مصاحبه پایان سفر به ترکمنستان

مضاعف کردن حجم روابط ایران و ترکمنستان/ ترانزیت/ انرزی/ روادید/ صدور خدمات فنی مهندسی/ ترجیح اتوبوس ایرانی بر دیگر کشور‌ها/ گردشگری سلامت/ ساخت نیرو گاه‌ها/ شفافیت آماری / روابط علمی و دانشگاهی / دریای خزر/ استان‌های مرزی ایران و ترکمنستان/ ظرفیت و قابلیت‌های دو کشور برای توسعه روابط

در سفر دو روزه به ترکمنستان، جلسات و دیدارهای خوبی با رئیس‌جمهور محترم و مقامات مسئول دولتی داشتیم، به اضافه یک سخنرانی که در جمع تجار و بازرگانان ایرانی و ترکمن در محل اتاق بازرگانی آنها داشتیم که هم رئیس‌جمهور ترکمنستان صحبت کردند و هم من صحبتی با آنها داشتم مبنی بر اینکه برای ما بسیار مهم است شرایطی را فراهم کنیم تا کارآفرینان، صنعتگران، سرمایه‌داران، سرمایه‌گذاران و کالا و خدمات ما به کشورهای همسایه از جمله ترکمنستان صادر شوند.

در مجموع بحث‌هایی که با مقامات ترکمنستان به ویژه رئیس‌جمهور محترم آن کشور داشتیم، توافق کردیم حجم روابط که در سال گذشته 7/3 میلیارد دلار بوده را تقریباً به دو برابر برسانیم و کاری کنیم که ظرف ده سال آینده حجم روابط اقتصادی و تجاری ما مجموعاً به شصت میلیارد دلار برسد. همچنین میزان ترددی که از لحاظ بار و مسافر وجود دارد را افزایش دهیم. اکنون مقدار باری که از طریق ریل از ترکمنستان به جنوب منتقل می‌شود، کمی بیش از دو میلیون تن است که قرار شد در سال‌های آینده این حجم را به ده میلیون تن برسانیم و تردد کامیون‌ها را از حدود پانصد کامیون به حدود هزار کامیون برسانیم، با ترتیباتی که برای سرعت این کار مد نظر ما بوده است.

در بحث روادید، بازرگانان ما مشکلاتی دارند و بنا شد تسهیلاتی ایجاد شود و کارآفرینان ما بتوانند راحت‌تر به این کشور رفت و آمد کنند.

در زمینه انرژی بحث بسیار مفصلی داشتیم، هم در زمینه نفت و گاز هم در زمینه این که ایران بتواند مسیر ترانزیتی برای آنها باشد و همچنین در زمینه برق که به آنها گفتیم هر مقدار برق اضافه داشته باشند، ایران خریدار است، حالا یا در داخل مصرف می‌کنیم یا به کشورهای همسایه ترانزیت می‌کنیم.

همچنین در زمینه صدور خدمات فنی – مهندسی و کالا، بحث بسیار خوبی شد و رئیس‌جمهور ترکمنستان امروز در جمع تجار در زمینه در مواردی که تجار ایرانی می‌توانند حضور پیدا کنند لیستی را ارائه کرد. حتی در مواردی که قبلاً مناقصه برگزار کرده اند، گفتند که راه برای تجار و کارآفرینان ایرانی که در مناقصه‌ها شرکت کرده و بخشی از کار را به عهده بگیرند همچنان باز است. آنها حتی برای مسابقات سال 2017 و برنامه‌ای که دارند ساختمان‌سازی‌های مفصلی دارند و ایران می‌تواند در این ساخت و ساز حضور پیدا کند.

خود آنها در بسیاری از زمینه‌ها نسبت به کالاهای ایرانی اظهار علاقه می‌کردند. رئیس‌جمهور ترکمنستان امروز در سخنرانی خود در جمع تجار می‌گفت: از چین، کره جنوبی، روسیه و ایران اتوبوس وارد کرده‌ایم و همه معتقد هستیم که اتوبوس ایرانی بر همه آنها ترجیح دارد و لذا ما مصمم هستیم اتوبوس‌های مورد نیاز را از ایران خریده و وارد کنیم. همچنین در بسیاری از کالاهای دیگر.

ما نیز پیشنهادهایی در زمینه گردشگری سلامت دادیم که ایران با توجه به بیمارستان‌های مجهز و داروسازی می‌تواند محل خوبی باشد.

در زمینه ساخت نیروگاه‌ها، کارخانه‌های متعدد و صنایع پتروشیمی تفاهمات خوبی بین دو کشور ایجاد شد که امیدواریم مسیر خوبی برای توسعه روابط اقتصادی دو کشور باشد. البته ما روابط فرهنگی هم داریم و می‌خواهیم روابط علمی و دانشگاهی هم داشته باشیم. آنها اظهار علاقه کردند در زمینه فناوری‌های نوین بتوانیم همکاری داشته باشیم و به آنها کمک کنیم، ما هم در زمینه‌های مختلف اعلام آمادگی کردیم.

در زمینه دریای خزر هم به طور مفصل صحبت کردیم، هم در زمینه اینکه باید مسائل‌مان را در رژیم حقوقی حل و فصل کنیم و همچنین در منابع نفت و گاز احتمالی که در سمت شرق دریا وجود دارد، بتوانیم با هم هماهنگی، همکاری و سرمایه‌گذاری‌های مشترکی داشته باشیم. آنها هم می‌خواستند تردد کشتی‌های خود با بنادر ما را اضافه کنند.

همچنین در زمینه سه استان مرزی ما که با آنها همجوار هستند تفاهماتی مورد توافق قرار گرفت. امروز مجموعاً نوزده سند بین دو کشور امضا شد و این نشانه این است که مسیر توسعه روابط به خوبی وجود دارد و دو کشور اراده جدی در این زمینه دارند. آنچه در این سفر احساس کردم این بود که برای توسعه روابط در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی هم ظرفیت وجود دارد و هم در دو طرف برای توسعه روابط اراده سیاسی وجود دارد. آنها هم مثل همیشه از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای ایران حمایت کردند و ما هم از تفکر آنها در زمینه صلح و بی‌طرفی حمایت کردیم و امیدواریم که این روابط با همه همسایگان که جزو سیاست خارجی ماست توسعه پیدا کند و مردم دو کشور از این سیاست ان‌شاءالله بهره‌مند شوند.

خیلی متشکرم.

91770
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.