مصاحبه در مراسم رونمایی از واکسن پنج گانه در انستیتو پاستور

سوابق و خدمات انستیتو پاستور/اهمیت تولید واکسن پنج‌گانه در کشور/ضرورت تلاش در حوزه بهداشت در کنار درمان/گام‌های مهم طرح تحول سلامت/اهمیت و عظمت طرح تحول سلامت​/نقش طرح تحول سلامت در کاهش زحمت و رنج بیمار و اطرافیان​/تلاش برای پیشگیری از بیماری و بهداشت/اهمیت تولید واکسن‌ها در داخل کشور​/تداوم طرح تحول سلامت تا نقطه مطلوب​/استفاده از درآمد یارانه‌های نقدی برای حل معضلات کشور​/اهمیت خواست مردم برای عبور از یارانه نقدی​/ضرورت مشارکت مردم در حل معضلات کشور​

بسم الله الرحمن الرحیم

ما به انستیتو پاستور آمده‌ایم، انستیتویی که دارای سابقة بسیار زیادی در امر بهداشت، مبارزه با بیماری‌های واگیردار و تولید واکسن و انواع فعالیت‌های تحقیقاتی دیگر است. از عمر این مؤسسه بیش از 90 سال می‌گذرد و مؤسسه بسیار مهمی است و خدمات زیادی دارد، بنابراین ما از همه مسئولین این انستیتو سپاسگزاری بسیاری می‌کنیم که کار بزرگی انجام داده‌اند.

این امر یعنی واکسن پنج‌گانه که برای اولین بار در کشور استفاده می‌شود، بسیار اهمیت دارد و کودکان را از بخشی از بیماری‌های خطرناک مصون می‌کند و این واکسن جایگزین واکسن‌های ثلاث می‌شود که قبلاً [مورد استفاده] بود که کار بزرگی است. امیدواریم این کار همزمان در داخل کشور ادامه پیدا کند و ما بتوانیم در آینده تولید کننده این واکسن‌ها باشیم.

کار بهداشت، برای ما بسیار اهمیت دارد؛ بعضی گزارش‌ها می‌گویند در عمدتاً در بخش درمان تلاش می‌شود و در بخش بهداشت، تلاش زیادی نمی‌شود. در مسئله بهداشت فقط یک وزارتخانه مسئول نیست. همه ما در زمینة بهداشت مسئولیم. همه ما در بهداشت محیط، فضایی که زندگی می‌کنیم و غذا و آبی که مصرف می‌کنیم و نحوة معاشرتی که با همدیگر داریم، باید اصول بهداشتی را مدنظر قرار دهیم. در این راستا رسانه‌های عمومی، صدا و سیما و ... مسئولیت بسیار خطیری دارند. مردم ما باید با این اصول آشنا شوند.

من امروز از همه دست اندرکاران و تلاشگران تشکر می‌کنم و به مردم عزیزمان تبریک می‌گویم که بحمدالله از اردیبهشت تا امروز که اولین مراحل طرح تحول نظام سلامت آغاز شده، هر ماه قدمی به پیش برمی‌داریم و این مرحلة جدیدی در طرح تحول سلامت است و امیدواریم بتوانیم در زمینة واکسن کاری کنیم که مردم از بیماری‌های مختلف مصون باشند و شاهد بیماری‌های کمتری در جامعه باشیم.

گزارشگر:

شما از طرح تحول سلامت چقدر راضی هستید؟

رئیس جمهور:

طرح تحول سلامت کار بزرگی بود که دولت امسال قدم‌های اولیه آن را برداشته است. البته این کار آن قدر عظیم و بزرگ بود که بعضی‌ها به ما توصیه می‌کردند، وارد امر به این مهمی نشویم!

ما به مسیر راه کاملاً امیدوار هستیم. به نظر من دولت قدم درستی را برداشته است. مسئلة سلامت دغدغه عمومی همه مردم است و هیچ کس نیازمندتر و گرفتارتر از فردی که خودش یا نزدیکانش بیمار می‌شوند و نیاز به کمک دارد نیست. آنجا بهترین جایی است که هم دولت و هم مردم باید به این افراد کمک کنند که از رنج بیماری نجات پیدا کنند و به سلامت آنها اطمینان پیدا کنند و بتوانند عنصر مفید باشند. چون فردی که بیمار می‌شود تشبیه آن به مانند میدان جنگ است؛ ساماندهی میدان جنگ به خاطر کسانی که مجروح می‌شوند سخت‌تر می‌شود و چون دو نفر باید مجروح را به آمبولانس برسانند و آمبولانس هم باید مجروح را به بیمارستان صحرایی برساند، ولی کسی که سالم است، می‌جنگد و کسی که شهید شده که شهید شده است. مردمی که دچار بیماری سخت و طولانی می‌شوند هم خود بیمار در رنج است و نمی تواند عنصر فعالی در جامعه باشد و هم عده‌ای از اقوامش هم درگیر رسیدگی به او می‌شوند.

بنابراین ما باید دو کار مهم انجام دهیم، یکی اینکه تلاش کنیم مردم کمتر مریض شوند و این با بهداشت در همه زمینه‌ها امکان‌پذیر است و عمدة کار در بهداشت، آموزش و دعوت از مردم برای مشارکت است. بخش وزارتخانة درمان و آموزش پزشکی هم باید تلاش کنند.

دوم اینکه واکسن‌ها را یا باید در داخل تولید کنیم - که ان‌شاءالله روزی همه آنها را تولید کنیم - یا باید وارد کنیم و مردم را به استفاده از آن واکسن‌ها آشنا کنیم. واکسن‌ها برای بسیاری از بیماری‌های خطرناک و واگیردار کمک بسیار زیادی کرده‌اند و این کار عظیمی است که در حال انجام است.

بنابراین طرح تحول سلامت متوقف نمی‌شود. اولاً این‌گونه نیست که بگوییم طرح تحول سلامت دو یا سه مرحله داشت و تمام شد. این طرح باید ادامه پیدا کند و تا نقطة مطلوب امکان‌پذیر، پیش برویم و نقطة مطلوب عالی شاید به این زودی‌ها در کشور ما امکان پذیر نباشد. ولی نقطه مطلوبی که مردم بتوانند به راحتی به بیمارستان بروند و در بیمارستان به آنها رسیدگی شود و مقدار هزینه‌ای که مردم خودشان می‌خواهند پرداخت کنند، قابل قبول باشد و دولت بتواند کمک‌های لازم را برای مردم انجام دهد.

ما در هدفمندی یارانه‌ها برای مردم ثابت کردیم که بهتر از یارانة نقدی یارانه‌ای است که معضلات مردم را حل کند. البته ما هنوز برای قطع یارانه نقدی مردم اقدامی نکرده‌ایم. به خاطر اینکه مردم به این یارانه عادت کرده‌اند و بهتر است این یارانه مدتی ادامه پیدا کند. اما فرهنگ عمومی مردم باید این را از ما بخواهد و به دولت بگوید که یارانة نقدی را قطع کنید و به جای آن کاری کنید که تولید حرکت کند یا موضوع محیط‌زیست حل شود یا دو مرحله دیگر طرح تحول سلامت را اجرا کنید.

ما می‌خواهیم به نقطه‌ای برسیم که مردم و افکار عمومی این را از ما بخواهد، و فکر نمی‌کنم فعلاً به این مرحله رسیده باشیم. ولی موضوع سلامت موضوعی است که مردم را تشویق خواهد کرد که ما از مسیر یارانه نقدی به سمت یارانه غیرنقدی حرکت کنیم؛ یعنی چیزی که برای آیندة مردم و توسعه کشور مفیدتر خواهد بود و امیدوارم بتوانیم ان‌شاءالله در این راستا انجام وظیفه کنیم.

من از همه دست‌اندرکاران سلامت سپاسگزاری می‌کنم و حس می‌کنم چه بار سنگینی بر دوش آنها قرار گرفته و متقابلاً بار سنگین مالی هم بر دوش دولت قرار گرفته است. همه باید دست به دست هم این مسیر را ادامه دهیم. امیدوارم مردم ما خشنود باشند و توانسته باشیم به مردم کمک کمی انجام داده باشیم و خداوند توفیق دهد که خادم بهتری برای مردم باشیم.

گزارشگر:

آقای دکتر مردم وقتی به بیمارستان می‌آیند، از عملکرد دولت و نحوه تهیه داروها راضی هستند، ولی انتظار دارند در سال‌های آتی هم طرح سلامت دیده شود و همیشه باشد.

رئیس جمهور:

تلاش ما بر این است که ادامه پیدا کند و مردم هم دعا کنند که ان‌شاءالله وضع درآمدی ما بهتر شود.

ما برای اینکه کشور را بسازیم، همه باید به میدان بیاییم. مردم باید کاملاً بدانند دولت به تنهایی قادر نیست مشکلات را حل کند اما اگر دولت و مردم در کنار هم اراده بکنند، تصمیمی بگیرند و دست به دست هم بدهند حتماً قادرند مشکلات را حل کنند. از اینکه ما توانسته‌ایم در شرایط تحریم قدم‌هایی برداریم، معنای آن این است که مردم ما ارادة جدی دارند و تعاون خوبی بین مردم وجود دارد و این بسیار ارزشمند است. خواست عمومی مردم برای پیشرفت کشور کمک به یکدیگر است و این خواست در جامعه ما وجود دارد. مردم ما علاوه بر اینکه مسلمان‌اند، و ایرانی، ژن خاص مهربانی، برادری، دلسوزی و به یاری هم شتافتن هم بین آنها وجود دارد و این ارزشمند است. ان‌شاءالله به کمک یکدیگر بتوانیم این مسیر را به پیش ببریم.

موفق باشید.

91805
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.