سخنرانی در نشست با مدیران ارشد شرکت‏های تجاری، مالی و صنعتی امریکا (نیویورک)

تفاوت شرایط امسال و سال گذشته/مذاکرة مراکز اقتصادی اروپا و آسیا با گروه‌های مختلف در ایران/حذف موانع فی مابین ایران و امریکا/آغاز به کار دولت یازدهم در شرایط تحریم/اصلاح اقتصاد ایران/اصلاحات اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار/کاهش تورم/مبارزه با فساد اقتصادی/تقویت بخش خصوصی/دولت الکترونیک/مقابله با انحصار و ایجاد فضایی رقابتی/فراهم آوردن فضای رقابتی برای حضور کمپانی‌های خارجی/امنیت کامل ایران/کمک ایران به همسایگان برای ایجاد امنیت/جایگاه ممتاز ایران در آسیا/پذیرایی از سه میلیون آواره افغانی/جمعیت جوان ایران/حضور بیش از چهار میلیون دانشجو در دانشگاه‌ها/فراهم آوردن فضا برای ورود سرمایه و تکنولوژی/فضای یکسان ایران برای سرمایه‌گذاران دیگر کشورها/صرف دارایی‌های کشور در بخش انرژی، حمل و نقل و .../زمینه های مصرف درآمدهای ایران در پسا تحریم/اندک کردن فاصلة ایران و امریکا/افزایش روزانه 150 میلیون مترمکعب به تولید گاز/افتتاح فازهای جدیدی از گاز/برگشت کمپانی‌های خارجی برای انعقاد قرارداد با ایران در زمینة انرژی/پایبندی ایران به تعهدات خود به کشورهای خارجی/افزایش تولید نفت/آمادگی ایران برای انعقاد قرارداد با کمپانی‌های امریکایی/آماده بودن شرایط برای تجارت و تبادل کالاهای دستی و سنتی/کمک ایران به ثبات منطقه/راه‌آهن ایران- هرات نخستین راه‌آهن کشور افغانستان/کمک به صلح و ثبات در عراق و سوریه/ثبات ایران/بهبود وضعیت کشاورزی در ایران/کاهش واردات محصولات غذایی/خودکفایی در زمینة محصولات غذایی/کشاورزی ایران، مستلزم تحولاتی جدی/هواپیمایی و پزشکی/خدمات هوایی و بازسازی‌های هوایی/شفافیت و رقابت، راه‌های مبارزه با رانت و فساد/فعالیت و مذاکرة کمپانی‌های خارجی در ایران/بخش خصوصی و سرمایه گذاری و مشارکت با بخش خصوصی

بسم الله الرحمن الرحیم

مجری:

بسم الله الرحمن الرحیم. به مدیران ارشد شرکت‌های تجاری، مالی و صنعتی امریکا خوشامد می‌گویم. در جلسه‌ای که در حضور جناب آقای رئیس‌جمهور هستیم، بحث فرصت‌های اقتصادی و وضعیت آینده اقتصادی ایران مورد توجه قرار می‌گیرد. این جلسه 2 قسمت دارد؛ در قسمت اول جناب آقای رئیس‌جمهور صحبت‌هایی ارائه خواهند کرد، پس از صحبت‌های ایشان، تعدادی از مدیران حاضر به ارائه نظر و دیدگاه خودشان خواهند پرداخت و سپس مجدداً رئیس‌جمهور درباره آن نظرات، صحبت خواهند کرد. این قسمت اول جلسه ماست. در قسمت دوم جناب آقای دکتر نهاوندیان در جلسه می‌مانند و با شرکت‌کنندگان درباره مسائل خاص اقتصادی به صورت جزئی بیشتر صحبت خواهند کرد و به پرسش‌ها پاسخ خواهند داد و نظرات شرکت کنندگان را می‌شنوند. من بیشتر از این مزاحم اوقات شما نمی‌شوم. از جناب آقای دکتر حسن روحانی مقام محترم ریاست جمهوری ایران دعوت می‌کنم که صحبت‌های خودشان را ارائه بفرمایند.

رئیس‌جمهور:

بسم الله الرحمن الرحیم.

بسیار خوشحالم از این فرصتی که می‌توانیم با همدیگر دیدار داشته باشیم و راجع به مسائل مورد علاقه گفتگو کنیم. پارسال هم در اینجا با عده‌ای از مقامات و مدیران بنگاه‌های اقتصادی دیدار داشتم. منتها شرایط امسال با پارسال کاملاً متفاوت است. پارسال خیلی بحث بود که آیا می‌توانیم بر اختلاف‌نظرهایی که با 1+5 داریم، فائق شویم و به یک توافق دست پیدا کنیم؟ و همچنین آیا این توافق می‌تواند از مراحل قانونگذاری در کشورهای مختلف عبور کند یا نه؟ امروز ما از این مراحل عبور کرده‌ایم و داریم شرایط را در هفته‌ها و ماه‌های آینده برای اجرای توافق آماده می‌کنیم. این شرایط جدید می‌تواند فضای جدیدی را ایجاد کند. این فضا می‌تواند هم فضای سیاسی جدید باشد و هم فضای اقتصادی جدید.

البته شما مطلع هستید که در این فضای اقتصادی جدید، مراکز اقتصادی اروپایی و آسیایی به ایران سفر می‌کنند‌ و با گروه‌های مختلف اعم از دولتی و بخش خصوصی برای برنامه‌های اقتصادی آینده و پیش رو در حال مذاکره هستند. اما در امریکا نمی‌دانم که شرایط قانونی اینجا، چه تسهیلات و فضایی را برای روابط اقتصادی بین دو کشور باز خواهد کرد. اما من هیچ شک ندارم که در آینده نزدیک یا دور این موانع برداشته خواهد شد، چرا که به نفع دو کشور است و عده‌ای که به دلایلی در هر دو کشور ممکن است مخالف باشند، این مخالفت‌ها پایدار نخواهد بود. ممکن است در یک مدت زمانی بحث‌ها و مشاجرات وجود داشته باشد اما ناپایدار است و آن چیزی که به نفع دو کشور خواهد بود در نهایت استقرار پیدا می‌کند و موفق خواهد بود.

البته در امریکا برخی سخنان را نسبت به آینده مسائل اقتصادی و روابط اقتصادی می‌شنویم. من فکر می‌کنم همه ما باید حوصله کنیم و قدم به قدم واقعیت‌ها را مشاهده کنیم و به هدفی که به نفع دولت ملت خواهد بود، برسیم.

البته با این توافقی که انجام شده است، و با شعباتی که کمپانی‌های امریکایی در اروپا و کشورهای دیگر دارند، دستشان برای فعالیت بازتر خواهد بود. در بعضی از بخش‌ها مثل صنعت هوایی، قطعات هواپیما و کالاهای سنتی ایرانی فضا بازتر شده است و اساس بحثی که در این جلسه خواستم بگویم این است که ما چه مسیری را در ایران داریم دنبال می‌کنیم.

شروع به کار این دولت (یعنی دولت یازدهم) در ایران در شرایط تحریم بود که هنوز هم البته چند ماهی مانده است تا به‌طور کامل این شرایط عوض شود. ما دنبال اصلاح اقتصاد کلان کشور بودیم و همین راه را داریم ادامه می‌دهیم. بحث کنترل تورم، بحث عبور از رکود اقتصادی و اصلاحات اقتصادی جزء اهدافی بوده که این دولت از روز اول دنبال کرده است.

ما در همه زمینه‌ها در این دو سال توفیقاتی به دست آورده‌ایم. شما می‌دانید ما در ظرف دو سال 25 درصد از تورم را کاهش دادیم و همچنین در سال گذشته توانستیم از رشد منفی به رشد مثبت برسیم و در سال گذشته رشد سه درصد داشتیم. (البته مقصودم سال ایرانی است و با سال شما چند ماهی تفاوت دارد.)

بنابراین ما در زمینه اصلاحات اقتصادی و بهبود فضای کسب و کار قدم‌‌هایی برداشته‌ایم و در رتبه‌بندی ایران هم مشاهده می‌کنید که در این دو سال تفاوت‌های زیادی در فضای کسب و کار به وجود آمده است. ما قدم‌های جدی برای مبارزه با فساد اقتصادی برداشته‌ایم و این راه را ادامه می‌دهیم و این راه را راهی می‌دانیم که می‌تواند اقتصاد ما را از شرایط گذشته نجات دهد.

ما معتقدیم که باید بخش خصوصی را تقویت کنیم. این دولت از روز اول معتقد بوده که باید از سهم بخش‌های دولتی در اقتصاد به طور منظم کاسته شود و این فضا در اختیار بخش خصوصی گذاشته شود. ما معتقد به فضای رقابت هستیم و داریم با انحصار مقابله می‌کنیم تا یک فضای رقابت واقعی و شفاف بوجود بیاید.

ما دنبال دولت الکترونیک هستیم و بسیاری از بخش‌ها را الکترونیکی کرده‌ایم. الان بخش گمرکات ما کاملاً الکترونیکی شده است و می‌دانید که قبلاً اقدامات گمرکی در بخش صادرات و واردات قبلاً 27-26 روز طول می‌کشید و این 26 روز را به سه روز رسانده‌ایم. بنابراین اقدامات ما بر این مبناست که دولت الکترونیک مستقر شود. داریم فضای اینترنتی و پهنای باند را اضافه می‌کنیم به دلیل اینکه می‌دانیم در فضای توسعه بدون اینکه به پهنای باند بپردازیم ناموفق خواهیم بود و در عرض این دو سال پهنای باند را به سه برابر افزایش داده‌ایم.

همین‌طور که می‌دانید در فضایی که امروز وجود دارد، کمپانی‌های مختلفی از بخش‌های آسیایی و اروپایی، مهمان ما هستند و گروه‌های فراوانی به تهران سفر می‌کنند‌. ما شرایطی را به وجود آورده‌ایم تا کمپانی‌های خارجی بتوانند به خوبی در یک فضای رقابتی حضور پیدا کنند و فعال شوند. البته در برخی از بخش‌ها، نیازمندی ما به فعالیت اقتصادی بیشتر و در بعضی بخش‌ها کمتر است. ایران در مجموع به خاطر اینکه یک قطب انرژی در جهان است، از لحاظ اطمینان همه بخش‌های اقتصادی به این قطب انرژی در ایران و همچنین جایگاهی که از لحاظ جغرافیایی دارد، فضای مناسبی برای فعالیت اقتصادی دارد؛ مخصوصاً با اتصال خطوط راه‌آهن جنوب به شمال ما، به کشورهای آسیای میانه و قفقاز، می‌دانید در ماه‌های گذشته حتی راه‌آهن ما از طریق ترکمنستان به قزاقستان و از طریق قزاقستان به چین متصل شده است. بنابراین امروز راه‌آهنی داریم که از چین به آسیای مرکزی می‌آید و از آسیای مرکزی وارد ایران می‌شود و تا آب‌های جنوب یعنی دریای عمان ادامه پیدا می‌کند. بنابراین ما فضای بسیار مناسبی برای فعالیت اقتصادی در ایران داریم.

در منطقه ما و در اطراف ما نا امنی فراوان دیده می‌شود اما خوشبختانه می‌توانم اعلام کنم که ایران دارای امنیت کامل است و ما حتی برای ایجاد فضای امن داریم به کشورهای همسایه کمک می‌کنیم. ما به همسایگان خود برای ایجاد امنیت کمک کرده‌ایم و همچنین پذیرای آوارگانی از کشورهای همسایه بوده‌ایم؛ همان‌طور که شما می‌بینید کل اروپا برای چندصد هزار آواره، به سر و صدا در آمده است اما ما هم‌اکنون از سه میلیون آواره افغانی پذیرایی می‌کنیم و براساس آمار موجود اولین روزها که در ایران ‌مدارس شروع به کار می‌کنند‌، 400 هزار کودک افغانی در مدارس ما تحصیل می‌کنند‌.

بنابراین ایران یک فضای امن است، امروز جوان‌های تحصیل‌کرده فراوان داریم که آموزش‌پذیر هستند. کشور ما، کشور جوانی است؛ 65 درصد جمعیت کشور ما زیر 35 سال است و امروز در دانشگاه‌های ما بیش از 4 میلیون و 300 هزار دانشجو در حال تحصیل هستند و سالانه تعداد زیادی تحصیل‌کرده فارغ‌التحصیل می‌شوند و به بازار کار مراجعه می‌کنند‌.

برنامه امروز ما این است که بتوانیم فضا را برای ورود سرمایه و تکنولوژی خارجی و نیز مشارکت بخش خصوصی کشور خودمان با بخش‌های خصوصی و دولتی کشورهای دیگر باز ‌کنیم. این فرصتی است که امروز در ایران برای بخش‌های اقتصادی خارجی داریم.

از نظر ما امریکا هم مثل اروپا و آسیاست. حالا اینکه شرایط در امریکا چگونه است، مقررات کشور شما چه می‌گوید، شما چه مشکلاتی دارید، آنها بحث‌های دیگری است که به ما ارتباط ندارد و به داخل کشور خودتان مربوط است، اما از دیدگاه ما فضای ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی یکسان است. ما از سرمایه‌گذاران خارجی حمایت می‌کنیم، زمانی که سرمایه وارد کشور ما شد دارای شرایط مساوی با سرمایه ایرانی است و قانون همان‌طور از این سرمایه حمایت خواهد کرد.

بنابراین در فضای امروز، امیدوارم بتوانیم شرایطی را در کشور ایجاد کنیم که با مشکلات اقتصادی که از سال‌های قبل کشور با آنها مواجه بوده است مقابله کنیم و مردم بتوانند از این فضا استفاده کنند. برخلاف آنچه گاهی در رسانه‌های امریکا می‌شنیدم که بعضی‌ها می‌گفتند بعد از تحریم پول‌های ایران چه خواهد شد؟ ما همه پول‌های خود و ده برابر پول‌هایی که داریم، از سرمایه‌های خارجی را، در بخش انرژی، نفت، گاز و در زمینه حمل و نقل صرف خواهیم کرد و شما خواهید دید که در توسعه راه‌آهن، بنادر، توسعه ناوگان هوایی و همچنین در زمینه فناوری‌های نوین، در بخش الکترونیک، در بخش IT، ICT، در بخش نانو و بیوتکنولوژیک، ایران حرکت‌های بسیار خوبی را آغاز کرده است و در بخش صنایع و کشاورزی نیز شاهد فضای جدید و تحرک جدیدی در کشور خواهید بود.

ما با مردم و دنیا نسبت به برنامه‌های آینده خودمان شفاف حرف می‌زنیم. امیدواریم بتوانیم شرایطی فراهم کنیم که فاصله‌ای که بین ایران و امریکا در سال‌های گذشته بوده است را کمتر کنیم. برای کم کردن این فاصله‌ها یکی از راه‌ها، بخش اقتصادی است. بخش اقتصادی می‌تواند این فاصله‌ها را حتی از لحاظ سیاسی کمتر و کوتاه‌تر کند و باید اقداماتی انجام دهیم که تأمین منافع دو کشور را دربر داشته باشد.

سؤالات:

- جناب رئیس‌جمهور! سپاسگزارم که امروز این فرصت را به ما دادید. یکی از بخش‌هایی که ایران در آن نقش اصلی دارد طبعاً انرژی است که در تمام دنیا می‌تواند اثرگذار باشد. می‌خواهم بدانم چگونه ایران می‌تواند و قصد دارد تولید نفت خود را به سطوحی که چندین سال پیش داشت برساند و برگرداند؟

سؤال بعدی این است که چه نوع فرصت‌هایی را در زمینه انرژی با سرمایه خارجی باز خواهید کرد که بتواند توانایی تولیدتان را دوباره بازسازی کند؟

- من فقط می‌خواهم تبریک بگویم خدمت جناب رئیس‌جمهور دکتر روحانی و جناب دکتر ظریف برای این کوشش و موفقیت قابل توجه و فوق‌العاده. کوشش‌تان قابل سپاس است و فکر می‌کنم دلیلی که ما امروز اینجا هستیم ناشی از زحمات شما بوده است. من فکر می‌کنم بتوانیم در آینده با کشور شما نزدیک تر و نزدیک تر بشویم چون منافع مشترک متعددی داریم. من خودم به عنوان مهندس، تمایل زیادی به بخش انرژی دارم و می‌خواهم بپرسم به نظر شما آیا امریکایی‌ها - به طور خاص البته دولت امریکا مقصودم است - به ما اجازه می‌دهند که وارد بیزینس و کار در کشور شما شویم یا نه؟ من فکر می‌کنم که انگلیس و اتحادیه اروپا خیلی راحت تر تحریم‌ها را برخواهند داشت.

آقای فروت اکواری:

جناب رئیس‌جمهور؛ اینجانب فروت اکواری مدیر عامل شرکت مبلمان‌سازی و دکور داخلی منزلسالوم هستم. شرکت ما در امریکا خیلی سرشناس است.

جناب رئیس‌جمهور! می‌خواهم به شما خوشامد عرض کنم و تبریک بگویم خدمت شما و همین‌طور خدمت جناب دکتر ظریف وزیر محترم امور خارجه. همگی ما امروز دور هم جمع هستیم و به منطقه شما نگاه می‌کنیم؛ به منطقه‌ای که کشور شما قرار دارد و از خودمان می‌پرسیم به عنوان رؤسای تجاری و شرکت‌ها روی چه میزان ثباتی می‌توانیم حساب کنیم که بر مبنای آن بتوانیم همکاری دراز مدت بین ایالات متحده و منطقه شما را افزایش بدهیم؟ بسیار سپاسگزار می‌شوم اگر بتوانید درباره نقشی که ایران می‌تواند برای آوردن صلح وثبات به منطقه داشته باشد، صحبت کنید. به‌طور دقیق دنبال چه استراتژی‌ای خواهید بود تا اعتماد لازم را در منطقه به ما بدهد؟

آقای ونی آیدر:

سلام عرض می‌کنم جناب رئیس‌جمهور! ونی آیدر از کاربو، یک شرکت بسیار کلان محصولات کشاورزی هستم که حدود 40 سال است در ایران فروش دارد. خیلی افتخار می‌کنیم و سپاسگزاریم از تجارت خوبی که با کشور شما داریم. بسیار قدردانم که در طول صحبت‌های خود به بخش کشاورزی اشاره کردید. ما یک شرکت امریکایی هستیم که از طریق قوانین انسان دوستی ولو تحت شرایط تحریمی توانستیم با کشور شما بیزینس خودمان را ادامه بدهیم.

آقای نبیل حبایب:

جناب رئیس‌جمهور! من نبیل حبایب مدیر عامل شرکت جنرال الکتریک (در بخش خاورمیانه)، شرکت صنایع سنگین در بخش انرژی، نفت و گاز هستیم. بخش هواپیمایی و قطعات یدکی و فرصت‌های متعددی هستند که هر زمان اجازه داشته باشیم می‌توانیم در آنها شرکت کنیم و از چنین فرصت‌هایی برخوردار شویم. اما در زمینه پزشکی هم ما فعال بودیم. می‌دانم شما اول به هواپیما و قطعات یدکی آن اشاره کردید و همین‌طور به خصوصی کردن بخش‌های دولتی اشاره کردید.

در رابطه با بخش سلامت و خدمات پزشکی چه نوع برنامه‌ای دارید؟

رئیس‌جمهور:

راجع به بخش انرژی سوال شد و اینکه ما اگر بخواهیم تولیدمان را به شرایط سابق برگردانیم چه اقداماتی باید انجام بدهیم؟ می‌دانید که در همین شرایط تحریم، در طول دو سال گذشته این دولت تولید روزانه گاز را 150 میلیون متر مکعب اضافه کرد و بعد از سفر نیویورک، برای افتتاح فازهای جدیدی از گاز به جنوب کشور خواهم رفت؛ فاز 12، 15، 16 در پارس جنوبی.

شما می‌دانید در زمینه انرژی در سال‌های گذشته شرکت‌های مختلف خارجی در ایران حضور داشتند و فعالیت می‌کردند تا زمانی که به سبب تحریم ناچار شدند ایران را ترک کنند. همه آن کمپانی‌ها الان مجدداً برگشته‌اند و در حال مذاکره برای بازگشت و ادامه فعالیت در ایران هستند. ما تولید نفت را در شرایط امروز در ماه‌های آینده باید یک میلیون بشکه اضافه کنیم. ما به محض برداشته شدن تحریم‌ها آماده هستیم بلافاصله 500 هزار بشکه نفت خود را افزایش بدهیم و بعد از آن در ظرف ماه‌های آینده این را به یک میلیون بشکه افزایش می‌دهیم. در جنوب غربی کشور یعنی غرب رود کارون به دنبال استخراج و تولید نفت هستیم و در آن منطقه 700 هزار بشکه در روز به تولید نفت ما اضافه خواهد شد. قبلاً حتی کمپانی‌های امریکایی فعال بودند، یادتان است که شرکت کنکو جزء شرکت‌هایی بود که فعالیت را آغاز کرده بود. در زمان ریاست جمهوری کلینتون که تحریم نفتی شروع شد آنها رفتند و به جای آنها توتال و دیگران آمدند و فعالیت را ادامه دادند.

ایران همواره در قراردادهای خارجی خود طرف کاملاً مطمئنی بوده است. هیچ موردی نبود که ما با کشوری قراردادی در بخش‌های اقتصادی داشته باشیم و به قرارداد و تعهد خود عمل نکرده باشیم. در تمام شرایط ما به تعهدات خود در قراردهایمان عمل کرده‌ایم و امروز هم همین‌طور خواهد بود. اما اینکه دولت امریکا می‌خواهد چه کار کند و چه اقداماتی انجام دهد، این مربوط به دولت امریکا می‌شود. من البته مطمئن هستم که در آینده فشار کمپانی‌ها و مردم به دولت امریکا نخواهد گذاشت که این راه را ادامه بدهد. منتها این وابسته به خود دولت امریکاست و به ما مربوط نیست. از طرف ما این فضا آماده و باز است اما اقدامات دولت امریکا مربوط به خود امریکاست. من البته مطمئنم شرایط در ماه‌ها و سال‌های آینده قدم به قدم عوض خواهد شد. منتها من بیشتر می‌توانم راجع به شرایط ایران صحبت کنم تا شرایط امریکا.

من فکر می‌کنم در زمینه طراحی، پارچه، قالی و سایر موارد در فضای جدید راه برای این کالاهای سنتی باز شده است برای اینکه بتوانیم با هم تجارت و تبادل داشته باشیم؛ هم از لحاظ طراحی و هم سرمایه‌گذاری، شرایط کاملاً آماده است. در ایران استعدادهای بسیار خوبی در این زمینه وجود دارد. علی‌رغم اینکه ما رقبای جدیدی در بعضی از زمینه‌ها از جمله قالی داریم اما همچنان قالی ایران توانسته جایگاه خود را در دنیا حفظ کند و حفظ خواهد کرد.

اما اینکه فضای منطقه و ثبات را چگونه پیش‌بینی می‌کنیم، تمام تلاش ما این است که به ثبات منطقه کمک کنیم. حتماً ما در افغانستان مشغول اتصال راه‌آهن خود به این کشور هستیم و به زودی راه‌آهن ما به هرات خواهد رسید که اولین راه‌آهنی است که به کشور افغانستان می‌رسد و البته بعدها این راه‌آهن ممکن است به آسیای مرکزی متصل بشود، اما فعلاً ما از طریق جنوب یعنی از طریق دریای عمان این راه‌آهن را به افغانستان متصل خواهیم کرد. از منطقه چابهار مشغول احداث راه‌آهن به سمت زاهدان و خراسان هستیم و البته امروز این راه‌آهن از منطقه خراسان دارد به هرات متصل می‌شود.

در عراق و سوریه و سایر مناطق تلاش ما برای ایجاد ثبات در منطقه است. ما فکر می‌کنیم فعلاً باید حکومت‌های مرکزی را برای مبارزه با تروریسم تقویت کنیم ولو اینکه برخی از حکومت‌ها در آینده نیاز به ایجاد اصلاحاتی داشته باشند، که آن بحث دوم است. ما باید به عراق کمک کنیم برای اینکه بتواند با تروریسم مبارزه کند و عراق را امن کند و همچنین به سوریه و سایر کشورها. ما در افغانستان و پاکستان هم در زمینه بخش‌های مرزی همیشه کمک کرده‌ایم و امروز هم کمک خواهیم کرد و فکر می‌کنم گرچه ایجاد صلح و ثبات در کل منطقه چیزی نیست که در زمانی کوتاه در دسترس باشد، اما حتماً این کار شدنی است. دلیلش این است که امروز وضع عراق بهتر از یک سال پیش است؛ یعنی با اقداماتی که در عراق انجام شده گرچه هنوز مسئله تروریسم در عراق وجود دارد و در بخش‌هایی تروریست‌ها فعالند، اما وضع عراق از یک سال پیش بهتر است و پیش‌بینی من این است که وضع آن در یک سال آینده از امروز بهتر خواهد بود.

خود ایران دارای ثبات بسیار خوبی است، سال‌هاست که ایران منطقه باثباتی برای فعالیت‌های اقتصادی است و این شرایط ادامه پیدا می‌کند و مطمئناً سرمایه‌گذارانی که در ایران در طول سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری کرده‌اند و حضور پیدا کرده‌اند که عمدتاً از کشورهای آسیایی و برخی کمپانی‌های اروپایی بودند، شرایط برای فعال شدن آنها بعد از اجرای توافق بهتر خواهد شد.

در بخش کشاورزی شرایط ما را می‌دانید که در این دو سال تحول مثبت داشتیم. در زمینه محصولات استراتژیک امروز شرایط ما خیلی بهتر شده است. گرچه در همه نیازمندی‌های کشاورزی خودکفا نیستیم و در برخی بخش‌ها نیازمند به واردات هستیم، اما محصولات ما در مجموع نسبت به یک سال گذشته خیلی بهتر شده است. من اگر بخواهم آماری را خدمت شما بگویم، واردات محصولات غذایی را در یک سال گذشته 6/2 میلیارد (دلار) کمتر کردیم؛ یعنی به خودکفایی رسیدیم و محصولات داخلی ما جای واردات گذشته را گرفته است و داریم این روند را ادامه می‌دهیم.

البته ما در بخش کشاورزی نیازمند تحولاتی هستیم، مخصوصاً در زمینه آبیاری و خیلی زمینه‌های دیگر. امروز همکاری‌های خوبی با برخی کشورهای اروپایی در زمینه کشاورزی داریم و مشغول عقد قراردادهای جدیدی با برخی کشورهای اروپایی هستیم. در زمینه کشاورزی در عین حال اگر در امریکا هم زمینه برای فعالیت‌هاباز باشد، از طرف ما مانعی نیست.

در زمینه بحث هواپیمایی و پزشکی که از سوی کمپانی معروف جنرال الکتریک به آن اشاره شد، در زمینه پزشکی طبق مقررات همیشه می‌بایست آزاد می‌بود و معمولاً هم دولت‌ها ادعا می‌کردند که در زمینه پزشکی، دارو و مواد غذایی تحریمی وجود ندارد و همیشه آزاد است اما در عین حال همیشه کمپانی‌ها با مشکلاتی مواجه بودند. بیشتر به سبب مسائل مالی، بانکی و پولی. بعد از فضای تحریم این مانع برداشته می‌شود؛ یعنی ارتباطات مالی و بانکی باز می‌شود مخصوصاً در زمینه صنعت هوایی و بخش پزشکی شرایط حتماً شرایط بهتری خواهد بود و این بخش‌ها می‌توانند در ایران فعال شوند و از این فضا استفاده بکنند.

- سپاسگزارم جناب رئیس‌جمهور برای پاسخ‌هایی که به پرسش‌ها دادید. تکمیل پاسخ شما وصل می‌شود به سوالی که من دارم. من برای شرکتی هواپیمایی کار می‌کنم که در نیویورک دفتر داریم، اما در ایرلند مستقر هستیم. ما در بخش بازسازی و گسترش توانایی هواپیمایی ایران پتانسیل زیادی می‌بینیم اما خیلی کنجکاو هستم بدانم که این خدمات مرکزیت دولتی داشته باشند؟ به عنوان مثال نخست‌وزیر چین این هفته اعلام کرد که یک سفارش بسیار بزرگی برای هواپیماهای ساخت امریکایی داشته‌اند. آیا شما فکر می‌کنید که چنین سفارش‌های مشابهی در ایران دولتی خواهد بود یا از بخش خصوصی خواهد بود؟ در ضمن شما به فساد مالی یا رانت اشاره کردید که فقط در بخش ما نیست و متأسفانه در همه بخش‌ها وجود دارد، چه نوع فرمول‌هایی را می‌خواهید اجرا کنید که بتوانید آن را هم کاهش بدهید؟ و فکر می‌کنم همان‌طور که خودتان اشاره کردید موافقید که این رانت و فساد مالی – اداری یکی از موانع اصلی این پیشرفت‌ها خواهد بود؟

آقای پیتر تاچنسکی:

جناب رئیس‌جمهور! وزرای محترم! من پیتر تاچنسکی هستم که شورای بیزینس تفاهم بین‌المللی را تحت نظر دارم. مأموریت این شورا افزایش صلح از طریق تجارت است. عقیده‌ای بود که در سال 1955 در کاخ سفید از سوی پرزیدنت آیزنهاور به وجود آمد و همان‌طور که گام به گام پیش می‌روید و در امریکا جستجو می‌کنید برای رهبران شرکت‌ها، صاحبان شرکت‌ها و نخبگان بیزینس که قبلاً با ایران بیزینس نکرده‌اند و فناوری جدید و خدماتی دارند که می‌دانید جزء بهترین‌های دنیا هستند، می‌خواهم خدمات خودمان را به عنوان یک منبع آگاهی و شبکه دسترسی در خدمتتان قرار بدهم.

آقای والت مکنی:

من والت مکنی هستم از شرکت خدمات مالی مسترکارت که حدود 25 هزار موسسه مالی مشتری ما هستند. در رابطه با مراکز بانکی سوال من این است که آیا ممکن است ما یا شرکت‌های مشابه ما را مورد توجه قرار بدهید تا بتوانیم شراکتی با موسسات مالی ایرانی داشته باشیم؟

- عالی‌جناب! من مدیر عامل جنرال اتلانتیک، شرکت سرمایه‌گذاری بین‌المللی هستم که در سراسر دنیا فعالیت می‌کنیم. سوالم این است که فکر می‌کنید چه زمان سرمایه‌گذاران خارجی بتوانند به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های ایرانی دسترسی پیدا کنند؟

رئیس‌جمهور:

درمورد نکته‌ای که راجع به مسئله خدمات هوایی و بازسازی‌های هوایی مطرح شد و اقداماتی که می‌خواهد انجام بگیرد، باید گفت که در ایران در سال‌های اخیر بخش غیردولتی یعنی بخش خصوصی در زمینه هوایی فعال شده است. ما معتقدیم که باید بخش خصوصی را در این زمینه تقویت بکنیم. ضمن اینکه بخش دولتی ما که همان ایران ایر باشد، باقی می‌ماند، اما بخش‌های خصوصی را تقویت می‌کنیم. آنها هم الان تعداد هواپیماهایشان و فعالیت‌شان خیلی بیشتر از بخش دولتی ماست. و در این زمینه نیازمندی‌هایی که داریم بیشتر در بخش خصوصی است. یک بخشی هم دولتی است از همه اینها باید استفاده کنیم.

اینکه با رانت و فساد مبارزه کنیم، تنها راه شفافیت و رقابت است؛ یعنی ما بتوانیم حساب‌های مالی همه دستگاه‌ها و فعالیت‌ها را برای مردم شفاف کنیم و از طرفی بتوانیم رقابت ایجاد کنیم و انحصارها را از بین ببریم که در این دولت همین اقدام را قدم به قدم داریم انجام می‌دهیم. فکر می‌کنم شرایط، شرایطی خواهد بود که فساد روز به روز کمتر شود و همه آنهایی که می‌خواهند در ایران فعالیت کنند با خیال راحت‌تری بتوانند فعالیت کنند.

البته همین الان هم که کمپانی‌ها دارند وارد ایران می‌شوند، عده‌ای دنبال سوءاستفاده هستند؛ یعنی عده‌ای می‌گویند اگر می‌خواهید در ایران فعالیت کنید باید با ما حرف بزنید، با ما کار کنید، در حالی که این‌طور نیست. هر کمپانی‌ای که می‌خواهد کار انجام بدهد مستقیماً باید با آن بخش دولتی یا خصوصی صحبت کند.

یکی از سؤالات درمورد بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری و مشارکت با بخش خصوصی بود. شرکت‌های خارجی همین الان هم می‌توانند در بخش سرمایه و در بخش بورس ما و در بازار سرمایه حضور پیدا کند. بسیاری از شرکت‌ها در ایران داریم که الان بخشی از سرمایه‌اش مربوط به کمپانی‌های خارجی است و بخشی هم داخلی است. همین شرایط می‌تواند ادامه پیدا کند. شرکتی می‌تواند کل سرمایه‌اش خارجی باشد، می‌تواند با یک شرکت داخلی شریک شود، می‌تواند با یک بخش دولتی سهیم و شریک شود، همه اینها طبق قانون آزاد است و این کار را می‌تواند انجام دهد.

از اینکه برخی از بخش‌ها اعلام کرده‌اند که ما از فکر آنها کمک بگیریم، من از آنها تشکر می‌کنم و ان‌شاءالله این کار را خواهیم کرد.

من با اجازه شما چون برنامه دیگری دارم مرخص می‌شوم. آقای دکتر نهاوندیان در خدمت شما هستند، آقای دکتر واعظی هم هستند که مسئول بخش ارتباطات و وزیر ارتباطات ما هستند و همچنین معاون وزیر نفت آقای زمانی‌نیا هم اینجا حضور دارند، باز اگر سوالات و نکاتی باشد می‌توانند به سئوالات شما پاسخ بدهند.

من از همه شما تشکر می‌کنم. برای شما آرزوی موفقیت دارم.

91941
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.