ را به بهترین وجه اداره کند. روزی که بنا بود جنگ تمام شود، در کنار مقام معظم رهبری که آن روز رئیس جمهور بودند، این بار را بر دوش گرفتند و بعد از رحلت امام (ره) نقش آقای هاشمی رفسنجانی برای اینکه در کمتر از 24 ساعت خلف صالح امام (ره)، مقام معظم رهبری، پرچم رهبری را بر دوش بگیرند نقشی مثال زدنی و بی نظیر است.
بعد هم در همه مراحل چه در دورانی که ایشان رئیس جمهور بودند و بار مسئولیت اجرایی کشور را بر دوش داشتند، در آن روزهای سخت بعد از جنگ و ویرانی‌ها به حق کشور را ساخت. بعد از آن هم هر روز که روز سختی بود آقای هاشمی به صحنه آمد. هیچ وقت از صحنه کنار نرفت. هیچ وقت مشکلات او را از مسیرش جدا نکرد. همیشه کنار امام(ره) بود تا امام (ره) بود، همیشه کنار مقام معظم رهبری بود تا آخرین لحظه زندگی اش.
او همیشه راه درست را با شهامت به مردم نشان داد و با شجاعت و نظر روشن خودش مسیر را به جوانان کشورمان نشان داد. دریغ از اینکه هاشمی هنوز آرزوهای بسیار زیادی برای سربلندی این کشور داشت. هاشمی هنوز آرزوهای زیادی برای عظمت نظام و انقلاب داشت. ما همه باید بتوانیم راه او را ادامه دهیم و برای پر کردن خلأ وجودی او جوان‌های عزیز ما و همه اندیشمندان و صاحب نظران باید در صحنه باشند و جای ایشان را پر کنند تا این انقلاب و نظام را به نقطه ای برسانیم که مطلوب مردم و خواست امام (ره) بود و امروز خواست مقام معظم رهبری است.
گزارشگر:
اگر بخواهید آقای هاشمی رفسنجانی را در یک جمله توصیف کنید چه می‌فرمایید؟
رئیس جمهور:
آقای هاشمی یک اندیشمند بزرگ بود، یک سیاستمدار باهوش بود و مردی بود که در برابر بزرگ‌ترین مشکلات، حتی اگر این مشکلات از کوه هم بزرگ‌تر بود، به راحتی ایستادگی، مقاومت و صبوری می‌کرد. او هیچ‌گاه از انقلاب جدا نشد. هیچ جا نمی‌توانیم آثاری را از انقلاب و نظام ببینیم، مگر اینکه آثار وجودی آقای هاشمی رفسنجانی را در آنجا مشاهده کنیم.
گزارشگر:
خیلی متشکرم.
رئیس جمهور:
ان‌شاءالله موفق و مؤید باشید.

91998
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.