مصاحبه مشترک با رئیس جمهور قزاقستان (آستانه)

جایگاه ترانزیتی ایران و قزاقستان/ توسعه روابط ترانزیتی/ همکاری در زمینه نفت و گاز/ کمک‌های فنی و مهندسی ایران به قزاقستان/ لغو روادید تجار بین دو کشور/ کشت فراسرزمینی/ روابط علمی و دانشگاهی/ همکاری مشترک درمورد مسائل دریای خزر/

بسم الله الرحمن الرحیم.
جناب آقای نور سلطان نظر بایف، رئیس‌جمهور محترم کشور قزاقستان، از جناب‌عالی، دولت قزاقستان و ملت بزرگ قزاقستان به خاطر پذیرایی گرم و صمیمانه تشکر می‌کنم.
بعد از سفر ماه آوریل جناب عالی به تهران و امضای اسناد فراوان شاهد حرکت رو به توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی و علمی بین دو کشور بودیم. برای ما کشور قزاقستان به عنوان یک کشور بسیار مهم اسلامی در منطقه آسیای مرکزی و همسایه ما در دریای خزر است که روابط تاریخی، باستانی و قدیمی میان دو ملت داریم. امروز نیز شاهد آن هستیم که شرایط برای توسعه روابط بین دو کشور به وجود آمده است.
اولین مسئله مهم جایگاه ترانزیتی دو کشور است که از طریق قزاقستان و ایران، منطقه اقیانوس آرام و چین به خلیج فارس و دریای عمان متصل می‌شود. مسیر ترانزیتی جنوب به شمال، هم جاده‌ای و هم ریلی است و هم خوشبختانه ما پروازهایی بین آلماتی و تهران داریم و همان طور که آقای رئیس جمهور اشاره کردند، در آینده بین آستانه و تهران هم پروازها برقرار خواهد شد. همچنین روابط کشتیرانی در دریای خزر بین بنادر قزاقستان و بنادر ایران داریم که این روابط می‌تواند به توسعه اقتصادی دو کشور منجر شده و همچنین برای کل منطقه بسیار مفید باشد.
امروز مسیر را بسیار کوتاه کردیم برای حمل و نقلی که می‌خواهد از چین تا خلیج فارس و دریای عمان ادامه پیدا کند. برای اینکه این روابط ترانزیتی را توسعه دهیم، باید مسائل گمرکی را نیز تسهیل کنیم، پنجره واحد در گمرکاتمان ایجاد کنیم و همچنین تسهیلات مورد نظر قزاقستان در اینچه برون و بندرعباس را در اختیار این کشور قرار خواهیم داد تا دو کشور بتوانیم حداکثر استفاده را از دالان ترانزیتی منطقه داشته باشیم.
همچنین در زمینه نفت و گاز دو کشوری هستیم که تولید کننده و صادر کننده نفت و گاز هستیم و می‌توانیم در این زمینه به هم کمک کنیم. ما می‌توانیم در بنادر دریای خزر سوآپ نفت داشته باشیم، به این صورت که نفت قزاقستان را بگیریم و در خلیج فارس آن نفت را به مشتریان مورد نظر تحویل دهیم. بنابراین در این زمینه هم می‌توانیم فعالیت خوبی داشته باشیم.
همچنین در زمینه پتروشیمی با توجه به پیشرفت‌هایی که ایران دارد و برنامه‌ریزی‌هایی که قزاقستان دارد، می‌توانیم فعالیت‌هایی در زمینه پتروشیمی داشته باشیم. در زمینه خدمات فنی و مهندسی، شرکت‌های ایرانی در قزاقستان فعال هستند و امروز تصمیمی که دو کشور برای مسائل بانکی اتخاذ کرده‌اند، می‌تواند بسیار به خدمات فنی و مهندسی و نیز مسیر تجاری بین دو کشور کمک کند. همچنین با توجه به تصمیمی که برای ویزا امروز اتخاذ کردیم، بنا شده است تا فوریه 2017 مسئله ویزای تجار، بازرگان و فعالان اقتصادی حل و لغو روادید شود؛ همچنین برای توریست‌های گروهی هم بتوانیم این خدمات را از سوی دو کشور ارائه کنیم، که این باعث پیشرفت در زمینه تجارت، سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های اقتصادی دو کشور خواهد شد.
در زمینه کشاورزی نیز روابط خوبی با همدیگر داریم. در اینجا کشت فراسرزمینی داریم و امیدواریم این مسئله توسعه پیدا کند و کشاورزان ما بتوانند در قزاقستان به فعالیت کشاورزی ادامه دهند و محصولات آن برای دو کشور و منطقه باشد.
همچنین در زمینه علمی، فناوری و دانشگاهی روابط‌مان را باید توسعه دهیم که در این زمینه هم دو کشور آمادگی این را دادند که روابط علمی و فرهنگی را با توجه به تمدن و تاریخ مشترک و روابط بسیار باستانی دو کشور ادامه دهند.
درمورد فعالیت‌های منطقه‌ای، همان طور که آقای رئیس جمهور اشاره کردند، ما تمایل خودمان را اعلام کرده‌ایم که عضو سازمان همکاری شانگهای و همچنین عضو مجموعه اتحادیه اورآسیا باشیم و در هر دو زمینه آقای رئیس‌جمهور قول مساعدت دادند. همچنین در زمینه مسائل دریای خزر همیشه فعالیت‌های مشترکی داریم که باید مسائل حقوقی دریای خزر و زیر بستر آن را با کمک همدیگر و سایر کشورهای ساحلی دریای خزر به حل وفصل نهایی برسانیم.
در مذاکرات‌مان در خصوص مسائل و معضلاتی که در منطقه وجود دارد و همکاری‌هایی که باید انجام بدهیم نیز صحبت شد، به ویژه در زمینه مبارزه با تروریسم که می‌تواند خطری برای منطقه و همه کشورها باشد که باید همکاری‌هایمان را گسترش و ادامه دهیم. شرایطی که امروز مردم عراق و سوریه شاهد هستند موجب نگرانی همه ماست، همه جهان اسلام باید برای رفع این مشکلات و بازگشت ثبات و امنیت به کل این منطقه کمک کنند.
روابط نزدیک اقتصادی ایران و فعالیت‌های مشترک قزاقستان به عنوان دو کشور مهم اسلامی و دو کشور مهم در منطقه آسیا می‌تواند به نفع دو کشور و کل منطقه باشد و ما امیدواریم در همه زمینه‌ها بتوانیم مسیر توسعه را ادامه دهیم. متشکرم

91970
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.