سخنرانی‌ در جمع مدیران ارشد شرکت‌های بزرگ نفتی جهان (داووس)

رشد مصرف انرژی متعاقب بهبود استاندارد زندگی، افزایش جمعیت و... / سهم روزافزون نفت و گاز در میان حامل های انرژی/ رتبة نخست ایران از نظر ذخایر گاز و رتبة سوم از حیث ذخایر نفت / آثار تحولات دیپلماتیک در جهت حل مسئلة هسته‌ای ایران / بازنگری مدل و ساختار قرارداد‌های بالادستی نفت/ رفع موانع فنی،‌ مالی و حقوقی/ جلب همکاری‌های شرکت‌های نفتی بین‌المللی و مشارکت آنها در فرایند اکتشاف/ انتقال فناوری‌های مدرن/ برگزاری همایشی بین‌المللی/ بررسی و ارزیابی ساختار جدید قرارداد‌های نفتی / پتانسیل عظیم نفت و گاز در ایران / آغاز دوره‌ای جدید از همکاری صنعت نفت با شرکت‌های معتبر/ افزایش ظرفیت تولید نفت در ایران / پارس جنوبی بزرگ‌ترین میدان گازی مستقل جهان / صادرات گاز ایران / امکان سرمایه‌گذاری شرکت‌های بین‌المللی در عرصة گاز / نوسازی پالایشگاه‌ها و ایجاد پالایشگاه‌های جدید/ برنامة دولت توسعة صنعت پتروشیمی/ تعریف نقش بین‌المللی نفت متناسب با شرایط موجود جهانی/ مسئولیت ایران در تأمین به موقع انرژی مورد نیاز جهان/ آمادگی ایران برای هرگونه همکاری در حوزه‌های نفت و گاز در دوران جدید

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

خانم‌ها،آقایان،
حضار گرامی، مدیران محترم
خوشحالم که توانستم در جمع مدیران ارشد شرکت‌های فعال و برجسته در صنعت نفت و گاز جهان حضور یابم تا برخی دیدگاه‌هایم در چشم‌انداز همکاری‌ها در زمینه نفت و گاز را با شما در میان بگذارم.
اهمیت و جایگاه نفت و گاز در میان حامل‌های انرژی
رشد اقتصاد جهانی در دهه‎های پیش رو و بهبود استاندارد زندگی در جهان در حال توسعه همراه با افزایش جمعیت بشر، رشد مصرف انرژی را اجتناب‎ناپذیر نموده است. در میان حامل‌های انرژی علی‌رغم تلاش همه جانبه فناوری جهانی برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، سهم آنها در سبد انرژی مصرفی از ۱۰ درصد تجاوز نخواهد کرد، حال آنکه طی دو دهه آینده با همه تحولات، سهم نفت و گاز در سبد انرژی مجموعاً از ۶۵ درصد فراتر خواهد بود. حال با این فرض حتی با ملاحظه تحولات در بازار نفت و گاز تولیدی از SHALE طی دوره پیش رو، تنها با اتکای بر تولید نفت و گاز از میدان‌های متعارف و به ویژه در مناطق با ظرفیت بالاست که می‌توان انرژی مورد نیاز بازار مصرف را تأمین نمود.
همه حضار محترم به خوبی می‌دانند که ایران از از نظر ذخایر گاز در رتبه نخست جهانی و از نظر ذخایر نفت در رتبه سوم جهانی قرار دارد. ایران در طول بیش از یک‌صد سال گذشته چه پیش از انقلاب و چه پس از آن همواره نقشی مسئولانه در تامین به موقع انرژی جهانی ایفا کرده است.
تحولات دیپلماتیک آغاز شده در جهت حل مسئله هسته‌ای ایران که آن را روندی رو به جلو می‌دانیم، نهایتا به ایجاد شرایط مناسب در زمینه روابط ایران با غرب منجر خواهد شد و این می‌تواند همکاری‌های ما را در همه جهات خصوصاً عرضه انرژی مصرفی جهان و رفع نگرانی‌های موجود در این رابطه، گسترش دهد.
مسائل مربوط به صنعت نفت ایران
در اینجا مایلم در حضور شما مدیران برجسته شرکت‌های معتبر نفتی جهان به بیان نکاتی مهم در ارتباط با صنعت نفت ایران بپردازم:
وزارت نفت ایران در حال حاضر بازنگری مدل و ساختار قراردادهای بالادستی نفت را در دستور کار خود دارد. مهمترین اهدافی که در این بازنگری دنبال می‌شود عبارتست از:
- رفع هرگونه موانع فنی، مالی و حقوقی در چارچوب قواعد پذیرفته شده بین‌المللی برای توسعه و گسترش همکاری‌های صنعت نفت ایران با شرکت‌های بزرگ نفتی
- جلب همکاری‌های شرکت‌های نفتی بین‌المللی و مشارکت آنها در فرآیند اکتشافات و توسعه میادین، خصوصاً طرح‌های افزایش بازیافت در میادین بزرگ نفتی ایران و نیز توسعه این مشارکت‌ها در همه مناطق خشکی و دریایی شامل همکاری‌های فنی، مالی و مدیریتی
- انتقال فناوری‎های مدرن به بخش‌های اکتشاف و تولید در صنعت نفت و گاز کشور و ارتقاء ظرفیت‌های داخلی با هدف ورود همراه و یا مستقل شرکت‌های عملیاتی ایرانی به بازارهای بین‌المللی.
وزارت نفت ایران درصدد است تا برای دریافت نظرات شرکت‎های نفتی جهان و صاحب نظران این صنعت، ساختار جدید قراردادهای نفتی خود را در همایشی بین‌المللی، طی ماه‌های آتی به بحث و هم‌اندیشی بگذارد.
در این ارتباط، مدل همکاری‌های درازمدت، سازماندهی مشترک عملیات اکتشاف و توسعه و البته دریافتی متناسب با ریسک‌هایی که شرکت‌ها پذیرا می‌شوند، منظور خواهد شد.
قطعاً در مدل جدید قراردادهای نفتی ایران، حذف آنچه مانع انجام پرداخت‌های کامل، سود قابل قبول و انگیزه‌های بهره‌برداری از میدان‌های نفتی با بیشترین بازیافت، مدنظر قرار خواهد گرفت.
همانگونه که اشاره شد، پتانسیل عظیم نفت و گاز ایران، و نوع ساختارهای زمین‌شناسی آن، کشور را به مکانی مطلوب جهت سرمایه‌گذاری نفتی تبدیل کرده است. به طوری که میزان ریسک و هزینه شرکت‌ها بسیار کم و به هیچ وجه قابل قیاس با دیگر نقاطی که هم‌اکنون در حال سرمایه‌گذاری بوده و گاهی هزینه‌ها و ریسک‎های تا ده برابری را پذیرا هستند، نمی‌باشد.
لذا فرصت‌ها در ایران بسیار فراوان و ریسک‎ها و هزینه‌ها بسیار پایین است، خصوصاً با مدل‌های جدید قراردادی و رفع موانع گذشته می‌توان گفت که همه چیز برای آغاز دوره‌ای جدید از همکاری‌ها بین این صنعت و شرکت‌های بزرگ و معتبر نفتی فراهم گردیده است که از هم‌اکنون از شما و همه آنها دعوت می‌‌کنم.
در میان طرح‌هایی که گفته شد ده‌ها بلوک اکتشافی امیدوارکننده با احتمال موفقیت بالای ۷۰ درصد وجود داردکه افقی عظیم را پیشِ‌روی این صنعت جهانی قرار می‌دهد.
خانم‌ها و آقایان؛
ما در توسعه میدان‌های نفتی غرب ایران از جمله میدان‌های آزادگان، یادآوران، دارخوین، یاران و چند میدان دیگر، قادر به افزایش ظرفیت تولید نفت ایران به میزان یک میلیون بشکه در روز می‌باشیم. وزارت نفت ما در برنامه خود در افقی چهار ساله، افزایش ظرفیت تولید نفت از این میدان‌ها را به میزان ۷۰۰ هزار بشکه در روز منظور کرده است.
افزایش بازیافت نفت، به ویژه از میدان‎های در حال بهره‎برداری ایران از اولویت‎های دیگر وزارت نفت می‎باشد که در این زمینه، فضایی گسترده برای جلب همکاری شرکت‎های معتبر نفتی، وجود دارد. میدان‎های عظیم اهواز آسماری، مارون آسماری، بی‌بی‌حکیمه، گچساران، آغاجاری، رگ سفید، منصوری آسماری، پازنان، کَرَنج، پارسی و شادگان از این جمله میدان‌ها می‎باشند.
آنچه گفته شد در حوزه بالادستی نفت بود که می‎توان بر آنها، ایجاد چندین واحد NGL برای تولید خوراک برای پتروشیمی‌ها و سرمایه‌گذاری عظیم برای نوسازی تأسیسات موجود نفت، جمع‎آوری گازهای همراه نفت در حال سوختن در مناطق خشکی و دریایی ایران را نیز افزود.
حضار گرامی؛
در زمینه گاز باید بگویم که میدان پارس جنوبی به عنوان بزرگترین میدان گازی مستقل جهان، هم‌اکنون طرح‌های این میدان علاوه بر ۱۰ فاز قبلی درحال تولید، معادل ۱۷ فاز متعارف دیگر با ظرفیت فراتر از ۴۵۰ میلیون متر مکعب در روز گاز طبیعی و حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز میعانات گازی در برنامه توسعه می‌باشد. این ظرفیت تولیدی گاز همراه با دیگر طرح‌ها می‌تواند چهره منطقه و جهان را در این بخش متأثر کرده و تغییر دهد. طرح‌های مرتبط با این گسترش شامل احداث واحدهای LNG جهت صدور به کشورها و بازارهای فراتر از منطقه نیز از دیگر پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری به صورت توأمان با طرح‌های این میدان می‌باشد.
مدیران محترم؛
در زمینه صادرات گاز باید بگویم که امروز همسایگان ما، خصوصاً در ساحل جنوبی خلیج‌فارس به دلیل توسعه‌ بخش‌های مختلف، نیازمند به گاز می‌باشند. هم‌اکنون برخی از این کشورها به واردات LNG روی آورده‌اند، در حالی که با خط لوله می‌توان همه نیازهای آنها را برطرف و همکاری‌های انرژی را به سایر بخش‎های سیاسی و اقتصادی و تجاری توسعه داد. طرح‌های LNG برای صدور به بازارهای دورتر نیز در دست برنامه‌ریزی و اجرا می‌باشند که این امکان سرمایه‌گذاری و مشارکت شرکت‌های بین‌المللی را در این عرصه فراهم خواهد نمود.
علاوه بر موارد بالادستی، در بخش پایین دستی نفت نیز برنامه‎های گسترده‎ای برای نوسازی پالایشگاه‎های موجود و ایجاد پالایشگاه‎های جدید پیش‌بینی شده است.
حضار محترم؛
در زمینه توسعه صنعت پتروشیمی اشاره می‌نمایم که خوراک تقریباً نامحدود و ارزانی که در فازهای مختلف پارس جنوبی و نیز از واحدهای NGL جدید در کنار میدان‌های نفتی حاصل می‌شود، بهترین زمینه را برای ایجاد واحدهای پتروشیمی جدید فراهم می‌سازد. برنامه وسیعی برای توسعه واحدهای جدید پتروشیمی در کشور طراحی شده که به سرمایه‌گذاری قریب ۷۵ میلیارد دلار در نزدیک به ۸ سال نیاز دارد. این سرمایه‌گذاری‌ها تولید پتروشیمی ایران را ازحدود ۲۰ میلیارد دلا ردر سال به بیش از ۷۰ میلیارد دلار در سال افزایش خواهد داد. این حجم عظیم از سرمایه‌گذاری فرصت‌های زیادی را برای سرمایه‌گذاران، سازندگان و مهندسان در داخل و خارج از ایران فراهم می‌کند.
علاوه بر موارد پیش گفته، دولت در صدد آن است که افزون بر نقشی که شرکت ملی نفت ایران در حوزه داخلی کشور ایفا می‌کند، نقشی بین‌المللی را نیز متناسب با شرایط موجود جهانی برای آن تعریف کند. از جمله با هدف «تضمین بازار» اهداف سرمایه‌گذاری در خارج کشور را نیز دنبال می‌نماید. این اهداف می‌تواند به طور مستقل و یا با مشارکت شرکت‌ها و کشورهای خارجی انجام گردد و طرح‌های مورد نظر شرکت‎ها نیز جهت سرمایه‌گذاری‎ها مورد توجه قرار خواهد گرفت.
خانم‌ها، آقایان؛
همان گونه که پیش از این هم اشاره کردم، ما به خوبی به مسئولیت خود در تأمین به موقع انرژی مورد نیاز جهان آگاه هستیم. هرگونه حرکت یا سیاستی که از این فرآیند طبیعی جلوگیری نماید، نظیر تحریم‌های غیر قانونی، در حقیقت حرکتی نه فقط علیه یک کشور بلکه علیه همه جهان و مردم آن می‌باشد.
ایران از همه جنبه‌ها خود را برای دوران جدید در حوزه نفت آماده کرده است و در بخش‌های مختلف بالادستی و پایین‌دستی نفت و گاز علاقه مند به جلب همکاری و مشارکت شرکت‌های معتبر در این عرصه می‎باشد و امیدوارم در آینده نزدیک شاهد حضور و مشارکت شما در میدان‌های نفتی ایران باشم.
از توجه شما سپاسگزارم.

91888
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.