گفتگوی تلویزیونی با مردم در خصوص مذاکرات هسته‎ای

چرخش توأمان سانتریفیوژ و زندگی مردم، از وعده‌های دولت/گام اول: توافق موقت با 1+5/گام دوم: دولت در زمینه مسائل هسته‌ای: حفظ حقوق هسته‌ای، رفع تحر/گام سوم: توافق نهایی/گام چهارم: اجرای توافقات نهایی/تعامل سازنده با جهان/انجام غنی سازی در خاک ایران/فناوری هسته‌ای ایران صرفاً برای توسعه/فعالیت تأسیسات اراک و فرد/لغو تحریم‌ها و تجربه صفحه‌ای جدید/رویکرد دولت: احترام متقابل، منافع مشترک و دستیابی به اهداف مشترک برای همه/همکاری با دنیا، نه جنگ و نه تسلیم/رویکرد دولت: تکریم نه تحریم/هدف غرب از تحریم ایران/همزبانی، همدلی و انسجام اساس پیشرفت ها/حمایت‌ها ورهنمودهای رهبری/تشکر از رهبری، رؤسای قوا و دیگر مسئولان/حضور مردم در انتخابات 92 و پس از آن در دیگر عرصه‌ها/پایبندی ملت ایران به وعده‌های هسته‌ای خود/متوازن بودن توافقات ایران/مذاکرات هسته‌ای گام نخست در تعامل سازنده با جهان/استمداد از همه فعالان اقتصادی و همه ملت ایران برای رونق اقتصادی، اشتغال جوانان و توسعه صادرات غیر نفتی/تشکر از تیم مذاکره کننده هسته‌ ای

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله و الصلاة علی رسول‎الله و آله و صحبه. اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها بعدد ما احاط به علمک

ایام به نام فاطمه اطهر (س) است و هفتة آینده هفته‎ای است که ولادت آن بانوی گرامی خواهد بود. امروز روزی است که در خاطرة تاریخی ملت ایران خواهد ماند. روزی است که از دیدگاه بنده، روز تشکر و سپاس از ملت بزرگ ایران است. مردمی که با ایستادگی‎، استقامت و مقاومت خود گام دیگری در مسیر دستیابی به اهداف بلند ملی‎شان برداشتند. من باید از همة مردم ایران که در طول سالیان گذشته برای حراست از منافع ملی و حقوق ملی خود ایستادگی کردند و امروز هم همچنان مقاوم خواهند بود و در آینده نیز این مسیر را ادامه خواهند داد‎، تشکر و سپاسگزاری کنم.
دولت از آغاز، وعده‎هایی به مردم داده بود و ما همواره در پی اجرای آن وعده‎ها در چارچوب خاص ملی و منافع ملی هستیم. یکی از وعده‎های دولت به مردم این بود که «سانتریفیوژ بچرخد‎، اما زندگی مردم هم بچرخد». سانتریفیوژها زمانی برای ما ارزشمند است که چرخ اقتصاد هم در کنار آن در چرخش باشد. این کار و هدف را امروز نزدیک‎تر از ماه‌ها‎، هفته‎ها و حتی روزهای پیش می‎بینیم.
گام‌ها و اقدامات دولت در زمینه مسائل هسته‌ای
دولت در 100 روز اول‎، در این زمینه اولین گام را برداشت و به توافق موقت در زمینة مسائل هسته‎ای با طرف مذاکره یعنی 1+5 دست یافت. از آن زمان تا امروز در تلاش بودیم که گام دوم برداشته شود. این گام با ماه‌ها تلاش و به ویژه با تلاش روزهای گذشته، دیشب به سرانجام رسید. ما گام دوم را برداشتیم. در گام دوم، هم حفظ حقوق هسته‎ای را داریم و هم در کنار آن رفع تحریم‎ها و هم تعامل سازنده با جهان‎، که این هر سه موضوع برای ما حائز اهمیت است.
در چارچوبی که تا دیشب به آن رسیدیم، توافق پیش رو گام سوم خواهد بود و همة امیدها بر این است که تا اوایل تیرماه گام سوم را برداریم. گام سوم توافق نهایی است و گام چهارم که بعد از آن برداشته خواهد شد ظرف هفته‎های بعد یا کمی بیشتر گام اجرای توافقات نهایی است. در چارچوبی که دیشب به آن رسیدیم، 1+5 پذیرفت که ایران دارای غنی‎سازی در خاک خود باشد؛ یعنی آنچه تا دیروز می‎گفتند غنی‎سازی در ایران تهدید برای منطقه و جهان است‎، امروز همه قبول کردند که غنی‎سازی در ایران برای هیچ‎کس تهدید نیست.
من در اینجا به صراحت می‎گویم، غنی‎سازی و همة فناوری هسته‎ای ما صرفاً برای توسعة ایران است. این غنی‎سازی و فناوری علیه هیچ کشور در منطقه یا جهان نخواهد بود.
امروز هم دنیا به خوبی اذعان کرده است که ایران در پی اهداف صلح‎آمیز خود است. در این چارچوب اراک با فناوری مدرن‎تر فعال خواهد شد، فردو که بعضی فکر می‎کردند بسته می‎شود‎، برای همیشه باز می‎ماند. در فردو بیش از هزار سانتریفیوژ مستقر خواهد بود و فعالیت‌های دیگر هسته‎ای و فیزیکی در آنجا انجام خواهد شد.
طبق این چارچوب همة تحریم‎ها‎،‎ اعم از تحریم‎های مالی‎، اقتصادی و بانکی علیه ایران لغو خواهد شد و از روز توافق همکاری‎های جدید، هم در بخش هسته‎ای و هم دیگر بخش‎ها، با دنیا صفحة جدید خود را تجربه خواهد کرد.
بنابراین در چارچوبی که ما پیش رو داریم می‎بینیم که رویکرد این دولت پاسخ داده است. رویکرد ما این بود که در دنیای امروز تهدید دیگران و فشار بر دیگران بی‎ارزش است و همه باید دنبال برد - برد باشیم؛ توافقی که به نفع همه باشد؛ احترام متقابل‎، منافع مشترک و دستیابی به اهداف مشترک برای همه.
بعضی فکر می‎کنند ما یا باید با دنیا بجنگیم یا باید تسلیم قدرت‎ها شویم. ما معتقدیم هیچ کدام از این راه‌ها صحیح نیست. راه سومی وجود دارد؛ ما می‎توانیم با دنیا همکاری داشته باشیم.
البته آنها می‎گویند مذاکره در سایة فشار تحریم بوده! خودشان هم می‎دانند این حرف پایه‎ای ندارد. تحریم آنها برای مذاکره نبود، آنها تحریم کردند تا ما تسلیم شویم. اما وقتی دیدند تسلیم امکان‎ناپذیر است و در برابر یک ملت متحد‎، منسجم و شجاع قرار گرفتند، آن وقت گفتند تحریم برای مذاکره بوده. ما که قبل از تحریم با دنیا مذاکره می‎کردیم، حین تحریم هم با دنیا مذاکره می‎کردیم، پس رویکرد دولت این بود که اگر دیگران به ما تکریم کنند و تهدید نکنند‎، پاسخ تکریم خود را با تکریم خواهند گرفت. ما هم به آنها تکریم می‎کنیم و امروز به این واقعیت دست یافته‎اند که تکریم در برابر تکریم و نه تهدید و نه تحریم و نه فشار‎، این موفقیت بزرگ نشان می‎دهد که این رویکرد درست بوده.
نکتة دوم این‎که ما اگر به هر کجا رسیده‌ایم - همین گامی که امروز به آن دست یافته‌ایم - در سایة همدلی، همزبانی و انسجام بوده است. ما در تمام مراحل قدم به قدم با دیگر مسئولین مشورت کردیم. ما همواره از رهنمودهای مقام معظم رهبری مدظله‎العالی بهره بردیم و استفاده کردیم و ایشان هم سخاوتمندانه ارشادات خودشان را در اختیار دولت و تیم مذاکره‎کننده قرار داده‎اند.
من در اینجا لازم می‎دانم از مقام معظم رهبری‎، از رؤسای قوای مقننه و قضائیه و همة مسئولینی که در این راستا به ما کمک کردند تا این گام را برداریم، سپاسگزاری کنم. در گام بعدی نیز نیازمند یاری و همکاری آنها خواهیم بود و نه تنها در بحث هسته‎ای بلکه در همة مسائل کشور نیاز به ارشادات مقام معظم رهبری‎، همدلی سایر مسئولین‎، انسجام و حضور مردم عزیز و بزرگوار خودمان داریم.
البته همیشه در سایة لطف خداوند و توجهات حضرت ولی‎عصر (عج) و ارواح ائمة هدی (ع) به ویژه فاطمه اطهر (س) بوده‌ایم و هستیم و خواهیم بود که همیشه و همه‎جا آن بانو و همچنین ارواح سایر معصومین (ع) و توجهات ویژة ولی‎عصر (عج) ما را یاری کرده است و ان‌شاءالله یاری خواهد کرد.
مسیر ما مسیر درستی است. ملت ما با وجود فشارها، در انتخابات 1392 حضور و ایستادگی خود را به دنیا نشان دادند و پس از انتخابات در همة عرصه‎ها با حضور مقاوم و منسجم خود، کاری کردند تا به راحتی از مسیرهای دشوار عبور کنیم.
در اینجا لازم می‎دانم چند نکته را به عرض ملت ایران برسانم: نکتة اول آن که ما در مذاکرات هسته‎ای هر آنچه به دنیا گفته‎ایم‎، وعده داده‎ایم یا وعده خواهیم داد‎، پای قول خودمان ایستاده‎ایم. دنیا بداند ما اهل فریب و دورویی نیستیم. اگر وعده‎ای داده‌ایم - که وعدة ما در چارچوب مصالح و منافع ملی ما خواهد بود - به آن وعده عمل خواهیم کرد. البته مشروط بر آن‎که طرف مقابل هم به وعده‎های خود عمل کند.
هم تا اینجا و هم در آینده در توافق نهایی‎، توافق ما متوازن خواهد بود. اگر طرف مقابل به وعده‎ها عمل کند‎، ایران به وعده‎هایش عمل خواهد کرد. اگر روزی آنها بخواهند مسیر دیگری انتخاب کنند‎، راه انتخاب نزد ملت ما همواره باز خواهد بود.
نکتة دیگر این‌که مذاکرات هسته‎ای ما پلة اول برای تعامل سازنده با جهان است. بحث ما فقط هسته‎ای نیست. این نیست که ما امروز موضوعی به نام هسته‎ای داریم و می‎خواهیم با دنیا مذاکره کنیم و این موضوع تمام بشود. این پلة اول برای رسیدن به بام تعامل سازنده با جهان است. در دنیای امروز پیشرفت‎، توسعه‎، ثبات‎، امنیت در منطقه و جهان بدون همکاری و هماهنگی امکان‎پذیر نیست. ما به طرف همة کشورهایی که می‎خواهند و اراده دارند به ملت ایران احترام بگذارند و با مردم ایران همکاری و هماهنگی داشته باشند و در چارچوب منافع مشترک کار کنند‎، دست دوستی دراز می‎کنیم. با همة کشورهایی که رابطة خوب داریم، رابطة صمیمانه‎تر می‎خواهیم. با کشورهایی که رابطة سرد داریم‎، رابطة بهتر می‎خواهیم و اگر با کشورهایی دارای تنش یا احیاناً خصومت هستیم‎، پایان تنش و خصومت را می‎خواهیم؛ بی‎تردید همکاری و تعامل به نفع همه خواهد بود.
و نکتة آخر آن‌که مردم عزیز، ما برای برداشتن موانع در ارتباطات خارجی یک گام برداشتیم. باید در همة زمینه‎ها گام‌های جدیدی برداریم. دولت متعهد است که موانع کسب و کار را بردارد. امروز روزی است که دولت دستش را به سوی فعالان اقتصادی و همة ملت ایران دراز می‎کند. ما در شرایط امروز به رونق اقتصادی‎، اشتغال جوانان‎ و توسعة صادرات غیرنفتی نیازمند هستیم، برای این‎که مردم ما شاهد بهبود در زندگی مادی و معنوی خود باشند.
امروز پیام من به ملت ایران پیام تشکر و درخواست برای همدلی و همکاری بیشتر برای رونق اقتصادی‎، روابط نزدیک‎تر اجتماعی و همدلی در رقابت‎های سالم سیاسی است که امسال سال انتخابات خواهد بود. امیدوارم همة ما بتوانیم در شرایط امروز و امسالی که به حول و قوة الهی بهتر از سال گذشته خواهد بود برای پیشرفت و سربلندی ملت و کشورمان بیش از پیش تلاش بکنیم.
من لازم می‎دانم هم از طرف خودم و هم از طرف ملت بزرگوار ایران از همة آنهایی که در برداشتن این گام‎ها تلاش کردند به ویژه وزیر امور خارجه‎، تیم مذاکره‎کنندة هسته‎ای‎، رئیس سازمان انرژی اتمی و تیم همراهش‎، تیم حقوقی و همة آنهایی که در این زمینه تلاش و کوشش کردند، مخصوصاً در روزها و ماه‌های اخیر‎، از آغاز دولت تاکنون، از آنها سپاسگزاری و تشکر کنم و امیدوارم حمایت ملت و حمایت رهبری معظم همواره پشتیبان این مسیر و راه تا موفقیت نهایی باشد.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

91978
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.