سخنرانی در دیدار با ایرانیان مقیم امریکا

اندیشمندان و مختصصان بزرگترین سرمایه ایران/ایجاد ثبات آرامش و امید به آینده در کشور/ایرانیان سرتاسر دنیا به فکر تعالی وطن و بشریت/کنار گذاشتن تصمیمات یک شبه/مهار اسب سرکش تورم/روند مثبت رشد اقتصادی/تشکر از کارافرینان داخلی و خارجی/تحولات مثبت در حوزه محیط زیست/تمام ایران تحت پوشش بیمه/اقدام دولت در زمینه سلامت/قدم خوب در حوزه‌های مختلف/گشایش و نشاط در محیط‌های سیاسی و دانشگاهی/ضرورت هماهنگی و مشارکت برای حل مشکلات/قدم‌های مثبت در سیاست خارجی/توسعه روابط با دنیا و همسایگان/تغییر نگاه جهانیان نسبت به ایران/شکستن سازمان تحریم/تعامل سازنده با دنیا، خواست مردم در انتخابات/نقش مهم ایران در حل مسائل منطقه و جهان/نقش ایران در ثبات و امنیت منطقه/اهمیت حفظ غرور ملی

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم که خداوند این توفیق را به من عنایت کرد که بعد از یک سال باز هم فرصتی شد در محضر فرهیختگان، کارآفرینان و همه عزیزانی که امشب در خدمت‌شان هستیم، بتوانیم لااقل ساعتی در کنار هم باشیم و از نظرات شما بهره و استفاده ببریم. من در یک فرصت کوتاه و فشرده می‌خواهم گزارشی کوتاهی از یک سال گذشته دولت تدبیر و امید در سایة همکاری، همراهی و فداکاری همه ملت ایران خدمت شما عرض کنم.

بزرگ‌ترین سرمایه‌ای که ما به عنوان ایرانی داریم برخلاف آنچه تصور می‌کنند نفت و معادن نیست. بزرگ‌ترین سرمایه‌ای که ما داریم صاحب‌نظران، اندیشمندان، متخصصان ایرانی در داخل و خارج از ایران هستند.

ایرانیان در هر کجا که هستند، مخصوصاً در این سرزمین که فرهیختگان و اندیشمندان و صاحب‌نظران بسیار ارزشمند جمع شده‌اند و میلیون‌ها ایرانی دیگر که در خارج از کشور داریم و به همه آنهایی که به فکر وطن و تعالی بشریت هستند افتخار می‌کنیم. من نمی‌گویم ایرانی هرکجا که هست برای ایران تلاش کند و به فکر ایران باشد، چون اندیشمندان و دانشمندانی ایرانی که در این سرزمین یا دیگر کشورها به علم و دانش و پیشرفت خدمت می‌کنند، این به معنای خدمت به کل بشریت و از جمله ایران است و ما نیازمند هستیم که همه ما برای عزت و سربلندی بیشتر نام ایران تلاش کنیم. ما افتخار می‌کنیم که ایرانی هستیم و افتخار می‌کنیم که به سرزمین و وطن‌مان خدمت کنیم.

اقدامات دولت از یک سال گذشته برای تحولات مثبت اقتصادی

در یک سال گذشته علی‌رغم مشکلات فراوانی که پیش روی این دولت و مردم بود، حرکت بسیار خوبی صورت گرفته که مهم‌ترین مورد آن را آرامش و ثبات در کشور می‌دانم. اگر امروز وارد ایران شوند این آرامش، اطمینان، ثبات و امید به آینده را مشاهده می‌کنید. البته این کار، کار دولت نیست، کار ملت ایران است. مردم ایران نشاط، امید و آرامش و ثبات را در کشور ایجاد کردند. امروز می‌ببینید که در همة بازارها یک نوع آرامش وجود دارد و این آرامش برای مردم و کارآفرینان ما، سرمایه‌ای برای رشد و تعالی کشور است.

پارسال که کار دولت را آغاز کردیم در زمینة اقتصادی آنقدر مشکلات بود که وقتی با کارشناسان و متخصصین صحبت می‌کردم و می‌گفتم باید تا یک سال دیگر به این نقاط برسیم، به من می‌گفتند این کار امکان‌پذیر نیست. ما در کشور یک کار بیشتر نکردیم و آن این‌که تصمیمات یک شبه را کنار گذاشتیم و هر برنامه‌ای که پیش رو داشتیم با صاحب‌نظران و کارشناسان مشورت کردیم و با نظر متخصصین و صاحب‌نظران کار را انجام دادیم. شاید خود کارشناسان اقتصادی بسیار سخت می‌دانستند که ما بتوانیم این اسب سرکش تورم را که روز به روز داشت پیش می‌رفت، عنان بزنیم و مهار کنیم. وقتی من به ملت ایران قول دادم که تلاش می‌کنیم

تورم 42 درصد را تا پایان سال به 35 درصد برسانیم، برخی از دوستان عزیز و دلسوز گفتند چرا آمار دادید و چرا گفتید 35 درصد؟ ما تردید داریم که به این نقطه برسیم. اما بحمدالله تا پایان سال گذشته تورم را به 34 درصد رساندیم و امروز تورم به 21 درصد رسیده است و به حول و قوة الهی با تلاش مردم و کارآفرینان تا پایان امسال به تورمی کمتر از 20 درصد خواهیم رسید. مهم این است که ما در سال آینده هم کاهش تورم را ادامه خواهیم داد تا ان‌شاءالله به تورم یک رقمی دست پیدا کنیم.

در ادامه فعالیت برخی از متخصصین اقتصادی به تیم اقتصادی ما ایراد می‌گرفتند و می‌گفتند مهار تورم در قدم اول اشتباه است، با مهار تورم خروج از رکود امکان پذیر ( قطع نوار).

تقریباً در مجموع دو سال منفی 9 بود و توانستیم ظرف این یک سال از رکود خارج بشویم و به رشد بالای 4 درصد برسیم. البته این رشد مربوط به 3 ماه بود و امید من این است این روند ادامه پیدا بکند.

من باید از همه کارآفرینان و ایرانیان خارج از کشور تشکر کنم. ما به هر استانی که سفر کردیم به غیر از سرمایه‌گذاران داخل کشور، بسیاری از اهالی آن استان که در خارج از کشور بودند (چه در منطقه، چه در اروپا و چه در آسیا) به آن استان آمدند و در جلسة مشترک با هم قول دادند و برنامه‌ریزی شد که در زمینة سرمایه‌گذاری در ایران تلاش بکنند. البته این به قول نیست، در بسیاری استان‌ها برنامة عملیاتی طراحی شده و مشغول کار و تلاش هستند؛ یعنی همان جمله معروفی که از کندی نقل می‌کنند: «نگوییم دولت یا کشور برای ما چه کار کرده، بگوییم ما برای کشور چه کار کردیم.»

اقدامات دولت در حوزه محیط زیست و سلامت

من مطمئن هستم اگر دست به دست هم بدهیم می‌توانیم از مشکلات به خوبی عبور کنیم. امروز اگر شما وارد تهران شوید هوای تهران با سال گذشته کاملاً متفاوت است؛ نه تنها هوای تهران بلکه هوای همه شهرهای بزرگ متفاوت است. کار بزرگی برای محیط زیست در این یک سال انجام گرفته است. شما می‌دانید خطرات محیط زیستی فراوانی داشتیم. البته هنوز هم این خطرات رفع نشده، اما گام‌های بلندی در این راه از رسیدگی به دریاچة ارومیه و هامون تا نحوة سوختی که در کشور مصرف می‌شود و مهار ریزگردها برداشته شد. البته این به آن معنا نیست که مسئلة محیط زیست را حل کرده‌ایم، بلکه این به آن معناست که در حد یک سال گام‌های بلندی برداشته شده است.

در زمینة سلامت و بهداشت، از کاری که در این یک سال صورت گرفته مطلع هستید. در زمینة سلامت دولت ایران با کمک همه متخصصین، پزشکان، پرستاران، صاحب نظران و استادان دانشگاه کار بزرگی انجام داده است. امروز تمام ایران زیر پوشش بیمه قرار گرفته‌اند و هرکس به بیمارستان دولتی مراجعه می‌کند هزینه‌ای که پرداخت می‌کند حداقل 10 درصد است. البته طبق آمار اخیر این 10 درصد در شهرها به 8 درصد رسید و در روستاها فقط 5 درصد است و 95 درصد هزینه را دولت پرداخت می‌کند.

نمی‌خواهم در اینجا کسی را سرزنش کنم، اما شما می‌دانید خیلی از کشورهای بزرگ در این راه تلاش کردند و ناموفق بودند. ما در زمینه‌های مختلف از جمله در زمینة کشاورزی و آب قدم‌های خوبی برداشتیم و در همه جا با کمک، حضور و تلاش مردم بوده است.

در زمینة سیاست داخلی، مسائل اجتماعی، فرهنگی، نحوه ارتباط مردم و دسترسی مردم به اطلاعات، قدم‌هایی به پیش برداشتیم و امروز در داخل ایران انتقاد و از دولت نه تنها جرم نیست بلکه ما انتقادکنندگان را تشویق می‌کنیم. انتقاد سازنده و دلسوزانة همه آنها و حتی مخالفین دولت برای دولت بسیار ارزشمند است .

فضای امروز داخل ایران، وضعیت اجتماعات و فعالیت احزاب سیاسی، نشاط محیط‌های علمی دانشگاه‌ها کاملاً با یک سال پیش متفاوت است. اما برای رسیدن به نقطه مطلوب هنوز راه درازی در پیش داریم نباید انتظار داشته باشیم که دولت بتواند همه مشکلات را در این زمینه حل کند، این امر بدون هماهنگی سایر قوا و همچنین همکاری همه مردم و نزدیک کردن همه افکار به یکدیگر ممکن نیست. نباید گروهی را به انزوا برانیم ولو اینکه افکارشان را نمی‌پسندیم.

قدم های مثبت در سیاست خارجی و رفع ایران هراسی

در زمینة سیاست خارجی باید از عزیزانی که این بار سنگین را بر دوش گرفتند، به ویژه وزیر امور خارجه تشکر و سپاسگزاری کنم. من کاملاً حس می‌کنم این عزیزان چه کار سنگین و پرزحمتی را بر دوش کشیده‌اند. ما در زمینة حل مشکلات و معضلات از جمله پرونده هسته‌ای قدم‌های مثبتی را در طول یک سال گذشته برداشتیم که خیلی کار سخت و مشکلی بود. ما در اقدام اولیه تحت عنوان توافق مشترک در ژنو توانستیم به توافقی ولو کوتاه مدت دست پیدا کنیم. این کار سخت و سنگینی بود. در مسائل مهم همه باید به تدریج و هم پای هم حرکت کنیم، چرا که کار کار سختی است. باید همه را همراه کنیم و گاهی هم پا کنیم تا به مقصد برسیم.

قدم اول برداشته شد که بسیار مهم بود و اساساً فضای دنیا نسبت به دولت و چهره ایران در سطح افکار عمومی جهان تغییر کرده، حتی شما می‌توانید در این کشوری که دارید زندگی می‌کنید تفاوت را حس کنید. در زمینة روابط ما تقریباً با کل جهان یک قدم حساب شده بسیار تأثیرگذار به بیش برداشتیم؛ هم با همسایگان و هم با قدرت‌های جهان. تقریباً روابط ما با همه همسایگان بدون استثنا با یک سال گذشته کاملاً متفاوت است و این روابط صمیمی را به بیش خواهیم برد. البته برای گام نهایی هنوز سختی‌ها و مشکلاتی را پیش رو داریم و برای قضاوت نهایی هنوز زود است، اما مسیر درستی انتخاب شده، گام‌های درستی برداشته شده و در یک جمله باید گفت کارشناسان این کار را بر عهده گرفته‌اند.

در دو چیز تردید نکنید: یکی اینکه سازمان تحریم به هم خورده و امکان بازگشت به یک سال پیش وجود نخواهد داشت. نکتة دوم این که ما امروز یا فردا پرونده هسته‌ای را حتماً به نتیجه خواهیم رسید.

در داخل کشور ما عده‌ای بودند و هنوز هم شاید عدة کمی باشند می‌گفتند ما نیازی به جهان نداریم، خودمان باید مشکلات را حل کنیم. در دنیا هم عده‌ای بودند که می‌گفتند ایران را می‌شود حذف کرد و نیازی به ایران نداریم. امروز تقریباً در داخل کشور همه قبول دارند که راه درست، تعامل سازنده با جهان است و این شعار دولت در انتخابات بود؛ مردم هم اگر به خادم خودشان رأی دادند، یکی از شعارهایی که روی آن تأکید داشتند، در کنار اعتدال و عقلانیت، تعامل سازنده با جهان بود. از طرف دیگر دنیا هم به خوبی به این نکته واقف شده که بدون ایران نه تنها حل مسائل منطقه، بلکه حل بسیاری از مسائل بین‌المللی بسیار سخت و در بعضی از امور ناممکن خواهد بود. این را ما امروز در مذاکرات و شما در سخنان اندیشمندان و صاحب نظران و سیاسیون مشاهده می‌کنید.

دولت جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کند که در منطقه‌ای پرتلاطم، کشوری با ثبات دارد؛ در تمام مرزهای ایران این امنیت و ثبات وجود دارد و توانسته است در بسیاری از معضلات کشورهای منطقه، پیش از آنکه دیگران تصمیم بگیرند، عمل بکند. اگر در عراق تروریست‌ها نتوانسته‌اند به بغداد و شهرهای بزرگ برسند، همه می‌دانند که ملت عراق با کمک دولت و ملت ایران توانسته جلوی این بربریت و توحش را بگیرد، همة مردم عراق می‌دانند با کمک ایران بود که بغداد، اربیل و شهرهایی مثل آمرلی در عراق از دست تروریست‌ها آزاد شد این را همه دنیا به خوبی می‌دانند. ما افتخار می‌کنیم به ملتی که نه تنها ثبات و آرامش کشور را به دست آورده و حفظ کرده، بلکه به خوبی می‌تواند به همسایگان و دوستان کمک بکند.

در پایان می‌خواهم تأکید کنم همه ما باید به فکر فردای فرزندان‌مان باشیم و فردای فرزندانمان بسته به ایرانی سربلند، آباد و با عزت است و این کار در صورتی امکان‌پذیر است که همه ما دست به دست هم بدهیم و بتوانیم غرور ملی را در شأن ملت ایران حفظ کنیم و کشور را بسازیم که به آینده کشور نه تنها ما و بلکه فرزندان ما اطمینان کامل داشته باشند.

من درود و سلام می‌فرستم به همه آنهایی که برای عزت و استقلال ایران تلاش کردند و باید از ملت بزرگ ایران تشکر کنم که در طول این یک سال هر روز حماسه‌های مردم را لمس می‌کنم و می‌بینم و اگر تلاش، فداکاری و وحدت مردم ایران نبود امروز در نقطه‌ای نبودیم که هستیم و روزها و سال‌های آینده نیز با تلاش این ملت روزهای پرافتخاری‌تری خواهیم داشت. در اینجا باید از همه اندیشمندان، دانشگاهیان، فرهیختگان و از مقام معظم رهبری سپاسگزاری کنم که اگر کمک، وحدت و هم‌نظری همه نبود ما نمی‌توانستیم به نقطه‌ای برسیم که امروز شاهد آن هستیم.

شاد و سربلند و پیروز باشید

91845
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.