مصاحبه پایان سفر به امریکا

برنامه‌‌ها و دستاورد‌های سفر به آمریکا / ملاقات با سران کشورها / تعیین مواضع ایران / ملاقات با نخست وزیر انگلیس / حمله نادرست نخست وزیر انگلس در سخرانی خود / سپری شدن قرن نوزدهم / فرصت جدید مردم ایران برای جهان / جلسات اقشاروگروهای مختلف امریکا / جلسه با فعالان اقتصادی امریکا / شرکت در نشست کشورهای حوزه دریای خزر / اهمیت دریای خزر / اتصال راه آهن ایران به ترکمنستان و قزاقستان / ملاقات با روسای جمهوری روسیه و آذربایجان

گزارشگر:

لطفاً در خصوص برنامه‌ها و دستاوردهای سفر و همچنین ملاقات با نخست‌وزیر انگلیس که بازتاب‌های مختلفی داشت بفرمایید.

رئیس جمهور:

مسائل منطقه و اساساً شرایطی که در موضوع تروریسم در دنیا به وجود آمده است، دلیل برنامه‌های ما و سخنرانی در مجمع عمومی بوده است که در واقع تشریح مواضع ملت ایران برای نمایندگان کشورهای مختلف است.

هم‌زمان یک جلسه در خصوص آب و هوا در سطح سران کشورها هم برگزار گردید که در آن جلسه موضوع آب و هوا و اقداماتی که جمهوری اسلامی ایران در طول سال‌های گذشته به ویژه در این یک سال انجام داده و برنامه‌های پیش روی خود را توضیح داد.

در حاشیه اجلاس مجمع عمومی، معمولاً چون سران کشورها شرکت دارند، ملاقات‌های متعددی انجام شد که در آن ملاقات‌ها راجع به روابط دوجانبه و مسائل جهانی و منطقه‌ای به طور طبیعی بحث و گفتگو شد. ما با رئیس جمهور فرانسه، نخست‌وزیر انگلیس، وزیر خارجه آلمان رئیس‌جمهور کشورهای سوئیس، اتریش و اسلونی ملاقات و گفتگو کردیم. همچنین با نخست‌وزیر ژاپن ملاقات داشتیم. از کشورهای منطقه هم، نخست‌وزیر و رئیس جمهور عراق حضور داشتند و با توجه به اهمیت مسئله عراق با هر دو آنها دیدار و گفتگو داشتیم. با رئیس جمهور جدید ترکیه آقای اردوغان نیز ملاقات کردیم. همچنین با نخست‌وزیر لبنان و از منطقه امریکای لاتین هم با رئیس جمهور ونزوئلا و بولیوی ملاقات داشتیم و از افریقا هم با رئیس جمهور گینه و همچنین در طول سفر با رئیس شورای اروپا و دبیرکل سازمان ملل ملاقات نمودیم.

در تمام این دیدارها مواضع جمهوری اسلامی ایران تبیین می‌شد و آنها هم نظرات خود را بیان می‌کردند.

غزم جدی برای حل مسئله هسته‌ای به نظر من دو نکته خیلی مهم بود. اول اینکه تفاوت امسال با سال گذشته در زمینه موضوع هسته‌ای این بود که، امسال اراده جدی‌تری برای حل این مسئله مشاهده می‌شد. گویی همه مصمم هستند که برای برنامه هسته‌ای ایران یک راه حل درست و مصالحه‌جویانه پیدا بکنند. فکر می‌کنم که احساس کرده‌اند مصالحه با ایران به نفع منطقه و همه است. این نکته بسیار مهمی بود.

البته هم‌زمان در نیویورک با کشورهای 1+5 مذاکراتی انجام شد. گرچه این مذاکرات با آن سرعتی که خواست ما بود انجام نشد، ولی حرکت رو به جلو داشت، هرچند حرکت آن کند بود. البته هفته آینده هم مجدداً مذاکراتی انجام خواهد شد و ادامه خواهد داشت. ما امیدواریم به راه حلی که منافع ملی را تأمین نماید، دست یابیم و به طور طبیعی اگر موضوع هسته‌ای ایران در چارچوب مقررات بین‌المللی حل و فصل شود، به نفع همه خواهد بود.

در خصوص سؤال شما راجع به ملاقات با نخست‌وزیر انگلیس، باید بگویم که انگلیس از ما درخواست ملاقات کرد و ما هم پذیرفتیم. ما عمدتاً در خصوص سه موضوع و مسئله هسته‌ای ایران، بحث خوبی داشتیم، گرچه دراین زمینه اختلاف نظرهایی هم داشتیم. در مورد خشونت و تروریسم و مسئله بی‌ثباتی منطقه بحث نسبتاً مفصلی داشتیم و البته ما تذکر دادیم که شیوه‌های اتخاذ شده توسط غرب نادرست است و چه مسیری را باید انتخاب کند. در خصوص روابط دو جانبه هم گفتگو کردیم که به طور طبیعی آنها خواستار شرایط جدید در روابط دوجانبه بودند. البته به طور طبیعی مسیر ما، مسیر تعامل با جهان است.

به نظر من ملاقات، ملاقات خوبی بود و مسائل خوبی هم مطرح شد. مباحثی که مورد نظر هر دو طرف بود، بیان شد و به طور طبیعی هم در این‌گونه مذاکرات اتفاق نظر وجود ندارد و در برخی موارد اختلاف نظر وجود دارد. البته بعداً ایشان در سخنرانی خود جمله‌ای را گفته‌اند که به نظر من، هم نادرست و هم غیرقابل قبول است و همان زمان وزارت خارجه ما پاسخ آن را داد. البته من در اینجا دو نکته به آن اضافه می‌کنم.

اولاً اینکه همه ما باید بدانیم که در قرن 21 به سر می‌بریم و اگر هر کس بخواهد به فضای قرن 19 برگردد و در آن فضا فکر کند، خودش متضرر می‌شود. ما باید فضای امروز را در نظر بگیریم و بدانیم که آن دوران سپری شده است.

نکته دوم اینکه مردم عزیز ایران یک فرصت جدیدی را برای جهان به وجود آورده‌اند. مردم تصمیم گرفته‌اند که به تعامل سازنده با جهان رأی بدهند. حالا هر کس از این فضایی که ملت به وجود آورده درست استفاده کند، منتفع خواهد شد و اگر استفاده نکند و من کفر فعلیه کفره11.

در سفر به نیویورک ما جلسات بسیار خوبی داشتیم. یک جلسه مفصل با رهبران اسلامی در امریکا داشتیم، در جلسه‌ای با سیاسیون امریکا که جلسه مفصلی بود شرکت کردیم. جلسات دیگری با مدیران مسئول رسانه‌ها و همچنین با اقتصادیون امریکا که دارای شرکت‌های اقتصادی یا پست‌های مهم اقتصادی هستند، برگزار کردیم. با ایرانیان عزیز در نیویورک جلسه داشتیم و نظرات آنها را شنیدیم. برخی از فرهیختگان صحبت کردند و بنده هم صحبت کوتاهی با آنان داشتم، جلسه با استادان ایرانی دانشگاه‌های امریکا داشتیم و بحث بسیار خوبی در خصوص همکاری‌های علمی انجام شد.

با فعالان اقتصادی مقیم امریکا که در شرکت‌های معتبر حضور دارند یا مدیران شرکت‌های معتبر هستند یا سمت های مهمی در آن شرکت‌ها دارند، جلسه‌ای برگزار کردیم و توانستیم در خصوص فضای اقتصادی داخل کشور توضیح دهیم و بسیاری از آنان را برای همکاری اقتصادی در ایران دعوت کنیم. در مجموع از فضا و ساعاتی که در آنجا بودیم بهره‌برداری کردیم.

گزارشگر:

آقای رئیس‌جمهور نشست آستاراخان بسیار مهم بود، بحث‌های خوب مطرح شد و توافقات خوبی انجام شد. اگر امکان دارد جزئیات این سفر را نز توضیح بدهید.

رئیس جمهور:

آستاراخان چهارمین اجلاس سران کشورهای ساحلی بود. قبلاً وزرای خارجه و کارشناسان ما کار زیادی انجام داده بودند. امروز چهار توافق امضا شد. مهم‌ترین آنها توافقی بود که بین سران کشورهای ساحلی راجع به مقدار حاکمیت در آب‌های خزر و قسمت‌هایی که ما می‌توانیم از آبزیان و ماهیگیری استفاده کنیم، بحث شد. البته مدت‌ها بود که در این زمینه بحث می‌شد، نهایتاً پیشنهاد ایران مبنی بر اختصاص 15 مایل برای حاکمیت و 10 مایل برای ماهیگیری به تصویب رسید که مسئله بسیار مهمی بود.

در جمع سران کشورهای ساحلی فضای بسیار خوبی حاکم بود و همه مصمم به توسعه روابط بودند. دریای خزر بسیار مهم است و ما هنوز از این دریاچه یا پهنه آبی به خوبی استفاده نکرده‌ایم. میلیون‌ها انسان در کنار سواحل این دریا در حال زندگی هستند و از نعمت این دریا متنعم هستند.

حمل و نقل دریایی، تجارت، اقتصاد، انرژی و توریسم بسیار اهمیت داشت و موضوع اتصال راه آهن ایران به کشورهای ساحلی این دریا مورد بحث قرار گرفت.

شما می‌دانید که به زودی اتصال راه آهن ایران به ترکمنستان و قزاقستان افتتاح خواهد شد و همچنین راه آهن ایران در آینده به آذربایجان و در نهایت به روسیه متصل خواهد شد.

در مجموع مباحث بسیار خوبی بود، ضمن اینکه امروز ملاقاتی با رئیس جمهور آذربایجان در حاشیه اجلاس داشتیم و مسائل دو جانبه را مورد بحث و بررسی قرار دادیم و توافقاتی که بین دو کشور انجام شده یا باید انجام بگیرد، مطرح شد.

امروز بعدازظهر هم ملاقاتی با آقای پوتین رئیس جمهور روسیه داشتیم که ملاقات بسیار خوبی بود. ما در طول یک سال گذشته چهار ملاقات با هم داشته‌ایم و بحمدلله روابط دو کشور بسیار پیشرفت کرده است و در مسیر پرسرعتی برای رسیدن به اهداف دو ملت هستیم و این مذاکرات بسیار خوب بود.

موفق باشید.

91851
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.