سخنرانی در همایش استانداران و رؤسای نمایندگی‌های ایران در کشورهای همسایه

توانایی مضاعف دولت در سایه سرمایه اجتماعی/ رساندن تورم بالای 40درصد به 16 درصد چیزی شبیه یک معجزه/ رشد اقتصاد کشور/ بهبود معیشت مردم/ سرمایه اجتماعی،بزرگترین سرمایه دولت/ جناح خادم جناح برتر/ ارزش اعتقاد به رای مردم/ سستی در مسیر خواست و مطالبه مردم ،به شابه آسیب به اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی/ مذاکرات هسته ای/ حمایت 80درصدی مردم از مذاکرات هسته ای/ اتحاد و وحدت در جامعه/ دولت یازدهم، دولت آشتی/ رشد و توسعه، مستلزم رابطه با دیگر کشور‌ها/ رشد منفی یعنی کاهش ثروت مردم/ تجارت بین المللی یکی از راه‌های توسعه/ عدم تحقیق توسعه با انزوا/ جایگاه بی نظیر ایران در دنیا/ جایگاه ایران در توسعه تجارت/ جایگاه علمی ایران در دنیا/ ایران همواره منشأ خیر و برکت برای شریت / روابط ایران با همسایگان/ بازی برد – برد در همه زمینه‌ها و عرصه‌ها/ توسعه گردشگری و لزوم ارتباط با همسایگان/ ارتباط با کشور‌های همسایه و مسئولیت استانداران استان‌های مرزی/ روابط ایران و دولت‌های همسایه در دولت یازدهم/ توسعه روابط با کشور‌های همسایه در تمام ابعاد و عرصه‌ها/ سلامت و پزشکی/ ارتباط راهبردی با برخی کشور‌ها/ ضرورت استفاده از نخبگان محلی برای توسعه استان‌ها و رابطه با کشور‌های همسایه/ ارتباط و تماس سفرا با نخبگان کشور‌ها/ واگذاری برخی امور به استانداران/ حرکت به سوی وابستگی کمتر استان‌ها به مرکز در تصمیم گیری‌ها/ واگذاری امور اقتصادی‌، فرهنگی و اجتماعی به مردم/ واگذاری هر چه بیشتر امور به مردم/ انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم که توفیق یافتم در این جمع بسیار مبارک، با حضور استانداران محترم سراسر کشور‎ و رؤسای نمایندگی‎های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه که دستور جلسة بسیار خوبی را برای تحرک اقتصادی‎، اجتماعی و فرهنگی با کشورهای همجوار دارند، [شرکت نمایم].

دولت یازدهم از آغاز شروع به کار مصمّم شد در زمینة اقتصادی‎، سیاسی‎، اجتماعی و فرهنگی وعده‎هایی را که به مردم در انتخابات داده بود، که در واقع با رأی مردم، مصوب ملت ایران بود‎، در زمینه‎های مختلف هم برنامه‎ریزی کند و هم در زمینة اجرا از تمام توان خود استفاده کند.

البته این دولت معتقد است که توان دولت در سایة سرمایة اجتماعی خواهد بود. این دولت باید بتواند افکار عمومی مردم و همکاری مردم را جذب و جلب کند که ما معتقدیم تاکنون این چنین بوده و مردم در همة صحنه‎ها حضور داشته‎اند و با همة وجود از دولت حمایت کرده‎اند. من هیچ تردیدی ندارم تمام موفقیت‎های دولت در سایة همکاری و حضور مردم در صحنه و حمایت‎های مقام معظم رهبری بوده است. اگر عنایت حق را نداشتیم و اگر این سرمایه‎ها را نداشتیم، نمی‎توانستیم به توفیقی که مد نظر است برسیم.

برخی اقدامات و تصمیمات دولت

امروز مرکز آمار کشور اعلام کرد: تورم دوازده ماهه به 2/15درصد رسیده که در راستای همان وعده‎ای است که ما برای سال 1393 به مردم داده بودیم/ این بود که تلاش کنیم تورم را به 25درصد برسانیم. این آماری که می‎گویم مربوط به بهمن‎ماه امسال است. امروز تورم بالای 40درصد را به زیر 16درصد رسانده‎ایم. این کار دولت از لحاظ اقتصادی بر اساس آنچه بسیاری از صاحب‌نظران خارجی و داخلی‎، حضوری گفته یا کتبی به من نوشته‎اند، شبیه یک معجزه است.

این معجزه ملت ایران است. دولت خادم مردم است. مردم ایران در این یک سال و چند ماه که حدود یک سال و نیم از عمر این دولت گذشته، کاری که انجام داده‎اند کار بسیار عظیم و بزرگی بوده‎ است. همان‎طور که می‎دانید رشد اقتصادی در سال 1391 و 1392 در مجموع منهای نه (‎9-) بود‎، چه کسی فکر می‎کرد این رقم را در دو سال بتوانیم به رشد مثبت برسانیم؟ رشد شش ماهة اول امسال ما نسبت به شش ماهة سال گذشته 4درصد است که تا پایان سال هم آنچه پیش‎بینی می‎شود رشد مثبت است. حال ممکن است در مجموع کل سال کمتر از چهاردرصد باشد ولی رشد مثبت است. وعده‎ای که ما به مردم داده بودیم بهبود معیشت مردم بود. و این که مردم بتوانند زندگی راحت‎تری داشته باشند و کشور در مسیر رشد و توسعه قرار بگیرد و البته یک توسعة جامع و همه‎جانبه [داشته باشند.]

سرمایه اجتماعی دولت

سرمایة اجتماعی بزرگترین سرمایة ماست. من به همة استانداران محترم یک بار دیگر اینجا اعلام می‎کنم: تمام مسئولین اجرایی که زیر نظر شما هستند، این جناح و آن جناح، این حزب و آن حزب فرقی نمی‎کند هر جناحی بیشتر به ملت خدمت کند از نظر ما جناح برتر است. عنوان و مارک‎، این و آن‎، الف و ب برای ما مطرح نیست. ما حق نداریم هیچ خادمی را از خدمتگزاری محروم کنیم. اما مسئولین اجرایی باید مسئولینی باشند که به رأی مردم در بیست و چهارم خرداد 1392 معتقد باشند. اگر کسی به رأی مردم اعتقاد ندارد می‎تواند در کشور کار و فعالیت کند اما نمی‎تواند مدیر سطح بالایی در کشور باشد. مردم قبول نمی‎کنند مردم نظرشان را گفته‎اند. به سوابق افراد کاری ندارم، به وابستگی سیاسی و جناحی افراد کاری ندارم‎، اما مسئولین باید به رأی مردم اعتقاد داشته باشند و اگر کسی بیست و چهارم خرداد 1392 و رأی مردم را قبول ندارد در سمت دیگری خدمت کند، سمت که زیاد است؛ ان أرض الله واسعه‎، برود در مکان و پست دیگری خدمت کند. اما اگر بخواهد مسئول رده بالای کشور باشد‎، قابل قبول نیست. مردم این را نمی‎پذیرند، چون همة ما بار بسیار سنگینی را بر دوش گرفته‎ایم.

وقتی فردی مسئولیتی را به عهده می‎گیرد در برابر خداوند و ملت بار امانت سنگینی بر دوش می‎گیرد و باید این بار امانت را به مقصد برسانیم. باید به وعده‎ای که به مردم داده‎ایم وفا کنیم. اگر خدای ناکرده مسئولین اجرایی کشور در مسیر خواست و مطالبة مردم و وعدة دولت یازدهم، سستی در کار به وجود بیاورند اولین ضربه مهم به اعتماد عمومی و سرمایة اجتماعی وارد می‌شود، و بزرگترین سرمایة ما‎، سرمایة اجتماعی است. امید ما در سایة سرمایة اجتماعی به وجود می‎آید و ادامه پیدا می‎کند و تدبیر ما برای تقویت سرمایة اجتماعی است. اگر مردم در کنار دولت دست به دست هم دهند می‎توانیم از همة مشکلات عبور کنیم.

البته مشکلات فراوانی پیش رو داریم. رشد مثبت 2 یا 3درصد چیزی نیست که قابل قبول باشد‎، ما فعلاً دنبال این هستیم که چاله‌هایی را که قبلاً به وجود آمده هموار کنیم. باید به نقطه‎ای برسیم که زمین هموار باشد و این ماشین سرعت بگیرد. باید جبران کنیم. آن روزی که زمین هموار می‎شود، دیگر کسی از ما نمی‎پذیرد که چرا سرعت ما کم است. اکنون استدلال روشنی داریم و می‎گوییم رشد منهای نه (9-) بوده و ما به مثبت 2 تا 3 رسانده‎ایم. بعد که به زمین هموار رسیدیم، بهانه‌ای نداریم؛ که البته می‎گویم زمین هموار کجاست؛ وقتی است که رونق اقتصاد آغاز شد و امروز قدم‎های اولیة این رونق آغاز شده و باید سرعت بگیرد.

سیاست خارجی

زمانی است که روابط خارجی ما به نقطه‎ای که ما به مردم وعده دادیم و گفتیم تعامل سازنده با جهان رسید. از طرف ما این کار صددرصد شروع شده منتها باید شرایطی فراهم کنیم که جهان هم همین حرکت را به سمت ما داشته باشد و این کار شدنی است. یک نمونه‎اش مذاکرات هسته‎ای است که در چارچوب منافع و عزت این ملت قدم به قدم داریم به پیش می‎رویم. ترکیب این دفعه هیئت نشان از ارادة قاطع ملت ایران برای تعامل سازنده با جهان دارد. ملت ایران از سربازان و مجاهدان خط مقدمش‎، سربازان خط دیپلماسی - که من همین جا از زحمات شبانه‎روزی آنها سپاسگزاری و تشکر می‎کنم - هم حمایت می‎کند و هم به بیانی تشکر می‎کند.

البته یک اقلیت اندک را همیشه داریم و نباید نگران باشیم‎، به هر حال در این کشور دموکراسی و آزادی وجود دارد. نظرات بیان می‎شود، نظرات همه یکسان نیست و بنا هم نیست در کشور همه چیز را با صددرصد افکار اداره کنیم. ما باید با اکثریت قاطع قابل قبول اداره کنیم. ما در زمینة هسته‎ای از ابتدا تاکنون هرچه نظرسنجی داشتیم حمایت مردم بیش از 80درصد بوده و این مهم است. دولت در مسیری حرکت می‎کند که اکثریت قاطع مردم از این مسیر و از این راه حمایت می‎کنند.

کار ما فقط اقتصاد و سیاست خارجی نیست. سیاست داخلی برای ما بسیار اهمیت دارد. ما باید به نقطة وحدت و اتحاد بیشتر در جامعه برسیم و نگذاریم در جامعة ما انشقاق به وجود بیاید. فاصله‎ها را کم کنیم.

از وعده‎های دیگری که این دولت از روز اول به مردم داده این است که این دولت، دولت آشتی است. می‎خواهد گروه‌ها‎، جناح‎ها و افکار را به هم نزدیک کند. بنابراین حرکت ما باید به سمت اجرای برنامه‎ای باشد که به مردم وعده داده‌ایم و مردم با رأی خودشان مصوب کرده‎اند.

برای پیشرفت‎، حرکت به جلو‎، دستیابی به اقتصاد مقاومتی و در زمینة روابط با دیگران باید چه کنیم؟ اینکه بعضی‎ها فکر می‎کنند کشوری می‎تواند بدون رابطه با بیرون به رشد و توسعه برسد، حتماً اشتباه می‎کنند. می‎شود زندگی بخور و نمیر داشت و مردم بتوانند زندگی کنند. می‎شود از جیب مردم هم برداشت کرد. رشد منفی هم یعنی همین کاهش ثروت مردم. می‎شود 9درصد ثروت مردم را کاهش داد، اما چقدر؟ آیا می‎شود بیشتر کرد، 10درصد یا 15درصد و مدام از جیب مردم برداریم؟ اگر می‎خواهیم زندگی‎ای داشته باشیم که بگوییم الحمدلله شب نان و پنیر هست، بله! پس همه گونه می‎شود کشور را اداره کرد. اما می‎خواهیم به رشد برسیم و آن هم نه رشد 2درصد و 3درصد بلکه رشد قابل قبول 4درصد‎، 5درصد. در برنامة چشم‎انداز بیست ساله بنا بود رشد ما حداقل 8درصد باشد، کو؟! اکنون مقایسه کنید با قبل از منهای 9درصد که حالا 5/4 شده، اینها را ترکیب کنیم و ببینیم چه رقمی خواهد شد؟ در کل 3 یا 5/3درصد خواهد بود، 5/2درصد رشد در 10 سالة اول چشم‎انداز! آیا دنبال این بودیم که در 10 سال اول سند چشم‌انداز رشد 5/2درصد را به دست بیاوریم؟

شما می‎دانید در هر برنامه‎ای نیمة نخست شتاب بیشتری دارد و در نیمة دوم دوران جوانی برنامه تمام شده است. اما در عین حال این مردم در صحنه هستند. امروز باید با عمل‎ و برنامه پیش برویم. طبق قانون اساسی برنامه به عهدة رئیس جمهور و اجرا به عهدة همة مجریان است. طبق قانون اساسی مسئول برنامه و خط‎مشی اجرایی شخص رئیس‎جمهور است که با مشورت با وزیران کار را پیش می‎برد. اجرا هم به عهدة مجریان است و شما مسئولیت سنگینی در داخل یا خارج کشور به عهده دارید برای اینکه این مسیر را ادامه داده و به مقصد برسانید.

اگر رشد و توسعه و رابطه با جهان را می‎خواهیم، از آن دیرباز از زمان جادة ابریشم هرچه از تاریخ به یاد داریم، یکی از راه‌های توسعة کشورها تجارت آن هم تجارت بین‎المللی بوده است، حتی در دوران قبل از اسلام هم اگر مکه حرکتی داشت به این خاطر بود که در آن ایام زیارت و حج - که به نحوی در جاهای دیگر هم خانة خدا مورد احترام بود - بازاری بود که از همة کشورها و مناطق اطراف می‎آمدند و آن بازار و تجارت بود آن منطقه را رشد داده بود. البته تجارت به زبان قدیم، چون امروز بحث تجارت نیست بلکه بحث اقتصاد‎، سرمایه‎گذاری‎، همکاری در دانش و علم و فناوری‎، روابط فرهنگی‎، منطقه‎ای و بین المللی است.

امکان ندارد کشوری در انزوا به توسعة قابل قبول برسد. کسی نمی‎تواند ما را منزوی کند، اما بدون تدبیر ممکن است خودمان، خودمان را منزوی کنیم. اگر ما متحد باشیم و با تدبیر کار را جلو ببریم، هیچ قدرتی قادر نیست ما را منزوی کند.

ما در دنیا جایگاهی داریم و ایران به لحاظ جغرافیایی کشوری است که قلب منطقه و به یک معنا قلب جهان است و جایگاه ژئوپولتیک و ژئواستراتژیک دارد. الان مگر بخش بزرگی از خطوط فیبر نوری که شرق را به غرب اتصال می‎دهد از کشور ما عبور نمی‎کند؟ اگر کمی شرایط را آماده کنیم بهترین مسیر برای خط هوایی، فضای ایران است. از نظر راه و راه آهن ایران جایگاه خاصی دارد و می‎تواند به راحتی آسیا را به مدیترانه‎، اروپا و غرب متصل کند. ما با افتتاح خط آهن اینچه برون در واقع چین را به ایران و خلیج فارس متصل کردیم و با راه آهنی که از چابهار به سمت زاهدان شروع کرده‌ایم که در نهایت به راه آهن سراسری متصل می‎شود، داریم دنیا را به دریای عمان متصل می‎کنیم. در واقع ما از طریق چابهار در دهانة اقیانوس هند قرار داریم.

پس ایران جایگاه بسیار مهمی در توسعه دارد. ایران در تاریخ خود ثابت کرده که قصد تعرض به هیچ کشوری را ندارد و توسعة ایران به ضرر هیچ کشوری، چه همسایه و چه غیرهمسایه، نخواهد بود. رشد علمی‎، اقتصادی‎، سیاسی و فرهنگی ما نیز چنین است‎، همان‌طور که در طول تاریخ این گونه بوده است.ایران از دیرباز در تجارت به دنیا کمک کرده و در مسیر تجارت جهانی بوده است.

ایران از لحاظ علمی در قرون سابق یکی از مراکز بزرگ علمی دنیا بوده است. البته ایران در گذشته وسیع‌تر و بزرگ‌تر از ایران سیاسی امروز بود. من چندی پیش در یکی از کتابخانه‎های حیدرآباد هند دیدم که حدود 25 هزار نسخة خطی در آنجا وجود دارد که اکثر آنها به زبان فارسی است و اگر عربی است، دانشمندان ایرانی آنها را نوشته‎اند. ایران خدمات بزرگی کرده است. بزرگترین دانشمندان ریاضی‎، طب‎، فیزیک‎، شیمی و جبر در تاریخ‎، ایرانی بوده‌اند.

ایران همیشه به همه خیر و برکت رسانده و به هیچ کشوری ضرر نرسانده است. دویست سال است که ایران علیه هیچ کشوری جنگی را آغاز نکرده است. بعد از پیروزی انقلاب هم ما به تجاوزات دیگران پاسخ دادیم و دفاع کردیم. هیچ وقت به کسی تجاوز نکرده‌ایم.

روابط خوب با همسایگان ، اولویت ایران در

سیاست خارجی

بی‎تردید اولین قدم در سیاست خارجی ما روابط خوب با همسایگان است که هم از لحاظ امنیت ملی و هم از لحاظ فرهنگی برای ما بسیار مهم است. شما می‎دانید بسیاری از این کشورها از لحاظ فرهنگی از دیرباز با ما پیوند دارند‎، کشورهای شمالی‎، شرقی و حتی برخی کشورهای غربی‎، عراق‎، افغانستان و پاکستان و همة کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز. ما با همسایگان خود شرایط ویژه‎ای داریم و بسیاری از امور اقتصادی‎، اجتماعی و سیاسی وجود دارد که بدون حضور همسایگان انجام آنها امکان‎پذیر نیست. در جاده و راه آهن‎، خط هوایی‎، فیبر نوری و بنادر و کشتیرانی گاهی اوقات بدون همسایه اصلاً نمی‎شود کاری انجام داد.

ارتباط ما با دنیا از طریق همسایه است. ما هیچ وقت دنبال منفعت یک طرفه نیستیم. این بازی برد – برد که می‎گوییم فقط در مسئلة هسته‎ای نیست، می‎خواهیم روابط ما در جهان برد – برد باشد. نمی‎خواهیم سر هیچ کس کلاه بگذاریم و در عین حال سلطة هیچ کشوری را نمی‎پذیریم و نخواهیم گذاشت کسی هم کلاه سرمان بگذارد. این ملت روابطی را با کشورهای دیگر و همسایگان خود می‎خواهد که به نفع دو ملت باشد. ما نمی‎خواهیم رابطه‌ای با عراق داشته باشیم که به نفع ایران باشد، بلکه می‌خواهیم به نفع ایران و عراق باشد یا به نفع ایران و ترکیه و کشورهای شمالی و شرقی و جنوبی ما باشد. ما می‎خواهیم به نفع هر دو باشد.

اگر ما توریسم و گردشگری را تقویت کنیم و رابطة توریستی دوطرفه داشته باشیم، این به نفع هر دو نیست؟ الان ایران و عراق این‎گونه است. چقدر زائر یا تاجر و گردشگر از دو کشور می‎آیند و می‎روند و مگر این به نفع دو کشور نیست؟ مگر روابط ما با عربستان و رفت و آمد زائرین دو کشور به نفع هر دو طرف نیست؟ در مورد همة کشورها همین‌گونه است.

ما می‎خواهیم گردشگری را توسعه بدهیم و مردم ما فرهنگ همسایگان خود را بهتر ببینند و معرفی کنند. این به نفع ماست و ما به دنبال نفع دوطرفه هستیم. در یک بخش این مسئولیت بر دوش دولت‎هاست یعنی دولت مرکزی‎، و یک بخشی هم به دوش استانداران و استان‎های مجاور و مرزی هست. مخصوصاً استانداران استان‎هایی که در مرز هستند. البته خیلی از استان‎های مرکزی هم با کشورهای همسایه رابطه دارند. ولی رابطة استان‎های مرزی ما ساده‎تر‎، بهتر‎، آسان‎تر و مهم‎تر است. ما باید کاری بکنیم که استان مرزی ما باعث توسعة استان مرزی کشور همسایه شود و کشور همسایه هم طوری عمل کند که استان مرزی‌اش باعث توسعة استان مرزی ما بشود. باید طوری در همسایگان ایجاد اعتماد کنیم که بدانند همة برنامه‎های ما به نفع آنهاست و واقعاً هم جمهوری اسلامی ایران قصدی جز این ندارد‎، آنها نیز همین گونه رفتار خواهند کرد. این رفتار متقابل است.

بحمدالله در دولت یازدهم روابط ما با بسیاری از کشورهای همسایه خیلی نزدیک‎تر‎، صمیمی‎تر و در سطحی بالاتر نسبت به دو سال قبل قرار دارد و می‎خواهیم این روابط را بیشتر توسعه بدهیم. با عراق‎، ترکیه‎، همة کشورهای شمالی‎، روسیه و ترکمنستان این گونه است. با همة کشورها هم واردات و هم صادرات حتی در بخش نفت و گاز داریم. مگر در گاز این کار را نمی‎کنیم؟ ما هم گاز را صادر می‎کنیم و هم وارد می‎کنیم. در روابطی که برای حمل و نقل داریم مگر این گونه نیست؟ کامیون آنها به کشور ما می‎آید و کامیون ما هم به کشور آنها می‎رود. روابطمان با تمام این کشورها باید صمیمی باشد. اطلاعات‎، سرویس‎های امنیتی‎، نیروی انتظامی و نیروی مرزبانی ما باید کاملاً همکاری کنند. مبنا و پیام این دولت به کشورهای همسایه این است: ما توسعة روابط در تمام ابعاد را خواستار هستیم. می‎خواهیم در همة زمینه‎ها چه در زمینة فرهنگی و چه در زمینة اجتماعی روابط خود را توسعه دهیم.

الحمدلله امروز در زمینة سلامت و پزشکی به راحتی می‎توانیم به کشورهای همجوار خود خدمت کنیم. الان بسیاری از ایرانی‎ها از کشورهای همجوار حتی اروپا و امریکا و نیز غیرایرانی‎ها برای عمل جراحی به اینجا می‎آیند. این نشان می‎دهد که ما شرایط بسیار مناسبی در بخش پزشکی و سایر علوم داریم. ما می‎توانیم از لحاظ علمی از دیگران استفاده کنیم و به آنها استفاده برسانیم و این کار عمدتاً به عهدة استانداران مرزی و سفرای محترم ما در کشورهای همجوار است.

این جلسه جمع میمون و مبارکی است برای این ،که همة بخش‎های دولت به هم کمک کنند و برای رسیدن به یک رابطة صمیمی و مطلوب نسبت به برخی از کشورهای همسایه رابطة راهبردی داشته باشیم. من الان نمی‎خواهم به تفصیل بگویم، ولی با برخی از کشورها در مسیر ارتباط راهبردی هستیم. با برخی از کشورها در مسیر ارتباط نزدیک‎تر و در سطح بالاتر هستیم. یکی دو کشور هم هستند که باید به سمت اعتمادسازی بیشتر و حل مسائل فی‎مابین احتمالی برویم تا بتوانیم روابط را به نقطة مطلوب برسانیم و این کار قطعاً با حرکت همة ما و ایجاد اعتماد با کشورهای همسایه امکان‎پذیر خواهد بود. هم سفرای ما و هم استانداران بخصوص استانداران مرزی باید این مسئولیت سنگین را حس کنند.

و نکتة آخر اینکه هم برای توسعة استان‎ها به خصوص استان‎های مرزی و هم برای روابط با کشورهای همسایه، از نخبگان محلی استفاده کنیم. این طور نیست که دولت عالم به علوم اولین و آخرین باشد. علم و تجربة ما محدود است. حتماً استاندارها باید با نخبگان استان خود در ارتباط مستقیم باشند. در اتاق استاندار باید به روی نخبه‎، استاد دانشگاه و البته همة مردم به ویژه نخبگان باز باشد، از آنها بهره بگیرد‎، استفاده کند‎، نقدپذیر باشد‎، انتقاد آنها را بپذیرد و استقبال کند.

سفرای ما در کشورها هم باید با صاحب‌نظران و نخبگان آن کشور در تماس باشند. وظیفة سفیر ما این نیست که فقط با دولت در تماس باشد بلکه باید با نخبگان دانشگاهها و مراکز علمی در تماس باشد و از آنها استفاده کند.

آقای وزیر کشور! با استاندارها مشورت کنید، آنجایی که می‎توانیم کار را به آنها واگذار کنیم، هر کاری که می‎توانیم از مرکز جدا کنیم و در اختیار استاندارها قرار دهیم، حتماً این کار را بکنیم، این به نفع ماست. خیلی از کارها باید در مرکز انجام بگیرد اما کاری که در استان می‎تواند انجام بگیرد به جای این که در عرض یک هفته انجام شود در مدت سه هفته یا چهار هفته و گاهی چند ماه در مرکز انجام می‎شود. پس چرا این کار را نکنیم؟ اگر دولت باید در این مورد مصوبه‌ای تصویب کنند، بیاورید تصویب کنیم. اگر قانون باید جایی اصلاح بشود بیاورید بصورت لایحه تقدیم مجلس بکنیم. هرچه استان‎ها بتوانند روی پای خودشان بایستند و وابسته به مرکز در تصمیم‎گیری‎ها نباشند [بهتر است.] در تصمیم‎سازی دستشان باز است ولی در تصمیم‎گیری هم باید این گونه باشد و این حتماً به نفع کشور خواهد بود و گفت: و اهل البیت ادری بما فی البیت، آن که در استان است بهتر از ما منفعت استان خودش را می‎فهمد، پس بگذاریم آنها با نخبگان و صاحب نظران استان مشورت کنند، مخصوصاً اینکه سازمان مدیریت احیاء شده و باید این سازمان در هر استان با استاندار و مسئولین استانی فکر کنند و برنامه‎ریزی کنند و تا جایی که امکان‎پذیر است بتوانیم کار را به آنها واگذار کنیم و همان‎طور که رهبر انقلاب تأکید کردند. علیکم بالبخش الخصوصی.

در اقتصاد‎، فرهنگ و مسائل اجتماعی هر کاری را که شدنی است به بخش خصوصی و مردم واگذار کنیم و خسّت به خرج ندهیم. همة دولت‎ها آمدند و گفتند می‎خواهیم کار را به مردم واگذار کنیم، اما نشد و بعضی از مسئولین اجرایی دودستی آن را چسبیده‌اند. کمی این انگشتان را باز کنید، بگذارید بخش خصوصی کار خودش را انجام بدهد، کار را به آنها واگذار کنید، اتاق‎های بازرگانی استان‌تان را فعال‎تر کنید، با آنها در تماس باشید و برخی کارها را به آنها واگذار کنید. در این جمع از اتاق بازرگانی هم حضور دارند. باید کار را به مردم واگذار کنیم. شما کار را به بخش خصوصی واگذار کنید و مرکز هم کار را به شما واگذار می‌کند؛ یعنی در دو طرف این کار را بکنیم. حتماً به نفع ماست و کشور می‎تواند سریع‌تر به رشد و توسعه برسد.

سال آینده سال بسیار حساسی از جهات مختلف مخصوصاً از لحاظ سیاسی است. شما باید دو انتخابات مهم و ملی در سراسر کشور برگزار کنید. انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری. ان‌شاءالله به احسن وجه هم امور سیاسی، هم امور اجتماعی و امور فرهنگی ما به خوبی انجام بگیرند. البته این نکته هم مغفول ما نیست که رشد و توسعة ما در سایة امنیت بهتر است و امنیت بهتر هم با نیروهای مسلح و نیروهای امنیتی و هماهنگی و همفکری شما خواهد بود که خود به خود رئیس شورای تأمین استان‎ها هم هستید و نیز همکاری‌تان را با سایر قوا (قوة مقننه و قوة قضائیه) بیشتر بکنید تا ان‌شاءالله بتوانیم به نقطه‎ای برسیم که مورد انتظار مردم ماست و رضایت خداوند هم در آن خواهد بود.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

91765
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.