مصاحبه با اصحاب رسانه استان گلستان

فلسفه اصلی سفرهای استانی/اهمیت راه‌آهن ایران،ترکمنستان و قزاقستان/توسعه همکاری‌های سه کشور/راه‌آهن گرگان به مشهد/منطقه آزاد اینچه‌برون/توسعه گردشگری استان/ضرورت گردشگری در آشوراده با حفظ محیط‌زیست/زهکشی اراضی/سدهای استان/توسعه آبزیان/طرح‌های مصوب، موجب تحول استان/نقش مهم بخش خصوصی در گردشگری/تصمیمات اتخاذ شده در خصوص حفظ محیط‌زیست آشوراده/نقش دولت در احداث زیربناها برای توسعه گردشگری/ضرورت خروج جاده از وسط جنگل گلستان/اقدامات دولت برای جلوگیری از آتش‌سوزی جنگل‌ها/اهمیت توسعه صنایع در استان گلستان/توسعه فناوری‌های نوین در استان برای اشتغال تحصیلکرده‌ها/نیازسنجی‌ها برای پتروشیمی گلستان/عزم دولت برای انجام تصمیمات دولت قبل/مشکل آب و بهره‌وری آب در کشاورزی کشور/اقدامات دولت برای مهار آب‌ها/قیمت محصولات کشاورزی/تضمین خرید محصولات کشاورزی از سوی دولت/اقدامات دولت در زمینه ماشین آلات و تضمین قیمت محصولات کشاورزی/اهمیت توجه به محیط‌زیست در کشاورزی/دستاوردهای سفر به گلستان/نقش منطقه آزاد در تحول استان/کار اصلی توسعه استان به دست بخش خصوصی و مردم/نقش جذب سرمایه‌ها برای آبادی استان/خواست دولت برای واگذاری برخی اختیارات به استان‌ها

گزارشگر:
بسم الله الرحمن الرحیم. سلام آقای رئیس‌جمهور. خدا قوت. سفر دو روزه حضرت‌عالی به استان گلستان دستاوردهای بسیار مناسب و شایسته‌ای داشت، همین‌طور طرح ملی راه‌آهن ترکمنستان – اینچه برون. در این سفر مصوباتی وجود داشته که خبرنگاران حاضر در این جلسه علاقه‌مند هستند در جریان مصوبات، طرح و برنامه‌های حضرت‌عالی قرار بگیرند . در خدمت شما هستیم.
رئیس‌جمهور:
بسم الله الرحمن الرحیم

قبل از هر چیزی باید از مردم خوب استان به خاطر لطف، مهربانی و استقبال گرم‌شان سپاسگزاری کنم و همچنین به خاطر هماهنگی و وحدتی که بین مسئولین محترم استان، از نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه محترم گرفته تا استاندار و نمایندگان شورای اسلامی و همه مسئولین [وجود دارد] تشکر کنم.
فلسفه اصلی سفر ما به استان‌ها، شنیدن سخن مردم از نزدیک و رویاروی است و شنیدن مشکلات مردم و راه‌هایی که خود مردم ارائه می‌کنند و حل و فصل آنها در حد توان دولت است و اعلام تصمیماتی برای کمک به استان که مورد بحث و بررسی قرار گرفته و ما به نتیجه رسیدیم. البته در این سفر ما یک کار منطقه‌ای و در واقع بین‌المللی داشتیم که بسیار ارزشمند بود و آن افتتاح راه‌آهنی است که ایران را به ترکمنستان و قزاقستان متصل می‌کند.
این کریدور جدید جنوب به شمال در کنار کریدور قبلی از مسیر سرخس – تجن که افتتاح شده بود و آن هم راه‌آهن کشور ما را به آسیای مرکزی متصل می‌کند. اما این راه‌آهن و این اتصال اهمیت ویژه‌ای دارد، به دلیل اینکه از طریق قزاقستان ما به چین و روسیه متصل می‌شویم و از آن طرف هم می‌توانیم راه‌آهن آنها را به خلیج فارس و آب‌های جنوب و همچنین به غرب کشور و در نهایت به سمت مدیترانه متصل کنیم. این راه‌آهن اهمیت ویژه‌ای داشت و برای افتتاح این راه‌آهن هم درخاک ترکمنستان و هم در خاک جمهوری اسلامی سه رئیس‌جمهور حضور پیدا کردند.
بعدازظهر امروز در اینچه برون جلسه خوبی بین سه رئیس‌جمهور برگزار و بحث‌های خیلی خوبی درباره روابط سه جانبه ما سه کشور، شد که چگونه بتوانیم ارتباطات را نزدیک‌تر کنیم. من فکر می‌کنم تصمیم سه رئیس‌جمهور برای یک کمیسیون مشترک بین سه کشور و اولین مرحله بین وزرای راه سه کشور که به فوریت تشکیل بشود و بعد هم کمیسیون‌های مشترک از طریق وزرای خارجه سه کشور ان‌شاءالله این را دنبال می‌کنیم و امیدواریم بتوانند تحول خوبی برای کل منطقه، هم برای ایران و هم برای کشورهای همسایه ما ان‌شاءالله به وجود بیاورد.
راه‌آهن گرگان به مشهد از برنامه‌هایی است که دولت آن را مورد تصویب قرار داده و دنبال خواهد کرد. از آن طرف هم شروعش را ما به مردم خراسان رضوی در سفر مشهد قول دادیم و اینجا هم ما به مردم قول دادیم که این راه‌آهن را از سمت گرگان هم شروع کنیم. البته این راه‌آهن می‌تواند برای مردم استان و هم برای کشور بسیار تأثیرگذار و موثر باشد.
غیر از مسئله ریل و راه‌آهن که مسئله منطقه‌ای و استانی است، نکته مهمی‌که می‌تواند برای استان اهمیت داشته باشد، منطقه آزاد است که دولت برای منطقه اینچه‌برون مورد تصویب قرار داده است که ما بتوانیم آنجا را برای انبار کردن موادی که از کشورهای مختلف به آنجا خواهد آمد و هم برای تحول صنعتی کل استان، مرکز قرار دهیم. این را باید به یک لایحه تبدیل بکنیم و در نهایت تقدیم مجلس شورای اسلامی بکنیم. کار را ان‌شاءالله در این زمینه آغاز می‌کنیم که این منطقه آزاد می‌تواند تحول بسیار خوبی در این استان باشد.
مسئله سوم، مسئله گردشگری در استان است که این استان برای گردشگر داخلی و خارجی استعدادها و جاذبه‌های فراوان طبیعی دارد. کشور، کشور ساحلی است که در کنار دریای خرز است. دارای جنگل، سرزمین سبز و مردم بسیار مهمان نواز و مهربان است و این می‌تواند ان‌شاءالله یک منبعی برای اقتصاد و تحول استان باشد.
یکی از مواردی که در این سفر مورد تأکید قرار دادیم، این بود که یا شبه جزیرة آشوراده به یک مرکز گردشگری ان‌شاءالله برای کشور و مخصوصاً استان تبدیل بشود. البته بحث‌هایی مختلفی از گذشته در مورد آشوراده بوده. محیط زیست در این زمینه اشکالات و مسائلی داشت و ما ناچار جلسات بسیار زیادی را در تهران گذاشتیم تا توافقی بین بخش‌های مختلف به وجود بیاوریم و این تصمیم اتخاذ شده که ان‌شاءالله حرکت در زمینه آشوراده به عنوان یک مرکز گردشگری - البته باحفظ همه نکاتی که برای محیط زیست ضروری است و باید مورد مراعات قرار بدهیم - آغاز بشود. امروز هم در جلسه رؤسای سه رئیس‌جمهور آشوراده و منطقه آزاد اینچه برون را مطرح کردیم که آن کشورها بتوانند حضور و مشارکت پیدا کنند.
کار دیگری که ما تصمیم گرفتیم در این استان انجام گیرد ادامه بحث زهکشی است که در حد توان این دولت و آن مقداری که ما قول دادیم تا پایان این دولت ان‌شاءالله 22 هزار هکتار است. اما این معنایش این نیست که به این محدود هستیم. 280 هزار هکتار قابل قبول و درست است و باید همه آنها اقدام بشود. منتهی آن مقداری که ما منابعش را تأمین کردیم و می‌توانیم ان‌شاءالله تا آخر این دولت اقدام کنیم، به مردم اعلام کردیم، بقیه را هم ان‌شاءالله دنبال می‌کنیم تا مسائلش حل بشود.
البته مسائل دیگر هم در این استان مطرح است و ما چون به نتیجه نهایی نرسیدیم و مشکلاتی بود، اعلام نکردیم نه اینکه آن مسائل مورد بحث دولت نیست یا دولت و مقامات محلی استان دنبال نمی‌کنند، آنها را هم ان‌شاءالله دنبال می‌کنیم.
مسئله چند سد هم مطرح است که برخی از آنها ان‌شاءالله تا پایان 94 به نتیجه برسد. البته آن سد مهم نواب به زمان بیشتری نیاز دارد، فعلاً پیش‌بینی دولت با برنامه‌ریزی که دارد تا پایان این دولت به اتمام نمی‌رسد. ما تمام تلاش‌مان را به کار می‌گیریم که ان‌شاءالله در این زمینه هم اقدامات لازم انجام بگیرد.
مسائل توسعه آبزیان را دنبال می‌کنیم چون اینجا هم برای مسئله خاویار و هم میگو استعداد خوبی دارد و این را ما بحث کردیم و می‌توانیم توسعه بدهیم و می‌تواند ان‌شاءالله از نظر مسئله اقتصادی این استان حائز اهمیت باشد.
بقیه موارد، مجموعه 121 پروژه در بخش‌های اقتصادی، ورزشی، فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی است. ما این 121 پروژه را که امشب در شورای اداری استان مورد بحث قرار گرفت را ظرف امسال و سال آینده (سال 93 و 94) به اتمام خواهیم رساند که بیش از 580 میلیارد تومان منابع نیاز دارد که برای اجرا و اتمامش پیگیری خواهیم کرد. خود این پروژه‌ها می‌تواند از لحاظ فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی منشأ یک تحول برای استان باشد.
من باز هم از مردم بسیار خوب این استان به خاطر مهمان‌نوازی‌شان تشکر می‌کنم. همچنین از صبر و حوصله‌ای که شما به خرج دادید سپاسگزاریم و آماده هستیم که سؤال‌های شما را بشنویم.
زهرا بهرامی ( نماینده روزنامه‌های سراسری استان):
ضمن سلام و خسته نباشید. آقای رئیس‌جمهور، به رغم وجود ظرفیت‌های طبیعی و تاریخی فراوانی که این استان دارد و شما هم در فرمایش‌هایتان به آن اشاره کردید، به دلیل ضعف مدیریت و نبود زیر ساخت‌های لازم در گردشگری استان گلستان، در حال حاضر بافت تاریخی گرگان به عنوان بافت شاخص شمال کشور وضعیت مناسبی ندارد و در حالت وخامت قرار گرفته است .
در مورد جزیره آشوراده هم که شما به آن اشاره کردید، من می‌خواهم مشخصاً بفرمایید که تمهیدات دولت تدبیر و امید برای بحث گردشگری گلستان و جایگاه واقعی گردشگری آن در کشور، چه مباحثی خواهد بود و چه تدابیری را اندیشیدید که استان گلستان بتواند به جایگاه واقعی خودش در کشور برسد؟
رئیس‌جمهور:

در بحث گردشگری، کاری که باید انجام بگیرد توسط بخش خصوصی است، دولت می‌تواند تسهیلات لازم را در این زمینه فراهم بکند. ما زیر ساخت‌هایی نیاز داریم. گردشگری یک صنعت است. ما باید در بخش‌های مختلف بتوانیم تمهیدات لازم را فراهم بکنیم. دولت دنبال تمیهدات و مجوزهای لازم است. اصل گردشگری باید توسط بخش غیردولتی انجام شود و آنها باید بیایند و سرمایه‌گذاری کنند. در بخش گردشگری اگر تسهیلات فراهم شود، هم سود ده است و هم موجب تحول در هر بخش در یک استان می‌شود.
آشوراده قبلاً با موانعی مواجه بوده است، یعنی به هر حال محیط زیست مخالف این بود که آشوراده را به یک مرکز گردشگری تبدیل کنیم. البته محیط زیست برای خودش دلایلی دارد نه اینکه مسائل و نکاتی را که مورد نظر آنهاست، اهمیت ندارد و نباید به آنها توجه کرد. ما جلسات متعددی برای مسئله آشوراده گذاشتیم و به تصمیمی رسیدیم که چه بخش‌هایی بتواند به صورت طبیعی باقی بماند و دست نخورد و در چه بخش‌هایی بتوانیم زیر ساخت‌های لازم را برای گردشگری فراهم کنیم. مشکلات فراوانی داشته است. ما قولی که به مردم می‌توانیم بدهیم، این است که دولت امروز در مجموع به یک توافق، جمع‌بندی و امضای مسئولین رسیده است و ما اعلام می‌کنیم که اینجا می‌تواند یک مرکز گردشگری باشد و کار آغاز بشود. کارهایی را باید دولت انجام دهد. در گردشگری به طور کلی در هر استانی کار عمده باید توسط بخش خصوصی انجام بشود، دولت هم باید زیربناها و تسهیلات لازم را فراهم کند.
مسئله ریل و فرودگاه که ما دنبال می‌کنیم، یکی از زیربناهاست. اینها از زیربناهای گردشگری است. یا مناطقی که ما اختصاص می‌دهیم، یکی از زیر بناهاست. مسئله منطقه آزاد یکی از جاذبه‌هاست. البته انجا نوع گردشگر فرق می‌کند، اما به هر حال سرمایه خارجی و افراد خارجی را جذب می‌کند. بنابراین، آن چیزی که ما به مردم قول دادیم آن است که آشوراده به عنوان مرکز گردشگری خواهد بود و دولت باید تسهیلات لازم را فراهم کند.
محمدرضا بابائیان )نماینده هفته نامه‌های استان گلستان):
بسم الله الرحمن الرحیم. با عرض سلام و ادب و احترام خدمت محضر مبارک ریاست جمهور. به سرزمین جرجان و استرآباد و هیرگان و گرگان که زادگاه بزرگان علم و ادب بوده و هست، خوش آمدید.
بسیار اندیشیدم که در فرصت قلیل و مغتنم دیدار با رئیس‌جمهوری که مردم بزرگ ایران با اعتراض به وضعیت نامبارک موجود در سال 92 و مطالبات متراکم گم شده در هیاهوی شعار و ظاهرگرایی او را پسندیدند و بر صدر نشاندند، چه بگویم؟
جناب آقای رئیس‌جمهور، استان گلستان استانی نحیف، نوپا و بسیار محروم است که نبود زیرساخت‌های توسعه در حوزه‌های کشاورزی، صنعت، گردشگری و سلامت باعث عدم ترقی و پیشرفت استان شده است. این مظلومیت در زیر نقاب ظاهری سرسبز پنهان است. اجازه می‌خواهم از جنابعالی و نهاد ریاست‌جمهوری به خاطر ابداع شیوه جدید پاسخگویی به مشکلات مردم عزیز و پرهیز از روش‌های پوپولیستی و عوامانه و راه‌اندازی سامانه صامد تشکر کنم.
پیشنهاد می‌کنم با توجه به اصل ارتباطات و وجود تلویزیون و رسانه‌های متنوع، در سفرهای استانی با هدف حفظ شأن و کرامت بندگان خدا، به جای حضور خیابانی و صرف میلیون‌ها تومان اموال عمومی، به‌طور مستقیم دو ساعت در صدا و سیما حاضر و با مردم صبور صحبت بفرمایید.
جناب آقای رئیس‌جمهور، دو تقاضا و یک سؤال و ختم عرایضم. جنگل گلستان ذخیره‌گاه زیست کره است؛ یعنی اگر جهان با بحرانی عمومی مواجه شود و گیاهان و حیوانات منقرض گردند، ذخیره‌گاه ژنتیکی این جنگل مایه قوام حیات و تجدید دوباره زندگی است. خروج جاده بین‌المللی از این جنگل کم نظیر، مطالبه قاطبه دوستداران محیط زیست و منابع طبیعی است. با عنایت به اجرای خوب برنامه سلامت در استان و فرسودگی و نیاز ضروری استان به بیمارستان ژنرال و اخذ مجوزهای لازم از وزارت بهداشت، استدعا می‌شود دستورهای ویژه برای اختصاص اعتبارات ملی استانی برای ساخت بیمارستان هزار تختخوابی گرگان صادر فرمایید.
سؤال بنده، جناب آقای رئیس‌جمهور، همچنان که مستحضر هستید، هرساله سیل‌های بنیان‌کن و آتش‌سوزی‌های مکرر پاییزی جنگل‌های ارزشمند هیرکانی را در معرض نابودی قرار می‌دهد و ما در استان وسایل و امکانات و تجهیزات اطفای حریق و مهار سیل نداریم. خواهشمندم توضیح بفرمایید که برای این مسائل تمهیداتی دیده شده یا خیر؟
رئیس‌جمهور:

خیلی متشکر، البته نکاتی که از ابتدا تا پایان فرمودید درست است، استان، استان فرهنگی و تاریخی است و بزرگان علم، ادب، فلسفه وشعرای بزرگ مورد قبول همه است.
به هر حال استان با سابقه‌ای است، گرگان، جرجان و استرآباد همه درست است و امروز هم یک استان فرهنگی است. معمولا استانی که تازه تشکیل شده تا سامان پیدا کند و به آن استان‌هایی که از دیرباز استان بوده‌اند، برسد، زمان می‌برد. مشکلاتی دارد که باید حل و فصل کرد.
نکته‌ای که به عنوان سؤال مطرح فرمودید، درست است. ما باید جاده را در نهایت از وسط این جنگل خارج کنیم. منتهی الان منابع لازم وجود ندارد و در دولت مفصل بحث شد. فعلا برای اجرایش منابع نداریم. برای مطالعه چرا، هم مطالعه شده و هم می‌توانیم مطالعات را تکمیل بکنیم اما جزو مواردی است که دولت به آن اهمیت می‌دهد و دنبال می‌کند. امیدواریم بتوانیم در آینده با تمهید منابع لازم برای این کار فراهم کنیم. البته در زمینه جاده، بزرگراه و اتوبان آنجاهایی که سرمایه‌گذار می‌تواند سرمایه‌گذاری کند و پولش برمی‌گردد، دولت هم می‌تواند کمک کند، حتی از نظر منابع مالی هم می‌تواند به بخش خصوصی کمک کند اما جایی که بخش خصوصی نمی‌آید و دولت کلاً باید سرمایه‌گذاری کند ما باید بتوانیم منابع لازم را فراهم بکنیم و ان‌شاءالله دنبال می‌کنیم.
در مورد مسئله آتش سوزی منابعی را برای استان در سال جاری و سال آتی برای مسئله امداد، تقویت هلال‌احمر، بحث اطفاء و هم رسیدگی مد نظر قرار دادیم الان تصمیم این است تعدادی هلی‌کوپتر داریم خریداری می‌کنیم و بخشی از آن هم برای همین مواردی است که مد نظر شماست.
همان‌طور که شما گفتید، جنگل گلستان بسیار اهمیت دارد و ما همه کاملاً اهمیت آن را قبول داریم و اگر مشکلی برای استان پیش بیاید، هم جنگل و هم سایر سرمایه‌های مادی مردم و هم جان مردم که مهم‌تر از آنهاست [به خطر می‌افتد] و همه آنها جزو وظایف دولت است که ان‌شاءالله آنها را دنبال می‌کند.
چراغعلی ، نماینده خبرگزاری‌های مستقر در استان:
جناب آقای دکتر خیر مقدم عرض می‌کنم. استان ما سال‌ها از صنعت محروم بوده و در حال حاضر همه رتبه بیست و هشتم را در کشور داریم. صنعت بزرگی نداریم و تنها صنعت بزرگ ما صنعت پتروشیمی است که با 94 هزار سهامدار، فعلاً وضعیتش مشخص نیست. صنایع کوچک ما هم یا غیرفعال هستند یا با حداقل ظرفیت کار می‌کنند. برنامه دولت یازدهم برای ایجاد صنایع بزرگ و حمایت از صنایع کوچک و توسعه صنایع کوچک در استان گلستان چیست؟
رئیس‌جمهور:

اصل اینکه ما باید به صنایع برسیم، حرف درستی است. این استان نمی‌تواند صرفاً به عنوان استان کشاورزی مطرح باشد باید به محوری برای گردشگری و هم برای صنعت تبدیل شود، منتهی اگر ما بتوانیم در صنایع نوین، استان را مدد برسانیم تحول خیلی بزرگی خواهد بود. الان هم در زمینه IT و هم در زمینه بقیه فناوری‌های نوین و شرکت‌های دانش‌بنیان حرکت خوبی در استان شروع شده است. [اگر در این زمینه‌ها] بتوانیم استان را کمک کنیم، این شرکت‌های دانش‌بنیان و فناوری‌های نو خوبیش این است که نسل تحصیلکرده ما را جذب می‌کند، البته در بحث گردشگری هم همین‌طور است و این خیلی مهم است چون ما بیکاری که در کشور داریم در بخش تحصیلکردگان بالنسبه خیلی بیشتر از قشری است که تحصیلات پایین دارند. دانشجویان فراوانی ما داریم که به تدریج فارغ التحصیل می‌شوند. در زمینه برخی از قول‌هایی که در دولت قبلی داده شده و امروز مردم گرفتارش هستند، ما بخشی از آن را در تهران تصمیم گرفتیم و حل کردیم. یک مشکل، مشکل تأمین گاز بود، ما آن را حل کردیم و با وزارت نفت جلسه‌ای گذاشتیم که خود وزیر نفت نبود، آقای استاندار و معاونین بودند و بعداً در جلسه هیات دولت خودم با وزیر نفت صحبت کردم. از نظر دولت آن چیزی که باید تأمین کند گاز برای پتروشیمی است و این را تأمین خواهد کرد.
اینکه حالا این پتروشیمی چه نوعی باشد و محصولش چی باشد و چگونه به فروش برسد؟ ما این ویژگی‌ها را داریم بررسی می‌کنیم و اطلاع می‌دهیم. ما می‌توانیم در این زمینه کمک کنیم منتهی اینکه همه پتروشیمی‌ها محصولش به کود تبدیل شود ما باید ببینیم نیاز کشور چه مقدار است و آیا می‌تواند این کار را بکند و می‌تواند به کشورهای همسایه صادر کند؟ دولت هر کمکی در این زمینه باشد انجام خواهد داد اما جزئیات این مسئله را باید همه آنهایی که در این زمینه می‌خواهند فعال باشند، حالا بانک یا بخش‌های دیگری که باید در این زمینه فعالیت بکنند باید به تمام زوایای مسئله توجه کنند. ضمناً مردم بدانند تصمیماتی قبلاً اتخاذ شده و اگر دولت تعهدی به مردم داده است ناچاریم آنها را دنبال کنیم. مردم می‌گویند: دولت عوض شده، به ما چه ربطی دارد؟ ما کلیت تعهدات حقوقی دولت را به گردن می‌گیریم. اما در عین حال باید همه ابعاد قصد را برای مردم توضیح بدهیم. ما کمک خودمان یک بخشی را تصمیم گرفتیم و ان‌شاءالله بخش دیگر را هم کمک خواهیم کرد.
رجائی نمایندۀ نشریات استان گلستان:
به نام خدا، سلام و عرض خسته نباشید دارم. آقای رئیس‌جمهور، استان گلستان سرزمین کشاورزی است. نیمی از مردم استان در بیش از هزار روستا زندگی می‌کنند و اقتصادشان کاملاً وابسته به زمین است. این در حالی است که کشاورزان دارند روزهای سختی را می‌گذرانند. زمین‌ها تکه تکه می‌شوند و ویلاسازی، منابع طبیعی ما را تخریب می‌کند. بر خلاف تورم فزاینده، قیمت محصولات کشاورزی مثل سویا همین سال جاری کاهش یافته است. خشکسالی هم که بیداد می‌کند. کشاورزی دیگر مقرون به صرفه نیست، نسل جوان دیگر رغبتی به آن ندارند. آنها پدران خود را وادار می‌کنند تا زمین‌های خود را بفروشند پراید بخرند و مسافرکشی کنند.
جناب آقای رئیس‌جمهور، هزاران کشاورز در سرزمین گرگان با امید به شما رأی دادند، هم اکنون در این شرایط سخت منتظر تدبیر دولت جنابعالی هستند. شما به طور مشخص چه برنامه‌ای برای توسعه کشاورزی استان دارید؟
رئیس‌جمهور:

کلاً در زمینه کشاورزی من در کل کشور عرض می‌کنم،استان هم می‌تواند بخشی از آن باشد، دولت تصمیمات مهمی را در این مدت 15 ماه اتخاذ کرده است. اولین مشکل ما مشکل آب در کل کشور است، حالا استان گلستان از آن استثنا نیست. ما باید مسئله بهره‌وری آب را حل کنیم، راه دیگری نداریم چون منابع آب محدود است. حالا یک سالی هم خداوند رحمتش را بیشتر نازل بکند، ترسالی باشد ولی در مجموع روند کشور ما با خشکسالی مواجه است. دراین زمینه دولت حرکت بسیار خوبی را برای مهار آب‌ها مخصوصاً آب‌های مرزی که باید در سراسر کشور انجام بگیرد و هم برای بهره‌وری از آب شروع کرده است. هر سال تقریباً میلیاردها دلار برای تحول در زمینه بهره‌وری در آب سرمایه‌گذاری می‌کنیم و علاوه بر تصمیماتی که در سال‌های گذشته اتخاذ می‌شده، می‌دانید که در سال گذشته بیش از 2 میلیارد دلار ما سرمایه‌گذاری‌های جدید را ما شروع کردیم و ان‌شاءالله ادامه خواهیم داد. این یک موضوع است که باید بهره‌وری را درست کنیم. مسئله دوم این است که از چه محصولی استفاده بشود و دولت چه کمک‌هایی کند؟ بعضی موارد ما قیمت‌های تضمینی را اعلام می‌کنیم گرچه برای دولت بسیار مشکل است. امسال ما قیمت گندمی را که اعلام کردیم به مراتب بالاتر از قیمت جهانی است یعنی قیمتی که ما می‌توانیم گندم را از خارج بخریم و وارد کنیم چون می‌دانید که بسیاری از محصولات کشاورزی در دنیا قیمتش در ماه‌های اخیر کاهش پیدا کرده اما در عین حال ما قیمتی را که اعلام کردیم، متعهد هستیم و اقدام خواهیم کرد.
توان دولت در حدی که امکان‌پذیر است، ما وقتی محصولات را تضمین می‌کنیم، معنایش این است که باید در هر شرایطی پولش را پرداخت کنیم، یعنی در واقع داریم یارانه پرداخت می‌کنیم. اصل پرداخت یارانه به بخش کشاورزی درست است. ما در بخش کشاورزی مالیات نمی‌گیریم، این یک نوع یارانه است و به هر حال درست است. الان داریم برای مسئله آب و سد سازی تلاش می‌کنیم، اینها تلاش‌هایی است که دولت باید انجام دهد و درست است اما اینکه تمام محصولات را ما بیاییم تضمین بکنیم با منابعی که الان در اختیار داریم برای ما امکان پذیر نیست، اما در عین حال موضوعی است که دولت آن را دنبال می‌کند.
در زمینه کشاورزی، هم ماشین آلات و هم در زمینه تضمین قیمت اقدام بسیار بزرگی در کشور انجام گرفت. شما می‌دانید قبلاً گندمی‌که از مردم خریداری می‌شد چقدر فاصله می‌افتاد تا زمانی که پول پرداخت شود. ما در بعضی از موارد برای پرداخت پول فوری ناچار بودیم از یک منبعی بگیریم و از منبع بانکی استفاده کنیم و گاهی بهره پرداخت کنیم ولی این کار را کردیم که مردم در فشار نباشند.
در مجموع در زمینه کشاورزی قدم‌های بلندی ظرف پانزده ماه برداشته شده اما به هر حال در پانزده ماه همه مشکلات کشور نمی‌تواند حل بشود. ان‌شاءالله در قدم‌های بعدی ما اقدامات بعدی را انجام می‌دهیم، ضمن اینکه شما می‌دانید در مسئله محیط زیست هم ما مشکلاتی داریم. ما الان بخشی از منابع مان صرف حل معضلات محیط زیستی خطرناک است، می‌شود، نه تنها برای یک استان برای استان‌های مختلف می‌تواند خطرناک باشد. شما همه اینها را مد نظر قرار بدهید. البته دولت منابعی که در اختیار دارد منابع مردم، برای مردم و پول مردم است، پول بیت المال است. ان‌شاءالله ما این موارد را در حد توان‌مان دنبال خواهیم کرد.
سید محمدرضا شیرنگی از صدا و سیما:
آقای دکتر روحانی، خدمت شما سلام عرض می‌کنم و جا دارد خسته نباشید ویژه خدمت حضرت‌عالی و اعضای محترم هیئت دولت عرض کنم.
اغلب سؤال‌هایی که قرار بود مطرح شود دوستان زحمت کشیدند و شما پاسخ دادید.
من حس می‌کنم دستاوردهای سفر را به گلستان، نگارستان ایران، در جمع‌بندی کامل برای ما بفرمایید. متشکر می‌شوم.
رئیس‌جمهور:

من ابتدای عرضم جمعبندی مختصری را به محضر ملت و خبرنگاران عزیز عرض کردم. ما در استان گلستان در واقع تصمیماتی که اتخاذ کردیم و می‌توانیم اجرایی کنیم، به طور خلاصه یک بخش در زمینه کشاورزی است، اعم از سدهایی که ما در سال جاری و سال آینده و سال‌های بعد می‌توانیم دنبال کنیم. بخشی در زمینه مسائل زهکشی زمین‌های کشاورزی است که ان‌شاءالله هم در این دولت دنبال می‌کنیم و هم باید ادامه بدهیم. البته باید منابع بیشتری را اتخاذ کنیم.
من این نکته را بگویم؛ ما قول‌هایی را که به مردم می‌دهیم، معنایش این نیست که فراتر آن اقدامی نمی‌کنیم ولی در حدی داریم اعلام می‌کنیم که در دولت یازدهم در اختیار ماست و می‌توانیم ظرف امسال و سال‌های آینده در ظرف این دولت آن را عملیاتی و اجرا بکنیم.
من فکر می‌کنم مسئله منطقه آزاد، تحول بسیار خوبی را برای استان گلستان به وجود بیاورد و کمک‌هایی که دولت در زمینه گردشگری می‌تواند انجام بدهد و همچنین در زمینه ریل این استان قدم بزرگش برداشته شده و قدم‌های بعدی ان‌شاءالله برداشته می‌شود.
مجموعه اینها و پروژه‌هایی که در مجموع ما می‌توانستیم ظرف امسال و سال آینده انجام بدهیم یعنی 121 پروژه‌ای که اعلام کردیم، مجموعه این اقدامات می‌تواند تحولی بزرگ در استان درست کند. اما کار اصلی را باید بخش‌های مردمی، شرکت‌های غیردولتی، خصوصی و عمومی غیردولتی به دست بگیرند.
من بسیار خوشحال شدم در جمع کارآفرینانی در این استان شرکت کردم. عده‌ای از کارآفرینان هم گلستانی یا غیر گلستانی عمدتاً گلستانی از کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی،کانادا و نیز از کشورهای منطقه آمده بودند و شرکت کرده بودند و توافقاتی هم در همین جلسه انجام گرفت. این کار بزرگ را همه باید تشویق کنیم، سرمایه‌داران ایرانی را در قدم اول و سرمایه‌داران غیر ایرانی را در قدم دوم، دولت هم باید کمک کند، فضای لازم را باید بوجود بیاورد. مردم هم باید این فضای لازم را بوجود بیاورند. جذب این سرمایه‌ها می‌تواند استان را متحول و اشتغال درست بکند و هم می‌تواند خیلی از استعدادهایی که در این استان وجود دارد را شکوفا کند. اندیشمندان و نخبگان خودشان باید تلاش کنند. من در جلسه نخبگان هم این را به عرض مردم رساندم که نخبگان استان استعدادهای استان و راه حل مشکلات را از کسی که در مرکز تهران نشسته، بهتر می‌دانند.
ما باید راه را باز کنیم برای اینکه نخبگان بیایند اعلام نظر کنند و راه‌حل بدهند. دولت هم باید برخی از اختیاراتش را به استان‌ها واگذار کند. تلاش‌مان بر این است که واقعاً کاری که استان می‌تواند انجام بدهد را به خود استان واگذار کنیم به دلیل اینکه می‌دانیم آنها با دلسوزی و دقت بهتر می‌توانند این کار را انجام بدهند.
من در پایان یکبار دیگر از رسانه‌های گروهی، شما خبرنگاران و صدا و سیما و مردم شریف استان، نماینده ولی فقیه، استاندار محترم، نمایندگان محترم و همه مردم این استان سپاسگزاری و تشکر می‌کنم.
والسلام علیکم و رحمة الله

91868
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.