مصاحبه آغاز سفر به ترکمنستان

اولویت روابط با کشور‌های همسایه/ اهمیت منطقه آسیای میانه/ ترانزیت یکی از محور‌های مذاکرات ایران و ترکمنستان/ افزایش سطح مبادلات اقتصادی و تجاری/ خرید گاز و برق/ مذاکرات درباره دریای خزر/ مذاکره در خصوص تروریسم و بی ثباتی در منطق

گزارشگر:

آقای رئیس‌جمهور، سلام عرض می‌کنم، عصر شما به خیر، به سلامتی عازم ترکمنستان هستید، بفرمایید هدف از سفرتان چیست و در دیدار با مقامات آن کشور محور گفتگوهایتان چه خواهد بود؟

رئیس‌جمهور:

بسم الله الرحمن الرحیم

در سیاست خارجی اولویت ما روابط با کشورهای منطقه به ویژه همسایگان‌مان است. در طول این مدت یک سال و نیم، با رئیس جمهور ترکمنستان سه نوبت دیدار و گفتگو داشتیم، بار اول در تهران، بار دوم در دوشنبه و بار سوم در گرگان منطقه اینچه برون و این سفر در واقع هم پاسخ به دیدار ایشان از تهران و به دعوت ایشان است.

برای ما منطقه آسیای میانه و مخصوصاً کشورهایی که همسایه هستیم اهمیت ویژه و خاصی دارد. از لحاظ ارتباطی بین ایران و ترکمنستان در 4 محور اتصال جاده‌ای و راه‌آهن داریم. در منطقه سرخس و اینچه برون راه آهن ما به ترکمنستان و کشورهای دیگر آسیای مرکزی و در نهایت، چین متصل است. می خواهیم حمل و نقل را در جاده و راه آهن توسعه بدهیم. یکی از محورهای مذاکرات در این سفر همین مسئله ترانزیت است که برای اتحاد و نزدیکی کشورهای منطقه اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و هم از لحاظ اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی بسیار مهم است.

در این سفر بحث‌های متنوعی خواهیم داشت. از جمله افزایش سطح مبادلات اقتصادی – تجاری بین دو کشور و امیدواریم طی مذاکرات روابط دو کشور در سطح مطلوبی قرار بگیرد که بعد از توافق اعلام خواهد شد. همچنین اسناد همکاری‌های متعددی داریم که در این سفر به امضا خواهند رسید. از لحاظ خدمات فنی – مهندسی شرایط بسیار خوبی داریم. کشور ما شرکت‌ها و کارشناس‌های بسیار قوی دارد و در بسیاری از زمینه‌ها از جمله ساخت پتروشیمی، نیروگاه، سد، راه و پل دارای تخصص بسیار بالایی هستیم و در سطح کشورهای پیشرفته این کارها انجام می‌گیرد. ما می‌توانیم سطح روابط را افزایش دهیم.

از طرفی، در طول سال از کشور ترکمنستان مقداری گاز خریداری می‌کنیم و می‌خواهیم این خرید را ادامه بدهیم. همچنین برق خریداری می‌کنیم و تبادل برق داریم و در زمینه کالا و خدمات می‌خواهیم صادرات را افزایش دهیم.

در زمینه روابط دو جانبه امیدواریم هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ فرهنگی، سیاسی، علمی و فناوری روابط‌مان گسترش بیشتری پیدا کند.

البته ترکمنستان جزو کشورهای حاشیه دریای خزر است و طبیعتاً در مورد این دریا نیز گفتگو خواهیم داشت. ترکمنستان عضو اکو و عضو کشورهای اسلامی است و در زمینه‌های مختلف با هم همکاری داریم. امروز در زمینه مسائل بین‌المللی معضل اصلی مناطق اطراف ما مسئله تروریسم و بی‌ثباتی است و حتماً در این زمینه‌ها نیز گفتگو خواهد شد.

غیر از ملاقات‌های سیاسی که در آنجا ترتیب داده شده، ملاقاتی نیز با تجار ترتیب داده شده که در سفرهایمان به کشورهای همسایه این را دنبال کرده‌ایم و بسیار مؤثر است. ما باید از طریق بخش خصوصی هم در فکر توسعه کشور خودمان و هم توسعه روابط اقتصادی، فرهنگی و علمی و فناوری با کشورهای همسایه باشیم. امیدواریم این سفر در توسعه روابط دو کشور دوست، برادر و همسایه تأثیرگذار باشد. ان‌شاءالله.

خیلی متشکر

91767
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.