مصاحبه مشترک با رئیس‌جمهور ترکمنستان (عشق‌آباد)

روابط تاریخی ایران و ترکمنستان/ عزم دولت‌های ایران و ترکمنستان برای توسعه روابط/ مذاکرات روسای جمهور ایران و ترکمنستان/ نفت و گاز/ حمل و نقل/ روابط تجاری و اقتصادی/ آمادگی ایران برای صدور خدمات فنی و مهندسی/ خرید برق‌، احداث نیروگاه/ دریای خزر/ محیط زیست/ رفت و آمد مردم دو کشور‌، گردشگری/ فعال تر کردن کریدر جنوب به شمال/ جهان عاری از خشونت

بسم الله الرحمن الرحیم

بسیار خوشحالم از فرصتی که برای من و هیئت همراه برای دیدار رسمی از کشور برادر، همسایه و دوست، ترکمنستان پیش آمد.

روابط ایران و ترکمنستان یک روابط عادی و معمولی نیست و در عمق تاریخ ریشه دارد. در طول قرن‌های گذشته مردم دو کشور در کنار هم بوده‌اند، با هم زیسته‌اند و در یک فرهنگ واحدی تنفس کرده‌اند.

امروز هم دو دولت مصمم هستند تا روابط دو کشور را توسعه دهند و از همه ظرفیت‌های لازم استفاده و بهره‌برداری کنند. خوشحالم که در طول ماه‌های گذشته فرصت دیدار با رئیس‌جمهور محترم ترکمنستان جناب آقای قربان قلی بردی محمداُف هم در تهران و هم در دوشنبه، هم در آستاراخان، هم در گرگان، و امروز در عشق آباد فراهم آمده است. در همه این دیدارها ما برای توسعه روابط دو کشور قدمی به پیش گذاشته‌ایم و من خوشحالم در اینکه ماه‌های اخیر هم شاهد افتتاح راه‌آهن ایران – ترکمنستان – قزاقستان بودیم،که برای سه کشور و منطقه بسیار حائز اهمیت بود؛ همچنین شاهد هفتة فرهنگی در ترکمنستان و نیز برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در عشق‌آباد و کمیسیون مشترک دو کشور بوده‌ایم.

امروز هم در مذاکرات بسیار خوب، سازنده و تأثیرگذار بین دو رئیس‌جمهور و دو دولت مسائل مهم و ظرفیت‌های موجود بین دو کشور را مورد بررسی قرار دادیم.

ما در زمینة نفت و گاز همکاری‌های خوبی در سال‌های گذشته داشته‌ایم و این ظرفیت همکاری در زمینه‌های مختلف وجود دارد که در مذاکرات این ظرفیت‌ها را مورد بررسی قرار دادیم و تصمیمات خوبی برای توسعه این بخش اتخاذ کردیم.

در زمینة حمل و نقل دارای روابط بسیار خوبی در زمینة راه‌آهن و جاده‌ای هستیم. امروز تصمیم گرفتیم طی سال‌های آینده حمل و نقل ریلی را به 3 برابر، و حمل و نقل جاده‌ای را حداقل به 2 برابر افزایش بدهیم.

باید حجم روابط تجاری و اقتصادی را در طول 10 سال آینده به 60 میلیارد دلار افزایش بدهیم و این رقم‌ها با امکانات دو کشور و اراده سیاسی دو دولت، کاملاً در دسترس است.

جمهوری اسلامی ایران برای خدمات فنی، مهندسی و صدور کالا به کشور برادر و دوست‌مان ترکمنستان آماده است. زمینه‌های این همکاری، در زمینة ساخت جاده، نیروگاه و مسائل دیگر مورد علاقه مثل پتروشیمی، کارخانة سیمان و ... فراهم است و آمادگی داریم که این خدمات را در زمینه‌های مختلف ارائه کنیم، و کالاهایی را که مورد نیاز کشور دوست‌مان ترکمنستان است از جمهوری اسلامی ایران فراهم کنیم و روابط اقتصادی را در همه زمینه‌ها توسعه بدهیم.

ما در زمینة خرید برق به هر مقدار که ترکمنستان استعداد فروش داشته باشد اعلام آمادگی کردیم. همچنین برای احداث نیروگاه و تجهیزات مربوط به برق کاملاً آمادگی داریم تا خدمات یا کالاهای مورد نیاز را ارائه کنیم. همچنین در زمینة دریای خزر که دریای صلح و دوستی و برادری بین کشورهای همجوار این دریاست می‌خواهیم در این زمینه هم از لحاظ حقوقی قدم به پیش بگذاریم و هم در زمینة بهره‌برداری از منابع نفت و گازی این دریا و هم در زمینة کشتیرانی و فعال کردن بنادر دو کشور و همچنین بحث محیط زیست اقدام کنیم.

محیط زیست هم در دریای خزر برای ما بسیار اهمیت دارد و هم کلاً در دنیای امروز و شرایطی که امروز داریم برای دو کشور اهمیت دارد و می‌خواهیم همکاری‌ها را افزایش بدهیم. خوشبختانه در اسنادی که امروز به امضا رسید، مسئلة محیط زیست هم بود.

همچنین رفت و آمد مردم دو کشور، مسئله گردشگری و توریسم نیز مورد تأکید دو کشور است. باید تسهیلات لازم را وزارت خارجه‌های دو کشور برای رفت و آمد مردم عادی، بازرگانان و دانشگاهیان فراهم کنند، چون می‌خواهیم در زمینه علمی و فناوری بتوانیم به همدیگر کمک کنیم و روابط نزدیکتر و بهتری با یکدیگر داشته باشیم. همچنین می‌خواهیم کریدور جنوب به شمال را فعال‌تر کنیم؛ کریدوری که عمان، ایران، ترکمنستان، ازبکستان و احتمالاً کشورهای دیگر هم به آن ملحق خواهند شد. این کریدور می‌تواند برای کشورهای عضو و همچنین برای کل منطقه حائز اهمیت باشد.

مسائل مربوط به منطقه را نیز بحث و بررسی کردیم؛ از جمله مشکلات و ظرفیت‌هایی که در منطقه وجود دارد و تلاش‌هایی که دو کشور با همکاری یکدیگر راجع به مسائل منطقه‌ای انجام دهند و رایزنی‌ها و فعالیت‌های‌مان را بیشتر کنیم.

مسائل مهمی هم در زمینه بین المللی وجود دارد که دو کشور دارای نظرات مشابه در مورد آن هستند. ایران ندای جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری را در سازمان ملل بلند کرد و همه دنیا به این ندا پیوستند و ما و ترکمنستان در این زمینه دارای نظرات مشترکی هستیم. ما باید با افراطی‌گری و تروریسم در منطقه مبارزه کنیم، باید شعار و ندای اعتدال، اسلام رحمانی و همچنین صلح و دوستی را دنبال کنیم. ما حامی‌شعار صلح و دوستی هستیم و امیدواریم کنفرانسی که امسال این دولت قصد برگزاری آن را دارد، با شکوهمندی برگزار شود و ما در منطقه همواره شاهد صلح و دوستی و برادری در همه زمینه‌ها باشیم.

امیدواریم این سفر آغازی برای حرکت سریع‌تر در استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های دو کشور و نیز توسعه روابط در زمینه مسائل اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و علمی و فناوری بین دو کشور باشد. از رئیس‌جمهور محترم جناب آقای بردی محمداُف و از دولت محترم و مردم خوب ترکمنستان به خاطر پذیرایی در این سفر تشکر و سپاسگزاری می‌کنیم و از خداوند می‌خواهیم که همواره رحمت و برکتش را بر مردم منطقه و ترکمنستان نازل بکند و شاهد سربلندی و سرافرازی ملت دوست و برادرمان ترکمنستان باشیم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

91771
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.