سخنرانی در همایش رؤسای نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور

اساس همه تصمیمات در کشور بر پایه رأی مردم/مشروعیت تمام مسئولین از رأی مردم/انتخاب زیرکانه و آگاهانه مردم در انتخابات خرداد 92/پیام‌های انتخاب مردم/حل مشکلات با تدبیر و اتحاد/برنامه دولت برای خروج از رکود و ایجاد رونق/عدم تأثیر نتیجه مذاکرات بر برنامه‌ریزی‌های دولت/خواست ملت از دولت برای تعامل و مفاهمه جهان/استقرار همه ارکان نظام با رأی مردم/اعتقاد اما به میزان بودن رأی مردم/خواست ملت، مبنای سیاست خارجی دولت/محاسبات درست در عملیات والفجر 8/اهمیت محاسبه درست دفاع مقدس/محاسبات نادرست در عملیات کربلای 4/محاسبه و تدبیر درست موجب یاری خداوند/ایران هراسی/اسلام هراسی و شیعه هراسی/دنیای علم مدیون اسلام/ترس برخی از مذاکره/تعامل هراسی/ترس و لرز بزدلان سیاسی/غلط بودن مذاکره هراسی/بروز قدرت‌های منطقه‌ای و جهان/دولت عمل، نه شعار/کار بزرگ توافق ژنو/اراده ملت برای تعامل سازنده با جهان/منافع ملی ما، خط قرمزها/ایران خواستار روابط دوستانه با دنیا/سفرا، دیده‌بان ایران در دنیا/ضرورت محاسبه و پیش‌بینی درست وقایع/ایران به دنبال برد ـ برد/عدم عجله ایران در مذاکرات هسته‌ای/مقابله موفق ایران با تحریم‌های ظالمانه/مسئله هسته‌ای ایران بحرانی تصنعی/قدرت روزافزون شبکه‌های اجتماعی و افکار عمومی/شکست اسرائیل در افکار عمومی/استقبال از شفافیت مسائل هسته‌ای/جای نداشتن سلاح کشتار جمعی در دکترین ایران/اراده جدی ایران برای حل مسائل بدون عقب‌نشینی از حقوق خود/احقاق حقوق ملت با قدرت، منطق و لبخند/تشکر از وزیر خارجه و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای/دعای مقام معظم رهبری برای تیم مذاکره کننده/وظایف سفرا برای روان‌سازی روابط اقتصادی با جهان/همسایگان و منطقه، اولویت روابط خارجی/تغییر جایگاه ایران

بسم الله الرحمن الرحیم
الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم که امروز این فرصت فراهم شد تا با همفکری و هم نظری مسئولین ارشد وزارت امور خارجه و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، دستاوردهای یک سال گذشته در زمینه سیاست خارجی را مرور کنیم و تحلیلی از اوضاع جهانی و منطقه‌ای داشته باشیم و فرصت‌ها و چالش‌های پیش رو را بررسی کنیم.
اهمیت رأی مردم از نظر امام و در نظام جمهوری اسلامی
سخن را از یک نکته اساسی آغاز می‌کنم و آن اینکه در جمهوری اسلامی ایران پایه و اساس همه تصمیمگیریها در اداره کشور مبتنی بر نظر و آرای مردم است. مردم صاحبان این کشور هستند و عناوین حقوقی ما به عنوان سفیر و وزیر و رئیس‌جمهور، امانت‌هایی از جانب مردم برای دوره‌ای خاص و با اختیاراتی است که خود مردم به ما داده‌اند. ما جز امانتدار چیز دیگری نیستیم، صاحبان اصلی این عناوین مردم بزرگوار و شریف این کشور هستند.
بدون استثناء مشروعیت سیاسی تمام مسئولین کشور به طور مستقیم و غیرمستقیم ناشی از رأی مردم است. بنابراین، خواست و مطالبه مردم اساس مسیر و حرکت ما در سیاست خارجی به عنوان بخشی از سیاست ملی ماست. سیاست ملی ما ترکیبی از سیاست داخلی، خارجی، اقتصادی و سیاست فرهنگی و اجتماعی و امنیتی است. سیاست خارجی دکترین مستقل ندارد، بلکه جزئی از مجموعه سیاست ملی یا استراتژیک ملی ماست و لذا سیاست خارجی همواره باید در چارچوب سیاست داخلی، فرهنگی، اقتصادی و امنیتی حرکت کند.
مردم در انتخابات ۲۴ خرداد 13۹۲ بسیار زیرکانه و آگاهانه با در نظر گرفتن شرایط داخلی و جهانی دولت را برگزیدند و راهی را پیش پای مسئولین گذاشتند. مردم به ما گفتند ما از افراط گریزانیم و به اعتدال پناه آورده‌ایم. آنها گفتند تقابل را نمی‌پذیریم و در پی تعامل سازنده با جهان هستیم و اختلافات بی جهت و بی پایه و واهی داخلی را نمی‌پذیریم و در پی آشتی ملی و انسجام ملی هستیم.
آنها اعلام کردند که در برخورد با بیگانگان از منطق و استدلال، از موضعی شجاعانه و مدبرانه و با در نظر گرفتن منافع بلند مدت حرکت خود را آغاز کنید. البته که قانون اساسی، قوانین موضوعه و رهنمودهای مقام معظم رهبری پیش روی ماست، اما باید بدانیم قدرت همه ما از مردم است و اگر قدرت و انسجام داخلی نباشد هیچ دولتی قادر نیست در سیاست خارجی و در برابر بیگانگان از موضع قدرت سخن بگوید.
امید دولت به حل مشکلات با تدبیر و اتحاد
امروز در جمهوری اسلامی ایران دولت تدبیر و امید در طول ۱۲ ماهه گذشته نشان داده است که گر چه مشکلات کشور بسیار زیاد و برخی عمیق و ساختاری است، اما این مشکلات با تدبیر و اتحاد و محاسبه دقیق قابل حل و فصل است. شاید آمار و ارقام در بخش سیاست خارجی یا فرهنگی یا اجتماعی کمی مشکل تر باشد، اما در بخش اقتصادی آمار ساده تر و راحت تر است. ما در زمینه رشد [اقتصادی] از منهای ۸/۶ در پایان سال 13۹۲ به منهای ۱/۱ رسیدیم و در سال 13۹۳ مبنای ما در قدم اول خروج از رکود - که به اعتقاد من در حال انجام است - و بعد رونق اقتصادی است.
ما به حول و قوه الهی در سال جدید با رشد مثبت [اقتصادی]مواجه خواهیم بود. بسته خروج از رکود به عنوان یک لایحه تقدیم مجلس شده است که روز سه شنبه برای تصویب یک فوریت این لایحه در مجلس بررسی خواهد شد. بسته مصوبات دولت هم آماده شده است و فردا این بسته به طور کامل برای صاحب‌نظران، کارآفرینان و نمایندگان بخش‌های اقتصادی رونمایی خواهد شد.
برنامه اقتصادی دولت برای خروج از رکود و ایجاد رونق و مهار تورم، در تاریخ این کشور بی سابقه بوده است؛ چرا که تورم را 31 واحد درصد کاهش دادیم. به طوری که تورم نقطه به نقطه از ۴۵ درصد به ۱۴ درصد کاهش پیدا کرد. در تورم ۱۲ ماهه هم ما به مردم قول داده بودیم تا پایان سال 13۹۲ تورم را به ۳۵ درصد می‌رسانیم که به ۳۴ درصد رساندیم و در پایان سال 13۹۳ تورم را به ۲۵ درصد می‌رسانیم که ان‌شاءالله به زیر ۲۰ درصد خواهد رسید.
برنامه دولت در زمینه اقتصادی و اجتماعی بدون در نظر گرفتن موفقیت یا عدم موفقیت مذاکرات هسته‌ای است. ما بر مبنای اینکه در مذاکرات هسته‌ای هیچ پیشرفتی نداشته باشیم برنامه اقتصادی را برای دولت یازدهم تنظیم کردیم و به حول و قوه الهی در این شرایط سخت از همه این معضلات البته با آهنگی کندتر گذر خواهیم کرد. این آمار و ارقام نمونه‌ای بود که نشان می‌دهد در سیاست داخلی هم همانند اقتصاد، هم از تورم قهر و جدایی و فاصله کاسته‌ایم و هم جامعه را به سمت رونق و آشتی سوق داده‌ایم. در زمینه سیاست خارجی هم ما چهره جدید را برای دنیای امروز ترسیم کردیم.
برنامه‌های دولت در سیاست خارجی و مذاکرات هسته‌ای مبتنی بر خواست و اراده مردم
این بحث را در سیاست خارجی توضیح بیشتری خواهم داد. پس اولین اصل ما نگاه خاص به آرای ملت به عنوان پایه و اساس مشروعیت سیاسی جامعه ماست. مردم از ما خواسته‌اند که در سیاست خارجی راه تعامل سازنده، مفاهمه با جهان و روابطی که منافع ملی ما را بهتر و کم هزینه‌تر تأمین و تضمین کند، برگزینیم. ما نظامی هستیم که حتی نوع نظام ما را امام به آرای مردم گذاشت و ۴۷ روز بعد از پیروزی انقلاب مردم را به پای صندوق آرا دعوت کرد که در تاریخ انقلاب‌های منطقه و جهان بی‌سابقه است که ملتی ۴۷ روز بعد از انقلاب به پای صندوق آرا دعوت شود و استقرار نظام اسلامی در تمام مراحل با آرای مردم بوده است. به ویژه، قانون اساسی که مبنای حرکت و کار ماست دو بار به رأی مردم گذاشته شد، یک بار آنگاه که اعضای مجلس خبرگان قانون اساسی با آرای مردم انتخاب شدند و یک بار بعد از آن که قانون اساسی به تصویب نهایی و به امضای امام رسید و به همه پرسی گذاشته شد و با آرای مردم تأیید نهایی شد.
اساساً امام به ما یاد داد که میزان رأی ملت است. اگر در تمام حرکت‌ها ما خودمان را به عنوان خادم مردم باور نداشته باشیم نمی‌توانیم بر مبنای مشروعیت سیاسی حرکت خود را ادامه دهیم. هر کس در هر مقامی که هست باید خود را نوکر و خادم ملت و مردم بداند. به قول مرحوم مدرس، انبیا هم آمدند تا خادم مردم باشند و به مردم خدمت کنند. آنان که انبیا، معصوم و فرستاده مستقیم خدا بودند، افتخارشان خادمی مردم و خدمت به ملت بود.
قرآن هم با همه عظمتش که کلام خدا و آخرین پیام الهی است، افتخارش این است که نور برای مردم است: ذلک الکتاب لا ریب فیه هدی للمتقین[1] ؛ مسیر هدایت است، نور برای دل مؤمنین شفاست. او هم افتخارش راهنمایی مردم است.
بنابراین، مبنای ما در سیاست خارجی، مذاکرات هسته‌ای و تعامل با جهان، خواست ملت است. آنچه مردم از ما خواسته‌اند یا خواهند خواست را با کمال شهامت و بدون دغدغه دنبال خواهیم کرد و به حول و قوه الهی و با کمک پروردگار این مسیر را به خوبی به انتها خواهیم رساند.
نقش محاسبه درست و سنجیده در نیل به پیروزی
نکته دوم محاسبه درست است. اگر ما دچار محاسبه غلط شویم به پیروزی نمی‌رسیم یا با هزینه گزاف به پیروزی دست می‌یابیم. در ۸ سال دفاع مقدس در هر جا درست محاسبه کردیم با هزینه کم پیروز شدیم و هر جا خوب محاسبه نکردیم شکست خوردیم و البته حضرت امام گاهی به عدم الفتح تعبیر می‌کرد و به فتح نرسیدیم. شما سال‌های ۶۴ و ۶۵ را در دفاع مقدس کنار هم قرار بدهید. ما در والفجر ۸ به پیروزی بزرگی رسیدیم و کمتر از یک سال بعد در کربلای ۴ به پیروزی نرسیدیم. من نمی‌خواهم این مسئله را باز کنم و نیازی نیست و فرصت این کار هم نیست. آنجا که در والفجر ۸ با اتحاد می‌دانستیم که باید همه اعم ارتش و سپاه و بسیج در کنار هم باشیم و از همه ابزار دقیق استفاده کردیم و توانستیم تا ساعت عملیات، غافلگیری را حفظ کنیم و عملیات را به گونه‌ای طراحی کردیم که بتوانیم به بهترین شکل از توپخانه و ادوات علیه دشمن استفاده کنیم، به پیروزی رسیدیم؛ پیروزی حیرت انگیز برای دیگران .
ما در والفجر ۸ ، ۷۳ فروند هواپیمای عراقی را در عرض چند هفته سرنگون کردیم که تمام کارشناسان خارجی اعم از امریکایی، فرانسوی و شوروی آن زمان به صراحت دچار حیرت شدند و مقام‌های آنها اعلام کردند که ما دچار حیرتیم که ایران چطور توانست این همه هواپیمای مدرن عراقی را سرنگون کند. برای اینکه درست محاسبه کردیم.
یازده ماه بعد در کربلای ۴ محاسبات ما دقیق نبود، نتوانستیم غافلگیری را حفظ کنیم و دشمن از عملیات با خبر شده بود و ما در کربلای ۴ پیروز نشدیم. این همین ارتش و سپاه و بسیجی بود که ۱۱ ماه پیش در والفجر ۸ با محاسبه درست پیروزی به دست آورده بود و همین نیروی مسلح به خاطر محاسبه غلط یا غیر دقیق به پیروزی نمی‌رسد. ما در تمام صحنه‌ها وقتی با طرف مقابل مواجه می‌شویم اگر از قدرت خودمان، و دشمن و شرایط منطقه و جهان، محاسبه درستی نداشته باشیم به موفقیت نمی‌رسیم.
سنت خدا تغییر نمی‌کند؛ ولن تجد لسنة الله تبدیلا و لن تجد لسنة الله تحویلا 2]، سنت خدا، سنت ثابت است و آنجا که عقل و محاسبه و تدبیر و آینده‌نگری و محاسبه درست قدرت خود و محاسبه دقیق قدرت دشمن پیش رو باشد، خدا هم کمک می‌کند: یمددکم ربّکم بخمسة الاف من الاملائکة معصومین[3] آنجا که ما درست حرکت بکنیم فرشتگان آسمان و خدا هم پشتیبان ما خواهند بود. پس نکته دوم محاسبه دقیق است .
تصورات غلط ایران‌هراسی، اسلام‌هراسی، شیعه‌هراسی، تعامل‌هراسی و مذاکره‌هراسی
نکته سوم، با مسئله‌ای مواجه شدیم که برای آن باید به دقت فکر و برنامه ریزی کنیم و آن ایران هراسی، اسلام هراسی، شیعه هراسی از یک طرف و تعامل هراسی ازطرف دیگر است .آن یکی به ناروا، ایران هراسی و شیعه هراسی و اسلام هراسی را مطرح می‌کند و این طرف در داخل یک عده تعامل هراسی را مطرح می‌کنند، یک عده در دنیا به ناروا منطقه و جهان را از ایران می‌ترسانند؛ ایرانی که سراسرش صلح، عدالت و همزیستی مسالمت آمیز و پرهیز از سلاح کشتار جمعی و جنگ و مداخله در امور دیگر کشورهاست .اسلامی که سراسرش رحمت و هدایت است، شیعه و مسیر اهل بیت و عصمت وطهارت که همه اش اخلاق و کرامت انسانی است.
مردم جهان را از این اسلام و اهل بیت می‌هراسانند؟ ایرانی که همیشه مدافع مظلوم و در برابر ظالم بوده، ایرانی که یک سال و چند ماه بعد از ۸ سال تجاوز بعثی‌ها، در شرایط خاص مرزهای خود را روی میلیون‌ها عراقی آواره در غرب و جنوب باز کرد و به آنها کمک کرد، بیمارستان تأسیس کرد و همه امکانات خود را برای پذیرایی از آنها آماده ساخت. ایرانی که از روز اول پیروزی انقلاب همواره دموکراسی در آن حاکم بوده و تقریباً هرساله مردم پای صندوق آرا شتافتند. این ایران جای هراس دارد؟ آیا ایران تاکنون علیه کشوری سلاح ممنوعه به کار برده است؟ یا در فکر ساخت و ایجاد سلاح کشتار جمعی بوده است؟ در بدترین شرایط که در شمال کشور پیش آمد و به هم ریختگی ایجاد کرد ما هجوم و هجمه نکردیم و مردم مرزی ما به برادران مسلمان خودشان قرآن هدیه دادند. ما چنین کشوری هستیم. ایرانی که سراسرش خدمت به منطقه است.
امروز شما می‌بینید در عراق و سوریه و فلسطین و لبنان آن مردمی که بیش از سایر ملل در این منطقه می‌جوشد و می‌خروشد و تلاش می‌کند تا به برادران مسلمانش کمک کند و منطقه را از جنگ خارج کند، ایران است.
اسلام هراسی؟ شما هر چه دارید از علم و دانش و طب و شیمی، فیزیک و فلسفه مدیون اسلام هستید و شیعه‌ای که ویژگی اخلاقی امیرالمومنین کافی است تا بشر بر خود ببالد و افتخار کند. شیعه هراسی؟
این طرف داستان باز حیرت انگیز است ؛تعامل هراسی، می‌گویند چرا به یک خارجی نزدیک شدید. الکتریسیته خطرناکی دارند، به اینها نزدیک نشوید. آقایی می‌گوید هر وقت ما با خارجی‌ها مذاکره کردیم شکست نصیب ما شد. این همه امام فریاد زد خود باوری، خود باوری و این همه رهبری نظام فریاد زد خودباوری، اعتماد به نفس؛ اعتماد به نفس ما این است؟ ما می‌ترسیم؟ از کی می‌ترسیم؟ ما در منطق کم نمی‌آوریم، دیپلمات‌های مجربی داریم، امروز در رأس وزارت خارجه افرادی هستند که نه تنها در منطقه که در جهان جزو برترین دیپلمات‌ها هستند. بروید صورت مذاکرات سالیان دراز گذشته را بخوانید. من اینقدر دیدم بعضی‌ها هراسان زندگی می‌کنند و چون خود اعتماد به نفس ندارند - گفت کافر همه را به کیش خود پندارد - دیگران را هم این چنین می‌بینند. ناچار شدم چند مورد مذاکرات خودم را با برترین مقامات اروپایی در کتاب هسته‌ای خود بیاورم با اینکه این کار عرف نیست. این کار را کردم تا ترسوها بخوانند و ببینند. یک عده به ظاهر شعار می‌دهند ولی بزدل سیاسی‌اند. هر وقت می‌خواهد مذاکره شود عده‌ای می‌گویند ما داریم می‌لرزیم. خوب به جهنم، بروید یک جای گرم برای خودتان پیدا کنید. چکار کنیم؟ خداوند شما را ترسو و لرزان آفریده، ما چکار کنیم؟
تعامل هراسی غلط است. مذاکره هراسی غلط است. مفاهمه هراسی غلط است. حتی آن که رهبری نظام ترسیم فرموده‌اند که تعبیر ایشان نرمش قهرمانانه است، نرمش قهرمانانه هراسی غلط است. بله، دنیا امروز دنیای پیچیده‌ای است، جهان امروز جهان پیچیده‌ای است. ما از نظام دو قطبی عبور کردیم، نظام دو قطبی هنوز کاملاً استقرار پیدا نکرده، هر گروه و هر جماعتی امروز به فکر تشکل جدید است.
شما گروههای جدیدی می‌بینید، قدرت‌های جدید اقتصادی می‌بینید امروز برلکیس[4] معتقد است که در سال 2030 پنجاه درصد تولید ناخالص جهانی در اختیار آنها خواهد بود. بله قدرتهای جهانی و منطقه‌ای در حال بروز و ظهورند. از شرق آسیا گرفته تا امریکا همه جا چالش‌های جدید پیش روست. معضلات تصنعی برای منطقه درست می‌کنند. همه اینها قبول است. اما ایران مقتدر است. جمهوری اسلامی ایران در سایه استقلال و خودباوری در برابر دیگران می‌ایستد و از منافع خود دفاع می‌کند.
دولت، دولت عمل و شعور، نه حرف و شعار
امروز این دولت اهل شعار نیست، اهل عمل است. ما به جای شعار، شعور می‌خواهیم، ما به جای تصمیمات یک‌شبه تدبیر می‌خواهیم و ما قادریم مشکلات‌مان را حل کنیم. یک نمونه‌اش همان توافق ژنو بود. هرچند این توافق، موقتی بود اما قدم بسیار مهمی برداشته شد. هم اصل غنی‌سازی در ایران و هم حق غنی‌سازی و اعمال این حق در چارچوب نیاز منطقی کشورمان پذیرفته شد. و هم اینکه بعد از یک دوران کوتاهی، بین ایران با سایر کشورهای امضاء کننده ان‌پی‌تی تفاوت و تبعیضی نخواهد بود، پذیرفته شد.
ما کار بزرگی کردیم. دولت و وزارت خارجه کار بزرگی انجام داده است. اگر عده‌ای امروز ممنون این زحمت‌کشان نباشند، دیر یا زود ممنون خواهند شد. تاریخ قضاوت خود را انجام خواهد داد.
من دو سه نکته دیگر می‌خواستم اضافه کنم. ولی ساعت به من می‌گوید باید بحث را زودتر جمع‌بندی کنم. ما امروز با چند مسئله مهم مواجه هستیم که شما باید کمربند دیپلماتیک خودتان را محکم کنید و برای حل و فصل نهایی به میدان بیایید.
مسئله اول آنکه تصمیم این دولت بر تعامل سازنده با دنیاست و شما هستید که باید اراده ملت ایران را برای سیاسیون جهان و افکار عمومی جهان باز کنید و توضیح دهید. ما در پی روابط نزدیک‌تر با دنیا هستیم. البته خیلی طبیعی است که وظیفه داریم از حقوق و منافع ملی‌ و امنیت ملی خودمان دفاع کنیم و شما مدافعان این صحنه در میدان دیپلماسی هستید.
دنیا باید بداند، ما شعار نمی‌دهیم و تعارف نمی‌کنیم. ما یک روابط صمیمانه و برد – برد نه تنها در بحث هسته‌ای بلکه در تمام روابط‌مان می‌خواهیم .ما باید چهره جمهوری اسلامی ایران را که در سالیان گذشته به ناروا و غلط، مشوش و مشبه جلوه دادند، برگردانده و چهره واقعی را به دنیا معرفی کنیم. ما دلمان می‌خواهد با همه جهان و همه آنهایی که می‌خواهند با ما رفتار خوب داشته و مخاصمه نداشته باشند، مسائل‌مان را حل کنیم، حتی با آنها که سالیان دراز تنش داشتیم، اگر در برابر حقوق ملت ایران سر فرود بیاورند حتماً تنش را کاهش خواهیم داد. حتی از این مرحله هم جلوتر خواهیم رفت؛ می‌توانیم به روابط عادی در آینده برسیم. البته اگر اطمینان کنیم که منافع ملی ما تضمین است. خط قرمز ما هیچ چیز جز منافع ملی ما نیست؛ همه جا خط قرمز، فقط منافع ملی ماست. آنجا که منافع ملی ما بخواهد خدشه‌دار شود، آنجا خط قرمز ماست و جایی که منافع ملی ما تضمین شود، آنجا چراغ سبز ما است و بر این مبنا حرکت خواهیم کرد.
اهمیت کار سفرا به عنوان دیده‌بانان خط مقدم
شما دیده‌بانان ما در دنیا هستید؛ سفرای ما دیده‌بانان خط مقدم‌اند. نباید دیپلمات‌های ما در دنیا غافلگیر شوند. باید قبل از حادثه بتوانند آن را پیش‌بینی کنند و به مرکز منتقل کنند، من هیچ‌گاه یادم نمی‌رود آن زمانی که شوروی سابق متزلزل بود، از یک سال پیش دستگاهی به ما می‌گفت شوروی در حال تزلزل است و دو دستگاه دیگر به ما می‌گفتند شوروی خیلی جای پایش محکم است و اشتباه نکنید و ما آن زمان در دبیرخانه مرتب این بحث‌ها را مقایسه می‌کردیم و لذا توانستیم شش ماه قبل از اینکه فروپاشی صورت بگیرد، تصمیم گیری کنیم و شما دیدید هر بخشی که از شوروی سابق جدا می‌شد ما روز بعد آن را به استقلال و به رسمیت می‌شناختیم؛ قبل از همه و پیش از همه. چون قبلاً محاسبه و فکر کرده بودیم و می‌دانستیم چه می‌شود.
خیلی مهم است که دیده‌بانان ما با چشمی بصیر و دقیق و بینا زوایای مختلف را ببینند و تحلیل کنند و به ما گزارش دهند و به دنیا برسانند که اراده این ملت، اعتدال و تعامل با جهان است و با زبان دیپلماتیک به دنیا بگویند که فرصت نامحدود نیست. از این فرصت و اراده بزرگ ملت ایران بهره‌برداری کنند. ما دنبال برد – باخت نیستیم.
ایران به دنبال برد ـ برد در مذاکراه هسته‌ای و نه برد ـ باخت
یک نفر به من می‌گفت طوری عمل کنید که بتوانید سر طرف مقابل را خوب کلاه بگذارید. گفتم آن دنیایی که سر یکدیگر کلاه بگذاریم تمام شده است. بعضی افراد حرف‌های قشنگی می‌زنند که برای یک قرن و نیم قرن پیش است؛ یک مقدار از تاریخ عقب هستند ولی حرف‌هایشان قشنگ است. ما اصلاً دنبال برد – باخت نیستیم برای اینکه برد – باخت باقی و ثابت نمی‌ماند. آنکه می‌ماند و پایه‌ای برای حرکت بعد می‌شود، برد – برد است.
در بحث هسته‌ای هم که می‌خواستم مفصل‌تر و جداگانه بحث کنم می‌گویم در بحث‌ هسته‌ای هم بنای ما برد – برد است. اولاً ما هیچ عجله‌ای نداریم، دنیا بفهمد که ما هیچ عجله‌ای نداریم، اما در عین حال تأخیر را هم به نفع کسی نمی‌بینیم. دنیا بداند ما تحریم را ظالمانه می‌دانیم و مطمئنیم پایه‌های تحریم شکسته و هیچ تردیدی نداریم که تحریم به شرایط گذشته باز نخواهد گشت.
ما به صراحت می‌گوییم با تحریم مقابله کردیم و مقابله می‌کنیم. همین امروز هم که با 1+5 حرف می‌زنیم تحریم را داریم می‌شکنیم و افتخار هم می‌کنیم و بلند و شجاعانه هم می‌گوییم، آنها خودشان هم می‌دانند که تحریم را چطور می‌شکنیم. چون تحریم را غلط، ظالمانه و ضد بشری می‌دانیم. به صراحت به سران دنیا گفته‌ام که تحریم شما غلط، ظالمانه و ضد بشری بوده است. چون شما داروی بیمار ما را هم تحریم کردید و در تاریخ می‌ماند که شما چه کردید. بنابراین، ما با تحریم مقابله می‌کنیم. تحریم غلط بوده اما باوجود آن، برنامه اقتصادی‌مان را به گونه‌ای تنظیم کرده‌ایم که از مشکلات عبور می‌کنیم.
اما شرایط منطقه و شرایط جهان به ما می‌گوید حل و فصل مسئله هسته‌ای، بحرانی تصنعی است. یک بحران تصنعی در دنیا درست کردند، ما مشکلی در بحث هسته‌ای نداریم . بعد از توافق نهایی هم خواهند گفت که ما موفق شدیم جلوی ایران را از اینکه بمب هسته‌ای بسازد، بگیریم! آنها هم در ۵۰ سال پیش هستند؛ تنها در داخل نیستند کسانی که در ۵۰ سال پیش هستند.
امروز شبکه‌های اجتماعی، ارتباطات و آگاهی‌های عمومی وجود دارد. چرا رژیم صهیونیستی بیش از همیشه رسوا و در افکار عمومی دنیا از لحاظ اخلاقی، انسانی، حقوقی، محکوم و در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی منکوب شد؟ چون فضا و دنیا فرق کرده است.
اهمیت قدرت‌های جدید شبکه‌های اجتماعی و افکار عمومی
امروز یک قدرت جدید به میدان آمده است و آن شبکه‌های اجتماعی و جوان‌ها و افکار عمومی و وسایل ارتباطی جدید است. دنیا فرق کرده و دنیای دیروز نیست. به نظر من در هیچ زمانی مثل جنگ اخیر غزه، رژیم صهیونیستی شکست نخورد و مفتضح نشد.
در افکار عمومی دنیا اسرائیل شکست خورده است و آدم کش، کودک کش، پیرمرد کش، زن و بچه کش است و منهدم کننده بیمارستان و مدارس و خانه‌های مردم است. حتی بزرگترین مدافعان رژیم صهیونیستی همین اواخر کم آوردند و نتوانستند از آن رژیم دفاع کنند.شرایط دنیای امروز فرق کرده است.
امروز روشن است چه کشوری دنبال سلاح کشتار جمعی است و چه کشوری نیست. جمهوری اسلامی ایران هیچ‌گاه دنبال سلاح کشتار جمعی نبوده، امروز و فردا هم نخواهد بود . 1+5 باشد یا نباشد، اصلاً آژانس و ان‌پی‌تی باشد یا نباشد، ما بر مبنای اخلاق، شرع‌ و فتوای رهبری‌مان دنبال سلاح کشتار جمعی نبوده و نیستیم. این را دنیا بداند که ما به جدّ دنبال مذاکره و حل مسائل هستیم. دنیا بداند ما مذاکره برای مذاکره را نمی‌پذیریم. مذاکره باید در زمان معقول به راه‌حل درست برسد. در این زمینه ما آماده‌ایم و با روی گشاده، با منطق و استدلال صحبت می‌کنیم. از اینکه مسائل هسته‌ای ما بازتر و شفاف‌تر شود نه تنها هراسی نداریم بلکه خودمان داوطلب هستیم. ما خودمان آژانس را دعوت می‌کنیم. پذیرفتیم که دوربین‌های آژانس بر دستگاه‌های غنی‌سازی ما نصب شوند.
اراده ایران برای حل مسئله هسته‌ای و احقاق حقوق خود با منطق، گفتگو، قدرت و لبخند
بنابراین، دنیا باید واقعیت کنونی را لمس کند و بپذیرد و بداند ما اراده جدی برای حل و فصل مسائل داریم، اما به هیچ عنوان از حقوق مسلم‌مان عقب‌نشینی نخواهیم کرد. این را هم به خوبی بدانند که این دولت، دولتی نیست که بخواهد از حقوق ملت عقب‌نشینی کند. دولتی که بهترین و بالاترین پشتیبانی مردمی و ملی را به همراه خودش دارد، دولتی که در بهترین شرایط برای اتحاد با سایر قواست. ما سه قوة امروز از همیشه بهتر در کنار هم هستیم و همه ما هم در کنار هدایت‌های رهبری هستیم. امروز یک ید واحده در این کشور است به هیچ کس هم اجازه نمی‌دهیم بین قوا اختلاف بیندازد و به هیچ کس هم اجازه نمی‌دهیم بخواهد خدای ناکرده به رهبری معظم انقلاب توهینی کند.
امروز ما به عنوان یک ملت بزرگ، خود باور، مستقل، دلیر، مسلمان و ایثارگر و یکپارچه ایستاده‌ایم و در عین حال در میدان مذاکره هم هستیم. البته با لبخند سخن می‌گوییم و افتخار می‌کنیم. آنهایی که از لبخند بدشان می‌آید رویشان را برگردانند. البته با لبخند حرف می‌زنیم، با لبخند سخن می‌گوییم، بحث می‌کنیم و حرف می‌زنیم و با منطق سخن می‌گوییم، تدبیر می‌کنیم و ان‌شاء‌الله به حول و قوه الهی به پیروزی دست پیدا می‌کنیم.
در اینجا لازم می‌دانم از وزیر امور خارجه متخصص، مدبر و هوشیار و تیم مذاکره کننده هسته‌ای از طرف ملت ایران تشکر بکنم و تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای بدانند همیشه، حداقل ۹۰ درصد مردم (البته با احتیاط می‌گویم چرا که بیشتر است) پشتیبان آنان بوده، هستند و دعای خیر رهبری بدرقه راه آنها بوده و خواهد بود.
خیلی برای ما مهم است، فکر می‌کنم ایشان راضی باشد بگویم. در همین اواخر ماه رمضان آقای ظریف و دوستانشان در مذاکره بودند، آقا فرمودند که من مرتب برای اینها دعا می‌کنم و حس می‌کنم چه کارزار سختی دارند. وقتی رهبری و ملت این چنین است و تیم ما تیم قوی، دارای اعتماد به نفس و کاملاً مسلط به مقررات بین المللی است، نگویید ما یکی هستیم و آنها شش تا هستند. گفت یکی مرد جنگی به از صد هزار. هیچ مهم نیست که آنها شش تا باشند ما یکی باشیم. ما منطق و استدلال داریم و تکیه ما بر قانون و حقوق است.
نقش سفرا در تسهیل روابط اقتصادی با جهان
و آخرین سخن امروز من این است که یکی از مسائل مهم ما امروز بخش اقتصادی و فناوری است، همه سفرا و نمایندگان محترم ما در کشورهای مختلف بدانند که تلاش آنها در کنار سایر وظایف‌شان باید روان‌سازی روابط اقتصادی با جهان باشد. سرمایه‌گذاری خارجی، تجارت خارجی، روابط بخش‌های پولی و سرمایه‌ای و بانکی، کار بزرگ سفارتخانه‌های ماست، ما باید از معضلات اقتصادی عبور کنیم، ما معتقد هستیم در چارچوب اقتصاد مقاومتی از مشکلات اقتصادی عبور می‌کنیم. اما هیچ‌کس در دنیای امروز بدون رابطه با دیگران و جهان نمی‌تواند در بخش‌های اقتصادی به همه اهدافش دست پیدا کند.
همسایگان و منطقه برای ما اولویت اول است. ما در این ۱۱ ماه تقریباً با بسیاری از همسایگان‌مان بسیار نزدیک‌تر شده‌ایم. با بقیه روابط‌مان صمیمی است. یکی دو کشور از همسایگان ما هستند که امیدواریم آنها هم به جرگه اکثریت بپیوندند و الشاذ من الغنم نباشند. مسئله همسایه و کشورهای منطقه برای ما اهمیت دارد، امروز روابط ما با بسیاری از کشورهای همسایه و کشورهای جهانی، آسیایی و غیر آسیایی بهتر از گذشته است، شما بهتر از من می‌دانید که جایگاه ایران کاملاً متفاوت شده است، چهره واقعی ایران در دنیا نشان داده می‌شود و دارند می‌بینند. ما در سفرها این را به خوبی دیدیم. در سازمان ملل و در داووس و جاهای دیگر استقبال مردم، شرکت‌ها و حتی استقبال رسانه‌ها را شاهد بودیم. امریکایی‌ها گفتند اسرائیلی‌ها بعد از اینکه به نیویورک رفتند و خواستند آنچه ما بافته بودیم را تبدیل به پنبه کنند، بافته‌های خودشان تبدیل به پنبه شد. این را در نظرسنجی‌های‌ خودشان گفتند و اعلام کردند. بنابراین شرایط عوض شده است.
در بخش اقتصاد، فناوری هم مهم است تا ما بتوانیم با سرعت بیشتر به پیشرفت بیشتری دست پیدا کنیم.
از همه شما سپاسگزار و متشکرم. امیدوارم جلسه امروز و مباحث چند روزه در تهران، و هم جلسات بعد با وزرا، مسئولین دیگر و قوای دیگر و همچنین استفاده از رهنمودهای مقام معظم رهبری، در مجموع بتواند ره‌توشه خوبی برای شما و برای فعالیت و تلاش بیشتر و ان‌شاء الله دستیابی به هدف‌هایی باشد که مردم را خوشحال بکند که اگر مردم ما خوشحال شدند خدا و ولی عصر(عج) هم ان شاء‌الله خوشحال خواهند شد.
والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته

[1] سوره بقره، آیه 2

[2] سورة فاطر، آیه 43

[3] سورة ال عمران آیة 124 و 125

[4] گروه اقتصادی متشکل از کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و افریقای جنوبی.

91815
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.