سخنرانی‌ در دیدار با مردم خرمشهر

خرمشهر نماد ایستادگی و مقاومت ایران / خرمشهر نیازمند نوسازی / خرمشهر نماد ایستادگی، جهاد و فداکاری/ مشاهدة زخم بر سیمای خرمشهر / رنج‌ها و آلام مردم خرمشهر/ احیای اروند/ احیای کارون ـ برنامه‌ریزی برای آلاینده‌های کارون ـ فاضلاب استان/ اعلام خرمشهر و آبادان به عنوان منطقة آزاد / دعوت از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران / خرمشهر و آبادان، مرکز گردشگری ایران/ خاطرة حضور مکرر در خرمشهر / اتمام و تکمیل طرح‌های مربوط به صنعت فولاد/ تغییر شیوة حفاظت و حراست از استان / مسئله اشتغال و اقدامات دولت / توافق ژنو و لغو تحریم‌ها / تقویت روابط با همسایگان / توصیه توجه به مشکلات مردم خرمشهر/ پایبندی دولت به شعارها و وعده‌ها / ایجاد فرصت‌های برابر اجتماعی برای زنان/ مردود بودن تبعیض قومیتی/ وحدت و همدلی / اقدامات دولت در زمینة کشاورزی استان / اجرای 129 طرح عمرانی / اقدامات دولت در زمینة آب / طرح‌های فاضلاب/ تصویب 65 طرح عمرانی برای استان / اعتبار لازم برای اجرای طرح‌ها / دعوت از عشایر و قومیت‌ها برای حضور در صحنه‌ها


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی‌الله علی محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
مردم قهرمان،
مردم مقاوم،
مردم فداکار شهر تاریخی خرمشهر،
شهر جهان آرا، شهر همة شهیدان، شهر همة ایثاگران، شهر همة عشایر، شهر همه ایرانیانی که به یاد ایستادگی و مقاومت خرمشهر در برابر آن سر تواضع فرود می‌آورند. خرمشهر نماد ایستادگی و مقاومت ایران در برابر متجاوزان است. گرچه در این سفر فرصت نبود تا در بخش‌های مختلف این استان عزیز صدا و مطالبات آنها را از نزدیک بشنوم و به یک برنامة تلویزیونی و همچنین نشست‌هایی در مرکز استان اکتفا گردید، اما دیدار با مردم خرمشهر و آبادان را به عنوان نماد جهاد و ایستادگی بر خود ضروری و لازم می‌دیدم.
راست است که خرمشهر بازسازی شده است، اما نیازمند نوسازی است. گرچه دولت‌های پیشین برای خرمشهر قدم‌های قابل ملاحظه‌ای برداشته‌اند، اما تا رسیدن به مطلوب و خواست مردم هنوز راهی طولانی در پیش داریم. دولت خود را موظف می‌داند و در برابر خرمشهر احساس دین می‌کند.
ما یادمان نخواهد رفت، در روزهای سخت اوایل مهر سال 1359، خرمشهر تسلیم نشد، بلکه خیابان به خیابان و خانه به خانه ایستاد و جنگید و مقاومت کرد. خرمشهر نماد ایستادگی، جهاد و فداکاری است. از آن روز سراسر ایران اسلامی به خوزستان و خرمشهر آمدند تا از خرمشهر دفاع کنند.
امروز از دوران جنگ تحمیلی 25 سال می‌گذرد. خرمشهر زنده است، اما هنوز زخم در سیمای خرمشهر مشاهده می‌شود. خرمشهر جاودانه خواهد ماند، اما باید برای این خرمشهر فداکاری بیشتری بشود.
آن روز برای دفاع از این شهر چه خطرها کردند و چه رنج سفرها دیدند! آن روز برای مقاومت و ایستادگی چه خون دل‌ها خوردند! چه رنج دوران‌ها کشیدند! اما امروز که خرمشهر آزاد است، امروز که شما مردم رشید و با نشاط را در این شهر مشاهده می‌کنیم، هنوز تا رسیدن به آن شهر خرم و آبادانِ آباد فاصله داریم.
راست و درست است که مردم این شهر و استان از اوضاع زیست‌محیطی در رنج‌اند. راست و درست است که مردم در مسئلة اشتغال مشکلات فراوانی دارند. نرخ بیکاری قابل قبول نیست. مردان و زنان و جوانان ما، پسران و دخترانِ تحصیلکرده، فرهیخته و دانشگاه دیده امروز به شغل و دانشگاه نیاز دارند. برای این کار دولت در طول این پنج ماه قدم‌هایی برداشته است و خود را موظف می‌داند که قدم‌های بلندتری بردارد.
اروند باید احیا، پاکسازی و لایروبی شود. دولت از روز اول با این هدف این راه را آغاز و دنبال کرده است و با دولت عراق چندین بار مذاکره شده و مذاکره در حال انجام است.
اگر اروند احیا شود، نه خرمشهر و آبادان، که بصره آباد، منطقه آزاد و استان و کشور هم آباد می‌شود. یکی از اهداف دولت مسئلة اروند است.
کارون در کل این استان باید احیا شود. برای این کار دولت اولین قدم‌ها را برداشته است. باید برای پسماندها و آلاینده‌هایی که به این رودخانه ریخته می‌شود، برنامه‌ریزی شود. برای طرح فاضلاب در کل استان به ویژه شهرهایی که آلاینده‌هایش کارون را آزار می‌دهد، برنامه‌ریزی‌های مفصلی انجام شده است و دولت یازدهم همة آنها را دنبال خواهد کرد.
خرمشهر باید نگین تجارت منطقه شود. برای این کار دولت کل شهرهای آبادان و خرمشهر را به عنوان منطقة آزاد اعلام می‌کند.
من از همة کارآفرینان، سرمایه‌داران، در داخل و خارج ایران و کشورهای همسایه دعوت می‌کنم به خرمشهر و آبادان بیایند و سرمایة خود را بیاورند. آبادان و خرمشهر باید مرکز گردشگری ایران عزیز ما باشد.
من در سال 1346 هفته‌ها در خرمشهر بودم. در دوران دفاع مقدس ماه‌ها و ماه‌ها در این استان و در کنار خرمشهر و در خود خرمشهر بوده‌ام. بعد از دفاع مقدس در طول این 25 سال هم بارها به خرمشهر آمده‌ام. می‌فهمم شما چه می‌گویید و می‌فهمم کدام خرمشهر مورد انتظار شماست.
آنچه گفته شد که باید برای خرمشهر و آیندة آن مطالعه و برنامه‌ریزی شود، صحیح و درست است.
دولت ایجاد و اتمام طرح‌های مربوط به صنعت و فولاد را برای ایجاد اشتغال در این شهر دنبال خواهد کرد.
امروز بحمدالله خوزستان و خرمشهر امنی داریم. من از نیروهای مسلح سپاسگزاری و تشکر می‌کنم، اما باید شیوة حراست و حفاظت این استان و شهر، تغییراتی را به خود ببیند تا فعالیت مردم آزادانه‌تر شود و سواحل ما به سواحل زیبای مورد انتظار مردم برگردد.
اشتغال مسئلة اصلی این دولت است. دولت می‌داند که در سراسر کشور مشکل اشتغال وجود دارد.
من خوشحالم به شما بگویم دولت در طول این پنج ماه قدم بسیار کوچکی از نظر آمار و ارقام برای اشتغال برداشته است، اما بیکاری عظیم و نرخ بیکاری تکان دهنده است.
مهم‌ترین برنامة دولت در کشور و مخصوصاً در مناطق حساس و مهمی مثل خوزستان و خرمشهر مسئله اشتغال خواهد بود.
ما برای ایجاد اشتغال باید محیط امن و آرامی بسازیم. امروز ایران آرام‌تر از گذشته است و اوضاع برای توسعه آماده‌تر است.
چند روز دیگر توافق ژنو اجرایی و عملیاتی خواهد شد. با اجرای این توافق تحریم از پتروشیمی، کشتیرانی و بیمه و صنعت خودرو برداشته می‌شود. معنایش این است که اوضاع کمی مناسب‌تر و مساعدتر خواهد شد.
دولت مصمم است روابط را با کشورهای همسایه و منطقه تقویت کند. ما باید با همة کشورها منطقه و همسایه‌مان روابط بسیار خوبی داشته باشیم. اگر نقار و اشکالی با برخی از کشورهای همسایه وجود دارد، دولت مصمم به رفع آنهاست.
ما در یک شرایط روابط سالم نزدیک با همسایگان می‌توانیم شاهد رشد و شکوفایی بیشتر در کل خوزستان و در منطقة آبادان و خرمشهر باشیم. در شرایط جدید همه باید آستین‌ها را بالا بزنیم. دولت به تنهایی قادر نیست مشکلات پیش رو را حل کند. دولت با کمک و حمایت شما و عنایت و لطف خداوند و حمایت مقام معظم رهبری این قدم بسیار مهم و بزرگ را برخواهد داشت.
من در اینجا به همة مسئولان (استاندار، فرماندار و وزرای ذیربط) توصیه می‌کنم که باید به مشکلات این مردم و به ویژه خرمشهر توجه شود.
در این سفر تصمیمات و اقدامات مهمی اتخاذ شده است. این دولت اگر به شما قولی داد، پای قول خود ایستاده است و با همة توان آن را عملیاتی خواهد کرد.
دولت و رئیس جمهور به شعارها و قول‌های دوران انتخابات وفادار است و آنها را دنبال خواهد کرد.
سفر ما امروز پایان می‌پذیرد، اما رابطة ما با شما ـ ان‌شاءالله ـ ادامه خواهد یافت و دائمی خواهد بود.
ما از طریق وزرا، استاندار و فرمانداران، نمایندگان مجلس و نمایندگان خبرگان و ائمه جمعه این رابطة مداوم را حفظ خواهیم کرد و تمام تصمیماتی که اتخاذ شده است، و خواهد شد، به حول و قوة الهی آنها را عملیاتی خواهیم کرد.
من تأکید می‌کنم این دولت تبعیض قومیتی را نخواهد پذیرفت. تمام مردم ایران از حقوق شهروندی برابر برخوردارند و بین عرب و لُر و بختیاری و فارس و دزفولی و شوشتری و بهبهانی هیچ تفاوتی وجود ندارد.
در فرصت‌های شغلی و مسائل اجتماعی بین زنان و مردان تفاوتی وجود ندارد. ما کشورمان را با وحدت، اتحاد، همدلی و انسجام آباد خواهیم کرد.
کینه‌ها را از دل بزداییم، دست وحدت و برادری به هم دهیم و در کنار یکدیگر باشیم. الحمدلله همة گزارش‌ها به ما می‌گوید که امروز در سراسر خوزستان وحدت، همدلی و انسجام وجود دارد.
می‌دانید دولت در زمینة کشاورزی قدم بسیار بزرگی را در طول سه سال آینده برخواهد داشت. ان‌شاءالله و به حول قوة الهی 550 هزار هکتار از اراضی استان را زیر کشت خواهیم برد. ما منابع لازم را برای این کار آماده کرده‌ایم. 129 طرح عمرانی را که اعلام کرده‌ام، دنبال خواهیم کرد.
ما در زمینة آب معتقدیم تمام مردم استان باید از آب آشامیدنی سالم برخوردار شوند. اولین قدم دولت در هفتة آینده ادامة اقدامات دولت‌های گذشته در مورد اهواز اجرایی و عملیاتی خواهد شد. در سال آینده نیز در مورد آبادان و خرمشهر اقدام خواهد شد.
ما در زمینة فاضلاب مخصوصاً در شهرهای کنار کارون و در کل استان طرح‌های فاضلاب را دنبال خواهیم کرد. طرح فاضلاب اهواز را با اعتباراتی که دولت دنبال خواهد کرد، در سال آینده اجرایی و عملیاتی خواهد کرد و در شهرهای دیگر این استان نیز دنبال خواهد نمود.
در واقع اگر بخواهم خلاصة فهرستی را که ان‌شاءالله عصر امروز در شورای اداری دنبال و تصویب خواهد شد، به عرض شما برسانم، برای 27 شهرستان این استان 33 طرح عمرانی قابل ملاحظه، 16 طرح عمرانی روستایی و 16 طرح عمرانی شهری، جمعاً 65 طرح عمرانی قابل ملاحظه دنبال خواهد شد.
دولت برای این طرح‌ها 528 میلیارد تومان، 246 میلیارد تومان، 163 میلیارد تومان، البته با تفکیک موارد، یک و نیم میلیارد دلار و 593 هزار میلیون یورو برای طرح‌های مختلف این استان در سال‌های آینده مد نظر قرار داده است.
دولت قدم‌های خود را بر می‌دارد، اما دست نیاز به سوی شما دراز می‌کند. همه با هم باید کشور را بسازیم. نه تنها در بخش اقتصادی، در بخش‌های فرهنگی، زیست محیطی، امنیتی، امنیت و توسعه هم به عهدة شماست.
از همة عشایر و سران عشایر و قومیت‌ها می‌خواهم و تأکید می‌کنم که همه به صحنه بیاییم. امروز زمینه برای فعالیت آماده است. به دستیار ویژة رئیس جمهور در امور اقوام و قومیت‌ها تأکید می‌کنم که باز هم به این استان سفر کند و به مشکلات اقوام و عشایر توجه کند و مشکلات و معضلات آنها را حل و فصل کند. دولت در خدمت شما خواهد بود و همه دست به دست هم خواهیم داد و خرمشهر را خرم و آبادان را آباد خواهیم کرد.
ما هرگز نمی‌پسندیم که مردم خرمشهر خدای ناکرده خونین دل باشند. ما نشاط مردم خرمشهر و آبادان و کل استان را دنبال خواهیم کرد، به حول و قوة الهی.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

91988
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.