سخنرانی در جمع بازرگانان و کارآفرینان ایران و ترکمنستان (عشق آباد)

انقلاب اسلامی/ استقلال ترکمنستان/ سابقه دیرین روابط ایران و ترکمنستان/ ثبت نام کشور‌های ایران و ترکمنستان در شناسنامه‌های یکدیگر/ نزدیکی ایران و ترکمنستان از مسائل سیاسی منطقه/ تسهیل روادید برای رفت و امد مردم در کشور/ عزم و اراده در کشور ایران و ترکمنستان برای حرکتی نو در روابط/ توسعه حمل بار از طریق ریل/ اتصال ترکمنستان به آب‌های آزاد/ اتصال ایران به آسیای مرکزی و اروپا و چین/ توسعه روابط در زمینه حمل و نقل نفت و گاز/ آمادگی ایران برای ایجاد نیرو گاه و ترانزیت برق/ امادگی برای خرید برق از ترکمنستان صادرات گاز ترکمنستان به ایران/ روابط ایران و ترکمنستان و گردشگری سلامت/ دارو سازی/ صنایع غذایی و ساختمانی/ صنعت خودرو سازی/ پتروشیمی/ کشاورزی/ وجود اراده سیاسی برای توسعه روابط در کشور/ همکاری برای مبارزه با افراطی گری و مواد مخدر/ آمادگی برای روابط علمی و دانشگاهی/ همکاری در زمینه بیو تکنولوژی و نانو

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

جناب آقای رئیس‌جمهور!

جناب آقای قربان قلی بردی محمد اف!

حضار محترم!

مسئولین، تجار و بازرگانان!

بسیار خوشحالم که امروز این فرصت برای ما پیش آمد تا بخش خصوصی، تجار، بازرگانان و کارآفرینان در کنار مقامات مسئول دو کشور زیر یک سقف راجع به مسائل، منافع و گسترش روابط دو کشور با هم گفتگو کنند و راه و مسیر آینده را ترسیم کنند. من هم از مذاکرات امروز با جناب آقای رئیس جمهور کشور دوست و عزیزمان ترکمنستان و هم از سخنرانی‌ای که الان کردند بسیار متشکرم. برای تحرک سریع‌تر در روابط دو کشور راهگشا بودند.

حوادث دهه‌های اخیر در روابط ایران و ترکمنستان

در دهه‌های اخیر دو حادثه مهم در دو کشور ایران و ترکمنستان رخ داد که سرآغاز بسیار مهمی برای ارتباط قوی‌تر و مستحکم‌تر بین دو ملت و دو کشور بود.

حادثه مهم اول پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و به دست آوردن آزادی و استقلال واقعی توسط ملت بزرگ ایران بود که زمینه‌ساز تصمیم‌گیری مستقل برای روابط با کشورهای مختلف به ویژه همسایگان بود.

حادثه مهم دوم استقلال ترکمنستان و دیگر همسایگان شمالی ما بود که باعث شد این ملت‌ها بتوانند با دولت مستقل خودشان برای روابط بهتر با ملت‌هایی که مورد نظرشان است و به ویژه همسایگان رابطه برقرار کنند.

ما دو ملتی هستیم که مرز سیاسی نمی‌تواند برای ما مرز فرهنگی باشد. ما دو کشور مستقل هستیم اما بین قلوب ما مرزی وجود ندارد. ما دارای سابقه دیرین روابط برادرانه و نزدیک با یکدیگر بودیم و امروز بار دیگر می‌خواهیم آن روابط صمیمی و نزدیک را برقرار کنیم.

ما در یک منطقه هستیم و چه بخواهیم یا نخواهیم در شناسنامه ایران کلمه ترکمنستان آمده است. ایران کشوری است که در شمال و غرب و شرق در بخشی به کشور ترکمنستان متصل می‌شود و در شناسنامه ترکمنستان هم نام ایران آمده است.

ترکمنستان کشوری است که در شمال ایران و در دریای خزر در شرق ایران قرار گرفته است. پس در شناسنامه‌های ما برای همیشه تاریخ نام یکدیگر را داریم و خواهیم داشت.

ما در بسیاری از لغات و کلمات مشترک هستیم. پایتخت شما عشق آباد است. عشق و آباد هم کلماتی است که هم ما و هم شما استفاده می‌کنیم و مگر اسم اینجا میزان نیست؛ میزان کلمه‌ای است که هر دو کشور استفاده می‌کنند. ما در فرهنگ و فکر نزدیک هستیم.

خوشبختانه امروز دو دولت در مسائل سیاسی منطقه و در مسائل سیاسی جهانی بسیار بسیار به هم نزدیک‌اند. هر دو به فکر صلح، دوستی، آشتی و مبارزه با افراط، ایجاد برادری و اعتدال در منطقه هستند. پس همه چیز برای رابطه‌ای نزدیک و برادرانه آماده است؛ البته ممکن است در گوشه و کنار هنوز هم نیاز باشد که مسیر را نسبت به گذشته هموارتر کنیم.

من امروز در مذاکرات با آقای رئیس جمهور مطرح کردم که دو وزارتخانه و دو وزیر خارجه تلاش کنند روادید را برای مردم دو کشور به ویژه بازرگانان، تجار و کارآفرینان بسیار تسهیل کنند. روادید با سرعت صادر شود، تعداد رفت و آمد‌ها به کرات باشد تا بتوانیم روابط نزدیک‌تر اقتصادی، فرهنگی و گردشگری با یکدیگر داشته باشیم و از لحاظ مالی و بانکی تسهیلاتی فراهم کنیم که به راحتی شما آنچه می‌خواهید به ایران صادر کنید و ما آنچه می‌خواهیم به ترکمنستان صادر کنیم و بانک‌ها و بانک مرکزی‌ها تسهیلات مالی را بر عهده گیرند. با اعتمادی که بین دو ملت و دو دولت و سوابق تاریخی و فرهنگی و اهداف مشترکی که وجود دارد، اگر تسهیلات لازم در بخش‌های دیگر را به وجود آوریم هر دو ملت سود خواهند کرد.

ما دنبال سود یک طرفه نیستیم و می‌دانیم سود یک طرفه نه بقا و نه ریشه دارد؛ مخصوصاً بین دو همسایه که این عبارت معروف از بزرگان ماست که الجار ثم الدار؛ اول همسایه و بعد خانه خویش و آن تعبیر که فرمود: ما زال یوصی بهم حتی ظّننا انه سیورثهم؛ آن قدر پیغمبر (ص) راجع به همسایه تأکید کرد که ما فکر کردیم همسایه‌ها مثل فرزندان از هم ارث می‌برند.

ما امروز در این جلسه با اراده مستحکم دو دولت، بازرگانان و کارآفرینان مصمم به حرکتی نو هستیم. ما می‌خواهیم هر آنچه ایران می‌تواند در ترکمنستان به عنوان یک همسایه دیرین انجام دهد قدم را جلو بگذارد و منفعت بلند مدت دو ملت را در نظر بگیرد و هر آنچه ایران نیاز دارد نیز ترکمنستان قدم جلو بگذارد و منافع بلند مدت را مد نظر قرار دهد.

امروز در بسیاری از زمینه‌ها فضای همکاری وجود دارد. ایران کاملاً آماده است تا ترکمنستان را به آب‌های آزاد متصل کند کما اینکه این کار را انجام داده است. امروز مسیر جاده و ریل، ترکمنستان را به آب‌های آزاد جنوب و ایران را از طریق ترکمنستان به آسیای مرکزی و از آن طریق به اروپا و چین متصل کرده و می‌کند. پس هر دو کشور دروازه ارتباطی برای دو ملت و دو کشور به جهانی بزرگ و وسیع در شمال و جنوب و غرب و شرق هستیم. ما باید در زمینه کریدور جنوب - شمال که امروز بین عمان، ایران، ترکمنستان، ازبکستان و در آینده با حضور کشورهای دیگر توسعه خواهد یافت بتوانیم حداکثر استفاده را از این کریدور ببریم. در سال‌های آینده حمل بار از طریق ریل را توسعه دهیم و از دو سه میلیون تن به هشت تا ده میلیون تن برسانیم و حمل و نقل جاده‌ای از طریق کامیون‌ها را نیز توسعه داده و حداقل به دو برابر وضع موجود برسانیم و راهکار آن را هم در مذاکرات صحبت کردیم و ان‌شاءالله دنبال می‌شود و به نتیجه خواهد رسید.

چه دولت و چه بخش خصوصی در این زمینه می‌تواند آغوش را برای سرمایه گذاری ترکمنستان باز کند، هم در آزاد راه‌ها در داخل ایران و هم برای ریل و از آن طرف بخش‌های خصوصی، کارآفرینان، بخش مهندسی فنی و خدمات ما آمادگی دارد تا آزاد راه‌ها و ریل مورد نظر شما را در داخل ترکمنستان ایجاد کند.

در زمینه بنادر آماده‌ایم که اگر ترکمنستان تسهیلاتی را در جنوب نیاز دارد در اختیار بگذاریم؛ چون می‌دانیم توسعه روابط در زمینه حمل و نقل به نفع دو کشور، منطقه و و حتی به نفع جهان خواهد بود.

امروز در زمینه نفت و گاز و برق همکاری‌های خوبی داریم و آمادگی داریم این همکاری‌ها را ادامه دهیم.

ما برای ایجاد نیروگاه، امکانات مربوط به بخش نیروگاهی و ایجاد خطوط انتقال برق آمادگی داریم طرح‌های مورد نظر ترکمنستان را اجرا کنیم و بتوایم به راحتی این برق را به کشورهای مورد نظر ترانزیت کنیم.

امروز اعلام کردیم ترکمنستان هر مقدار برق برای فروش داشته باشد ما آماده خرید هستیم.

در زمینه صادرات گاز ترکمنستان به ایران صحبت کردیم که مقدار فعلی را افزایش دهیم. کشور ایران برای مسیرهای ترانزیتی مورد نظر ترکمنستان آماده است. حتی برای گاز یا نفت سواحل، زمین و کشور ایران در هر مسیری که ترکمنستان مایل باشد حاضر هستیم که با هم همکاری ترانزیتی داشته باشیم.

آقای رئیس جمهور! در زمینه سلامت، بهداشت و درمان ایران کشور پیشرفته‌ای است. بسیاری از افراد حتی از اروپا و کشورهای منطقه برای عمل جراحی به ایران می‌آیند.

ما در زمینه پیوند اعضا و اعمال جراحی در سطح بسیار بالایی هستیم و آماده‌ایم این خدمات را به همسایگان و از جمله به مردم عزیز ترکمنستان ارائه کنیم. یک بخش گردشگری می‌تواند گردشگری در زمینه سلامت باشد؛ ضمن اینکه در سایر بخش‌های گردشگری هم آمادگی داریم. شما شهرهای تاریخی و باستانی دارید و در ایران هم شهرهای تاریخی فراوانی وجود دارد. ما باید جوان‌های یکدیگر را به آثار تمدنی گذشته آشناتر کنیم و تسهیلات لازم را برای گردشگری فراهم کنیم.

در زمینه داروسازی پیشرفت بسیار خوبی داریم و آمادگی داریم داروهای مورد نیاز ترکمنستان یا حتی کارخانه‌های ساخت دارو را در ترکمنستان ایجاد کنیم.

ما در بخش صنایع چه صنایع غذایی و چه سایر بخش‌ها از جمله بخش‌های مربوط به ساختمان پیشرفت‌های خوبی داریم و آمادگی داریم در ترکمنستان صادرات کالا یا خدمات داشته باشیم.

از بیانی که جنابعالی راجع به اتوبوس ساخت ایران داشتید خوشحالم و مقایسه‌ای که با محصولات برخی کشورهای فرمودید نشان این است که صنعتگران ما باید تلاش و فعالیت بیشتری بکنند و بدانند اگر کار خوبی انجام دهند در کشورهای همسایه زمینه برای صادرات محصول آنها وجود دارد.

ما در زمینه پتروشیمی در ایران تجربیات بسیار گرانبهایی داریم و الان چندین مجتمع بزرگ پتروشیمی به دست کارآفرینان و صنعتگران ما تکمیل و افتتاح شده یا در حال تکمیل شدن است و در همه زمینه‌ها آماده‌ایم تا با کشور شما همکاری داشته باشیم.

در بخش کشاورزی، چه ماشین آلات کشاورزی که ایران تولید می‌کند و چه محصولات و چه صنایع غذایی می‌توانیم هم صادرات و هم خدمات داشته باشیم و شما می‌توانید در ایران و ما هم در ترکمنستان سرمایه‌گذاری کنیم. همه اینها نشانگر آن است که مسیرهای فراوانی برای توسعه وجود دارد.

آنچه مهم است اراده سیاسی دو دولت است که امروز در حد کمال وجود دارد. دو دولت به توسعه روابط مصمم هستند و کار توسعه اصلی دست شما تجار، بازرگانان، کارآفرینان، صنعتگران و متخصصان است، شما باید روابط را توسعه دهید و مستحکم کنید. حتی شما کارآفرینان باید روابط فرهنگی و سیاسی ما را قوی‌تر کنید و می‌توانید شرایط را برای منطقه امن‌تر می‌توانید. چون امنیت با اشتغال و رابطه سالم ملت‌ها درست می‌شود. ما باید با همدیگر علیه هر آنچه امنیت جامعه ما را به خطر می‌اندازد، از جمله افراطی گری و مواد مخدر همکاری کنیم و اساس امنیت دست شماست. در قرن‌های گذشته تجار نقش اصلی در روابط سیاسی و فرهنگی داشته‌اند و امروز تجار و بازرگانان باید آن نقش را باز یابند و به صحنه بیایند و دولت‌ها باید زمینه را تسهیل کنند. کار و فعالیت و تلاش با شما و تسهیل با دولت‌ها.

سخن آخر اینکه در زمینه علم و فناوری و روابط علمی و دانشگاهی کاملاً آمادگی داریم تا دو کشور بتوانند به هم نزدیک‌تر شوند و از دستاوردهای یکدیگر بیشتر استفاده کنند.

آقای رئیس‌جمهور! شما می‌دانید ایران در زمینه بیوتکنولوژی و نانو تکنولوژی جزو 10 کشور جهان است و آمادگی دارد تجربیات خود را در اختیار همسایگان عزیز و از جمله ترکمنستان قرار دهد. ما دارای دانشگاه‌های بسیار معروف و قدرتمند از لحاظ علمی هستیم و می‌خواهیم ارتباط دانشگاه‌ها، مراکز علمی و فنی به هم نزدیک‌تر و بیشتر شود.

یک بار دیگر از جنابعالی و دولت ترکمنستان به خاطر مهمان نوازی در این سفر، از تجار و بازرگانان و از اتاق بازرگانی ترکمنستان که امروز میزبان ما در این جلسه است و از همه تجار و بازرگانان دو کشور تشکر و سپاسگزاری می‌کنم، آرزوی روابطی نزدیک‌تر، بهتر و برادرانه‌تر و آرزوی سربلندی بیشتر برای ملت دوست و برادرمان ترکمنستان دارم.

والسلام علیکم و رحمة الله برکاته

91756
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.