سخنرانی‌ در صبحگاه مشترک نیروهای مسلح استان خوزستان

خوزستان،‌ یادگار دفاع و ایستادگی ملت ایران / خوستان یادآور مردان بزرگ و حماسه‌‌آفرین و عملیات ‌های بزرگ/ عملیات خیبر/ خوزستان نماد مقاومت یک ملت/ اهتمام به آبادانی خوزستان/ تصمیم دولت برای توسعة کشور و خوزستان/ توسعه نیافتگی، حاشیه‌نشینی،‌ بیکاری و مشکلات اقتصادی، دشمنان امروز/ استمداد دولت از نیروهای مسلح/ اعلام تمام خرمشهر و آبادان به عنوان منطقة آزاد/ نیروهای مسلح دنبال استقرار صلح/ صلح‌‌آمیز بودن فناوری هسته‌ای ایران/ پایبندی به همة کنوانسیون‌های بین‌المللی در زمین منع سلاح‌های کشتار جمعی/ ویژگی‌های خاص استان خوزستان/


بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی‌الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین
واعدّوا لهم ما استطعتم مِن قوّهٍ و مِن رباطِ الخیلِ ترهبونَ به عَدُوَّ الله و عَدُوُّکُم

بسیار خوشحالم که توانستم در استان مهم و شهیدپرور خوزستان که تربت پاک شهیدان است، لحظاتی نیروهای دلاور و رزمنده ارتش، سپاه، ناجا و بسیج و مرزبانی را از نزدیک ببینم و زیارت کنم.
هر ملتی و حتی هر دینی یادگارانی دارد که آن یادگاران، هویت تاریخی و خاطرۀ تاریخی آن جمع را می‌سازند. اگر از آیین مقدس اسلام سخن می‌گوییم، باید از بدر و اُحُد به عنوان یادگارانی که خاطرۀ جمعی صدر اسلام را ترسیم می‌کند، یاد کنیم. خوزستان نیز یادگار دفاع و ایستادگی و ایثار یک ملت بزرگ است و این یادگار است که خاطرۀ جمعی ایستادگی و دفاع یک ملت را می‌سازد.
البته نمی‌توان از بدر سخن گفت و از دلاوری‌های علی‌ابن‌ابیطالب سخن نگفت، از اُحُد سخن گفت و از حمزه سید الشهداء، دلاور میدان نبرد احد یاد نکرد.
خوزستان یادآور مردان بزرگی است که در دفاع از این سرزمین حماسه و افتخار آفریدند. از عملیات مهم شکستن حصر آبادان که در واقع باید گفت آغاز پیروزی در برابر متجاوزان بود، تا طریق‌القدس و فتح‌المبین که به راستی فتح آشکار و مبین رزمندگان اسلام بود و تا بیت‌المقدس و آزادی خرمشهر که دل همۀ ایرانیان و آزادی‌خواهان را از غصه رها و آزاد کرد و تا رمضان، والفجر مقدماتی، والفجر یک، خیبر، بدر، والفجر ۸، کربلای ۴ و ۵ و همۀ عملیات‌های مهم و سرنوشت‌سازی که در این استان شاهدش بودیم.
دلاوری‌های بسیاری در این استان شکل گرفت، البته در سایر استان‌ها و در سراسر ایران اسلامی هم شاهد دلاوری‌های بی‌شماری بودیم.
خوزستان نماد مقاومت یک ملت است. همه در این سرزمین جنگیدند، آذری، فارس، لر، ترکمن، سیستانی، عرب و از سراسر ایران به خوزستان آمدند و از مرزها دفاع کردند. گویی در دفاع مقدس یک‌‌بار دیگر انسجام، اتحاد و بالاتر از آن ساخت هویت ملی ایرانیان شکل گرفت. اینجا سرزمینی بود که خون همۀ ایرانیان از سراسر ایران به هم پیوند خورد؛ شب عملیات خیبر یا شب قبلش که قایق‌های کوچک، رزمندگان را به خط مقدم می‌رساندند، شبی که بالگردهای هوانیروز به رغم اینکه ناوبری در شب را نداشتند ولی در شب تاریک برای اولین بار برای تدارک و تجهیز این عملیات پرواز کردند؛ عملیاتی که همه رزمندگان از سراسر کشور اعم از بسیج و سپاه و ارتش و نیروی انتظامی و عشایر، همه در کنار هم بودند و خیبر جایی بود که نیروهایی دریایی و زمینی و هوایی و هوانیروز و همه دست به دست هم دادند و آن حماسه بزرگ را آفریدند.
امروز خوزستان نباید فقط یادگار مقاومت باشد که باید باشد. فقط نباید راهیان نور، سرزمین‌های پاک و تربت پاک ایثار و فداکاری و ایستادگی ملت بزرگ خود را مشاهده کنند که باید مشاهده کنند. امروز در کنار مشاهده و بازدید سرزمین رشادت، باید از آبادانی خوزستان و این سرزمین سبز، نخل‌های زیبای پربار و مزرعه‌های باشکوه، صنعت شکوهمند و شهرهای بازسازی شدۀ بهتر از قبل از جنگ هم بازدید کنند.
پس، امروز یک رسالت دیگر بر دوش همۀ ماست؛ همان‌طور که در دفاع مقدس، در این منطقه و جهان الگو شدیم. هشت سال در برابر متجاوزان ایستادیم و یک میلی‌متر از خاک این سرزمین را به دشمن واگذار نکردیم و این افتخار بزرگ برای رزمندگان اسلام و برای ملت ایران است، به همان نسبت باید در ساخت این کشور و آبادانی این سرزمین الگو شویم.
کشورهایی بعد از جنگ جهانی دوم تلاش کردند و کشور ویران خود را بهتر از قبل بازسازی کردند. ما نیز باید الگوی دفاع، مقاومت و استقامت و همزمان الگویی برای ساخت و سازندگی و توسعه باشیم. دولت به توسعه این کشور و از جمله توسعه خوزستان مصمم است.
همان‌طور که نیروهای مسلح، پاسدار مرزهای این سرزمین هستند و برای دفاع از سرزمینشان تحت فرامین و ولایت ولی امر، نگاهشان به بیرون مرزهاست و با چشم تیزبین خود تحرکات دشمنان و رقیبان را به دقت نظاره می‌کنند، باید نگاه دیگری هم به دیگر دشمنان کنند؛ یعنی توسعه نایافتگی، حاشیه نشینی، بیکاری و مشکلات اقتصادی که اینها هم دشمنان ملت ما هستند.
بیکاری، فقر و توسعه‌نایافتگی دشمنانی هستند که باید با آنان مقابله کنیم. دولت به همان نسبتی که مصمم است به کمک نیروهای جان برکف از مرزهای این سرزمین دفاع کند، باید از توسعه، پیشرفت و آبادانی کشور نیز دفاع کند. در این راه، دولت دست نیاز به سمت نیروهای مسلح دراز می‌کند و این نیروهای مسلح هستند که می‌توانند کشوری امن، استانی امن، سرزمینی امن و مرزهایی امن را برای توسعه بسازند.
بدون زیربنای امن و امنیت، هیچ‌گونه توسعه و پیشرفتی امکان‌پذیر نیست. شاید برخی از تصمیمات دولت بار شما را برای دفاع از این سرزمین سخت‌تر و پیچیده‌تر کند. ممکن است نیاز باشد حضور ظاهری نیروهای مسلح کمرنگ اما حضور باطنی، توانمندی، هوشیاری و تیزبینی آنها نسبت به گذشته به مراتب بیشتر شود.
باید سرزمین‌های بیشتری را در اختیار مردم قرار دهیم تا برای آبادانی این استان تلاش کنند. این بدان معناست که رسالت و وظیفه شما برای دفاع کمی پیچیده‌تر می‌شود. دولت مصمم است تمام آبادان و خرمشهر را منطقه آزاد اعلام کند. این به آن معناست که نوع حراست و حفاظت شما از مرزهای این سرزمین و استان کمی سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شود.
نباید به امنیت ملی، امنیت داخلی ما و امنیت استان استراتژیک خوزستان لطمه‌ای وارد شود و اینجاست که همکاری دولت با نیروهای مسلح را بیشتر و بیشتر از گذشته می‌طلبد. ما باید دست به دست هم دهیم.
کشور ایران و ملت ایران ملتی صلح دوست است. ما هرگز به کشوری تجاوز نکرده‌ایم و هرگز قصد تجاوز به کشوری را نداریم و حتی در جنگ، از منافع‌مان دفاع کردیم. جنگ به ما تحمیل شد و ما مدافعان شجاع و توانمندی بودیم. نیروهای مسلح ما بر مبنای استراتژی بازدارندگی و دفاع همواره آماده‌اند، اما هیچ‌گاه جنگ‌طلب نیستند. نیروهای مسلح ما دنبال استقرار صلح‌اند. ما در دنیای سیاست طرفدار صلح‌ هستیم. اما برای استقرار صلح، نیازمند به نیروی مسلحِ توانمندِ آموزش دیده قدرتمند و قوی هستیم. نیروی مسلح قوی است که می‌تواند کشور را از جنگ و تجاوز دیگران بازدارد. ما به کسی تجاوز نمی‌کنیم اما در برابر متجاوز، با همۀ قدرت و توان از منافع کشور و ملت و انقلابمان دفاع می‌کنیم و دشمن را از تجاوزش پشیمان می‌کنیم.
کشوری هستیم که به شدت در دفاع از حقوقمان اصرار داریم و همان‌طور که حاضر نیستیم یک میلی‌متر از سرزمین ما مورد تجاوز قرار بگیرد حاضر نیستیم یک میلی‌متر از حقوق ما هم مورد تجاوز قرار گیرد.
ما دنبال سلاح‌های کشتار جمعی نیستیم و به همۀ کنوانسیون‌های بین‌المللی در زمینه سلاح‌های کشتار جمعی و منع سلاح‌های کشتار جمعی پیوسته‌ایم اما از دستیابی به فناوری‌های صلح‌آمیز نیز باز نخواهیم ماند. ما می‌گوییم فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای، نه یک کلمه کمتر، نه یک کلمه بیشتر. کمتر و بیشترش آن است که در فناوری صلح‌آمیز، از هر آنچه حق قانونی ماست یک ذره کوتاه نخواهیم آمد؛ این یعنی نه یک کلمه کمتر. در زمینه فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای هرگز دنبال سلاح هسته‌ای نبوده و نیستیم و این فتوای رهبر و تعهد کشور ماست؛ این یعنی نه یک کلمه بیشتر. ما بر حقوق خود پافشاری می‌کنیم و برای دستیابی به حقوقمان نیاز به وحدت، یکپارچگی، آمادگی، تیزبینی، دقت و همچنین مراقبت از مرزها و منافع ملی کشورمان داریم.
استان خوزستان ویژگی‌های خاص خود را دارد؛ بندرگاه، آب‌های آزاد، رودخانه‌های مهم‌، سرزمین نفت‌خیز، سرزمین مستعد کشاورزی، صنایع بزرگ، مردم بزرگ و غیور، عشایر فداکار و دلاور از جمله استعدادهای این سرزمین است. این استان حساسیت و ویژگی خاص خود را دارد.
ما نیازمند وحدت، اتحاد، مقاومت و ایستادگی هستیم. همۀ ما زیر یک پرچم قرار داریم و آن پرچم ایران، پرچم ولایت، پرچم منافع ملی و پرچم ایستادگی و مقاومت برای حقوق ملت ایران است. این پرچم بلند همواره در اهتزاز باد.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاتة

91969
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.