سخنرانی در نشست هم‌اندیشی فعالان اقتصادی دانش‌‏بنیان

آموزه‌های امام حسین(ع) و کربلا / دروغ، یکی از بزرگ‌ترین منکرها / مفهوم امر به معروف و نهی از منکر / جامعة دانش‌بنیان / احترام به بزرگان و معلمان یکی از بزرگ‌ترین معروف‌ها / دانش، پایة اصلی قدرت و ثروت ملی / فرهنگ انقلاب یعنی استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی / نخستین روز تشکیل دولت و درخواست از تیم سیاسی / فناوری نرم / مذاکرات و توافقات هسته‌ای، نادر و بی‌نظیر / استفاده از بهترین متخصصان در /مذاکرات / فضای پس از توافق / شرکت‌های دانش‌بنیان، پیشتاز تحویل فناوری‌های نو / استقبال از یک همکاری فناورانه / حرکت براساس کارها و تحقیقات صورت گرفته و رسیدن به نتایج و دستاوردهای نو / عبور از تحریم / اساس شرکت‌های دانش‌بنیان / نیاز کشور به فناوری، سرمایه و بازار خارج / شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان / ارائه حمایت‌ها و کمک‌های لازم / حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان / اختصاص بودجة بیشتر به صندوق نوآوری و شکوفایی / بازدید از نمایشگاه تبدیل زباله‌های خطرناک به یک محصول سفید / حضور نخبگان در دفاع مقدس / توسعة دانش بنیان / تأکید بر فراگیری علم و دانش در احادیث و روایات / فرامرزی دانش و علم و فناوری / مرعوب و مفتون غرب نبودن / وظیفة دولت در قبال شرکت‌های دانش بنیان

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد (ص) و آله الطیبین الطاهرین و صحبه المنتجبین

انی احب ان آمر بالمعروف و انها عن المنکر و اسیر بصیره جدی و ابی واخی

با سلام و درود بر سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش که به ما درس زندگی، ایستادگی و مقاومت آموخت. به ما آموخت که برای آرمان‌ها و اهدافمان از چیزی نترسیم. به ما آموخت که اگر در مسیر اهداف بلندمدت یک فرهنگ، یک دین و یک جامعه حتی کوچک ولو تنها مسیری را که مسیر حق است در برابر هرگونه مانع و هرگونه مشکل این جمع هدفدار مصمم با ایمان مقاوم به موفقیت و پیروزی نهایی خواهد رسید. تمام حادثه کربلا آنچه به ما می‌آموزد آن است که شایسته‌ها و شایستگی‌ها را ترویج و تبلیغ کنیم از بدی‌ها و زشتی‌ها فاصله بگیریم، این همه کربلا است.

خود حضرت فرمود: حرکت من به خاطر این است که دوست دارم تا شایسته‌ها، معروف‌ها، کارهای نیک و پسندیده ترویج و در جامعه مستقر شود و بدی‌ها و زشتی‌ها از جامعه رخت بربندد. امر به معروف و نهی از منکر معنایش همین است. نباید امر به معروف و نهی از منکر را در چند مسأله خلاصه کنیم. یکی از بدترین منکرها عجب و غرور نابجا است. یکی از بدترین منکرها ریا و نشان دادن ظاهری است که با واقعیت فاصله دارد. یکی از بزرگترین منکرها دروغ و به حیثیت مردم لطمه زدن است. به آبروی مردم تعرض کردن است. یکی از بالاترین معروف‌ها دوستی، به همدیگر عشق ورزیدن، احترام کردن و به بزرگان و عالمان احترام گذاشتن است. اینکه آن همه در روایات توصیه شده به عالم، معلم و استاد احترام بگذاریم این به خاطر خودمان است، نه اینکه آن معلم نیاز دارد. اگر ما به معلم احترام کردیم یعنی به علم احترام کردیم. اگر ما به معلم احترام کردیم یعنی به نور در برابر ظلمت احترام کردیم. آن کسی که راهنما است مسیر هدایت و پیشرفت را پیش روی ما می‌گذارد.

ما جامعه دانش‌بنیان می‌خواهیم. شرکت دانش‌بنیان، بنگاه دانش‌بنیان، کمی بالاتر اقتصاد دانش‌بنیان و کمی بالاتر جامعه و یک کشور دانش‌بنیان می‌خواهیم. جامعه دانش‌بنیان جامعه‌ای است که در آن علم احترام خود را دارد. دانشمند احترام لازم را دارد. جامعه دانش‌بنیان آن است که مدیریتش، حرکتش و سخنش پشتوانه علمی داشته باشد.

هرکجا از علم و دانش استفاده کردیم حتی در فرهنگ دینی و ترویج آن اگر از علم استفاده کردیم، آن وقت قول ما قول سدید بود؛ «و قولوا قولاً سدیدا»[1] و سخن محکم، استوار و پایه‌دار گفتیم و آنجا در تبلیغ دینمان موفق بودیم. هرکجا مدیریت ما در چارچوب دانش و دانش‌بنیان بود، ما درست حرکت کرده‌ایم. هرکجا مبنای تصمیم‌گیری ما بر پایه علمی بود ما توانسته‌ایم موفق بشویم. هرکجا با احساسات، شعار، رقابت‌های ناسالم و... در این مسیر حرکت کردیم ما موفق نشدیم. هیچ ملتی به قدرت، ثروت و پیشرفت نرسیده - بویژه در دنیای امروز - مگر در سایه پیشرفت علم و دانش و فناوری. امروز پایه اصلی قدرت و ثروت ملی، دانش است. حتی اگر می‌خواهیم امنیت ملی‌مان را حفظ کنیم پایه‌اش دانش است. اگر می‌خواهیم با دنیا حرف بزنیم و تعامل کنیم پایه‌اش دانش است. اگر توانستیم در یک مذاکرات سرنوشت ساز تاریخی در برابر شش قدرت دنیا بنشینیم و حرف بزنیم و موفق بشویم پایه‌اش دانش است. این اثر دانشگاهها، اساتید و بزرگان بود. اگر بهترین و اندیشمندترین مذاکره‌کننده را در بخش سیاسی، فنی و اقتصادی به کار نمی‌گرفتیم قطعاً ما در مذاکرات موفق نمی‌شدیم. البته در کنار این علم و دانش، ایستادگی، مقاومت و شهامت هم بود.

این یعنی فرهنگ اسلامی، ایرانی و انقلابی که به معنی استقلال و آزادی است. من لازم می‌دانم تکرار کنم؛ فرهنگ انقلاب یعنی، استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی. کسی اشتباه نکند فرهنگ انقلاب به معنای زبان اعتراض نیست فرهنگ انقلاب به معنای درشت‌گویی نیست. فرهنگ انقلاب به معنای شعار نیست. انقلاب یعنی استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی، همین که مردم تعریف کردند. مردم همان روز که به خیابان‌ها آمدند و رژیم گذشته را سرنگون کردند، گفتند ما چه می‌خواهیم. گفتند ما استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی می‌خواهیم این به معنای انقلاب است.

کسی که می‌خواهد امروز در مسیر درست به اهداف خود برسد، نیاز به علم و دانش، فرهنگ دینی و ملی به معنی ایرانی و هویت ایرانی و انقلابی دارد. اگر این موارد را با هم ضمیمه کردیم آن وقت به راحتی می‌توانیم در برابر 1+5 و شش قدرت بزرگ بنشینیم، حرف بزنیم و موفق شویم.

روز اولی که این دولت تشکیل شد من تیم سیاسی را صدا زدم و اولین بحثم با آنها مذاکرات هسته‌ای بود. اولین نکته‌ام در مذاکرات هسته‌ای این بود که ما باید مذاکره‌ای انجام دهیم که پایانش لغو شش قطعنامه ظالمانه تحریمی باشد که علیه این ملت وضع شده است. باید پایان این مذاکره راه خروج ایران از فصل هفتم شورای امنیت باشد. الان نمی‌خواهم تفصیل آن را بگویم. جلسه ما الان تقاضای تفصیل این موضوع را ندارد. اما باور کردن این موضوع برای همه خیلی سخت بود. آیا پای میز مذاکره می‌توان قطعنامه فصل هفتم شورای امنیت سازمان ملل متحد را لغو کرد؟! مگر تا به حال شده است؟! در تاریخ سازمان ملل ما سراغ نداریم. این اولین بار است. بعد از هفتاد سال در تاریخ سازمان ملل متحد اولین بار است که شش قطعنامه فصل هفتم بدون اینکه لحظه‌ای اجرا شده باشد لغو می‌شود، اگر شما نمونه دوم سراغ دارید به من بگویید.

ما چطور توانستیم به اینجا برسیم. وقتی ما می‌گوییم فناوری، وقتی ما می‌گوییم جامعه دانش‌بنیان (البته فناوری به معنی IT، بیوتکنولوژِی، نانو و دهها رشته‌های علمی High tech است که اینها قبول است) اما فناوری نرم هم وجود دارد. آنجایی که شما می‌گویید اقتصاد را چگونه از رکود نجات دهیم این هم فناوری، علم و دانش است. منتها از نوع نرم آن است و بیشتر با فکر، قلم و کاغذ سر و کار دارد. وقتی شما در یک مذاکرات مهم، همانند یک بازیکن قوی شطرنج، با سیاستمدار روبرو می‌نشینید و می‌توانید در نهایت به هدف خود دست پیدا کنید این همان فناوری نرم است. این همان موفقیت در سیاست و اقتصاد است.

ما در مذاکرات هسته‌ای، در زمینه فناوری هسته‌ای و مسائل علمی آن، در زمینه مسائل حقوقی یعنی رابطه ما با آژانس و همه قوانین و مقررات بین‌المللی، ما در زمینه اقتصادی یعنی نحوه رفع انواع تحریم‌های اقتصادی که بر این ملت تحمیل شده بود و همچنین در زمینه سیاسی، در هر چهار زمینه ما بهترین متخصصین را پای میز مذاکره بردیم این کار بسیار مهم بود. امروز شما از همه مذاکره‌کنندگان بپرسید - حالا یکی یکی به تهران می‌آیند و با من هم ملاقات می‌کنند - همین وزرای خارجه 1+5 هر کدام از فضای منطقی جلسه، از قدرت تیم مذاکره‌کننده صحبت می‌کنند، این برای کشور، دانشگاه‌های ما و برای ملت ما افتخار است. ما توانسته‌ایم در یک زمینه فناوری نرم در برابر بزرگترین قدرت‌های جهان نه تنها رقابت کنیم، نه تنها بازار را بگیریم بلکه بالاتر، توانستیم به اهداف ملی‌مان دست یابیم. پشت سر آن فضای بعد از مذاکرات است. این هم موضوعی است که در این جلسه که صاحبان اندیشه، نخبگان و بانوان فرهیخته، جوانان فرهیخته، اندیشمندان، اساتید و صاحب‌نظران حضور دارند به آن اشاره کنیم.

فضای بعد از توافق به نفع تحقیقات، نخبگان، شرکت‌های دانش‌بنیان و پژوهش خواهد بود. اگر ما دیروز به خاطر تحریم‌ها برای دسترسی به یک مجله، یک نرم‌افزار و یک سخت‌افزار دچار مشکل بودیم، اگر دیروز به خاطر اینکه به راحتی بتوانیم فناوری خودمان را به دنیا عرضه کنیم دچار مشکل بودیم، اگر دیروز به خاطر اینکه بتوانیم بازاری را فتح کنیم با مشکل فراوان مواجه بودیم - حداقل نقل و انتقال مالی و پولی و... - اگر دیروز بسیاری از کشورها فناوری نو را به ما نمی‌دادند، [پس از توافق هسته‌ای بسیاری از این مشکلات حل خواهد شد].

ما در بسیاری از صنایع - حالا در ابتدا هم با همکاری یک شرکت اروپایی کار را شروع کرده بودیم - الان که نگاه می‌کنیم از لحاظ فناوری ده سال عقب هستیم، این فناوری باید جبران شود. چه کسی می‌تواند تحویل گیرنده فناوری نو و جدید از کشورهای دیگر باشد؟ شماها می‌توانید. همین شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه‌ای که کار کرده و تخصص داردمی‌توانند پیشتاز تحویل گرفتن فناوری برتر و جدیدتر باشند. ما باید با دنیا یک همکاری فناورانه شروع کنیم.

اینجا بیان و توضیح داده شد که چگونه در بخش‌های مختلف جوان‌های ما در طول 3-10 سال توانسته‌اند هم استعداد خودشان را شکوفا کنند هم در رشته‌ای که مورد علاقه‌شان بود ابتکار جدید داشته باشند و از دانش و فناوری جهان استفاده و بهره‌برداری کند. چون همیشه در نوآوری و فناوری ما معمولاً از صفر شروع نمی‌کنیم. یک فناوری وجود دارد ما آن را بازسازی می‌کنیم و با زبان و فرهنگ خودمان تطبیق می‌دهیم. اگر شما یک شبکه‌ای درست می‌کنید تا مردم بتوانند راحت‌تر کالا را بشناسند، تطبیق کنند و به کیفیت آن مطمئن شوند و به راحتیخرید کنند، اصل این ایده که از قبل بوده است شما این ایده را آورده‌اید با فرهنگ ایرانی، با کالای ایرانی با سبک و سیاقی که در این کشور مرسوم است تکمیل کردید و پرورش داده‌اید. البته در این راستا می‌توانید برای خودتان به قدم‌های بسیار نو برسید. بله وقتی ما در یک مسیری حرکت می‌کنیم به پیش می‌رویم، در حوزه‌های ما هم همین‌طور است. در حوزه‌های ما هم در رشته‌های علمی و حوزوی یا حقوقی این گونه نیست که کسی از صفر شروع کند. یک فرد عالم و مدرس عالی‌مقام، در یک مسئله حدیثی و فقهی و اصولی نمی‌آید از صفر شروع کند، این که به هیچ کجا نمی‌رسد. می‌رود نظرات علما، بزرگان و آنهایی که در مدت پانصد یا هزار سال کار کرده‌اند آنها را می‌آورد، می‌فهمد و توضیح می‌دهد و بعد یک کلمه هم خودش اضافه می‌کند، اجتهاد معنی‌اش این است. شما وقتی رساله دکترا می‌نویسید همین است مگر همه مقدمات آن رساله را ابداع می‌کنید؟! می‌روید از کتاب‌های مختلف، متخصصین مختلف جمع‌آوری می‌کنید و در نهایت یک نتیجه‌گیری نو انجام می‌دهید. یک حرف نو خواهید داشت و در نهایت یک فرضیه‌ای را به اثبات می‌رسانید، در همه زمینه‌ها به این صورت است.

ما در فضای جدید تا حالا می‌گفتیم فضای پسابرجام، حالا کم کم ان‌شاءالله باید به پساتحریم برسیم که فاصله ما زیاد نیست. ان‌شاءالله در همین سال 2015 ما روزهای پساتحریم خواهیم داشت و از تحریم عبور می‌کنیم و این کار بزرگ را ملت بزرگ ایران انجام داد و این افتخار از آن ملت بزرگ ایران است.

مردم بزرگی که در هر صحنه‌ای وقتی مصمم قدم گذاشته‌اند پیروزی را شاهد بوده‌اند، البته هرچه تلاش، کوشش، انسجام و وحدت ما بیشتر بشود پیشرفت، قدرت ملی و ثروت ملی ما بیشتر خواهد شد.

اساس شرکت‌های دانش‌بنیان این است که علم را به زندگی، جامعه و به استفاده مردم از آن دانش می‌آورند. به یک معنا فرهنگ را به اقتصاد، سیاست، سلامت و به یک زندگی آرام‌تر لذت‌بخش‌تر، راحت‌تر و سالم‌تر در جامعه تبدیل می‌کنند.

ان‌شاءالله ما در پسابرجام و آینده‌ای نزدیک در پساتحریم، شرایط شرکت‎های دانش‌بنیان و بنگاه‌های دانش‌بنیان را برای رشد، صادرات و رقابت بیشتر در منطقه و جهان آماده‌تر می‌کنیم.

در بسیاری از زمینه‌ها نیاز داریم به اینکه فناوری جدید وارد شود و شما کنار این فناوری جدید بیایید و آن فناوری را که در اختیار دارید توسعه و گسترش بدهید. شرط ما با همه کشورهای غربی، اروپایی، شرقی و همه آنهایی که الان به تهران می‌آیند (به طور متوسط دهها شرکت بزرگ فعال اقتصادی خارجی در تهران مشغول مذاکره هستند) صدور فناوری است.

ما نیاز به سرمایه، تکنولوژی و هم نیاز به بازار خارج داریم. هر سه نیاز ما است. در کشور ما سرمایه هست اما به اندازه کافی نیست. ما باید سرمایه را وارد کنیم. تکنولوژی هست اما در بسیاری از موارد باید تکنولوژی جدید وارد شود. ما باید یک بازار مشترک با آنها در بیرون تعریف کنیم. البته بخشی از بازار داخلی هشتاد میلیونی را هم به آن کار مشترک واگذار کنیم. مبنای حرکت ما بر این است. مذاکرات ما هم بر این مبناست. البته این بدان معنا نیست که ما در زمینه حرکت شرکت‌های دانش‌بنیان فقط به فضای پساتحریم فکر کنیم شما در دوران تحریم کارهای بزرگی را انجام داده‌اید.

تلاش دولت از روز اول بر این بوده است که از این شرکت‌ها حمایت کند. اولاً این شرکت‌ها را شناسایی کند. یکی از سخنرانان نکته‌ای گفت که در زمینه یک بنگاه دانش‌بنیان تنها به ظاهر، بسته‌بندی و مارک آن نگاه نکنند. این حرف درست است. ما باید به واقعیت مسئله توجه کنیم، یعنی باید شرکت‌های دانش‌بنیان را بشناسیم. شب گذشته در شورای عالی فضای مجازی بحثی در زمینه تجاری فضای مجازی می‌کردیم، بحث این بود که اگر ما ده شرکت درجه یک را شناسایی کردیم حالا چگونه از آنها حمایت کنیم و وقتی که روی پای خود ایستادند چطور ده شرکت بعدی را در مسیر حمایت وارد کنیم. پس اول شناسایی بود و می‌بایستی این کار انجام شود.

دوم انواع حمایت و کمک‌هایی که لازم بود دولت انجام بدهد. بحمدالله کاری که در معاونت علمی – فناوری انجام می‌گیرد و آقای دکتر ستاری زحمات زیادی در این زمینه کشیده‌اند، اولین قدم این بود که ما این نخبگان و صاحبان فناوری در رشته‌های جدید را بهتر با آنها آشنا بشویم و بهتر بشناسیم و یا به یک تعبیری حدصلاحیت آنها را بهتر بتوانیم ببینیم و آنگاه آنها به عنوان یک شرکت دانش‌بنیان یک بنگاه دانش‌بنیان مورد شناسایی و سپس موردحمایت قرار بگیرند. هر سال (92، 93 و 94) ما بودجه بیشتری را برای صندوق شکوفایی و نوآوری اختصاص دادیم تا بتوانیم از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت کنیم و این کار بحمدالله شروع شده است. وضع مالی صندوق امسال بهتر از سال قبل است. سال قبل بهتر از دو سال پیش بود و اگر کمبودی هم صندوق داشته باشد ما جبران خواهیم کرد. چون کاری که این شرکت‌ها انجام می‌دهند بسیار اهمیت دارد. شما دیدید در بخش بیوتکنولوژی اینجا گزارش داده شده که در شرایط بسیار سخت اینها صادرکننده بوده‌اند. چطور یک دانش می‌تواند به اقتصاد و اشتغال ما کمک کند و به درد بیمار ما کمک و آن را درمان کند و بر زخم بیمار ما مرهمی باشد که البته ابعاد مختلفی دارد.

امروز ما مشکلات فراوانی در کشور داریم و بهترین راه‌حل‌ها را نخبگان می‌توانند در اقتصاد، فرهنگ، مسائل اجتماعی و اقتصادی به ما پیشنهاد بدهند. این همه مسائل و پیچیدگی‌های زیست محیطی داریم چگونه باید حل و فصل کنیم؟ خوشبختانه الان در همین نمایشگاهی که قبل از ورود به جلسه در یک فرصت کوتاهی من دیدم یکی همین بود که ما چطور بتوانیم زباله‌های خطرناک را به محصولی که حتی به درد یک کارخانه بخورد تبدیل کنیم. ما در شهرها و استان‌هایی که در کنار آب هستند، هوای مرطوب دارند، آنجا مشکلات فراوانی برای مسئله زباله دارند. البته راههای علمی فراوانی امروز وجود دارد و عمل می‌شود اما در عین حال در تمام این زمینه‌ها مسیر شرکت‌های دانش‌بنیان برای راه حل بهتر و مفیدتر و ارزان‌تر همیشه پیش پای آنهاست و می‌توانند این کار را انجام بدهند.

در دفاع مقدس هم نخبگان در بخش‌های مختلف به ما خیلی کمک کردند. در تمام مراحل نخبگان و اندیشمندان جامعه، جوان‌های غیور و اساتید دانشگاه ما، به دفاع مقدس کمک کردند و امروز هم برای توسعه کشور کمک می‌کنند. ان‌شاءالله توسعه این کشور در همه زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دانش‌بنیان باشد، ما تنها اقتصاد دانش‌بنیان نمی‌خواهیم، توسعه ما باید دانش‌بنیان باشد. ما می‌توانیم از دانش برای مشکلات متعددی که امروز پیش پای جامعه ما است، بهره‌برداری و استفاده کنیم. پس کار شما هم معضلات جامعه ما را حل می‌کند در بسیاری از زمینه‌ها ما را به مرز دانش می‌برد و در بسیاری از زمینه‌ها برای ما قدرت ملی و ثروت می‌آفریند.

ما از دنیا استفاده خواهیم کرد. در علم، دانش، فناوری، دشمنی، دوستی و خصم وجود ندارد. اصلاً علم و دانش و فناوری مرز ندارد تا شما بگویید شرق است یا غرب است. شمال است یا جنوب است دوست است یا دشمن است ما علم را از هر کجا که باشد یاد می‌گیریم. ما به دنبال فناوری می‌رویم تا آن را بیاوریم از هر کجا که باشد. آن وقت پیغمبر(ص) فرمود: «ولو بالسین» چون چین خیلی راه دوری بود این‌گونه گفت ولو هرکجا. «الحکمه ضاله المؤمن» حکمت، دانش، علم فناوری گمشده مؤمن است. هر کجا باشد می‌رود و پیدایش می‌کند. شما اگر یک دُرّی را پیدا کردید و یک ذره روی آن خاک گرفته باشد برنمی‌دارید؟! برمی‌دارید و می‌شورید. دعوا ندارد بعضی چیزها را می‌شوریم بعضی چیزها را باید تمیز کنیم ولی چرا اصلش را می‌گوییم نه؟! اصل دُر، دُر است، علم، علم است. دانش، دانش است. فناوری، فناوری است. ما هر کجا که این علم و دانش و فناوری باشد باید استفاده کنیم باید با دنیا ارتباط برقرار کنیم. یک ایرانی دانشمند نخبه هرکجای دنیا باشد من کمتر دیده‌ام و یا ندیده‌ام وطن‌دوست نباشد و عاشق ایران نباشد. همه اینها به ایران عشق می‌ورزند و افتخار می‌کنند. به شرکت‌های دانش‌بنیانی که امروز در ایران می‌توانند پرچم علم و فناوری را به اهتزاز دربیاورند. ارتباط با همه، ارتباط با اندیشمندان با دانشمندان، ایرانی و غیرایرانی. بسیاری از پروژه‌ها در ایران است که بخشی از آن را با یک دانشگاهی در اروپا انجام می‌دهند، پس علم، فناوری و دانش مرز نمی‌شناسد.

ما در این زمینه اهداف، کشورمان و فرهنگ بلند دینی و اسلامی را فراموش نمی‌کنیم. مفتون غرب نیستم ولی مرعوب غرب هم نیستیم. هیچکدام. هر کجا پایان حرکت ما خدمت به جامعه و مردم و آبادانی ایران عزیز ما باشد ما باید آن را دنبال کنیم.

دولت وظیفه خودش می‌داند که نسبت به شرکت‌های دانش‌بنیان و اقتصاد دانش‌بنیان هر اقدامی که می‌تواند انجام بدهد. همان طور که اشاره شد برخی از اقدامات، حقوقی است برخی از اقدامات، معافیت‌های لازم است برخی از اقدامات، حمایت‌های لازم است و در همه زمینه‌ها ان‌شاءالله امیدواریم سال آینده که سال امیدبخش‌تری به حول و قوه الهی برای اقتصاد ما خواهد بود ما هم بتوانیم حمایت بیشتری را از این شرکت‌ها داشته باشیم. شما هم برای خودتان، هموطنانتان و کشورتان ان‌شاءالله افتخار بیشتر باشید.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

[1]. سوره احزاب، آیه 70.

91943
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.