مصاحبه مشترک با رئیس‌جمهور قرقیزستان (بیشکک)

فرهنگ اعتدالی و ضد افراطی مسئولین قرقیزستان/ مراحل لغو روادید برای گروهای مختلف/ تسهیلات بانکی برای طرفین/ گسترش ارتباطات ریلی/ تعرفه‌های ترجیحی/ حمایت قرقیزستان از ایران در مجامع بین‌المللی/ گسترش روابط علمی و فرهنگی در کشور/ آمادگی تأسیس نیروگاه برقابی در قرقیزستان از سوی ایران/ همکاری درخصوص تهدیدات مشترک/

بسم الله الرحمن الرحیم
برای من و هیئت همراه مایه خرسندی است که امروز میهمان مردم قرقیزستان، رئیس‌جمهور و دولت محترم قرقیزستان هستیم.
از استقبال گرم مسئولین قرقیزستان به ویژه آقای رئیس‌جمهور کمال تشکر را داریم.
سفر سال گذشته رئیس‌جمهور جناب آقای آتامبایف به تهران نقطه عطفی در روابط دو کشور بود و امروز هم قدم بسیار مهمی برای توسعه روابط دو کشور برداشته شد.
سیاستی که دولت قرقیزستان اتخاذ کرده، سیاستی مستقلانه در سطح جهان امروز و برای ما بسیار حائز اهمیت است و ما به این سیاست احترام می‌گذاریم. همچنین فرهنگی که در این کشور هم در میان مسئولین و هم در میان مردم حاکم است، فرهنگ اعتدال و ضد افراط است که از این فرهنگ هم استقبال می‌کنیم.
امروز در جلسات خصوصی و عمومی مذاکرات به توسعه روابط اقتصادی توجه خاص و ویژه‌ای داشتیم و رفع موانع در این راستا یکی از مسائلی است که می‌تواند به توسعه روابط دو کشور کمک کند، از جمله در مسئله ویزا و تسهیلات برای ویزا و در نهایت قدم‌هایی که در این زمینه باید برداشته شود.
ما لغو روادید را به عنوان سیاستی اصولی در روابط اصولی دو کشور می‌بینیم و امیدواریم لغو روادید در سه مرحله انجام گیرد؛ یعنی لغو روادید برای تجار، بازرگانان بخش‌های صنعتی، کارآفرینان و تولید گران؛ بخش دوم لغو روادید برای گروه‌های توریستی که به صورتی گروهی سفر می‌کنند‌ و در مرحله سوم لغو روادید به طور کامل. این لغو روادید می‌تواند هم به توسعه توریسم در دو کشور کمک کند و هم می‌تواند در زمینه اقتصادی، رفت و آمد تجار و کارآفرینان کمک کند و هم می‌تواند منشأیی باشد برای پرواز مستقیم بین دو کشور که برای توسعه روابط نیازمند پرواز مستقیم بین بیشکک و تهران هستیم.
همین‌طور نیازمند تسهیلات در روابط بانکی، تضمین‌های بانکی و اعتبارات بانکی و ال‌سی در مواردی که نیاز است، هستیم؛ بدون روابط خوب بانکی این‌گونه تحرکات اقتصادی و مالی امکان پذیر نخواهد بود و امیدواریم در این سفر زمینه بسیار خوبی برای روابط بانکی بین دو کشور فراهم آمده باشد.
آنچه دولت قرقیزستان و رئیس‌جمهور برای ارتباط ریلی بین چین، قرقیزستان و سپس از طیق ازبکستان، ترکمنستان و ایران به منطقه دریای عمان، خلیج فارس و اقیانوس هند بیان فرمودند، ما از این ابتکار کاملاً استقبال می‌کنیم و این را به نفع دو کشور ایران، قرقیزستان و کل منطقه می‌دانیم که می‌تواند در مسائل اقتصادی و فرهنگی در کل منطقه بسیار تأثیرگذار باشد.
همچنین در مذاکرات تصمیم گرفتیم کالاهایی که مورد نیاز دو طرف است و در کشور ایران و قرقیزستان تولید می‌شود، بتوانیم تسهیلاتی فراهم کنیم که بدون واسطه ثالث در اختیار دو کشور قرار بگیرد و این به نفع دو کشور خواهد بود.
همچنین در زمینه تعرفه‌های ترجیحی بین دو کشور، اقلامی را می‌توانیم از تعرفه‌های ترجیحی و تسهیلات گمرکی استفاده کنیم. همچنین اتصال مناطق آزاد دو کشور می‌تواند برای امر تجارت و اقتصاد بسیار تأثیرگذار باشد.
با توجه به اینکه قرقیزستان عضو مجموعه اتحادیه اوراسیاست، ارتباط ما با قرقیزستان و کل اتحادیه اوراسیا می‌تواند برای روابط اقتصادی ما موثر باشد و امیدواریم در اجلاس بیست و ششم دسامبر امسال تصمیمات خوبی در این جمع اتخاذ شود.
ما از دولت قرقیزستان تشکر می‌کنیم که در همه مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی همواره به عنوان دوست صمیمی و خوب ایران در آرا و حمایت‌های خود ظاهر شده و جمهوری اسلامی ایران هم همواره این دوستی و صمیمیت را قدردانی می‌کند.
همچنین ما علاقه‌مندیم روابط فرهنگی، دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی بین دو کشور توسعه پیدا کند. ایران به عنوان کشوری که در بسیاری از زمینه‌های high tech جزو ده کشور اول دنیاست و در بعضی از زمینه‌های دیگر علوم پیشرفته جزو بیست کشور اول دنیاست، علاقه‌مند است با دوستانش و کشورهای اسلامی، به ویژه کشور دوست قرقیزستان، دراین زمینه همکاری داشته باشیم، به ویژه در زمینه داروسازی و تأمین نیازهای مردم قرقیزستان از لحاظ دارو که ایران یکی از کشورهای پیشرفته در این زمینه است. همچنین برای ارتباطات نزدیک در زمینه کشاورزی و تأمین مواد غذایی دو کشور از یکدیگر و خدمات فنی و مهندسی برای ایجاد نیروگاه برقابی اعلام آمادگی می‌کنیم. با آقای رئیس‌جمهور در مذاکرات بحث کردیم و برای تأسیس نیروگاه برقابی در کشور قرقیزستان آمادگی داریم.
همچنین در زمینه سایر خدمات فنی و مهندسی از قبل نیروگاه، سد، جاده، ریل و سایر خدماتی که مورد نیاز است، در زمینه داروسازی و کارخانه‌های تبدیلی مواد غذایی نیز ایران این آمادگی را دارد و دولت قرقیزستان هم آماده است که تسهیلات لازم را در این زمینه فراهم کند.
همچنین در مذاکرات راجع به معضلاتی که هر دو کشور را تهدید می‌کند از قبیل تروریسم، مواد مخدر و جنایات سازمان یافته می‌توانیم هم مشارکت اطلاعاتی و هم امنیتی داشته باشیم برای حل و فصل این گونه مسائل که امروز به عنوان یک معضل در منطقه ماست، به ویژه مسئله تروریسم و همچنین مشکلاتی که امروز در کشورهای منطقه از جمله در عراق و سوریه وجود دارد که همه کشورها باید کمک کنیم با تروریسم در کل منطقه مبارزه کنیم تا کشورهای منطقه شاهد صلح و ثبات باشند که به نفع همه کشورهای منطقه خواهد بود.
بار دیگر از میهمان نوازی بسیار گرم آقای رئیس‌جمهور جناب آقای آتامبایف و همچنین سایر مقامات تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم.

91974
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.