سخنرانی در مراسم افتتاح طرح‌های فاضلاب شهری جنوب تهران

اجرای طرح‌های فاضلاب جنوب تهران با همت مهندسان و متخصصان ایرانی/ هدایت فاضلاب به تصفیه خانه و اهمیت زیست محیطی آن/ اهمیت تصفیه خانه جنوب تهران از حیث وسعت/ خدمات تصفیه خانه جنوب تهران به بخش‌های محیط زیست و کشاورزی/ تهییه کود شیمیای از طریق لجن حاصل از تصفیه خانه/ ارزش و اهمیت تصفیه خانه از حیث آب کشاورزی‌، کود شیمیایی‌، محیط زیست ،آبخوان دار/ کاهش 20 درصدی نزولات آسمانی نسبت به بلند مدت/ لزوم صرفه جویی در مصرف اب با توجه به وضعیت سد‌های اطراف/ پرهیز از اسراف وتبذیر در مصرف آب

گزارشگر:

جناب آقای رئیس‌جمهور، خدمت شما سلام عرض می‌کنم. طرح بسیار بزرگ و خوبی است. فکر می‌کنم کشاورزان خبر خوشحال کننده‌ای را امروز از زبان حضرت‌عالی بشنوند.

لطفاً در مورد طرح و اینکه پس از افتتاح آن مقدار آب مصرفی افزایش خواهد یافت و وضعیت آب شهر چگونه خواهد بود، بفرمایید؟

رئیس جمهور:

بسم الله الرحمن الرحیم

به همه عزیزانی که در اجرای این طرح مشارکت داشتند، چه کارفرما چه مجریان محترم و چه آنهایی که ناظر و مشاور طرح بودند خدا قوت می‌گویم. کار بزرگی را انجام داده‌اند، چون همه بخش‌های واحد پنج و شش تصفیه خانه جنوب را که امروز افتتاح می‌شود ایرانی‌ها انجام داده‌اند، در صورتی که واحداهای قبلی با کمک خارجی‌ها بود ولی این طرح صددرصد توسط ایرانی‌ها انجام گرفته که این نکتة مهمی است، برای اینکه مردم عزیز، کارشناسان و متخصصان ما قدم به قدم به سمت خودکفایی حرکت می‌کنند. این در واقع تبریک اول است و مردم ما باید بدانند دو فازی که امروز افتتاح می‌شود صددرصد توسط متخصصان عزیز ایرانی نظارت و اجرا شده است.

نکته دوم این است که از لحاظ محیط زیستی ضروری است که فاضلاب را به مراکزی به عنوان تصفیه‌خانه هدایت کنیم و تصفیه‌خانه جنوب در نهایت بار سنگینی را بر دوش دارد. مجموعاً با افتتاح این دو واحد 55 درصد جمعیت ساکن تهران تحت پوشش خدمات این تصفیه خانه‌ها قرار می‌گیرند. تصفیه خانه جنوب به خاطر وسعت خود اهمیت دارد. البته در مراکز دیگر هم تصفیه خانه داریم که برخی از آنها در حال فعال شدن و برخی دیگر باید در آینده فعال شود و در نهایت باید کل جمعیت تهران تحت پوشش این خدمات قرار گیرند که این خدمات هم از لحاظ محیط زیستی و هم برای تأمین آب کشاورزی اهمیت دارد. ممکن است بخشی از این آب‌ها در همین مناطق برای آبخوان داری و بخش بیشتر برای کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد. در واقع این از لحاظ محیط زیستی برای مردم تهران و هم برای کشاورزان جنوب تهران و منطقه ورامین و شهرری خبر خوشی خواهد بود. به خاطر اینکه این دو واحدی که امروز افتتاح می‌شود سالانه 82 میلیون متر مکعب آب در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد و با مراحل مختلفی که انجام می‌گیرد، مصرف این آب برای بخش بزرگی از کشاورزی و هم باغات صددرصد بلامانع است و برای بخش‌های دیگر کشاورزی هم می‌شود با احتیاط از این آب استفاده کرد و این برای ما بسیار اهمیت دارد.

از طرف دیگر، لجن‌ها هم در فرآیندی تبدیل به کود کشاورزی خواهد شد که آن هم مهم است. هر یک از این واحدها روزانه صد تن لجن را با انجام مراحل مختلف به کود شیمیایی تبدیل می‌کند. پس از لحاظ آب کشاورزی، کود کشاورزی، محیط زیست شهروندان و هم از لحاظ آبخوان داری برای ما بسیار اهمیت دارد و طرح بسیار ضروری‌ای است. البته در اینجا چهار طرح در گذشته اجرا شده بود و دو طرح هم امروز افتتاح می‌شود، مجموعاً شش طرح و دو طرح دیگر باقی مانده است که باید به دنبال تأمین اعتبار طرح‌های باقی مانده باشیم. هم اکنون مسئولین محترم گفتند اگر تأمین اعتبار صورت پذیرد می‌توانیم ظرف دو سال و نیم آینده این دو واحد دیگر را هم شروع کرده و به بهره‌برداری برسانیم. ان‌شاءالله دولت برای اینکه منابع لازم را تأمین کند همه تلاش خود را خواهد کرد.

در اینجا یک نکته را هم باید خدمت مردم شریف ایران به ویژه مردم عزیز تهران عرض کنم و آن اینکه گرچه طی روزهای اخیر نزولات آسمانی و رحمت الهی شامل حال مردم عزیز کشور بوده اما در عین حال نسبت به روند نزولات آسمانی در بلندمدت در کشورمان هنوز هم حدود بیست درصد کاهش داریم که امیدواریم در ماه‌های آینده به نحوی تأمین شود ولی علی‌القاعده همچنان در مسیر خشکسالی هستیم؛ یعنی امسال هم سالی نیست که بگوییم ترسالی یا حتی از متوسط بلندمدت بالاتر است، اکنون پایین‌تر از متوسط هستیم.

وضعیت سدهای اطراف تهران مناسب نیست و هم اکنون حدود 40درصد ظرفیت خود آب دارند و تقریباً 60 درصد خالی است. بنابراین مردم باید در زمینه مصرف آب صرفه جویی کنند و بدانند که با چه زحماتی این آب تهیه و در اختیار آنها قرار می‌گیرد. اگر هر خانواده‌ای ده درصد هم صرفه جویی کند این صرفه جویی می‌تواند مشکلات ما را در زمینه تأمین آب حل کند. در عین حال دولت از چند ماه پیش به این فکر بوده و در هیئت دولت بحث و طراحی شده است. برای اینکه تهران در تابستان سال آینده دچار مشکل کم آبی نشود اقدامات لازم را انجام خواهیم داد، اما همچنان خواهش ما از همة مردم این است که در مصرف آب صرفه جویی کنند.

آب همیشه مایه حیات است و ما نسبت به نعمت‌های الهی هم باید قدردان باشیم و هم باید مراقبت کنیم تا اسراف و تبذیری در کار نباشد.

به همة دست‌اندرکاران اجرای این طرح، وزیر محترم نیرو، شرکت فاضلاب تهران و همه مسئولین محترم خسته نباشید عرض می‌کنم و خوشحالم از اینکه این دو طرح به بهره‌برداری و افتتاح رسید.

ان‌شاءالله بتوانیم همواره خادم خوبی برای مردم بسیار خوب و وفادار کشور عزیزمان ایران باشیم، متشکرم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

91762
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.