سخنرانی پس از جلسه هیئت دولت

مذاکره5+1 / روابط با همسایگان / تعامل با جهان / توفیقات دولت در عرصه اقتصاد / صادرات غیر نفتی / رسیدن بودجه عمرانی 93 به 30 هزار میلیارد تومان/ زیر پوشش بیمه درآوردن 8 میلیون نفر/ محیط زیست

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

پیشاپیش خدمت همه خبرنگاران رسانه‌های جمعی که در محضرشان هستیم و همچنین خدمت ملت ایران تبریک می‌گوییم که در آستانة سال نو و سال جدید هستیم و به روح بلند فاطمه اطهر سلام الله علیها درود و سلام می‌فرستیم که امسال عید ما رنگ و بوی فاطمی خواهد داشت.

سالی که گذشت علی‌رغم برخی سختی‌ها و مشکلات، در مجموع ملت و کشور ما و دولت خدمتگزار مشمول الطاف الهی بود. به راستی خداوند به ما کمک کرد در سالی که هنوز سایه تحریم بر سر ملت ما بود، سالی که با خشکسالی و مشکلات اقلیمی دست و پنجه نرم کردیم و سالی که قیمت نفت کاهش پیدا کرد، علی‌رغم همه اینها ملت ایران موفقیت‌های بزرگی را در صحنه‌های مختلف به دست آورد.

دستاورد‌هاو موفقیت‌های دولت

در صحنه سیاست خارجی موفقیت‌های بسیار خوبی داشتیم؛ از جمله روابط ما با همسایگان و کشورهای جهان، مسائل و مذاکراتی که با کشورهای مختلف از جمله با 1+5 داشتیم، در همة این زمینه‌ها قدم‌هایی را به پیش گذاشتیم و موفقیت‌هایی را کسب کردیم. در زمینه روابط با همسایگان، امروز نسبت به سال گذشته روابط بهتری داریم و برنامه‌ریزی ما در روابط اقتصادی با کشورهای همسایه در سال‌های پیش رو به گونه‌ای است که در برخی از کشورهای همسایه حجم تجارت و روابط اقتصادی به دو برابر افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین ما در زمینه تعامل با جهان توانستیم با لطف خداوند، حمایت مردم و هدایت و حمایت مقام معظم رهبری قدم‌های خوبی برداریم.

در زمینه مسائل اقتصادی علی‌رغم اینکه مشکلات اقتصادی پایان نیافته و همچنان مردم هنوز مشکلاتی در بخشی از زندگی اقتصادی خود دارند اما آمارها و شاخص‌ها به ما می‌گوید که موفقیت‌های قابل ملاحظه‌ای داشتیم که این موفقیت‌هاباز نشان از حمایت، حضور، کمک و تلاش مردم در زمینه‌های مختلف دارد.

در سالی که گذشت حجم صادرات غیرنفتی ما یک رکورد بود و به حدود 50 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی رسیدیم و امیدواریم ان‌شاءالله سال آینده با همت همة تولید کنندگان در کشور وضع بهتری داشته باشیم.

در زمینه کشاورزی، صنعت و معدن و بودجه عمرانی تا همین ماه‌های آخر فکر نمی‌کردیم که بودجه عمرانی ما در سال 1393 به 30 هزار میلیارد تومان برسد که این با حجم 21 [هزار میلیارد تومان] پارسال و 13 [هزار میلیارد تومان] سال قبل از آن، تفاوت بسیار زیادی دارد و همه اینها موفقیت‌هایی بود که از جانب خداوند شامل حال این مردم شده است.

در بخش فرهنگی، مسائل بهداشت و درمان و سلامت کار بسیار بزرگی را دولت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت رفاه، تعاون و کار انجام دادند و 8 میلیون نفر را زیر پوشش بیمه قرار دادیم که همه اینها لطف خداوند بود.

در زمینة مسائل اجتماعی، رفاهی، آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، فرهنگ و هنر نیز قدم‌های بسیار خوبی برداشته شده است. همچنین در مسئله محیط زیست قدم‌های بسیار خوبی برداشتیم.

البته باید در فرصت بازتری به آمار و ارقام اشاره شود. همین قدر باید بگویم که در سال 1393 در تهران نسبت به سال 1392، 44 روز یا بیشتر هوای سالم داشتیم و این نشان دهندة این است که در مسئله محیط زیست قدم‌های خوبی برداشته‌ایم علی‌رغم اینکه مشکلات فراوانی همچنان در این زمینه داریم.

سال آینده ان‌شاءالله سال بهتری برای کشور و ملت ما خواهد بود و من به لطف و رحمت الهی، حضور و حمایت ملت و حمایت مقام معظم رهبری کاملاً مطمئن هستم. در سال آینده هم در زمینه اقتصادی هم در زمینه مسائل اجتماعی و فرهنگی و هم در زمینه سیاسی – همان‌طور که می‌دانید در سال آینده دو انتخابات داریم – ان‌شاءالله پیشرفت‌های خوبی خواهیم داشت و رحمت و لطف خداوند شامل حال ملت و مردم ما خواهد بود.

در ایام سفرهای نوروزی برای مردم هم آرزوی سلامتی و سفر خوب دارم و از ایشان درخواست می‌کنم ضمن مراعات سلامت خودشان و رعایت همه مقررات رانندگی، مراقب محیط زیست نیز در ایام عید باشند. سال بسیار خوب و شادی را برای ملت ایران آرزو می‌کنم. البته فرصت‌های دیگری هم هست که در زمینه نوروز و سال جدید با مردم عزیزمان صحبت کنیم. ان‌شاءالله موفق باشید.

از شما و همه خبرنگاران عزیز رسانه‌های مختلف سپاسگزار و ممنون هستیم. کار بزرگی را در سال گذشته انجام دادید. ان‌شاءالله امیدواریم سال آینده کشور ما - با خبرهای بسیار خوب – پر خبر باشد.

ما هم از کار رسانه‌ای و هم از نقد شما تشکر می‌کنیم. نقد هم برای ما نعمت است و انتقال مطالبی که در پاستور هست به سراسر کشور برای ما یک نعمت و برای شما ادای وظیفه خبرنگاری است. از طرف مردم ایران از همه نمایندگان رسانه‌ها و فعالان در رسانه‌های گروهی تشکر و سپاسگزاری می‌کنم. ان‌شاءالله موفق باشید.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

91752
ارسال نظر

  1. مخاطبان و فرهیختگان گرامی؛ نظرات حاوی مطالب توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.