سخنرانی در مراسم بهره‌برداری از فاز 12 پارس جنوبی

قول دولت به مردم در سال 92 برای کاهش تورم/ کاهش تورم در سال 93/ رشد اقتصادی/ کاهش تورم و خروج از رکود در شرایط تحریم/ وعده دولت در سال 92 مبنی بر افزایش صد میلیون متر مکعب گاز در سال 93/ سابقه آشنایی با وزیر نفت در دوران دفاع مقدس/ تحریم ایران، خلاف قانون و حقوق بشر/ پیشرفت و رونق کشور در شرایط تحریم در سال 92/ تحریم ناپذیری اراده، امید و تدبیر/ پارس جنوبی گواهی بر بی تاثیر بودن تحریم بر حرکت ملت ایران/ اولویت دولت، توسعه تولید و بهره برداری از میدان‌های مشترک نفت و گاز / تقارن افتتاح فاز 12 پارس جنوبی با مذاکرات1+5/ اولویت منابع مشترک نفت و گاز برای دولت/ امید واری برای رسیدن به تولید 8/5 میلیون بشکه نفت / توجه به محیط زیست منطقه/ اقدامات دولت برای محیط زیست/ محیط زیست و فرهنگ‌، ملزومات توسعه پایدار/ استفاده از نیرو‌های بومی و محلی در پارس جنوبی/ احساس تاثیر گذاری توسعه نفت و گاز بر زندگی مردم

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد (ص) و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

وعده‌های اقتصادی دولت در سال 92

این روز برای این جانب، صنعت نفت کشور، استان عزیز بوشهر و ملت بزرگ ایران به یاد ماندنی است. خوشحالم محضر شما تلاشگران صنعت بسیار مهم و استراتژیک نفت وگاز به عرض برسانم که به مدد توفیق الهی و با عنایات حضرت ولی عصر (عج) و توجهات ارواح طیبه پیامبر و ائمه هدی، حمایت مردم و مقام معظم رهبری، دولت در وعده‌هایی که به مردم اعلام کرده تا کنون در پیشگاه ایشان شرمنده نیست و می‌تواند بگوید که به آن وعده‌ها عمل شده است. پارسال اعلام شد که در پایان اسفند 1392 از تورم 7/34درصد به 25درصد در اسفند 1393 می‌رسیم، خیلی‌ها از مجلس شورای اسلامی و دانشگاه‌ها به من نامه نوشتند و گفتند چرا عدد اعلام کردی؟ این کار امکان‌پذیر نیست. دولت در شرایط تحریم نمی‌تواند ظرف یک سال ده واحددرصد تورم را کاهش دهد و نمی‌توانید از حدود 35درصد به 25درصد برسید.

خدا را شکرگزاریم که در اسفند 1393 هستیم و نه ده واحد بلکه بیست واحددرصد تورم را کاهش داده‌ایم و امروز از 35 به حدود 2/15درصد طبق اعلام مرکز آمار و 8/5درصد طبق آمار بانک مرکزی رسیده‌ایم؛ یعنی تورم کمتر از 16درصد است و ما توانسته‌ایم در طول یک سال بیست واحددرصد تورم را مهار کنیم.

بسیاری از استادان بزرگ دانشگاه‌ها و نمایندگان اقتصادی مجلس به من نوشتند که شما همه همت خود را روی تورم گذاشته‌اید، این باعث می‌شود که رکود روز به روز عمیق تر شده و هیچ وقت نتوانید از رکود خارج شوید. وعده ما به مردم این بود که در سال 1393 از رکود خارج می‌شویم. الحمدلله طبق آمار نه ماهه - که چند روز پیش توسط بانک مرکزی اعلام شد - رشد اقتصادی ما در سال 1393 نسبت به نه ماهه سال 1392، 6/3درصد است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال رشد دوازده ماهه ما حدود سه درصد باشد. می‌دانید که رشد ما در سال 1392، 9/1درصد بود و در سال 1391، 8/6درصد بوده است؛ یعنی کشوری که در هشت فصل متمادی پشت سر هم دارای رشد منفی بوده، در سال 1393 توانسته رشد مثبت داشته باشد. در تمام بخش‌ها هم دارای رشد مثبت هستیم. آمار نه ماهه بانک مرکزی این را به ما نشان می‌دهد.

البته این آغاز کار است و ما باید به رونق شتابنده قابل قبول برای مردم برسیم، اما همه این کارها در زمان تحریم انجام گرفت. آنهایی که می‌گویند نباید به دیگران امید ببندیم، حرف درستی است؛ ما امید نبسته‌ایم و امید ما به خدا و مردم عزیز خودمان است؛ به غیر از خداوند و مردم به کسی امید نبسته‌ایم.

رشد اقتصادی و کاهش تورم در دوران تحریم انجام گرفته است. در عین حال با قامتی استوار و با منطق در برابر کشورهای قدرتمند جهان (1+5) ایستاده ایم و به حول و قوه الهی در مسیر مذاکرات هم با مدد حق و لطف الهی دیر یا زود به نتیجه خواهیم رسید.

ظاهراً آقای زنگنه سالی یک دو بار ما را به اینجا می‌کشاند و البته ما به جایی که عزیزان صنعتگر، کارگران و مهندسین کار بزرگ و عظیمی را آفریدند و می‌آفرینند با افتخار می‌آییم. یکی از وعده‌هایی که پارسال در همین پارس جنوبی بعد از گزارش‌ها در یک مصاحبه اعلام کردم، این بود که تولید گاز در سال آینده صد میلیون متر مکعب افزایش خواهد داشت. عده‌ای به من گفتند چرا باور کردی و گفتی؟ ! نمی‌شود، دور شما جمع شده اند و چیزی گفته اند ولی شدنی نیست! گفتم: من به وزیر محترم نفت و همه مسئولین محترم اطمینان دارم. آشنایی ما با وزیر نفت در میدان جهاد و جنگ بوده و ما در دوران دفاع مقدس و در میان آتش و خون یکدیگر را یافتیم، در قرارگاه همدیگر را می‌دیدیم. همین‌طور رفاقت ما با تعدادی از وزرایی که در کابینه هستند، به دوران دفاع مقدس و جبهه‌های نبرد مربوط می‌شود. گفتم: به قولی که داده شده عمل خواهد شد.

امروز تولید ما در پایان سال 1393 نسبت به سال 1392 از صد میلیون متر مکعب در روز هم بیشتر است و این نشان می‌دهد که کار بسیار بزرگ و عظیمی انجام گرفته است و همه این کارها در شرایط تحریم انجام شده است؛ در شرایطی که تحریم ظالمانه بر ما تحمیل شد و تا امروز هم این تحریم ادامه دارد، اما ما در برابر قدرت‌های ظالم جهان سر فرود نیاوردیم و به بدخواهان گفتیم می‌ایستیم و به مدد حق در مقاومت پیروز خواهیم بود.

من این جمله را به سران پنج کشور – حال آن یک کشور بماند – در حاشیه اجلاس سازمان ملل متحد سال قبل، امسال و در مواقعی که یکدیگر را دیدیم به صراحت گفتم که تحریم شما خلاف قانون و حقوق بشر بوده و از لحاظ تاریخ برای شما شرمندگی دارد. این را به صراحت در مذاکرات گفته‌ام.

بحمدالله در شرایط تحریم و در سالی که گذشت در زمینه رفاه اجتماعی، بهداشت و درمان، بیمه همگانی، کشاورزی، صنعت، نفت و گاز، راه، بنادر، راه‌آهن و فعالیت شرکت‌های دانش بنیان، تلاش دانشگاه‌ها، آموزش و پرورش و بخش فرهنگی جامعه وقتی نگاه کنیم خواهیم دید که حرکت بسیار خوبی توسط کارگزاران این ملت، دولت خدمتگزار و با همت و تلاش مردم انجام گرفته است.

افتتاح فاز 12 به این معنی است که اگر می‌گوییم تحریم نمی‌تواند مانعی برای رشد، توسعه و حرکت ما باشد، شاهد ما فاز 12 است. فاز 12 نشان می‌دهد که تحریم‌ها، فشارها، اقدامات غیر قانونی و ضد انسانی نمی‌تواند این ملت را به عقب وادار کند. ملت راه خود را ادامه می‌دهد. از روزهای اولیه که با آقای مهندس زنگنه در مورد نفت و گاز صحبت کردیم گفتم اولین اولویت‌های من توسعه تولید و بهره برداری در میدان‌های مشترک نفت و گاز است. طبیعی است که کارهای دیگر را هم باید به صورت روزمره انجام دهیم، اما اولویت ما این است که اگر مخازنی به عنوان مخازن مشترک گاز و نفت داریم برای اینها اولویت قائل شویم. البته شرایط ما شرایط سختی است، مخصوصاً ماه‌های آخر سال (بهمن و اسفند) که می‌رسند، همان‌طور که مردم با لبخندی بر لبان‌شان به خرید می‌روند فشار هم بر دولت‌ها و دستگاه‌های مختلف اضافه می‌شود. شرایط ما شرایط عادی نیست، اما در عین حال کسی نمی‌تواند امید و تدبیر ما را تحریم کند.

برای افتتاح فاز 12 به صورت نمادین قفل و کلیدی را نصب کرده بودند که ما قفل را باز کردیم، البته شما باز کردید. عملاً شما این قفل‌ها را می‌گشایید. اراده، ایمان، ایثار و فداکاری ملت ما تحریم بردار نیست، هر چند سختی‌ها و مشکلاتی را برای ما درست می‌کند، اما ما راه را ادامه می‌دهیم.

خیلی خوشحالم که همزمان با اینکه تیم هسته‌ای ما در سوئیس مشغول مذاکره با 1+5 است، ما هم فاز 12 را که بزرگ ترین فاز و پروژه صنعتی در تاریخ نفت و گاز کشور است افتتاح می‌کنیم؛ در روزهایی که در پایان اسفند 1329 یعنی 64 سال پیش صنعت نفت ما ملی شد و استقلال خودش را بازیافت و امروز هم صنعت نفت ما به معنی واقعی کلمه ملی شده است.

ان شاء الله ما به مسیرمان ادامه می‌دهیم. خواست دولت از وزارت نفت و مسئولین محترم همان است که منابع مشترک نفت و گاز اولویت ماست و پارس جنوبی و توسعه تولید جزو اولویت ماست. در هجده ماه گذشته کار بزرگی در دولت انجام گرفت و زحماتی را که در دولت‌های گذشته انجام شده بود تکمیل کرد.

سرعت ما در این هجده ما بسیار خوب بوده است. شاید اوایل که صحبت می‌کردیم این وعده که فاز 12 بتواند در بهمن و اسفند سال 1393 تکمیل شود کمی سخت بود، اما با اراده، خواست، اشتیاق، ایثار، فداکاری و تلاش مستمر این کار بحمدالله انجام گرفت.

امیدواریم سال آینده شاهد افتتاح فازهای بعدی پروژه‌های مهم پارس جنوبی باشیم. ان شاء الله فازهای 15 و 16و 17 [به بهره‌برداری برسد]. امیدواریم بتوانیم با تلاش پیگیر ظرف سه سال آینده کاری کنیم که همه فازهای پارس جنوبی تکمیل شده و به همان نقطه‌ای برسد که آقای مهندس جوادی اعلام کردند یعنی معادل 8/5 میلیون بشکه نفت که این کار بسیار بزرگ و عظیمی است. ان‌شاءالله به حول و قوه الهی این کار ادامه خواهد یافت.

محیط زیست

ضمن تشکر و سپاس از وزیر محترم، همه دست‌اندرکاران، جناب آقای مهندس جوادی، مهندس شعبان‌پور، مهندس شمس، آقای دکتر منوچهری و همه عزیزانی که در این زمینه تلاش و فعالیت کردند، همه شرکت‌هایی که در این زمینه تلاش کرده‌اند، همه مسئولین، همه مدیران محلی، استاندار و سایر مسئولین و همه آنهایی که در این زمینه کمک و تلاش کرده‌اند، اما چند نکته دارم؛ یکی مسئله محیط زیست است که بسیار اهمیت دارد. معمولاً این فازها که افتتاح می‌شود و اینجا که محل رونق اقتصادی و افتخاری برای کشور است، توجه به مردمی‌که در کنار اینجا هستند، مردم کنگان و در فازهای دیگر مردم عسلویه و کل مردم بوشهر بسیار مهم است؛ البته می‌دانم مسئله محیط زیست کار بسیار سختی است و باید تلاش زیادی شود اما این خواست دولت است.

ما بحمدالله در زمینه محیط زیست با کمک وزارت نفت قدم‌های بسیار خوبی برداشتیم. امسال به خاطر افزایش تولید گاز توانستیم سوخت بسیاری از واحدهای نیروگاهی و صنعتی را که قبلاً در زمستان نمی‌توانستیم با گاز تأمین کنیم، امسال در بسیاری از زمینه‌ها تأمین کردیم و ان‌شاءالله سال آینده بهتر می‌شود و این به معنی توجه به محیط زیست است؛ یعنی تلاشی که برای بهبود کیفیت بنزین و گازوئیل می‌شود. تمام کارهایی که ما در زمینه محیط زیست انجام می‌دهیم یعنی پاک بودن زمین، هوا و آب. محیط زندگی ما نباید آلوده باشد و این آلودگی برای زندگی ما معضل‌آفرین است. توسعه توسط خود توسعه نابود می‌شود. قدیم می‌گفتند مذهب علیه مذهب، حال اگر محیط زیست نباشد، می‌شود توسعه علیه توسعه؛ یعنی توسعه خود باعث می‌شود که توسعه از بین برود. ما حتماً باید توسعه را با محیط زیست و فرهنگ [همراه کنیم.]

توسعه پایدار هم محیط زیست و هم فرهنگ می‌خواهد و اگر این دو نباشند توسعه پایدار نمی‌ماند. هر توسعه اقتصادی هم پیوست محیط زیستی هم پیوست فرهنگی می‌خواهد و در اینجا باید همه همت و تلاش خود را به کار گیریم، برای اینکه قدم به قدم با توسعه فازها بتوانیم محیط زیست را با همه زوایای آن مورد مراعات و دقت قرار دهیم.

ضرورت استفاده از نیرو‌های بومی در طرح‌ها و پروژه‌ها

نکته دوم این است که هر کجا از جمله اینجا و پارس جنوبی را توسعه می‌دهیم نیروی محلی در شرایط مساوی ترجیح دارد و حواسمان باشد که در اینجا در استان بوشهر داریم توسعه و افتخار برای کل کشور به وجود می‌آوریم، الاقرب یمنع الابعد؛ آنهایی که نزدیک تر هستند حق بیشتری دارند، همان‌طور که زحمت بیشتری هم به آنها داده می‌شود. امروز الحمدلله همه جا دانشگاه‌ها فعال هستند و فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌ها خارج می‌شوند، شما برنامه‌ریزی کنید که ان‌شاءالله از مردم محلی حتی‌الامکان استفاده بیشتری شود.

نکته آخر اینکه با توسعه صنعت گاز و نفت در هر کجا، آن استان باید توسعه را لمس کند. دولت و اگر لازم است مجلس تصمیماتی را بگیرند. هم مجلس هم دولت به این معتقد هستیم که در استان‌هایی که توسعه رخ می‌دهد باید مردم در زندگی خود احساس کنند که توسعه‌ای در حال به وجود آمدن است و ان‌شاءالله این کار برای این منطقه و استان بوشهر هم مد نظر باشد.

تشکر و سپاسگزار می‌کنم. در واقع وزارت نفت با افتتاح این فاز 12 قبل از عید به ما و به ملت بزرگ ما عیدی داد و با این خبر بسیار خوب مسرت و خوشحالی و نسیم بهاری از فاز 12 وزیدن گرفت و همچنین در بخش‌های دیگر که کار و کوشش و تلاش در حال انجام است.

خداوند روح شهدا ، امام شهیدان، روح ائمه معصومین علیهم السلام و روح انبیا و اولیا را از ما راضی و خشنود بدارد و ان شاء الله بتوانیم خادم این نظام و مردم باشیم و کاری کنیم همواره لبخند بر لب مردمان سختکوش و عزیز سرزمین ایران عزیزمان باشیم.

والسلام علیکم و رحمة الله برکاته

91763
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.