مصاحبه با روزنامه فاینشنال تایمز

دولت تدبیر و امید وارث مشکلات جدی اقتصادی/ رکود/مهار تورم از طریق مهار نقدینگی و بهبود فضای کسب و کار/ کاهش تورم در دوران تحریم/ صلح‌آمیزی فعالیت‌های هسته‌ای ایران / نبود سلاح کشتار جمعی در دکترین دفاعی کشور/ مذاکرات هسته‌ای به مثابة یک آزمون برای اعتمادسازی/ تأثیر فضای برآمده از انتخابات برنگاه جهانیان به ایران / رابطه ایران وانگلیس/ نگرانی از حضور گروه‌های تروریستی در سوریه / مذاکره با کشورها غربی برای توقف جنگ داخلی و خروج تروریست‌ها / مذاکرة دولت سوریه با معارضین و برگزاری انتخابات آزاد/ آیندة سوریه/ مذاکره با سازمان ملل دربارة آیندة سوریه/ منشور حقوق شهروندی/

گزارشگر:
جناب آقای رئیس جمهور صد روز کاری را از ریاست‌جمهوری‌تان پشت سر گذاشتید و یک توافق‌نامه موقتی هم در مورد مسئلة هسته‌ای منعقد فرمودید. سؤال اول من از شما در مورد اقتصاد است.
جناب‌عالی دیشب سخنرانی بسیار مهمی در مورد وضعیت وخیم اقتصادی جمهوری اسلامی ایران داشتید که بعضی‌ها می‌گویند در حد وخامت جنگ ایران و عراق است. برنامه‌های شما برای احیای اقتصاد ایران چیست و آیا وقتی متوجه وخامت آن شدید، شوکه شدید؟
رئیس‌جمهور:
به جناب‌عالی برای سفرتان به تهران خوش آمد می‌گویم و همچنین برای این فرصتی که برای مصاحبه پیش آمد خوشحال هستم.
این دولت وارث مشکلات جدی اقتصادی هست. به هر حال ما شاهد رکورد تورمی در کشور هستیم، اما در عین حال به آیندة اقتصاد کشور بسیار امیدوار هستیم. این تنها نظر من نیست، نظر تیم اقتصادی من هم این است که ما می‌توانیم در زمان کوتاهی با این معضل اقتصادی مقابله کنیم. دلیل امیدواری ما این است که این رشد سریع تورم را در عرض همین سه ماه توانستیم مهار کنیم. فکر می‌کنم از 43 به 36 آوردیم که این علامت بسیار خوبی است و این روند را ادامه خواهیم داد؛ از دو طریق مهار نقدینگی و بهبود فضای کسب و کار.
در زمینة رکود هم که این رقم در اسفند 1391 منهای 8/5 بوده که با تلاش در پایان سال این را به صفر خواهیم رساند و سال آینده طبق پیش‌بینی‌های تیم اقتصادی رشد ما مثبت خواهد بود، ضمن اینکه با توافقی که در ژنو انجام دادیم فضای مثبتی در زمینة اقتصاد ما هم به وجود آمده است و با اجرای توافق این فضا بهتر خواهد شد.
گزارشگر:
این پیش‌بینی‌هایی که انجام شده آیا متکی بر این است که تحریم‌ها لغو شود و لغو این تحریم‌ها برای اقتصاد ایران چقدر اهمیت دارد؟
رئیس‌جمهور:
شما به گزارش من توجه کردید که ما در همین دوران تحریم توانستیم تورم را پایین بیاوریم و در همین دوران تحریم هست که پیش‌بینی کردیم رشد اقتصادی ما سال آینده مثبت بشود. اما در عین حال برطرف شدن تحریم‌ها به‌طور طبیعی در اقتصاد هم تأثیرگذار خواهد بود.
گزارشگر:
جناب رئیس‌جمهور این توافق موقتی که به وجود آمده برای اینکه بین ایران و بقیه دنیا اعتماد متقابل ایجاد بکند، بسیار مهم است. ایران چه اقدامی می‌تواند انجام دهد که به مقامات واشنگتن و کسانی که در کنگره امریکا هستند اطمینان بدهد که می‌خواهد به توافقی جدی دست پیدا بکند و نمی‌خواهد سلاح اتمی بسازد.
سؤال دوم این است که چه خط قرمزی برای سطح و میزان برنامة غنی‌سازی خودتان دارید؟
رئیس‌جمهور:
جمهوری اسلامی ایران همان‌طور که بارها تأکید کرده فعالیت‌هایش صرفاً صلح آمیز خواهد بود، دلیلش هم این است که هة فعالیت‌های هسته‌ای ما تحت نظارت آژانس است و همان‌طور که شما می‌دانید همة سایت‌های هسته‌ای با دوربین آژانس به طور مداوم نظارت می‌شود و اساساً در دکترین ما موضوع سلاح کشتار جمعی جایی ندارد.
اینکه فعالیت غنی‌سازی ما چقدر گسترش داشته باشد وابسته به نیازهای ما در زمینة سوخت هسته‌ای است. شما می‌دانید که ما الان بخش‌های دیگر برای ساخت میله‌های سوخت را در ایران کامل کرده‌ایم و با برنامه‌ای که به آژانس دادیم از این به بعد تقریباً آنچه غنی می‌شود تبدیل به میله‌های سوخت می‌شود.
گزارشگر:
مشخصاً این به توافقی که در آینده حاصل خواهد شد بستگی دارد. سؤال من این است که آیا می‌توانید ترسیم بکنید یا اصلاً در ذهن خودتان از سرگیری مجدد روابط دو جانبه با امریکا را تصور کنید؛ یا این طور بگویم آیا ایران از نظر روانی و سیاسی آمادگی این اقدام را دارد و البته نباید انگلیس را از قلم بیندازم که ماهی کوچک‌تر در این قضیه هست؟
رئیس‌جمهور:
نسبت به امریکا کاری که باید در این مقطع انجام بگیرد فعلاً کاهش تنش و قدم به قدم ایجاد اعتماد نسبت به یکدیگر می‌باشد. به هر حال مشکلات 35 ساله را نمی‌شود در زمان محدودی حل کرد.
بهترین امتحان برای اینکه ما توانمند به ایجاد اعتماد هستیم یا نیستیم همین موضوع هسته‌ای است. اگر همین توافقاتی که فعلاً قدم اولش در ژنو انجام شد، به دقت و خوبی انجام بشود به معنای این است که یک گام به سمت اعتماد جلو گذاشته‌ایم.
آنچه من در سفر نیویورک شاهد بودم این است که احساس می‌کنم فضا نسبت به گذشته کمی تغییر کرده است. در همة ملاقات‌هایی که با صاحب‌نظران و استادان دانشگاه و هسته‌های مشاوران داشتم، احساس کردم که فضای انتخابات بسیار تأثیر گذاشته است.
اما نسبت به ماهی کوچکی که شما گفتید وضع خیلی متفاوت است. به هر حال ما با دولت انگلستان رابطه داشتیم و در شرایطی این رابطه بسیار کاهش پیدا کرد. بعد از انتخابات قدم‌هایی برای ایجاد رابطه بهتر برداشته شده است. در مذاکرة تلفنی هفتة پیش با آقای کامرون من این‌طور برداشت کردم که دو طرف تمایل دارند به اینکه قدم به قدم به سمت رابطة بهتر حرکت بکنند.
گزارشگر:
جناب آقای رئیس‌جمهور همان‌طور که فرمودید مذاکرات هسته‌ای یک آزمون است و همچنین گفتید اعتماد متقابل کم کم دارد ایجاد می‌شود و فرمودید که انتخاب و پیروزی قاطع شما خودش یک سیگنال هست.
اما برخی از افراد در اسرائیل، عربستان سعودی، واشنگتن و در کنگرة امریکا در خصوص حضور ایران در سوریه و حمایت جمهوری اسلامی ایران از حزب‌الله بدبین هستند. فکر می‌کنید این اعتمادسازی چطور می‌تواند ادامه پیدا بکند و شکل بهتری به خود بگیرد، در حالی که این مشکلات را هنوز داریم و این نگرانی‌ها در مورد سیاست خارجی ایران وجود دارد؟
رئیس‌جمهور:
در موضوع سوریه یک نگرانی عمده حضور گروه‌های تروریستی در خاک سوریه است و این باید موجب نگرانی همه باشد. ما اساساً در ماجرای سوریه ادامة خونریزی‌ها و جنگ داخلی را به ضرر ثبات منطقه می‌دانیم. به همین دلیل با کشورهای منطقه و کشورهای غربی نسبت به آیندة سوریه در حال مذاکره هستیم و همة تلاش ما این است که جنگ داخلی سوریه متوقف بشود و همة تروریست‌ها از داخل سوریه خارج بشوند.
البته راه‌حل سوریه به مذاکرة دولت سوریه و معارضین بستگی دارد و در نهایت ایجاد شرایط برای انتخابات آزاد و ما همه باید تسلیم آنچه مردم سوریه در انتخابات بخواهند بشویم.
گزارشگر:
آیا جمهوری اسلامی ایران بی سر و صدا با امریکایی‌ها یا قدرت‌های غربی در خصوص مسئله سوریه وارد مذاکرات شده است؟
رئیس‌جمهور:
با امریکایی‌ها، نه خیر ولی با اروپایی‌ها چرا. البته اگر جمهوری اسلامی ایران در ژنو 2 حضور پیدا بکند به‌طور طبیعی با همة اعضایی که آنجا حضور دارند مذاکره خواهد کرد.
گزارشگر:
جناب آقای رئیس‌جمهور من شنیده‌ام که شما بالفطره خوش‌بین هستید. آیا فردی مثل شما که این قدر خوش‌بین هست این خوش‌بینی را می‌تواند داشته باشد که اگر آقای اسد در نتیجة یک انتخابات آزاد و عادلانه ملزم به کناره‌گیری از قدرت شود، کناره‌گیری کند؟
رئیس‌جمهور:
البته من آدم خوش بینی نیستم ولی بدبین هم نیستم. نسبت به آیندة سوریه خیلی پیشگویی بلد نیستم، اما باید زمینه را برای تصمیم مردم آماده کنیم. اگر مردم آقای اسد را نخواستند، خب نخواستند؛ حتی اگر خواستند، ما تسلیم نظر مردم هستیم.
گزارشگر:
آیا شما در خصوص مسئلة سوریه در حال مذاکره با سعودی‌ها هستید تا اینکه این مناقشه و مشکل را مهار بکنید و به یک راه‌حلی دست پیدا بکنید؟
رئیس‌جمهور:
ما الان در حال مذاکره با عربستان سعودی نیستم، اما در عین حال مشکلی هم نداریم که بخواهیم با عربستان یا هر کشور دیگری مذاکره کنیم، اما با نمایندة سازمان ملل، آقای اخضر ابراهیمی، مذاکرات متعددی داشتیم. چندی پیش ایشان تهران بود، با خود من هم مذاکره کرد. بنابراین ما با سازمان ملل یک رابطة نزدیک مذاکراتی راجع به آیندة سوریه داشتیم.
گزارشگر:
جناب آقای رئیس‌جمهور من قبلاً هم اشاره کردم و باز هم می‌گویم جناب‌عالی در ماه ژوئن به یک پیروزی قاطع در انتخابات ریاست‌جمهوری دست پیدا کردید. بخشی از این پیروزی به خاطر حمایت‌های اصلاح طلبان یا لیبرال‌ها بود. آیا با نظر آنها موافق هستید که ایران نیازمند اصلاحات سیاسی می‌باشد یا اینکه می‌خواهید تمرکز خودتان را روی کارآیی بیشتر اقتصادی و داشتن روابط بهتر با همسایگان و غرب متمرکز بکنید؟
رئیس‌جمهور:
البته موضوع مسائل اقتصادی و سیاست خارجی برای ما مهم است اما مانع از این نیست که به مسائل فرهنگی و سیاست داخلی هم بپردازیم. من در مسائل داخلی هم همان‌طور که در انتخابات قول دادم، به دنبال تدوین منشور حقوق شهروندی در کشور هستم و دیروز خوشبختانه با پایان صد روز دولتم پیش‌نویس اولیه این منشور را در سایت گذاشتم که همة صاحب‌نظران در مورد این پیش نویس اولیه نظر بدهند.
بعد از دریافت نظر فرهیختگان و صاحب‌نظران این منشور را کامل خواهم کرد و به جامعه عرضه می‌کنم و برای عمل به آنها پیگیری می‌کنم. بنابراین نمی‌تواند نظر این دولت تنها مسائل اقتصادی و سیاست خارجی باشد.
گزارشگر:
جناب رئیس‌جمهور، من چند روز است که در اینجا بودم و این چند روز برای من فوق‌العاده بوده است. احساس می‌کنم به خاطر این توافقی که انجام شده، نوعی احساس راحتی بین مردم هست و در عین حال مقداری ناشکیبایی و بی‌قراری هم برای بعضی تغییرات وجود دارد؛ از جمله اینکه چرا برخی از رهبران سیاسی در زندان به سر می‌برند. آیا فکر می‌کنید که در آیندة نزدیک از قدرت کافی برای آزادی آقایان موسوی و کروبی برخوردار باشید؟
رئیس‌جمهور:
برخی از امور در کشور نیاز به اجماع نظر با سایر قوا و مسئولین کشور دارد. دولت به وظایفی که در این زمینه وجود دارد عمل خواهد کرد؛ البته نه در صد روز بلکه به زمان بیشتری برای اجماع نیاز است. شما که ما را به خوش‌بینی ملقب کردید، من لااقل نسبت به این مسئله خوش‌بین هستم.
گزارشگر:
چه زمانی؟
رئیس‌جمهور:
من گفتم پیشگو نیستم، ولی خوش بین هستم.
گزارشگر:
من فکر می‌کنم فردی مثل شما که با این مشکلات بزرگ روبه‌رو است و لبخند می‌زند پس حتماً خوش‌بین هستید. ولی می‌توانم این فرض را داشته باشم که دفعة بعد که به تهران می‌آیم می‌توانم با شما و رهبر معظم انقلاب توئیت انجام بدم؟
رئیس‌جمهور:
همین الان هم می‌توانید.
گزارشگر:
البته خبر خوش این است که کارآیی من بیشتر شده، چون دیگر توئیت نمی‌توانم بکنم و وقت بیشتری دارم.
رئیس‌جمهور:
مشکلی نخواهد بود. این‌ها چیزهایی است که خیلی زودتر از سؤال قبلی شما حل خواهد شد. بستگی به این دارد که شما چه زمانی بخواهید به ایران بیایید.
گزارشگر:
من هر موقع روادید صادر بشود خدمتتان می‌آیم. در مورد مسئله جدی‌تری می‌خواهم صحبت بکنم. جناب‌عالی فرمودید که پیشگو نیستید ولی فکر می‌کنید ایران در چهار، پنج سال آینده در چه وضعیتی قرار داشته باشد؟و می‌خواهید ایران در پایان دورة اول ریاست‌جمهوری شما در چه جایگاهی باشد؟
رئیس‌جمهور:
شرایط جمهوری اسلامی ایران در پایان این چهار سال از لحاظ اقتصادی، جایگاه نفوذ منطقه‌ای، مسائل فرهنگی و سیاست داخلی بهتر و بهتر خواهد بود. کما اینکه در همین صد روز هم علائم پیشرفت را در همة این زمینه‌ها می‌توانیم ببینیم.
گزارشگر:
یک ایرانی به من گفت شرایط فوق‌العاده است، ما در این سه ماه از قرون وسطی به عصر رنسانس وارد شدیم.
رئیس‌جمهور:
البته من با این تعبیر موافق نیستم، اما حرکت، نشاط و شادابی مردم دراین مدت خیلی زیاد بود.
گزارشگر:
دو سؤال نهایی می‌خواهم بپرسم، سؤال اول در خصوص مسئله هسته‌ای است. آیا برچیده شدن تأسیسات هسته‌ای خط قرمز دولت جمهوری اسلامی است و آیا آماده هستید در آیندة نزدیک از رئیس‌جمهور اوباما دعوت کنید که به ایران سفر بکند؟ نظرتان در خصوص ایشان به عنوان کسی که یک اصلاح‌گر سیاسی شناخته می‌شود چیست؟
رئیس‌جمهور:
من در مذاکرة تلفنی ایشان را فردی با بیان بسیار مؤدبانه و هوشمندانه یافتم. البته همان‌طور که قبلاً گفتم مسائل ایران و امریکا بسیار پیچیده است و نمی‌شود در یک زمان کوتاه این مسائل را حل و فصل کرد، اما در عین حال علی‌رغم پیچیدگی، در همین صد روز احساس می‌شود روزنه‌ای ایجاد شده که می‌تواند در آینده تبدیل به یک گشایشی بشود.
گزارشگر:
آقای رئیس جمهور بسیار بسیار متشکرم.

91835
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.